UPDATE 2: Perioada de indemnizatia pentru cresterea copilului ar putea fi redusa la 12, 14 sau 18 luni. Proiectul legislativ trebuie sa treaca prin Parlament. Investitorii in crese vor primi facilitati fiscale

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:07 Actualitate | Esenţial


Maternitate
Foto: Agerpres
Perioada de acordare a indemnizatiei pentru cresterea copilului ar putea fi modificata, dar cuantumul va ramane neschimbat, a declarat, vineri, ministrul Muncii, Ioan Botis, citat de Mediafax. Variantele luate in calcul pentru reducere sunt 12, 14 sau 18 luni, de la 2 ani cat este in prezent. Ioan Botis a declarat pentru HotNews.ro ca Ministerul Muncii va realiza un document de politici publice privind asistenta sociala, ce va fi supus dezbaterii publice, aprobarii Guvernului si apoi inaintat Parlamentului.

"Exista 3-4 variante de lucru. Eu vreau sa duc spre piata muncii aceste persoane (mamele aflate in concediu de crestere a copilului). In compensatie, vom propune facilitati fiscale pentru investitiile in crese", a mai declarat ministrul Muncii pentru HotNews.ro.

Una dintre variantele luate in calcul se refera la injumatatirea perioadei de acordare a indemnizatiei, de la doi la un an, potrivit unor surse citate de Mediafax.

O alta propunere a Ministerului Muncii prevede o indemnizatie de 400 lei/luna, pana la implinirea perioadei legale de concediu de maternitate, pentru mamele care se intorc mai devreme la serviciu, a spus Botis vineri, potrivit Agerpres. Pana in prezent, mamele care se intorceau mai devreme la serviciu primeau o indemnizatie de 100 de lei lunar.

Propunerea prevede ca aceasta indemnizatie de 100 de lei sa se acorde in cazul revenirii la serviciu cu sase luni mai devreme, si, daca aceasta perioada depaseste sase luni, pentru lunile suplimentare se vor acorda 400 de lei.

In bugetul pe 2010 a fost prevazuta suma de 1,8 miliarde de lei pentru plata indemnizatiilor de crestere a copilului.

Premierul Emil Boc spunea in 20 septembrie, ca Guvernul intentioneaza sa regandeasca indemnizatia de crestere a copilului, reducand "generozitatea" unor astfel de plati.

Curtea Constitutionala a validat, in 25 iunie, reducerea sumelor acordate ca indemnizatie pentru cresterea copilului cu 15%, care nu va putea, insa, sa scada mai jos de 600 de lei.

Anterior reducerii, indemnizatia pentru cresterea copilului era de 85% din media veniturilor salariale nete din care se platesc contributii la bugetul asigurarilor sociale, realizate in ultimul an.


Citeste mai multe despre   
















20661 vizualizari

  • +2 (32 voturi)    
    Romania nu va mai fi a romanilor (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:14)

    Noi taiem, nu gandim! - Motto [anonim]

    Gata cu sporul natural ... pacat .. incepuse sa creasca incet incet! Asta e concluzia lu Base? Ca avem prea multi copii si nu ne permitem sa-i platim? Ciudata tara, isi merita soarta. E genial ca in acc zi a aparut un interviu cu Djuvara in care subliniaza scadera natalitatii in toata Europa si propune masuri pentru cresterea ei! Iar noi care facusem ceva in directia asta ... acum dam inapoi! Oare justifica mica economie realizata acum pe seama copiilor ... taierea beneficiilor date de intinerii generatiilor? Dar ma rog ... incepe sa fie din ce in ce mai clar ca actuala conducere (PDL + Base) nu gandeste pe termen lung (posibil nici pe termen mediu) desi la inceput lasasera alta impresie
    • +10 (36 voturi)    
      Nu stiu procentual, dar treaba e cam asa (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:47)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Noi taiem, nu gandim! - Motto

      Cunoscand mai multe mamici in aceasta situatie care nici dupa 1 an s-au intors la munca sa nu-si piarda postul...

      In Europa civilizata adica Franta, Germania, Anglia nu se da mai mult de 12 luni, acest somaj pre-natal, dar la ei natalitatea este legata de bucuria si usurinta vietii, nu ca la noi !

      Sincer prefer sa fie seringi si pansament la spital, politistul sa aibe benzina sa patruleze noaptea, pensionarii pensia intreaga, decat sa se mai incurajeze nemunca !

      Parintii nostrii lucrau si sambata, si foarte multe familii de romani traiau fericite cu 2 sau 3 copii, oare siguranta zilei de maine nu e mai importanta decat premierea mamelor eroine cu 1 copil?

      Cereti locuri de munca, nu ajutoare sociale, cu locul de munca se creste un copil, se cumpara o casa, tot munca iti face concediul frumos si tot munca iti va aduce o pensie !

      Eu cred in cei 7 de acasa pentru copii, nu pentru mame !
      • +2 (20 voturi)    
        Comparatie (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:55)

        Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        Daca ne comparam cu alte tari hai sa-ti pun o intrebare. Ia zi mestere ce cresa iti primeste copilul de la 1 an?

        Siguranta zilei de maine depinde de tineri ca astia vor plati pensiile si vor contribui la bugetul de stat.
        Nu ai tineri adio bani.
        Pricepi?
        Apropo, da drumul si munceste, nu mai pierde vremea pe forum.
        • +4 (12 voturi)    
          Poate e o idee buna comparatia (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:55)

          Iancu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          Daca ne comparam cu alte tari... Acum am venit din Germania, unde:
          salariul unui incepator cu facultate (la o multinationala, nu zic care) este 2500euro in mana!
          Concediul pe care au mamele pentru ingrijire a coiplului e de 3 ani.
          Concediul minim pentru un incepator este 25 de zile lucratoare platite (5 saptamani pe an)
          Preturi: pane 1kg = 1 euro, 1 sticla de Martini de 1L 7 euro. (Chiriile sunt insa mai mari... cam dblu fata de Romania)
          Dar de acum incolo sa nu-mi spuna nimeni ca bine bine salariliile noastre sunt de mizerie da' costul vietii e mai mic.
          Daca nu credeti verificati. Chiar si acum dupa criza economica sistemul social functioneaza. Si mamele sunt ajutate! Si nu pe mame si copii se vor face economii atat de mari.
          • +3 (7 voturi)    
            De ce dai informatii false? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:56)

            moni [anonim] i-a raspuns lui Iancu

            Cat tupeu trebuie sa ai sa dai asemenea informatii false pe aici pe forum?

            In Germania unde ai stat, sa stiu sa ma mut si eu?
            Eu stau in Germania de 11 ani si am o fetita de 3 ani jumate, asa ca stiu foarte cat concediu de ingrijire a copilului ai. 12 luni. Daca nu crezi mai verifica! Si pana la 3 ani e EXTREM de greu sa prinzi un loc la vreo gradinita. Eu am inscris-o pe fi-mea la 18 gradinite imediat ce s-a nascut si numai 2 au raspuns, evident negativ. Celelalte n-au raspuns deloc. De-abia cand avea 2 ani jumate am primit un loc.
            Iar ce spui de salariul unui incepator cu facultate 2500 netto e muuuuult peste medie. Bravo lui, a avut noroc.
            Dar nu mai generaliza daca habar n-ai!
            • +4 (6 voturi)    
              concediu (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:58)

              FM [anonim] i-a raspuns lui moni

              In Germania chiar poti sa stai acasa 3 ani in concediu de maternitate, si eu locuiesc tot acolo´, mai interesati-va inca o data! Bani insa primesti numai pt 1 an, poti sa ti i imparti pe 2 sau 3...
              • 0 (4 voturi)    
                ok (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:11)

                moni [anonim] i-a raspuns lui FM

                Si cum te descurci in acei 2 ani fara nici un venit?

                Si ca sa fi impartit banii de pe un an pe trei ani ar fi insemnat sa primesc 300 de euro pe luna.

                Daca traiti aici stiti foarte bine ca nu e posibil sa traiesti din banii astia, mai ales avand si un copil...
              • -1 (7 voturi)    
                2 ani=lux (Vineri, 19 noiembrie 2010, 20:29)

                Elmarius [anonim] i-a raspuns lui FM

                In Olanda concediul de maternitate e in total de 16 saptamani ( poti sa cateva saptamani inainte si restul dupa). Daca vrei fara plata se poate mai mult. Dar noi vorbim de cel cu plata.
                Deci 2 ani in Romania e prea de lux. De asta nu da tara inainte caci la noi nu se pune pret pe munca. Sarbatori la greu.
                Se pare ca ne permitem in Romania.
                • -1 (5 voturi)    
                  Las ca merge si asa... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 23:24)

                  iancu [anonim] i-a raspuns lui Elmarius

                  Chiar ca Romania ofera mai multe zile de concediu de maternitate ca Olanda, mai exact cu 14 zile :-) Aici sunt exact 126 de zile deci 18 saptamani... Nu cred ca din cauza celor 2 saptamani platite in plus mamicilor e tara o groapa de gunoi.
                  Dar discutia se poarta despre concediul de crestere a copilului care in tari mai vestice decat Romania este de 2-3 ani...
                  Si venind vorba de sarbatori: chiar si dupa introducerea celor 2 sarbatori noi (Rusalii, Sfanta Maria) tot ramane Romania codasa la numarul de sarbatori pe an in UE.
                  Eu cred ca in Romania nu se pune pret pe a civiliza sistemul si oamenii. Deci o fi Romania in UE dar radacinile balcanice sunt mai puternice!
                  • +1 (3 voturi)    
                    concediu (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 10:23)

                    Elmarius [anonim] i-a raspuns lui iancu

                    Vorbim despre concediul cu plata pe care il au mamele atunci cand nasc un copil. In Olanda ai 16 saptamani in total ( cateva inainte daca vrei si restul dupa). Dupa aceea nu mai plateste statul nimic. Doar alocatia dar asta e altceva ( si e mica).
                    In Romania voi vreti 2 ani de concediu maternal cu plata. Hai sa fim seriosi. Fara plata il mai poti prelungi....dar nu cred ca asta e ptoblema romanilor...ci chestia ca vor bani 2 ani.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Sunt banii nostri (Luni, 22 noiembrie 2010, 11:59)

                      O gravida infuriata [anonim] i-a raspuns lui Elmarius

                      "Vor bani 2 ani", dar de dat bani timp mult mai lung decat doi ani in sistemul asta, nu vorbiti?
                      Cu toate contributiile, platesc sute de milioane anual - eu cand urmeaza sa si beneficiez de ORICE pentru aceste sume platite anual, de ani buni?
                      E extrem de suparator ca unora li se pare ca banii sunt bani dati degeaba de stat. Pe langa considerentele sociale pe termen lung pe care le-au expus altii, e vorba si de o justete concreta si actuala: sunt banii pe care i-am platit noi in sistemul asta infect.
                      Stati atunci acasa, nu mai nasteti copii, sau dati-i la cresa la 1 an, unde se imbolnavesc, sunt crescuti de oameni dezinteresati si ajung sa fie oameni cu o sensibilitate nu mai mare ca a parintilor care pot scoate perle de-astea din gura si din taste. Si ne mai miram ca tara se duce de rapa.
                    • 0 (0 voturi)    
                      diferente mari (Marţi, 30 noiembrie 2010, 8:46)

                      Diana [anonim] i-a raspuns lui Elmarius

                      Ai dreptate ca in alte tari concediul este mai mic. Dar daca e sa fim cinstiti, hai sa facem o comparatie pana la capat. Eu nu cred ca in Olanda exista problemele din Romania, unde nu exista crese in care copiii sa nu se imbolnaveasca mereu (fie nu-i primesc, fie ajungi sa stai mai mult in spital cu ei), nu exista bone specializate, ci doar "tanti" care au grija de copii si pe care le gasesti greu si pe care ajungi sa o platesti cu 10 mil lei vechi in cnditiile in care tu mergand la lucru obtii 20 (si esti fericit), daca nu chiar 6 (cum este cazul multora, inclusiv a mamei mele bugetare). Se vede ca esti barbat si nu a trebuit in viata ta sa-ti faci griji legate de cresterea unui copil in Romania. Si asta in conditiile in care contribui o viata la sistemul de asigurari sociale, dar de beneficiat 0. Deci, mai gandeste-te bine inainte sa judeci.
              • +4 (6 voturi)    
                In Romania (Vineri, 19 noiembrie 2010, 21:30)

                iuuhkhu [anonim] i-a raspuns lui FM

                poti sa stai si o viata acasa fara plata. Iar daca ai 10 puradei primesti si bani.
            • +1 (3 voturi)    
              Informatii pe gratis :-) (Vineri, 19 noiembrie 2010, 23:12)

              Iancu [anonim] i-a raspuns lui moni

              Nu stiu in care stat traiesti si nu stiu daca e legea la fel in toate statele Germaniei (Pentru nestiutori: Germania e tara cu mai multe Bundeslanduri deci state autonome) Dar stiu ca firma unde vreau sa ma duc sa lucrez ofera aceste conditii si presupun nu e singura firma de acest gen din Germania :-)
              Daca esti acolo e chiar mai simplu sa te interesezi... Eu nu iti impartasesc toate detaliile ca e mai usor pentru mine fara concurenta ;-)
            • +1 (1 vot)    
              si e bine asa? (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 23:11)

              hmm [anonim] i-a raspuns lui moni

              Si iti pare normal sa fie asa????
          • -1 (3 voturi)    
            oare???? (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 1:00)

            Alin [anonim] i-a raspuns lui Iancu

            Nu as credea ca te tine statul german 3 ani acasa. In Spania stiu ca la 6 luni mama incepe sa lucreze cu program redus iar la 12 luni se intoarce cu norma intreaga la locul de munca. Peste tot in vestul Europei concediul de maternitate este de maxim 12 luni. Deaia nu avem crese... pentru ca mamele stau acasa pana imbatranesc, in loc sa se intoarca la munca si sa lasa copilul la cresa.
        • +5 (9 voturi)    
          muncim, nu gandim.. (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:19)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

          Ia zi mestere, daca nu exista nici o cresa care sa-ti primeasca odorul de 1 an, de ce nu faci tu una? Este o oportunitate evidenta.. nu ai concurenta si va exista cerere. Mai mult de atat, pari ca stii despre ce vorbesti.. ai studiat piata... De ce nu privim niciodata problemele astea ca pe niste provocari?
          Cum ar ajuta maine bugetul de stat o mama care a stat 2 ani acasa pe indemnizatie?

          Evident, pentru copil este bine, dar pentru mama o fi un lucru bun? 2 ani fara sa munceasca.. tu crezi ca mai are sanse sa se intoarca la vechiul loc de munca? oare cat ii va lua sa se reacomodeze cu programul?

          Tot sistemul este gresit din start. Pentru familiile cu dificultati financiare ar trebui acordate ajutoare specifice: haine si alimente pentru copil.. ce o mai fi nevoie.. dar nu bani! Pentru restul legislatia ar trebui modificata ca sa fie recompensate companiile in care lucreaza parintii, dar sarcina financiara sa fie in dreptul companiei. In acest mod simplu, fiecare va primi cat merita. In definitiv, nu faci copiii daca nu ai nici macar un acoperis deasupra capului.. ce viitor va avea acel copil daca parintii sunt atat de inconstienti?
          • +3 (9 voturi)    
            fara sa munceasca? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:01)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            ai tu grija de un bebelus si dupa aceea sa spui ca aia nu e munca! Nici un servici nu se compara cu ingrijitul 24 din 24, 7 zile din 7, al unui bebelus!
            • +1 (5 voturi)    
              Ai dreptate! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 22:58)

              kjlihihih [anonim] i-a raspuns lui dj

              Este o munca grea. Dar nu trebuie sa o remunerez eu si ceilalti contribuabili.
              • +2 (6 voturi)    
                @kjlihihih (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 13:36)

                Actorul [anonim] i-a raspuns lui kjlihihih

                Corect. Nu trebuie sa remunerati Dvs. indemnizatiile pentru bebelusi. Dar atunci nu ar trebui nici Dvs. sa primiti pensie platita din contributiile acestor copii ajunsi la maturitate.
                • -2 (4 voturi)    
                  Ba da! (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 19:33)

                  jkhjkhkjhgk [anonim] i-a raspuns lui Actorul

                  Pentru contributiile pe care le platesc in beneficiul celor din generatia anterioara, trebuie sa primesc si eu ”pensie platita din contributiile acestor copii ajunsi la maturitate”. Asa functioneaza sistemul. Insa eu nu trebuie sa intretin cu 4.000/lei/luna plozii ”multinationalistelor, bancherelor” si ai patroneselor care isi majoreaza fictiv salariul pe ultimul an inainte de nastere.
                  • +1 (1 vot)    
                    si dau cu banul (Duminică, 21 noiembrie 2010, 2:29)

                    dj [utilizator] i-a raspuns lui jkhjkhkjhgk

                    sau in bobi sa afle exact cand vor naste sa fix cu un an inainter sa majoreze salariul?
                    Sunt eu curioasa cum se poate face, poate mai fac unul si aplic smecheria asta, nu? Doar ca nu prea ai cum fara o "mama omida" super profesionista...
                    • -1 (1 vot)    
                      N-au nevoie de prezicatoare (Duminică, 21 noiembrie 2010, 22:03)

                      hgjgjhgjk [anonim] i-a raspuns lui dj

                      Il maresc cu 3-4 luni inainte de a renunta la metodele contraceptive.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Da' de ce? (Luni, 22 noiembrie 2010, 14:11)

                    LauraC [anonim] i-a raspuns lui jkhjkhkjhgk

                    Ele n-au muncit ca sa ajunga "multinationaliste" sau "banchere"? N-au contribuit cu impozite la stat? Eu zic sa nu generalizezi, ca nu e cazul...

                    Si vezi ca nu e 4000 de lei / luna, ci un procent din salariu, dar care sa nu depaseasca 4000 de lei / luna.
              • +5 (5 voturi)    
                de ce tu? (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 18:23)

                dj [utilizator] i-a raspuns lui kjlihihih

                mama si tatal cat au contribuit pana atunci? Banii aia unde sunt?
                • -3 (3 voturi)    
                  Inseamna ca nu ai inteles bine (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 21:33)

                  jjljlijioj [anonim] i-a raspuns lui dj

                  Indemnizatia pentru cresterea copilului se plateste de la bugetul de stat, nu din CAS, iar la bugetul de stat contribui eu, care sunt in perioada activa a vietii sociale, iar nu parintii mei.
                  Si vezi ca este o mare de timp intre tine si mine, probabil de aceea nu ne intelegem.
                  • +1 (1 vot)    
                    serios (Duminică, 21 noiembrie 2010, 0:52)

                    dj [utilizator] i-a raspuns lui jjljlijioj

                    Eu cred ca nu intelegi nici din ce se plateste indemnizatia nici cum se contribuie. Mai verifica datele inainte sa faci afirmatii gratuite.
                  • -1 (1 vot)    
                    Credeam ca te referi la parintii mei. (Duminică, 21 noiembrie 2010, 22:46)

                    Se pare ca nici eu nu am inteles bine [anonim] i-a raspuns lui jjljlijioj

                    .
            • 0 (4 voturi)    
              scuza-ma!.. (Vineri, 19 noiembrie 2010, 23:04)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui dj

              poate n-am fost destul de clar, dar ma referam la munca pe care o 'presta' si inainte sa nasca. credeam ca este destul de evident din context... m-am inselat.
              referitor la munca 24/7 de care vorbesti, nu prea pot sa-mi dau cu parerea, ca n-am facut asta, dar cred ca exagerezi putin, avand in vedere ca la o cresa personalul are grija de mai multi bebelusi in acelasi interval de timp.

              culmea este ca legea asta are impact asupra unei generatii care chiar a crescut la cresa. oare de ce o fi atat de greu de acceptat?
              daca 12 luni nu este suficient, de ce ar fi 24? de ce nu 18 ani? in definitiv, pana nu este major e raspunderea ta.. ce-ar fi sa stai cu ochii pe el toata viata!.. :)
              • +1 (3 voturi)    
                daca nu stii (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 18:25)

                dj [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                de ce scrii? Din dat cu parerea fara a stii ce inseamna?
                Oricum indemnizatia nu o primesc toate mamele, ci doar cele care au avut venituri pentru care au platit impozit minim 12 luni inainte de nasterea copilului.
          • +1 (5 voturi)    
            mda (Vineri, 19 noiembrie 2010, 23:12)

            dodu [anonim] i-a raspuns lui pehash

            dar de ce nu faci tu cresa de te dai asa destept? crezi ca oricine se poate apuca sa faca asa un bussines? sau tu esti plin de proiecte si asta e o bagatela? si de cand cererea si concurenta functioneaza normal in Romania? Eu nu pot intelege ce economie se face pe o astfel de reducere... cifrele vizavi de alte probleme ale economiei si justitiei sunt total neglijabile capitalistule. Sau e vorba de un principiu: sa invete romanul sa munceasca, sa-si creeze mentalitatea necesara si sa ne ridicam din marasmul asta. De acord. Dar fi-r-ar sa fie de neam terminat, de ce imi vorbesti de munca cand statul ma exploateaza mai ceva ca in Evul Mediu? Ce facilitati fiscale da statul? si daca da, cate functioneaza monser? Pot eu sa ma incred in demersurile nenorocitilor astora de politicieni, care nu fac nimic doar isi vad de ale lor. sa muncesc pt ei? sa le platesc taxe ca sa ce? da-mi un exemplu pozitiv. Ia orice roman si imagineazati statul roman ca sistem. romanul e o rotita. pune rotita aia in sistemul numit stat. rotita este scuipata sau se scuipa singura in cele mai multe cazuri (ma refer ca orice om devine frustrat si nemultumit) in afara de cei oportunisti-nesimtiti, parasute si alte caractere asemenea. Adevarata provocare e sa schimbi tot rahatul asta din varf care sufoca efectiv viata din stadiul conceptiei. Doctrina capitalista nu iarta nimic, mai ales aceasta forma canceroasa de capitalism grefata pe situatia particulara a Romaniei.
          • +2 (4 voturi)    
            contractul social pe cresterea copiilor (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 12:26)

            borykov [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Multumesc pentru acest post. Eu cercetez subiectul pentru doctorat si mi se pare foarte interesanta aceasta versiune fata de transferuri banesti catre familii. Multe familii in studiul meu spun acelasi lucru si - cred - cu justificari foarte bune. De acord.

            Si eu cred ca doi ani de concediu sunt foarte multi pentru ca femei si barbati in joburi destul de precare nu au unde sa se mai intoarca dupa doi ani, desi legislatia prevede obligativitatea garantarii postului. Insa si stimulentul a fost o gluma, deci practic politica de 2 ani dorea sa tina mamele (si tatii) acasa perioada maxima. In loc sa comodifica munca parintilor proaspeti.

            Exista prevederi pentru a oferi locuri de cresa la locul de munca (adica companii sa infiinteze crese la joburi sau aproape) si exista si legislatie pe tichete de cresa, ca si bonurile de masa. Dar cum nu exista organizatii ale angatilor la nivel de companie sau mai sus, ila nivel sindical, nimeni nu stie si nu obliga angajatori mari - de pilda banci au institutii publice - sa implementeze legislatie perfect in vigoare. Eu cred ca aici ar trebui inceput: mai multa presiune asupra angajatorilor, dar aceasta cred ca este rala doar in ocupatii sus pe scara, unde anagajatii sunt indispensabili mult mai mult decat in joburi din servicii, precare.
          • +1 (1 vot)    
            Copii sunt viitorul tarii!!! (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 23:16)

            hmm [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Da desteptule, incurajam pe cei care nu au fost in stare sa isi creeze o situatie materiala sa faca nspe mii de copii. Bravo, bine gandit. Clasa de mijloc duce o tara in spate, nu bogatasii, nu muritorii de foame. Ce inseamna clasa de mijloc stii? Daca nu stii, nu mai vorbi.
            Daca vrem sa speram la un viitor atunci trebuie sa investim in copii. Crestere si educatie. Cei care sunt impotriva ca o mama sa primeasca o suma de bani care sa ii permita sa isi creasca bebelusul la un standard decent (dupa ce parintii au contribuit din plin la bugetul acestui stat de risipitori), ori nu au avut copii, ori nu vor sa aiba, ori lucreza cu salariul minim pe cartea de munca!
        • -1 (1 vot)    
          Cresele ... (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 12:19)

          borykov [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          Draga Comparatie,

          Cresele in Romania primesc copii de la 3 luni. Buba nu asta este: buba este ca sunt deosebit de putine. Intr-un oras ardelean de 150.000 locuri, sefa creselor imi spune ca in 5 crese are 350 de locuri. Cu 6000 de nasteri pe an in localitate. Hmmm ...

          Si nu vad cine ar investi in crese, un serviciu FOARTE costisitor sa fie de calitate si, deci, care risca sa nu produca profit. Formalizarea ingrijirii copiilor trebuie sa ramana o preocupare a statului, chiar daca doar la nivel de reglementare si finantare, cu serviciile oferite de organizatii non-profit si de sectorul privat. Statul trebuie sa se implice in asigurarea de servicii, chiar daca nu de transferuri directe de bani.
          • +1 (1 vot)    
            teoretic (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 18:26)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui borykov

            primesc de la 3 luni. Dar practic?
      • +5 (11 voturi)    
        . (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:58)

        zulu [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        he he...esti naiv daca ai impresia ca banii astfel economisiti s-ar duce in sistemul de sanatate, benzina pt politisti, pensii, etc

        daca ar fi asa as fi si eu de acord. dar ca sa ia din banii pe care ii primeste o proaspata mamica doar ca sa se mai imbuibe putin un porc in costum...nu, multumesc
      • +8 (8 voturi)    
        pai asta ziceam si eu (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:11)

        Noi taiem, nu gandim! [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        Ca toata Europa are o problema si acum isi pun intrebarea cum sa o rezolve! Noi AM FACUT CEVA! Pentru prima oara AM GANDIT INAINTE EUROPEI si acum vrem sa dam inapoi ... pe principiul ca dc nu au facut ceilalti nu este bine! Citeste interviul lui Djuvara dat astazi si posteaza dupa!
      • +8 (10 voturi)    
        nu stii ce vorbesti... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:14)

        Silviu [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        Cei doi ani pe care ii sta mama acasa, sunt pentru a CRESTE copilul si nu are nicio legatura cu munca. Ba mai mult, efortul depus de catre o mama in cresterea copilului este mult mai mare decat daca s-ar fi dus la munca.

        Parerea mea este ca nu ai copil si nu stii despre ce vorbesti.

        Un copil este mult prea mic sa-l lasi la un an fara suportul mamei.
        • +6 (6 voturi)    
          Corect (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:37)

          Dana [anonim] i-a raspuns lui Silviu

          Aveti perfecta dreptate doamna
          • +1 (1 vot)    
            cunosc mame (Vineri, 19 noiembrie 2010, 19:02)

            misescu [utilizator] i-a raspuns lui Dana

            destule care se intorc la munca dupa 6, 12 luni la munca.

            Daca sunteti atat de specializati, puteti deschide o gradinita, ce zici? Este o oportunitate!

            http://en.wikipedia.org/wiki/Parental_leave
            • -1 (1 vot)    
              La mine la firma (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 7:32)

              gjhgkkhk [anonim] i-a raspuns lui misescu

              pe cele/cei (ca am si d-astia) care se vor intoarce dupa 2 ani la munca le voi mai tine fix 6 luni, cat prevede legea. Pai prost as fi sa platesc niste angajati in plus cand am observat ca treaba merge la fel de bine si fara ei?
              • +1 (1 vot)    
                Serios? (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 13:51)

                anonim [anonim] i-a raspuns lui gjhgkkhk

                Sunt convins ca la fel gandesc si angajatii cand pleci in concediu si firma nu da faliment.
                • -1 (1 vot)    
                  Gandesc prost (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 18:56)

                  hgvgjhgj [anonim] i-a raspuns lui anonim

                  Nu se duce de rapa firma daca pleaca un simplu sef de personal in concediu o luna-doua. In schimb, daca nu-si face datoria de a selecta si motiva angajatii cu adevarat valorosi, mai ales pe timp de criza, firma va avea mari probleme.
            • 0 (0 voturi)    
              raspuns contestatarilor (Marţi, 23 noiembrie 2010, 21:12)

              din Galati [anonim] i-a raspuns lui misescu

              sa se intoarca cine poate la munca si cine are cui sa isi lase copilul, pentru cei care nu vor sa "plateasca pentru asta" sa accepte ca nici parintii lor sa nu fie platiti din munca celor de azi ca pensie si nici ei sa nu fie platiti de munca copiilor de azi,"ca se descurca" Apropo esti PDL-ist?
      • +2 (6 voturi)    
        banii ajung la barlamentarii nostrii (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:18)

        Liviu [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        considerati ca banii pe care nu ii primesc mamele si copiii, ajung la alesii neamului in Parlament si ca ei stiu mai bine ce sa faca cu acesti bani.
        RUSINE
      • +3 (3 voturi)    
        Asa este! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:32)

        Iulia [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        Sunt complet de acord!
      • +2 (2 voturi)    
        si unde ii lasi (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:36)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui vamaiot

        de la un an?
        • -1 (1 vot)    
          Unde ii lasi de la 2 ani (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 7:26)

          jhghg [anonim] i-a raspuns lui dj

          .
          • +1 (1 vot)    
            mai pardon (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 18:29)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui jhghg

            de la doi ani mai gasesti, ia intereseaza-te
            • -1 (1 vot)    
              Cand am avut nevoie am gasit o solutie (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 21:38)

              jgjguguy [anonim] i-a raspuns lui dj

              Acum nu mai am, iar copiii mei nu se grabesc sa faca copii.
              • +1 (1 vot)    
                deci acum (Duminică, 21 noiembrie 2010, 23:22)

                dj [utilizator] i-a raspuns lui jgjguguy

                multi ani. Inseamna ca habar n-ai cum e acum, dar iti dai cu parerea.
      • +1 (5 voturi)    
        Mitul Vestului (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:37)

        Traian [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        Sunt o gramada de indivizi care arunca cu vorbe: Anglia, Franta, Germania, acorda doar 1 an indemnizatia... Cine ti-a spus? Sunt 2 ani si in Franta si in germania... in Austria sunt 3 ani... Deci... Un bou care se baga in seama...
        • -1 (1 vot)    
          informeaza-te inainte sa vorbesti.. (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 2:03)

          ella [anonim] i-a raspuns lui Traian

          in franta concediul de maternitate e fix de 16 prenatal 6 si postnatal 10.. restul sunt povesti.. daca vrei sa stai acasa poti dara fara bani..
          uite aici articolul din codul muncii francez L. 122-26

          La salariée a le droit de suspendre le contrat de travail pendant une période qui commence six semaines avant la date présumée de l'accouchement et se termine dix semaines après la date de celui-ci. Lorsque des naissances multiples sont prévues, cette période commence douze semaines avant la date présumée de l'accouchement, vingt-quatre semaines en cas de naissance de plus de deux enfants et se termine vingt-deux semaines après la date de l'accouchement. En cas de naissance de deux enfants, la période antérieure à la date présumée de l'accouchement peut être augmentée d'une durée maximale de quatre semaines; la période de vingt-deux semaines postérieure à l'accouchement est alors réduite d'autant. Cette période commence huit semaines avant la date présumée de l'accouchement et se termine dix-huit semaines après la date de celui-ci lorsque, avant l'accouchement, la salariée elle-même ou le ménage assume déjà la charge de deux enfants au moins dans les conditions prévues aux articles L. 522-2, L. 542-1, L. 542-2 et L. 542-5 du code de la sécurité sociale ou lorsque la salariée a déjà mis au monde au moins deux enfants nés viables. La période de huit semaines de suspension du contrat de travail antérieure à la date présumée de l'accouchement peut être augmentée d'une durée maximale de deux semaines; la période de dix-huit semaines de suspension du contrat de travail postérieure à la date de l'accouchement est alors réduite d'autant.

          Quand l'accouchement a lieu avant la date présumée, la période de suspension du contrat de travail pourra être prolongée jusqu'au terme des seize, des vingt-six, des trente-quatre ou des quarante-six semaines de suspension du contrat auxquelles la salariée peut avoir droit.

          http://www.cecnim.com/windopen/codtravl122-25a28.htm
          • +1 (1 vot)    
            dar au crese (Duminică, 21 noiembrie 2010, 2:31)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui ella

            unde ii poti lasa de la 3 luni in siguranta.
            Noi insa... nici de la un an. Vorbesc de practica nu de teorie
        • +1 (1 vot)    
          Avem si noi o lege buna.. poate singura (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 23:26)

          hmm [anonim] i-a raspuns lui Traian

          De ce trebuie sa copiem din VEST numai ce este prost???? Avem o lege care pe termen lung va fi de un real folos societatii. Cu cat avem copii mai bine crescuti, mai bine educati, etc, cu atat viitorul va fi mai bun. Cei care se opun ca mamele sa stea acasa 2 ani si sa primeasca o suma care, apropo, nu imobogateste pe nimeni, ori nu vor sa aiba copii, ori lucreaza pe salariul minim, ori freaca menta la stat si vor ca mamele care lucreaza in privat sa revina cat mai repede la munca si astfel sa poata sustine armata de taietori de frunze de la stat. Alta explicatie nu am. Si inca ceva, economia care se face prin reducerea perioadei sau a indemnizatiei este nesemnificativa. Ce este mai grav este faptul ca aceasta masura este palma peste ochii clasei de mijloc. Cineva nu doreste ca in tarisoara asta sa existe o clasa de mijloc. Cine oare????
      • +3 (5 voturi)    
        aha, am inteles (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:39)

        unu [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        Dar ia zi, cat este rata natalitatii in Franta, Germania, Anglia? Stii cumva? Germania are una din cele mia scazute rate a natalitatii din Europa, daca mergi in Paris jumatate sunt negri si cel mia popular nume de nou-nascut in UK a fost Mohammed anul asta.

        Iti spun toate astea ceva? In Rusia, mamele primesc 6000 de euro daca nasc al doilea copil. Stiai asta?

        Cum crezi ca va fi evolutia demografica a Romaniei daca continuma asa?

        Stiai ca din 90 si pana azi s-a DUBLAT numarul de pensionari si a scazut numarul de angajati la aproape jumatate?

        Oare dece conducerea noastra nu se uita la datele astea? Poate din cauza ca e mia usor sa inrobesti o tara abonand-o la FMI si Banca Mondiala?
      • +1 (1 vot)    
        pt vamaiot (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:32)

        spanac [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        esti fooarte inteligent...
      • +1 (1 vot)    
        parintii nostrii (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 16:43)

        mucea [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        daca erau asa fericiti parintii nostrii de ce au rasturnat comunismul? de prea multa fericire sa inteleg!
      • +1 (1 vot)    
        eu m-am mai gandi putin (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 23:09)

        hmm [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        Si se vede ca dupa 45 de ani de munca timp de 6 zile pe saptamana, o mana de politicieni a reusit sa manipuleze 20 milioane de oameni. Eu nu as fi asa de mandru de modul in care se faceau si crestea copii pe vremea de trista amintire. Uneori e bine sa avem si un pic de viziune de ansamblu!!
      • +1 (1 vot)    
        Comparatie (Duminică, 21 noiembrie 2010, 0:38)

        Iulian S [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        Cred ca esti complet in eroare. Problema nu o reprezinta ingerasii care au nevoie de ingrijire. Un copil la un an nu poate sa-l spuna cel doare, are nevoie sa fie hranit, spalat, alintat etc. Nu cred ca e ceva rau daca cotizezi la stat o perioda si dup-aia beneficiezi de aceasta indemnizatie. Am platit sute de milioane impozite la stat si nu pot spune ca avem un sistem de sanatate, sistem de pensii, invatamant la care copilul meu sau al tau beneficiaza. Avem datorii care le vor plati tot acesti ingerasi in viitor cu varf si indesat. Iti spun eu cum stau lucrurile la noi. Suntem in RAZBOI ECONOMIC. FMI are metode sofisticate dpdv economic prin care falimenteaza statele in curs de dezvoltare. Sunt documentare, econimisti care tot spun acest lucru. Avem o guvernare incapabila care nu inteleg care este miza. In ultimii 10 ani am tot platit, am tot "privatizat" tot felul de companii profitabile, resurse etc. Acum a mai ramas sa ne vanda ca pe sclavi!!! Pentru asta nu e nevoie de educatie, sanatate etc. GUVERNUL BOIC SE FACE VINOVAT DE GENOCID!!!
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns pt vamaiot (Luni, 22 noiembrie 2010, 12:48)

        selena [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        In Europa civilizata ba idiotule nu se munceste 12-14 ore pe zi aza cum am muncit eu, ani de zile, pentru multinationale!

        Si iata ca atunci cand vreau sa am un copil, nu pot nici macar sa stau sa-l cresc cat vreau , riscand astfel sa iasa un tembel ca tine!
  • -1 (19 voturi)    
    sa se taie tot... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:15)

    dan [anonim]

    cel mai bine pentru domnii care ne conduc ar fi sa se taie toate drepturile si daca se poate si pensiile si sa se descurce fiecare cum poate .Daca tot este criza macar sa fie pana la capat sa nu mai umblam cu jumatati de masura.
    • +5 (19 voturi)    
      astia-s batuti in cap! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:44)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui dan

      In timp ce la bugetari se gandesc sa inceapa sa le creasca inapoi salariile desi abia le-au redus cu mult scandal si tam-tam si desi nu au restructurat nimic, acuma hopa! hai sa scadem ceva la mame.

      Si stiti de ce? Pt ca mamele nu au sindicate implicate politic si cu parghii cu care pot face presiuni. Desi sunt bani marunti ce obtin de acolo, acolo este loc. O sa strige "proastele" 2-3 zile si apoi n-o sa poata sta cu copiii dupa ele in frig pe strada (ca vine iarna) si gata, s-a terminat.

      Cu siguranta habar nu au astia ce inseamna sa cresti un copil mic. Chiar nu au nici cea mai mica idee!!! Si nu cred ca au simtit vreodata cum e sa iti faci niste planuri, sa te bazezi pe niste bani ca apoi ei sa dispara brusc. N-au simtit acest gust amar niciodata! Chiar isi bat joc, si inca de copii.
      • +1 (13 voturi)    
        Hmmm (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:51)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui cchris

        Corect,ai dreptate...
      • -1 (1 vot)    
        bugetari (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 17:39)

        maktub [anonim] i-a raspuns lui cchris

        amandoi suntem bugetari. castigam 1600 (cumulat amandoi) precizez ca avem CUMULAT SALARIILE 1250 diferenta pana la 1600 stimulentele alea nesimtite(sau mai bine zis atat am luat luna trecuta ca luna asta n-am vazut nimic, deci doar 1130)precizez ca avem facultatea terminata
        pe mine nu ma afecteaza daca reduce si la 50 % indemnizatia pentru ca eu primesc tot 2 lei(dar nu e corect fata de cele care ar putea sa primeasca mai mult).
        dar daca ma obliga sa vin la munca dupa 1 an cu cine las copilul.ambele bunici lucreaza.
        nu mai injurati bugetarii atat.in unele servicii e un blestem sa lucrezi.efectiv nu-ti poti termina lucrarile la timp.pun pariu ca o credeti ca glumesc.
  • -3 (21 voturi)    
    O noua magarie (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:17)

    ion iovu [anonim]

    Porcii lovesc din nou. Cat mai avem de gand sa acceptam?
    • +6 (10 voturi)    
      daca 61% (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:45)

      uituc [anonim] i-a raspuns lui ion iovu

      din populatia RO zice ca era mai bine inaintede 1989, CAT ERA INDEMNIZATIA si pe cat timp inainte de 1990???? poate ne amintim si apoi injuram!
      • +1 (1 vot)    
        7 ani -daca vroiai (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:10)

        ela [anonim] i-a raspuns lui uituc

        si matusa a stat acasa 7 ani, dupa care a fost reangajata pe postul anterior .......... probabil banii primiti nu erau multi .. .dar avand in vedere alocatia pe vremea respectiva era cel putin un 25-33% din salar nu se punea problema banilor daca un parinte lucra.
        • -1 (1 vot)    
          ia lecitina baiatú ' (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:35)

          uituc [anonim] i-a raspuns lui ela

          alocatia era de UNA SUTA LEI!! ce salariu de 300 de lei stii tu? Intoxici sau esti mincinos direct! Cat era prenatal+post-natal???
        • +2 (2 voturi)    
          concediu pentru crestere copii inainte de '89 (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 8:43)

          mocan [anonim] i-a raspuns lui ela

          Da, se putea sta acasa. Si eu am stat 7 ani. Dar dupa concediul de nastere nu mai primeai nici un ban si nu aveai nici vechime. Atata doar ca ti se permitea. Si acuma se permite.

          A fost o alegere pe care nu o regret (as fi fost trimisa prin repartie sa lucrez te miri unde) dar in cartea de munca este o gaura importanta. Nu mai romantati anii comunismului ca nu au fost asa. iar despre alocatie 25% din salar nici vorba, sunt mituri urbane.
        • +1 (1 vot)    
          Pe vremea lui Ceasca (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 10:49)

          Andy [anonim] i-a raspuns lui ela

          Concediu de maternitate(pre si postnatal) era de 114 zile.Apoi te milogeai pe la pediatru sa-ti mai dea cate 2 saptamani ca e copilu bolnav, mai bagai ceva din concediu de odihna, apoi iar concediu de ingrijire copil bolnav, si tot asa pana la 6-9 luni. Cine reusea sa stea 1 an acasa, mai baga cate o fractu la copil(fictiva) si lua 1 luna concediu. Se stia asta, dar in general lumea mai inchidea ochii.Apoi intrau in scena bunicii sau strabunicii, sau vreo bona. La cresa era groaznic. Dupa 3 zile de cresa, copilul se imbolnavea .Asta era fericirea de dinainte de '90.Sigur ca puteai sa stai acasa 7 ani, dar fara nici un ban.
  • +9 (29 voturi)    
    Rusine (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:18)

    Marius [anonim]

    Asa e cand avem un ministru barbat care probabil nu intelege cu adevarat ce inseamna a creste un copil....
    si o spun eu ca barbat....

    sa va fie rusine
    abia incepuse Romania sa aiba intr-adevar o natalitate mai buna, dupa cum se poate deja observa prin parcuri. multi parinti cu copii mici...
    descurajati voi acest lucru si tara asta chiar ca nu o sa mai iasa niciodata la liman asa....

    copiii sunt viitorul nostru si 2 ani pentru o femeie care a muncit pentru asta si se sacrifica pana la urma, nu inseamna mult....

    dragii nostri politicieni, sa va puneti o funie de gat, si restul il stiti....

    eu
    • -8 (24 voturi)    
      85% 2 ani (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:44)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Marius

      in franta 6 luni in state 3 luni si nu 85%. Romania chiar era cea mai bogata tara din lume de isi permitea sa aiba cea mai mare perioada de acordare? Sau iar au navalit cersetorii pe site?
      • +9 (21 voturi)    
        aha (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:47)

        mimo [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Numai ca aia au crese la fiecare doua strazi, asa ca nu trebuie sa iti bati capul ce faci cu copilul daca te intorci la lucru. Au cresa chiar si la locul de munca in companiile mai mari!
        • +10 (12 voturi)    
          platite de companiile mari (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:57)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui mimo

          nu de catre toti care muncesc in tara asta. si stiu ce inseamna sa ai copii pentru ca am.
        • +5 (11 voturi)    
          avem bunici, someri, etc... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:14)

          lucyan [utilizator] i-a raspuns lui mimo

          trebuie si ei sa aiba o ocupatie...
          cresele nu constituie un motiv sa fim asa darnici, copilul nu trebuie privit ca o povara si nici nu cred ca rezolvi problemele lui cu o indemnizatie, foarte prost gandita...
          • 0 (4 voturi)    
            Si daca n-avem (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:50)

            Gogu [anonim] i-a raspuns lui lucyan

            ... si daca avem parinti care lucreaza inca si bunici care au peste 80ani si de-abia au grija de ei.
            Si daca suntem bugetari si nu putem pune o bona cu 1000RON/luna ?
            Si daca peste 1-2 luni trebuie sa te-ntorci la servici ? Unde gasesti o cresa in 1-2 luni chiar si cu spaga de rigoare?
            Nici o gradinita/cresa nu ti-l primeste pana la 1.5 ani, criteriul eliminatoriu fiind sa manance singur.
        • -4 (4 voturi)    
          ce % lucreaza in companii mari? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:44)

          bula [anonim] i-a raspuns lui mimo

          max. 10%. Restul firmelor NU platesc cresa. Iar crese PRIVATE sunt atatea cati clienti sunt.
        • -1 (1 vot)    
          In Franta (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 10:53)

          Mihaela [anonim] i-a raspuns lui mimo

          a parut un tip de cresa in care parintii sunt si educatori. Adica, fiecare parinteare o zi libera pe saptamana si sta cu 4 copii.Sunt 20 de parinti care isi duc copii la aceasta cresa.Ei platesc doar locatia si personalul de curatenie. Si acum va intreb:daca in Franta ar fi crese la fiecare strada, sau ar fi asa ieftin sa ti copilul la cresa, de ce s-ar fi facut acest tip de organizare?
          • -1 (1 vot)    
            Normal ca ai luat un minus (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 20:11)

            jhjghgh [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

            La noi, tinerii parinti prefera sa-si planga de mila si sa intinda mana la stat. Adica la mine, contribuabiliul fara vina, care am crescut doi copii fara niciun ajutor.
            • +1 (1 vot)    
              si daca tu n-ai avut ajutor (Duminică, 21 noiembrie 2010, 0:55)

              dj [utilizator] i-a raspuns lui jhjghgh

              sa nu aiba nici altii, ce daca au cotizat ani de zile, nu? Tip sa moara si capra vecinului...
              • -1 (1 vot)    
                Nu este chiar asa (Duminică, 21 noiembrie 2010, 23:02)

                hgvjyfgug [anonim] i-a raspuns lui dj

                Daca mie mi-a murit capra, nu doresc sa moara si cea a vecinului. Insa nu nu vreau nici sa-l ajut sa o creasca. Si nu din invidie, ci pentru ca trebuie sa-mi utilizez resursele financiare pentru a cumpara o alta capra sau lapte pentru nevoile personale sau ale familiei mele.
                • 0 (0 voturi)    
                  la pariu (Luni, 22 noiembrie 2010, 8:31)

                  dj [utilizator] i-a raspuns lui hgvjyfgug

                  Ca de banii aia "multi" economisiti la buget isi schimba parlamentarii masinile, nu se fac crese si nici gradinite?
      • +2 (12 voturi)    
        Da (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:52)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Probabil ca nu stii ce inseamna sa ai copii. In Franta din cate stiu ai cate o bona platita de stat care sa te ajute sa il cresti.
        La noi praful de pe toba. Plus ca nu cred ca este vreo tara moderna care cu masurile actuale de ajutor al mamelor ar avea ca rezultat spor natural pozitiv al populatie.
        In Europa populatia imbatraneste tot mai mult asa ca nu da exemplu cu sisteme care de fapt nu functioneaza.
        Faptul ca ai 2 ani concediu de maternitate si o indemnizatie rezonabila indemna clasa de mijloc sa mai faca si ei copii.
        Altfel ne intoarcem la cum era inainte; cine nu are ce manca si nu lucreaza are timp de facut copii. Nu conteaza ca nu avem ce sa le punem pe masa, alocatia sa vina si noi sa fim sanatosi. ei sa se descurce cum pot
        • +2 (8 voturi)    
          nu este chiar asa! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:30)

          Alexa [anonim] i-a raspuns lui ion

          Nu mai vorbiti ca sa nu adormiti: nu ai nici o bona platita de stat in Franta, ca sa se ocupe de copii. pana anul acesta statul iti deducea din impozite o parte din ce-ai fi avut tu de platit la stat ca angajator al bonei respective. Oricum, suma ce o aveai de platit era cat un salariu mediu. Si foarte putini isi permiteau sa aiba o bona in asemenea conditii.
          Cat despre crese, la fel, doar un sfert din necesar est acoperit prin locuri la crese de stat. Chiar si cele particulare sunt putine ( si cati si le permit!).
          iar concediul de maternitate este de 16 saptamani, ceea ce presupune ca la 2 luni si jumatate dupa nastere te duci frumusel la serviciu. Daca nu gasesti nici loc in cresa, nici alta solutie, iti lasi serviciul si stai casa sa-l cresti. In plus, pentru primul copil nu ai alocatie decat daca veniturile familiei sunt extrem de scazute ( daca sunt doua salarii, chiar mici, nici gand sa te incadrezi in baremul respectiv).
          Nu spun ca situatia in Romania este roza penrtu parinti si bebelusi, dimpotriva, dar sa nu exageram cu avantajele pe care le ofera alte tari.
          Peste tot este greu sa cresti un copil.
        • +1 (1 vot)    
          pai parca nu era clasa de mijloc? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:47)

          nedumerit [anonim] i-a raspuns lui ion

          si populatia era tot mai saraca (citez din RTV)?
        • -2 (2 voturi)    
          Nu e adevarat (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:35)

          Iulia [anonim] i-a raspuns lui ion

          In Franta, in Germania si in toate tarile civilizate platesti destul de mult pentru bone/crese/gradinite...Nu cresc banii pe gard nici acolo, trebuie sa muncesti din greu ca sa ii faci...

          Si mamicile nu stau acasa 2 ani pe 85% din salariu ca sa creasca copii.
          • 0 (2 voturi)    
            exact... (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 2:13)

            ella [anonim] i-a raspuns lui Iulia

            numai cei care nu cunosc situatia reala au putut sa-ti dea vor negativ...
            cand le spuneam colegilor francezi ca in romania se sta 2 ani acasa in concediu de maternitate si se ia 85% din salariu, nu le vena sa creada.... dar deh.. tot in romania e mai rau.. ok sunt de acord ca preturile pentru tot ce tine de cresterea si intretinerea unui copil sunt revoltator de mari in romania , dar toate astea devin egale cu zero cand ai sansa de a sta cu copilul tau 2 ani acasa, fara sa-ti suspenzi contractul de munca.. si sa mai si primesti niste bani...
            O colega de-a mea a nascut in iunie si pe 20 septembrei era la servici...
            ma intreb oare cum faceau mamele noastre in anii 60, 70 si 80??
            • +1 (1 vot)    
              bunici (Duminică, 21 noiembrie 2010, 12:54)

              vero [anonim] i-a raspuns lui ella

              Pe atunci nepotii erau crescuti de bunice, cele mai multe dintre ele fara carte si fara servici.
              Nu existau bone; daca se angaja vreo fata la copil, era adusa de la tara; dar asta se intampla foarte rar si era adevarata boierie. In rest, copii erau la bunici sau cu cheia de gat, cand ajungeau sa fie de scoala. Nu exista sa te duca cineva de mana sau sa-ti duca ghiozdanul, ca azi, decat daca erai handicapat.
              Acum, bunicele sunt la servici pana la adanci batraneti. Daca mai au putere si mintile intregi cand ies la pensie, se pot ocupa de stranepoti.
        • 0 (2 voturi)    
          in franta... (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 2:07)

          ella [anonim] i-a raspuns lui ion

          bona nu este in totalitate platita de stat. scoti si tu banul din buzunar .. iar ca sa ai o bona ca asta trebuie sa faci cerere inainte de nasterea copilului.. cererea se face la primarie.. si asta daca ai norocul sa primesti o bona din asta.. daca nu . iti iei una agreata la privat pe care o platesti cam cu un 750 de euro pe luna daca nu si mai mult.. si care sunt in proportie de 90% reprezentate de emigrante...
          salariu mediu in franta pentru o familie este de 3450 euros
      • 0 (12 voturi)    
        comparatie (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:56)

        ruddy [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        Si tu faci comparatie cu cati bani iau mamele in acele tari cu cat iau in romania???
        pai 600 x 24 = 14.400 adica aproximativ 3500 de euro deci cam cat ia in franta la 2 luni... adica in romania se dau aproximativ 2 luni daca tot faci comparatie cu franta... se vede ca nu ai copii si nici nu ai de gand sa faci copii... hai sa le si interzicem tinerelor mame sa mai faca, copii , poate asa vom plati si mai putini bani ca indemnizatie de crestere a copiilor
        • -4 (4 voturi)    
          esti tare... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:16)

          lucyan [utilizator] i-a raspuns lui ruddy

          de cap vreau sa spun, nu compara mere cu pere...
          compara si salariile, vezi ce -ti ramane... ca dupa doi ani, problema se acutizeaza...
          • 0 (2 voturi)    
            ori nu intelegi ori te faci ca nu intelegi (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:17)

            ruddy [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

            nu stiu cine e mai tare de cap dar eu ziceam ca e foarte greu in romania si tu imi zici acelasi lucru dar ma faci ca sunt prost...deci ... eu am zis ca sunt foarte putini bani in romania dati la mame si tu zici ca dupa doi ani raman putini bani si la reangajare vor fi tot putini bani... mai citeste odata postul meu poate te dumiresti la ce ma refer...si vezi ca e un raspuns la ce a scris Ghita....
      • +14 (20 voturi)    
        Raspuns (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:02)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Maestre, nu te cunosc, nu vreau sa te jignesc, ci doar imi rezerv dreptul la replica....

        cateva aspecte:
        1. Romania a incurajat natalitatea cu acea masura de 2 ani, si 85%. acum sunt ca.72%. s-a micsorat cu 15% din 85%.
        2. Multe femei care muncesc si castiga un ban in tara asta si-au facut planul sa faca un copil, nu a aparut din senin. Bazandu-se pe faptul ca si statul le va oferi ceva in schimb pentru faptul ca au cotizat ani buni cu bani frumosi la stat. Asta inseamna responsabilitate sociala. Vrei ca o mama care se dedica cresterii unui copil, sa stea sa sufere din toate punctele de vedere, doar pentru ca avem un stat meschin? stii cat costa sa tii un copil?
        3. Copiii sunt viitorul nostru, si trebuie sa ii crestem responsabil.
        4. Nu ai dreptul sa faci pe nimeni cersetor. Statul iti ia intotdeauna mai mult decat iti va da vreodata la schimb.

        si inca ceva: daca taceai, filozof ramaneai. ce infrastructura si educatie ofera alte tari acestor copii?
        si stai tu linistit, ca multi din cei care scriu pe forum, au si bani, si situatie buna, si muncesc pentru tara asta....si nu suporta sa fie furati...

        toate bune si sa fii iubit
        eu
        3.
        • -8 (10 voturi)    
          dreptatea... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:21)

          lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Marius

          este pe la mijloc...
          macane tare de tot aia cu au muncit si cotizat ani buni... cam cati ani oare? ...
          pai daca mai este si scolita, daca mai are si vreo doua masterate si un doctorat, daca presupunem ca mai are si o varsta la care poate face un copil, daca... eu cred ca mare lucru nu a cotizat, iar de cotizat cotizeaza toata lumea, si barbati si femei, unele nu pot avea copii, asta nu este discrimanare? CC-ul ce face? sau femeile cotizeaza intr-un cont anume din care se dau acesti bani?
          cine tine evidenta ca o femeie, cu studii medii, are primul copil dupa 25 ani, perioada in care a contribit, iar una, cu studii superioare, dupa 1-2 ani activitate, prinzand un loc cald, prin PCR, castiga de 2-3 ori mai mult...
          • +3 (5 voturi)    
            corect... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:36)

            Marius [anonim] i-a raspuns lui lucyan

            Da, ai dreptate, putem sa filozofam ore in sir pe aceasta tema....

            Un lucru e cert: ca e copilul meu, al tau sau al altcuiva, el este un viitor cetatean al acestei tari.
            daca gandim doar la ziua de azi, poate sa nu ne pese.
            dar tara asta se va duce incet incet de rapa, daca nu va exista natalitate.
            intr-o tara constransa, ba de buget, ba de multinationale care storc tot si duc in afara, stresul e mare....iar decizia de a avea un copil e si ea din ce in ce mai dificila.
            sunt sigur ca orice parinte isi asuma personal un risc...clar, e copilul tau si il cresti cat de bine poti...

            eu nu as compara Romania cu alte tari. am trait si eu doi ani in Viena si sincer no comment....
            sa incercam sa ne facem viata mai buna noi aici in Romania fara sa ne uitam peste gard.
            acele indemnizatii luate per total nu cred ca salveaza bugetul tarii....daca le mai reducem...din contra, nu o sa mai aiba peste ani cine sa ne mai plateasca noua pensia

            tot eu
          • +3 (3 voturi)    
            alt destept (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:41)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

            uite eu am facut primul copil la 32 de ani, am stat acasa doar un an pe 600 ron si pe al doilea il voi avea la 35 in conditiile in care am muncit cu carte de munca din timpul facultatii. Ia fa tu calculul cati ani am cotizat, ca mie imi da 16 ani...
            • -2 (2 voturi)    
              nu ai cotizat (Vineri, 19 noiembrie 2010, 19:08)

              misescu [utilizator] i-a raspuns lui dj

              ca sa cresti copii 4 ani stand acasa. in banii aceia cotizati ai platit politia, salariile bugetarilor, medici, asistente, pompieri, SMURD, administratii parcuri samd

              (fii fericita ca nu ai avut ce cheltui medicaliceste decat pentru evenimente fericite),

              nu inteleg de unde atata inversunare...
              • +1 (1 vot)    
                ma lasi (Vineri, 19 noiembrie 2010, 22:39)

                dj [utilizator] i-a raspuns lui misescu

                eu am asigurare medicala privata platita de firma, deci de sistemul sanitar n-am beneficiat.
                Si daca tot imi ia statul bani cu forta macar sa beneficiez de ceva, nu?
                • -2 (2 voturi)    
                  asigurare casco (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 10:15)

                  misescu [utilizator] i-a raspuns lui dj

                  Acelasi sentiment il ai si atunci cand la terminarea valabilitatii asigurarii casco a masinii iti vine sa dai cu masina in gard ca sa beneficiezi si tu de ceva din ea daca tot n-ai avut niciun eveniment, nu???

                  Atitudinea ta imi arata ca intr-adevar nu ai avut nicun eveniment de sanatate major, si te felicit pentru asta! Daca ai fi avut, ai fi stiut ca acea asigurare privata este una foarte buna preventiva, dar ca cazurile grave sunt tratate tot in asistenta medicala universala. Faptul ca nu ai sunat tu pana acum la SMURD, nu inseamna ca aceasta insittutie nu trebuie sa mai functioneze, nu? Nu stii niciodata ce iri rezerva viitorul totusi...

                  Apropos de asigurarile private de sanatate. Denumirea este una generica, si inseamna produse cu acoperiri in servicii diverse. Daca te deplasezi cu familia intr-un satuc prin Moldova, asigurarea ta privata iti asigura si interventia de urgenta acolo? Uita-te pe polita 'employee benefits' si informeaza-te. Aseara am vazut pe CinemaPro 'Sicko' al lui Michael Moore, si m-am gandit la toti cei care comentati pe aici infocati de ce statul nu imi da???
                  • +1 (1 vot)    
                    bafta mea (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 18:32)

                    dj [utilizator] i-a raspuns lui misescu

                    nu?
                    Dar oricum dau bani si in sistemul de stat deci in satucul din Moldova as beneficia tot de servicii platite de mine...
          • +4 (6 voturi)    
            sa iti raspund... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:21)

            Ela [anonim] i-a raspuns lui lucyan

            lucrez de 10 ani timp in care am facut 2 facultati si un master (am platit impozite si taxe pe toata perioada studiilor, fiind si angajata) si acum la 30 de ani am decis sa avem un bebe. sunt insarcinata in 14 saptamani si din cauza creditelor pt casa (platite la zi) nu am cum sa stau acasa cu bebe prea mult timp ca sa il ingrijesc frumos, asa cum o poate face mama lui care il poarta cu drag in burtica atatea luni. insa, chiar si asa, ne-am propus sa econimisim la sange cat putem de mult ca sa ne acoperim ratele pt cateva luni ca sa pot sta acasa cu bebe cat vom rezista financiar.
            acum aflam ca eforturile noastre pt a ii darui bebelui nostru in primul rand timpul nostru (acum lucrez zilnic de la 9 la 19, fara plata orelor suplimentare) nu prea au sens datorita unor decizii ale conducatorilor nostri...
            nu am pretentia sa se puna cineva in locul nostru, dar macar nu mai aruncati cu noroi in mamele care au studii superioare si care fac sacrificii pt copii lor inca din burtica.
            • -3 (5 voturi)    
              ridicol!! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:59)

              Alexa [anonim] i-a raspuns lui Ela

              Ce legatura au studiile superioare cu copiii?
              Sper ca nu va credeti mai cu motz pentru ca aveti nu stiu cate diplome!
              Sincer, sunteti ridicola cu asemenea firmatii.
              Copiii sunt egali indiferent ce sunt parintii lor, iar pentru o femeie care munceste slujba ei este la fel de importanta.
              • +3 (3 voturi)    
                nenea alex (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:05)

                dj [utilizator] i-a raspuns lui Alexa

                Vezi ca masura asta le afecteaza in primul rand pe mamele cu venituri mari si, logic, studii superioare, nu pe alea cu fuste multe sau care muncesc pe 600 ron...
              • +1 (1 vot)    
                nenea alex (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:05)

                dj [utilizator] i-a raspuns lui Alexa

                Vezi ca masura asta le afecteaza in primul rand pe mamele cu venituri mari si, logic, studii superioare, nu pe alea cu fuste multe sau care muncesc pe 600 ron...
              • 0 (0 voturi)    
                citeste mai sus, mesajul meu e un raspuns... (Luni, 22 noiembrie 2010, 13:05)

                ela [anonim] i-a raspuns lui Alexa

                la un mesaj in care se arunca cu noroi in mamele de 25 de ani cu studii superioare care chipurile cotizeaza un an la stat vs o femeie cu studii medii care cotizeaza mai multi ani.
        • -4 (10 voturi)    
          ok deci (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:31)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui Marius

          1. Romania ar trebui sa incurajeze si mediul privat prin investitii de sute de miliarde de euro in infrastructura, prin taxe mai mici si totusi nu o face ca nu poate, masura aia a lui tariceanu a fost strict electorala.

          2. nu faci copii bazandu-te pe bani veniti degeaba. Si eu am cotizat ani buni la stat si nu am primit acel ajutor. Iar daca faci copilul la 20 ani nu ai cotizat decat un an la stat, iar acela este un ajutor nu este un drept dat de stagiul de cotizare. stiu cat costa sa tii un copil, si pentru asta muncesc si ma bazez pe munca mea nu pe cersitul la stat ca alte 11 milioane de asistati in tara asta, tu spui meschina ca nu da, eu spun saraca si meschina ca da cand nu trebuie.
          3. corect, responsabili inseamna parintii sa faca tot ce e posibil, nu sa ne creasca statul copii dar si pe noi, asa cum unii dintre voi ati fost obisnuiti pe vremea comunistilor carora le ridicati acum statui.
          4. imi ia MIE fara sa imi dea nimic ca sa dea la altii care nu au facut nimic ci doar scandal/munca cu cafeaua in mana si tigara in bot. Am dreptul asta.

          Repet 2 ani este enorm, cat timp contributiile la stat nu sunt pentru acest ajutor, acest ajutor este bonus, contributiile alea se duc la sanatate, somaj si pensie.

          Inainte sa ceri de la stat gandeste-te daca are, ca banuiesc ca asa si tu iti cresti copilul: cand vrea ferrari ii explici ca nu poti. Sunt curios de un sondaj, cati cei din domeniul privat au putut sa stea acasa 2 ani, si cati cei din sistemul bugetar au stat acasa 2 ani. Vei vedea ca cei ce se reintorc (obligati) la munca de fapt achita statul la stat (atat statul la servici cat si acasa in postnatal).
          • +4 (4 voturi)    
            Calcul simplu. (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:00)

            Gogu [anonim] i-a raspuns lui Ghita

            Nu stiu cat este contributia la casa de asigurari.

            M-am angajat din anul 4 de facultate si acum am ceva mai mult de 5 ani de munca.
            Daca contributia este de 16% din salariu si indemnizatia de mame este 72% inseamna ca mama trebuie sa plateasca 9 ani pentru cei 2 ani stati acasa. Cum si tatal plateste calculul rezulta ca amandoi trebuie sa plateasca 4.5 ani contributii.
            (Am presupus ca salariul mamei si al tatalui sunt egale si ca salariul este constant in timp.)
            • -2 (2 voturi)    
              si contributia ta (Vineri, 19 noiembrie 2010, 19:10)

              misescu [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

              la salariul mediclor, al postasilor, al politistilor, al SMURDUlui, al profesorilor, al politistilor samd ????

              ce calcule faceti voi rapid in interesul vostru... nu imi vine sa cred, cata inversunare pe acest subiect...
              • +2 (2 voturi)    
                Si eu am fost frapat de faptul (Vineri, 19 noiembrie 2010, 23:11)

                jgkggk [anonim] i-a raspuns lui misescu

                ... ca unii dintre comentatorii consacrati de pe Hotnews sau de-aiurea, care argumenteaza pertinent si logic pe marginea altor subiecte, par a fi loviti brusc de cretinism cand se pune in discutie reducerea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului sau a perioadei de acordare a acesteia.
              • +3 (3 voturi)    
                contributia mea e-n zadar (Vineri, 19 noiembrie 2010, 23:27)

                Gogu [anonim] i-a raspuns lui misescu

                Sa le luam sistematic:
                1) Am asigurare privata pentru mine si familia mea si platesc pe ea 250RON/luna asa ca nu apelez la medici.
                2) Folosesc internetul si nu trimit pachete prin posta romana. Ba daca primesc ceva, de obicei vine prin fan-curier
                3) Mi s-a furat telefonul mobil anul trecut de 2 ori. Doua plangeri. Nici un rezultat. Politistii sunt 0 pentru mine
                4) Am in familie profesori pe care-i mai ajut cu bani cat pot. Prefer sa-i ajut pe cei pe care-i cunosc ... nu ne "profesori" in general. In plus am lucrat in invatamant 1 an asa ca stiu ca cine vrea/poate pleaca rapid, repejor. Cei care raman sunt ceva mai destepti ca usa de la intrare. (Tin sa fac o exceptie aici profesorii care predau de placere si care au zeci de ani de experienta. Din nefericire oamenii astia sunt maxim 20-30 in tot Bucurestiul)
                5) SMURD. Ei uite ca de-astia n-am avut nevoie, dar pentru ei zic eu ca merita sa contribui.

                Din cat contribui cred ca nici 5% nu ajunge la cine trebuie. Marea majoritate a banilor sunt pentru ocrotirea sociala a "sarmanilor care nu mai au chef de munca", pentru etnia conlocuitoare care prefera sa toarne puradei pe care apoi sa-i trimita in strada cu mana-ntinsa sau pentru construirea de viloace pentru sefii caselor de ajutoare sociale.

                Ei uite ca eu m-am cam saturat sa ii tot dau statului si el sa nu-mi ofere nimic.
                • -1 (1 vot)    
                  solutiile unde sunt? (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 10:23)

                  misescu [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

                  1) Uita-te te rog in acea polita de 250 ron a familiei si spune-ne si noua ce acoperiri ai tu acolo de banii astia? Ai putea fi surprins neplacut? Crezi ca din ce srie acolo ai putea sustine ca tu nu ai nevoie de existenta SMURD???
                  2) Dar poate ca mama ta primeste pensia prin posta romana
                  3) Simplist gandit: nu inteleg unde vrei sa ajungem. Propui sa nu mai existe politie? Poate ca ar trebui sa fii mai atent, mie nu mi-a furat niciodata telefonul, insa cand i-am chemat sa ridice masina unuia parcat aiurea in Piata Spaniei au venit in 5 min
                  4) Acelasi lucru simplist, profesorii sa isi desfasoare acttivitatea la mila noastra, cand avem sa le dam cate ceva, sa primeasca si ei???
                  5)
                  Ce faci tu ca sa te asiguri ca mai mult de 5% ajung unde trebuie? Stai pe margine, in fata computerului/TVului si te lamentezi de ce decizii sunt in stare cei pe care ii platesti?

                  Si daca te-ai saturat, ce vrei mai exact, ca nu inteleg?
          • +8 (8 voturi)    
            deci ce? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:10)

            -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

            nu am facut copii bazandu-ne pe bani veniti degeaba, ci pe contributiile platite luna de luna; in total eu si sotia (inainte de a neaste) viram lunar statului prin contributii aproximativ 3.500-4.000 RON. De acesti bani ce primesc inapoi? Siguranta? Nu, ca politistii sunt in cardasie cu mafiotii si la un scandal sunt primii care fug. Infrastructura? NU, ca nu avem nici macar o scoala sau cresa sau gradinita gratuita, toate sunt pe bani grei cu conditii precare. Protectie sociala? NU, ca atunci cand a nascut sotia, dupa 4 ore de astaptat la spitalul de stat in care nu i-au oferit nici macar un pat (si era in travalui deja) am plecat la o clinica particulara. Deci? Sti de ce e bine sa stea 2 ani o mama acasa? Ca pe viitor copii sa aiba educatie primita acasa (ca la scoala mai greu) si nu scoata elucubratii pe forumuri ca tine!
            • -5 (5 voturi)    
              La ce-ti trebuia spital de stat ?! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:07)

              Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

              Corect, copii se fac cand simti ca a venit timpul, nu atunci cand crezi ca te va ajuta statul.
              Totusi, daca un CAS de 10.5 % inseamna 3.500-4.000 de lei pe luna, cred ca la un venit de cca. 40.000 lei lunar va puteati permite o nastere si-n Honolulu... Nu e o greseala pe undeva, in cifre ?
              • +2 (2 voturi)    
                ... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 20:48)

                -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

                nu vorbeam strict de CAS; citez: "viram lunar statului prin contributii
            • -3 (3 voturi)    
              Te-ai bazat prost! (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 19:08)

              uhkhuioh [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

              Adica pe contributii care au alta afectatiune pentru a primi un ajutor social (precum tiganii). Nu este bine nici pentru mama sa stea 2 ani acasa cu copilul (pentru ca se tampeste). Iar educatia primita de acasa de copiii de bani gata. Cum zicea unul pe aici: ma lasi?
          • +7 (7 voturi)    
            indemnizatie (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:21)

            Eduard [anonim] i-a raspuns lui Ghita

            Ma indoiesc ca stii ce inseamna sa cresti un copil daca sustii ca e enorm 2 ani.Copilul e foarte mic si daca se intampla ceva cu el(de ex sa fie batut)nu stie sa spuna(vezi atatea cazuri ..bone care au lovit copii mici).S i nici intr-o cresa particulara ma indoiesc ca poti avea incredere totala.
            Cel mai corect ar fi ca si in Germania:stai 2 ani,dar ultimul an cu 30% din salar.
            Iar faza cu cersitul...scuza-ma ca iti spun e o mare nesimtire din partea ta.....sunt convins ca,daca ai fi in locul altora sa primesti indemnizatie nu ai gandi asa.....e usor sa comentezi din exterior...asta de fapt poate oricine..
            Daca ai cotizat si tu la stat si nu ai primit acel ajutor- ghinionul tau- nu trebuie sa dai in ceilalti care primesc...dar asa e romanul"sa moara si capra vecinului''-mentalitate care ne va duce de rapa
            Nici mie si nici altora nu le convine sa plateasca atatia bugetari care stau degeaba si care merg la servici doar sa isi bea cafeaua..dar platesc,asa ca mi se pare mai mult decat deplasat sa ne legam de niste amarate de indemnizatii care nu vor salva tara...
          • 0 (0 voturi)    
            pt unii poate nu e vorba strict de bani (Luni, 22 noiembrie 2010, 8:26)

            ruddy [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

            Pentru unele persoane te-ai gandit ca poate nu e vorba strict de bani ci de perioada respectiva de 2 ani cu care vrei sa stai cu copilul pentru ca oricum nu ai alternative si anume crese unde sa iti duci copilul si din 600 de lei care castiga mama si 1000 de lei care castiga tatal de unde crezi ca ar putea sa dea 600 de lei pentru o bona si sa mai reuseasca si sa traiasca?? Ori asta nu te face sa te gandesti de mai multe ori inainte de a aduce pe lumea asta un copil?? Ce zici tu este ca cel mai bine este ca cei ce nu isi permit sa plateasca o bona sa nu faca un copil ori ceea ce facea statul prin acordarea celor 600 de lei timp de doi ani tocmai asta confereau ca dupa cei doi ani puteai da copilul la gradinita cu program prelungit unde sunt niste costuri mai omenesti. Nu toti suntem in situatia ta si nici nu putem fi pentru ca nu suntem in comunism unde toti suntem egali si toti avem aceleasi posibilitati.
      • -5 (5 voturi)    
        Corect! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:34)

        AS [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Foarte corect punctul dv. de vedere!
      • +5 (5 voturi)    
        comparatie cu alte tari??? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:53)

        luxian [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        Nu inteleg de ce se tot compara cu alte tari?
        Orice taxe se baga , sau dezavantaje, se arata cu degetul dincolo.
        Nu am vazut insa sa arate cu degetul si cand e vorba de nivelul de trai, de conditii de venituri, de legi si de alte 100 de mii de lucruri.
        Benzina e la fel ca si Austria, asa e in EU. In Salzburg am pus benzina cu 1.1 EUR , fix cu cat pun acum in CJ.
        DAr acolo se trasporta cu camionul, ar trebui sa fie mai scumpa, si nu e extrasa tot ca la noi. Drumurile sunt ca in palma. Rovigneta 50 EUR si autostrazi peste tot. ETC ETC ETC
        Poate as fi si eu de acord cu masura astea, daca nu as sti ca suma care se economiseste de cateva zeci milioane de EUR pe an in toata tara nu se fura intr-o luna de o singura firma de baieti destepti din energie, sau anual de alte zeci de firme de stat si licitatii aranjate.
      • +3 (3 voturi)    
        ma lasi (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:38)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        nu avem in Romania crese ca acolo, unde poti lasa copilul in siguranta de la 4 luni. La noi si la doi ani ai o problema in a gasi cresa!
      • +2 (2 voturi)    
        te inseli total (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:46)

        reforma [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        Esti total dezinformat.
        In Franta mama poate sta pana la 3 ani acasa pe o suma mai mica intradevar, dar dupa 3 ani exista scoala (asa o numesc ei) GRATIS.
        Daca vrei la scoala (gradinita) privata se plateste o diferenta de ~90 EURO.
        • 0 (2 voturi)    
          diverse (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:59)

          Alexa [anonim] i-a raspuns lui reforma

          Suma aceea de care vorbiti este de 3 sute si ceva de euros pe luna. Plus ca o mama ce-si lasa serviciul pentru a creste copilul nu este deloc sigura ce va gasi dupa aceea de lucru si daca va gasi. Iar somajul este de 10 % in Franta.
          Poate suma vi se pare mare dar si viata este alta acolo. Doar familiile unde se castiga foarte bine sau sunt ajutate de parinti, sau nu au de platit chirie, rata la casa etc o duc relativ bine cu un salariu si acel ajutor de crestere a copilului. Ceilalti care sunt in aceasta situatie trag matza de coada si asta intr-o tara cu un nivel relativ ridicat de trai.
          PS Gradinita este gratis ( incepe la 3 ani) dar sunt niste chestii de paltit; cantina la pranz si fiecare miercuri din saptamana cand scolile sunt inchise. Plus toate vacantele scolare in care parintii lucreaza. Daca se fac eun calcul, gradinita aceea nu mai este asa de "gratis".
      • 0 (4 voturi)    
        exact (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:46)

        Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        la fel si aici in Italia,doar 3 LUNI!!!!Pe urma primesc pt copil 45 de euro lunar-o suma ridicola la salariile occidentale,de aceea lumea se gandeste f bine si cumpatat inainte de a face un copil,sa aiba o situatie stabila dpdv material.
        Am citit un articol in care se vorbeste despre mamele care aleg sa-si faca un copil doar pt a nu fi date afara de la munca,sau doar pt a avea indemnizatie.Dar cum e posibil????
        Oare femeile astea nu se gandesc deloc la viitorul copiilor,le doneaza o viata de mizerie doar ca sa aiba ele bani momentan??D-aia am ajuns sa avem cate 2,3 copii pe familie,intr-un context de pauperitate economica,pe principiul ca unde mananca 1 mananca 2 sau 3.
        Ca sa ii parcheze la 1 an in crese,iar mai tarziu sa nu aiba bani nici pt rechizite scolare.
        Romania este singura tara din Europa care asigura mamelor un venit atat de mare si pe o perioada de timp atat de lung-IN MOD IRONIC -suntem tara cu cei mai multi copii pe cap de locuitor in contextul in care resursele sunt aproape inexistente.
        Nu facem copii ca sa avem din ce trai,si ne gandim ff bine inainte de a face acest pas-CE VIITOR II OFER COPILULUI MEU,INAFARA FAPTULUI CA ASTEPT DE LA STAT SA MA/NE INTRETINA !
    • -4 (4 voturi)    
      chestie de prioritate (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:14)

      arkan [anonim] i-a raspuns lui Marius

      a avea un copil in aceasta perioada de criza e o chestiune de "optiune asumata",nu se poate face rabat de la sacrificiu financiar pentru anumite categorii...
      • +4 (4 voturi)    
        nu ... este chestie de echitate sociala (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:29)

        Gabriel [anonim] i-a raspuns lui arkan

        Daca nu plateste indemnizatie... macar sa dea inapoi contributiile sociale platite de sotia mea intr-un an de zile. Hmmmm... este cu mult mai mare decat daca as lua indemnizatie. Noi sa platim contributii sociale, dar de vazut benefiicii nimic. Nu infrastrucutra, nu pensie, nu somaj (doar 6 luni si alea cu intaziere si bataie de joc), nu sanatate. Pai nene hai sa nu mai platim contributii sociale si ne descurcam fiecare. Mi se pare mai corect si asa. Deja se observa cat de inutil este un sistem public la care toti contribuim. Cu 40% din salariul brut, pot sa imi platesc, daca vreau, si asigurare de sanatate si asigurare de viata. Si nu as mai avea tupeul de a cere indemnizatie de crestere a copilului, ca de sunt tupeist si am facut copil cand era criza economica. Dar poate sotia mea era minora cand nu era criza economica ? Trebuia sa fac atunci ? Sau sa astept sa treaca criza ca sa fac un copil ? Poate in Romania criza se termina peste 10 ani. trebuie sa astept pana atunci ?
        • -3 (3 voturi)    
          solidaritate sociala ... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:53)

          arkan [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

          ...este o chestiune de solidaritate sociala sa platesti contr. ;asa cum platesti contr. la pensie pentru o generatie in urma sau pentru tarani si altii care nu au contr. cu nimic la fond , asig. medicale si pentru cei ce nu au dat un ban la CAS niciodata etc.;cat priveste alegerea momentului pt. a avea un copil ,nu cred ca tine de schimbarile legislative !!!
  • +10 (16 voturi)    
    concediu parental (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:21)

    oxyd [anonim]

    Nu doar mamele ci si tatii pot primi acesti bani, deci nu e corect cand se spune "concediu maternal" ci "concediu parental".
    Referitor la masura in sine, Guvernul reduce acest concediu, dar nu pune nimic in loc.
    Nu avem suficiente crese publice!
    Nu avem subventii pentru companiile care isi fac crese si gradinite pentru angajatii lor!
    Nu asa se fac politicile publice, dar ce sa le ceri la alde Boc?
  • +5 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:25)

    d [anonim]

    Da pt nenumaratii pensionar exista bani, nu? Traiasca viitorul luminos al tzarii!
  • +8 (16 voturi)    
    NEBUNIE (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:25)

    marian [anonim]

    Sunteti nebuni sa faceti asa ceva. Va dau foc! Si pe Boc il trag de urechi pana ii vine maintea la cap. Unde lasi un copil de 1 an de zile ...? sa te duci tu ..ca mama la servici?
    • -6 (6 voturi)    
      intreaba-ti... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:24)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui marian

      parintii tai...
      daca nu vor sa-ti raspunda, iti dau eu o roata de la caruta...
      fara suparare, dar tara arde si baba se chepta-na!
      chiar asta era ultima problema la care sa se gandeasca guvernul asta... cu cine lasi tu copilul.... suntem o tara de asistati social, cam 13 milioane... si ne vaitam ca nu putem creste 200000 de copii? handicapatilor, daca nu sunteti in stare, nu-i mai faceti!
    • -1 (5 voturi)    
      da pe vremea lu ceasca (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:34)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui marian

      unde ne lasau parintii nostrii?! eu am fost dat de la 3 luni la cresa, si tatalui meu ii scadea din salariu ca ma lasa la cresa la 7:30 (ora deschiderii) si nu ajungea la 08 in pipera, ci intarzia 15 minute.

      mergeti la crese veti vedea ca sunt locuri destule (ceea ce nu pot spune despre gradinite inse). Probabil ca nu va convine ca nu sunt ca in occident, dar cum sa fie asa cat timp hranim paraziti ai bugetului de stat.
      • +4 (4 voturi)    
        de asta ai iesit asa tulburat (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:13)

        -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        ca de la 3 luni ai fost lasat la cresa si ai fost crescut de pereti
        • -1 (1 vot)    
          Hei! Temperati-va! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 23:17)

          nbbvhmvjg [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

          Se pare ca mesajul lui Marian a fost ironic.
      • +1 (3 voturi)    
        scuze... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:43)

        break a leg [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        dar se vede ca tu ai fost de la 3 luni la cresa. la fel si lucyan

        fa un calcul: daca muncesc de la 19 ani si acum am 34 si vreau sa fac un copil, in tot timpul asta am muncit si am platit taxe, cam de ce crezi tu ca ai dreptul sa ma faci cersetor?

        asistatii social sunt cei care, fara a munci vreodata in viata, asteapta indemnizatia de 600 lei (parca) de la stat. fac copil dupa copil pentru acesti bani, copii care cresc fara niciun dumnezeu si apoi se apuca sa populeze forumurile
        • +1 (1 vot)    
          gresit (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:08)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui break a leg

          aia nu ii primesc. Trebuie sa ai minim 12 luni venit pe cartea de munca anterior nasterii copilului pentru a primii indemnizatie.
      • +4 (6 voturi)    
        Copiii in comunism (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:29)

        Butonel Mufa [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        Tin si acum minte ca tata ma ducea la cresa lfoarte devreme. Ajungeam odata cu femeile de servici. Dormeam cu capul pe masa, la 3 ani, pana venea educatoarea.
  • +7 (11 voturi)    
    reducerea perioadei - o idee neinspirată (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:26)

    adi [anonim]

    cunoaștem că România are grave probleme de natalitate.

    orice inițiativă severă, în acest domeniu, ar anula șansele de revenire, pe termne lung.

    consider înjumătățirea perioadei de acordare a concediului de îngrijire a copilului o măsură eronată, având un scop antisocial.
    • 0 (4 voturi)    
      oare (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:51)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui adi

      ti se pare normal ca si tiganii sa isi faca copii cu huita iar statul sa-i creasca??sau romanii sa faca cate 2 ,3 copii in conditii de pauperitate nationala,stiind ca ii condamna la un viitor intunecat,doar asa pt ca e normal sa traim din indemnizatiile copiilor??
      • +1 (1 vot)    
        nu abera (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:32)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui Cocolina

        indemnizatia nu se acorda decat pentru primii doi copii si numai mamelor cu minim 12 luni contributie inainte de nasterea copilului. Nu-ti creste statul copilul.
  • +6 (10 voturi)    
    sa veziii (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:27)

    mark_atmail [utilizator]

    sa vezi atunci scaderea semnificativa a natalitatii la romani si injumatatirea perioadei pana cand caucazienii vor fi minoritari
  • +3 (9 voturi)    
    Romania nu va mai fi a romanilor (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:27)

    Noi taiem , noi nu gandim [anonim]

    Gata cu sporul natural ... pacat .. incepuse sa creasca incet incet! Asta e concluzia lu Base? Ca avem prea multi copii si nu ne permitem sa-i platim? Ciudata tara, isi merita soarta. E genial ca in acc zi a aparut un interviu cu Djuvara in care subliniaza scadera natalitatii in toata Europa si propune masuri pentru cresterea ei! Iar noi care facusem ceva in directia asta ... acum dam inapoi! Oare justifica mica economie realizata acum pe seama copiilor ... taierea beneficiilor date de intinerii generatiilor? Dar ma rog ... incepe sa fie din ce in ce mai clar ca actuala conducere (PDL + Base) nu gandeste pe termen lung (posibil nici pe termen mediu) desi la inceput lasasera alta impresie.
  • +5 (15 voturi)    
    niste ordinari (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:28)

    aurelian [anonim]

    Numai niste idioti fara suflet fara viziune pt ziua de maine ar putea face asa ceva, o sa ajunga tineretul sa-si puna intrebarea: ne putem permite sa avem un copil ?Datorita stresului foarte mult tineret are probleme cu fertilitate, acum se mai adauga la stres si partea financiara in dorinta de a avea un copil, idiotii astia habar nu au ce cheltuieli sunt cu cresterea unui copil ! asa e cand ajungi la un nivel la care nu te mai intereseaza viitorul, pur si simplu ne calca in picioare.Bafta Domilor ministri ! Sper sa-si mai arunce si Dumnezeu ochii pe voi !
    • 0 (6 voturi)    
      Pe surse... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:36)

      dana [anonim] i-a raspuns lui aurelian

      Pe surse se spun multe... eu una astept informatii oficiale, nu am de gand sa imi consum nervii in stilul asta.
  • +5 (9 voturi)    
    ce pun in loc ? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:34)

    alex [anonim]

    intrebarea mea e simpla unde duci copilu de la un an ?
    cresele sunt pline chiar si asa daca gasesti un loc te trezesti cu copilu bolnav in prima saptamana deoarece conditille sunt mizere, tare as vrea sa ii vad pe asti guvernanti cu copil de 1 an si salar minim pe economie ce are face in locul nostru .... dar ei nu se vor pune niciodata in postura noastra, doar cum sa fure mai bine si mai mult ....
  • +6 (8 voturi)    
    Prea multe modificari (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:35)

    Alina [anonim]

    Indiferent de decizia care se va lua, o astfel de lege trebuie aplicata femeilor care raman insarcinate dupa promulgarea legii.
    Sunt multe femei care aleg sa devina mame bazandu-se pe legile in vigoare, pe suportul pe care aceste legi il promit. Este o decizie majora pentru o femeie, atat pe plan personal cat si pe plan profesional.
    Nu este normal ca dupa ce s-au facut niste promisiuni si multe femei au devenit mamici bazandu-se pe anumite beneficii sa li se ia aceste beneficii.
    • -4 (6 voturi)    
      tu faci copii pentru bani? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:12)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui Alina

      Nu inteleg acest rationament..s-au hotarat sa faca copil bazandu-se pe legile in vigoare, bazandu-se pe beneficii..sa le mai si ia???
      Hallo, daca ajungi sa faci copilul doar pentru beneficii, vai de capul bietului copil.
      • +6 (8 voturi)    
        Ia gandeste-te un pic (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:31)

        Reader [anonim] i-a raspuns lui marlene

        Pana acum 2 ani indemnizatia era de 600. Daca ai avea salariu de 5000 / luna ti-ar conveni sa stai acasa pt 600 lei? Sau tu faci copii si mergi pe ideea ca "poate creste si cu o ceapa si un codru paine"?

        Sau te gandesti ca daca o femeie are 5000 lei poate sa-si angajeze bona si apoi sa mearga la munca sa plateasca in continuare impozite pentru toti puturosii care nu au chef de munca?
        • -2 (4 voturi)    
          sunt mama... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:14)

          marlene [anonim] i-a raspuns lui Reader

          a une fetite de 3 ani nascuta si crescuta in Germania, care a stat acasa doar 2 luni (perioada in care esti platit 100% din salariu); salariu meu era mult mai mare decat indemnizatia de 1000 de euro.
          Pana la varsta de 6 luni, ne-am descurcat; cu sotul concediu, bunicile (ambele au facut sacrificii mari sa stea cu noi4 luni)..etc.
          De la 6 luni, am dus-o la gradinita, program 9-18, gradinita privata unde am platit 700 euro (fara mancare si pampers).
          Costurile fetitei pana la varsta de 3 ani abia puteau fi acoperite de salriu sotului.
          Ar fi fost mai rentabil sa stea acasa insa cum nimeni nu "ii pastra" job-ul, am preferam sa ne "sacrificam cativa ani. Acum platim in njur de 350 euro (cu tot cu mancare) insa e de stat.
          Asa ca nu imi explica mie cat de greu e sa cresti un copil in Romania, in conditiile in care mai ai pe langa tine, o bunica, o ruda etc.
          Cei care au in jur de 30 ani (aceasi varsta am si eu) ar trebui sa se gandeasca ca, pe vremea cand s-au nascut ei, statul nu oferea nimic. Totusi, parintii lor i-au nascut si nu cred ca au fost crescuti cu "o ceapa si un codru de paine"
          • +4 (4 voturi)    
            felicitari .... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:37)

            Reader [anonim] i-a raspuns lui marlene

            (si multa sanatate fetitelor)
            "de la 6 luni am dus-o la gradinita ..." poate sunt eu de moda veche, dar cred ca asta e deja tampenie. pentru ce mai faci copil daca la 6 luni il iai doar seara?
            Ma intreb (ca prostu sa zic asa...) daca la 6 luni petreci cu copilu 3-4 ore / zi (ca mai trebuie sa te odihnesti si tu ca parinte) cand va avea 14 ani si o gramada de intrebari de pus parintelui, ce vei face? il treci in agenda? ii faci programare ...
            • 0 (2 voturi)    
              merci.. (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:04)

              marlene [anonim] i-a raspuns lui Reader

              acum fara suparare...dar poate invata foarte multe chiar si la gradinita. A mea a invatat germana ca prima limba, spre exemplu.
              In plus s-a vazut "marele avantaj" al statlzi pana la 2 ani acasa: femei frustate, copii rasfatati si foarte zgomotosi fara cei 7 ani de acasa (mult dintre ei).

              Ceea ce mi se pare mai important e faptul sa cereti o reglementare a creselor, gradinitelor care sa accepte si copii mici. Cu asta sunt de acord si sustin. Statul acasa insa pe banii statului (nu platesti tu banii aia decat in toata viata ta). Incurajarea copii nu se face cu bani.
              • +2 (2 voturi)    
                cred ca gresesti un pic (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:25)

                Reader [anonim] i-a raspuns lui marlene

                Daca o femeie se simte frustrata ca sta 2 ani acasa, se poate intoarce oricand la serviciu, dar daca s-ar simti frustrata ca dupa 6 luni trebuie sa mearga la munca, cum ar fi?

                Legat de ultima parte, cea cu banii, ia hai sa calculam un pic. O femeie sa zicem ca se angajeaza la 25 de ani si lucreaza pana la 60, adica 35 de ani. in astia 35 de ani, la un salariu de 1500 E / luna, plateste cam 500 E / luna impozite / taxe si alte tampenii, adica 210.000 E / stagiu de cotizare. Acum, cum poate cineva sa spuna ca din 210.000E dati la stat (degeaba), statul nu gaseste 20 - 25.000 E (rotunjit) sa-i plateasca 2 ani de zile de stat acasa? sau credeti ca o astfel de femeie se apuca si "toarna" copii cat pentru o echipa de fotbal? asta ca sa nu mai zic si de tatal care cotizeaza si el si nu se bucura (in paralel) cu mamica de concediul respectiv. Deci, hai sa nu o dam in diverse cu "sta pe banii statului", ca daca ar fi sa luam statul la intrebari si sa-l intrebam ce a facut cu banii nostri, nu stiu ce raspuns(uri) ar putea da ...
              • +2 (2 voturi)    
                am uitat .... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:30)

                Reader [anonim] i-a raspuns lui marlene

                fara suparare, dar cum suna pentru tine urmatoarea afirmatie: "uite, la gradinita, in romania, a invatat ca prima limba, romana"? .... WTF?! ce ai vrea sa invete in germania ca prima limba? greaca veche?
                Sau incepem si noi sa avem pretentii de invatat germana in romana (sau romana in germana, depinde cum suna mai bine)? ...
              • +1 (1 vot)    
                tanti (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:12)

                dj [utilizator] i-a raspuns lui marlene

                calculeaza cat e indemnizatia si cat sunt contributiile si apoi sa afirmi ca "nu platesti tu banii aia toata viata ta".
          • +1 (1 vot)    
            Pro-Alina (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:42)

            AlinN [anonim] i-a raspuns lui marlene

            Raspunsurile la postarea Alinei deturneaza de la subiect. Eu asta inteleg ca a zis Alina: daca vor sa scada indemnizatia "de mama" pentru ca este criza mondiala, fie, dar nu baga in capcana familiile care au facut copii si si-au planuit niste cheltuieli. Cine vor face dupa noua lege vor fi constienti si-si vor asuma responsabilitatea copilului. Ce vor sa faca acum onorabilii nostrii guvernanti se aseamana in mica masura cu fenomenul "decreteilor". Adica momesc pe multi sa creasca natalitatea (nu ii obliga asa cum erau facuti decreteii) si apoi nu le ofera siguranta materiala pe perioada aceasta sensibila.
            Tu cand ai facut un copil stiai ca ai cu ce sa-l cresti, avea acoperis deasupra capului, stiai ca iti permiti sa-l duci la gradinita si la cresa. Nu l-ai facut "din intamplare", fara slujba. fara casa, cu Dumnezeu inainte!
          • 0 (2 voturi)    
            Vai vai vai (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:45)

            vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui marlene

            Uite ce usor e sa cresti copii in Romania, unde se gasesc "o bunica, o ruda" la orice magazin de colt de strada incat mai toata lumea si-a cumparat deja vreo 2-3 si le tine in debara. Fata de cruzii teutoni care platesc - vai! - doar 1000 euro timp de 12 luni. Trebuie sa faci sacrificii mari de tot ca sa iti pastrezi jobul de multe mii de euro care, nu-i asa, e totusi mi pretios decat sa stai acasa cu copilul care doar consuma, nu produce nimic.

            Mi se face asa mila de tine, de fapt atat de mila incat ma ofer sa facem schimb. Al doilea copil noi am vrea sa ni se nasca in Germania, iar tu il poti naste in Romania, unde - nu-i asa? - ti-l poate creste oricand o bunica, o matusa, un vecin, de fapt ce mai, aici copilul creste singur fara mancare, ca e aerul tare.
            • 0 (2 voturi)    
              pai de ce nu te muti? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:55)

              marlene [anonim] i-a raspuns lui vvvladut

              piata e libera..daca tot esti pregatit si crezi poti castiga (si descurca) cu mii de euro.
              Drum bun..te astept!
              Vom fi mai multi care "traim mirifica tara unde avem indemnizatie 2 ani 85% din salariu".
          • +1 (1 vot)    
            ai avut unde sa o duci (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:10)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui marlene

            Daca erai in Bucuresti si nu aveai nici mama nici soacra unde o duceai de la 6 luni?
      • +2 (2 voturi)    
        poate o anumita etnie (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:38)

        incorect-politic [anonim] i-a raspuns lui marlene

        face copii pt. alocatie si traieste NUMAI din alocatie?
        • +1 (1 vot)    
          alocatie nu indemnizatie (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:33)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui incorect-politic

          e o diferenta mare intre ele...
    • -2 (6 voturi)    
      Zi tu zau...! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:13)

      Alex Buga [utilizator] i-a raspuns lui Alina

      Serios??? Sau spui tu asa ca te coafeaza pe tine, fiind deja insarcinata sau in concediu de maternitate...Si restul? Eiii, de restul nu ne mai intereseaza daca noi ne vedem cu sacii in caruta, nu conteaza ca masura e proasta, ca ne distruge vitorul pe termen lung, etc., important e sa vedem cum ne putem scoate noi, macar temporar...Te rog, n-o mai fa pe mama eroina cand pe tine nu te doare decat de tine. Si e dureros sa spui ca "multe femei au devenit mamici bazandu-se pe anumite beneficii ", nu asta ar trebuie sa fie motivatia principala pentru a deveni mama, dar daca pentru tine este sau a fost... atunci...
    • -3 (5 voturi)    
      bine ... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:26)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Alina

      ca recunosti, se fac copii pentru beneficii...
      halal mame!....
  • +2 (8 voturi)    
    au copii mari..ce ii mai intereseaza de noi? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:38)

    bebe [anonim]

    Unde sa las eu un copil de 1an de zile? abia la 30de ani ne-am hotarat sa facem un copil si acum il regret si pe asta .
    • -2 (6 voturi)    
      regret? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:07)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui bebe

      cum sa regreti copilul pe care l-ai facut? ce fel de parinti sunteti?
      • -3 (5 voturi)    
        in afaceri... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:27)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        se mai si pierde... de aia regreta...
        niste ordinari, fitosi, vezi doamen nu au ce face cu copii, ca bunicii si toti asistatii sociali sunt la demonstratii...
    • -1 (7 voturi)    
      cum sa il regreti??? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:13)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui bebe

      vai de capul vostru si de a-l bietului copil...daca ajung niste parinti (care au si 30 de ani) sa il regrete..
      • +5 (7 voturi)    
        pentru ca nu poti trai (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:43)

        gura sparta [utilizator] i-a raspuns lui marlene

        Eu am 33 si nu pot sa imi permit sa fac copii, pentru ca nu am bani si castig 500 euro/luna. Ce viitor sa ii fac, sa il fac si sa il trimit la orice scoala, sa nu ii pot plati un curs de innot, pian, etc. Sa il fac sa stea in fata blocului printre golani cu cheia de gat ca mine. Sa se joace in parcare. Dupa tine asa, hai sa facem si sa ii dam la stat, tu nu esti responsabil de viitorul copilului tau? Sau stai prin bar, sa il creasca masa, si cand o veni sa iti tai gatul sa ii dai bani de droguri te intrebi de ce.
        • -4 (4 voturi)    
          sa inteleg ca tu ai iesit un golan? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:19)

          marlene [anonim] i-a raspuns lui gura sparta

          la asa mentalitate, asa educatie..
          In plus, lectiile de innot, pian etc..se iau dupa varsta de 3 ani, cand deja se termina si mama indemnizatiei. Iar sa stai in fata blocului cu cheia de gat trebuie sa MERGI, ceea ce nu poate face un copil pana in 2 ani.
          Mai si ganditi fratilor inainte de a scrie toate ineptiile.
          E vorba de un COPIL PANA LA VASTA DE 2 ANI.
          Daca nu esti capabil sa te descurci singur atunci si astepti ajutor de la stat, cu siguranta nu te vei descurca nici la 10 ani si va sta EXCT cu cheia de gat.
          • +1 (1 vot)    
            Greu (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:38)

            vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui marlene

            Asta era si ideea, ca nu iti poti permite un copil NICI MACAR cu indemnizatia generoasa de 85% din 85%, darmite daca o mai si scot. Spre deosebire de tine care se pare ca nu iti e chiar asa rau in Germania, pt ca altfel te intorceai in paradisul romanesc pe care il aperi cu ardoare de la distanta.
            • -1 (3 voturi)    
              poate ca nu ma intorc din cauza celor ca tine.. (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:57)

              marlene [anonim] i-a raspuns lui vvvladut

              si ca multi altii, care asteapta cu mana intinsa de la stat orice si nu din cauza salariului...
              te-ai gandit vreodata la asta??
              Nu imi place sa tin in spate puturosi, prefer sa platesc taxe mai mari in alta parte.
              • 0 (2 voturi)    
                pana la noi reforme (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:15)

                dj [utilizator] i-a raspuns lui marlene

                doamna careia i-ai raspuns si sotul ei platesc taxe din care isi ia mama ta pensia...
                • -1 (1 vot)    
                  mama nu este inca pensionara (Vineri, 19 noiembrie 2010, 20:56)

                  marlene [anonim] i-a raspuns lui dj

                  in plus..si-a platit contributiile la stat pt. pensia ei (daca o va primi :) in cei 35 de ani decad lucreaza- si ea lucreaza tot de la 18 ani
                  • +1 (1 vot)    
                    inca (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 18:37)

                    dj [utilizator] i-a raspuns lui marlene

                    dar va fii...
                    Si daca ei vrei sa i se intoarca contributia la sistemul de stat mamelor de ce sa nu li se intoarca banii pe care statul i-a luat din venitul lor? Sa fie numai la ai mei, nu?
        • 0 (2 voturi)    
          Subscriu (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:53)

          Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui gura sparta

          Asa este!!Din pacate multe familii chiar asta si fac,oricum asteapta sa ii intretina statul,atat pe copii cat si pe parinti,vesnic in concediu medical sau de odihna tepuind statul si implicit pe noi toti.
      • 0 (2 voturi)    
        sincer... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:17)

        Mona19 [utilizator] i-a raspuns lui marlene

        marlene dear pentru cineva asa de traitor in ale strainataturi si super muncitor nu asteptator de bani de stat...mie mi se pare ca discuti cam mult pe forum. Am intrat si eu de curiozitate (azi e long-weekend day la noi asa ca sunt acasa:) si dau numai de tine....pentru cineva care munceste nemteste cam prea mult vorbesti, serios.
        In alta ordine de idei: situatia nu e alba sau neagra - am evident inca multi prieteni acasa in Romania plus toata familia - eu cat am stat acolo am platit impozite pe salariu de 3200 euro si am luat 600 roni-150 euro pe luna indemnizatie si am crescut doi copii - sigur ca m-am descurcat dar nu toata lumea avea posibilitatile mele - asa ca mai scuteste-ne cu teoria, in practica da femeile in Romania au nevoie de 2 ani, platiti cum o fi, ca sa poate creste copii normali - ca nu ai unde-i trimite sau cu cine-i lasa - gandestete-te numai ca majoritatea oamenilor din orasele mari nu au bunicii la coltul strazii ci la sute de kn departare - iar aceia inca muncesc deci nu-s asa deodata disponibili.
        hai, mai lasa teoria si mai si munceste un pic ca te expulzeaza oamenii aceia. te pup
        • -1 (1 vot)    
          trecand peste cum lucrez eu... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 21:05)

          marlene [anonim] i-a raspuns lui Mona19

          eu nu ma refer la situatia celor care nu au unde sa isi lase copilul...asta e intr-avedar problema si sunt total de acord sa luptati pentru: a avea crese/gradinite pentru copii si mai mici de 3 ani. Aceeasi problema e peste tot prin Europa sin incercam sa o rezolvam protestand. Insa protestand pentru locuri si nu pentru bani.
          Numai ca ce am observat eu e inversunarea romaneasca pentru bani..ideea ca nu pot face copil daca nu stau acasa 2 ani, etc.
          Intamplator am fost in Romania anul acesta; am stat ceva mai mult si am descoperit ca, multi copii, in special cei cu mame/bunici.stand acasa sunt mai obraznici, mai rasfatati si in principal antisociali.
          Va place societatea romaneasca din ziua de astazi, tinerii crescuti primii 2 ani acasa?
          Mie una nu.
          Daca ati pune mana pe o carte de psihologia copilul ati vedea ca nu e chiar benefic.

          P.S. tipic romanesc..de unde stiu mataluta ca nu muncesc??
  • 0 (12 voturi)    
    Nu-i bai!!!! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:38)

    Roberto [anonim]

    Important e ca ajutorul de inmormantare de 1.200 de lei se acorda in continuare.
    Important e ca in spitale, medicul primeste punctajul maxim pentru pacientul mort!
    Important e ca Nuti Udrea poate sa isi cumpere in continuare posete si cizme scumpe si de neam prost.
    Important e ca "experta" Andreea Vass nu are nevoie de indemnizatie de crestere a copilului, ca ea are bani pusi deoparte din joburile de la stat...
  • -2 (8 voturi)    
    cine stie? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:40)

    vveninosu [anonim]

    cat concediu maternal au mamele in alte tari europene (Germania, Franta, Olanda etc) si cat e indemnizatia (in procente raportata la salariul mediu)?

    o sa aveti niste surprize.
    • +2 (6 voturi)    
      Mda (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:55)

      ion [anonim] i-a raspuns lui vveninosu

      Da o sa averm surprize neplacute, dar sa stii ca si ei au surprize neplacute. Populatia este in scadere/imbatranire singurii care o mai tin in frau sunt imigrantii.
      Tarile care le dai tu ca exemplu stiu ca au un sistem prost, dar nu vor sa recunoasca.
      Te rog nu da exemple de sisteme care nu merg
      • -1 (1 vot)    
        ai un minus de la mine (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:54)

        vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui ion

        si stii de ce? pt ca la noi cu tot cu "sporul" ala (care e creat de tzigani, de ce sa nu recunoastem) populatia tot in scadere/imbatranire este. exact cum la aia cu sisteme care nu merg se inmultesc imigrantii mai tare decat bastinasii.

        e adevarat ca romania are nevoie de un sistem care sa sprijine natalitatea, dar scuza-ma daca nu sunt de acord ca a le da bani si concedii "fara numar" e o metoda buna. poate niste scutiri de impozite, deduceri sau alte asemenea masuri ar fi mai folositoare.nu am sa explic de ce, ca sa nu-ti insult inteligenta, dar daca e nevoie sa imi spui si am sa detaliez.

        in orice caz, sunt f uimit sa vad ca am primit si plusuri.
  • +8 (14 voturi)    
    mda (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:42)

    eu [anonim]

    asta e venita de la UE...

    suntem prea multi... suntem cea mai mare tara din sud estul europei ca si populatie...

    populatie mare = multe guri de hranit, multi oameni de controlat, de multumit etc...

    si mai ales faptul ca din 20 milioane de romani numai 3-4 milioane muncesc, restul asteapta

    teoretic un roman munceste pentru inca 4, la nivel bugetar

    asta e planul, sa decimeze populatia ca in 40-50 ani sa fim si noi 10-12 milioane.

    de aceea sistemul sanitar nici nu este atins, la fel sistemul social de ajutorare a copiilor, etc...

    practic te descurajeaza sa faci copii.

    mai ramane sa dea o lege ca la americani, atunci cand mori si nu ai mostenitori directi (copii) statul sa primeasca 80% din tot ce a avut decedatul, casa, masa, masina, teren... ca statul sa faca bani pe moartea ta.

    asta e viitorul, si exista destule dovezi, pacat ca nu le vedem cu totii, si anume faptul ca:

    ROMANIA A FOST CONDAMNATA LA DECIMARE,

    a fost o tara mare, populatie multa, bogatii multe.
  • +5 (9 voturi)    
    Destepti contemporani avem (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:43)

    ictin [anonim]

    Deci, intai reduc procentul din contributia la pensie care ajunge la fondurile private. Fondurile private sunt singurele, din cate stiu eu, care or sa plateasca pensie pe baza contributiei. Restul de bani se duc la intretinerea pensionarilor actuali, contributie care este obligatorie.
    Acum mai dau o lege prin care descurajeaza natalitatea, asta pe langa restul de aberatii care te face sa te cari in alta tara daca esti capabil de munca.
    Deci noi, astia mai tineri de muncim acum, daca avem noroc, in cel mai bun caz o sa ne luam pensia din aia 4% din totalul contributiei care se duc la fondurile private.
    In situatia asta sa tot sa vrei sa iti platesti impozitele si contributiile corect!
  • +7 (11 voturi)    
    Bravo (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:52)

    Ion [anonim]

    Asa o sa avem o Romanie depopulata de romani pentru ca mamele care munceau si aveau acces la aceasta facilitate erau in majoritate romance. In schimb, tigancile care oricum nu aveau un loc de munca nu vor fi interesate de taierile domnului Boc si se vor inmulti in continuare.

    P.S. De abia astept postacii sa-si faca datoria sa arunce cu zeci de minusuri la toate comentariile de mai sus, sa ne explice cum e mai bine sa nu facem copii si cat de inteligenta e masura lui Botis/Boc.
  • -2 (10 voturi)    
    olanda (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:52)

    misha [anonim]

    Raspund la intrebarea de mai sus: cum e la altii?
    Pai sa va spun cum e in Olanda. Ai 4 luni de concediu in total (repet, 4 luni!) din care obligatoriu o luna trebuie s-o iei inainte de nastere. Deci practic raman 3 luni dupa nasterea copilului.
    Astea 4 luni sunt platite 100%.
    Apoi mai ai 6 luni de concediu de crestere a copilului, neplatit (repet, neplatit!). Astea 6 luni nu pot fi luate toate odata. De fapt trebuie sa negociezi cu angajatorul cum iti iei perioada asta. Majoritatea isi iau o zi libera/ sapt timp de 2 ani.
    Dar asta e un concediu fara plata, singurul avantaj fiind ca se contribuie in continuare la somaj, pensii, asigurari ca si cum ai avea salariul intreg. Dar netul se reduce la cat lucrezi, deci stai acasa pe banii tai.
    Ah, tatal are 2 zile libere (ca sa-l inscrie pe ala mic la primarie). Daca nevasta naste sambata atunci nu le ai nici pe alea, pt. ca nu sunt 2 zile lucratoare.
    Si in cele din urma, cresa. O prietena a trebuit sa se inscrie de cand a aflat ca este insarcinata. Si n-a gasit loc la cresa decat cand bebe avea 6 luni. Noroc cu mama si soacra, ca ea la 3 luni s-a intors la job.
    Iar Olanda e o tara fara deficit si fara somaj...
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:24)

      -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui misha

      OK
      atunci hai sa si acordam salarii ca in Olanda ca sa pot angaja o bona.
      • +1 (3 voturi)    
        olanda (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:46)

        misha [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

        Cresa costa 1500 euro/luna. Salariul mediu e pe undeva pe la 2000. Daca pui si costul laptelui praf, pampersilor si hainutelor ajungi exact la un salariu mediu pe luna.
        Deci un salariu se duce pe copil.
        Chiria e 1000 de euro, care e jumatate din celalalt salariu mediu, presupunand ca ambii parinti lucreaza.
        Mai ramane gazul, apa, lumina, gunoiul, mancarea, benzina, etc. toate din juma de salariu. Si nu incape, iti spun io.
        Daca ramai acasa dupa alea 3 luni, atunci statul nu-ti da nici un ajutor de crestere a copilului!
        In fine, vroiam doar sa arat ca intoarcerea la job dupa 3 luni chiar este necesara. Diferenta enorma fiind ca la cresa (asta daca gasesti loc!) copilul este acceptat de la 6 sapt.
        • +1 (3 voturi)    
          olanda reloaded (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:55)

          -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui misha

          500 EUR / luna lapte praf, haine si scutece? poate de la Louis Vuitton. In chirie in general sunt cuprinse si TV, gaze si electricitate. Si asa grosso modo am si scos inca 1.000 EUR din joben...
          • +1 (3 voturi)    
            corect (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:04)

            Alexa [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

            Nu este deloc exagerat. Intre 3 si 500 de euros pe luna sunt cheltuieli obisnuite pentru un bebelus pentru care nu ai nimic si trebuie cumparat totul de la 0.
            • +2 (2 voturi)    
              ... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:59)

              -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Alexa

              cum saracie atunci in Ro o scot la capat cu 7-800 RON? scutece, haine si mancare
          • 0 (2 voturi)    
            Vise (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:00)

            Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

            iarasi visati ca in occident curge lapte si miere ,cainii se plimba cu cvrigii in coada,iar statul iti plateste bona,facturile si concediile??Aloooo,castigi mai mult dar taxele sunt f mari,chiria,mancarea,tot-asa cu nu ramai cu prea mult.Poate si d.aia mamele de acolo se gandesc bine inainte sa faca un copil si nu se bazeaza pe stat!!!
        • 0 (4 voturi)    
          Hm (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:01)

          vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui misha

          Zau, eu nu inteleg cum de nu au emigrat in masa olandezii si nemtii in Romania ca sa faca copii. Decat sa se chinuie acolo incat sa nu le mai ramana bani de la un salariu la altul pt ca chiria + cresa + intretinere + pampersi = 2 salarii medii, sa fi venit aici unde: trai neneaca 2 ani de zile pe banii guvernului!

          Ba dimpotriva, ceva imi spune ca se intampla chiar invers, si anume exista unii romani care emigreaza in Olanda! Greu de crezut, nu? Ba ceva imi spune ca esti si tu unul dintre ei. E un fenomen inexplicabil zau, depaseste puterea mea limitata de intelegere.
        • +1 (1 vot)    
          re: olanda (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:06)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui misha

          Tinand cont ca Olanda este statul european cu cea mai mare densitate a populatiei (1037 locuitori / km2) mi se pare firesc sa nu incurajeze inmultirea.... unde Dumnezeu sa-i mai puna?

          In comparatie, densitatea populatiei in Romania este de 90 locuitori / km2.

          Capisci?????
        • +1 (1 vot)    
          re: olanda (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:07)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui misha

          Tinand cont ca Olanda este statul european cu cea mai mare densitate a populatiei (1037 locuitori / km2) mi se pare firesc sa nu incurajeze inmultirea.... unde Dumnezeu sa-i mai puna?

          In comparatie, densitatea populatiei in Romania este de 90 locuitori / km2.

          Capisci?????
          • 0 (2 voturi)    
            olanda (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:27)

            misha [anonim] i-a raspuns lui Dan

            Da, sunt emigrant in Olanda, altfel nu m-as fi bagat sa-mi dau cu parerea fara sa am habar. N-am facut un secret din asta, credeam ca s-a inteles din mesajul initial.
            Nu am emigrat ca sa fac copii aici, altele au fost motivele si nu au nici o legatura cu subiectul. Mesajul meu incearca sa explice si un punct de vedere din afara, pentru cei interesati de cum este tratata problema intr-o tara relativ "bogata" din UE.
            Calculele sunt de asemenea din experinta proprie. La mine chiria nu contine absolut nimic, platesc totul in plus fata de chirie.
            De fapt mesajul statului olandez este foarte simplu: "cine face copii ii face pt. el, nu pt. stat". Deci nu te astepta sa fii incurajat sau ajutat in chestia asta, te bagi daca stii ca te descurci.
            Iar legat de densitatea populatiei, da, e foarte adevarat ca aici oamenii traiesc inghesuiti :) dar sa tragi concluzia ca astia nu incurajeaza natalitatea pentru ca nu mai incap in m2... mi se pare cel putin amuzant.
  • +2 (10 voturi)    
    Modificare foarte buna. (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:55)

    AlinN [anonim]

    Dar sa se aplice celor care intra in concediu de maternitate sau paternitate la 9 luni DUPA adoptarea legii.
  • +2 (10 voturi)    
    si mai departe? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:58)

    iuliana [anonim]

    am inteles ca o alta varianta ar fi sa se poata sta 2 ani acasa, dar indemnizatia pt al2 lea an sa fie de 600 de ron. Oricum ar fi, noi nu stim ce sa facem. Sotul meu este medic rezident, luna trecuta salariul lui net a fost de 580 de ron; avem credit la casa si nu suntem bogati, nu are cine sa ne ajute. copilul nostru face un an in ianuarie si eu voi fi nevoita sa ma intorc la serviciu pentru ca nici varianta cu 600 ron indemnizatie nu ne permite sa ne descurcam. Stiu ca vor fi multi care sa comenteze ca de ce am facut un copil si de ce am facut credit la casa, dar pe acesti oameni i-as ruga frumos sa nu isi dea cu parerea. suntem oameni simpli si ne-am platit toate ratele si toate impozitele la timp. si nu am vrut decat o casa a noastra (care nu e lux, e un apartament vechi de 2 camere la marginea bucurestiului) si sa crestem un copil. am inteles ca o bona in bucuresti costa pana la 1000 ron pe luna. Nu mai avem parinti sau alte rude care sa ne poata ajuta cu copilul. Noi ce ne facem? De aseara numai asta ne intrebam si credeti-ne ca nu stim ce sa facem
    • +1 (5 voturi)    
      @ iuliana (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:23)

      Tif [anonim] i-a raspuns lui iuliana

      draga mea, te intelg pefect, si noi avem rate, salarii normale, nu de parlamentar, si eu a trebuit sa ma intorc la serviciu cand bebele avea 1 an, l-am dus la cresa, dar oricum 6 luni am fost mai mult in concediu medical decat la birou. Deja avem 3 ani si i-am scris Mosului sa ne aduca un fratior de Craciun. Mi se rupe inima cand ma gandesc ca nu mai putem sa facem un copil din cauza unor lepre care ne conduc. Si eu nu am prins 85% din salariu, ca as fi stat 2 ani, am prins cei 600 de ron, indiferent ca munceai de-ti sareai capacele sau erai natiune conlocuitoare - nu sunt rasista, dar ii tara asta as putea deveni. Si am lucrat pana in luna a 9-a, stiu cum e. Si daca e sa calculez 75% din salariu e mai mult decat 600 de ron, nu cu mult, dar e. Dar un an? Cei care compara Romania cu alte state inseamna ca nici macar nu au fost in vizita pe acolo, vorbesc sa nu taca. Sa le intrebe pe mamele lor cum a fost cu 3 luni concediu de crestere a copilului. Poate de aceea suntem asa cum suntem, pentru ca n-am avut-o pa mama langa noi. Si psihologii spun ca mama trebuie sa stea langa copil minim 8 luni pentru dezvoltarea emotionala si pshica a copilului. Mai cititi cate ceva inainte sa dati exemple poate nu tocmai corecte.
      Nu dispera pentru ca Dumnezeu ne va ajuta sa trecem peste tot! Si daca nu in tara asta, atunci altundeva.
    • -2 (6 voturi)    
      macane tare de tot... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:32)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui iuliana

      initial am vrut sa plang, dar pe urma m-am luminat... cum naiba a-ti luat credit pentru casa la veniturile alea?de minciuni suntem satui...
      sfatul meu: mana pe munca, asta face-ti..., este mult mai bine decat sa manipulezi lumea pe aici...
      • +2 (2 voturi)    
        . (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:33)

        adi [anonim] i-a raspuns lui lucyan

        n-am vazut mai multe greseli gramaticale pe metru patrat de cand ma uitam pe forumurile vuvuzelelor; macane acolo, te rugam!

        ps: sa stii ca unii muncesc mai putin si iau mai multi bani, nu pentru ca-s hoti, ci pentru ca-s eficienti!
        • 0 (2 voturi)    
          @lucyan (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:12)

          iuliana [anonim] i-a raspuns lui adi

          initial nu am vrut sa iti raspund; de ce as face-o?...dar ca sa te lamuresc - creditul l-am facut acum un an, cu prima casa si nu am avut nevoie de avans ca nu ne-am fi permis. eu aveam salariu 1500, sotul avea atunci 1800 si asa ne-am permis rata la casa de 1100 pe luna. cu ce bani am reusit sa punem deoparte in atatia ani in care am muncit, am mobilat casa cu cele necesare si am cumparat lucruri pentru bebe. Nu inteleg oamenii ca tine care comenteaza doar ca sa se afle in treaba. Dar nu-i asa? e mai usor sa arunci cu piatra in ceilalti ...Tu poti sa razi acum de noi ca am fost prosti si ca ne mai si lamentam pe forumuri...daca atat poti face, asa sa faci. eu nu iti doresc sa te afli in situatia noastra.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:41)

      Lolita [anonim] i-a raspuns lui iuliana

      Faceti cum au facut altii: luati drumul strainatatii. Acolo veti munci f.mult, dar veti castiga pe masura. Si nu veti mai avea grija zilei de maine...
  • +3 (7 voturi)    
    S-a semnat condamnare la moarte a natiunii romane (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:04)

    ruddy [utilizator]

    Eu unul consider ca daca se aproba asa ceva natalitatea care este deja pe o panta descendenta va atinge minime istorice de la zi la zi deci o decimare a viitorului tarii noastre. Sper din tot sufletul ca viitor tata sa se mai gandeasca inainte de a lua niste decizii care privesc sume infime din bugetul tarii noastre dar au un impact major asupra viitorului nostru ca si natie. Eu cred ca am putea supraimpozita bancile, care si asa ne usuca cu tot felul de comisioane chiar si la cei care detin un amarat de cont curent, sau se pot gasi multe alte surse de marire a bugetului fara a taia din viitorul natiei noastre
  • -1 (5 voturi)    
    Germania (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:08)

    marlene [anonim]

    In Germania lucrurile sunt simple: ai dreptul la 1 an, cu primele 2 luni obligatorii platite cu 100%. Restul, pana la un an, esti platit cu 1000 de euro pe luna (indiferent de cat ai cotizat, salariu, etc).
    Ai dreptul si la o luna inainte insa depinde de patron/locul de munca; nimeni nu e obligat sa ti le dea.
    Crese, gradinite, foarte greu gasesti (aproape imposibil) pentru copii pana in trei ani. Iar cele care sunt au program: 9-15. Exista si crese, gradinite particulare insa pretul poate ajunge la 700 euro pe luna (program 9-18). Insa si aici exista liste de asteptare.
    Baby sitter sau Tagesmutter te poate ajunge mult mai scump pe acelasi numar de ore (in jur de 4-5 euro pe ora).
    Tatal poate avea 2 zile libere insa in functie de pozitie locul de munca etc..poate lua pana la o saptamana (de cele mai multe ori se practica-concediu ).
    Asa incat, poate ar trebui sa ne uitam la ceilalti si apoi sa ne plangem de:...vai ce greu e la noi...

    Germania nu e Romania iar economic si-ar putea "permite" sistemul romanesc, mai ales ca au probleme cu natalitatea.
    Oare de ce nu o face?
    • +1 (3 voturi)    
      intrebare (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:22)

      bibicu [anonim] i-a raspuns lui marlene

      Si cumva, in Germania, Olanda, exista deduceri la taxe pentru ca ai copii sau persoane in intretinere? Exista bone sau ajutor pentru plata bonelor?
      • -1 (3 voturi)    
        nu ..nu exista nici o deducere.. (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:54)

        marlene [anonim] i-a raspuns lui bibicu

        nici macar ajutor pt. bone :).
        Ai dreptul doar la alocatie 154 euro pe luna. ATAT.
        Cum spuneam, poti sta acasa, timp de un an pentru suma fixa de 1000 de euro pe luna. Daca insa salariu e de 3000 ..crede-ma, te duci la lucru dupa primele 2 luni.
        Pentru bona, platesti, intre 4-5 euro pe ora fara nici o deducere.
        Si apropo, fiscalitatea e ceva mai mare decat in Romania.
        Nu mai vorbiti daca nu stiti.. Atat va plangeti. Este ingrijorator ca ati ajuns sa puneti un copil inaintea banilor.
        Mama mea m-a nascut pe vremea lui ceausescu (in anii ´80-aia rai unde nu se gasea nimic) si nu s-a gandit vreodata sa ii dea statul.
        Rusine totur parintilor care ajung sa puna banii mai presus de un copil..nu merita sa fie parinti.
        • +2 (2 voturi)    
          Hmmmmmmmmmmmmm (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:51)

          vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui marlene

          "Cum spuneam, poti sta acasa, timp de un an pentru suma fixa de 1000 de euro pe luna. Daca insa salariu e de 3000 ..crede-ma, te duci la lucru dupa primele 2 luni."

          "Rusine totur parintilor care ajung sa puna banii mai presus de un copil..nu merita sa fie parinti. "

          ...ceva parca nu se pupa intre cele doua afirmatii de mai sus.

          Deci nu stam acasa cu copilul timp de 12 luni pentru ca 3000 - 1000 = 2000 euro adica, helloooo, astia sunt bani mamico, nici un copil nu face atatia bani!

          "Si apropo, fiscalitatea e ceva mai mare decat in Romania."

          Imi mentin oferta sa facem schimb. Zau, simt ca nu te pot lasa sa te chinui in asa o tara cu fiscalitate mare si care iti da doar 12 000 euro pe an ca sa stai acasa cu ala micu', in conditiile in care e clar ca nu face banii.
        • +1 (1 vot)    
          este ingrijorator ca... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:23)

          ruddy [utilizator] i-a raspuns lui marlene

          nu poti privi decat statutul tau acolo unde esti si crezi ca noi toti trebuie sa plecam din romania si sa devenim emigranti si sa avem salarii de 3000 de euro ...
          si sincer mi-ar conveni si mie sa fie 6 luni a 1000 de euro si apoi sa am alocatie la copil 154 de euro.... nu te gandesti ca la noi majoritatea iau numai cei 154 de euro si atat ca ala este asa zisul ajutorul pentru cresterea copilului iar preturile din romania sunt apropiate sau chiar mai mari decat cele de unde stai tu??? Eu cred ca trebuie sa faci o analiza mai elaborata nu numai la microuniversul tau si sa strigi ca noi ne plangem de mila pe cand noi suntem cei care cotizam la statul roman si nu tu. Si ce facem noi de fapt este sa ne cerem drepturile pentru ca si eu si sotia mea avem ani de zile in care am platit impozite si taxe in romania si trebuie ca si statul sa mai dea ceva inapoi pentru noi nascuti.
    • +3 (3 voturi)    
      Cred ca gresesti (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:02)

      zorro [anonim] i-a raspuns lui marlene

      Traiesc si eu in Germania, si desi n-am copii, m-am interesat putin. In lunile 2-12 dupa nastere nu se primesc 1000 euro in orice caz, ci 67% din media salariilor nete din ultimele 12 luni lucrate inainte de nastere, minim 300 euro, maxim 1800. Alocatia este de 184 euro/luna. Mentionez ca pentru a primi 1800 ar fi nevoie de un salariu de 4650 brut/luna, ceea ce as spune ca e ff rar :) Considerand un salariu brut de 2400 (mediu as zice), obtinem intr-adevar ceva in jur de 1000 de euro.

      Altfel, nu pot decat sa confirm ce eforturi implica un copil in Germania, si faptul ca 90% dintre mame se intorc (mult) mai devreme la lucru. Mai departe nu vreau sa mai comentez.
    • -2 (2 voturi)    
      NU-TI MAI BATE CAPUL! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:30)

      CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui marlene

      Marlene, nu te mai agita sa explici niste norme stricte unei turme de bivoli si bivolite care au scapat din grajd!
      Probabil ca aici copii sunt o marfa si de accea paritii trebuie platiti sa-si piarda timpul cu asemenea afacere!
      • +1 (1 vot)    
        Vorbiti din proprie experienta? (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 23:43)

        hmm [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

        Cred ca vorbiti de copii dumneavoastra.
  • +1 (5 voturi)    
    suntem prea blanzi... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:13)

    ki [anonim]

    Nici o problema
    Voi avea grija ca Boc sau ministrul Muncii sa aiba un cosmar in loc de viata si sa isi doreasca sa nu se fi nascut
    Simplu nu?
    La bataie de joc le vom raspunde cu de zece ori mai multa ura.
    Ochi pt. ochi
    Dinte pt. dinte
  • +1 (3 voturi)    
    of (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:17)

    adib [utilizator]

    si eu care ma gandeam sa fac pasul asta.... se pare ca trebuie amanat :(
  • +3 (5 voturi)    
    Reducere concediu mamici (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:21)

    Ana [anonim]

    Se gandesc sa reduca perioada la un an de zile, dar la copii se gandesc ce o sa facem cu ei?Cu cine las un copil de un an, cand gradinitele particulare ii primesc abia de la 2 ani si asta in cazul in care scoti minim 700 lei din buzunar.Asigurati crese si gradinite la standarde europene si apoi sa veniti cu pretentii sa stam un an acasa conform standardelor UE!!!
  • +3 (5 voturi)    
    problema de fond! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:24)

    mucea [anonim]

    Problema nu sunt mamele sau ajutoarele de crestere a copiilor; problema este ca banii pe care ii dau statului prin taxe si impozite sunt furati: adica tb. sa platesc totul la o spitalizare desi cotizez lunar la CAS bani buni! Problema o reprezinta o gasca de incompententi care nu fac nimic bun pentru tara asta; sunt preocupati doar cu vrajeala publica si furtul banilor. "Eu zic sa le dam foc!"
  • +3 (5 voturi)    
    Mafie mare (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:26)

    nimeni [anonim]

    Este dea dreptul mafiot ce se intampla.Iau de la copii si dau la revolutionarii lu peste cate 2000 de lei pe luna,pe deasupra si retroactiv din 2005 in timp ce un veteran de razboi impuscat de 3 ori in razboi care nu a durat 2 zile ca revolutia nu ia decat 200 de lei pe luna.Nu-mi doresc decat ca animalele care ne conduc sa dea socoteala candva.Daca nu aici atunci acolo sus.Mizerabilii
  • 0 (6 voturi)    
    tocmai am primit pe mail... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:27)

    elvira [anonim]

    GUVERNUL ROMÂNIEI hotăreşte:

    Art.1 Începînd cu data de 1.10.2010, pensionarii pot traversa pe culoarea roşie a semaforului.

    Art.2 Dacă în maximun 30 zile nu se vor obţine rezultate mulţumitoare, începînd cu data de 01.11.2010 traversarea pe culoarea rosie a semaforului devine OBLIGATORIE.

    Art. 3 Pentru că tot nu se întrevede o relansare economică, de la 01.01.2011 măsura se poate extinde şi asupra bugetarilor.

    Art. 4 Începînd cu data de 01.10.2010 Guvernul României oferă slujbe gratuite tuturor şomerilor.

    Slujbele vor fi oficiate de preoţi, episcopi, arhiepiscopi si de Preafericitul, preşedinte al României.

    Masuri anticriza

    Propunem Guvernului urmatoarele masuri pentru iesirea din criza:

    1. Reangajarea obligatorie a pensionarilor pentru a putea finaliza marile realizari incepute in Epoca de Aur: Canalul Dunare - Marea Neagra , Dunare-Bucuresti, constructia unei noi Case a Poporului, etc.

    2. Impozitarea consumului de hartie igienica in functie de straturi deoarece in asa vremuri ca.....oase nu se poate trece cu vederea un asemenea potential.
    Cei care nu maninca nimic si in consecinta nu "produc" vor plati un impozit forfetar.

    3. Taxa pe aer la un nivel de 0,04 euro/mc consumat. Numarul de mc consumati va fi stabilit de catre specialistii Guvernului impreuna cu Medicii de familie, in functie de capacitatea pulmonara a fiecarei persoane.
    Astmatici au reducere de la 25% pina la 100% in cazul cind se opresc din respirat mai mult de 15 minute.

    4. Impozitarea pe kilogram. Orice roman peste 35 de kg este un "gras nesimtit ''pe principiul lui Basescu " slabutul il duce in spate pe cel gras ".

    5. Taxa pe vanturi trase, ca prea s-au obisnuit romanii sa-si dea aere. Se vor monta detectoare la fundul fiecarui contribuabil care vor inregistra numarul vanturilor trase, intensitatea sunetului, intensitatea mirosului.
    Taxa va adauga 24% la factura de gaz si va fi obligatorie ca taxa "radio -Tv" de pe factura de curent.

    6
  • +5 (7 voturi)    
    Banii lipsa (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:29)

    adi [anonim]

    Dap...interesant unde erau banii lipsa. Dar faptul ca parlamentarii nostrii nu se pot plimba in masini vechi nu se pune.
    In acest fel natalitatea o sa cam scada.
  • -5 (5 voturi)    
    Nu e o crima! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:29)

    AS [anonim]

    Pe timpul lui Ceausescu erau 4 luni mari si late de concediu pre si postnatal! A sta acasa pentru a creste copil platita 2 ani de zile din banii contribuabililor e ceva exagerat! E prea mare domnia raportata la situatia tarii!
    • +1 (1 vot)    
      poate nu stii (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:28)

      ruddy [utilizator] i-a raspuns lui AS

      zic si eu ca poate tu chiar nu stii dar mamele intai cotizeaza la stat si apoi iau bani in acelasi timp si tatal cotizeaza in cele mai mult din cazuri deci nu iti ia tie din bani ci din banii care noi ca si parinti am cotizat sau chiar cotizam...nu te mai vaicari ca iti fura saracii copii banii tie din buzunar pe cand tu cel mai probabil nici nu prea cotizezi la stat....
  • 0 (4 voturi)    
    tocmai am primit pe mail... continuarea (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:30)

    elvira [anonim]

    6. Taxa pe a doua limba vorbita. Daca au bani si timp sa invete o alta limba in afara de romana sa le fie rusine si sa plateasca pentru asta pentru ca sigur o fac intentionat ca sa poata pleca din tara . Taxa va fi de 50 % din valoarea totala a alocatiei care a primit-o persoana respectiva pina la virsta de 18 ani de la stat.
    Sunt scutiti de taxa ungurii din Harghita, Covasna si Mures deoarece ei oricum nu stiu decit ungureste deci nu se pune problema ca ar sti mai mult de o limba.

    7. Orice barbat care are mai mult de 124899 de fire de par va plati o taxa pefir de par echivalent a 10 euro / 1000 fire de par . Peste 20000 de fire in plusse va considera ca ai un alt cap si se va impozita dublu. Cei cu chelie proeminenta si /sau cu suvita peste chelie sint scutiti.
    8. Persoanele care isi rod unghiile vor achita TVA care va fi calculat la 100 de grame de unghii la un pret care va fi stabilit de catre guvern deoarece consuma un aliment si e normal sa plateasca.

    9. Persoanele cu dizabilitati care umbla in carucioare pe strazi (scaune electrice conform D-soarei Elena Basescu) vor achita taxa de drum ca orice autovehicul. Cei care nu au carucioare electrice, ci din acelea impinse de o
    persoana (insotitor cu retributia micsorata cu 15%) vor plati "taxa de atelaj impins/tras de animal de povara" (bou/vaca in cazul nostru) . Daca vor fi prinsi cu taxa neplatita li se va confisca caruciorul si vor fi trimisi acasa pe jos.

    10. Taxa de caldura pentru vara deoarece orice cetatean care tine geamul deschis primeste gratuit incalzire prin bunavointa Sfintului Guvern si nu este normal.
    Astfel pentru fiecare geam deschis vara, la caldura peste 18 grade se va plati o "taxa de geam deschis" in valoare de 12 euro/geam.
    La mai mult de 3 geamuri deschise se va considera a doua casa si se va impozita dublu. Pentru geamurile inchise se va acorda o reducere de 50% dar numai pina la 24 de grade.

    11. Sugarii si bebelusii care folosesc pampers (nesimtitii!!!) vor plat
  • -1 (3 voturi)    
    tocmai am primit pe mail... final (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:34)

    elvira [anonim]

    11. Sugarii si bebelusii care folosesc pampers (nesimtitii!!!) vor plati o taxa de poluare in functie de gradul de periculozitate care il prezinta fiecare din reziduurile acumulate in scutec.
    Pentru stabilirea gradului de periculozitate in care se incadreaza fiecare bebelus se vor trimite obligatoriu pina la 1 iulie 2011 pentru fiecare copil intre 0 si 2 ani mostre din "produsul" rezultat si acumulat in pampersi la
    sediul Guvernului pentru a fi analizate. Ulterior fiecare parinte va primi acasa o declaratie de impozitare pe care o va achita in 24 de ore la cea mai apropiata agentie CEC

    12. Taxa pe sex. Se vor monta contoare pentru fiecare barbat sau femeie. Cine se va incadra in limita 1000-2000 impulsuri pe luna, va plati o taxa de 100 Eu. Cine va depasi 2000 impulsuri pe luna, va plati o taxa suplimentara de lux, considerand ca astfel este descurajat viciul, de 500 Eu/luna.

    13. SI NU IN ULTIMUL RAND TAXA PE PROSTIE , CA SUNTEM ATAT DE PROSTI SI ÎI RABDAM SA-SI BATA JOC DE NOI !!!!!!!

    12 bis. Se va elimina impozitul pe venit in 2 faze:
    A)in prima faza se elimina veniturile!
  • -2 (4 voturi)    
    Mama voastra de pdl-isti nenorociti! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:35)

    dan [anonim]

    Când nu vom mai putea răbda,
    Când foamea ne va răscula,
    Hristosi să fiti, nu veti scăpa
    Nici in mormânt!
    • 0 (0 voturi)    
      Ti-e foame?!?! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:32)

      ciombe [anonim] i-a raspuns lui dan

      Un pic de munca nu strica, mama ta de nepdl-ist!
  • +2 (4 voturi)    
    elvetia (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:36)

    l [anonim]

    Elvetia se gandeste sa introduca salariu pt parintii care stau acasa cu copii DUPA concediul de crestere...asta e civilizatie!
    • 0 (2 voturi)    
      Unde ai auzit mataluta asa ceva (Vineri, 19 noiembrie 2010, 20:50)

      UAAAA [anonim] i-a raspuns lui l

      Locuiesc in Elvetia si am bebelus mic, deci am fost atenta la tot ce inseamna bebelus si nu am auzit nimic de asta.
      Ia mai bine spune cat e concediul de maternitate: 3 luni , dupa cotul si piscotul, nu tu concediu de cresterea a copilului, nica, ioc, iti pierzi locul de munca.
  • +5 (5 voturi)    
    Mai aveti d-astea? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:40)

    carmen [anonim]

    Oare ce economii s-ar face pe seama copiilor? Au calculat ei ca aceasta masura, adaugata la celelalte aberatii numite reforme, va aduce un plus la buget care sa scoata tara din criza? Ca parca m-as sacrifica pentru binele natiunii. N-am decat sa-l plasez pe asta micu la vecini, rude, sa-i explic (ca si pricepe el tot la 1 an) ca doar asa scoatem tara din criza. Alte masuri din astea mai aveti, domnilor guvernanti? Ca ne cam plictisiseram asteptand urmatoarea miscare.....
  • +5 (5 voturi)    
    Comparatii cu alte tari (Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:42)

    tint [utilizator]

    Este foarte usor sa faci comparatii cu tarile X si Y, dar intrebarea este 1-daca natalitatea la caucazieni in acea tara este un motiv de lauda, si daca mamicile respective sunt multumite cu conditiile sociale asigurate in perioada de ingrijire a copilului.
    Am vazut ce inseamna sa cresti un copil mic in alta tara vest-europeana. O mamica isi poate permite, de exemplu, sa lucreze part time intr-o tara civilizata, sa plateasca 4h de cresa, si sa faca un copil pe care sa il si creasca, chiar si part time. In Romania nu.
    In SUA exista crese exact la fiecare colt de strada unde poti duce copilul de la 1 luna. Costul lor este insa de vreo 600 USD pe luna, deci este mare. In aceste conditii, nici mamicile din State nu sunt fericite, credeti-ma. De ce facem comparatie cu tari aparent civilizate, dar care nu au o protectie sociala decenta? Concediul platit de nasterea copilului este de 3 saptamani in SUA. La 3 saptamani, copilul are nevoie sa fie hranit la 3 ore. Deci in acest caz, il duc la cresa de la 1 luna, daca nu am incotro, si il oblig la lapte praf, nu? Aceasta din start ii afecteaza imunitatea. In plus, genereaza costuri de hranire, caci copilul trebuie intarcat. Laptele praf costa aprox. 10 lei/zi pentru un infant, pentru cei care nu stiu. Inca 100 USD pe luna care se duc in buzunarul lui Nestle.
    In Romania o bona iti cere minim 1000 lei/luna pentru 8h/zi. Se mai adauga laptele (caci daca m-am intors la serviciu, nu mai pot alapta): 300 lei/luna. Sa mai adaugam pampersi; minim 300 lei/luna. Vaccinele in primele luni: o medie de 500 lei/luna. Nu pun la socoteala hainute, patut, biberoane, sterilizatoare, cadita samd despre care evident ca habar n-ai pana nu vezi cu ochii tai cat costa si cate sunt. Strict, "mentenanta" lunara copil daca te intorci la job: 2100 lei/luna. Daca ramai acasa sa il ingrijesti: 800 lei/luna (pampersi si vaccine).
    Deci, totusi, exista o explicatie practica pentru acest concediu de ingrijirea copilului!
  • +3 (5 voturi)    
    Rusine! Asa incurajati cresterea natalitati?! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:05)

    Diana [anonim]

    Oare cand va muri tara asta DE TOT? Si da, chiar asa... oare caaat timp mai putem indura? Un neam facut din mamaliga... Poate ar trebui totusi sa mai renuntam in al 13-lea ceas la "Capul plecat sabia nu-l taie".... Asa incurajam cresterea natalitatii? Trist... foaarte trist! Rusine celor care iau asfel de decizii.
  • +6 (8 voturi)    
    de ce? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:23)

    Alexa [anonim]

    Stiti ce ma nedumereste in aceasta poveste?
    Toata lumea este nemultumita de aceasta hotarare ( sau viitoare hotarare) si pe buna dreptate, toti zbiara si injura ministrul, guvernul, politicienii indiferent de culoare ( si aici pe buna dreptate) .
    Intr-adevar este o masura ce da in cap natalitatii si asa scazute si oamenii au dreptate sa fie nemultumiti!
    Dar de ce doar atat?
    De ce nu ies in strada toti viitorii parinti sa manifste impotriva acestei regelementari?
    Eventual sustinuti de bunici, si de oricine se simte atins de aceasta hotarare?
    De ce nu vezi o manifestatie serioasa pe aceasta tema daca aduce atata rau?
    Poate cineva sa raspunda?
    • +1 (5 voturi)    
      E timpul sa punem stop (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:38)

      Alex Buga [utilizator] i-a raspuns lui Alexa

      Corect. O mobilizare generala ar fi indicata. Cat o sa mai suportam jugul, umilirea zilnica?? Ce nivel de toleranta iti trebuie sa mai traiesti in tara asta?!
    • +1 (1 vot)    
      nu rezolvi nimic (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:25)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Alexa

      in primul rand sunt discutii, nu e nici o hotarare luata
      in al doilea rand ai vazut ce proteste au fost in Franta contra cresterii varstei de pensionare si nu s-a intamplat nimic

      in plus nu cred ca vor umbla la indemnizatie pentru ca nu sunt chiar atat de multe mamici incat sa se simta la buget.
      • -1 (1 vot)    
        comparatie (Vineri, 19 noiembrie 2010, 21:35)

        Alexa [anonim] i-a raspuns lui dj

        Poate este doar un zvon dar daca este adevarat nu cred ca statul cu mainile incrucisate este o solutie. Comparatia cu ceea ce s-a intamplat nu de mult in Franta nu este relevanta. Au fost multe situatii cand problemele s-au rezolvat cu manifestatii si greve.
        Si oricum, date fiind situatiile ceel doua tari cred ca oamenii ar trebui sa fie mai activi decat francezii daca vor sa castige anumite drepturi. Si mult mai implicati si in viata civica si in cea politica. Este frumos sa comentezi si sa urli ca toti sunt niste hoti dar mai trebuie sa si actionezi.
  • -1 (5 voturi)    
    Vai de noi (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:35)

    Dana [anonim]

    Mai bine sa ramana la 600 lei indemnizatia timp de 2 ani noi mamicile sa avem grije de cel mic ,la crese nu ar fi suficiente locuri si cred ca acesti 2 ani petrecuti cu micutul noi ca mame ni se cuvine chiar daca suma de 600 lei este prea mica pt a creste un bebelusi,nu toti au bunici sa stea cu cei mici si nici bani sa-si permita pt crese.
    • 0 (0 voturi)    
      Vai de voi (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 22:34)

      mnbkjhuio [anonim] i-a raspuns lui Dana

      Pana la urma, ati sta doi ani acasa si cu 300 de lei pentru micutul vostru, numai sa nu mergeti la munca.
      Saracii colegi fara copii sau cu copii mari!
      Vi se cuvine, cum spunea nu de mult un clasic, o localitate din Croatia.
  • +3 (3 voturi)    
    Am uitat!!! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:56)

    A. [anonim]

    Cu masurile lor.....vom ajunge o natie 100% de foste minoritati cersetoare actualmente majoritati cersetoare si bronzate prin Europa.
    Ca doar ei se inmultesc la greu si au turnulete ... peste tot.
  • +2 (4 voturi)    
    incredibil (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:01)

    geo [anonim]

    Tara asta se duce de rapa . Lasa sa nu mai faca romanii copii sa facă țiganii 5-10 copii. In ritmul asta unde ajungem ? Chiar nimeni nu se gandeste la viitor ?
    Nu cred ca o mama sanatoasa la cap nu si-ar da copilul la cresa sau in grija cuiva pentru a se intoarce la serviciu , pentru ca sa fim seriosi si 100 ron conteaza daca ii iei in plus daca ai in crestere un copil. Dar unde sa-i lasi??? Nu exista suficiente crese de stat sau particulare(aici te gandesti daca nu costa mai mult decat castigi) pentru a acoperi numarul copiilor.
    Cand te gandesti sa iei astfel de hotarari oferi si o alternativa nu??? Eu sunt perfect de acord maine ma duc la munca desi copilul meu are 2 luni , eu ma simt apta de munca , chit ca nu dorm noptile dar fac un sacrificiu si 8 ore muncesc ca sa ii ofer lui un trai mai bun dar ce fac cu cel mic . Si ma lasati cu bunicii etc poate mai sunt poate nu mai sunt poate nici nu pot avea grija de un copil pt ca au si ei un job .
    Sunt destule persoane care nu isi gasesc un loc de munca , trecuti de 40 ani , ale caror meserii nu se mai cauta etc , de ce nu se ofera posibilitatea acestora sa ia in grija pt 8 ore pe zi 3-5 copii pt sa zicem 300 Ron copilul ??? Cu mancare scutece si alte consumabile oferite de parinti normal. Astfel statul si-ar recupera o parte din cei 300 ron din salariul mamei sau al tatalui care nu ar mai sta in crestere copil ca sa nu mai zic ca nu ar mai "cheltui" minim 600 ron . Si s-ar rezolva astfel si locuri de munca , si scaderea cheltuielilor statului . Bineinteles spatiul trebuie amenajat corespunzator , cursuri pregatitoare , supreveghere video etc . Vointa sa fie , ca solutii sa gasesc dar se pare ca guvernul stie doar sa taie ca un macelar .
  • +1 (1 vot)    
    Concediu ingrijire copil (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:08)

    Stefan [anonim]

    in germania o ruda a mea avea de ales intre a sta in concediu 1 an cu 800 euro/luna sau 2 ani cu 400 euro pe luna . a optat pentru 1 an, dupa care va trimite copilul la gradinita si va incepe serviciul. dar trebuie sa si explice cineva oamenilor cum se doreste sa se reglementeze chestiunea.(editat de HotNews.ro)
  • +3 (3 voturi)    
    bebe 7 luni (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:23)

    mamica [anonim]

    Sunt mamica unei fetite de 7 luni dar am norocul sa nu depinde foarte mult de indemnizatie. Am reinceput lucrul de curand pentru ca nu mi-a convenit (financiar|) sa stau acasa cu o indemnizatie de 72 %. I-a convenit si angajatorului sa ma intorc, ca in felul asta nu a avut lipsa o persoana o perioada mare de timp.
    Financiar am luat decizia buna. Am norocul de socri minunati cu care am putut lasa fetita si ca am pregatit acest moment din prima luna - am tot lasat-o cateva ore cu socri si sincer momentan nu pare deloc traumatizata de despartirea de mine din timpul zilei.
    Cred ca mamicile care au norocul de job-uri bune vor prefera intotdeauna sa se intoarca mai repede de 2 ani la munca. Dar, daca nu as avea socri, nu stiu care ar fi solutia.
    Statul ar trebui sa acorde din al 2-lea an o suma X de bani pentru plata unei bone si sa incepea sa investeasca in constructia de crese. In felul asta practic, ar mai exista o persoana in campul muncii - bona, iar familia nu si-ar diminua veniturile in mod substantial.
    Evident acesti bani ar trebui sa mearga doar la mamicile care sunt angajate si lucreaza nu si celor care fac parte din natiile conlocuitoare si care fac 1 copil la fiecare 2 ani si o duc intr-o indemnizatie continua (si cred ca sunt multe)
    • -1 (1 vot)    
      Mamico! (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 20:48)

      bvchgff [anonim] i-a raspuns lui mamica

      Esti dusa cu pluta sau vrei sa incingi spiritele pe Hot?

      ”Statul ar trebui sa acorde din al 2-lea an o suma X de bani pentru plata unei bone”.

      Si-n-pixu' meu, chauffeur si masseur n-ai vrea la banii astia? Si pensie de plod pe viata? Esti mai avida de nemunca decat cele ”care fac parte din natiile conlocuitoare” si pe care le dispretuiesti atat de mult.
      Noroc cu socrii tai minunati. Ei si-or da seama ce poama au la casa?
  • +4 (6 voturi)    
    parerea unei mame (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:24)

    Celia [anonim]

    Eu una ca proaspata mama care stau acasa si mai am de gand sa stau pana copilul meu face 2 ani nu inteleg de ce toti neavenitii isi dau cu parerea. Da...e un forum public dar sunt anumite subiecte la care nu toti romanii se pricep.

    E adevarat ca in alte tari nu e aceeasi "generozitate" dar acolo exista crese, asistente maternale special instruite, crese si gradinite ale firmelor mari si multe alte facilitati pentru parinti. Intrebati-va de ce afara majoritatea familiilor au minim 2 copii. Pentru ca isi permit, statul ii ajuta asa cum poate.

    E aiurea sa tot despicati firul in patru. Eu pana la nasterea copilului meu am muncit 12 ani, ultimii 6 la doi angajatori, am contribuit la asigurari sociale, in sarcina nu am beneficiat de NIMIC gratuit (analize, controale, ecografii) iar de cand s-a nascut copilul nici vaccinurile din schema obligatorie nu le-am primit gratuit ci le-am platit. Si nu sunt ieftine. Concluzia mea : daca tara doar atit imi ofera, cei 2 ani eu am de gand sa ii iau. In folosul copilului meu. Iar comparatile legate de acum/pe vremuri nu isi au rostul. Marea majoritatea nu mai traim in aceeasi societate...doar unul doi nostalgici mai traiesc din amintiri si mai si posteaza aberatii pe forum!!!
    • +1 (1 vot)    
      Atunci hai sa militam pentru crese (Vineri, 19 noiembrie 2010, 20:53)

      Alta mamica [anonim] i-a raspuns lui Celia

      De ce nu militam atunci pentru crese?
      De ce atata inversunare pentru aceasta indemnizatie si nu pentru crese si graditine?
    • -1 (1 vot)    
      beneficii (Vineri, 19 noiembrie 2010, 21:54)

      ELmarius [anonim] i-a raspuns lui Celia

      Intradevar...daca statul iti ofera cei doi ani ii iei. Dar daca nu ti-i ofera nu . Deci care e problema? Se scurteaza la un an si basta. Guvernul trebuie sa genereze indeajuns locuri la cresa si cu asta basta.
      oamenii trebuie sa munceasca pana la 65 de ani daca e nevoie. Asa se face in tarile civilizate. Daca ai bani in plus...e alta treaba muncesti cand vrei.
    • -1 (1 vot)    
      Parerea mea (Vineri, 19 noiembrie 2010, 22:46)

      jhgjkhgkgk [anonim] i-a raspuns lui Celia

      Indemnizatia pentru cresterea copilului (in fapt, este vorba de un ajutor social care se plateste de la bugetul de stat si care nu are la baza nicio contributie anterioara a beneficiarului) este de aproximativ 10 ori mai mare decat contributia individuala la asigurarile sociale. Acum doi ani, la data stabilirii acestei indemnzatii, CAS-ul platit de salariat era de 8,5%/luna, in conditiile in care indemnizatia lunara era de 85% din salariu. Un calcul simplu ne arata ca indemnizatia de 85% perceputa timp de minimum 2 ani (3 ani in cazurile nefericite) este echivalenta cu contributiile pentru asigurarile sociale pe 20 de ani. Contributii care, de altfel, sunt destinate platii pensiilor. De asemenea, impozitele, CASS si alte contributii si taxe au destinatii diferite.
      Ca sa nu mai punem la socoteala faptul ca, desi indemnizatia pentru cresterea copilului pana la varsta de 2/3 ani este un ajutor social, se acorda discriminatoriu in functie de venitul din ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului.
      • +1 (1 vot)    
        esti pe langa (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 18:41)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui jhgjkhgkgk

        ia mai intereseaza-te ca sigur nu vine Boc cu bani de acasa pentru indemnizatii....
        • -1 (1 vot)    
          N-am inteles nimic (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 21:49)

          bhkjhkh [anonim] i-a raspuns lui dj

          Esti prea profund (nu este niciun apropou) pentru mine Fii mai explicit!
  • +3 (3 voturi)    
    Taiati tot (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:37)

    Florin [anonim]

    Perfect. Eu propun sa scoata indemnizatia de tot. Mai mult, daca facem copii sa platim si niste bani la stat. Ce nesimtiti. Era singurul lucru pe care-l facea statul pentru copii, sa te ajute in primii doi ani sa poti avea grija de ei. Pentru ca mai departe haos, niciun ajutor. Tot se dadeau exemple pe aici de tari si indemnizatii pentru cresterea copiilor. Sa va spun si eu de Luxemburg. Nu stiu cat se da indemnizatie sau macar daca se da, dar prietenul meu, pentru ca are doi copii, in loc sa ia in mana 4500 de euro, ia 5200, iar asta se va intampla pana cand copiii vor fi majori. Diferenta asta de 15% pe 18 ani e un efort mult mai mare decat 72% un an in plus.
  • +1 (1 vot)    
    un jeg de guvern (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:39)

    admin [anonim]

    nu mai am cuvinte sa imi exprim furia si dezgustul fata de scarboseniile lacome care populeaza clasa politica. O decizie ca asta are efect devastator cantitativ si calitativ asupa natalitatii, a vietii si educatiei copiilor dar si economic. Oricine a avut un copil mic stie ce achizitii costisitoare se fac premergator dar si ulterior nasterii. ACUM e de iesit in strada si aruncate scutecele murdare pe fetele lor ...sa simta si ei aroma si gustul cu care noi ne-am obisnuit dupa fiecare "decizie de scoatere din criza a Romaniei" Huoooooo, hotilor de copii.
  • -3 (3 voturi)    
    Calcul la rece (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:58)

    berger [anonim]

    Calculul e simplu si rece: Masura cu indemnizatia de 85% si statul acasa nu si-a atins scopul preconizat: natalitatea nu a crescut.
    E firesc, copii fac doar cei care si-i doresc cu adevarat - Ceausescu stia el ce stia cand a interzis avorturile si masurile de contraceptie ca metoda de crestere a natalitatii.
    Banii nu sunt o motivatie, ci doar un mijloc. Ma inchin cand citesc pe aici ca, acum, daca nu mai primesc bani, unii nu mai vor nici prunci. Aleluia atunci! Cand populatia Romaniei era de 16 mil. in perioada interbelica Romania a dus-o cel mai bine, asa ca nu fiti prapastiosi : )
    Putini, dar buni.
    • +2 (2 voturi)    
      foarte rece calculul (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:36)

      ruddy [utilizator] i-a raspuns lui berger

      majoritatea nu zic ca nu mai fac copii din cauza banilor ci faptul ca o sa se descurce foarte greu si ar putea surveni probleme in cresterea copilului...de exemplu ce faci cu copilul dupa 1 an daca nu ai pile la crese sau nu ai destu bani... pune cazul a 2 parinti unul castiga 500 de lei iar celalalt 800 de lei crezi ca iti ajung sa platesti si utilitatile si cresa si minimul necesar... daca da arata-mi si mie calculele tale sa vad si eu cat de rece poti fi....
      • 0 (2 voturi)    
        Nu e calculul meu (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 9:26)

        berger [anonim] i-a raspuns lui ruddy

        Draga ruddy, nu e calculul meu, ci al celor care ne conduc. Eu nu as putea sa fiu atat de rece. Nimic nu e mai frumos decat sa stai acasa 2 ani alaturi de copilul tau si aici am o parere diferita de cei care vorbesc de dus copilul la cresa de la 3 luni. Eu prefer viata de clan cand toata familia e implicata in cresterea copilului cu rasfat maxim. Dar cine isi mai poate permite astazi, in afara de Romania, sa ofere SI timp SI resurse pentru un astfel de modus vivendi? Daca nu ai propriile resurse te asezi frumos la coada si astepti de la stat impreuna cu alte cateva milioane de semeni, care si ei sunt convinsi ca statul le e dator.
  • +3 (3 voturi)    
    sa se revizuiasca, primesc :D (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:35)

    ioana [anonim]

    doi ani este prea mult - sunt de-acord. chiar si pentru mama este prea mult.

    problema apare, insa, in partea cealalta: ti-ai crescut, alaptat, ingrijit copilul un an. ce faci dupa acel an? cu cine il lasi? poate l-ai fi lasat cu bunica, dar pensia bunicii se indeparteaza vazand cu ochii. gradinita incepe sa fie o solutie de pe la doi, trei ani, si este un loc in care orice copil trebuie sa mearga, pentru ca cei mici au nevoie de comunicarea cu altii ca ei. dar foarte multi dintre noi suntem locuitori ai oraselor poluate din Romania, copiii se intorc saptamanal de la gradi cu viroze, iar aerul imbacsit al patriei provoaca din ce in ce mai multe cazuri de astm printre copii. in cazul asta, cu cine iti lasi copilul? daca nu ai salarii astronomice pentru a cheltui 800-1000 lei doar pe bona, atunci ai nevoie de "cineva".

    sincer, situatia nu este deloc roz. am aproape 30 de ani si majoritatea prietenilor mei au deja si ei copii. insa, dintre noi, cativa nu am beneficiat de minunata "inemnizatie" din cauza unor chichite administrative penibile. nu cred ca exista vreo problema cu natalitatea in Romania. dar e clar ca exista o problema in raportul dintre stat si individ.
    sigur, am fi putut fi fericiti (pana acum :D ) cu concediul platit de 2 ani. dar nu de concediu de 2 ani avem neaparat nevoie, ci de o tara in care sa se poata trai "oficial". in care cineva sa se gandeasca efectiv la consecintele diferitelor legi, hotarari, inlesniri. avem nevoie de o legislatie "viabila". de un sistem in care sa nu se postuleze necesitatea categoriilor "sacrificate" pentru a-i asigura supravietuirea.
  • -2 (2 voturi)    
    nu mai pricep nimic (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:00)

    bozoo [utilizator]

    oameni buni, voi faceti copii doar daca primiti ajutor de la stat? pai bunicii mei au crescut, cei din partea tatalui, 6 copii, fara sa mai primeasca vreun ajutor.
    ca tot intreba cineva mai sus cit era alocatie înainte de 1990. 100 de lei de copil (cu care cumparai 2 kilograme de carne si trei piini), iar daca aveau trei primeai pentru toti 400 de lei.
    nu aveti bani de bona? lucrati unul dimineata, unul dupa-amiaza, chemati niste prieteni tot cu copil mic si faceti cu schimbul. nu aveti bani de pampers? pai , in vremuri de criza va mai restringeti si treceti la scutece... solutii exista
    nu vedeti ca suntem un neam de milogi? ajutor de caldura, ajutor pentru copii, ajutor pentru...
    toata tara e asistata social. de unde vreti atitia bani?
    recunosc ca statul asta e handicapat si el, condus prost, sugator de bani la greu, corupt... m-a apucat ameteala cind am auzit ca cei de la ministerul finantelor primeau sporuri de merit. da salariul ala pe care il primeau pentru ce era? doar pentru ca semnau condica si luat cafeaua la servici?
    m-am saturat de moda pomenilor incepute din anii 90 de iliescu&co, si continuata cu brio de toti asa-zisii politicieni.
    ii condamnam pe cersetori, ca stau cu mina-ntinsa la colt de strada. dar noi ce facem???
    • +3 (3 voturi)    
      pomenile alea-s 10% din pomana luata de stat (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:41)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui bozoo

      sunt unii care fac copii pentru alocatie, dar nu e cazul majoritatii. bunicii dvs au trait intr-o structura bine stabilita, impietrita chiar de sute de ani. aveau gospodarie, animale, pamant, iar copiii ii faceau asa de multi ca sa fie siguri ca raman cu ceva dupa ce trec peste ei molimele obisnuite.

      doar ca, inca de pe vremea bunicilor unora dintre noi, structura incepuse sa devina instabila - pe de o parte modernizarea, pe de alta parte razboaiele si comunismul.

      astazi tot ce ne inconjoara este instabil - supravietuirea depinde de adaptare, iar nu de continuare a unei traditii. nu stai in casa proprie, ci in chirie, nu iti lasi nevasta sa creasca copiii, nu ai casa, curte, dealuri si natura sa pui la dispozitia copilului.
      esti, uneori, parinte singur, ai de crescut un copil intr-un apartament, ti-e groaza sa-l lasi sa mearga singur chiar si pana la scoala, nu te temi de gripa spaniola mortala, in schimb faci fata lunar cate unei viroze teribile. salariul este cel mai adesea prost. nu doar conditiile de trai devin instabile, ci si sanatatea proprie si a copilului. nu iti termini tineretea in munca campului, dar iti distrugi sanatatea cu stres, nervi, anxietate, nesomn, poluare.

      cam aceeasi marie cu alta palarie. iar daca pe vremea bunicilor nu plateai taxe si impozite pe activitate, acum le platesti - si ele reprezinta cam inca o data salariul tau. in conditiile astea, este firesc sa "astepti pomeni" care reprezinta 10% din contributiile tale de-a lungul anilor.
  • +3 (3 voturi)    
    traim in romania (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:37)

    iuliana [anonim]

    @bozoo ce relevanta are cum era pe vremea bunicilor?? cu totii avem/am avut bunici si stim cum era. Si ce relevanta are ce se intampla in alte tari?
    NU CERSIM SI NU LUAM BANII NIMANUI; ambii parinti au contribuit ani de zile la stat si pentru ce? ca pensia oricum nu mai apucam! ce sef crezi tu ca accepta sa lucrezi doar dimineata sau dupa-amiaza? asa solutii poate merg la tine la serviciu , la noi nu, la noi te da afara de tot. sau o sa imi recomanzi sa imi schimb serviciul cu unul in care se lucreaza in ture? eventual sa matur strada, ca nu-i asa, am vrut copil trebuie sa fac sacrificii nu?!... sa accept orice!
    Nu mai traim nici pe vremea bunicilor , nici pe vremea lui Iliescu, comentariul tau este rupt de realitate! si probabil nici copii nu ai.
    traim in Romania de azi. unde "fabuloasa" suma pe care o vor economisi din indemnizatii le va ajunge sa plateasca factura la telefonul mobil al dnei Udrea sau ceva de genul asta...
    Dupa ce ca suntem amarati mai avem de suportat si rautatile oamenilor care isi dau cu parerea pe forum doar pt ca e gratis.
  • +1 (1 vot)    
    Asta e Romania in care traim.... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:57)

    Cornelia [anonim]

    Am platit contributii la stat 9 ani...si doar la 31 de ani mi-am permis sa nasc un copil....crezi ca e normal ca acum sa ma oblige sa ma intorc la serviciu ca nu au ei bani? Chiar crezi ca ma intereseaza? M-a intrebat cineva in astia 9 ani daca eu vreau sau nu sa contribui?...Raspunsul este ...nu...contributia este obligatorie...dar cand am ajuns in spital cu copilul si mi-am aratat nemultumirea(langa noi era cazata o mamica cu copilul ei ambii avand probleme pulmonare si noi aveam digestive ) am fost trimisa sa ma duc la particular daca nu-mi convine.

    Eu nu zic ca o sa stau acasa cu copilul 2 ani...dar pana la urma este alegerea mea cand ma intorc la serviciu, nu?
    • -1 (1 vot)    
      Nu, nu este alegerea ta (Vineri, 19 noiembrie 2010, 20:56)

      Gresit [anonim] i-a raspuns lui Cornelia

      Pfff, cum sa fie tanti alegerea ta?
      Este alegerea unei societati care se autogestioneaza, ce crezi ca esti dupa mataluta? Vrei sa stai 5 ani acasa, stai?
      Ce nu ai inteles, nici un stat din Vest nu isi permite asa ceva si isi permite Romania.
      Daca vrei sa stai acasa, atunci stai, dar pe 0 lei, de ce vrei sa iti dea statul bani sa stai acasa?
      • +1 (1 vot)    
        Raspuns (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 6:42)

        Cornelia [anonim] i-a raspuns lui Gresit

        Sa-ti explic ca poate nu ai inteles....sa ma intorc oricand in astia 2 ani....ca lucrez in mediul privat si nu sunt angajata la stat...si nici un angajator nu ma mai primeste cu covorul rosu dupa 2 ani de stat acasa...ce zici de chestia asta?
  • +1 (1 vot)    
    oare pana cand?? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 20:27)

    virgil [anonim]

    in maternitatile din romania natalitatea e in scadere exceptand comunitatea roma. cine beneficia de indemnizatia in functie de venit?? cine muncea si avea un venit mai mare.... hai sa o facem egala la cea care nu a muncit deloc( e pe banii mei in spital, medicamente copensate), ajutor social etc.. cu sotia mea care a muncit 12 ore inainte sa nasca, in speranta sa oferim conditii cat mai bune, fetitei noastre. oare din ce veti mai plati pensii peste 20 ani?? ca ma indoiesc ca cei pe care ii mai incurajati sa faca copii vor si lucra... ca doar au ajutor social, medicamente gratuite etc
  • -1 (1 vot)    
    2 ani=prea mult (Vineri, 19 noiembrie 2010, 20:30)

    Elmarius [anonim]

    Este o idee foarte buna pe termen lung. Contributia la stat nu o dai pt a avea drept la un concediu maternal de 2 ani. Concediul maternal ar trebui sa fie de cel mult 6 luni. In Olanda e 16 saptamani. Dupa 3 luni de la nastere sotia a trebuit sa inceapa munca ca doar nu suntem paraziti. Poti sa stai si 7 ani daca iti permiti…concediu fara plata. Daca nu…la munca asa cum ar trebui sa faca orice om sanatos si apt de munca. In plus asa vor avea si femeile sansa de a face cariera in viata. Doar vor si ele sa fie egale in drepturi cu barbatii.
    Ne plangem ca suntem saraci ca tara si dam vina pe politiceni. Nu e vina lor e vina noastra a tuturor. Furtul si smecheria la romani a fost ceva normal in ultimii 50 de ani. de aceea nu am dat inainte. Dupa revoluti am ramas cu aceiasi mentalitate de hoti/smecheri. Ce poate face o guvernare intr-o tara ca asta? Greu greu greu.
    Daca romanii nu s-ar tot plange si ar pune mana la munca si ar vedea furtul ca ceva bolnav poate ca am iesi vreodata si din gaura asta. Munca la negru in Romania si sustragerea de la plata taxelor/impozitelor este ca “buna ziua”. Oare cum se va umple visteria statului daca majoritatea romanului cere in loc sa dea?
    Daca am avea si noi pe cap de locuitor banii din Dubai as mai zice…concediu maternal de 2 ani. Pana atunci sa muncim pana sar capacele.
    Bineinteles statul trebuie sa i-a doua masuri in cazul acesta:
    1. Sa incurajeze si sa sprijine pe cei interesati de deschiderea de crese si gradinite pt copii prin acordarea de sprijin financiar si formarea si calificarea personalului.
    2. Sa plateasca o parte din factura pt copii dati la cresa. procentajul sa fie in functie de veniturile familiale. Cu cat castigi mai putin cu ata sa plateasca mai mult din factura de la cresa. In asa fel vor si si cei cu venituri mai mici motivati sa intre mai repede pe piata muncii.
    O mare parte din cheltuielile de mai sus pot fi suportate din banii care nu-i mai dau pt anul 2 de concediu maternal.
    Ajutorul social trebuie dat celor
    • +1 (1 vot)    
      nu e adevarat (Vineri, 19 noiembrie 2010, 20:42)

      EMM [anonim] i-a raspuns lui Elmarius

      Si daca ma intorc la munca dupa un an cine imi creste copilul? Imi dai tu bani sa angajez bona? Sau statul cumva? Muncesc dinainte de facultate, in timpul facultatii si in prezent dupa terminarea ei.. nu am fost niciodata "parazit", am cotizat atatia ani la stat si nu am cerut nimic inapoi, nici o pastila compensata. si acum nici pt un singur copil cat iti mai permiti in vremurile astea nu primest inapoi ce ai dat atata timp la stat.... dar guvernantii inca se plimba in masini scumpe si fura si schimba mochetele (asta e ultima stire) si risipesc efectiv banii pt ca sunt niste incompetenti. pt ce sa platesc eu? eu vreau sa stau 2 ani cu copilul meu acasa sa il vad cum creste cum zice mama sa ma ocup de educatia lui sa il fac om nu sa il las pe mainile unor straini care vezi bine pe la tv cum se comporta cu copiii altora. nu imi permit sa angajez o bona. sa imi dea statul banii inapoi atunci toti cat am cotizat pana acum minus acele analize gratuite din fiecare an pe care le-am facut si sa imi platesc eu din buzunar ce am nevoie cand am nevoie. altfel mi se pare furt, abuz...suntem luati de prosti. da in afara se intoarce mama la munca mai repede dar acolo calitatea vietii este alta...ce va mai place sa comentati aiurea, nu toti sunt paraziti, sunt oameni cinstiti si normali care trag si suporta ipocrizia, nesimtirea si prostia multora.
      • -1 (1 vot)    
        taxe (Vineri, 19 noiembrie 2010, 21:31)

        ELmarius [anonim] i-a raspuns lui EMM

        Copilul trebuie sa ti-l cresti singura nu statul. Daca vrei neaparat sa stai acasa cu copilul...incearca sa-ti strangi daca dinainte de a face copilul. Taxele platite la stat nu sunt pt a ajuta persoanele nedoritoare de munca ci pt a ajuta pe cei neputinciosi. Deci copilul e responsabilitatea mamei nu a statului.
      • -1 (1 vot)    
        Cresteti-l singura cucoana! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 21:59)

        mkhykihoi [anonim] i-a raspuns lui EMM

        Ca doar nu l-ai facut cu Elmarius sau cu mine.
        • +1 (1 vot)    
          e clar cum ganditi (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 14:49)

          EMM [anonim] i-a raspuns lui mkhykihoi

          Credeam ca pe acest site comenteaza oamenii mai inteligenti putin decat majoritatea comentatorilor de pe cancan sau alte asemenea. M-am inselat. Dupa modul in care raspundeti nu este de mirare de ce se continua cu nivelul asta de viata in romania. va meritati soarta majoritatea.
          • -1 (1 vot)    
            Te-ai inselat de mai multe ori (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 19:20)

            mkhykihoi [anonim] i-a raspuns lui EMM

            1. Nu sunt mai inteligent decat comentatorii de pe alte forumuri, sunt doar mai lucid decat tine.
            2. Soarta mea (daca prin asta intelegi bani si intelegere in familie) este perfecta din punctul meu de vedere.
            • +1 (1 vot)    
              cum pe lumea asta (Duminică, 21 noiembrie 2010, 1:00)

              dj [utilizator] i-a raspuns lui mkhykihoi

              nimic nu e perfect e clar ca ai probleme mari de perceptie a lucrurilor, lasand la o parte lipsa de bun simt
              • -1 (1 vot)    
                Lasa naibi sabloanele filozofice (Duminică, 21 noiembrie 2010, 22:39)

                jhbmjhjk [anonim] i-a raspuns lui dj

                ... si reciteste mesajul meu cu dictionarul in mana:

                Soarta mea [...] este perfecta din punctul meu de vedere.
                =
                Soarta mea [...] corespunde tuturor cerintelor mele.

                Si acum definitia termenului perfect in sensul literar (nu a conceptului filozofic) pe care l-am folosit:

                PERFÉCT3 ~tă (~ți, ~te) Care corespunde tuturor cerințelor; lipsit de defecte; desăvârșit; ireproșabil; absolut; complet; impecabil. (©www.dexonline.ro-sursa NODEX)

                Poti , cel mult, sa afirmi despre mine ca sunt modest si nu am asteptari mari.
                • 0 (0 voturi)    
                  sabloane!? (Luni, 22 noiembrie 2010, 8:34)

                  dj [utilizator] i-a raspuns lui jhbmjhjk

                  Dupa sabloane presupun ca nu ai cap, ca la lipsa de continut...
      • +1 (1 vot)    
        E ceva mai complicat... (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 20:49)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui EMM

        N-as vrea sa va dau o veste proasta, dar daca faceti un calcul sumar veti constata ca banii pe care ii primiti in cei doi ani de stat acasa (parca 85% din salariu) sunt echivalentul a aproape 14 ani de contributii la asigurarile de sanatate (parca 6% din salariu, ca sa nu mai spunem ca rostul acestor contributii e cu totul altul... ). Asa ca e invers! Teoretic, dumneavoastra ar trebui sa dati niste bani inapoi. Cu alte cuvinte ar trebui sa zicem merci.
        Problema mea este insa alta. Sa zicem ca pot sa accept orice perioada si o suma rezonabila, proportionala cu salariul, insa mi se pare complet neserios ca azi sa ma angajez fata de mamici ca fac un lucru (adica iti platesc suma x pe perioada cutare), iar maine ma trezesc ca de fapt nu am cu ce si le zic hai c-am glumit, da' nu fiti suparate, bai cetatencelor, ca o sa dau facilitati alora de construiesc crese. Peste 1000 de ani, binenteles... Pai bine, bai boilor, nu era cazul sa faceti pe dos? Intai dai facilitati, iti faci o retea de crese si dup'aia schimbi legea.
        Ca sa nu mai zic de faptul ca din punct de vedere juridic modificarea perioadei de acordare a indemnizatiei ar insemna o aplicare retroactiva a legii. Indemnizatia nu e asimilabila unui salariu ce poate fi negociat lunar (adica poate ajunge si la 0 = concediere), ci e efectul unui contract intre stat si mamica respectiva care spune ca deoarece indeplineste conditiile legii valabile in momentul T0 va primi timp de doi ani suma x cu conditia sa nu se intoarca la munca. Din moment ce mamica isi respecta partea ei de contract este evident ca statul va avea o problema in justitie daca modifica unilateral conditiile contractului...
    • 0 (2 voturi)    
      inca ceva (Vineri, 19 noiembrie 2010, 20:44)

      emm [anonim] i-a raspuns lui Elmarius

      In olanda a nascut o prietena si mi-a zis ca a venit asistenta acasa nu stiu cate zile dupa ce a nascut... in romania iti arde copilul in spital daraminte sa mai vina acasa....nu mai faceti comparatii cu alte tari civilizate. nu comparati calitatea vietii din romania cu cea din afara.
      • 0 (2 voturi)    
        cheltuieli (Vineri, 19 noiembrie 2010, 21:04)

        ELmarius [anonim] i-a raspuns lui emm

        Cred ca prietena aia a ta a uitat sa iti zica ca in Olanda majoritatea femeilor nasc acasa, natural fara doctor in preajma si fara anestezie. Doar daca apar complicatii te duce sotul cu masina la spital. Si femeile nu se plang. La noi in Romania daca esti gravida...trebuie sa se de-a toti la o parte de parca ai fi bolnava. In Olanda muncesti pana in ultima saptamana. Daca vrei poti lua concediul cu 3-4 saptamani inainte doar atat. Dar ti-l scade din perioada dupa.
        Si dupa nastere vine intradevar acasa o "ingrijitoare" sa te ajute putin dar si pt asta platesti si tu o parte ( in jur de 200 euro).
        Deci statul nu cheltuieste aiurea cu spitalizare si anestezie daca nu este nevoie. Doar strainele aici se plang si cer anestezie si spitalizare :)
        • -2 (2 voturi)    
          super exemplu :( .. olanda (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 13:17)

          geo26 [anonim] i-a raspuns lui ELmarius

          tu dai exemplu olanda? pai vrei sa ajunga cu praf la nas copilul tau? tara aia este una a depravarii...tolerantei excesive! mda...frumos exemplu!
      • 0 (2 voturi)    
        Dar cat platest olandezii taxe? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 21:06)

        Olanda [anonim] i-a raspuns lui emm

        Ti-a zis si cat plateste impozit la stat pe venit?I-a intreaba, o sa vezi ca plateste aproape juma de salariu numai taxe si asigurari sociale.
        • 0 (2 voturi)    
          si salariul (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 14:45)

          EMM [anonim] i-a raspuns lui Olanda

          mi-a spus insa si cat are salariul....2000 euro!!!!! mai ai ceva de comentat?
    • +1 (1 vot)    
      care cresa? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 22:52)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Elmarius

      unde lasi tu in Romania copil de cateva luni daca nu ai rude pensionate? Si de ce sa contribui pentru somajul unuia care n-a fost in stare sa isi caute alt loc de munca?
      • -1 (1 vot)    
        cresa (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 10:30)

        Elmarius [anonim] i-a raspuns lui dj

        Daca citesti postarea mea vezi ce am zis si de cresa...statul trebuie sa se implice si sa ajute
  • -1 (1 vot)    
    Mda... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 21:24)

    Satul [anonim]

    Toti vreti ca statul sa va creasca copiii prin alocatii. De ce trebe sa creasca statul avortonii vostrii?
    • +1 (1 vot)    
      mda... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 23:59)

      lele [anonim] i-a raspuns lui Satul

      Daca erau avortoni, nu trebuia sa plateasca nimic. Daca sunt copii, atunci statul trebuie sa plateasca, pentru ca este o investitie in mana de lucru de peste 20-30 de ani, iar "avortonii" astia iti vor plati tie pensia, tovarase ;)
  • 0 (2 voturi)    
    despre alte tari...numai de bine (Vineri, 19 noiembrie 2010, 21:56)

    iuliana [anonim]

    ce imi plac oamenii care acum locuiesc in alta tara si scriu aici ca nici acolo, in tarile "civilizate" nu au concediu 2 ani sau 85% din venituri (minus 15%, uitasem).
    de ce nu spun si de ce au facut si isi cresc copiii in alta tara??!!
    sa vina cu copiii inapoi in Romania si apoi sa isi dea cu parerea
  • 0 (2 voturi)    
    Raspuns pentru @elmarius si nu numai (Vineri, 19 noiembrie 2010, 22:25)

    Raluca [anonim]

    Sunt mama de 8 luni de zile. Am muncit 7 ani inainte de a naste. Muncesc din timpul facultatii, am invatat, am ajuns incet incet sa castig decent. Nu este atat de important asta, dar vreau sa subliniez ca nu sunt parazit. Ce am realizat, am realizat prin forte proprii fara spaga, fara furat sau mai stiu eu ce, am muncit mult. Si asa multi dintre colegii si prietenii mei.

    Am observat din comentariile anterioare ceva tipic romanesc: sa moara si capra vecinului. Daca X a nascut acum 15 ani si nu a beneficiat de cei 2 ani de stat acasa, de ce oare Y sa beneficieze de aceste lucruri daca naste acum. Sau daca X traieste in Olanda si sotia se intoarce dupa 3 luni la munca, pentru ca nu-s paraziti, de ce oare nu ar face asta toata lumea?
    Sunt convinsa ca fiecare va gasi o solutie in a-si lasa copilul in grija cuiva dupa varsta de 1 an. Nu asta e problema pe care o vad eu.
    Problema este nesiguranta. Vremurile in care traim sunt nesigure, dar parca la noi e prea de tot. Schimbari peste schimbari, multe facute in graba, fara prea mult cap, fara o privire de ansamblu.

    Spunea @elmarius, sa muncim "pana sar capacele". Suntem din ce in ce mai indoctrinati: dar asta e capitalismul, munciti cat mai mult, ca sa castigati cat mai mult, ca sa consumati cat mai mult.
    L-as intreba pe @elmarius daca a observat punctele de cotitura din existenta copilului sau, daca a incercat sa si le explice si daca a facut ceva in sensul acesta.

    E prea mult 2 ani? O fi, dar acesti 2 ani nu reprezinta neaparat o plafonare (desi asa consideram si eu inainte de a avea un copil), pentru ca intre a face supa copilului, a schimba scutece etc, nu ma uit la telenovele. Si sunt convinsa ca sunt multe alte mame care nu fac asta. Ci incerc sa citesc, sa aflu despre psihologia unui copil, sa recunosc acele puncte de cotitura si sa il ajut sa le depaseasca.
    Nu sa-l vad doar in weekend si sa-i fac toate mofturile ca o revansa.
    Deci depinde cum vezi lucrurile, s-arputea ca pe termen alta sa fie ideea cea buna
  • +1 (1 vot)    
    traim in romania (Vineri, 19 noiembrie 2010, 23:34)

    lele [anonim]

    As intreba si eu, poate au mai intrebat si altii... Din ce o sa va mai luati voi pensiile daca romanii nu mai fac copii? Va roade o indemnizatie decenta pentru mame acum? Credeti ca de la gura copiilor faceti economie? Nu pot decat sa va doresc pensie lunga si sanatoasa... Dar sunt curioasa cine o sa mai munceasca in tara asta peste 20 de ani... Poate tot voi... cand s-o hotara guvernul sa va scoata la pensie la 90 de ani... Succes tovarasi!
    • -1 (1 vot)    
      Ghicitoare (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 8:41)

      roberto [anonim] i-a raspuns lui lele

      Pensiile le iau dintr-un font privat de pensii la care contribui de pe acum.

      Din punctul meu de vedere, dacă statul român îți permite, poate suporta plata unei indemnizații 5 ani, nu 2, fiindcă aceeași întrebare se pune și l 1 an, și la 2, și la 5, etc - cu cine o să stea copilul meu.

      Dragi mame, ați făcut un copil pentru că ..... ?
      Când veți avea răspunsul la întrebarea asta (și ce presupune un copil), o să ne fie un pic mai bine.


      Încă ceva - statul mă obligă pe mine angajator să țin postul blocat 2 ani până când se întoarce mămica din concediu. Aberant! Dacă vrei să crești un copil, du-te și crește-l. Șase luni, un an, doi ani, etc. Dar nu-mi pasa mie angajator obligația de a o primi înapoi iar eu să pierd timpul căutând alți oameni cărora să le zic, știți, sunteți buni, dar maxim 2 ani sunteți pe aici.

      Concediu medical de 30 zile după naștere și fiecare să decidă - la muncă sau la crescut copilul.
      • +1 (1 vot)    
        o da (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 16:16)

        Raluca [anonim] i-a raspuns lui roberto

        Iti convine ca angajator ca dupa 30 de zile de la nastere o mama sa se intoarca la munca?

        Cat de eficienta ar fi o mama in primele 3-4 luni dupa nastere cand se trezeste din 2,3 ore in 2,3 ore?

        O minima protectie sociala trebuie sa existe.

        De ce crezi oare ca multi angajatori de calibru (nu de la noi din tara, bineinteles) au facilitati pentru alaptare, au gradinite pe langa sediile lor? Pentru ca isi dau seama de un lucru: cu cat exista mai multe asemenea facilitati, cu atat angajatii sunt mai motivati si mai eficienti.

        La noi insa se munceste nu se gandeste. Totul pe termen scurt ca sa iasa banu.
  • 0 (2 voturi)    
    Matematica de autobuz (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 8:53)

    roberto [anonim]

    Pentru mamele care tot contribuie din facultate:
    un calcul matematic ne spune că trebuie să contribui 11 ani pentru ați acoperi indemnizația de 2 ani pentru creștere a copilului. A, și asta în condițiile în care nu beneficiați de alte servicii medicale în acești 11 ani - de la o simplă aspirină la o vizită la medicul de familie.

    Deci o pereche de doi tineti sănătoși, care nu au beneficiat de servicii medicale gratuite și care contribuie la bugetul de asigurări de sănătate, se pot gândi la un copil din anul 5 de căsătorie.
    • +2 (2 voturi)    
      ia fa un studiu (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 18:46)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui roberto

      si o sa vezi ca marea majoritate a celor cu indemnizatie mare au contribuit si mama si tatal macar 6-7 ani inainte de a face un copil, asta daca nici unul nu a lucrat in timpul facultatii. Pentru ca cei cu studii superioare in general fac copii dupa 30 de ani.
  • +1 (1 vot)    
    Pentru cei ce se simmt furati de mame.. (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 9:59)

    Andrei [anonim]

    Tineri au murit la revolutie pentru ca noi sa castigam niste drepturi , care acum ni se iau inapoi de guvernul basescu ,el care era primul care condamna comunismul. pentru cei i care urla in gura mare ca mamele le iau banii ar trebui sa stiie ca acele mame si sotii lor au muncit si muncesc in acest stat platind taxe si impozite tocmai pentru a beneficia de aceste drepturi asa ca nu ia nimeni din banii nimanui. sa urle si sa se ia de frunza frunza lu udrea de 700000 de euro ..o frunza desenata ce costa 0.7 bani . cu 700000 de euro aruncati la gunoi (adica vile masini si ce mai are nevoie doamna udrea si apropiatii ei de partid) se plateu 5016 indemnizatii de mama deci sa ma scuteasca ca nu au bani de indemnizatii cand ei arunca la gunoi ..practic vietiile noastre.
    • -3 (3 voturi)    
      Tinerii nu au murit la revolutie (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 21:03)

      kjljhlijlhj [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      ... pentru a castiga voi ”dreptul” de a sta 2 ani acasa. Cei mai multi au murit din ghinion dirijat, iar altii din fronda contra a ceea ce insemna comunismul, inclusiv ajutoarele sociale.
  • +2 (2 voturi)    
    Fiti realisti! (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 11:15)

    o viitoare mamica [anonim]

    Rusine domnu Botis! Ce le oferiti la mame? Umilinta... sa munceasca pentru un salar de 6 milioane cu spaime ca maine raman somere???
    Si cei care nu cresc un copil sa se abtina de la comentarii!!!
  • +1 (3 voturi)    
    iar altii care mor de grija altora (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 11:41)

    Simona [anonim]

    Sunt mahnita sa vad cate rautate exista in noi....in unii dn noi..ca si data trecuta cand s-a luat 15% din indemnizatie, forumurile erau pline de comentarii rautacioase ale celor care au emigrat in alte tari sau care aveau sal minim....Imi pare tare rau sa vad ca sunt unii atat de rai, mai ales acum ca suntem in Postul Craciunului...pt cei care zic ca cotizeaza ei pt noi...dc se micsoreaza perioada de concediu, veti lua voi banii aia? nu, ii papa tot statul...se mor miscora impozitele? as....voi veti plati tot atat..deci nu va ajuta cu nimic..deci? dc atatea discutii rautacioase? ganditi-va ca veti avea si voi copii intr-o zi...eu am un bebe de 7 luni pe care il alaptez si vreau sa fac asta cat mai mult..dar la un an ce ii spun? gata mami, fara tatica, ca asa vrea boc? tre sa intarc copilul obligatoriu ca asa vrea guvernul? mi se pare corect sa alegi, 1 an cu 85% sau 2 cu 6 mil...
    • 0 (0 voturi)    
      Data trecuta (Luni, 22 noiembrie 2010, 19:24)

      jhhgghjk [anonim] i-a raspuns lui Simona

      ...forumurile erau pline de comentariile bugetarilor care munceau si considerau ca este mai corect sa se ia din ajutoarele persoanelor inactive (mamici, someri de profesie cu diploma de licenta, masterat sau n facultati, beneficiari de ajutoare de incalzire pentru apartamente cu 4 camere, loviti in tampla etc.) decat sa le fie lor redus salariul cu 25% si, ca bonus, sa munceasca si in locul celor care stau acasa si beneficiaza de aceste ajutoare.
  • -1 (3 voturi)    
    Nu mi se pare normal (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 11:48)

    Axel [anonim]

    Aceasta modificare incurajeaza pe cei care nu muncesc si toarna 7 copii (tiganii) si afecteaza pe cei care muncesc din facultate iar la varsta de 28 de ani hotarasc sa aibe copilul. mult dorit si singurul. Cred ca aceasta hotarare va duce la scaderea natalitatii ! Atentie la 1 chiar nu ai unde sa lasi copilul pt a munci.
  • -1 (1 vot)    
    perspectiva 'copilului' (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 12:48)

    borykov [anonim]

    Nu am avut timp & rabdare sa citesc toate cele 217+ postari, dar cele la care m-am uitat pareau sa fie oarte mult despre cum afecteaza aceasta posibila reducere a timpului si banilor pentru cresterea de parinti (mame?) a copiilor mici (de la 0 la 1 sau 2 ani). Insa nimeni nu a comentat despre modul in care afecteaza un concediu de 1 an sau 2 (sau 3, cum este in Ungaria de la 1967 incoace) experientele copiilor.

    In studiul meu cu 68 de parinti in 36 de familii, unii parinti au spus ca copilul singur, cu mama acasa 2 ani a creat dificultati sociale pentru copil. Asa este si in studii in alte tari: mama si copilul acasa, practic, foarte mult timp (2-3 ani), duce la o serie de efecte negative asupra comportamentului copilului si si pentru mama. Vizate sunt, cred, mai degraba familiile din orase mari si foarte mari, gen 400.000+ si pana la Bucuresti, unde sansele sunt minime ca membrii familiei extinse sa fie parte integranta a vietii copiilor mici. Pentru copii, cresterea de bunici de pilda, la varste de pre-gradi si gradi s-a gasit a avea efecte negative asupra comportamentului (efectul de alintare), dar efecte pozitive asupra abilitatilor lingvistice.

    Ma intorc insa la maternalismul intens din primii ani: este motivul pentru care - am gasit eu - mame putin educate, din zone atat rurale cat si urbane, de multe ori rome, dar nu numai nu-si duc copiii la gradinita, un lucru deosebit de negativ pe termen mediu al traiectoriei academice ulterioare si, implicit, sanselor de viata. Nu-si duc copiii la scoala pentru ca este un mediu atat de diferit fata de casa si mama perpetuu prezenta, inca este traumatica tranzitia de la acasa tot timpul la gradi diminetile. Copiii stau o zi, doua, o saptamana cu mama la gradi (!), apoi nu mai vin: pentru ca copilul plange si este traumatizanta gradi pentru el. Pierderea este incalculabila pentru copil.

    Asadar revin: statul TREBUIE sa investeasca in SERVICII de ingrijire si creste a copiilor, care sunt flexibile si calitativ excelente.
  • +2 (2 voturi)    
    unde ducem copii de la un an???????????????? (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 14:08)

    andra [anonim]

    ne cresteti voi copiii de la 1 an????????
  • +1 (1 vot)    
    generozitate??? (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 18:25)

    aditza [anonim]

    de unde ma boc generozitate???? adica mamele cu venituri rezonabile contribuie la fonduri sociale pentru a avea siguranta ca in 2 ani pot sa-si creasca copilul cum vor in liniste, vorbesc de mame care lucreaza 10-12 ore pe zi 6-7 zile pe saptamana, si statul le ia jumate....apoi vii tu boc si faci pe generosul cu banii lor.....pana cand atata tupeu de borfasi la cei care ne conduc???
    si cu pensiile la fel, si cu indemnizatiile de boala la fel...auziti oameni buni ca nu vrea sa mai dea adica nu vrea sa va dea inapoi banii pe care dvs i-ati dat statului sa aiba grija de ei.....
    stiu ca este o placa invechita deja, dar atata timp cat toti o sa stam si o sa ne plangem de mila pe bloguri si forumuri nu o sa rezolvam nimic.... clasic romanesc .... ne lasam calcati in picioare .... hai si la mai mare !!!!
  • +1 (1 vot)    
    SE gandeste ce nu trebuie! nu stie de unde sa nu t (Duminică, 21 noiembrie 2010, 7:47)

    raluca [anonim]

    Boc ar trebuie sa se gandeasca la legea privind pensionarea magistratilor, sa controleze sutele , poate miile de pensionari pe cazi de boala care sunt plecati inafara tarii, fac averi si dau bani cu camata, mai si imprumuta euro cu dobanda, sau beneficiaza de reducere la caldura. Sincer acestea sunt unele dintre MARILE PROBLEME, nu indemnizatia mamelor. In orasul meu mic, NU SUNT CRESE pentru copii asa mic. SA IAU O BONA? CE iau pe mere dau pe pere, deci voi cere SOMAJ= BANI DE LA STAT. OARE GANDITI?voi guvernanti de rahat?
    De ce nu se vad marile afaceri, economia subterana, pensiile privilegiate? ce voi face cu copilu, VIITORUL TARII? unde o sa il las?
    credeti ca la crese au grija de ei ca mamele lor?|
    pe timpul lui ceausescu erau controale mari, mai multe cadre, acuma nu sunt motivate de bani, in primul rand si astfel nu stau. Sta o ingrijitoare cu copilul sa il invete la oala? sa il invete sa se spele pe maini sau sa mannce frumos? pai daca are peste 10? cand are timp???In orase mari or mai fi crese, dar in cele mici, nu!!!!!!
    SAU TREBUIE SA SE INTAMPLE VREO ALTA NENOROCIRE CA LA GIULESTI CA SA SE TRAGA SEMNALE DE ALARMA!
    de ce nu se taie din pensiile magistratilor???????????????????????????????????????????? NU SE POATE ???, NUUUU!!!!!!!!!! Pai nu, caci ei au lege preferentielesi nu va trece nicioadata de curtea constitutionala!
    Ce masuri s-au luat cu pensioanrii atatia pe cazi de boala????
    stau multi linistiti in italia!!!

    SINCER GANDITI CU CURU!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai mare dreptate!! (Luni, 22 noiembrie 2010, 10:11)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui raluca

      Sa le fie rusine celor care sustin scurtarea indemnizatiei, este vorba despre niste copii si niste familii care vor suferi in mod direct din cauza asta. Bine a punctat raluca cu pensiiloe magistratilor. Oamnei buni suteti ca niste oitze, habar nu aveti ca sunt in tara asta exista pensionari la 55 de ani care ridica lunar O PENSIE DE 12000-16000 LEI , acestia sunt fosti MAGISTRATI ADICA PROCURORI SI JUDECATORI, iar multi dintre ei au acumulat deja averi mari in timpul cat profesau. Insa cand vine vorba sa dai 600 de lei unui copil vi se pare mult. Mi se pare o mare ticalosie sa vii cu o asemenea schimbare in plina criza mondiala, cand stii tara se afundata in rahat iar tinerele mamici nu au nicio sansa sa se angajeze intr-un timp foarte scurt. Dar nu-i nimic, vor pleca la munca in Italia pt 500 euro lunar daca au noroc. Acei doctori care au eliberat certificate de boala false ar trebui sa fie bagati la puscarie si sa li se impute prejuduciul, acesi primari care acorda ajutoare de incalzire sau mai stiu eu de care doar in scopuri electorale, la fel are trebui sa restitue din buzunar prejudiciul. Iar voi cei care nu aveti copii sau nu vet face in viitorul apropiat si va bucurati ca tara va face o economie cu mamele astea denaturate care fac copii asa de capu lor, aflati oilor ca voi tot nu veti vedea niciun ban pt ca in max un an incepe cursa electorala pt 2012 si vor curge iar pomenile ca doar nu credeti ca astia sunt retardati si nu stiu ca au scazut tare de tot in sondaje. Acolo se vor regasi banii copiilor nostri. Ar trebui sa ca oamenii sa ia atitudine nu numai pe net dar si in realitate, sa mearga sa-i ia de gat si sa ceara socoteala de la primarul lor, de la senatorul lor, deputatul lor, etc, oamneii pe care i-a ales. poate doar asa sa-i impresioneze cineva, sa le fie frica si rusine.
  • +1 (1 vot)    
    stie cineva care este bugetul pt. PARLAMENT? (Duminică, 21 noiembrie 2010, 12:42)

    vero [anonim]

    Bugetul statului pt. cresterea copilului este de 1,8 mld. lei. Cat este alocat putorilor din parlament? Oricat ar fi, ne costa prea mult. Nu era vorba ca raman 300?
    Copiii sunt necesari, jigodiile alea, nu.
    Trebuie stimulata in continuare natalitatea, altfel in 10-15 ani structura populatiei se va schimba in favoarea cioropinelor, sau, cine stie, ne vor ocupa pasnic chinezii veniti la munca in Romania si care vor avea aici liber la facut copii.
  • 0 (0 voturi)    
    ca la romani... (Luni, 22 noiembrie 2010, 14:13)

    roxana [anonim]

    Care e problema daca stau acasa ca sa-mi cresc copilul si primesc si indemnizatia! Indemnizatia pe care o primesc de la stat este singurul beneficiu pe care il vad ca am platit ca prostii, eu si sotul meu, la stat impozite!
    Ca sa fac copilul statul nu a fost capabil sa imi asigure nimic...nici ecografii, nici analize specifice sarcinii...NIMIC...am dat la medic pana sa nasc 6.000 lei pt analize si ecografii...in spital inca 3.000 lei...ca sa stau relativ decent in spital am platit rezerva 500 lei pe 2 nopti....
    Daca nici indemnizatia nu o mai "merit" poate imi spune cineva unde sunt impozitele pe care le platesc de ani de zile...?
    Oare in Germania se intampla la fel ?
    Acolo daca dai copilul la cresa, nu ca la noi ai avea unde sa faci chestia asta, iti vine acasa bolnav, batut si infometat ?
    Poate nu mai merit nici indemnizatia...ca sa aiba de unde se fura mai mult...
  • 0 (0 voturi)    
    ce-ati zice de 10 sapt in loc de 52 ????? (Luni, 22 noiembrie 2010, 15:07)

    dino [anonim]

    vreti exemplu de batjocura in materie concediu de maternitate ? CEL FRANCEZ ESTE DE 10 saptamani !!!!!!! Dupa 10 saptamani de la nastere bebeul trebuie sa-si vada mama doar dupa ce ultima se intoarce de la lucru ! Multi bebe inca mai sunt alaptati la san la varsta asta ! LA ce le 10 sapt POST-natale se mai pot adauga 6 saptamani PRE-natale de concediu, din care max 3 pot fi "mutate" in POST-natal ! Insa sa URLATI pe forumul asta ca 52 (CINCIZECI SI DOUA!!!) de saptamani DE NEMUNCA la serviciu nu va ajung sa ADUCETI UN BEBE PE LUME... Inseamna ca romanii nu numai ca muncesc "in reluare" dar si se inmultesc la fel: azi un cap, peste o saptamana o mana... deci numai travaliul dureaza 30 de saptamani, nu-i asa ?!?!? Cunosc mame care isi fac cruce cu amandoua mainile pt ca au scapat de "statul acasa cu bebe-ul", ca pot fi din nou active...si asta doar dupa 3 (trei) luni de nemunca la serviciu. Mai avem de invatat... Insa si sistemul social romanesc mai are de invatat: Franta, campioana asistatilor (de aia au impozitele uriase!), incurajeaza nasterile prin alocatii semnificative incepand cu al 3-lea copil, cresele sunt bine puse la punct si gratuite etc...
  • 0 (0 voturi)    
    interesant sa ai masina decat copii (Luni, 22 noiembrie 2010, 21:26)

    denis78 [anonim]

    bai nene voi va ganditi ca alesii nostri si-au votat un buget pe 2011 mult mai mare ca in 2010 pentru schimbarea parcului auto.
    astora nu le pasa de viitorul tarii ,copiii ci e masinile lor .rusine sa le fie si lor si celor ce gandesc la faptu;l ca sunt de ajuns 12 luni ca sa ingrijesti un copil,si credetima stiu ce vb ,cu 2 copii.
  • 0 (0 voturi)    
    cresterea copilului (Marţi, 23 noiembrie 2010, 21:04)

    sabina [anonim]

    Mi se pare ca este o masura potrivita,am angajati care uita sa mai vina la birou si stau si se plafoneaza ca apoi sa astepte sa investesc eu in pregatirea lor..
    Cu alte cuvinte:DA!LA UN AN!
  • 0 (0 voturi)    
    cresterea copilului (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:12)

    Dorin Onea [anonim]

    La un an nu este primit in cresa. Daca totus gasesti loc,in maxim o luna va fibolnav.In statele dezoltate din Europa ,la 6 copii este o asistenta ,la noi o asistenta ingrjeste de 25-30 de copii,vora vine ca ii ingrijeste. Domnilor psihologi,ati vazut ce consecinte sunt asupra unui copil de un an lasat la voia intamplarii intr-o cresa in care asistenta abia asteapta sa plece acasa obosita peste masura de cei 25-30 de copii pe care ii are in grija ,platita cu un salaru de maxim 800 lei .Imi pare rau ca masura vi se pare buna.Domnilor parlamentari ,voi nici odata nu veti da copii la cresa.Aveti destui bani sa va angajati o bona,dar cei multi ce vor face?.Nu va intereseaza!
  • 0 (0 voturi)    
    reducere concediu crestere (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 23:55)

    miki [anonim]

    Off dragilor daca ati sti cat de greu e sa lasi un copil in cresele romaesti de acum ...spagi...cat de prost sunt ingrijiti de te doare inima. Nimic nu se compara cu aceea idee dragutza...."pe noi mama ne-a cum ne-a crescut" sau " noi nu a stat atata casa". Va rog sa ma credeti ca mi se rupe inima cand vad cum e copilul meu cand il iau de la cresa.........Pacat k tara asta nu alege viitorul, daca voi credeti ca economie se face pe viitorul copiilor nostri asa o fi...ce sa zic....k de contributii nu vreau sa vorbesc k deja ma iau durerile de cap.....
    Fericiti cei care au bunicii langa...k restul care nu cresteti copii, mergeti la munca, veniti acasa si nu dormiti noaptea de plansul copilului....stiti ce inseamna...restul multumim de parere.....
  • 0 (0 voturi)    
    reducere concediu (Luni, 29 noiembrie 2010, 23:46)

    ralucaB [anonim]

    Ma uimesc si ma socheaza tara asta in care traim...sa lasi un copil de 1 an cu cine...unde????
    avem crese, avem gradinite care este alternativa domnilor????

    se vede ca nu va intereseaza.....ca in strainatate se duc mamicile mai devreme ..ok, dar au unde duce copiii...noi????

    pacat de copiii astia..ma gandesc serios la emigrare...
  • 0 (0 voturi)    
    ACTIUNE ! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:23)

    SME [anonim]

    Buna ziua,

    Daca aceasta masura loveste cu nesimtire in cei care au salarii bune si contribuie de multi ani la asig. de sanatate si ... vor sa aiba un copil, atunci poate ca ar fi util sa propunem angajatorului sa muncim la "gri".
    Adica ne trece pe salariul minim pe economie pe cartea de munca, dar ne primim salariul acelasi (sau poate putin mai mare). Asa avem cu totii de castigat - noi si angajatorul platim mai putin la stat - asa, cam cat merita. Si daca suntem cat mai multi, dam o Palma serioasa guvernantilor. Ia sa vad ce o sa faca in situatia in care se vor reduce substantial veniturile la buget !