VIDEO Adrian Paunescu va fi inmormantat pe Aleea Scriitorilor din Cimitirul Bellu; sicriul a fost depus vineri la sediul Uniunii Scriitorilor

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 5 noiembrie 2010, 15:11 Actualitate | Esenţial


Adrian Paunescu va fi inmormantat duminica in Cimitirul Bellu, pe Aleea Scriitorilor, a declarat primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, citat de Mediafax. Trupul neinsufletit al poetului a fost depus vineri, in jurul orei 16.00, la sediul Uniunii Scriitorilor din Romania, situat pe Calea Victoriei din Bucuresti.

UPDATE - Presedintele Traian Basescu a depus, vineri seara, in jurul orei 18:10, un buchet de crini albi la sicriul poetului Adrian Paunescu si a salutat familia indoliata, relateaza Mediafax.

La intrarea in sediul Uniunii Scriitorilor, Basescu nu a dorit sa faca declaratii la solicitarea presei. Seful statului s-a intalnit in curtea Uniunii Scriitorilor cu printul Paul si printesa Lia, cu care a purtat o discutie scurta.


"Este unul dintre marii romani care m-a onorat cu prietenia lui. Profit de ocazie pentru a transmite condoleante familiei. Din punct de vedere al respectului si onoarei, le merita din plin tocmai pentru ce a insemnat pentru Romania. Sunt dureri omenesti care intervin, cuvintele sunt de prisos pentru marele maestru. Paunescu va fi inmormantat pe Aleea Scriitorilor din Cimitirul Bellu, cu onorurile cuvenite unei vieti, as putea spune emotionante", a declarat primarul Sorin Oprescu.

Inmormantarea va avea loc duminica.

Adrian Paunescu a murit vineri dimineata, la ora 07:15, la Spitalul de Urgenta Floreasca, la varsta de 67 de ani.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6250 vizualizari

  • -10 (20 voturi)    
    ADRIAN PAUNESCU (Vineri, 5 noiembrie 2010, 15:26)

    tudor vasile [anonim]

    odihneste-te in pace,ai fost un mare roman,DUMNEZEU SA TE IERTE MAESTRE
    • +14 (22 voturi)    
      intr-adevar (Vineri, 5 noiembrie 2010, 15:48)

      Tiki [anonim] i-a raspuns lui tudor vasile

      mare roman, mai ales in greutate. Si in coruptie. Cum de nu-si aduce aminte nimeni cum a omorat nevasta lui acei oameni nevinovati intrand pe contrasens si a scapat nepedepsita?
      • -6 (12 voturi)    
        a fost un accident nu o crima (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:14)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Tiki

        sau esti un frustrat ?
        • +1 (1 vot)    
          da si nu (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:59)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui Frankie

          coliziunea in urma carei a murit o familie intreaga poti spune ca a fost un accident, dar manipularea justitiei pe care a facut-o el este o crima. Asta sa nu se uite, tot asa cum nu se vor uita nici poeziile lui.
      • +2 (10 voturi)    
        sa mai citim si altceva in afara osanalelor (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:20)

        Picutz Kaleu [anonim] i-a raspuns lui Tiki

        gasiti pe net articolul celebru ,-folkul si porcul! sa il ierte D-zeu ,dar cum nu exista ,nu are cine sa il ierte!
      • +1 (1 vot)    
        avem memoria scurta!! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 23:43)

        Dorina [anonim] i-a raspuns lui Tiki

        Ai dreptate. Uitam usor, manipulariile ale carui artizan perfect a fost! A trait in imbubare, cand noi murream de foame jucan sah cu Causescu, de ce nu avea curajul s aii spina adevarul?
        Au murit tineri la cenaclul lui, cu forme foarte appropiate de stilul hitleris. Cenaclul era in slujba sistemului iar el era marele Vataf! Avere a facut si cu comunistii si dupa!
        Uitam usor. Nu, nu vorbim de rau. Spunem Adevaruri, care uitate VOR GENERA ALTE SI ALTE NETREBNICII!! POETUL A FOST PROLIFIC SI M EGALOMAN, OMUL TOT ASA!!!
  • +15 (27 voturi)    
    Ce solidari sunt comunistii astia ! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 15:28)

    Cornel [anonim]

    Ce solidari sunt comunistii astia ! Onoruri, lesul depus la Ateneu, ode in presa ! Victimele comunismului uneori nu au avut nici macar o cruce la cap, Uneorii familiile nu au stiut cu anii ca ai lor au fost omoriti si ingropati in gropi comune. In schimb, lui Paunescu i se insceneaza funeralii grandioase !
    • +8 (20 voturi)    
      Comunistii (Vineri, 5 noiembrie 2010, 15:57)

      Rebus [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      Ce dreptate ai Cornel. Acest om a fost cel mai inversunat slavitor al lui Ceausescu si a trait bine din asta,tot asa si acum dupa '89 ca parlamentar. Ma intreb, oare acesti comunisti inraiti care mai sunt in structurile statului cat timp va mai trebui sa-i suportam? Caci sunt al dracului de multi si o duc si azi bine.
      Cat priveste pe Paunescu sa nu-i fie tarana usoara caci nu o merita.
      • -6 (14 voturi)    
        Comunisti suntem cu totii (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:15)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Rebus

        nu uitati ca TOATA Romania era comunista inainte de 89, nu numai Paunescu
        • +2 (12 voturi)    
          Vorbeste doar pentru tine (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:36)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Frankie

          Daca tu ai fost comunist e problema ta. Eu am fost memebru PCR dar nu comunist. Si din cate am discutat cu mai multi cunoscuti cam asta era situatia genrala. Sau ca sa citez o exprimare mai plastica a cuiva troti am mancat rahat mai mult sau mai putin dar nu toti am declarat si ca ne place.
        • 0 (4 voturi)    
          esti un prost (Vineri, 5 noiembrie 2010, 22:02)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui Frankie

          nu uita ca unii au murit in puscarii pentru ca nu au vrut sa fie comunisti. Nu ne amesteca pe toti in aceasi oala, daca eram toti comunisti eram si acum.
          Rusine, nu meriti sa traiesti in libertaea de azi pentru ca nu o apreciezi.
    • 0 (0 voturi)    
      cititi poezia "Analfabetilor" (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 9:33)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      si mai vorbim

      http://poeziisiversuri.com/adrian-paunescu/analfabetilor/
  • +8 (18 voturi)    
    Eu imi aduc ... (Vineri, 5 noiembrie 2010, 15:48)

    samurai [utilizator]

    (cu placere) aminte de episodul din dec. 89 cind purtat de scuipatul ramanilor cauta sa sara gardul ambasadei SUA ! A fost , impreuna cu prietenul VCT, poetul de curte al lui Ceausescu si asa va ramine in istorie. SInt atitia batrini, luptatori anticomunosti , care mor in anonimat si despre care nu se scrie un rind...
    S-a dus, s-a dus ,dar eu , personal ,nu pot sa fac abstractie de OMUL cind vine vorba de OPERA lui.
  • -9 (25 voturi)    
    RIP (Vineri, 5 noiembrie 2010, 15:56)

    oc [anonim]

    Odineasca-se in pace. AP s-a stins, poezia, muzica, cenaclul nu vor muri niciodata.

    Mai terminati o data cu flecareala anticomunista. Comunismul s-a terminat de mult. Hotia si prostia nu. Asta e problema.

    Inganati intruna diversiunile impostorului de la Cotroceni. Asta i-a mai ramas si aia cu mogulii. Generatie spala pe creier, fara valori, fara cultura. Mi-e sila.
    • +9 (21 voturi)    
      Mamaaa, si c e cultura reprezinta (Vineri, 5 noiembrie 2010, 16:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui oc

      spalatura pe creier a lui Paunescu!
      Ca de obicei, se gaseste cate unul care face ce face si il doare de Basescu!
      Nu vad care este legatura!
      Care sunt valorile comunismului?
      Care estre cultura comunista?
      Uita ca AP aparea duminica seara ca antena care iti apartinea si iti turna pe gat laturi comuniste?
      Amice, aberezi!
      Daca ai fi tacut, poate aveai sansa sa fii filosof!
      Asa, esti doar un latrau comunist!
      Atat!
      Cat despre AP, nu ma starni!
      Nu suntem, inca, morti cu totii!
      • -9 (17 voturi)    
        las' ca va ramane in istorie Dl Hoara, alde Udrea. (Vineri, 5 noiembrie 2010, 16:31)

        lili [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Alde Videanu si Berceanu, alde EBA si alte valori nationale...... Alea vor duce in lume numele Romaniei..... Cinstiti-le cum se cuvine.....
        • +6 (12 voturi)    
          Lili, esti mai moarta ca (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:02)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui lili

          maestrul tau!
          Am inteles!
          Esti intr/.atat de indobitocita incat vezi Basescu peste tot!
          Saraca imaginatie mai ai!
          Daca te uiti la latrine, nu vei depasi stadiul de... dejectie!
      • -10 (16 voturi)    
        Suflete moarte (Vineri, 5 noiembrie 2010, 16:32)

        OC [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Ba sunt cat se poate de morti. De-asta nici va dati seama. Suflete moarte, minti pustii.

        Degeaba ameninti. Sunt obisnuit. In 1986 un activist al impuscatului ma ameninta ca poate sa ma faca inginer electronist "la munca campului". Acum ma ameninta un activist al lui Basescu. Din acelasi motiv. Nu s-a schimbat nimic. Inclusiv faptul ca toate astea sfarsesc la fel: la groapa de gunoi a istoriei. Oricum, a doua era a ticalosilor n-am mai prins-o, am pus de mult 2000 km intre noi.
        • +3 (9 voturi)    
          Tu esti amenintat din nascare! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:03)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui OC

          Apropo ai semnat protectia muncii cand ai iesit pe... lume?!
      • -4 (10 voturi)    
        amice (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:33)

        Olguta [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        nu ma starni si tu! Ca nu suntem toti morti, exact cum ai spus! Pai hai sa iti dau eu o declaratie suprarealista a doamnei Udrea de astazi :"din punctul de vedere al omului de cultura, care a fost A.P., tara noastra a pierdut o mare valoare".....a tinut sa spuna "din punct de vedere"; e penibil; cand o sa mi se dea coliva, la parastasul ei, o sa intreb la fel, "din ce punct de vedere este"?Bomboanele portocalii o sa le dau deoparte si mananc restul.
        Si daca vrei legatura cu Basescu, citeste poezia din patul de spital, in care vorbeste de "profesor".
        Singurul mesaj pe care l-am auzit, vorbind de clasa politica, respectuos, de bun simt, a fost cel al lui Boc, care si-a exprimat condoleantele cu bun simt, repet.
        Si in rest, a murit un om. Are admiratorii lui, oameni care l-au apreciat. E asa o crima!?Poate a fost un farsor, poate a spalat constiinte, harnic precum o femeie de serviciu...ei si?! Fiecare are dreptul unei lumanari la capul lui. Iar poeziile lui nu mint.. Si sa disocieze acum, d-na Udrea si altii, care-i poetul, care-i omul politic etc.....si sa aprinda lumanari separat.
        • +1 (9 voturi)    
          Olguto, (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:33)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Olguta

          ca orice comunist iti place sa amesteci lucrurile, in asa incat nimic sa nu fie clar!
          Mizeria, noroiul este natura voastra!
          Ei, si?
          Asta este intrebare de om inteligent?
          Ei, si?
          Ala te distruge si tu... ei, si?
          Poezii?
          Uita/te la Munulescu!
          Este un titan pe langa "maestrul" tau!
          Citeste Bacovia!
          Citeste Nichita!
          Citeste Tarnea!
          Sunt incomparabil mai curati, mai oameni, mai poti decat "maestrul" tau!
          "Maestrul" tau, ma repet, a fost un lingau, un pupincurist comunist, un profitor, un delator, ...
          Adu/ti aminte ce spunea Fanus Neagu, ce spunea Eugen Barbu despre "maestrul" tau!
          Ce orgii er ape stadioanele patriei, ce orgii orchestra ",aestrul" tau!
          Daca esti olguta vasilescu,te inteleg!
          Daca esti tanara, esti nestiutoare! Ai creierul mai tabula rasa decat atunci cand te/ai nascut!
          "Maestrul" tau a calcat peste oameni, cadavre... nu mai spun de nevasta/sa...
          "Maestrul" tau a ucis vremelnic , Doamne ajuta, ideea de libertate!
          De ce? Folos propriu!
          Comunist borat, jigodie comunista, lepra si neam prost ca om!
          Ca poet e mort de mult!
          Ca om, Dumnezeu sa/l ierte!
          Si pe el si pe tine!
          Restul e tacere! Profunda!
          • 0 (2 voturi)    
            care tacere?!tu taci cel mai tare (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:51)

            Olguta [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Am citit din toti scriitorii pe care ii pomenesti, te rog, si doi dintre ei sunt poetii mei preferati; nu imi da lectii; so fucking what, vorba cantecului?! asa iti suna mai bine?! asa intelegi?! nu cita tu din Shakespeare....cand vorbesti atat de grosolan si agresiv!!!!! Moartea nu ne mai inmoaie, suntem niste roboti. Adica tu. Nu eu. Eu inca nu. Asta era explicatia lui "ei si"care te-a deranjat asa de tare; n-am zis sa cream idoli falsi ! N-am zis sa ridicam osanale.....doar putina tacere si atata tot, in astfel de momente!
            • 0 (2 voturi)    
              Daca esti asa de curata (Vineri, 5 noiembrie 2010, 23:10)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Olguta

              de ce n/i inceput tu prin a tine linistea in... tacere?
              M/ai dat pe spate cu "so fucking what"
              Sa vezi ca am s/o fac pe Apolodor!
              Tacere?
              Daca idolul tau ar fi scris poezie, ok!
              Daca ar fi fost poet, ok!
              Nu i/a fost de ajuns!
              Nu a vrut sa taca!
              A obligat generatii intregi de oameni net superiori lui, sa ii inghita laturile!
              De ce nu a tacut?
              "Astfel de momente"?
              Care sunt alea?
              Tu ai impresia ca peste 3 zile televiziunile o sa te tina in paunescu?
              Sa fim seriosi!
              Sunt pline cimitirele de oameni de neinlocuit! Merge si ingrasamantul paunescu!
              Te pomenesti ca literele, cultura adevarata, poezia sunt foar pentru tine!
              Olguto, tata, esti jalnica!
              Am dreptul la revolta! Acum il am!
              Atunci, "maestrul" tau, nu imi dadea voie!
              De'aia era sa fie linsat in zilele revolutiei, nu?
              De mare om, poet, constiinta ce era!
              Serios! O discutie cu argumente este peste liga ta!
              So fucking what league!? OTV, latrine, publika league!?
              • 0 (0 voturi)    
                nu este idolul meu (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 0:46)

                Olguta [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

                Nu este idolul meu; nu este maestrul meu; vorbeam de decenta, dar tu nu mai vezi de furie; eram eleva in timpul Revolutiei, nu stiu cine voia sa il linseze pe Paunescu. Am citit poezii scrise de el, mi-au placut, n-am citit foarte multe, dar o sa mai citesc, si nu doar poeziile lui. Ce am vazut din Cenaclul Flacara, din ce am auzit povestindu-se, pe cati a lansat si ajutat, de la Hrusca pana la Minculescu de la Iris.......nu inteleg ura asta! Mai ales cand nici bine n-a murit, vorba vine. Eugen Simion insusi recunoaste ca a fost un poet social. A fost nationalist. Si nici astea nu sunt crime. Si stii ce?E barbar sa vorbesti asa in noaptea de priveghi. Imi aminteste de aplauzele pe care le-a primit italianul care a omorat-o pe acea asistenta romanca. In fine.
  • +4 (10 voturi)    
    nu inteleg (Vineri, 5 noiembrie 2010, 16:36)

    ... [anonim]

    din cate vad prin articole, omul asta s-a ocupat de tot PR-ul legat de disparitia sa. declaratii, acuzatii, poezioare, indicatii... presa poate, asadar sa il ignore fara mustrari de constiinta.
    doar ca, pe de alta parte, presa a socotit si 'mneaei cu dreptate ca, daca tot nu mai are loc la sectiunea de laude, totusi niste articole de orice fel aduc si ele public si bani la pozunar.

    sincer, cred ca valva pe seama unui om despre care am auzit intotdeauna, pe langa atributele accidentale (poet, cantaret de curte, bufon, cenaclul flacara etc.), pe cel esential de "porc" este jignitoare pentru publicul roman. care, spre rusinea lui, continua sa traiasca si dupa ce "maestrul" a ales sa traga cortina.
    • +1 (7 voturi)    
      si reversul, bineinteles :D (Vineri, 5 noiembrie 2010, 17:15)

      ... [anonim] i-a raspuns lui ...

      exista, bineinteles, si reversul acestei situatii: cei ce nu vor putea trece cu vederea faptele omului Paunescu ar trebui sa fie la fel de exigenti si in celelalte cazuri. Paunescu este un caz comod: imoralitatea sa a fost trambitata in gura mare, chiar si de catre poetul insusi. dar exista in continuare multi "romani mari", "personalitati", membri ai unei iluzorii "elite" din spatiul romanesc, care nu-si vor vedea niciodata scuturate soclurile fiindca si-au jucat imoralitatea mai cu discretie.

      cat despre cei scandalizati de critici - pentru omul Paunescu nu putem spune decat "Dumnezeu sa-l ierte". iar poetul vom alege fiecare daca sa-l citim, respectam, cumparam in functie de cata toleranta are fiecare din noi pentru arta fara morala.
      eu prefer exigenta. ne-ar salva de multe dureri de cap, dar este, din pacate, absenta la romani.
  • -4 (12 voturi)    
    Poetul vs Omul (Vineri, 5 noiembrie 2010, 16:37)

    Marian [anonim]

    Ca poet il respect si-l stimez, ca om il detest, dar azi ma intreb cine a murit, poetul sau omul? Dualismul acestei entitati, Paunescu, generaza si dupa moarte nedumerire, nu stiu nici azi cum sa reactionez, sa-l iubesc ca poet sau sa-l urasc ca om, probabil ca omul, Paunescu va deveni una cu pamantul pe care l-a slavit, poetul Paunesc va dainui peste veacuri, poetul care aduna in vremea comunismului, speranta, visul, muzica, versul, umpland cu acest sentiment stadioane , inimi, sentimente, cultura, traditie, nationalism. Dincolo de faptul ca omul Paunescu a fost asociat cu comunismul, ramane poetul Paunescu care prin poezia sa sociala, nationala ne-a facut sa intelegem ce inseamna sa iubesti. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca.
    • 0 (6 voturi)    
      nu exista nici un dualism (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:54)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      daca esti crestin, ajuti semenii, saracii etc. si intr-o zi iei pusca si ii faci pe toti praf atunci esti doar un criminal si atat.
  • -8 (18 voturi)    
    De ce rautate? (Vineri, 5 noiembrie 2010, 16:59)

    Ionut C. [anonim]

    Sunt un tanar ce nu am fost comunist, insa cei care scriu pe acest site, sunt de 10-ori mai rai decat comunistii!!!! Nu-mi vine sa cred ce citesc aici, chiar si atunci cand e vorba de un mare roman trecut in nefiinta si atunci este jignit! Nu ma intereseaza odele dedicate lui Ceausescu, dar odele de aseara dedidacte de Nasul lui Basescu nu se incadreaza in acelasi registru? Adrian Paunescu a facut mult bine multor romani si din spusele parintilor nu a facut rau pe vreme lui Ceausescu. Cu voia celor care scriu aici concluzionez ca acest poet ramane unul din mari poeti ai vremi contemporane. Sincere Condoleante familiei!
    • -4 (14 voturi)    
      Ai dreptate! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 17:39)

      Corect [anonim] i-a raspuns lui Ionut C.

      Eu sunt si anti-comunist, si anti-PSD, dar azi mi-am pierdut complet respectul pentru HotNews, pentru jurnalistii lor, si pentru comentatorii de aici in marea lor majoritate. O adunatura de nesimtiti inumani pe situl asta, fara rusine, fara scrupule, fara limite...
      • -3 (11 voturi)    
        Paunescu (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:26)

        mihaela [anonim] i-a raspuns lui Corect

        Oare cine sunt acestia care scriu obscenitati?
        Cine ii plateste?
        Daca nu sunt platiti de ce scriu?
        Rusie, rusine...
      • -4 (8 voturi)    
        unu (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:26)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Corect

        tu cum ai vrea sa fie? ca carmaciul (precum, pardon)
    • +3 (9 voturi)    
      sa-ti explic (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:30)

      rica venturiano [utilizator] i-a raspuns lui Ionut C.

      Odele inchinate de Nasul lui Basescu nu fac mai putin odioase odele inchinate de Paunescu lui Ceausescu, dupa cum faptul ca mai exista cateva milioane de retardati ca tine nu te face pe tine mai putin retardat. Daca imaginea pe care ti-ai facut-o despre epoca Ceausescu provine din "spusele parintilor", cu atat mai rau pentru tine. Poate ar trebui sa inveti sa citesti, iar apoi sa deschizi o carte de istorie. P.S. Daca ai fi clasa a IV-a si ai da un extemporal la gramatica, ai lua patru cu felicitari pentru formulari de genul "unul din mari poeti ai vremi contemporane". Ma amuza ca un analfabet ca tine isi da cu parerea despre valorile poetice ale neamului.
    • 0 (2 voturi)    
      daca nu te intereseaza (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:19)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Ionut C.

      normal ca daca ignori ce nu-ti convine oricare e UN MARE ROMAN
  • +9 (11 voturi)    
    .... (Vineri, 5 noiembrie 2010, 17:06)

    The_One [utilizator]

    Dar ilici, pe cand o sa fie inmormantat....de viu?!?!?!?!
  • +4 (12 voturi)    
    langa Eminescu (Vineri, 5 noiembrie 2010, 17:24)

    Young Boy [anonim]

    Langa Eminescu? Bleah!
    • -3 (11 voturi)    
      daca Eminescu ar fi trait in comunism (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:25)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Young Boy

      tot la fel l-ati fi injurat.... sistemul politic NU are legatura cu oamenii valorosi si cultura
      • +3 (3 voturi)    
        Citeste Eminescu, nimicule! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:15)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        Citeste ce i s/a intamplat DOAR pentru ca a fost patrio, nu lingau, nu profitor, nu pupacios de funduri flescaite de comunisti balegosi.
        Eminescu nu a stat sluj!
        Eminescu a fost si ramane vertical!
        El este coloana vertebrala a tarii noastre, din ce in ce mai plina de nevertebrate ca tine!
        Sunt destui ce au trait in comunism, Nichita de exemplu, care nu s/au injosit!
        Au fost poeti, oameni.
        "Maestrul tau" e doar o lichea, o tinichea lucitoare in lumina rosie a partidelor comuniste pcr, pdsr/psdr/psd!
        Atat! Un fluture pe un lampas ce lumineaza palid, dar nu insufleteste!
        Abtine/te de la comentarii daca miezul iti este strain!
        • 0 (0 voturi)    
          ba Nichita, s-avem pardon... (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 1:44)

          ... [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Nichita nu s-a-njosit pentru ca nu cred ca avea vreun scrupul de acest soi. el s-a invartit - cu noblete si cu geniu, dar de invartit tot s-a-nvartit. asta nu-nseamna ca nu este, dintre poetii nostri, unul dintre cei mai mari.

          cat despre Eminescu, e o blasfemie sa fie asemanat cu AP - nu inteleg cum cineva poate sa isi imagineze ca vreo comparatie ar fi posibila...

          de altfel, intre scriitorii romani, poate doar jumatate au fost si personalitati verticale - eminescu, caragiale, panait istrati, delavrancea - apoi, in conflictul direct cu comunismul, cei din inchisori - radu gyr, paul goma...

          dar foarte multi au ales mica intelegere - cu siguranta nu asa de monstruoasa ca cea practicata de Paunescu, dar tot intelegere...
  • -5 (13 voturi)    
    Mi se pare cutremurator de urat sa vorbesti de rau (Vineri, 5 noiembrie 2010, 17:30)

    Cutremurator [anonim]

    o persoana decedata recent, nici macar inmormantata inca. Pentru cei credinciosi e un mare pacat sa faci asa ceva, pentru ceilalti e vorba de un minim de bun simt. Daca doar pe HotNews, si prin articole, si prin comentarii, lumea isi permite sa fie atat de nesimtita si inumana, ma intreb ce fel de oameni va strangeti aici. Seful statului a dat dovada de decenta, marii artisti contemporani, dar si personalitati politice, atat de la putere cat si din opozitie, au aratat in egala masura respect si bun simt, posturile de stiri rivale de asemenea, dar cele de stat si apolitice. Doar voi de-aici, jurnalisti si postaci, va injositi in asemenea val si va intreceti unii pe altii in nesimtiri. As spune rusine, dar se pare ca pe situl asta va este strain acest cuvant.
    • -4 (12 voturi)    
      Arde-v-ar focul de păgâni !!! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 17:51)

      teodor [anonim] i-a raspuns lui Cutremurator

      De unde dracu mai are poporul român atâţia păgâni şi nemernici oare ???
      • +2 (2 voturi)    
        De la ceausescu si de la ilici! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:16)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui teodor

        Ai un raspuns care te cuprinde!
        De unde crestinism la comunisti?
        Tu gandesti ceea ce spui?
        mareane, iar ai scapat neuronu' la gaini! Sau... ciori!
  • +5 (13 voturi)    
    A PLECAT COBZARUL... (Vineri, 5 noiembrie 2010, 17:34)

    Venier [utilizator]

    ...unul din trompetii "Epocii de aur" si ai triadei dragi securisto-comunistilor din anii '70-'80...I.Barbu+C.V.Tudor+A.Paunescu-capi de serie ai prolet-cultismului socialist.

    Este o infamie sa fie alâturi de adevarati scriitori-poeti in Cimitirul Belu,locul lui e mai degrabâ in satul natal,in Oltenia profunda.
    • -6 (14 voturi)    
      asta a fost sistemul n-ai ce-i face (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:19)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Venier

      toata lumea inainte de 89 era comunista si trebuie sa te obisnuiesti cu ideea asta. capitalismul nu inseamna numai lapte si miere
      • +2 (12 voturi)    
        Te-ai trezit tovarase? (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:41)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        Chiar daca caspitalismul nu insemana numai lapte si miere e de la distanta mult superior comunismului. Dca tie sua rudelor tale le-a fost bine in perioda comunista nu inseamna ca toti erau beneficiarii regimului. Iar lumea nu era comunista cum ti-am mai scris.
        • +1 (3 voturi)    
          si totusi... :D (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:04)

          ... [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

          respectam fara rezerve un nichita stanescu sau un marin preda - desi nu au avut nici ei cine stie ce verticalitate si morala...

          cum am spus: cazul lui Adrian Paunescu este simplu si comod, pentru ca imoralitatea sa a fost proverbiala. (pe de alta parte, nu putem lauda prea mult aceasta "sinceritate" pentru ca nu a fost decat rezultatul unui calcul inteligent: admitandu-si deschis pacatele si dragostea de putere, poetul a beneficiat de admiratia celor ce l-au considerat sincer si curajos prin acest stil de declaratii - dovada? imaginea lui de poet genial, chiar daca... cu alte cuvinte, geniul "comes first" :D ). dar nimanui nu i-ar trece prin minte sa scuture vreun personaj care a stiut sa se "descurce" in epoca - precum nichita stanescu... si de altfel majoritatea scriitorilor romani din perioada comunista - ce continua sa-si culeaga laurii si astazi.

          pt. Frankie: nu toata lumea era comunista inainte de '89, dar este un trist adevar ca majoritatea scriitorilor si oamenilor de cultura erau printre cei ce colaborau perfect cu regimul. printre cei ce faceau "rezistenta prin cultura" :D adica lucruri mai inofensive chiar decat bancurile securitatii, in timp ce isi asigurau burse in strainatate.
          • +2 (4 voturi)    
            Ai dreptate dar problema e alta (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:39)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui ...

            Nu m-am referit la Paunescu ci la oamenii obisnuiti. Si la aberatia ca toata lumea era comunista. Exact aceasta nevoie de supravietuire la unii si arivismul la latii a facut pe multi sa mimeze ca sunt adeptii comunismului. Aceasta generalizare si aruncarea vinei in derizoriu prin aberatia vinovatiei colective ma deranjaza. Cat despre Paunescu admir poetul atunci cand a fost poet dar resping omul cu un caracter asa cum a fost
      • +3 (9 voturi)    
        esti naiv (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:25)

        I [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        una e comunismul din carti si alta a fost realitatea de pe teren.
        In realitate exista o gasca de oameni care tineau captiva a o tara intreaga. Cum? prin militie, prin securitate si prin omor. AP a facut si el parte din gasca asta si chiar i-a scris lui Ceausescu cand a fost dat afara ca sa fie primit inapoi. Deci nu toti au fost comunisti asa cum a fost AP.
        Una e daca ai avut carnet de partid sau ai fost pionier si alta este daca ai colaborat cu Securitatea, ai fost militian sau te-ai gudurat pe langa dictator.
      • +3 (7 voturi)    
        Toata lumea era comunista... (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:27)

        Venier [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        generalizare care nu-ti face cinste amice...sau poate esti adeptul vinei colective,ei bine nu am fost comunist.

        colegii de facultate mi-au povestit despre isteria colectiva,adularea partidului-familiei conducatoare,nationalism desantat...etc.promovate de faimosul "cenaclu" am luat hotararea sa nu asist la asemenea scene de indoctrinare.

        a existat oare un eveniment paralel? nu !
        da poate ceva mai tarziu cantarea romaniei
        -altâ mascarada de indoctrinare desantata.
        eu stateam acasa si ascultam metronomul de la europa libera.
    • +1 (5 voturi)    
      unu (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:29)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Venier

      satul lui natal nu e in oltenia dar nu conteaza. ceea ce trebuie sa stii, stii.
  • +9 (13 voturi)    
    Nu ma intereseaza Adrian Paunescu (Vineri, 5 noiembrie 2010, 17:54)

    Monarhist Taranist [anonim]

    Fie-i tarana usoara, are multe pacate la activ tov-ul... inclusiv trafic de influenta pentru acoperirea unei crime cand sotia sa a ucis cu masina oameni nevinovati.... Dar parca prea e popularizat decesul acestui om, lingau al lui Nea Nicu si Nea Nelu Iliciescu... au trecut in nefiinta mari romani carora nu li s-a dat atata importanta...
  • -7 (15 voturi)    
    Geniul poetic (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:13)

    Lori [anonim]

    Mai, voi ati citit vreodata o poezie scrisa de poetul Adrian Paunescu? Daca da, ia scrieti-le! Dupa aceea cititi inca o data comentariile voastre rautacioase....
    • -3 (7 voturi)    
      In ceea ce ma priveste (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:46)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Lori

      Sper ca sa ramana doar poeziile adevarate, care sunt destule, iar vorbele goale care suna din coada si caracterul omului Paunescu, un caracter despre care nu vreau sa ma pronunt pentru ca despre morti numai de bine, sa dipara in neant. Ar fiffost mult mai bine daca dupa '89 s-ar fi rezumat sa ramana un poet, pentru ca talent avea cat sa dea si la altii, si nu se amesteca in politica.
    • +1 (7 voturi)    
      le-as scrie eu (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:40)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Lori

      dar ma ia cu greata de la stomac cand aud cat il lingusea pe dictatorul Ceausescu. Dictatorul!
  • +6 (12 voturi)    
    generatia in blugi (Vineri, 5 noiembrie 2010, 18:55)

    mariuca [anonim]

    Participantii la "cenaclul flacara" sunt cei ce au adus astazi Romania in pragul falimentului; cat de FALS a fost totul!
    Doamne, ocroteste-i pe ROMANI!
    • -4 (12 voturi)    
      Ce ipocrizie (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:24)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui mariuca

      Ai trecut pe la cenaclu vreodata? Sau vorbesti din cartile sectantilor. Paunescu a fost mai credincios ca tine. A dat oamenilor omenie. Tu dai ura.
      • +2 (8 voturi)    
        stiu ca doare (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:57)

        I [utilizator] i-a raspuns lui Fane

        dar cenaclul a fost doar un loc unde va lasau sa va jucati de-a libertatea. V-au furat tineretile!
        • -3 (7 voturi)    
          Daaaa (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:03)

          Fane [anonim] i-a raspuns lui I

          Esti un filozof maaaaare! N-ai trait nici un sfert cat noi. Te asigur, stiu diferenta, numai ca n-am cui s-o comunic in cazul tau.
      • 0 (8 voturi)    
        stiti ce se mai facea la cenaclu? (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:22)

        george [anonim] i-a raspuns lui Fane

        Stiti dece multi isi aduc aminte cu placere de cenaclu flacara?
        Pentru ca acolo oamenii se simteau liberi sa spuna orice si sa faca orice. Era un loc unde oamenii se refulau.
        Iar ca circul sa fie complet, uneori Paunescu ii indemna pe tineri sa iubeasca, sa faca dragoste si indemnurile nu se rezumau doar la vorbe. La Ploiesti, in 85 , inainte de a incepe furtuna din cauza careaia au murit 6 oameni, Panescu i-a indemnat sa faca dragoste si a ordonat sa se stinga luminile. Cand a venit furtuna oamenii au fugit care cum au putut.
        A doua zi s-au adunat de pe stadion 2 camioane de chiloti si haine aruncate aiurea .
        Asta a fost motivul pentru care Ceausescu a interzis cenaclu flacara, ca au murit acei 6 oameni dar si pentru ca cenaclu ajunsese un loc de desmat total
        • 0 (0 voturi)    
          ai fost tu acolo si ai vazut? (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:21)

          consultant fiscal [utilizator] i-a raspuns lui george

          Zvonurile acestea cu chilotii...... erau aruncate, dupa interzicerea cenaclului, de catre securitate.
          Stii ce inseamna 2 camioane pline cu chiloti? Cam cati oameni ar fi trebuit sa fie pe acel stadion si cati dintre ei ar fi trebuit sa isi dea jos chilotii pentru a umple 2 camioane? Cat de mare este capacitatea stadionului din Ploiesti?
          Mai gandeste si tu putin, inainte sa arunci pe teava zvonuri venite de la vechea securitate.
  • +4 (10 voturi)    
    viata celor 6 romani morti la Ploiesti ... (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:27)

    george ploiesteanu [anonim]

    Viata celor 6 romani morti la Ploiesti in 1985 din cauza nebuniei betivului de AP valoreaza mai mult decat toate poeziile scrise de betiv in viata lui.

    In 1985 la Ploiesti au murit 6 tineri la cenaclul flacara. A murit o femeie insarcinata impreuna cu sotul ei, calcati in picioare.
    Era dupa cateva ore de spectacol. Primarul Ploiestiului a venit la stadion si l-a rugat pe Paunescu sa intrerupa spectacolul pentru ca se anunta ploaie si furtuna foarte mare.
    Paunescu, beat ca un porc, a raspuns la microfon in fata intregului stadion ca nu plecam acasa ca stam sa infruntam si stihiile naturii. A ordonat chiar ca portile sa fie blocate. Asta a fost cauza mortii acelor oameni. Cand au venit trasnetele toata lumea s-a panicat si a fugit spre porti care insa erau blocate. Asa au ajuns sa se inghesuie si sa se calce in picioare, iar o poata a cedat si a cazut pentru alti oameni omorandu-i.
    Si asta din cauza nebuniei unui porc betiv.

    Viata unui singur om valoreaza de un miliard de ori mai mult decat toate poemele scrise de orice poet, oricat de mare ar fi fost.
    Ca nu dadea doi bani pe viata celorlati, AP a dovedit-o cand nevasta-sa a omorat 3 oameni. S-a facut luntre punte sa o scape de puscarie.
    Asa ca nici un respect penttru un porc betiv
    • -1 (7 voturi)    
      A fost (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:05)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui george ploiesteanu

      un accident nenorocit. Nu poetul era de vina. Injuri chiriasul de la alt etaj ca-ti cade un perete?
      • +1 (7 voturi)    
        nu a fost nici un accident (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:14)

        george [anonim] i-a raspuns lui Fane

        A fost nebunia betivului poet.
        In nebunia lui a ordonat sa se blocheze portile ca sa lupte el cu stihiile naturii.
        Daca portile nu erau blocate nimeni nu murea.
        Si in plus tot un accident nefericit a fost cand nevasta-sa a omorat 3 oameni nevinovati?
        Tot accidente nenorocit a fost ca s-a zbatut cat a putut sa nu ajunga la puscarie?
        Hai sa nu judecam cu krul
  • 0 (6 voturi)    
    a zis frumos maestrul Tudor Gheorghe (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:29)

    di [anonim]

    "A ramas poetul Adrian Paunescu, omul, asa e sortit, sa se duca”.
  • -2 (8 voturi)    
    Odihna sufletului tau! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:32)

    Baba Ana [anonim]

    Respectele mele, Maestre! Cu plecaciune, multumesc ca ai existat.
  • +3 (9 voturi)    
    Paunescu si supapa (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:38)

    I [utilizator]

    asta nu a fost decat o supapa a la Vantu.
    Comunistii doreau sa controleze tot ce misca dar unii erau mai greu de controlat: naivii, idealistii etc. Lasati necontrolati cine stie ce ar fi facut, s-ar fi organizat, ar fi cerut libertate, drepturi etc. Trebuiau controlati.

    Atunci, Ceausescu l-a lasat pe Paunescu sa le serveasca respectivilor o libertate trucata, unde respectivii se simteau liberi, dar nu erau (nu puteau calatorii in strainatate de ex). Doar participau la diverse concerte unde puteau zice orice fara sa fie saltati de Securitate. Atat. Respectivii se simteau mai bine dupa concert pentru ca au putut spune ce au dorit acolo. Simtindu-se mai bine, nu mai simteau nevoia de a organiza o Rezistenta adevarata impotriva comunismului. In acest fel au fost tinuti sub control acesti doritori de libertate.
    Paunescu si-a jucat rolul impecabil, unii si acuma il plang pentru "cele mai frumoase clipe din tineretea lor". Va dati seama ce mare a fost manipularea daca nici dupa atatia ani respectivii nu stiu adevarul.
    • -4 (6 voturi)    
      Da (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:07)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui I

      Si alte conspiratii universale cu oameni care erau ireleventi in vremea aia. Esti bonlav de conspiratie.
      • 0 (0 voturi)    
        fane (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:05)

        I [utilizator] i-a raspuns lui Fane

        daca tot raspunzi vino si cu argumente concrete. Ca aici nu suntem la Realitatea.
  • +1 (7 voturi)    
    Vizuina (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:43)

    Mihai [anonim]

    Azi sunt fericit. A disparut carasa si prin asta a facut loc poeziei in istorie. Pot in sfarsit sa ma bucur de multele poezii care imi plac fara sa ma gandesc la omul care arunca cu flori in calea dejectiilor istoriei care si-au facut loc pe plaiurile noastre. Sper sa se perpeleasca usor usor in focurile infernului si peste ani sa il putem curata postum de rahatul in care s-a scaldat langa Ceausescu, Iliescu si restul pe care i-a pupat in ... "crestet"
  • +1 (5 voturi)    
    fie-i tarana usora (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:01)

    geox [utilizator]

    Poet mediocru intens mediatizat ;adept sincer al socialismului nationalist (nazi);sa se odihneasca in pace alaturi de ai lui !
  • +1 (7 voturi)    
    un dinozaur de-plans (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:06)

    debusolatu [anonim]

    Un poet fantastic , un om de nimic ! Imensul talent literar a fost consumat intr-o continua goana dupa gustul puterii iar dupa anii '90 a tot sperat intr-o revenire a acelui re-reiterat comunism cu fata umana . Lest al societatii romanesti post-comunism s-a nascut mult dupa "Octombrie Rosu" in coasta lui Lenin dar si-a asigurat locul de veci in poponetul lui Ceausescu .
  • +1 (5 voturi)    
    tot timpul (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:33)

    florin [anonim]

    tot timpul mi-a fost sila de acest individ smecher si manpulator fapt pentru care nu m-a interesat opera lui asa cum nu m-a interesat opera lui lenin stalin sau ceausescu. ca a murit "tot ce e viu moare" si nu se sfarseste lumea fara el. a fost un versificator dibaci fara substanta dar cu o mare lejeritate in a comunica banalitati sufletului omului simplu
  • +5 (9 voturi)    
    tot timpul (Vineri, 5 noiembrie 2010, 20:33)

    florin [anonim]

    tot timpul mi-a fost sila de acest individ smecher si manpulator fapt pentru care nu m-a interesat opera lui asa cum nu m-a interesat opera lui lenin stalin sau ceausescu. ca a murit "tot ce e viu moare" si nu se sfarseste lumea fara el. a fost un versificator dibaci fara substanta dar cu o mare lejeritate in a comunica banalitati sufletului omului simplu
  • -4 (4 voturi)    
    al doilea eminescu! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 21:12)

    RADU [anonim]

    Cine are părinţi, pe pământ nu în gând
    Mai aude şi-n somn ochii lumii plângând
    Că am fost, că n-am fost, ori că suntem cuminţi,
    Astăzi îmbătrânind ne e dor de părinţi.

    Ce părinţi? Nişte oameni ce nu mai au loc
    De atâţia copii şi de-atât nenoroc
    Nişte cruci, încă vii, respirând tot mai greu,
    Sunt părinţii aceştia ce oftează mereu.

    Ce părinţi? Nişte oameni, acolo şi ei,
    Care ştiu dureros ce e suta de lei.
    De sunt tineri sau nu, după actele lor,
    Nu contează deloc, ei albiră de dor
    Să le fie copilul c-o treaptă mai domn,
    Câtă muncă în plus, şi ce chin, cât nesomn!

    Chiar acuma, când scriu, ca şi când aş urla,
    Eu îi ştiu şi îi simt, pătimind undeva.
    Ne-amintim, şi de ei, după lungi săptămâni
    Fii bătrâni ce suntem, cu părinţii bătrâni
    Dacă lemne şi-au luat, dacă oasele-i dor,
    Dacă nu au murit trişti în casele lor...
    Între ei şi copii e-o prăsilă de câini,
    Şi e umbra de plumb a preazilnicei pâini.

    Cine are părinţi, pe pământ nu în gând,
    Mai aude şi-n somn ochii lumii plângând.
    Că din toate ce sunt, cel mai greu e să fii
    Nu copil de părinţi, ci părinte de fii.

    Ochii lumii plângând, lacrimi multe s-au plâns
    Însă pentru potop, încă nu-i de ajuns.
    Mai avem noi părinţi? Mai au dânşii copii?
    Pe pământul de cruci, numai om să nu fii,

    Umiliţi de nevoi şi cu capul plecat,
    Într-un biet orăşel, într-o zare de sat,
    Mai aşteaptă şi-acum, semne de la strămoşi
    Sau scrisori de la fii cum c-ar fi norocoşi,
    Şi ca nişte stafii, ies arare la porţi
    Despre noi povestind, ca de moşii lor morţi.

    Cine are părinţi, încă nu e pierdut,
    Cine are părinţi are încă trecut.
    Ne-au făcut, ne-au crescut, ne-au adus până-aci,
    Unde-avem şi noi însine ai noştri copii.
    Enervanţi pot părea, când n-ai ce să-i mai rogi,
    Şi în genere sunt şi niţel pisălogi.
    Ba nu văd, ba n-aud, ba fac paşii prea mici,
    Ba-i nevoie prea mult să le spui şi explici,
    Cocoşaţi, cocârjaţi, într-un ritm infernal,
    Te întreabă de ştii pe vre-un şef de spital.
    Nu-i aşa că te-apucă o milă de tot,
    Mai cu seamă de faptul că ei nu mai pot?
    C
  • +3 (3 voturi)    
    artistii (Vineri, 5 noiembrie 2010, 22:03)

    eugen [anonim]

    Cand asculti o melodie romantica te gandesti fara sa vrei ca acel cantaret ese o fire romantica. Cand citesti poezii frumoase, care iti sensibilizeaza sufletul te gandesti inevitabil la cat de sensibil este poetul. Nu poti sa rupi opera unui artist de personaliatatea lui. In mod involuntar atribuim sensibilitatea artistica caracterului si sufletului artistului.
    Spre exemplu mi-a fost imposibil sa nu ii atribui o sensibilitate sufleteasca lui Gheorhe Zamfir cand ascultam melodiile superbe pe care le-a compus si cantat. Cand am cunoscut insa personajul Gheorghe Zamfir am ramas pur si simplu socat sa vad ce personaj badaran se ascundea in spatele naiului. Dupa aceea nu am mai putut sa ascult muzica lui cu aceeasi placere. Intr-un fel m-am simtit tradat . La fel si cu paunescu.
    Paunescu are unele poezii de o sensibilitate extraordinara, mai ales cand e vorba de parinti si de oamnii saraci, un mare avoca al celor saraci. Cand insa ii vezi viata nu vezi altceva decat un megaloman, oportunist, un om care a calcat pe cadavre la propriu ca sa isi atinga scopul, un om plin de ura fata de cei cu alte idei si convingeri decat el. Un cu totul alt om. Trebuie sa fii bolnav ca sa te dedublezi in asa hal. Pe de o parte ii plangi pe cei saraci iar pe de cealalta parte aduci osanale unui dictator nebun care a adus la sapa de lemn pe cei pe care ii compatimesti.
    Un om care nici in pragul mortii inevitabile nu a putut sa se elibereze de ura si si-a blestemat oponentul care pentru el a fost dusman.
  • -3 (3 voturi)    
    nu inteleg (Vineri, 5 noiembrie 2010, 22:12)

    nu conteaza [anonim]

    cum permite hotnews atatea dejectii pe forum indeptate spre un om, fie-i tarana usoara, care, desi a facut greselile lui in viata, a avut realizari mai mari decat vor avea toti trogloditii minusisti de mai sus impreuna cu toate epigoniile sangelui lor pana cand Pamantul se va sfarsi.
    Dumnezeu sa te ierte Adrian Paunescu, cu bune si cu rele.
  • +3 (3 voturi)    
    Voua ce-l adulati...proba servilismului (Vineri, 5 noiembrie 2010, 22:19)

    Venier [utilizator]

    "VA MULTUMESC"-poezie dedicatâ lui N.Ceausescu:

    "Întreg, al dumneavoastră, aşa mă simt din nou
    Că de minciuni şi falsuri fiinţa mi-e sătulă,
    Vă mulţumesc de toate, Cinstit şi Bun Erou,
    Renaşte-n mine însumi şi ultima celulă (...)
    Sunteţi atât de tînăr şi-atât de curajos,
    Aţi deşteptat întreagă speranţa românească, (...)
    Vă văd apoteotic, ca pe un Voievod,
    Ce ştie să aplece urechea spre Ion Roată,
    Şi se-adresează ţării în cel mai simplu mod
    Ca-n '72, ţin minte: «Acum ori niciodată!» (...)
    De-aici, din umilinţa la care sunt constrâns,
    Chiar dacă nu am dreptul propriei mele arte,
    Bolnav, hulit şi singur, cu ochii arşi de plâns
    Am să vă fiu ostaşul cinstit până la moarte.
    Februarie patetic! Vrem veşti, nu vrem poveşti,
    Şi aşteptăm ca Geniul acestei patrii bune
    Să-nceapă primăvara conştiinţei româneşti
    Şi tot ce e valoare în juru-i să adune. (...)
    Dezamorsând minciuna, Eroule sublim,
    Sunteţi Bărbatul Ţării şi Unica Salvare".
    • 0 (0 voturi)    
      analfabetilor (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 11:04)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Venier

      dedicata tot lui Ceausescu

      V-am spus că sunt un om periculos
      Şi nu mi-aţi luat avertismentu-n seamă.
      V-am spus s-aveţi pentru persoana mea
      Un plus de-ngrijorare şi de teamă.

      V-am spus că fac teribil de urât
      De sunt călcat puţin pe libertate.
      V-am spus ca sunt oşteanul credincios
      Dar care doar cu inamici se bate.

      V-am spus să vă astâmpăraţi şi voi,
      Cenzori capricioşi ai vremii mele,
      C-o să vă coste scump măruntul moft,
      De a ne face nouă zile grele.

      V-am spus să puneţi mâna să munciţi.
      Să nu mai tot pândiţi zeloşi din umbră,
      V-am spus că n-o să placa nimănui
      Pornirea voastră, tulbure şi sumbră.

      V-am spus că vremurile s-au schimbat
      Şi că situaţia e mai complexă,
      Nu-i intelectualul – servitor.
      Cultura nu-i ceva ca o anexă.

      Şi lumea nu se poate cuceri
      Umflând la cifre şi mimind tumulturi
      Cu aroganţi şi trindavi doctoranzi,
      Cu papagali care ţin loc de vulturi.

      V-am spus şi am puterea să mai spun
      Ca nu încape muntele în seră
      Ca prea-i scurt drumul de la rai la iad
      Şi de la căprioară la panteră.

      V-am spus să nu-l fetişizaţi pe Marx,
      Să nu-i păstraţi în spirt învaţătura
      Şi voi într-una fără să-l ciţiti
      Îl pomeniţi până vă doare gura.

      V-am spus că bătălia pentru om
      Nu iartă astăzi nici o dezertare
      Şi voi v-aţi decorat voi între voi
      Când lupta este în desfăşurare.

      V-am spus că muzica nu-i un microb
      Care ameninţă civilizaţii
      E-a omului pentru a fi mai bun,
      V-am spus: ceva care să-i placa daţi-i.

      V-am spus, concetăţeni analfabeţi,
      Şi luaţi aminte şi să ţineţi minte.
      Dar nu ştiam ca v-aţi născut şi surzi
      Şi scoateţi arma când vedeţi cuvinte.

      1979
  • -4 (4 voturi)    
    Vai de voi! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 22:37)

    Lori [anonim]

    Irelevant! Voi n-ati fost soimi ai patriei sau/si pionieri? Cu ce va ocupati la vremea aceea?
  • +3 (3 voturi)    
    ingropati-l bine (Vineri, 5 noiembrie 2010, 23:13)

    sigmirean [anonim]

    Ar trebuii ingropat sub ceausescu ,cu,capul la trei centimetri sub dosul iubitului conducator!
  • -3 (3 voturi)    
    .... (Vineri, 5 noiembrie 2010, 23:25)

    remy [anonim]

    cine sunteti voi anonimilor care judecati oamenii de cultura ? Spre invidia voastra, chiar daca crapati de ciuda, poetul Adrian Paunescu se va bucura de toata aprecierea oamenilor care au ceva cultura si educatie, si acum si pe viitor. Dumnezeu sa-l ierte !
  • -3 (3 voturi)    
    adrian paunescu (Vineri, 5 noiembrie 2010, 23:35)

    mihai [anonim]

    nu stiu cum isi permit niste analfabeti sa-l batjocoreasca pe poetul paunescu.se pare ca a-ti uitat ca si mamele si tatii vostri l-au pupat in cur pe ceausescu,ca au fost membri de partid.barem el a facut si lucruri bune pentru tara asta de clantanitori.se adunau mii de oameni la cenaclul flacara.voi nu stiti decat sa faceti spume la gura
    • +2 (2 voturi)    
      analfabet esti tu:)))) (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 0:54)

      John Doe [anonim] i-a raspuns lui mihai

      a-ti uitat? A-TI uitat?!?!? pana si paunescu te-ar fi balacarit nitzel pt asta. care vorba aia, avea toleranta mare la neghiobi.
  • -2 (2 voturi)    
    Hotnews si patriotismul? (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 0:43)

    Ciugur Muvica [anonim]

    Nu ma mira sleahta care s-a adunat aici sa injure, la propriu, un om care si-a dat ultima suflare nu inainte de a cere divinitatii sa-i dea tarii lui minima dreptate. A scris poezii lui Ceausescu? Ce sa spun, a facut o crima, nu? A laudat Carmaciul? Bun, l-a laudat. Si? Si bunica mea il lauda pe Ceausescu si credeti-ma, din cauza TUTUROR nemernicilor de politicieni post-revolutie, mi-e greu sa-i mai demontez argumentatia conform careia era mai bine pe vremea lui Ceausescu.
    Nu ma mira ca v-ati adunati sa-l injurati pe marele poet Paunescu, singurul om care mai folosea limba romana fara s-o violeze si care punea inima in ceea ce facea. Dar, repet, nu ma mir. Pentru trambitele noii ordini mondiale si ale masoneriei, orice inseamna patriotism, natie, patrie creaza repulsie si trebuie distruse. Se petrec crime morale colosale, iar voi ati ramas blocati in cretinismul asta cu Paunescu sau Vadim care au laudat Carmaciul. Zi de zi jurnalistii lauda la comanda pe cel care-i plateste mai gras, dar neaga. Omul asta si-a asumat TOTUL. N-a negat nimic. Ce sila imi face tara asta nerecunoscatoare.
  • -1 (1 vot)    
    dezamagire (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 20:08)

    Olguta [utilizator]

    Mi-am exprimat dezacordul fata de articolul despre Paunescu, al Domnului Tismeanu, mai bine zis dezacordul fata de momentul publicarii. Mi-ati putea zice: nu e totuna?!Nu, nu e totuna, fiindca sunt niste obiceiuri religioase, traditii, reguli, cutume. De aia nu se fac nunti in posturi. Nu dai petrecere, cand in casa alaturata este priveghi, cu muzica la maximum. Iar hotnews m-a cenzurat pentru acest lucru, stergandu-mi mesajele anterioare. Va pierde multi cititori hotnews. Sa va fie rusine, hotnews.