Traian Basescu s-a intretinut cu Dimitri Medvedev, la Summitul OSCE

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 decembrie 2010, 11:18 Actualitate | Esenţial


Medvedev si Basescu la Summitul OSCE
Foto: Agerpres
Presedintele Traian Basescu a avut, miercuri, discutii vizibil intense cu omologul sau rus, Dimitri Medvedev, la Summitul Organizatiei pentru Securitate si Cooperare in Europa (OSCE) de la Astana, scrie Agerpres.

Cei doi presedinti au stat unul langa celalalt la lucrarile summitului, sefii de delegatie fiind dispusi in ordinea alfabetica a numelor statelor pe care le reprezinta, iar operatorul TVR a surprins discutia dintre Basescu si Medvedev, la inceputul reuniunii.

Desi nu se aude ce vorbeau, cei doi presedinti sunt surprinsi gesticuland si zambind cordial pret de cateva zeci de secunde, cat li s-a permis cameramanilor sa filmeze, la oportunitatile de imagine de la debutul reuniunii.

Unul dintre punctele centrale atinse in discursurile sefilor de delegatii a fost solutionarea conflictelor prelungite, cancelarul Germaniei, Angela Merkel, si secretarul de stat al SUA Hillary Clinton subliniind necesitatea reluarii dialogului in formatul 5+2 privind rezolvarea diferendului dintre Republica Moldova si regimul autoproclamat de la Tiraspol.

"As fi fericita ca in planul nostru de actiune sa punctam conflictul din Transnistria, sa reluam si sa formalizam dialogul in formatul 5+2. As vrea sa-i multumesc presedintelui rus ca la ultima intrevedere, in Germania, am vorbit despre cum am putea sa reactivam acest proces si daca am putea sa avem discutii oficiale, cred ca acestea ar fi o baza buna pentru progres", a spus Merkel, de la tribuna OSCE.

La randul ei, Hillary Clinton, si-a exprimat speranta ca Summitul OSCE sa indemne la reluarea "fara intarziere" a dialogului in formatul 5+2 si la demilitarizarea conflictului din Moldova.

"Speram ca in cadrul acestui Summit sa se cheme la reluarea fara intarziere a dialogului 5+2 pentru a solutiona conflictul din Moldova si pentru a identifica pasii exacti pentru promovarea transparentei si a demilitarizarii conflictului, in acord cu declaratiile si obiectivele OSCE", a spus Clinton.


Citeste mai multe despre   
















6168 vizualizari

  • +22 (38 voturi)    
    Ofensiva diplomatica romaneasca (Miercuri, 1 decembrie 2010, 12:28)

    Romania lupta pt Basarabia [anonim]

    Prezenta lui Basescu era extrem de importanta, pt ca e primul summit OSCE in ultimii 11 ani, Romania nu putea lipsi si e bine sa fie reprezentata de seful statului.

    Basescu nu a discutat doar cu presedintele Rusiei, se intalneste si cu Clinton si Merkel, cu alti sefi de state.

    E incredibil cat de bine joaca Romania cartea aliantelor, Merkel si Clinton vorbind direct de la tribuna despre Transnistria.
    Rusiei nu-i convine deloc internationalizarea si demilitarizarea conflictului, asta o obliga la retragerea trupelor aflate ilegal in teritoriu moldovean.

    O declaratie politica la un summit de marimea si importanta asta pune presiune pe Rusia si arata tuturor ca Romania e sustinuta clar de marea puterea europeana, Germania si de catre USA, liderul mondial.

    Orice act sau propozitie in favoarea noastra, pt rezolvarea situatiei din regiunea separatista de la Nistru, sunt binevenite!
    • -13 (23 voturi)    
      E sublim,ce mai... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 12:53)

      Blitz [anonim] i-a raspuns lui Romania lupta pt Basarabia

      Daca se "intretine" tot cateva secunde si cu H.Clinton si cu Merkel-am "rezolvat " cazul"...Noroc ca se implica SUA si UE in fenomen,pt. ca din partea "intretinerilor"- fulger ale lui Basescu-slabe sperante...
    • -7 (17 voturi)    
      Of of (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:19)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Romania lupta pt Basarabia

      Geopolitica invatata de prin ziare....

      Nu prea intelegi nimic :).
    • -13 (17 voturi)    
      Nedumerire (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:31)

      satanae [anonim] i-a raspuns lui Romania lupta pt Basarabia

      Tu esti chiar prost sau doar te prefaci? Intrebarea asta as pune-o pentru toti patriotarzii patetici care se tot exprima pe diverse site-uri, pt ca s-a umflat tare tarita in ei in ziua asta festiva. Daca sinteti asa de mindri ca sinteti romani, tineti-o pentru voi si nu ne mai obositi cu prostiile voastre.
      • +9 (11 voturi)    
        Sa te dumiresc (Miercuri, 1 decembrie 2010, 23:20)

        Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui satanae

        Orice om trebuie sa fie liber sa gandeasca si sa se exprime asa cum gandeste.
        Acest lucru trebuie sa se intample si in Transnistria.
      • +1 (1 vot)    
        PIEI SATANA ! (Joi, 2 decembrie 2010, 21:48)

        carat [utilizator] i-a raspuns lui satanae

        Du-te in Rusia, te vor primi cu bratele deschise, aici nu esti binevenit !
    • -8 (10 voturi)    
      cu Angela Merkel 12 secunde ..... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 17:44)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Romania lupta pt Basarabia

      si cu Hilary Clinton vreo 11 secunde... e bine....
    • -2 (8 voturi)    
      Daca (Miercuri, 1 decembrie 2010, 20:06)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Romania lupta pt Basarabia

      Dar daca oamenii politici din Romania transformau aceasta tara intr-o atractie economica si o putere militara respectabila, nu credeti ca nu mai trebuia sa stam la mila altora?
      In rest vad manupulare pentru a mai spala de pacate imaginea presedintelui!
      • +4 (8 voturi)    
        si ce daca? (Joi, 2 decembrie 2010, 8:09)

        bula [anonim] i-a raspuns lui ioan

        Japonia nu e putere militara si economica respectabila si cam de CINCI ori decat RO la populatie? Au primit macar dreptul de a discuta despre Kurile? Ucraina Transcarpatica luata de la Polonia, Karelia luata de la Finlanda? Mai, dar la voi la partidul rosu nu se invata istorie? alta decat cursul scurt de istorie al partidului bolsevic,predat de Iliescu?
        • -1 (5 voturi)    
          nu este vorba de partide (Joi, 2 decembrie 2010, 9:31)

          ioan [anonim] i-a raspuns lui bula

          Cazurile pe care le prezentati sunt diferite. Va intreb doar daca cetatenii Republicii Moldova vedeau la recentele alegeri, o Romanie atractiva economic cu un nivel de trai ridicat al cetatenilor, un stat care isi respecta cetatenii, un stat bine organizat si bine condus, care erau rezultatele scrutinului?
          Sansa a fost de partea noastra, dar noi ce am oferit? Saracie, insecuritate sociala, lipsa unei conduceri coerente, coruptie generalizata, instabilitate legislativa, eterna balacareala mediocra intre politicieni etc.
          Nu apreciez de loc lipsa dv. de eleganta in a eticheta oameni pe care nu-i cunoasteti, cu atat mai mult cu cat intreaga clasa politica este responsabila pentru aceasta stare de lucruri.
    • 0 (2 voturi)    
      marea putere europeana, Germania (Joi, 2 decembrie 2010, 12:52)

      dromihete [anonim] i-a raspuns lui Romania lupta pt Basarabia

      face in momentul de fata plecaciuni in fata Rusiei si a investitorilor rusi si in fata gazului rusesc.
      In plus, ca si putere militara, Germania sta prost in momentul de fata, prestanta militarilor nemti in actiunile militare internationale fiind criticata atat de politicienii nemti cat si de cei din afara Germaniei.
      Influenta Germaniei este puternica in Europa, ce depaseste Europa incepe deja sa paleasca si intra in joc doar diplomatia fina (Angela Merkel este o foarte buna diplomata, ce-i drept) si negocierile economice.
  • -11 (19 voturi)    
    ce joaca Romania?! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 12:48)

    lili [anonim]

    "cartea aliantelor" ??!!! Fiti serios, politica externa inseamna numai interese ale marilor puteri, cine se-mpiedica de jocul Romaniei??!!!!...... esti in drumul intereselor lor, te baga in seama si cum globalizarea inseamna interesele si puterea celor bogati dincolo de toate teoriile pamantului, ajung si la Romania.... dar nu este deloc "jocul" Romaniei.....
    • +13 (17 voturi)    
      Sigur nu esti roman. (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:18)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui lili

      Prea iti pare rau de orice realizare romaneasca si improsti cu noroi intr-o asemenea zi.Vezi ca ai SIDA.Ti-am spus sa faci sex protejat.Sa nu te consideri un vector de opinie,ca nu esti.
    • +8 (12 voturi)    
      lili was there... :) (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:20)

      durru [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Nu mai spune...La cat de simple sustii tu ca sunt lucrurile reiese ca oricine ar putea face politica externa a Romaniei...Si in politica externa sunt ocazii favorabile si unele mai putin favorabile pe care unii oameni stiu sa le valorifice mai mult sau mai putin...Asa ca inteligenta si "diplomatia" fac diferenta intre castigatori si pierzatori si in acest domeniu. Nu doar gargara ieftina.
      • -6 (8 voturi)    
        despre care "inteligenta si diplomatie" vorbesti?! (Miercuri, 1 decembrie 2010, 17:12)

        costica [anonim] i-a raspuns lui durru

        scuze, eu nu am inteles. mersi
    • +1 (1 vot)    
      romanii aveau o vorba (Joi, 2 decembrie 2010, 11:07)

      billi [anonim] i-a raspuns lui lili

      daca esti la roma, poarta-te ca romanii.
      si ce'i globalizarea altceva decat o mare roma, imperiul global ?

      e o vorba a investitorilor: just follow the trend.
      si base stays on course, ca un adevarat capitan.:-)

      adica, mai bine mergi cu curentul, altfel ramai de caruta.
  • -6 (8 voturi)    
    sa fim seriosi (Miercuri, 1 decembrie 2010, 12:55)

    Gigel [anonim]

    Facem pariu ca peste 2 saptamani apare o stire referitoare la o schimbare radicala in negocierile dintre statul roman si KMG privind datoria Rompetrol?

    Sa fim seriosi, Base este acolo ca sa negocieze problema Rompetrol, asta dupa ce o prima runda de negocieri a esuat la Cotroceni acum 1 luna jumatate.
    • +14 (16 voturi)    
      Nationalizarea Petromidia. (Miercuri, 1 decembrie 2010, 13:22)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      Rompetrol si Petromidia,daca nu platesc le nationalizam si le platim despagubiri exact cat a platit Patriciu pentru ele.KMG sa se descurce cu Patriciu.O astfel de miscare va fi vai de curul lui Patriciu.Si mai sunt si alte variante mai sumbre pentru cei ca Patriciu.
      • -7 (9 voturi)    
        unu (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:13)

        unu [anonim] i-a raspuns lui mircea

        tu ce cauti pe forum? nu vezi ca nu stii pe ce lume traiesti?
        • +3 (5 voturi)    
          Poate nu stii... (Miercuri, 1 decembrie 2010, 23:24)

          Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui unu

          Poate nu stii povestea dropului de sare.
          Citeste-o. E o buna povatza.
    • +1 (1 vot)    
      evident, am avut dreptate (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 15:45)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      Pentru cei care nu au inghitit predictia de acum 4 zile, aveti amabilitatea sa cititi aici: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8097269-presedintele-basescu-cerut-omologului-sau-kazah-onorarea-datoriei-rompetrol-catre-statul-roman.htm

      Ce pot sa zic decat ca am avut dreptate (stiam oricum de atunci) si ca a iesit chiar mai repede decat am prezis.

      Mai oameni buni, daca nu intelegeti poza macro, nu dati cu piatra din ignoranta....

      Gigel
  • +11 (13 voturi)    
    interzis romanilor sub 90 de ani, fara acordul sov (Miercuri, 1 decembrie 2010, 15:13)

    grivei [anonim]

    Sa nu dati deloc imaginile acelea rusinoase in care base se intretine cordial cu medvedev. Doar pe cele cu nicolas, super, hiper rastalmacite si denaturate de antene si irealitati.
    Iar cucoanele alea doua ar fi bine sa treaca la cratita si sa nu se mai joace de-a politica, tolomace amarate ce sunt - nu-i asa, sov & felix & co?
    • +4 (6 voturi)    
      Ce-ai inebunit?Cum sa deschida SOV... (Joi, 2 decembrie 2010, 9:03)

      Rammy [utilizator] i-a raspuns lui grivei

      ....Felix si mancatorii lor de ka-kat ochii ''prostimii''?Parca asa i-a alintat SOV pe telespectatorii irealitatii ''PROSTIMEA''.
  • +3 (3 voturi)    
    maiterminati cu palavrageala (Joi, 2 decembrie 2010, 10:47)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    de doi bani.

    Basescu este presedintele nostru si bine a facut ca s-a dus la OSCE.
    Presa shifonata de calificativele lui Basescu nu va spune niciodata ceva bun despre el, nici daca ar duce Romania pe culmile gloriei.

    Mai piano , presa romana; mai piano postacilor!
    • -1 (3 voturi)    
      when (Joi, 2 decembrie 2010, 12:02)

      Clujean [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Cand Romania va fi pe culmile gloriei, sau nu, cand Romania va parea ca urca spre culmi ale gloriei, lumea va fi nedreptatita sa critice conducerea.

      Dar conform oricarei logici umane (normale), Romania e in prapastie mare fata de orice culme, sau macar normalitate intr-o lume civilizata.

      Toata clasa politica de pana acum a fost lipsita de glorie, iar cei de azi ii completeaza pe cei dinainte.

      Sunt convins ca aceasta perioada a istoriei nu va fi glorioasa in cartile de istorie de peste 100 ani.

      Nu inteleg extremele (anti basisti obsedati, dar nici pe fanaticii pro pana la moarte), e lipsit de logica.

      Oricum, pana anul acesta am votat de fiecare data, dar am decis sa nu mai merg la vot o perioada, pana nu voi avea incredere in cineva de pe lista.
  • +1 (1 vot)    
    bravo base!! (Joi, 2 decembrie 2010, 12:13)

    ion [anonim]

    suntem pe drumul cel bun, sper sa vedem Moldova in granitele Romaniei ca mai repede!
  • +1 (1 vot)    
    mda (Joi, 2 decembrie 2010, 13:00)

    dsquared [anonim]

    pare ca se intretin foarte calduros. excelent model de ilustrare a unui titlu cu fotografia (NOT!)
  • -1 (1 vot)    
    summit (Joi, 2 decembrie 2010, 13:48)

    PUIU [anonim]

    ........si cum dormita visand la viitorul luminos al POPORULUI SUVERAN......