Franta insista: Romania si Bulgaria nu sunt pregatite pentru aderarea la Schengen

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 12 noiembrie 2010, 17:14 Actualitate | Esenţial


Romania si Bulgaria nu sunt pregatite sa adere la spatiul Schengen in martie 2011, asa cum cele doua state spera, declara purtatorul de cuvant al ministrului Francez de externe, citat de Novinite.

Anuntul vine sa confirme intentia Frantei de a bloca aderarea celor doua tari la Schengen, dupa ce miercuri ministrul pentru Afaceri Europene, Pierre Lellouche, declara ca "extinderea nu ar trebui sa fie un rezultat automat al procesului de evaluare tehnica, care se desfasoara deja de doi ani".

Franta prefera sa astepte pana in vara lui 2011 pentru a lua o decizie in privinta intrarii Romaniei si Bulgariei la Schengen, a declarat vineri Bernard Valero.

"Bulgaria si Romania au toate premisele de a intra in spatiul Schengen dar nu sunt intrunite in prezent conditiile pentru o aderare in martie", a declarat, in cadrul unei intalniri cu presa, purtatorul de cuvant al ministrului francez de Externe.

"Credem ca este mai intelept sa asteptam prezentarea, in iulie, a viitorului raport al Comisiei privind Mecanismul de Cooperare si Verificare", a adaugat el.

Purtatorul de cuvant mai aminteste ca in raportul din iulie 2010, Comisia Europeana "constata progrese certe, dar sublinia mai ales progresele importante care raman de facut".

"Un sistem administrativ si judiciar impartial, independent si eficient, dotat cu mijloace suficiente este indispensabil pentru a permite buna functionare a politicilor UE si pentru a asigura accesul cetatenilor la toate beneficiile si oportunitatile oferite de apartenenta la UE", a precizat Bernard Valero.

Joi presedintele Traian Basescu declara in cadrul conferintei "Parteneriat pentru crestere in 2011" ca Franta si Olanda nu s-au opus transmiterii catre Parlamentul European a documentelor pentru inceperea procedurii de aprobare a intrarii Romaniei in spatiul Schengen. Seful statului a recunoscut insa ca "au fost discutii daca sa se astepte sau nu raportul din decembrie".

Seful statului a facut aceste precizari dupa ce a constatat ca in Romania "se stie ca Franta se opune intrarii Romaniei in spatiul Schengen pe baza declaratiei unui politician francez".

Calendarul aprobarii deciziei de aderare a Romaniei la spatiul Schengen a inceput practic prin trimiterea de catre COREPER - reuniunea "ambasadorilor" statelor membre pe langa UE - miercuri a documentelor spre Parlamentul European.

Conform procedurii institutionale europene, proiectul de decizie al Presedintiei belgiene a UE trebuie trimis spre avizare Parlamentului European.

Teoretic, acest proiect de decizie se realizeaza dupa ultima evaluare tehnica, din decembrie 2010, dar iata ca reprezentantii permanenti pe langa UE au decis trimiterea documentului spre PE.

In Parlamentul European se va stabili un raportor - din informatiile detinute de Hotnews.ro, acesta ar fi Carlos Coelho (eurodeputatul care a condus si subcomisia ce a cercetat existenta inchisorilor CIA in Europa).









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1854 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Da... trebuie vazut interesele lor in Romania ! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 17:42)

    calinsab [utilizator]

    Da asa este eu cred ca e timpul sa mai vedem si noi ce interese au ei in tara noastra poate facem un boicot la magazinele frantuzesti.... dar nu asa ricum ci chiar anuntat public sa stie de unde li se trage. Nu o zic cu rautate insa nu ati observat ca toti dau sfaturi si cearta romania ? de parca numai ei au cuvantul... nu cred ca trebuie sa ne plecam asa chiar in fata oricui nu-i place cum e la noi... si ei ai mizeriii si le vad decat pe cele de la noi... e valabil la toate tarile nu numai frantei.
    • -1 (3 voturi)    
      pnl si psd (Vineri, 12 noiembrie 2010, 20:26)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui calinsab

      iata unde ne-a adus politica falimentara a guvernului psd + pnl condus de tariceanu

      din cauza opozitiei anitnationale nu mai putem sa intram in schengen

      sclavi ai mogulilor, ponta si antonescu fac numai rau romaniei

      ei urmaresc interesele stapinilor lor patriciu vantu voiculescu
  • +4 (8 voturi)    
    e logic (Vineri, 12 noiembrie 2010, 17:45)

    adrian [anonim]

    Pai cum sa nu isi pazeasca bostanaria? Logic ca se opun! Pai toate satrele s-ar intoarce instantaneu. Si noi, toti ceilalti, am face la fel in locul lor. Nu-i nimic de condamnat.
    • +4 (4 voturi)    
      bingo ! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 18:18)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui adrian

      vor fi satre fara frontiere.
      frantza nu se teme ca ar pute veni prea multzi dinafara, ci de invazia din interior.
      acum, mai e un filtru. daca dispare punctul de frontiera, coviltirele vor invada autostrazile. :-)

      dar, acilea sunt numai belicosi de opereta.
      vor sa boicoteze, cand taman au iesit dintr'un carfur.

      c'asa'i romanu', fire aprinsa ! ;-)
  • -1 (5 voturi)    
    SUNTEM DE ACORD! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 17:48)

    ciombe [anonim]

    Noi cei din afara Schengen (ce zona nenorocita!-nu stiu cata romani ar locui acolo!) nu vom mai cumpara de la Carrefour, Auchan, Cora, Kiabi, Decathlon, Dacia, Lafarge, Apa Nova, GDF Suez-Distrigaz, Bricosttore, Mr. Bricolage, etc.!
    //(editat de HotNews.ro)
  • 0 (6 voturi)    
    Serios ? (Vineri, 12 noiembrie 2010, 17:53)

    Nae [anonim]

    pai firma care livreaza echipamentul de protectie a frontierelor este nimeni alta ..EADS..adica firma francezo-germana.Noi trebuie sa platim o caruta de bani pt echipamentele care le livreaza acesta firma,inclusiv elicoptere facute la Eurocopter -Ghimbav ,Brasov...hai sa ne oprim si din cumparat aceste produse daca tot nu suntem pregatiti de aderare...oricum este criza si nu avem bani de pensii
  • 0 (0 voturi)    
    si-a mai zis ceva si mai si..... (Vineri, 12 noiembrie 2010, 18:03)

    lili [anonim]

    "Un sistem administrativ şi judiciar obiectiv, independent şi eficient, dotat cu fonduri suficiente este indispensabil pentru a asigura buna funcţionare a politicilor UE şi pentru a asigura accesul cetăţenilor la toate beneficiile şi oportunităţile oferite de apartenenţa la UE", a precizat purtătorul de cuvânt al Ministerului francez de Externe.
    Cu sistemul asta administrativ si juridic eficient si dotat cu fonduri suficiente pe care-l cer ei, o sa astepte Europa dupa noi.........
  • +3 (9 voturi)    
    Biscuiti ostenii mei (Vineri, 12 noiembrie 2010, 18:06)

    ionel [anonim]

    Pai daca dau drumul la libera circulatie o sa invadeze de tot tiganii meleagurile frantei. nu ca nu ar fi plin de marocani si alte rase care te mananca de viu :). Sa taca naibii ca nu sunt mai presus ca noi. Egalite si fraternite alta data!
    • +6 (6 voturi)    
      Imperiul Imperiul Roman si Uniunea Europeana. (Vineri, 12 noiembrie 2010, 19:52)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui ionel

      Fac o comparatie intre Imperiul Roman si Uniunea Europeana.

      Ultima cucerire a Imperiului Roman a fost Dacia, nu pentru ca ar fi fost prea indepartata ci pentru trebuia un efort mult prea mare (administrativ, financiar si nu in ultimul rind educativ) din partea romanilor.

      La fel, dupa aprox 1900 de ani, noul imperiu numit Uniunea Europeana s-a intins pina la Marea Neagra si deja a inceput sa regrete aceasta extindere cu mult prea mare pentru puterile lui.

      Cu titlu de observatie, nu am vazut pe nimeni in UE sa se lege de sloveni, unguri, cehi care au intrat cu doar 3 ani inainte in UE. Curios, nu?
  • +9 (9 voturi)    
    Poate ne vom intreba de ce? (Vineri, 12 noiembrie 2010, 18:11)

    Venier [utilizator]

    Oare cat de paguboasa este sintagma "las-ca merge si asa"? ne intrebam oare?
    Noroc cu intrarea in Europa politicâ ! numai Bruxelles si Strasbourg ne pot ordona haosul.
    Impinsi de la spate-oare numai asa sa putem functiona?
    Se pare ca da.
  • +8 (10 voturi)    
    Sincer? (Vineri, 12 noiembrie 2010, 18:40)

    drak latinu [utilizator]

    Sunt foarte roman si chiar mi a spus lumea ca sunt mult prea " pro patria " dar daca asa crede Franta ca nu suntem pregatiti .... Pai atunci asa suntem. Cand un roman de rand o sa traiasca in RO ca un francez in Franta atunci hai sa sarim cu gura pe ei ... Pana atunci mucles !!! Stiu ca doare dar asta este adevarul !!! Suntem varza fara franta sau UE
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Vineri, 12 noiembrie 2010, 22:49)

    Anonimul [utilizator]

    Cum sa fim acceptati cand ei sunt terorizati de Romani, Romi si Moldoveni? Pe langa asta, strategia lui Basescu a fost praf, acordarea de vize cu mai multa usurinta pentru cetatenii din Republica Moldova a fost in defavoarea noastra.
  • 0 (2 voturi)    
    orgoliul de a fi tras de ureche de UE (Vineri, 12 noiembrie 2010, 23:27)

    torna_fratre [anonim]

    La cat de aroganti si mandri sunt,atunci cand UE i-a aratat cu degetulș ca expulzeaza tigani ei au spus ca din cauza Romaniei si Bulgariei care nu au plan de incluziune.Cand Romania a ripostat si a spus ca tiganii sunt o problema a UE si nu doar a Romaniei,iar toata Europa,plus ONU i-a criticat au inghitit in sec si si-au promis ca le-o va trage ei Romaniei intr-un fel s-au altul.
    Se pare ca a sosit ocazia sa se razbune.
    Motivele,printre altele,ca Romania elibereaza pasapoarte pentru cetatenii din Moldova.Sa mori de ras.
    Romania ar trebui sa spuna ca Franta sustine terorismul arab prin eliberarea de pasapoarte pentru persoane din Magreb care au legaturi cu Al Qaeda.Ar trebui ca Romania sa faca o comparatie oficiala cati cetateni au obtinut cetatenie romana in 2009 si cati cetateni au obtinut cetatenie franceza in 2009.
    Hai sa boicotam Carefour,sa numai cumparam produse made in france,sa-si vanda Renault,Citroen si Peugeot in Africa nu in Romania.
    Piere Lellouche ar trebui sa sa-s dea in cap cu o togae Tefal made in france,ca pare idiot de-a dreptul.