UPDATE 2 Cinci intrebari de la examenul de Rezidentiat 2010 au fost anulate, modificand clasamentul final

de Gabriela Garjoaba     HotNews.ro
Joi, 25 noiembrie 2010, 12:01 Actualitate | Esenţial


 documente
Conform site-ului rezidentiat.info, al Ministerului Sanatatii, au fost anulate 5 din cele 200 de intrebari de la examenul de Rezidentiat, domeniul Medicina. S-au inregistrat un numar de 23 contestatii privind modul de alcatuire a 40 de intrebari. In urma analizarii acestor contestatii a rezultat anularea a 5 intrebari, se specifica pe site-ul mentionat.

Unul dintre studentii care a sustinut duminica examenul de Rezidentiat a declarat pentru HotNews.ro cum ii afecteaza pe ei anularea celor 5 intrebari: "Cele 5 intrebari reprezinta 23 de puncte din punctajul maxim de promovare. Asta inseamna ca cei care au raspuns corect la toate intrebarile anulate vor fi penalizati cu 23 de puncte, cei care au raspuns corect la mai putine intrebari, vor fi penalizati mai putin, iar cei care nu au raspuns corect la intrebarile anulate, nu vor fi penalizati, adica sunt depunctati cu 0 puncte. Aceasta anulare are consecinte grave asupra clasamentului, cele 23 de puncte putand duce un student si cu 200 - 250 de locuri mai jos in clasament".

Victor Stoica, Decanul Facultatii de Medicina si Sef in Comisia de Elaborare a Subiectelor, domeniul Medicina, a declarat pentru HotNews.ro ca nu poate sa ne ofere nicio pozitie oficiala si ne-a indrumat spre Secretarul de Stat, Prof. Dr. Adrian Streinu-Cercel care este si Presedintele Comisiei Centrale de Rezidentiat. Pana in acest moment Streinu-Cercel nu a putut fi contactat.

Pozitia oficiala - comunicatul de presa

Peste 87% dintre tinerii medici care au concurat la Rezidentiat in anul 2010 au obtinut punctaj de promovare. Astfel, un numar de 4.499 de candidati, din 5.130 inscrisi au obtinut peste 60% din punctajul maxim realizat la cele 200 de intrebari, se arata in comunicatul primit de la Biroul de Presa al Ministerului Sanatatii.

Cei 4.499 de candidati cu punctaj de promovare vor fi repartizati pe cele 3.505 de locuri si posturi pe care Ministerul Sanatatii le-a scos anul acesta la concurs.
  • 3793 au obtinut punctaj de promovare in domeniul medicina. Acestia vor fi repartizati pe 3209 locuri si posturi scoase la concurs
  • 603 au obtinut punctaj de promovare in domeniul medicina dentara si vor fi repartizati pe 176 locuri si postul scoase la concurs
  • 103 au obtinut punctaj de promovare  in domeniul  farmacie si vor fi repartizati pe  121 locuri si posturi scoase la concurs
In comunicatul primit la redactie nu se spune nimic despre intrebarile anulate si nici despre cum ar fi aratat clasamentul initial, care includea si punctajul pentru intrebarile anulate.

Pe tot parcursul zilei, Secretarul de Stat, Prof. Dr. Adrian Streinu-Cercel nu a raspuns la telefon.

Vom reveni cu amanunte


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4367 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Rusine (Joi, 25 noiembrie 2010, 12:25)

    AS [anonim]

    Da, si stau saracii candidati de jumate de ora cu ochii pe site si asteapta sa se afiseze rezultatele iar magarii de la minister nu sunt in stare sa se tina de promisiuni. Si astea dupa ce fiecare participant a platit 300 de lei in buzunarul lui de absolvent care nu castiga un leut.
  • 0 (0 voturi)    
    rezi (Joi, 25 noiembrie 2010, 12:42)

    anonim [anonim]

    la ce ora se afiseaza rezultatele?sa mai avem incredere in ceva?
    in Romania totul e o minciuna
  • 0 (0 voturi)    
    rezidemential (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:28)

    anonim [anonim]

    ma intreb cat de "legal"este acest lucru.
    in momentul iesirii din sala am semnat teza, cu punctajul respectiv, si eu si cei 2 martori, iar acum cineva schimba toate punctajele.... FARA MARTORI...
    dar in Romania ORICE e posibil....
    dragi colegi, ar fi bine sa ne hotaram cat mai repede sa plecam ca aici suntem furati, chiar noi astia care avem punctaje mari.
  • -1 (1 vot)    
    hotie portocalie (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:56)

    neculai [anonim]

    deoarece medici rudede a lui emil boc si elena udrea nu au reusir sa ocupe pozitii bune la rezidentiat 2010
    membrii comisiei de rezidentiat au aulat dupa inchiderea tezelor 5 din cele mai grele intrebari din grila defavorizind candidati pregatiti di facilitind pilele din bucurest si cluj
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns lui "hotie portocalie" (Joi, 25 noiembrie 2010, 17:05)

      Tudor [anonim] i-a raspuns lui neculai

      Se vede ca tu nu ai dat rezidentiatul si habar nu ai despre ce e vorba aici.
  • -1 (1 vot)    
    nepotism pdl (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:03)

    rusu [anonim]

    comisia centrala de rzidentiat a anulat 5 din cele mai dificile intrebari din grila defavorizind candidatii pregatiti si facilitind pilele din cluj si bucuresti
    cu aproximartiv 200 pozitiila alegerea specialitatilor medicale.
  • -1 (1 vot)    
    examen cu culoare politica (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:10)

    serbanescu [anonim]

    seful comisiei centrale de rezidentiat dr streinu cercel si membrii comisiei au gasit o metoda securista de departajare a candidatilor la alegerea specialitatilor medicale.
    anulind cele mai grele intrebari din grila dupa corectarea tezelor si incheierea examenului.
    din surse acest lucru s-a petrecut fiinca o serie de pile candidati din bucuresti si cluj nu au reusit sa ocupe pozitii acceptabile in functie de punctajul obtinut
  • 0 (0 voturi)    
    vai! (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:53)

    anamaria [anonim]

    era si normal ce vroiati sa il gasiti si sa va zica ce?ca o nepoata de-a dansului nu a facut amre lucru si au gasit ei o metoda sa o ajute............vai vai
    bine ca nu au anulat 40 de intrebari ca asa era si ideea cand nu stiu cine a depus contestatie !!!!!!!!oricum chiar daca intrebarile anulate nu erau zic ei mot-a-mot din bibliografie erau intrebari cu ale caror raspunsuri ne-am intalnit toti in cei 6 ani de scoala..........care ao fost pe la scoala.......asa ca nu are nici un sens anulare lor.Oricum ar fi interesante motivele care au dus la aceasta anulare si daca acestea sunt temenice si legale sa-si dea demisia toti cei din comisie da si bani inapoi pe care au stat 6 zile pe la hotel de 4-5 stele
  • 0 (0 voturi)    
    rezi (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:54)

    .... [anonim]

    din pacate asta se intampla an de an si nu se iau masuri...de ce nu se afiseaza rezultatele imediat dupa examen si inca odata dupa contestatii?iei un punctaj la exam si dupa cateva zile te trezesti ca ai cu vreo 20 de puncte mai putin...si nimeni nu da o explicatie
  • 0 (0 voturi)    
    gunoaiele (Joi, 25 noiembrie 2010, 17:05)

    radici [anonim]

    avind in vedere ca este grila pina seara se putea afisa rezultatul.
    daca afisa imediat rezultatele erau acolo toti candidatii care stiau cite puncte au numarat calculatorul si iesea revolutie.
    asa ca au lasat pe mai tirziu cind candidatii au plecat acasa multumiti si putea lucra in liniste
    furtul s-a savirsit cu aprobarea ministrului.
    lucratura s-a facut sub paza jandarmeriei si la fereala de mas media
  • 0 (0 voturi)    
    /// (Joi, 25 noiembrie 2010, 17:35)

    bb [anonim]

    este inadmusibil ce s-a intamplat. este furt calificat, ar trebui ca cei resbonsabili de asta sa fie trasi la sau chiar sa fie arestati. cei 15 membrii ai comisiei nu au putut sa alcatuiasca 200 de intrebari, in timp ce noi , studentii, cei care neam anulat 1 an din viata invatand si renuntand la orice placere, am reusit sa invatam peste 18000 de grile, peste 50 de teme, majoritatea inutile. rusine. desi am luat o nota buna , si chiar si dupa furt sunt intr-o pozitie buna, anul viitor dupa examen, imi voi lua talpasitza si voi emigra intro tara in care valoarea si cunostintele primeaza in fata pilosilor inculti
  • 0 (0 voturi)    
    hoti, spagari. RUSINE! (Joi, 25 noiembrie 2010, 17:35)

    Georgeta [anonim]

    nu e posibil asa ceva. ne chinuim de 1 an sa invatam si isi bat joc de noi in ultimul hal. sa fie sanctionata comisia care a facut grilele. sau pot face ce vrea cu viitorul nostru? mi-e scarba de tot ce s-a intamplat. am pierdut 240 de pozitii. trebuie facut ceva
  • 0 (0 voturi)    
    DA !! (Joi, 25 noiembrie 2010, 17:44)

    tornado [utilizator]

    Acuma se trag sorile !!! Ce mai fac universitari dac intra legea ivatamitului cum mai iau spga de la studenti !! ??
  • 0 (0 voturi)    
    japca la rezidentiat (Joi, 25 noiembrie 2010, 18:12)

    edi [anonim]

    cum dracu' Seful Comisiei de elaborare a subiectelor nu poate oferi nicio pozitie oficiala de japca asta,cand in metodologie,acolo unde e scris de manutele lor, pentru asemenea lucruri exact el este tras la raspundere??? huuuuuuuooooooo!!! banditii naibii!! huuuooo cu lichelele imputite !!! Cica mai vreti ca rezidentiatul sa mai fie si descentralizat...asta pune capac.
    am o intrebare totusi: cei care trebuia sa ia locul acela pe care-l doarea,l-a luat????
    • 0 (0 voturi)    
      da pilele au functionat (Vineri, 26 noiembrie 2010, 1:17)

      un alt defavorizat [anonim] i-a raspuns lui edi

      da...l-a luat! nu obtinuse punctajul de promovare pentru post (60%) din cat luase primul...acum l-a obtinut 544 sau 554(oricum exact la limita cat sa faca 60%). daca o sa cautati putin in lista posturilor va veti da seama!
  • 0 (0 voturi)    
    hotie patentata recidivata (Joi, 25 noiembrie 2010, 19:50)

    alaguta [anonim]

    in aceste conditii
    ar trebui ca DNA sa se sesizeze din oficiu si sa ceara anchetarea sefului comisiei centrale de rezidentiat dr streinu cercel si a membrilor comisiei de contestatie
    avind in vedere amploarea fenomenului( valoarea orelor alocate studiului timp de 1 an de zile plata deplasarii drumul cazarea diurna)
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Joi, 25 noiembrie 2010, 21:59)

    anonim [anonim]

    Am facut un punctaj initial de 592 puncte,iar nesimtiti naibii mi/a scazut la 540 puncte.SE POATE ASA CEVA.I/mi vreau punctajul inapoi,Am pierdut postul pe care m/am inscris.Sa va fie rusine ce ati facut cu noi.Jos comisia. si trasi la raspundere.
    • 0 (0 voturi)    
      pai ti-ajunge! (Vineri, 26 noiembrie 2010, 9:35)

      td [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Daca nu era grila luai 25 de puncte cu totul. Din pacate sunt si multi absolventi agramati!
    • 0 (0 voturi)    
      pt rusine (Vineri, 26 noiembrie 2010, 18:14)

      edi [anonim] i-a raspuns lui anonim

      imi pare rau,dar n-au cum sa-ti scada punctajul cu 50 de puncte cand maximul ce putea fi realizat la cele 5 intrebari puse de niste dobitoci era de 23...imi pare rau,dar asta e adevarul...sa le fie rusine,mie mi-au scazut 19
  • 0 (0 voturi)    
    DNA (Joi, 25 noiembrie 2010, 23:29)

    hgfds [anonim]

    Normal trebuia sa fim depunctati toti cu 23 de puncte. O idee ar fi fost avand in vedere ca minunatii din comisie care oricum in viata lor nu au dat un asa examen au gresit(mai mult ca sigur erau beti cand au facut subiectele.....daca erau trezi nu aveau cum sa dea intrebari din afara tematicii) era.......sa se fi adaugat 23 de puncte tuturor candidatilor..................nu ai duce capu (e o alta nuanta) si oricum noi astia furati ai stim pe aia din comisie
    Echitabil ar fi ca pentru fiecare punct pe care ni l-au furat sa doarma cate o saptamana la arest (D.N.A.).
    Nu cred ca aia din comisie sunt oameni onesti care au gresit de oboseala, griji ...........
  • 0 (0 voturi)    
    rezidentiat (Vineri, 26 noiembrie 2010, 8:04)

    cerbu cristian [anonim]

    trebuie sa ne unim si sa facem ceva ca timpul este foarte scurt 1 zi ,ca sambata este teleconferinta
  • 0 (0 voturi)    
    hotie pe fata (Vineri, 26 noiembrie 2010, 10:08)

    rezidenta [anonim]

    Personalitatile de marca ale medicinii romanesti nu sunt in stare sa alcatuiasca 200 de intrebari clare, cu raspunsuri care sa se afle in variantele de raspuns pe care ni le ofera. Au recunoscut asta in mod oficial cand au anulat cele 5 grile, insa prost formulate erau mai multe. Deoarece am raspuns corect la majoritatea intrebarilor anulate, am pierdut 17 (!!!!) puncte si sunt 250 de poziti mai jos in clasamentul final, adica am pierdut 250 de locuri pe care as fi putut sa mi le aleg. Ne fura pe fata, pe banii nostri si nu putem face nimic. Cum imi fac acte de medic, cum aplic la job-uri afara, macar acolo nu ma vor fura chiar ca in tara mea!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    tragi-comedie :( (Vineri, 26 noiembrie 2010, 13:20)

    rezident [anonim]

    Cum sa-ti bati joc de un student la medicina in anul 6?

    Pui pe Cercel sef de comisie la Rezidentiat.

    Hotiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    rezidentiat 2010 (Vineri, 26 noiembrie 2010, 13:57)

    anonim [anonim]

    http://www.paginamedicala.ro/stiri-medicale/Examenul-de-Rezidentiat---o-escrocherie_-pentru-un-grup-de-medici_10155/?&commentarii_page_number=15


    http://www.petitieonline.ro/petitie/semnaturi/rezidentiat_sesiunea_21_11_2010-p07047049-pg4.html
  • 0 (0 voturi)    
    metode securiste (Vineri, 26 noiembrie 2010, 14:10)

    leon [anonim]

    in acest caz ar trebui ca dna sa se sesizeze din oficiu sa retina si sa ancheteze pe seful comisiei centrale de rezidentiat dr streinu cercel si membrii comisiei in legatura cu faptele petrecute.
    pentru ca este interzis de lege sa modifici punctajul dupa inceierea clasificarii si in lipsa candidatului acest lucru este un aspect penal.
  • 0 (0 voturi)    
    securitatea portocalie din lumea medicala (Vineri, 26 noiembrie 2010, 14:23)

    connstanta [anonim]

    daca sefu comisiei ar fi un om integru ar fi trebuit sa lase punctajul asa cum l-a stabilit calculatorul care este obiectiv insa nu le mai ieseau aranjamentele cu pilele si putea fi demis de incoruptibilul boc.
  • 0 (0 voturi)    
    rezidentiat 2010 (Vineri, 26 noiembrie 2010, 14:27)

    anonim [anonim]

    http://www.paginamedicala.ro/stiri-medicale/Examenul-de-Rezidentiat---o-escrocherie_-pentru-un-grup-de-medici_10155/?&commentarii_page_number=15


    http://www.petitieonline.ro/petitie/semnaturi/rezidentiat_sesiunea_21_11_2010-p07047049-pg4.html
  • 0 (0 voturi)    
    pedeapsa politicienilor pentru medici (Vineri, 26 noiembrie 2010, 14:32)

    carpen [anonim]

    nepotismul a devenit politica de stat s-a ajuns pina acolo incit se fura pe fata iar institutiile statului se fac ca nu vad
    s-a dovedit ca boc are multe nepoti slab pregatiti si in conditiile grilei initiale ei ar fi ocupat o pozitie neconvenabila in clasament.
    asa ca s-a intervenit la minister sa le sustina iar UDMR a fost de acord .
    o sa vedeti voi cit va va costa acest lucru la alegerile locale.
  • 0 (0 voturi)    
    justitia (Vineri, 26 noiembrie 2010, 19:44)

    nutu [anonim]

    colegilor medici care au sustinut examenul de rezidentiat in noiembrie 2010.
    va relatez urmatoarele avind in vedere fapele savirsite de membrii comisiei centrale de rezidentiat si defavorizarea a 1000 de candidati la repartizarea in specialitate in urma recalcularii punctajului.
    iar atitudinea de sfidare si dispret a functionarilor de la DNA fata de problema medicilor m-a uimit si scandalizat si cred ca trebuie facu ceva imediat.
    nu se mai poate impiedeca mersul lucrurilor:
    simbata si dumineca se va tine repartizarea.
    dar asta nu ne poate refuza dreptul de a chema in justitie pe seful comisiei dr Streinu Cercel si pe procurorul Daniel Morar seful DNA.
  • 0 (0 voturi)    
    DNA (Vineri, 26 noiembrie 2010, 20:03)

    caba [anonim]

    avind in vedere amploarea evenimentului (nr cetateni afectati,prejudiciu si infractorii) sa mergem cit mai multi sa facem sesizari scrise la dna
    la un nr de citeva sute de sesizari (indiferent daca vor sau nu) functionarii si seful dna trebuie sa dea un raspuns.
    in functie de acel raspuns vom sti cum trebuie procedat mai departe.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    cum s-a facut repartitia la rezi 2010 (Marţi, 30 noiembrie 2010, 20:20)

    Crina [anonim]

    eu zic ca e important sa stii cu un an inainte ce specialitate vrei si cam pana la ce pozitie in clasament s-a luat, asa ca am facut acest tabel

    http://crin-thelongwayaround.blogspot.com/2010/11/repartia-rezidentiat-2010-pe-centre.html

    sper sa va ajute in a va gestiona efortul de invatat! daca vrei ofta, chirurgie plastica sau medicina legala.. sa te pregatesti de pe acum! :)