VIDEO UPDATE Ancheta privind asasinatul de la Piatra Neamt, preluata de Parchetul ICCJ. Seful IPJ Neamt: De ce era Mararu interlop, pentru ca dadea bani la oameni si le lua camata? Sunt procurori care dau bani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:33 Actualitate | Esenţial


Sefii celor 78 de posturi de politie rurala din judetul Neamt sunt decisi sa demisioneze din functiile de conducere, dar si din cadrul Politiei, in cazul in care inspectorul sef al Politiei Neamt, comisarul sef Aurelian Vasea Soric, va fi demis din functie, anunta Agerpres. Potrivit Antena 3, Valentin Fatuloiu, secretar de stat in MAI, i-a propus, luni, ministrului de Interne demisia lui Aurelian Soric, pentru management defectuos.

UPDATE: Ancheta privind asasinatul de la Piatra Neamt va fi preluata de catre Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, dupa ce presa locala a scris despre o presupusa apropiere intre seful IJP Neamt si familia lui Gheorghita Marartu, interlopul impuscat duminica intr-o cafenea din oras., anunta Mediafax, citand surse judiciare.

Seful Politiei Judetene Neamt, comisar-sef Aurelian Soric, a declarat, marti, intr-o conferinta de presa, referitor la acuzatiile potrivit carora ar avea legaturi cu gruparea Mararu, ca nu a avut nicio legatura cu familia Mararu, sustinand, cu ochii inlacrimati, ca presa isi bate joc de familia lui: "Nu am nicio legatura cu familia Mararu. Am avut o relatie cat se poate de fireasca. De ce este interlop (n.r. - Gheorghita Mararu) pentru ca dadea bani la oameni si le lua camata? Sunt procurori care dau bani".

Presa locala a relatat ca Aurelian Soric ar avea legaturi cu gruparea Mararu.

Conform surselor citate, seful Inspectoratului de Politie Judetean Neamt, Aurelian Soric, ar fi chiar vecin cu familia Mararu, de la care a cumparat terenul de casa. Totodata, presa locala a sustinut ca sotia lui Aurelian Soric, care este notar, ar fi parafat acte la limita legalitatii, in beneficiul unor presupusi membri ai lumii interlope.


La finalul conferintei de presa pe care inspectorul sef al IPJ Neamt a sustinut-o marti dimineata, sefii de post l-au asteptat pentru a il asigura de sustinerea lor. Acestia l-au aplaudat minute in sir, dupa care prin reprezentantul lor, au anuntat ca sunt decisi sa demisioneze din politie daca pana la ora 16.00 seful Politiei Romane, chestorul Petre Toba si secretarul de stat din Ministerul Administratiei si Internelor, Dan Valentin Fatuloiu, nu revin asupra deciziei de a-l schimba pe comandantul Politiei Neamt.

Pe de alta parte, inspectorul sef al IPJ Neamt a sustinut ca nu a primit nicio decizie de demitere si ca se va adresa in contencios-administrativ daca va fi schimbat din functie.

Pe de alta parte, comisarul sef Aurelian Soric a declarat, in cadrul conferintei de presa sustinute marti, ca institutia pe care o conduce a desfasurat toate actiunile pe care le are in competenta pentru a preintampina atacul armat din cafeneaua 'Cafe Latino', de duminica dimineata, soldat cu moartea unui interlop. El a precizat ca are probe ca a solicitat Serviciului Roman de Informatii si Directiei Generale de Informatii a Politiei sa-l monitorizeze pe Cristian Chilat, presupusul asasin, imediat ce acesta a fost eliberat conditionat din inchisoare: "Stiti ce raspuns am primit de la una dintre aceste institutii?! Ca <Falau> este in continuare in penitenciar. El era insa eliberat deja".

Cristian Chilat, zis "Falau", in varsta de 40 de ani, se afla in arest preventiv dupa ce duminica a intrat intr-o cafenea din municipiul Piatra Neamt si a impuscat doi frati cu un pistol cu calibrul de 12 mm. Unul dintre ei, Gheorghita Mararu a murit, in timp ce fratele sau, Bogdan Mararu, a scapat cu viata.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4882 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Ei,na! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:43)

    dana [anonim]

    Uite o stire care m-a facut sa zambesc pe ziua de azi! Ce as vrea sa-l vad pe primul demisionar!!
    Probabil ca a uitat de zicala: ' Cimitirele sunt pline de oameni de neinlocuit!"
    • +12 (12 voturi)    
      Dumnezeu sa-l ierte, sa-i facem si o slujba ! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:07)

      Sf Asteapta [anonim] i-a raspuns lui dana

      In numele Politie, si-al interlopilor si-al sfantului Credit !
      In loc intunecat, loc cu cafea de unde s-a dus toata camata si golaneala !


      Politistul asta are Academia sau Institutul Teologic?

      Cum poate un om atat de slab sa doreasca sa fie sef de POLITIE, acum inteleg eu de ce sefilor din judet le convine un pres ca Soric !

      Va rog eu, am credit de 120.000 am gresit, nu mai fac... jur pe onoarea lu familia mea ...

      jalnic,

      ingenuchiat

      patetic si penibil ...

      rusine Politiei Romane cu asemenea sentimentali corupti !
    • +11 (11 voturi)    
      Insasi anuntul asta este suspect (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:11)

      Gelu [anonim] i-a raspuns lui dana

      Cum s-au sfatuit 78 de sefi de post si au luat aceasta hotarare in 2 zile ?Fac parte dintr-o filiera?Ce interes au sa fie legati personal de Soric? Oamenii sunt si ultimativi.Dau termene ... Aici s-a ajuns .Oamenii sunt legati de soric nu de lege.Sefii de post sunt cu treburile lor cu porcul,curcanul,vinul si tuica.Treburi de protocol.Daca cauti o vaca furata in judet nu o gasesti in 2 zile.In 2 zile nici nu se duce vestea si se vinde la targ sub nasul sefilor de post.
    • +9 (9 voturi)    
      politist prieten cu infractor = infractor 100% (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:23)

      papadie [anonim] i-a raspuns lui dana

      Soric asta spune ca ce, camataru este interlop ca dadea bani cu camata? Da, este un interlop pentru ca: dobanda pe care o cer acesti camatari este de obicei astronomica; 10%/luna este o dobanda considerata modica in lumea acestor derbedei. Acum problema este cum recuperezi banii, caci in sunt destui care nu au de unde sau se grabesc cand imprumuta sau nu le iese afacerea. Aici intervine sprijinul politistilor gen Soric. Camatarii ameninta, bat, sperie si cand te duci la politie sa reclami ti se spune ca cel mai bine este sa dai banii inapoi. Daca faci reclamatie, camatarii nu patesc nimic dar tu o sa te trezesti chemat de o suta de ori la politie sa dai declaratii, o sa stai si o sa vezi ca nu se face nimic. Da, dau si procurori si politisti camata si se bazeaza pe acelasi mecanism. Dupa mine si comisar Soric este un interlop si nu ar trebui sa-si dea demisia ci ar trebui sa fie demis definitiv si chiar cercetat penal.
      • +1 (3 voturi)    
        CORECT (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 1:37)

        ALEXANDRU [anonim] i-a raspuns lui papadie

        Ai perfecta dreptate gandesti logic uite ca oameni inteligenti avem in tara si ne conduc niste sorici boci etc
  • +10 (10 voturi)    
    Mai ceva . . . (Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:44)

    gheorghe [anonim]

    . . . ca la adunarile de partid din trecut, UNANIMITATE. toti vor sa-si dea demisia. Pai sa o dea ca si asa sunt prea multi bugetari. Politistii astia s-au obraznicit de tot.
  • +10 (10 voturi)    
    Deci, trebuie demisi toti! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:47)

    Anonim [anonim]

    Nu vor sa le strice "altii" ploile, asta e tot ce se intelege.
  • +10 (10 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:49)

    MRSmrs [utilizator]

    Mafiotii ii tin partea sefului lor...ar trebui cu toti sa fie demisi si cercetati penal.Am vazut conferinta de presa tinuta de comisarul sef Aurelian Soric,in care a fost foarte penibil.El il sustinea si-i lua apararea interlopului ucis intreband ca: "de ce este interlop"?Spunea ca nu ar fi interlop iar faptul ca era camatar nu conteaza si ca asta nu inseamna ca este interlop sau vinovat de ceva...ca el era vecin cu ucisul si ca asta nu era nicio problema,iar el vorbea cu el ca intre vecini."Uita" de faptul ca de mai multi ani a fost acuzat de un ofiter ca este in legatura cu acest interlop...PS.Nu a fost data nicio explicatie de ce mascatii l-au mascat pe criminal ca sa nu-i vada nimeni fata,cica i-a "fortat"...la intrebarea unui jurnalist "CUM?",seful mascatilorl a inceput sa se balbaie.
  • +13 (13 voturi)    
    foarte bine! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:50)

    ikke [anonim]

    să demisioneze toţi, să plece acasă!
    poate aşa o să se ofilească mafia din Neamţ!

    aiurea, credeţi că-şi va da demisia cineva? nuu, băieţii rămân la caşcaval! asta e doar pt proşti, solidaritate mafiotă.

    e plin Neamţul de poliţai corupţi, agramaţi şi fuduli!
  • +11 (11 voturi)    
    mare paguba (Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:51)

    marian [anonim]

    Si ce daca demisioneaza? 78 de jigodii in minus din politia romana plus jigodia sefa de la Neamt daca este demis....................EXCELENT. Sa demisioneze si sa plece....in Siberia sa se mai opreasca.
  • +10 (10 voturi)    
    uite pe cine platesc eu sa faca ordine... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:53)

    flit [anonim]

    hopaaaa !!! politia s-a organizat in neamt in caracatita ce-si sustine interesele de grup ! sa faci asta cu politia unui intreg judet intr-un stat ue e un adevarat rekord ! e timpul ca acest klan politienesc platit din bani publici sa fie dezmembrat, iar initiatorii revoltei in aceasta institutie de stat sa fie serios trasi la raspundere !!! ne mai miram de ce interlopii de neamt umbla precum cow-boy-ii de westul salbatic, cu pistolul la centura...
  • +9 (9 voturi)    
    asta e chiar o oportunitate !!! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:05)

    neamtu [anonim]

    demisionati, ca si asa nu va faceati treaba bine, lasati pe altii, nulitati profesionale ce sunteti !
  • +12 (12 voturi)    
    Solidaritate? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:08)

    Kata [anonim]

    Iata o dovada a cardasiei mafiote din sistem. Adica dl sef a notificat SRI bla bla bla? Nu cumva aceste clanuri exista de multa vreme in ograda lui? Ce a facut pentru a le destructura? Acum subalternii se solidarizeaza cu el...pentru ce? Pentru continuarea situatiei? Rusine.
  • +9 (9 voturi)    
    Mafioti (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:09)

    Cristian [anonim]

    Ce dovada mai trebuie pentru a-i numi grupare infractionala,in afara de reactia politistilor din subordine ?
    Nu e nicio diferenta intre acestia si mafioti...
  • +8 (8 voturi)    
    Cand anume ? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:20)

    Prostu [anonim]

    Pana acum la Piatra Neamt s-a tras cu pistolul si mitraliera .
    Multa lume se gandeste la ceva maret ! Cand se va trage cu tunul ?
    Atunci isi vor da demisia toti sefii si sefuletii din IPJ & municipiu ???
  • +7 (7 voturi)    
    Eu zic sa-i dati afara pe toti. (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:24)

    CCC [anonim]

    Asta nu e atitudine de politist!
  • +9 (9 voturi)    
    MILITIENI (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:32)

    Dan [anonim]

    Cata nerusinare pe acesti militieni. Sa-si dea demisia si sa treaca la munca, la maturat strada ca altceva nu stiu. Cata nerusinare pe acesti analfabeti. Oricum, daca isi dau demisia iesim in castig. Cateva salarii pe care nu trebuie sa le mai platim noi. Altceva nu se intampla. Cu ei sau fara ei tot acolo suntem.
  • +6 (6 voturi)    
    Concursul de popularitate, Seful de Neamt de aur! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:33)

    vamaoit [anonim]

    Din juriu fac parte, toti cei 78 de sefi de post ai judetului, care s-au reunit sa-si aleaga seful!

    Firma de catering a fost reprezentata de satenii nemultumiti care au donat zburatoarele din obor, tulburelul proaspat tras la butoi, si tuiculita la damigeana fiarta cu piper !

    Sesiunea de lucru a scos in evidenta:
    - mana de fier manageriala, care a ridicat pe culmile performantei activitatea politistilor comunali

    - ajutorul depus de sef in identificarea batranilor ajunsi la spitalul judetean cu multiple plagi

    - intelepciunea cu care seful a rezolvat orice problema, evitand murdarirea uniformei de politist cu pete de spaga, incompetenta si reactii alergice penale !

    Juriul a eliberat :

    - Se acorda premiul '' Seful de Neamt de aur '' campion antitra, pentru continuitatea in cariera, fiind votat in unanimitate de membrii juriului !

    Intrebarea patitorului de haine de politist :

    Ce afaceri si ce obiceiuri pot fi schimbate de un nou sef, astfel incat familiile celor 78 sa merite prostia demisiei ?

    Cumva miroase a puscarie?
  • +7 (7 voturi)    
    se repeta 90 (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:33)

    ochi de peste [anonim]

    Si dacasi dau demisia ce se intimpla, este clar ca acolo se intimpla ceva aranjat .
    Chestiunea cu demisia tine de anarhie, santaj, compromis si altele si mai putin de democratie.
    Cine le-a cerut demisia si tot circul astora din comune , daca nu Soricica asta .
    Ministerul, ministru ar trebui sa le comunice imediat ca este de acord cu demisia lor din functii si din sistem si sa-i vedem citi vor dori sa plece in constructi, la cules morcovi..... Toata aceasta demonstreaza ca acolo este ceva putred,
    Si de unde pina unde o astfel de manifestare sindicala de opereta. Cu certitudine dupa o ancheta interna si pe baza raportelor servicilor se va stabili daca domnul Soricica este curat cum pretinde si la fel de curati sunt si protestatari.
    Ce se intimpla acum in politie este o slabiciune a ministerului , in concluzie ei trebuie sa-si depuna demisia pentru management defectuos la ce manifestari au loc acolo.
  • +11 (11 voturi)    
    !!! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:40)

    Cris [anonim]

    Pregatiti-va demisiile stimabililor
    Toti, dar absolut TOTI.

    Chiar are nevoie Politia Romana de oameni tineri in functiile cheie si nu tot felul de dinozauri rosii semisecuristi.
  • +3 (5 voturi)    
    numai (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:17)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pentru ca-l cheama soric si l-as da afara.
    Apropo, pe criminal il cheama chilat sau pilat ?
    Moldovenii stiu de ce intreb.
    • -1 (3 voturi)    
      hau (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:07)

      hans [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      pentru ca-l cheama bec si l-as arde, sa si-o ia de la un moldovean ca nu-i strica :)
      • +1 (1 vot)    
        matale (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:21)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui hans

        stai pe malul fluviului modovenesc Missirupi, te uiti la lume si te bagi singur in seama.
  • 0 (6 voturi)    
    Scuze Mircea Badea ! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:51)

    misu [anonim]

    Seful politiei unui judet impreuna cu toti sefii de post din judet considera ca nu e ilegal sa dai bani cu camata.
    Trebuie sa ma duc pe blogul lui Badea sa-mi cer scuze. Mircea Badea atrage atentia de ani de zile ca politia sprijina mafiotii si interlopii si noi il injuram.
    Uitati dovada.
    Politistii infractori - adevaratele javre ordinare.
  • +2 (2 voturi)    
    Sefi de post ... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:38)

    CD [utilizator]

    .....din Neamt au fost incurajati si ..organizati de Toba sa protesteze fata de masura demiterii lui Soric ,propusa de Fatuloiu ! De aceea ,acesta din urma a cerut demisa lui Toba !
  • +5 (5 voturi)    
    ?? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:00)

    A T [anonim]

    Marar avea legaturi cu Soric! Asta ii Police Academy 7?
  • +1 (1 vot)    
    lol... (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 0:08)

    Archon [anonim]

    Cat de mult imi iubesc orasul natal...
  • +2 (2 voturi)    
    dezastrul rominiei (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 1:23)

    alexandru [anonim]

    Daca analizam situatia de la Neamt poti vedea radiografia societatii romanesti unde Politistii sunt mina in mina cu interlopii Nu-mi vune sa cred cum un sef de inspectorat numit politic nu pe competenta declara ca un camatar nu-i un bandit , e strigator la cer .Sugestionez celor de la INM sa studieze ca speta situatia de la NEAMT
  • +1 (1 vot)    
    dezastrul din cadrul politiei (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 12:45)

    red [anonim]

    din pacate acest lucru nu se intampla numai in piatra neamt. Este valabil pentru mai multe localitati din tara. Politistul roman este ca o carpa in fata interlopilor. Se tem de interlopi deoarece sunt compromisi, sunt platiti sa inchida ochii si sa se faca ca nu stiu. Ar merita ca toate acestea sa se intoarca intr-o zi impotriva lor. Iar daca din intamplare, exista un politist adevarat care vrea sa faca curatenie, acesta este impiedecat de altii platiti sa puna piedica oricaror actiuni impotriva mafiotilor.
  • +2 (2 voturi)    
    asta-i idiot! (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 16:22)

    Laurentiu78 [utilizator]

    "de ce e interlop, ca da bani cu camata?"

    exact domnule Soric, ca in urma acestei "activitati economice" se inregistreaza un profit care nu este impozitat!

    mai mult "activitatea economica" in speta nu este reglementata, deci nu exista! Domnul defunct ar fi trebui sa-si fi deschis o banca daca se pricepea...

    popor de imbecili cu sefii de politie in frunte!
  • 0 (0 voturi)    
    perfect legal (Joi, 18 noiembrie 2010, 12:00)

    mihai [anonim]

    ce inteleg eu din declaratia asta este ca camata este o activitate legale, si banuiesc ca nu doar mararu si procurorii se indeletnicesc cu asta ci si militienii care ameninta ca demisioneaza in masa.
  • 0 (0 voturi)    
    soric (Vineri, 19 noiembrie 2010, 23:08)

    GIGI KENT [anonim]

    Lumea vorbeste ca Soric ar fi cumatru cu Fatuloiu.O fi oare adevarat?