UPDATE Marko Bela: In tergiversarea Legii Educatiei nu este vina opozitiei, ci a coalitiei majoritare/ Imi permit sa critic colegii de coalitie/ De la guvernare am iesi in conditiile in care nu ar mai functiona coalitia

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 noiembrie 2010, 18:12 Actualitate | Esenţial


Liderul UDMR, Marko Bela, a declarat miercuri ca nu intelege motivatiile pentru care Curtea Constitutionala a respins asumarea raspunderii pentru Legea Educatiei Nationale, in conditiile in care actul normativ reprezinta o prioritate absoluta si este in interesul intregii societati.

"Nu cunosc nici eu motivele si motivarea Curtii Constitutionale, dar afirm si reafirm ca angajarea raspunderii Guvernului a fost si este un act constitutional", a spus vicepremierul Marko Bela, care a subliniat ca a analizat decizia de acum un an a CCR, care a respins un proiect de lege al Educatiei pe care guvernul de atunci, condus tot de Emil Boc, isi asumase raspunderea.

Acea motivare era legata de faptul ca nu a avut loc o dezbatere profunda si seriosa asupra acestui subiect, a precizat Marko Bela, care a adaugat insa ca de aceasta data au avut loc dezbateri atat in societatea civila, cat si in camera ineferioara a Parlamentului, care a aprobat proiectul.

"Angajarea raspunderii Guvernului a fost un act constitutional si nu inteleg de ce a respins aceasta initiativa a Guvernului. Cand e vorba de un proiect de lege foarte important, de o prioritate absoluta, in interesul intregii societati, in mod firesc guvernul are posibilitatea constitutionala de a-si angaja raspunderea", posibilitate oferita chiar de Constitutie, a argumentat liderul UDMR.

UDMR a convocat consiliul permanent al partidului/ Acesta va iesi de la guvernare in conditiile in care nu ar mai functiona coalitia 

UPDATE 
Marko Bela considera ca vina pentru tergiversarea Legii Educatiei in Parlament o poarta coalitia majoritara, nu opozitia. "In acest moment, nu fac reprosuri opozitiei. Daca avem o majoritate parlamentara, acea coalitie are obligatia de a sustine actele Guvernului. Opozitia are dreptul de a critica", a spus Marko Bela. Acesta a afirmat ca a fost convocat consiliul permanent al UDMR, urmand ca zilele urmatoare sa aiba loc consultari, iar la "inceputul saptamanii viitoare sa fie luata o decizie". "Intrebarea este daca exista posibilitatea de a merge mai departe cu Legea Educatiei si daca aceasta coalitie reuseste sa-si reafirme solidaritatea", a spus Marko Bela. "Eu am convocat Consiliul Permanent al UDMR, care este forumul nostru mai restrans de decizie, si am convocat si grupurile parlamentare pentru sedinta comuna, pentru luni. Azi este inca miercuri si bineinteles ca zilele urmatoare vom avea consultari cu presedintii organizatiilor teritoriale si la inceputul saptamanii viitoare vom lua o decizie", a precizat vicepremierul.

Intrebat in ce conditii ar iesi UDMR de la guvernare, acesta a raspuns ca o asemenea decizie ar putea fi luata daca "nu mai functioneaza Coalitia, daca partenerii de guvernare ar afirma ca programul guvernamental in legatura cu care s-a convenit nu mai este valabil sau daca anumite deziderate importante din acest program nu mai sunt valabile, inclusiv si ceea ce inseamna legea Educatiei".

"Daca s-a tergiversat pe mai multe luni de zile adoptarea acestui proiect de lege, acest lucru nu este vina Opozitiei, ci este slabiciunea coalitiei guvernamentale, slabiciunea colegilor din Senat. Eu insumi sunt senator si imi permit sa critic proprii mei colegi, inclusiv pe cei din Coalitie, dintre care unii, in acest moment, aplauda decizia CCR, ceea ce nu inteleg, inclusiv presedintele Comisiei de invatamant din Senat. Nu accept o astfel de abordare sau o astfel de atitudine din partea Coalitiei majoritare!", a spus presedintele UDMR. Acesta a spus ca nu neaga faptul ca partidul pe care il conduce are un interes special ca Legea Educatiei sa fie adoptata cat mai rapid. 

"Avem un  astfel de interes, UDMR si-a asumat o alianta inclusiv in scopul unui progres in drepturile minoritatilor (...) Deci, in acest moment, Legea Educatiei o vad ca pe o prioritate, dar pe de alta parte, nu neg si un interes special", a precizat Bela. 

  • Potrivit acestuia, adoptarea Legii depinde de coalitia majoritara. "Depinde nu de demersurile opozitiei, totul depinde de coeziunea, solidaritatea si forta coalitiei majoritare", a mai spus presedintele UDMR.
  • Acesta a mai spus ca unii dintre senatori, printre care si presedintele Comisiei pentru invatamant din Senat Mihail Hardau, s-au suparat pentru ca Executivul si-a asumat raspunderea pe Legea Educatiei.
  • "Eventual unii sunt suparati sau se simt jigniti, numai ca inclusiv domnul senator Hardau si care a fost si ministru intr-o anumita perioada, ar fi trebuie sa observe ca nu are puterea de a duce pana la capat aceasta lege. S-a lasat dus de val si a lasat aceasta lege. Mi se pare ca, in iunie sau in luna mai, a trecut din Camera Deputatilor in Senat aceasta lege si domnul senator, presedinte al Comisiei de invatamant, nu a reusit sa duca pana la capat aceasta lege", a spus Marko Bela.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1502 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Nem tudom, Marko? (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 18:36)

    Igen [anonim]

    Pai, ar trebui sa intelegi urmatoarele: intr-un stat de drept, puterile sunt separate, iar legile le face Parlamentul, nu Guvernul. Aici nu merge ca Guvernul sa "ia fata" Parlamentului si sa dea o lege "smechereste", prin asumarea raspunderii, pentru ca Parlamentul se misca prea greu. Nu e vorba de continutul legii, care poate fi bun. Dar procedeul e gresit, ca la adoptarea legii nu merge strategia taximetristica a "bagarii in fata la semafor". Pricepusi, Marko, sau sa ti-o zic pe ungureste?!
    • +2 (6 voturi)    
      puterea argumentului (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 20:15)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Igen

      argumentul tau nu ar fi fost suficient de puternic daca nu ar fi avut si tenta asta contondenta, de esenta lemnoasa naturala care se datoreaza fara doar si poate verdetzii românului din tine, nu-i asa? sau nici nu conteaza puterea argumentului atunci cand trebuie sa te arati xenofob?
    • +2 (2 voturi)    
      legi, palavrament, guvern (Joi, 4 noiembrie 2010, 8:40)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Igen

      mda. asa ar trebui, numai ca palavramentul, din dormitorul din deal, nu prea face legi. e ocupat cu niscai mishmashuri, intre doua sforaieli.
      pana una alta, guvernul este cel care a elaborat legi si le'a supus spre dezbatere mult prea stimatzilor alesi ai popo'ului. palavramentul asta e multzumit cu legile, asa cum fura ele ...elaborate de guvernele antestatatoare. e bune, mai draga ! au fost date de noi, prin noi, pentru noi. daca'mi promitzi ca nu divulgi, itzi spune si cine e noi.
      acum, cand ioropa si fmi ne fortzeaza la aliniere, la respectarea regulilor si legilor uniunii, cand integrarea este peste noi, gramada, acest palavrament, de tatzi de albine, lucreaza ca o frana. ei, adica aia, "noi", cum le'am zis mai sus, vor sa mai adaste oleaca, inca n'au terminat furaciunea tzarii...
      cam asta e povestea.
      cat de morco belu, o sa mai adaste si el pana'si vede sacii in carutza. si daca'si ia ramas bun dele pedelisti, apai nu vad ca zgrebenciuk & co. sa le dea ce pohtesc.
      morco si ciracii lui, se vor mai gandi oleaca. s'au maniat si ei, asa, sa nu zica lumea ca' s moi.

      da, mai draga ! in camera de jos, au gasit motiv cu roberta. si vorba poetului, daca n'o aveau, o inventau. iar sus, la iatacul lu' mircica, acole e dezmatz. e la bunul plac al pesedeilor.

      prosti sunt pedelistii ca nu renuntza, sa'i lase, pe pilotul de curse si pe liberalu' floricica, sa guverneze. adica sa'si scoata ochii, mai dihai ca morco lui boc.

      cred c'a venit timpul, pentru politrucientii si potentatzii din tzarisoarea, sa hotarasca daca mai merg cu soarele, spre vest, sau raman la ideia ca lumina vine dela rasarit.

      s'auzim de bine...
    • 0 (0 voturi)    
      'paranormal' vs,. bani..... (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 20:29)

      'figelem' draga.... [anonim] i-a raspuns lui Igen

      nicen - draga, noi voim 'inca un pas mic'....
  • -2 (2 voturi)    
    Un partid ? ilegal vorbeste ???? (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 18:40)

    niculita30 [utilizator]

    :(((
  • +5 (5 voturi)    
    PD-L + PNL? (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 19:03)

    cristi767 [utilizator]

    Asta se pregateste?

    Pentru ca intreb si eu... cum ar intra UDMR cu PSD/PNL la guvernare [daca ar iesi din coalitie]?

    Ce o sa le ceara? Sa le voteze legea asta a educatiei pe care opozitia tocmai a depus motiune de cenzura? :))
    • 0 (2 voturi)    
      Da (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 21:41)

      Ronnie [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      PSD+PNL va avea nevoie de UDMR pentru a avea majoritate. Si daca PSD+PNL va avea majoritate cu UDMR, atunci, da, asta o va cere UDMR si i se va da.
  • +1 (5 voturi)    
    Marko Bello (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 19:29)

    bolintin [anonim]

    Să iasă unguri de la govern, nau ce căuta în ţara rromanească. Să să ducă în ţara lor.
    • +2 (6 voturi)    
      bolintin e satul tau de bastina? (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 20:18)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui bolintin

      tara lor este aici unde s-au nascut si unde li-s ingropati stramosii de 1000 de ani. tara asta este si tara viitorilor romani de origine asiatica si africana care deja au inceput sa vina si care vor veni in numar mare peste 10-15 ani.
      • +1 (1 vot)    
        scuze (Joi, 4 noiembrie 2010, 7:32)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        am votat cu minus din greseala.de acord cu cele sustinute de tine.
  • +4 (4 voturi)    
    Ciudat (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 19:41)

    George [anonim]

    Pai nu "opozitia" a sabotat sistematic trecerea acestei legi prin parlament? Nu Geoana este cel care a sesizat CC si cel care tine aceasta lege blocata la senat:? UDMR isi cauta alibiuri si motive false pentru a iesi de la guvernare... De ce oare? Aceasta lege a fost negociata chiar si cu purcelul si catelul din curtea liderilor de sindicat, chiar si cu ignorantii si nepriceputii de mai bine de un an si jumatate... Ce-or vrea? Sa mai stea inca vreo cativa ani in parlament pana va fi ori ingropata definitiv ori pana va fi schimonosita in asa fel incat mafia din sistem sa-si pastreze privilegiile si influenta... O rusine fara margini. Romania este nereformabila. Cei care doresc asta sunt mult prea putini fata de marea masa, amorfa, a celor care vor sa tina lucrurile in loc cu orice pret.
  • -3 (5 voturi)    
    Poate se trezeste poporul !!! (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 20:00)

    Dan Florin [anonim]

    Decizia Curtii Constitutionale este corecta. Legea
    educatiei propusa de Guvern era o RUSINE . Dar
    o rusine si pentru partidele politice din opozitie si societatea civila care au acceptat mizeria predarii geografiei si istoriei in limba maghiara , constituirea Consiliilor de Administratie din scoli cu numar minoritar de cadre didactice si majoritari din afara , depolitizarea aparenta facuta in scoli si multe altele . Demisia pentru acest ministru incompetent cu gasca lui de asa zisi de ministri secretari de stat ( pe post de suflatori - ca la teatru ,vezi badea oana ) , la care se adauga tot haosul din sistem . Poate reusim sa intram in Europa si fara carnete de partid !!!