VIDEO UPDATE Senatul a aprobat diminuarea cotei unice de impozitare la 10%, propunerea unui grup de parlamentari PDL; Ministrul de Finante: noi nu sustinem reducerea cotelor de impozit

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 23 noiembrie 2010, 12:17 Actualitate | Esenţial


Senatorii au adoptat, marti, cu 45 de voturi "pentru", 31 de voturi "impotriva" si 8 abtineri, un proiect de lege initiat de parlamentari PDL, prin care cota unica de impozitare este diminuata de la 16% la 10%, potrivit Mediafax. Ministrul Finantelor Publice, Gheorghe Ialomitianu, a declarat ca Guvernul elaboreaza proiectul bugetului de stat pe anul 2011 pe baza cotei de 16% si ca este convins ca initiativa va fi respinsa de Camera Deputatilor.



Propunerea adoptata de Senat prevede modificarea articolului 43 din Codul Fiscal, stabilind ca, pentru veniturile impozabile din activitati independente, salarii, cedarea folosintei bunurilor, pensii, investitii, activitati agricole, premii si alte surse, cota de impozit este de 10%.

"Guvernul a elaborat strategia fiscal-bugetara si elaboreaza bugetul de stat pentru 2011 pe baza cotei de 16%, atat la impozitul pe profit, cat si la impozitul pe venit. Deci, noi nu sustinem reducerea cotelor de impozit", a declarat Gheorghe Ialomitianu.

Intrebat despre faptul ca initiativa legislativa a fost semnata inclusiv de actualul ministru al Economiei, Ion Ariton, ministrul de Finante a facut apel la rabdare, pana la votul final din Camera Deputatilor.

"Eu sunt convins ca in Camera Deputatilor aceasta initiativa legislativa va fi respinsa", a spus Ialomitianu.

Initiativa nu face referire si la impozitul pe profit.

Printre initiatori se regaseste si senatorul PDL Ion Ariton, actualul ministru al Economiei

Unul dintre initiatori, Iulian Urban, a argumentat ca diminuarea la 10% a cotei unice de impozitare va duce la majorarea incasarilor la bugetul de stat, dar va genera si crestere economica, prin relaxarea fiscala.

Senatorul PDL a afirmat ca, in conditiile in care fiscalitatea a fost redusa semnificativ in tarile din regiune, Romania poate combate migrarea marilor investitori in tarile vecine doar prin reducerea fiscalitatii, intrucat la nivelul infrastructurii nu poate concura.

Ministerul Finantelor, prin secretarul de stat Gheorghe Gherghina, a precizat ca Guvernul nu sustine initiativa, motivul fiind impactul bugetar negativ, de aproximativ 1% din PIB.

Senatul este prima Camera sesizata cu acest proiect de lege, forul decizional fiind Camera Deputatilor.

Propunerea formulata de senatorii PDL a fost sprijinita si de grupurile PSD si PNL.

Liderul senatorilor PSD, Ilie Sarbu, a declarat ca social-democratii vor sustine initiativa lui Urban de a "intra in contradictie" cu linia fiscala a Guvernului.

Senatorul PNL Dan Radu Rusanu a afirmat ca liberalii sustin scaderea cotei unice, atat pentru impozitul pe venit, cat si pentru cel pe profit.

Senatorul PDL Cristian Radulescu a contraargumentat ca diminuarea cotei unice va lasa bugetul de stat descoperit, pentru o perioada de aproape un an, incasarile diminuate neputand fi acoperite.

Rusanu i-a replicat lui Radulescu, afirmand ca, daca Guvernul va incheia un nou acord cu FMI in 2011, se poate folosi eventualul imprumut pentru a asigura "plasa de siguranta" pentru "perioada inertiala" de 8-11 luni in care incasarile la buget ar putea fi diminuate prin scaderea cotei unice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4636 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    T-zero? (Marţi, 23 noiembrie 2010, 12:34)

    x [anonim]

    Ar fi momentul T0 (T-zero) de la care pedeleu' se pregateste pentru cistigarea urmatoarelor alegeri?
    (Se pare ca uitam prea repede.)
    • -1 (1 vot)    
      T0 , ce e aia (Marţi, 23 noiembrie 2010, 18:20)

      george [anonim] i-a raspuns lui x

      ce este cu T0 , am terminat scoala mai demult si nu maiimi amintesc mare lucru de matematica, sau vorbesti despre altcceva ?
  • +2 (4 voturi)    
    ar fi o veste buna.... (Marţi, 23 noiembrie 2010, 12:36)

    un oarecare [utilizator]

    dar sa o vad aplicata...
  • 0 (0 voturi)    
    Oare (Marţi, 23 noiembrie 2010, 12:58)

    Cristi [anonim]

    Not a chance....
  • 0 (4 voturi)    
    Dupa ... (Marţi, 23 noiembrie 2010, 13:38)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... faze de genul asta vin cei de la putere si zic ca opozitia e de vina ca blocheaza procesul legislativ, Basescu cere moratorii tot opozitiei ...

    Stimati portocalii nu vreti voi sa faceti intai curat in propria ograda si sa veniti cu o viziune comuna a guvernului si a parlamentarilor din acelasi partid?

    Revenind la masura...domnul Urban are mari probleme de logica. Sa explice domnia sa cum combati migratia marilor investitori printr-o initiativa care nu reduce si impozitul pe profit...

    In concluzie masura e fix pe dos. Ar fi bine sa fie 10% dar pe profiturile firmelor si nu pe veniturile persoanelor.
  • +1 (1 vot)    
    hmmm (Marţi, 23 noiembrie 2010, 13:56)

    me [anonim]

    sa o vad aplicata...
    oricum o sa castige mai mult firmele pentru ca ori vor scadea salariile, ori o vor da ca pe o marire.
    • -2 (2 voturi)    
      Nu castiga nimic firmele (Marţi, 23 noiembrie 2010, 14:04)

      Lilith [anonim] i-a raspuns lui me

      N-au ce sa castige firmele. Tu semnezi pe salariul brut contractul nu pe net. Daca scade impozitul firma nu poate sa faca nimic pentru ca salariul pe care ai semnat tu nu se modifica.
      Asta se aplica daca este totul corect si nu se lucreza la negru.
    • -1 (1 vot)    
      bolovanule care esti bolovan (Marţi, 23 noiembrie 2010, 14:25)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui me

      Daca firmele o vor "da ca pe o marire", cine castiga mai intelijentule ? FIRMA ? Cine ia banii aia ? Firma sau omul ? Incredibil cata prostie ...
    • 0 (0 voturi)    
      Cum se fac banii,. fara sa produci ceva (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 8:24)

      Impozitatul [anonim] i-a raspuns lui me

      Daca se declara venitul impozabil corect si nu se scad toate inghetatele, concediile, ... - atunci vei vedea cresteri spectaculoase.In prezent, PFA necomercale (avocati, executori notari), nu cred ca intereseaza pe cineva, fiindca toate, dar toate taxele si impozitele, intra direct in bugetul Ministerului Justitiei, pentru salariile pricajite ale judecatorilor (Leg 146/1997). Pai cine mai creaza venit impozibil in tara asta? Colectorii de TVA? Aia sunt nist simpli purtatori de TVA, de la populatie, la Stat.Cei care simt direct in buzunarul lor ca dau sunt PFAurile necomerciale si neplatitorii de TVA care platesc acest impozit pe profit.Mai bine ati face scandal sa fie distribuit impozitul acestor categorii in bugetul Minist de Finante, nu la Minist Just. Si atunci vei trai si tu mai bine!Ia uitat-te pe vechile profituri ale marilor case de avocatura! 2005; 2006;2007: 35 mil euro/37 mil euro/42 mil euro.; aplica 16 % la aceste venituri si vezi cat s-au dus in bugetul Ministerului de Just. Pai aia sunt nebuni cand nu mai pleaca de acolo? Pai aia sunt nebuni cand si-au marit veniturile in justitie pana la `100-120.000 lei /an la Judecatorie, explicandu-ti tie cat de utila si stringent necesara este justitia. Baiatu', judeca dupa ce citesti; iar la sfarsit, vezi care iti este interesul. Ai auzit cumva de solidaritate judecatorilor cu prostimea; ai auzit de varsarea de fonduri de catre M Just, catre bugetul Statului (alte Ministere)?Nu ! dar ai auzit de cereri justificate ale judecatorilor. Pai aia erau nebuni sa ceara fara sa stie cat le intra de pe impozitarea categoriilor de mai sus, la care adauga te rog si taxele de timbru?
  • +1 (1 vot)    
    Au gresit degetul,din nou, sau au avut o revelatie (Marţi, 23 noiembrie 2010, 14:22)

    Creator [utilizator]

    Trebuie sa treaca vreo 2 zile ca sa aflam adevarul...
  • +5 (5 voturi)    
    Nu au gresit nimic (Marţi, 23 noiembrie 2010, 14:49)

    Adrian [anonim]

    Incep sa se trezeasca la realitate, incet, incet. Din pacate, e mult prea tarziu ca sa mai vii cu astfel de masuri acum.

    Reducerea (tuturor) impozitelor trebuia luata inca de acum 2 ani de zile, cand Romania a cazut brusc in groapa recesiunii. Trebuiau incurajate economiile si in nici un caz descurajarea consumului. Daca am fi avut oameni competenti in guvern, acum alta ar fi fost situatia.

    De ce e prea tarziu? Pentru ca deja Romania s-a imprumutat cat sa plateasca 2-3 generatii dupa noi. Nu s-a investit nimic in industrie, in infrastructura, in educatie.

    Asa ca, scaderea asta de impozit, este praf in ochi si va avea efectul unui scuipat in vant. Si alte masuri individuale care vor mai urma. Nu se va rezolva niciodata nimic daca nu se vine cu un pachet COMPLET de masuri coerente si realiste, care sa fie pus in aplicare in secunda doi si la nivel general. Altfel, e ca si cum ai incerca sa peticesti cu o guma de mestecat ditamai balonul cu aer cald plin de gauri si sparturi.
  • 0 (0 voturi)    
    ........ (Marţi, 23 noiembrie 2010, 19:51)

    chris_91 [anonim]

    Mai bine mai tarziu decat niciodata.Totusi, pentru "plasa de siguranta" trebuie- de undeva- crescute veniturile la buget. Si mai simplu decat impozitul pe proprietati nu vad ce altceva s-ar putea gasi.Atat pe cladiri cat si pe terenuri, agricole sau nu.Pe constructii suntem la un nivel inadmisibil de jos. Cat priveste terenurile, agricolul zace in paragina iar constructibilul asteapta vremuri mai bune pentru a fii mai bine speculat.Cine are teren sa il munceasca cine nu il munceste , taxe maxime.Cine are construibil sa il vanda -uite cum statul mai castiga niste taxe si constructille repleaca.Dar, cine sunt cei mai mari proprietari ? evident, politicienii.Nu isi vor taia creangade sub picioare, mai bine mai iau un imprumut si platesc fraierii...
  • +1 (1 vot)    
    zapacit (Marţi, 23 noiembrie 2010, 23:05)

    impozit [anonim]

    eu nu mai inteleg nimic, vrem sa crestem impozitele ca suntem in criza si nu avem bani dar la scurt timp reducem cota unica de impozitare. Domnilor: avem sau nu avem bani, mai fac economii sau ma dedau la dezmat ca am iesit din cele rele sau nu?
  • 0 (0 voturi)    
    sfat (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 20:22)

    Adrian [anonim]

    Un sfat, calculat si absolut intemeiat: Faceti economii, cumparati DOAR strictul necesar, iar cand cumparati, NEAPARAT cumparati produse ROMANESTI !

    Doar asa pastrati banii "acasa", si doar asa sprijiniti cu adevarat revenirea economiei romanesti.


    Romania nu a iesit din nicio criza. Romania nu este in criza, din pacate. Romania este in plina RECESIUNE economica, iar asta este cu totul o alta poveste fata de "criza". Fi-ti cumpatati, informati-va si nu aruncati banii pe fereastra.