Basescu, despre Paunescu: Am avut opinii politice diferite, dar m-am regasit in poezia lui

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:02 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a declarat vineri, dupa ce a adus un ultim omagiu la sicriul lui Adrian Paunescu, depus la Uniunea Scriitorilor, ca el si poetul au avut opinii politice diferite, dar s-a regasit in poezia acestuia, relateaza Mediafax.

Inainte de a intra in sediul Uniunii Scriitorilor, Basescu nu a dorit sa faca declaratii la solicitarea presei, insa la iesire a spus: "Am fost doi oameni care am avut opinii politice total diferite, insa in poezia lui Paunescu m-am regasit, ca de altfel multi dintre noi".

Traian Basescu a depus un buchet de crini albi la sicriul poetului Adrian Paunescu si a salutat familia indoliata.

Presedintele s-a intalnit in curtea Uniunii Scriitorilor cu printul Paul si printesa Lia, cu care a purtat o discutie scurta.

Cateva zeci de persoane au venit la sediul Uniunii Scriitorilor sa-i aduca un ultim omagiu poetului Adrian Paunescu. Oamenii au venit cu flori si cu lumanari.

Adrian Paunescu va fi ingropat, duminica, pe Aleea Scriitorilor de la Cimitirul Bellu din Capitala.

Poetul Adrian Paunescu a incetat din viata vineri dimineata, la Spitalul de Urgenta Floreasca din Capitala, unde a fost internat din 26 octombrie, cu probleme cardiace, renale si hepatice.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2242 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    jenant (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:45)

    easy [anonim]

    daca basescu mai avea inca suporteri cred ca o sa ramana solist de data asta sau poate doar cu umbra maestrului pupincu...
    la suspendare s-a scos, la al doilea mandat a fost la o mustata de salatiera, de referendum sa-l aplice il doare exact in ceea ce s-a regasit acum...
    imi pare sincer rau pentru ca de fiecare data alegem intre doi sau trei fosti comunisti plangaciosi sau invinsi de propriul sistem si pana la urma ajung toti sa-si dea arama pe fata.
    ma gandesc totusi ca sa avem o sansa, e corect sa voteze chiar toata prostimea? nu ma pot abtine sa nu gandesc asta...
    • +3 (5 voturi)    
      sa voteze smecherii mai bine (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:18)

      asaE [anonim] i-a raspuns lui easy

      Prostii sa stea sa se uite la realitatea si la antene, sa ia cate un mic cu bere de la PSD&co(PCR) si sa stea acasa! Lasa sa mearga la vot aia cu ghiul si mertan, manelistii si hotii..ca doar ei stie ce e mai bine pentru tara lor (ca numai a lor e, nu-i asa?) care e..
      Sa traiasca prostia si marlanismul mancati-as!
  • +2 (6 voturi)    
    noi, care am trait cu cenaclul la usa ,nu ne-am (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:58)

    Eneas [anonim]

    regasit in nemuritoarele versuri:
    Traiasca Ceausescu, partidul si poporul!
    • -2 (2 voturi)    
      Dar in declaratia Domnului Presedinte (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:41)

      Marean [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      te-ai regasit:

      "Daca Ceausescu statea doar zece ani la conducere era un mare presedinte in istoria romanilor"?
      • +1 (5 voturi)    
        ??? (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:01)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Marean

        daca ai fi trait, constient, intre 1967-1977 n-ai fi avut acum motive sa-l contrazici pe Basescu!
      • +1 (3 voturi)    
        Mareane,iti dau o bere ... (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:07)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Marean

        din pacate numai istoria judeca ,nu contemporanii !
        de ex ,cat vorbim si ne dam peste cap pe la televiziuni si baietii destepti isi vad de contractele lor de energie ieftina -aia fac istoria -cainii latra,ursul trece....
  • -2 (6 voturi)    
    te-ai regasit in poezia lui (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:12)

    aliodor [anonim]

    probabil te-ai regasit in asta din 1986, cand erai misiune la Antwerp:

    "Vă mulţumesc":

    "Întreg, al dumneavoastră, aşa mă simt din nou
    Că de minciuni şi falsuri fiinţa mi-e sătulă,
    Vă mulţumesc de toate, Cinstit şi Bun Erou,
    Renaşte-n mine însumi şi ultima celulă (...)
    Sunteţi atât de tînăr şi-atât de curajos,
    Aţi deşteptat întreagă speranţa românească, (...)
    Vă văd apoteotic, ca pe un Voievod,
    Ce ştie să aplece urechea spre Ion Roată,
    Şi se-adresează ţării în cel mai simplu mod
    Ca-n '72, ţin minte: «Acum ori niciodată!» (...)
    De-aici, din umilinţa la care sunt constrâns,
    Chiar dacă nu am dreptul propriei mele arte,
    Bolnav, hulit şi singur, cu ochii arşi de plâns
    Am să vă fiu ostaşul cinstit până la moarte.
    Februarie patetic! Vrem veşti, nu vrem poveşti,
    Şi aşteptăm ca Geniul acestei patrii bune
    Să-nceapă primăvara conştiinţei româneşti
    Şi tot ce e valoare în juru-i să adune. (...)
    Dezamorsând minciuna, Eroule sublim,
    Sunteţi Bărbatul Ţării şi Unica Salvare".
    • -2 (6 voturi)    
      te invidiez!unde draqu ai gasito.. (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:30)

      Picutz Kaleu [anonim] i-a raspuns lui aliodor

      eu am gasit asta
      *
      Vreau să vă spun, tovarăşe Nicolae Ceauşescu, clar şi din tot sufletul meu, că, şi dacă în România ar fi 200 de partide, eu tot în partidul condus de dumneavoastră aş face cerere de înscriere sau reînscriere, chiar dacă aş şti că alte partide m-ar plăti, iar partidul acesta mi-ar mai da o dată vot de blam cu avertisment. Nu sunt un apucat, nu sunt un nebun, dar sunt un patriot adevărat care nu poate să nu observe că în problemele fundamentale ale României aveţi o scânteie divină şi vă călăuzeşte un geniu lăuntric.*

      crezi ca PSD e partidul lui Ceausescu ?
    • -2 (4 voturi)    
      cu siguranta s-a regasit (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:44)

      Marean [anonim] i-a raspuns lui aliodor

      doar a admis ca :
      "Daca Ceausescu statea doar zece ani la conducere era un mare presedinte in istoria romanilor"
      tot la perioada aia face referire si poetul:
      "Ce ştie să aplece urechea spre Ion Roată,
      Şi se-adresează ţării în cel mai simplu mod
      Ca-n '72, ţin minte: «Acum ori niciodată!» (...) "
  • -2 (8 voturi)    
    Jenant (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:20)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Basecu se chinuie de mai bine de 6 ani sa citeasca Levantul, o carte care cu greu si multa toleranta o poti include in categoria lecturilor profunde. Cel mult "soft". Ce poezie a citit B'Secu ? Sa fim seriosi ... Iar a picat in ridicol.
    • -1 (1 vot)    
      Ei, lasa... (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 0:08)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Vezi ca Basescu a scris si el, macar o poezie , aia pe care a si recitat-o odata...Tu...ce "productie" ai?
  • -1 (1 vot)    
    Omul a avut bune si rele (Vineri, 5 noiembrie 2010, 22:11)

    worker [anonim]

    A pupat in cur dar a ridicat din nimic artisti pe linga el. Cioroianu, acest geniu neinteles al Traciei, spunea ca oamenii mergeau la Cenaculul Flacara din lipsa de Tina Turner. Fara Paunescu nu am fi avut nici Cenaclul Flacara si mergem cu totii la Cintarea Romaniei sa cintam cintece patriotice pe santiere. Paunescu a fost un porc? Atucni Boc ce a fost cu scrisoarea lui omagiala de secretar al UTC trimisa exact in 89 cind toata Europa fierbea? Probabil ca si Boc a scris versuri nemuritoare... Ruga pentru parinti... nu-i asa?! Cei ce s-au simtit liberi la Cenaclu sunt cei ce-l apreciaza. Pupincurist? Toti de atunci asa erau... acum sunt mari miliardari. Unde sunt miliardele furate de Adrian Paunescu???
  • +1 (1 vot)    
    Ciudate comentarii (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 6:06)

    Audit [utilizator]

    Cand am aflat de decesul Poetului (vineri seara), reactia a fost contradictorie. Pe masura ce mi se sedimenta informatia am ajuns la concluzia ca este o mare pierdere.
    Nu am fost la cenaclul Flacara (nu pentru ca nu as fi avut varsta), nu am fost membru de partid, nu am avut tangente cu Secu si de aceea cred ca imi pot permite sa spun: PAUNESCU A FOST UN MARE POET.
    Cititi-i poeziile - nu numai unele - si veti vedea ca asa este.
    NICIODATA, nici macar in vis, Dinescu sau alti menestreli, nu au cum sa se compare cu el oricat de mult i-ar "umfla" presa.

    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihnesca.
  • 0 (0 voturi)    
    Bou'Boilor (Duminică, 7 noiembrie 2010, 13:55)

    Bou'Boilor [anonim]

    S-a trezit si BOU'BOILOR cu deontologii lui de trei parale ...Doamne !!! Cum poti lua asemenea oameni,si lasi asemenea lichele pe pamant ???!!!