Traian Basescu: Situatia din Romania aparent este buna. Trebuie sa echilibram bugetul... Intregul sistem trebuie schimbat

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 2 decembrie 2010, 14:42 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a declarat, miercuri, in cadrul unei intalniri cu vicepremierul britanic Nick Clegg, ca situatia din Romania "aparent este buna", dar ca trebuie finalizat procesul de reechilibrare a bugetului, in contextul masurilor anticriza.

Seful statului a avut o intrevedere bilaterala cu vicepremierul britanic, in cadrul Summit-ului OSCE din Kazahstan, context in care Clegg s-a interesat de situatia din Romania.

"Aparent este buna. Trebuie sa echilibram bugetul. (...) Intregul sistem trebuie schimbat", a explicat Traian Basescu, la inceputul intrevederii bilaterale cu Nick Clegg, informeaza Mediafax.

La randul sau, oficialul britanic a amintit ca miercuri a fost Ziua Nationala a Romaniei: "Am auzit ca este Ziua Nationala a tarii dumneavoastra. E fantastic".

Presedintele Traian Basescu va participa in perioada 01-02 decembrie, la Summit-ul Organizatiei pentru Securitate si Cooperare in Europa (OSCE), care va avea loc la Astana, Republica Kazahstan, tara ce detine presedintia in exercitiu a organizatiei in acest an.

Printre subiectele de pe agenda OSCE care vor fi dezbatute la reuniunea la nivel inalt de la Astana se afla: conflictele inghetate, sporirea rolului Organizatiei in gestionarea noilor riscuri si amenintari la adresa securitatii, consolidarea proceselor democratice si promovarea si respectarea drepturilor omului.


Citeste mai multe despre   
















2600 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    declaratia presedintelui (Joi, 2 decembrie 2010, 14:51)

    mihai [anonim]

    am vazut prin televiziuni ca presedintele a dormit bine la summit in timp ce cere de la cetatenii romaniei sa munceasca bine, rusineeee
    • +1 (9 voturi)    
      Bune televiziuni, bune (Joi, 2 decembrie 2010, 15:34)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Sa ne traiasca televiziunile. Ura. La cat mai multe prezentari ciopartite si cat mai mult de bine despre Ponta & PSD.

      Tolontan are pe blog un articol interesant despre manipularea prin televiziuni:
      http://www.tolo.ro/2010/12/02/realitatea-tv-si-generatia-lui-sebastian-ghita/
      • -1 (7 voturi)    
        deci, nu dormea??? (Joi, 2 decembrie 2010, 15:56)

        roberta [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        sau ce vrei sa spui??
  • +4 (4 voturi)    
    Ce este fantastic?? (Joi, 2 decembrie 2010, 14:59)

    marius [anonim]

    "Am auzit ca este Ziua Nationala a tarii dumneavoastra. E fantastic".
    - e fantastic ca avem o Zi Nationala?
    - e fantastic ca Base este din Romania care are o Zi Nationala?
    - e fantastic ca a auzit?....
    • -1 (5 voturi)    
      ca presedintele nu e acolo, la festivitate (Joi, 2 decembrie 2010, 15:55)

      englezu [anonim] i-a raspuns lui marius

      e ca si cum ai lipsi de la propria aniversare. Tre sa fii i@##@t ca sa faci asta.
  • +1 (3 voturi)    
    Asa e, sistemul trebuie schimbat ! (Joi, 2 decembrie 2010, 15:04)

    Hohmah [anonim]

    Trebuie introdus Distributismul !
  • +1 (7 voturi)    
    situatia e buna..... (Joi, 2 decembrie 2010, 15:18)

    lili [anonim]

    numai ca romanii o duc prost de tot.... dar, situatia e aparenta.....d-aia trebuie schimbat sistemul.... intelegeti si voi ceva ce e mai greu de inteles in exprimarea prezidentiala..... englezu' asta o fi inteles?!......
    • 0 (2 voturi)    
      Se intelege (Joi, 2 decembrie 2010, 15:55)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui lili

      ca, pentru a echilibra bugetul, Basescu se gandeste sa schimbe intregul sistem... bugetar banuiesc.
    • +2 (2 voturi)    
      Schimba Sistemul. (Joi, 2 decembrie 2010, 16:29)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui lili

      Din care stiu ca faci parte, dupa comentariile pe care tot le-ai postat un ultimul an. Stiu ca este greu., lili, dar gandeste-te ca se facea atata risipa in sistem, vezi bine, si statele falimenteaza. Nepasarea nu poate fi infinita. Imi pare rau pentru tine, ca s-a terminat sistemul piramidal chiar la tine, asta-i nenorocul tau, dar nici tu nici altii ca tine oricate spume vor face nu vor mai ajunge in dolce vita din secolul trecut. Vad ca te duce capul, in loc de mistouri de doi bani, incearca sa participi cu o idee, poate este mai bine asa.
      • -1 (1 vot)    
        Nu ati urmarit postarile mele..... (Joi, 2 decembrie 2010, 20:05)

        lili [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        De regula, nu raspund la astfel de mesaje. Cat ma duce mintea si ce fac e treaba mea si nu sunt deloc in situatia de a da socoteala cuiva despre ceea ce fac. Politicienii alesi in fruntea tarii trebuie insa sa dea socoteala in fata romanilor. Pentru mine nu "s-a terminat " nici un sistem piramidal, am mai spus ca nu am lucrat NICIODATA in sitemul bugetar, am terminat facultatea in 1979, am lucrat 30 de ani si am muncit bine si cu folos, nu am a ma plange, de 1 an m-ati vazut scriind intr-adevar pentru ca asa gandesc, asa vad lucrurile, ma afecteaza prostiile si incompetenta guvernantilor pentru ca la viata mea am invatat si am vazut multe si am cunoscut oameni cu adevarat valorosi. Am lucrat intr-un domeniu de varf, in industria auto, am avut functii foarte bune, am castigat bine, n-am deloc treaba decat cu .... valoarea punctului de pensie, dar am noroc ca am punctaj foarte mare si mi-e bine si asa..... Asta ca sa vedeti ca ceea ce spun nu are treaba de nici un fel cu nici un fel de privilegii sau de culoare politica. Pentru mine, politicienii Romaniei sunt TOTI O APA SI-UN PAMANT, de nici un fel preocupati de ceea ce spun. Vorbe goale, fapte de loc sau aiurea in raport cu ceea ce spun. Daca le tineti isonul e treaba Dvs.
  • 0 (2 voturi)    
    sistem (Joi, 2 decembrie 2010, 15:28)

    gelu [anonim]

    sa-i spunem INTERpol sau lop ,cumatrul sa fie Presedinte,(Rege,dar numai dupa alegerile viitoare),sa transformam ultimul Palat în apartamente ptr Implementati europei si sa schimbam intitularea tarei!,sa-i spunem Romenia,,...fara CV si HR pe care IO dam lui tokes sa o alipeasca Parohiei....mai nimic chestie de sistem....somn usor,..hîm...a zis cineva ceva?...HA;HA,Ha..prooooblemeee
  • 0 (2 voturi)    
    Sa ama lamureasca cineva, va rog (Joi, 2 decembrie 2010, 15:31)

    Greu de cap [anonim]

    Situatia din Romania aparent este buna. ... Intregul sistem trebuie schimbat .

    Pai daca este "aparent buna", de ce treabuie shimbat sistemul care "functioneaza"?
    • 0 (6 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 2 decembrie 2010, 15:49)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Greu de cap

      Basescu nu prea stie pe ce lume este. Incepe sa semene tot mai mult cu Vadim. Mai rau de fapt, ca ala era numai cu vorba .
      PDL-istii si Basescu ii tot trag cu criza, ca de aia merge prost Romania. Numai ca lucrurile nu stau de loc asa. Daca era criza mondiala de vina sau tarile din Europa, am fi avut exportul afectat, ceea ce nu se intampla. Asa ca de fapt este de vina doar proasta gestionara a resurselor, incapacitatea sau incompetenta actualilor lideri politici. Decat sa fi luat bani de la FMI si sa ne impuna aia numai conditii, care vedeti ce atractiva fac Romania pentru investitori, mai bine luam credite externe cu 6-7 % , dar ii investeam in lucruri care sa produca: ferme in agricultura si zootehnie, microintreprinderi, investitii strategice in domeniile care predomina la imporruri, etc
      • 0 (2 voturi)    
        ...ai raspuns la intrebarea asta? (Joi, 2 decembrie 2010, 17:10)

        Andrei T [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Pai,///, tocmai ca e vorba de o proasta gestionare a banului public si de asta trebuie schimbat sistemul Situatia e aparent buna, pentru ca nu suntem in cazul Greciei sau Irlandei, dar putem ajunge daca nu ducem o politica economica consecventa. Nu poti intelege sau comanda e sa nu intelegi? Ai raspuns la intrebarea asta?
    • +1 (3 voturi)    
      Greu! (Joi, 2 decembrie 2010, 16:03)

      Sam [anonim] i-a raspuns lui Greu de cap

      Este doar APARENT buna. Iata motivul necesitatii schimbarii sistemuli, pentru a fi CU ADEVARAT BUNA.
    • -1 (5 voturi)    
      Tara lui daca unde imparat este Nimeni (Joi, 2 decembrie 2010, 16:14)

      carcotasul [anonim] i-a raspuns lui Greu de cap

      Daca trebuie schimbat sistemul, cred ca s-a gandit sa-si dea demisia, intrucat el patroneaza sistemul
      Daca politicienii sunt de vina inseamna ca principalul vinovat este el, intrucat , nu am auzit sa fi fost proclamat rege.
      Daca situatia in Romania este aparent buna, inseamna ca el traieste bine iar noi traim prost , sau, aprenta consta in faptul ca el este cel ce este in plus in aceasta tara.
      Daca el isi transmite prerogativele unui nimeni politic, inseamna ca recunoaste implicit ca este de aceasi speta.
      Daca la summit dormea in scaun un somn dulce, inseamna ca, fie era foarte obosit de 'trebile tarii', fie s-a auto pus pe Pilot automat.
      Somn usor marinarule, Boc vegheaza pentru tine, si, exact ca Maria Vlas, poate face chiar puscarie pentru tine !
    • -1 (3 voturi)    
      imi place asta cu reforma (Joi, 2 decembrie 2010, 17:38)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Greu de cap

      vreau sa "schimbe sistemul" , sa "reformeze statul" un partid care dupa ce s-a reformat, are la alegerile de presedinte de filiala un singur candidat in fiecare filiala , chiar incep sa-mi inchipui cum ar arata statul reformat de un astfel de pardit, probabil am ajunge la alegeri de presedinte cu un singur candidat, ca inainte de 1989, pt ca, nu-i asa altul mai bun oricum nu este...
  • -3 (5 voturi)    
    OSCEE (Joi, 2 decembrie 2010, 15:41)

    Marin Baiesu [anonim]

    Vad ca Anglia era reprezentata de vicepremier ,de la noi nu putea pleca Marko Bela si nu Basescu ? SAu stia el ca la defilarea aia inghetata, oamenii -l huiduiau si a fugit in Azeria.Bravos! l-a lasat pe bietul Boc sa fie huiduit.Nu mai bine il lasa pe Geoana? Tot Boc sa traga ponoasele!?
    • -1 (5 voturi)    
      i-a fost frica (Joi, 2 decembrie 2010, 15:58)

      somn usor [anonim] i-a raspuns lui Marin Baiesu

      ca Geona nu va fi huiduit.
  • +2 (2 voturi)    
    Buna! (Joi, 2 decembrie 2010, 15:41)

    lucard [anonim]

    Nu stiu care a fost contextul declaratiei dar asa cum reiese din articol afirmatia se aseamana bine cu o gluma romaneasca:
    "operatia a reusit, pacientul a murit".
    • +2 (2 voturi)    
      context clar (Joi, 2 decembrie 2010, 16:20)

      costica [anonim] i-a raspuns lui lucard

      vorbe goale si la ala si la ala !!!!!!!!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Ce a spus Basescu. (Joi, 2 decembrie 2010, 16:13)

    mircea [anonim]

    Articolul trateaza corect ce a spus Basescu.Credeam ca unii dintre comentatori vin cu noutati pentru a accepta sau respinge ce a spus Basescu.Dar nu.Comentatorii sau nimerit sinucigasi,adica dintre cei care depind de stat ca sa traiasca,dar ca speriatul,sugruma salvatorul fara sa se gandeasca ca nu stiu sa inoate.
  • -2 (2 voturi)    
    :)))))) (Joi, 2 decembrie 2010, 18:49)

    Adrian [anonim]

    Pacentul a murit, traiasca pacientul.

    Asa si Basescu cu declaratia lui: "situatia e buna, dar sistemul trebuie schimbat". Sesiseaza cineva logica ce lipseste cu desavarsire?

    Ai o situatie buna (pe care o poti obtine doar cu ajutorul unui sistem bun), insa vrei sa schimbi sistemul care a generat acea situatie "buna".

    Asadar, situatia nu e deloc buna. O stie si domnul Basescu, de asta l-a si strecurat pe "aparent" in ecuatie. :) E cam nasol cand un presedinte de tara conduce dupa aparente. Pentru ce mai platim armata aia de consilieri, ministri si alte aparate de stat? Pentru aparente?

    Daca sistemul e defect, atunci sa il schimbam. Nu maine, nu poimaine, nici la anul sau peste cateva decenii. Acum ! Acum sa il schimbam. Azi. Si cu asta basta. Altfel, sa isi bage constatarea domniei sale exact acolo unde crede de cuviinta.
    • -1 (1 vot)    
      paradoxurile Dlui Basescu... (Joi, 2 decembrie 2010, 20:08)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      asa ati putea intelege....poate.....
  • 0 (0 voturi)    
    Traian Basescu (Joi, 2 decembrie 2010, 23:44)

    vlad alexandru [utilizator]

    ar trebui sa scrie o carte. Cred ca ar fi o lectura foarte interesanta :)