Emil Boc despre reducerea concediului maternal: Sunt ultimul care ia decizia

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 decembrie 2010, 19:57 Actualitate | Esenţial


Premierul Emil Boc a declarat, miercuri, la Sibiu, ca este "ultimul" care ia decizia in privinta reducerii duratei concediului maternal, afirmand ca o hotarare in acest sens va fi luata dupa finalizarea dezbaterii publice si dupa ce vor fi ascultate toate parerile, transmite Mediafax.

"Vom lua o decizie dupa ce se va finaliza dezbaterea publica si dupa discutiile din coalitie. Vom lua o decizie pe care o vom anunta. Pana atunci, evident, ascultam toate parerile si opiniile care se exprima pe acest subiect si dupa ce aceasta perioada va fi finalizata vom anunta decizia Guvernului", a spus Boc.

Intrebat care este opinia sa in legatura cu reducerea duratei concediului maternal, Boc a spus: "Eu sunt ultimul care ia decizia".

De asemenea, intrebat daca au fost facute evaluari privind eficienta reducerii concediului maternal, Boc a afirmat: "Domnul ministru cred ca a prezentat aceste date si le va prezenta in continuare".

Premierul nu a avansat nicio data pana la care va dura dezbaterea publica pe tema reducerii concediului maternal.


In urma cu zece zile, ministrul Muncii Ioan Botis declara ca perioada de acordare a indemnizatiei pentru cresterea copilului va fi redusa de la 24 de luni, variantele luate in calcul fiind ca aceasta sa fie de 12, 14 sau 18 luni.

Premierul Emil Boc spunea, in 20 septembrie, ca Guvernul intentioneaza sa regandeasca indemnizatia de crestere a copilului, reducand "generozitatea" unor astfel de plati.

Curtea Consitutionala a validat, in 25 iunie, reducerea sumelor acordate ca indemnizatie pentru cresterea copilului cu 15%, care nu va putea, insa, sa scada mai jos de 600 de lei.

Anterior reducerii, indemnizatia pentru cresterea copilului era de 85% din media veniturilor salariale nete din care se platesc contributii la bugetul asigurarilor sociale, realizate in ultimul an.


Citeste mai multe despre   
















1803 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Nu cred (Miercuri, 1 decembrie 2010, 20:31)

    laura [anonim]

    Nu cred. Base ia decizia, tu esti, ca de obicei, ultimul care afla ce s-a hotarat la Cotroceni. Pe filiera: Lazaroiu, Eckstein Kovacs, Udrea, Gatej, Vass - Boc.
    • +2 (6 voturi)    
      n-ai inteles ;) (Miercuri, 1 decembrie 2010, 21:15)

      dan [anonim] i-a raspuns lui laura

      e ultimul care ar putea lua o decizie in acest senm, adica de el nu tine cont nimeni, el semneaza ce vor altii
  • +3 (5 voturi)    
    bun asa....:( (Miercuri, 1 decembrie 2010, 20:36)

    Gabi [anonim]

    Macar o data in viata lui sa ia o decizie favorabila poporului si sa lase neschimbata perioada concediului de maternitate.
    De ce nu isi reduc din beneficiile lor?
    • -2 (2 voturi)    
      chinurile carierei (Miercuri, 1 decembrie 2010, 22:08)

      Boureanu Senior Editor [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      E in studiu o OG prin care prezentatoarele tv pot naste in direct la ora 17:00, incit imediat de pe masa de nastere sa isi poata continua nestemata cariera. .
  • -1 (5 voturi)    
    Are dreptate omul... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 20:45)

    leix [anonim]

    Chiar e ultimul care ia decizia - o stim toti d-le Boc relax, de la presedinte la copii sugari - in fond e doar o noua boacana sau boroboanta a acestui guvern bocanet, condus de tine, Boc.
  • -2 (4 voturi)    
    traiti (Miercuri, 1 decembrie 2010, 21:34)

    leva [anonim]

    Sa traiti bine(uni)
  • +1 (5 voturi)    
    se recurge la vechea tactica.... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 21:41)

    egroeg [anonim]

    se arunca pe piata o posibila reducere draconica,lumea se agita si apoi vine seful si spune nu 12 luni,sa fie 14 luni,ca romanul sa ramana cu impresia ca tot s-a obtinut ceva. Fondul problemei insa ramane criminal.Nu-i destul ca zeci de mii de copii raman singuri dat fiind ca le-au gonit parintii saracia si cauta sa-si castige existenta pe la usi straine,acum se creaza si trista posibilitate ca multi copii sa ramana singuri in casa de la un an.
  • +2 (2 voturi)    
    Dezbatere publica (Joi, 2 decembrie 2010, 10:23)

    shuly [utilizator]

    Mai fratilor chiar ne-am obisnuit sa nu fim partasi la deciziile luate de guvernanti??
    Va mai aduceti aminte de timpurile lui Nastase??
    De cate ori lansa Nastase si guvernul lui dezbatere publica pe decizii importante??
    Din punctul meu de vedere este foarte bine ca se discuta public pe marginea unor eventuale decizii de importanta majora care se doresc a fi luate.
    Eu am un copil pentru care sotia a primit dupa nastere timp de 2 ani 600 de lei +200 alocatia desi,daca atunci ar fi existat egea actuala ar fi putut sa primeasca mult mai mult pentru ca avea salariu mare.Acum este insarcinata si urmeaza sa nasca.Avem venituri mari pentru care platim taxe la stat si nu sunt deosebit de incantat ca se doreste scaderea perioadei de la 24 la 12 luni dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu disperat si sa injur.
    Aici nu este vorba numai despre noi ci este o decizie ce afecteaza un numar mare de persoane si de aceea consider ca este nevoie de o dezbatere ampla si rationala pentru a se ajunge la o forma finala cat mai corecta.
    Sunt de parere ca aceasta masura a fost benefica pentru cresterea natalitatii si pentru incurajarea natalitatii in special in zona clasei de mijloc adica acolo unde sunt oameni ce pot oferi copiiilor un trai decent si o educatie corecta.Consider ca odata cu cresterea natalitatii in aceasta zona se vor motiva persoanele care fac copii sa incerce sa castige si mai mult pentru a putea fata cheltuielilor necesare cresterii copiilor ceea ce va duce implicit la cresterea incasarilor din venituri la bugetul de stat ca sa nu mai vorbim de sumele de bani ce vor fi aruncate in piata pentru cumpararea de servicii si bunuri destinate cresterii copiilor.
    Haideti sa venim cu idei constructive si numai daca aceste idei nu vor fi luate in considerare sa trecem la presiuni mai dure cum a r fi chiar protestele in strada.Daca injuram pe forumuri si in comentariile de sub articole nu facem nimic.
  • -1 (1 vot)    
    Din putul gandirii (Joi, 2 decembrie 2010, 11:45)

    ana [anonim]

    Trebuie sa ia premiul Academiei Catavencu, la sectiunea Din putul gandirii, sau poate la sinceritate?
    Chiar e ultimul.....
  • 0 (0 voturi)    
    mi-e rusine ca reprezinti tara (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 12:35)

    ANDREEA [anonim]

    Bai Boc care cica esti Prim Ministru al acestei tari care moare de foame si care nu stie ce sa faca pentru a avea si zile putin mai innsorite si nu innourate din cauza lipsei banilor si din cea mai mare cauza...tu si base ala care stie numai sa ranjeaca si are fasole in gura si tu creier de gaina.voi ne provocati ca sa vb asa urat pt ca voi nu sunteti in stare sa faceti ceva.hai s ati spun ceva incultule....de 6 ani am parintii plecati afara sa ne faca mie si fratelui meu un viitor,sa ne tina la facultate,pt ca voi nu sunteti in stare sa faceti ceva mai bun.nu suntem singura tara care e in criza,dar nimeni nu face ca voi sa faca tara asta si mai jaf decat este deja.lasa-ti-va draga de meserie si la sapaa cu voi ca nu stiti cum e sa castigati pe zi 50 de RON,voi aveti miulioane,milioanele noastre,insule,vile,iahturi si noi murim d foame.mi-e rusine ca ne reprezentati tara.japitelor.