MAI trimite un elicopter in Israel, pentru a participa la stingerea incendiilor

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 decembrie 2010, 15:30 Actualitate | Esenţial


Ministerul Administratiei si Internelor (MAI) ar putea trimite, duminica, in Israel, un elicopter al Inspectoratului General de Aviatie (IGAv), impreuna cu echipajul corespunzator, pentru a oferi ajutor autoritatilor israeliene in problema incendiilor de padure din apropiere de Haifa.

"La solicitarea ambasadei Israelului la Bucuresti, MAI a hotarat sa dea curs solicitarii si sa puna la dispozitia autoritatilor israeliene un elicopter care sa acorde sprijin in misiunile specifice", au declarat, vineri, pentru Mediafax, reprezentantii Directiei Informare si Relatii Publice din MAI.

Avand insa in vedere conditiile meteo din Romania, de vineri si sambata, elicopterul nu se poate ridica de la sol, astfel ca acesta ar putea pleca spre Israel duminica, daca va mai fi nevoie de interventia autoritatilor romane, au precizat sursele citate.

Peste 40 de persoane, din care 36 de gardieni de inchisoare, au murit in urma celui mai grav incendiu de padure din Israel, care a izbucnit joi in apropiere de Haifa.

Incendiul, a carui origine este inca necunoscuta, nu a fost nici pana in prezent controlat, vantul intetind flacarile care se extind pe terenul impadurit.

Politia locala nu a putut furniza un bilant definitiv, deoarece doar 11 cadavre au fost identificate, mai multe persoane sunt date disparute si cautarile continua pe teren pentru a descoperi alte posibile victime, a declarat purtatorul de cuvant al politiei, Micky Rosenfeld.

Saptesprezece persoane au fost spitalizate, dintre care doua se afla intr-o stare grava si una, un comisar de politie din Haifa, este intr-o stare critica.

Trei sute de pompieri au fost mobilizati la fata locului. Premierul israelian, Benjamin Netanyahu si Ministerul israelian de Externe au solicitat un ajutor international.

Primele trei avioane de asistenta internationala au sosit vineri in Israel si au inceput sa actioneze. Potrivit Ministerului Afacerilor Externe israeliene, sunt asteptate cel putin 17 avioane si elicoptere: doua din Turcia - in pofida crizei diplomatice intre cele doua tari -, doua din Franta, patru din Grecia, doua din Azerbaidjan, doua din Rusia, unul din Croatia, trei din Cipru si unul din Romania.

Au fost evacuati pana in prezent cel putin 13.000 de locuitori ai regiunii, dintre care 2.000 de locuitori ai unui cartier de la periferia de sud a orasului Haifa, (cel de-al treilea oras al Israelului, cu o populatie de 265.000 de persoane), potrivit politiei.


Citeste mai multe despre   


















988 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Frumos (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:36)

    pompierul vesel [anonim]

    Din partea statului nostru. Cred ca e mai mult simbolic.
    Sa ne trimitem singurul elicopter insa, nu e cam riscant?
    • 0 (2 voturi)    
      participare (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:54)

      i [anonim] i-a raspuns lui pompierul vesel

      Da ce, albanezii nu au participat cu singurul tanc care-l au la actiunile NATO si pentru aia au fost apreciati.
      • +2 (2 voturi)    
        De ... (Vineri, 3 decembrie 2010, 19:20)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui i

        De ce nu am trimis sau nu trimitem si niste materiale de constructii in Gaza ?
        • -2 (2 voturi)    
          fiindca (Vineri, 3 decembrie 2010, 22:09)

          ROMANtic [anonim] i-a raspuns lui anonim

          anonimule.....m-ai provocat
          e prima oara cand scriu un raspuns la un articol....
          fi atent . noi , evreii , vom rezista mereu ca popor . fie hitler , antonescu , haman , nabucodonossor , isabela ,ahmadinijad sau cine o mai fi vrand sa ne distruga , uite ca nu ii merge . suntem destepti . asta este.
          acum, cum sa iti explic eu tie , dar daca ai munci tu jumatate din cat muncim noi ca sa obtinem ceea ce avem , nu ai mai avea vreme sa scrii ineptii pe net si sa iti pese de o mana de teroristi care nu primesc materiale de constructii ca sa nu isi construiasca bunkere , ar trebui s ai grija intai de cei din jurul tau , sa ai grja sa nu mai fi tigan in comportament si sa devi evreu in gandire si in simtiri >)))
          shalom si sa auzim de bine
          • +2 (2 voturi)    
            Deoarece (Vineri, 3 decembrie 2010, 22:47)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ROMANtic

            Pe voi va tine USA in brate, draga KEKE, ca daca n-ar fi fost USA sa bage in Israel 6.7 miliarde de dolari din 1948 pana acum, erati mai rau ca tiganii! Si asa peste tot in lume ati fost rejectati! Cat despre "teroristii" aia din Gaza, daca aia sunt teroristi, voi ce sunteti? Chintesenta terorismului? Sau poate vrei sa-ti amintesc de bunicutii natiei tale,Irgun, care aruncau in aer Oficiul Britanic din Hotelul King David din Ierusalim la 22 iulie 1946! Ala a fost primul act de terorism din Orientul Mijlociu si a fost facut de evrei, asa ca mai subtire cu sfaturile si aberatiile!
            SI acum spor la intins mana la americani ,ca fara ei, va mananca arabii de vii a doua zi! Nu va mai dati mari, mai ales cand v-au facut altii mari! Ar trebui sa te inchini si sa faci plecaciuni de fiecare daca cand treci pe langa un McDonalds, ca fara USA, erati papati de mult!
            Si pastreaza-ti tonul de superioritate si vrajeala de garlic pentru cine te crede, nu pentru noi! As-Salamu Alaykum si sa auzim de bine( ca cel din articol)!
            P.S: Si nu, nu sunt musulman, sau arab, sau terorist, sau ce mai visezi tu si Ben Gurionii ca tine!
            • +2 (2 voturi)    
              Felicitari (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 0:02)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

              Si se mai mira ca ii ia lumea la ochean din cand in cand...

              Dar sa recunoastem ca au inventat ceva original: cuvantul "antisemit". In jurul lui isi construiesc ideologia "noi impotriva tuturor".

              Pe bune, aroganta unor oameni ca specimenul de mai sus este legendara deja.
              • +2 (2 voturi)    
                Prostia e universala din pacate (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 0:14)

                keyboard [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

                Prostia si aroganta sunt universale din pacate! Nu am nimic cu evreii dar am cu oamenii care isi aroga niste chestii pentru care nu au nici un merit, ca si cand ei le-ar fi facut si ei sunt buricul pamantului! Israel fara USA nu ar fi existat, asta e clar, si in loc sa-si faca prieteni printre vecini, sa faca compromisuri si sa caute pacea, ei au cautat si cauta si acum sa se ascunda in spatele marelui bataus numit USA, care le asigura spatele, si sa isi provoace vecinii in fiecare an! israelienii au o mare problema, faptul ca stiu sa-si faca dusmani usor, si prieteni greu, si asta o sa-i coste, asa cum i-a costat si in istorie!
                Am tot respectul pentru evreii sefarzi, din Maghreb, oameni deosebiti, dar ashkenazii si in special cei care au fugit din Rusia cu coada intre picioare si au populat IsraHELL-ul sunt niste oameni de toate jena, perversi, corupti, oportunisti, mincinosi, specualtivi, aroganti, si lipsiti de scrupule!
                In loc sa invete de la sefarzi, care au trait mereu bine cu musulmanii, ei au distrus o relatie buna cu acestia si au creat genocidul palestinian! Imi amintesc poze de la inceputul secolului XX cand evrei din Palestina stateau laolalta cu musulmani palestinieni si se bucurau de viata, traind in pace asa cum fac si la noi in tara crestinii cu musulmanii din Dobrogea de sute de ani! Ce oameni nenorociti au putut distruge armonia din Palestina, cu suportul englezilor si al americanilor!!!! Israelul n-ar trebui sa fie, ar trebui sa fie un stat evreo-palestinian, ca in vremurile bune, pentru ca poporul Palestinei inseamna evrei, musulmani si crestini, nu numai evrei! Rusine si acelui evreu de mai sus, care a pangarit cu interventia lui mizera, o cultura frumoasa, cea a evreilor!
            • 0 (0 voturi)    
              intins mana (Marţi, 7 decembrie 2010, 9:21)

              pepsimaniak [anonim] i-a raspuns lui keyboard

              :) niciodata nu am stat sa intindem mana , tot ce am facut in tara a fost meritul nostru, bunicii nostrii au format primele kibutzuri si au trudit pe branci de israelul se afla printre primele tari la export , intro tara care are doar piatra (daca nu ai fost da un google ) si cine sponsorizeaza cum zici tu din sua sunt tot familii de evrei pt ca sa avem unde ne intoarce acasa sa nu se repete istoria...asa ca lasate
        • +2 (2 voturi)    
          Deoarece si.... (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 0:15)

          keyboard [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          Pentru ca romanii mereu au fost slugile altora, si au actionat dupa cum au vrut marile puteri, nu dupa cum ar fi fost just, corect si uman! Israelul

          omoara zi de zi palestinieni, se umple de bani de la USA, si mergem noi sa le stingem incendiile, iar apoi apar indivizi ca "ROMANtic" asta, care pe

          ritm de Have Nagila, ne privesc de sus, si ne dau peste bot, dupa ce i-am facut mari!
  • -1 (1 vot)    
    Eu înţeleg perfect ce vrea să spună! (Duminică, 5 decembrie 2010, 21:13)

    Cavalerul din Blahernae [anonim]

    Poate că a părut cam infatuat omul, dar înţeleg perfect ce vrea să spună. Am fost în Israel şi trebuie să recunosc că muncesc ăia de rup. Au transformat deşertul în zone productive, au cele mai grozave şosele din câte am văzut şi din cinci pietre puse una peste alta fac un obiectiv turistic şi aduc jdemii de turişti.
    Băi, vă place sau nu, sunt un popor harnic, care-şi iubeşte patria şi care ştie ce vrea. La ei nu o să găseşti pe nici unul care să spună Israelului "israelica"!
    • +1 (1 vot)    
      Muncesc pe banii americanilor! (Luni, 6 decembrie 2010, 0:01)

      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Cavalerul din Blahernae

      Daca nu stii detalii abtine-te! Tot ce ai vazut tu in IsraHELL e platit din taxele contribuabililor americani, din 1948 incoace USA a bagat in ei 6,7 miliarde de dolari! Daca bagau in Romania banii astia, nerambursabili, unde crezi ca eram acum?
      SI nu a vorbit nimeni de harnicia lor, a vorbit de genocidul pe care il practica impotriva palestinienilor! "Patria"? Care patrie? Pamanturile furate de la palestinieni, ca cei ucisi la Deir Yassin? Cei 750.000 de palestinieni care au fugit in exil in Iordania sau Egipt ca sa nu fie omorati de gruparile paramilitare zioniste, Irgun Lehi si Hagana?
      Ei trag de IsraHELL si fabrica o proprie istorie, pentru ca sunt constienti ca in lume toti i-au respins! Pune mana si documenteaza-te cand mergi intr-o tara straina, ca sa stii de ce unele lucruri sunt cum sunt, ca sunt multi care o duc bine, pe suferinta si moartea altora!