UPDATE Theodor Stolojan: Cresterile salariale dupa 1 ianuarie ar putea fi de 16-18% * Gheorghe Flutur: Haideti sa vedem la momentul potrivit cat va fi procentul de majorare

de I.R., V.M.     HotNews.ro
Luni, 1 noiembrie 2010, 12:53 Actualitate | Esenţial


Prim-vicepresedintele PDL, Theodor Stolojan, a declarat luni, inaintea sedintei BPN al PDL ca, din diferite calcule pe care le-a vazut, cresterile salariale anul viitor ar putea fi de 16-18%, si nu 25%, transmite Mediafax.

"Ideea initiala era sa aplicam reducerea de personal in sectorul public, iar la cei ramasi sa putem reveni la 1 ianuarie la salariile de dinainte de reducere. Din pacate, nici evolutia economica nu a mai fost cea gandita si nici pasul reformei nu a fost cel anuntat", a spus Stolojan.

El a precizat ca aceste calcule continua, dar ca, potrivit celor vazute de el, cresterile erau in medie de 16-18%.

Stolojan a mai aratat ca aplicarea acestor cresteri ar putea fi diferentiata, la salarii mai mici fiind cresteri mai mari.

Gheorghe Flutur da ca certa cresterea salariilor bugetarilor, dar nu se pronunta asupra procentului
    
"Parerea mea este ca mai degraba o faci (n.r. - cresterea salariilor) decat sa o spui dinainte. Faptul ca e o crestere economica, e cert ca ceva crestere (n.r. - a salariilor) va fi. Si asta este si optiunea noastra si a Guvernului. Cat va fi asta, haideti sa vedem la momentul potrivit. Eu sunt mai prudent in a ma pronunta care va fi", a declarat Flutur, dupa sedinta conducerii centrale a partidului, intrebat daca i se pare realista o majorare a salariilor bugetarilor intre 16 si 18% cat estimase anterior democrat-liberalul Theodor Stolojan, transmite Agerpres.

Flutur a mai aratat ca afirmatiile membrilor delegatiei FMI privind cresterea economica sistematica demonstreaza ca masurile luate de Executiv sunt corecte, iar daca acest barometru este real, spune el, trebuie ca actuala guvernare sa se gandeasca ''la bunastarea oamenilor, inclusiv la salarizare".

"Dar trebuie sa fim foarte cumpatati, sa sustinem toate masurile, de aici este si aceasta graba cu legea care si asa este usor tarzie - legea bugetului de stat pe 2011. De aici si graba pentru legea salarizarii unice, pentru legea pensiilor si daca vreti pentru legea Educatiei", a mai spus Flutur.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1330 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Eu cred ca potrivit celor vazute de el,.... (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:02)

    Gigi [anonim]

    nu a vazut bine. D-le Stolojan, 16-18% din nimic, eu stiu ca tot nimic e. Dvs nu stiti la fel?
  • -1 (1 vot)    
    si spagile? (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:14)

    bacsis [anonim]

    Spagile se indexeaza si ele tot cu procentul acesta?
    • 0 (2 voturi)    
      Spaga e negociata (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:27)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui bacsis

      de toate partile interesate. Salariul unui bugetar de asemena necesita acordul mai multor parti, insa bugetarul este exclus din start de la negociere.
  • -1 (1 vot)    
    mda.. (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:25)

    Igor [anonim]

    niste petarde aruncate sa mai creasca un pic cota guvernului in perioada sarbatorilor. pe ce calcule serioase se bazeaza afirmatiile astea?

    off topic: Din fericire FMI-ul nu ne poate alimenta constant cu bani pe cat pot fura nenorocitii astia din Guvern, ca altfel ne-am vinde transilvania ungurilor sa platim datoria.....
    • +1 (1 vot)    
      ptr rusnacul de igor (Luni, 1 noiembrie 2010, 14:18)

      francezu [anonim] i-a raspuns lui Igor

      igore esti cumva bugetar sau un asistat social care nusi mai primeste banii ptr tfc?fiti realisti cind faceti anumite afirmatii,daca prostia ar durea si ar ucide sunt sigur ca f putini ar mai ramane in viata.....
      • 0 (0 voturi)    
        asa este! (Luni, 1 noiembrie 2010, 14:30)

        daa [anonim] i-a raspuns lui francezu

        cel mai bun exemplu esti tu. :))
  • -1 (1 vot)    
    Aidoma grevistei: vorbeste cu D-zeu! (Luni, 1 noiembrie 2010, 14:11)

    om [anonim]

    Cred ca am auzit in ultimele doua luni atatea tampenii pe tema asta. E foarte clar ca nu pot sa mareasca salariile, cat timp nu reintram pe crestere.
    Va rog, Dle Stolojan, mai comunicati si cu premierul. BOC.
    Avem arierate de platit, dobanzi la creditul extern, deficit la fondul de pensii., revendicari pierdute de stat in instanta......... De unde?Probabil ca si Stolojan vorbeste , ca invatatoarea din Caracal (scuze, dar e pe bune din Caracal), cu D-zeu!
  • 0 (0 voturi)    
    inca o teapa de laborator,contrazisa de fmi (Luni, 1 noiembrie 2010, 20:29)

    butterfly [anonim]

    frankestein,stai jos!
    ai fost desemnat prim-ministru,in 2009, doar sa faci psd-ul sa faca monstroasa coalitie,dupa care te-ai retras, lasand managementul strategic economic pe mana unor noneconomisti(teapa).
    datorita agatarii de putere a acestora am ajuns in disolutie cvasitotala.
    asa ca acum, cand e totul praf,nu mai veni cu indulciri electorale neeligibile,alta teapa.