UPDATE Invatatoarea Cristina Anghel a renuntat la greva foamei: "Poate vi se pare hilar, dar eu vorbesc cu Dumnezeu"

de I.R., R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 noiembrie 2010, 8:58 Actualitate | Esenţial


Invatatoarea Cristina Anghel a reuntat luni la greva foamei, la 70 de zile de cand a renuntat la hrana in semn de protest fata de neaplicarea Legii de majorare a salariilor cadrelor didactice adoptate in 2008. Ea a declarat ca a s-a angajat pe acest drum alaturi de Dumnezeu, pe care l-a rugat sa o sfatuiasca si sa fie alaturi ea.

"Am plecat la drum cu Dumnezeu, l-am rugat sa ma sfatuiasca, sa fie langa mine. Poate vi se pare hilar, dar eu vorbesc cu Dumnezeu", a spus ea, intr-o conferinta de presa organizata, dupa cum a precizat chiar ea, la sugestia ziaristului Victor Roncea.

"Pana la un anumit moment, semnele au fost pozitive si intr-adevar si eu m-am simtit bine", a spus ea, adaugand insa ca odata cu vizita parintelui Ioan a inteles ca trebuie sa se opreasca. De fapt, a explicat ea, o gluma a parintelui Ioan a determinat-o sa renunte.

Gluma se referea la un pustnic care traia intr-o pestera, dar au venit inundatiile. Mai multi oameni au venit cu o barca pentru a-l salva, dar pustnicul a afirma ca Dumnezeu este alaturi de el si-l va salva. Dupa ce refuzat trei barci, pustnicul moare inecat. In Rai, l-a intrebat pe Dumnezeu de ce l-a lasat, iar Dumnezeu ii raspunde: "Eu ti-am trimis trei barci, ca tu nu ai vrut sa te urci in niciuna, asta e alta chestiune", a povestit invatatoarea gluma care a determinat-o sa renunte la greva foamei.

"Daca vrem sa fim o tara normala, daca vrem sa avem o viata normala, trebuie sa incercam sa-i intelegem pe cei de langa noi, sa-i iertam atunci cand gresesc (...) dar sa incercam sa fim oameni. Am uitat sa fim oameni", a spus ea, adaugand ca se simte foare rau.

Cristiana Anghel se afla de cateva saptamani la Institutul de Boli de Nutritie din Bucuresti, fiind hranita prin perfuzii. Aceasta va avea nevoie de ingrijiri medicale si spitalizare cateva saptamani pentru a putea reveni la o viata normala, timp in care va ramane internata la spitalul bucurestean.

Potrivit Agerpres, Anghel a fost convinsa sa renunte la greva in urma vizitei Arhiepiscopului Covasnei si Harghitei, Ioan Selejan.

"Da, voi renunta la greva pentru ca astazi (sambata - n.r.) am primit vizita Prea Sfintitului Ioan de Covasna si Harghita cu care am stat de vorba, nu in calitate de preot care a venit sa ma certe pentru ca imi pun viata in pericol, ci ca un om apropiat, ca un frate care mi-a amintit ca am o familie care va suferi daca nu voi mai fi si care mi-a explicat ca este impotriva vointei lui Dumnezeu sa imi risc viata, mai ales ca, dupa atatea zile de greva foamei, as fi putut muri. Am decis sa urmez caile legale pentru a-i determina pe cei care trebuie sa respecte legea sa o faca", a spus invatatoarea.

Cristiana Anghel, invatatoare titulara la Scoala nr. 2 din Caracal, a intrat in greva in a doua parte a lunii august. Ea va primi la aceeasi scoala un post de invatator itinerant pentru copiii cu nevoi speciale.


Citeste mai multe despre   
















4955 vizualizari

  • +4 (20 voturi)    
    Plus royalist que le roi! (Luni, 1 noiembrie 2010, 9:10)

    Daniel [anonim]

    Mantuitorul a postit 40 de zile si apoi a flamanzit. Ei bine, invatatoarea noastra eroina nu a mancat 70 (SAPTEZECI!!!) de zile si abia apoi a flamanzit.

    ?????????????????????????????????????????

    Sunt multe semn de intrebare asupra acestei "greve a foamei" ... Nici un om nu poate rezista atata timp fara hrana. Personal eu ma indoiesc de corectitudinea ei ...
    • +18 (20 voturi)    
      nu fi copil (Luni, 1 noiembrie 2010, 9:41)

      geon [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      frate tu nu intelegi ce este greva foamei. femeia nu a mancat ( nu a bagat la stomac ) dar in schimb i-au bagat la greu cu perfuzia tot felul de stimulenti alimentari de subzistenta ( glucoza, etc ). acesti stimulenti nu te ajuta sa nu mori dar nici nu poti sa stai cu ei pe picioare. parerea mea. oricum mie mi se pare la fel de dubioasa afacerea dar din alte motive.
    • -1 (7 voturi)    
      Informeaza-te inainte (Luni, 1 noiembrie 2010, 9:42)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Te-as ruga sa te informezi inainte sa faci anumite informatii ca cea de deasupra. Se vede in afirmatia ta ignoranta si lipsa de cunostiinte in legatura cu ce afirmi! Lasa religia cartilor si bisericii si cauta sa citesti ce inseamna greva foamei. Daca citeai cu atentie si continutul articolului vedeai si informatia despre cum a ramasa in viata femeia de mai sus: a fost hranita parenteral (adik prin perfuzii) cu minimul de substante nutritive ca sa supravietuiasca!
    • -12 (18 voturi)    
      dezamagire (Luni, 1 noiembrie 2010, 10:13)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Plus royalist que le roi!
      Sa iti fie rsine daca tu ai asa o parere despre sacrificiul acestei femei!
      • +11 (11 voturi)    
        Nu este chiar asa (Luni, 1 noiembrie 2010, 12:55)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui alex

        taria opiniilor nu este echivalenta cu justetea acestora. In ce a constat in fapt sacrificiul ? Mai mult o operatie media facuta de o persoana ce are nevoie - interviul o dovedeste deplin - de sprijin mediacal psihiatric de specialitate. Manipularea de politicieni a unui caz medical este absolut rusinoasa si cei ce au facut-o ar trebui sa poarte raspunderea cazului
        • -6 (6 voturi)    
          femeia merita toata stima (Luni, 1 noiembrie 2010, 16:20)

          logan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Daca scri doar sa te afli in treaba,daca nu ai nici un scop nobil in viata,si nu lupti pentru nimic,nu inseamna ca nu sunt si altfel de persoane,opuse felului tau de a gandi.
        • -4 (4 voturi)    
          esti penibil. (Luni, 1 noiembrie 2010, 17:16)

          aa [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          mai mult nu merit sa iti spun.
      • +11 (11 voturi)    
        da-i cu goagalu'... (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:48)

        iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui alex

        ...Si cauta in trecut ca femeia asta e la a doua tentativa cu greva, are motive personale diferite de ceea ce afirma acum. Mai mult, se pare ca e ceva patologic, de spitalul9.
        • +6 (6 voturi)    
          saracu' Petrache Lupu (Luni, 1 noiembrie 2010, 14:19)

          hatru [utilizator] i-a raspuns lui iancu jianu

          Pai nu zice ea singurica cum vorbeste cu Dumnezeu? Apropo : poate cineva sa-mi spuna ce distanta e de la Caracal la Manglavit?
        • +2 (6 voturi)    
          NOTA DE PLATA (Luni, 1 noiembrie 2010, 14:25)

          cris [anonim] i-a raspuns lui iancu jianu

          Am si eu o intrebare??
          Cine plateste pentru spitalizarea acestei profesoare. Cred ca sunt peste 60 de zile in care a beneficiat de asistenta medicala.
          Va inchipuiti cat a costat staul. Fac apel la organizatiile care au sprijinit protestul femeii sa (inclusiv televiziunile) sa vina sa plateasca facura la spital.
          La fel se intampla si cu puscaiasii, gresesc grav fata de stat si beneficiaza de cazare gratuita ani de zile. Cand vine ziua votului au aceleasi drepturi ca mine care imi platesc taxele ajutand statul sa functioneze.
          Pe cand o lege care interzica drepul la vot al persoanelor asitate social.
          STIATI CA: Suma platita de stat pentru hrana un copil de la orfelinat este mai mica decat cea pentru un puscarias.
          DE CE: pentru ca apartin de ministere diferite: in primul caz ministerul munci, in al doilea caz ministerul justitiei.
          STIATI CA: un politist de la MI are salariu mai mic decat unul de la MJ
          • -4 (6 voturi)    
            dumneai di CAS platit 30 de ani (Luni, 1 noiembrie 2010, 16:16)

            aa [anonim] i-a raspuns lui cris

            dragi catei PDL-isti care va umflati buzunarele pe creditele facute de voi si platite de talpa tarii!
          • 0 (0 voturi)    
            usurel (Luni, 1 noiembrie 2010, 22:50)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui cris

            prefer s-o trateze pe aceasta doamna pe banii mei din taxe decat milioanele de tigani si degenerati pe care-i creste statul pana ajung buni de furat si dat in cap!
        • -2 (4 voturi)    
          chiar ma intrebam cand o sa spuna cineva asta (Luni, 1 noiembrie 2010, 17:17)

          aa [anonim] i-a raspuns lui iancu jianu

          in rest ati lucrat pe toate planurile :)
          jenant.
    • +4 (6 voturi)    
      Maradoneala (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:02)

      Costi [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Greva foamei asta a lu Anghel este chiar ce este femeia :o maradoneala tiganesca.Romanii au reusit sa ridiculizeze chiar si conceptul de greva a foamei .
      • +3 (5 voturi)    
        Am o intrebare (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:42)

        Boschetarul [anonim] i-a raspuns lui Costi

        Unde pot sa fac si eu o greva a foamei de 70 zile ca sa ies din iarna si sa fac bani de tigari de la ziaristi dornici de interviuri? ca n-am unde dormii si sa fac baie ca vine iarna si la boschet este frig . Parerea mea nea nicule ....
      • -4 (6 voturi)    
        pana unde?? (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:43)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Costi

        Pana unde reusiti sa va coborati??? Maradoneala? Ia tine tu greva foamei 70 de zile si ia vezi ce "maradonela" e??? Tu ridiculizezi conceptul de opinie libera cu atitudinea asta slugarnica, lipsita de logica elementara. Daca se arunca in cap de pe casa ce era, sinucidere "maradonista"?
        • +3 (3 voturi)    
          Daca se arunca in cap de pe casa? (Luni, 1 noiembrie 2010, 15:33)

          Costi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Te rog sa precizezi inaltimea casei. Am mai vazut la stiri de importanta nationala reportaje despre oameni urcati pe casa care amenintau ca se arunca dar la urma se lasau pagubasi si se dadeau jos singuri dupa tot scandalul de rigoare .Tiganie ....
          • -1 (3 voturi)    
            NU taiem pensiile,NU facem acoord cu FMI (Luni, 1 noiembrie 2010, 17:07)

            aa [anonim] i-a raspuns lui Costi

            NU suntem in criza ... bla bla
            si pe urma fix contrriul ... nu spunem cine ... dar asta nu e tiganeala... o invatatoare care moare de foame si careia nu i se dau niste bani ce i se cuvin prin lege ba mai mult i se taiie si care isi mai si permite sa protesteze e tiganeala...

            mai PDL-eilor imi e mila de voi pentru ca PCR si Ceausescu au facut mult mai putin rau tarii asteia in 25 de ani fata de cat ati facut voi in cei 13 aniui cat ati guvernat din 1989 pana acum.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu cred ca asta e problema (Marţi, 2 noiembrie 2010, 15:15)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      adevarata problema este ca invatatorii, mai mult decat profesorii, ar trebui SA TREACA de niste evaluari psihologice.

      Sunt tot felul de exaltati si dezaxati cu care ne lasam copiii 6-8 ore / zi. Ceva nu-i in regula in sistemul asta de invatamant, cu oamenii nu-i in regula...
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Daniel... (Joi, 4 noiembrie 2010, 10:18)

      Antonia [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Pildele cu Mantuitorul nu sunt registrate in nici un istoric medical cu exactitate, ci doar repovestite pana au fost adunate intr-o carte, iar despre "corectitudinea" grevei foamei trebuie tinut cont ca cea mai mare perioada a grevei a fost petrecuta sub supraveghere medicala si sub perfuzii, acest lucru ajutand organismul.
      Din pacate neuronii tai, Daniel, oricat ar fi de corecti lipsesc cu desavarsire, dar spune o rugaciune si poate vor reaparea.
  • +11 (19 voturi)    
    despre d-na invatatoare (Luni, 1 noiembrie 2010, 9:37)

    eroul de la marasesti [anonim]

    cind i-am vazut la tv unghiile lungi ale d-nei invatatoare si bratarile de la miini, mi-am dat seama ca nu era vorba de lipsa de bani ci de mindria de a fi bugetar mereu, pina mai deunazi, cu buzunarul plin . si fara grija zilei de miine. si atit
    • -4 (12 voturi)    
      Buzunarul plin? (Luni, 1 noiembrie 2010, 10:17)

      jay [anonim] i-a raspuns lui eroul de la marasesti

      Bah, tu pe ce lume traiesti? Ce invatator are "buzunarul plin" si nu are grija zilei de maine? Cred ca confunzi lucrurile tare de tot...
      Faptul ca o femeie are unghiile lungi nu inseamna nici pe departe ca are o gramda de bani sau nu are grija zilei de maine. Faci niste inferente gresite...
      E ca si cum ai afirma ca un profesor barbierit si dat cu after-shave are salariu de 1000 euro...:))

      Da, bugetarii sunt de vina, ei sunt doar niste profitori, care muncesc putin sau deloc si iau salarii si pensii nesimtite! Boc, ai dreptate, tata! Bugetarii sunt de vina!
      • -3 (3 voturi)    
        au salarii nesimtite!!! asa a zis Basescu (Luni, 1 noiembrie 2010, 16:16)

        aa [anonim] i-a raspuns lui jay

        asa a zis Boc! asa e!
        • 0 (0 voturi)    
          da (Luni, 1 noiembrie 2010, 22:52)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui aa

          Basescu, Boc &CO au VENITURI nesimtite! la aia sa le ceri saracie, nu bugetarilor care muncesc, postacule! daca n-ar fi lipitorile astea securiste pe noi am trai muult mai bine!
  • +10 (12 voturi)    
    Martiiriu live (Luni, 1 noiembrie 2010, 10:09)

    un adevarat apostol [anonim]

    Sigur ca a fost hranita prin perfuzii si protestul s-a numit greva foamei.
    Acum , eu am alta nedumerire: toata aceasta campanie media pro dna Anghel i-a facut mai mult rau. Romanii au fost manipulati de atatea ori , incat devin repede suspiciosi.
    Eu nu i-am remarcat unghiile lungi , dar vocea si tonul, ca sa nu ma refer si la discurs, nu ma faceau sa cred ca e un om la un pas de moarte. Foarte didactic, foarte academic, putin autosuficient
    In plus, nu sunt convins de motivul exact al protestului, care pendula intre revendicari salariale si revendicari imobiliare personale.
    Sa aplicam : Crede si nu cerceta?
  • +13 (21 voturi)    
    Si totusi cine plateste? (Luni, 1 noiembrie 2010, 10:23)

    Mahtasooma [utilizator]

    Ma intrebam si in urma cu 30 de zile, si nu am primit nici un raspuns.
    - Cine plateste atatea zile de spitalizare?
    - Cum se face ca acea persoana are asemenea conditii, in timp ce pacienti in stare grava stau cate doi in pat?
    - Daca ai lipsi de la locul de munca (la privat) atata timp ai mai fi primit?
    • -2 (12 voturi)    
      invatatoarea a platit (Luni, 1 noiembrie 2010, 12:00)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Mahtasooma

      prin contributiile la sanatate pe care le-a platit pana acum. intelegi?
      probabil ca ai avea concediu medical - epuizarea fizica este motiv de concediu medical - fie ea datorata muncii intensive sau hranei dificitare.
      daca nu crezi, incearca.
      • +6 (8 voturi)    
        Ma indoiesc .. (Luni, 1 noiembrie 2010, 14:09)

        Inna [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Ca sumele platite la asigurari de sanatate , ii sunt suficiente sa-si acopere cheltuielile pentru cele 70 de zile de infometare voita. Si ma indoiesc ca pana acum nu a mai apelat la serviciile medicale!
        Ma gandesc ca poate era mai intelept sa foloseasca banii respectivi pentru un tratament psihiatric.
        Nu de alta , insa chiar ca fara sa vrem, ne trimitem copiii sa fie educati la scoala, de catre persoane cu asemenea labilitati psihice!
        • -1 (3 voturi)    
          sa calculam naivitatea unora ca dvs. (Luni, 1 noiembrie 2010, 16:22)

          aa [anonim] i-a raspuns lui Inna

          este aproape imposibil.
          pe de alta parte Constitutia ii ofera acest drept.
          iar CAS-ul platit e considerabil mai mare decat acele zile de spitalizare.
          ca fapt divers coloana oficiala a lui Basescu din ce bani se plateste ?
          • +1 (3 voturi)    
            Amice, esti naiv... sa nu spun idiot (Luni, 1 noiembrie 2010, 17:14)

            cristiaan [anonim] i-a raspuns lui aa

            CAS-ul este 10,5% din salar, corect? Pune matale la socoteala una bucata salar invatatoare max 1500RON indiferent vechime (ca sotia mea are acum 800RON ca profesoara cu facultate si 13 ani vechime, lucreaza la liceu cu norma intreaga). Vasazica 150RON pe luna, asta face 1800RON pe an plateste ea CAS. Imparte la 70 zile si vezi ca da 26 RON pe zi pentru: cazare in pat spital ocupand locul altuia (care e trimis la plimbare), asistenta medicala, monitorizare 24/24, teste zilnice glicemie plus solutii perfuzabile si consumabile, basca teste saptamanale complete, plus eventual un paznic, sa nu fie deranjata.

            Dar ce sa ma mai mir. Faci si tu calcule cam cum fac si PSDul si PNLul cand promit ca scazand impozitele si crescand salariile, o sa aiba mult mai multi bani la buget.

            Curat idioti, coane Fanica.
          • +1 (1 vot)    
            Nu sunt naiva! (Luni, 1 noiembrie 2010, 21:56)

            Inna [anonim] i-a raspuns lui aa

            Gandeste-te putin! Avem un sistem medical aproape in colaps. Oameni bolnavi ( precizez, nu care isi provoaca intentionat afectiuni) nu au un loc decent intr-un spital public ( precizez, si ei platesc asigurari de sanatate).
            Ea care lupta pentru un principiu ( nu am inteles prea bine care) ar fi trebuit sa se gandeasca, ca prin ceea ce face, consuma ceva in defavoarea altor oameni care chiar vor sa fie sanatosi si nu sunt!
            Dar daca singura persoana care a convins-o sa revina cu picioarele pe pamant a fost un preot, ar fi putut de la inceput sa se retraga pentru un timp intr-o manastire si sa protesteze astfel.
            Intelegi ce vreau sa zic? aceasta femeie este un fel de lup.. moralist! Detine un soi de egoism.. distructiv.
            De aceea nu pot fi impresionata de acest gen de oameni, care fac greva foamei ( insa in spital) , care isi dau foc cu benzina in fata primariei ( dar nu cu prea mult combustibil) , care se arunca de pe stalpi ( dar nu prea inalti) , acoperisuri.. etc.
            • 0 (0 voturi)    
              cu o asemenea gandire (Marţi, 2 noiembrie 2010, 9:00)

              Dan Deac [anonim] i-a raspuns lui Inna

              Cu o gandire de tipul asta n-are rost sa faci nimic pentru romani. Gandind asa orice greva si protest apare ca fiind inutil
    • -3 (9 voturi)    
      plateste Boc (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:08)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Mahtasooma

      Asta te roade pe tine ? Io inteleg ca trebuie sa faci sluj in fata puterii mic portocaliu, dar felul in care pui problema arata ca ori esti oligofren ori esti un postac terminat.
      Daca nu-i convine ia intra in greva foamei 70 de zile si spune-ne ce "conditii" deosebite ai. Iti platesc eu spitalizarea, jur !!
      • +3 (5 voturi)    
        ... (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:53)

        Mahtasooma [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Ce treaba are politica in toata treaba asta?

        Ma roade, pentru ca o matusa a fost operata timp de 6 ore, iar cand a iesit din operatie a fost asezata in pat cu o alta persoana. Iar altii care isi provoaca o 'afectiune' stau ca la hotel.

        Ma roade pentru ca banii care s-au cheltuit cu aceasta persoana puteau sa ajute alte persoane.

        Ma roade pentru ca salvarea care mergea de 3 ori pe zi la ea acasa sa-i faca un control, putea sa salveze o viata.

        Nu o sa incerc niciodata sa obtin ceva in viata prin santaj.
      • +2 (6 voturi)    
        Ce s-ar intampla (Luni, 1 noiembrie 2010, 14:01)

        nick [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        daca foarte, foarte multe persoane s-ar decide sa intre simultan in greva foamei ? Daca si-ar abandona toti munca si s-ar prezenta la spitale, cerand sa li se asigure asistenta .
        Ia zi, platesti ? Sau plateste partidu'? Cum au platit pentru marele miting/mars poate se gasesc niscai banuti sa ajutati si grevistii, nu ?
    • 0 (2 voturi)    
      ea din 30 de ani de CAS (Luni, 1 noiembrie 2010, 16:17)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Mahtasooma

      si statul tot mai e DATOR !!!
    • 0 (2 voturi)    
      cine plateste (Luni, 1 noiembrie 2010, 16:28)

      logan [anonim] i-a raspuns lui Mahtasooma

      Cine plateste furtul din buzunarele romanilor,diminuarea salariilor,maririle de preturi nejustificate,abuzurile si nedreptatile ce se fac poporului roman ?
      Mai bine sa te intrebi de soarta a milioane de oameni care sufera din partea actualei puteri,si nu a unei persoana ce protesteaza pentru aplicarea unei legi.
  • +8 (16 voturi)    
    jenant (Luni, 1 noiembrie 2010, 11:41)

    Traian_S [utilizator]

    si oamenii astia sunt pusi sa ne invete copii cum stau lucrurile cu "viata".

    jenant
    • 0 (2 voturi)    
      hahaha (Luni, 1 noiembrie 2010, 15:06)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Traian_S

      atatea discutii ieftine prostie atat de multa, invidie ca un om are unghii lungi....doamne fereste!
      in ce hal am ajuns...
      sa mai treaca vreo 2-3 generatii si sa zicem ca ne mai revenim
  • +2 (10 voturi)    
    saraca (Luni, 1 noiembrie 2010, 12:38)

    ana461 [anonim]

    saraca dupa atatea zile fara hrana te cred si eu ca incepi sa vorbesti cu dumnezeu incepi sa ai viziuni
    • +3 (5 voturi)    
      mda (Luni, 1 noiembrie 2010, 14:23)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui ana461

      Tura trecuta cand a facut greva foamei pentru nu stiu ce punere in posesie vorbea probabil cu Allah.
  • +2 (8 voturi)    
    "Poate vi se pare hilar, dar eu vorbesc cu Dumneze (Luni, 1 noiembrie 2010, 12:44)

    Luk [utilizator]

    Nu gasesc nimic amuzant in asta...
    • +10 (10 voturi)    
      Ai dreptate (Luni, 1 noiembrie 2010, 12:56)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Luk

      e doar penibil !
    • -4 (6 voturi)    
      mi se pare hilar ca unii au inteles mot-a-mot (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:13)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Daca citesti articolul si pilda arhiepiscopului intelegi ca femeia nu e habotnica. Rade de pustnicul care a renuntat barcile de salvare... Cred ca afirmatia a fost facuta in cel mai firesc, crestin mod, nu e nevoie de o interpretare mot-a-mot. De altfel in toate declaratiile sale a fost extrem de coerenta si neorbita de ora (in locul ei ii injuram pe conducatori de-i spurcam !!!)
      • +4 (4 voturi)    
        ad litteram (Luni, 1 noiembrie 2010, 14:20)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        "Am plecat la drum cu Dumnezeu, l-am rugat sa ma sfatuiasaca, sa fie langa mine. Poate vi se pare hilar, dar eu vorbesc cu Dumnezeu"

        Vad ca l-a si rugat cate ceva...

        Ne explici tu ce inseamna sau o lasi balta?
        • -1 (3 voturi)    
          amice securist (Luni, 1 noiembrie 2010, 17:15)

          aa [anonim] i-a raspuns lui Luk

          noi stim ca Securitatea pedepseste opiniile neconforme cu cele ale tatucii dicatoriale dar vezi tu nu au reusi alte dictaturi sa inlature credinta crestina ...
          cred ca sunt cam 22.000.000 de romani care vorbesc cu Dumnezeu ...

          si poate nu ar fi rau sa mai citesti sti matale niste filosofi francezi ... sa vezi ce spun respectivii
          penibili sunteti!
          dar vremea trece ... si voi dispareti ca partid...
          din 2012-2013 ne intoarcem fara voi cel mai probabil la crestere economica si stabilitate in tara ...
          • +2 (2 voturi)    
            bla bla (Luni, 1 noiembrie 2010, 18:55)

            astea [anonim] i-a raspuns lui aa

            De-aia merge totul asa cum merge in Romania, ca prea multi romani vorbesc cu Dumnezeu in loc sa puna osu' la treaba. Ia mai lasati bre palavrageala cu oricine o fi si mai si trageti impreuna cu noi la jug, si-apoi om vedea.
            • -2 (2 voturi)    
              cu voi la jug? (Luni, 1 noiembrie 2010, 22:55)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui astea

              fereasca Dumnezeu sa trag la jugul nebunului violent basescu! pe voi de la jugul ala va trebui sa va bagam direct la bulau, v-a molipsit turbarea asiaticului chior!
              • 0 (0 voturi)    
                LUI SPRC (Marţi, 2 noiembrie 2010, 16:30)

                carat [utilizator] i-a raspuns lui srpc

                Sa inteleg ca tu pana in 2014 nu vei lucra (asta in cazul in care esti major) si vei trai din banii lui mamica si taticu sau poate din bani cersiti sau furati?
          • +2 (2 voturi)    
            mda, alt dizident :)) (Luni, 1 noiembrie 2010, 22:53)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui aa

            Vestea proasta e ca nu mai suntem 22 de mil, doar vreo 20 (cu tot cu aia din strainatate)

            Vestea buna e ca filosofi francezi nu vorbesc despre greve politice poruncite de Dumnezeu :))

            Cat despre securisti... doar un netot ca tine isi inchipuie ca stau si scriu pe hotnews... securistii sunt prea ocupati sa faca bani, bai pui de proletar ce esti :))

            P.S. Ad hominem? Doar atata poti? Ori sunt securist, ori sunt membru de partid, ai? Foarte trista societate civila avem... foarte trista!
  • +6 (8 voturi)    
    va dati seama? (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:00)

    helena [anonim]

    Va dati seama ce fel de oameni ne invata copiii in scoli?
    Au inebunit cu totii! Daca cineva nu e de acord cu ei, atunci e dictatura...
    Chiar, pana unde-i va mai suporta Dumnezeu pe acesti nemernici, care in numele dreptatii si adevarului isi urmaresc propriile scopuri!...
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:02)

    geez [anonim]

    hai fratilor, mai lasati-ne cu intoxicarea cu femeia asta, chiar nu merita nicio atentie.
    • 0 (2 voturi)    
      ba dimpotriva merita TOATA ATENTIA (Luni, 1 noiembrie 2010, 17:01)

      aa [anonim] i-a raspuns lui geez

      e precum liderii intelectuali din anii 50 care au fost dusi la beci de Securitatea de atunci. fix la fel. metodele sunt un pic diferite.
    • -1 (1 vot)    
      basinescul tau nu merita atentie... (Luni, 1 noiembrie 2010, 22:56)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui geez

      ...decat cateva secunde, pana il prinzi bine in catare! hahaha
      • 0 (0 voturi)    
        Doamne fereste! (Marţi, 2 noiembrie 2010, 11:51)

        aa [anonim] i-a raspuns lui srpc

        o asemenea nenorocire.
  • +3 (3 voturi)    
    N-am vazut simptomele (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:21)

    Xavi [anonim]

    http://chestofbooks.com/health/nutrition/Dietetics-4/Starvation-Symptoms.html
    N-am vazut nimic de felul asta la doamna invatatoare:
    "The victims become so ravenous that all sense of taste gives place to the intense hunger. Upon one of the recent unfortunate arctic expeditions, on one occasion, the tea being accidentally omitted from the kettle, dirty water was drunk by the starving men without recognising the difference. The secretions are altered, and become inactive. The urea excretion falls to one fourth the normal. The total volume of blood is diminished, and anaemia is extreme.

    The body temperature begins to fall in the first day of the period of starvation, and continues falling, so that a loss of ten or more degrees below the normal of 98.60 F. may occur.

    In extreme cases muscular action is no longer possible; there are vertigo and faintness on raising the head, the voice is lost, and gradually the nervous system succumbs to languor and general prostration; the mind becomes more and more dull, listless, and even idiotic, the victim being unable to describe his condition or express his wants. He may have hallucinations, insomnia, and dreams, in which are often pictured scenes of plenty.

    The sufferings produced by slow starvation distract the mind and render connected thought difficult. If long continued, the mind becomes unbalanced, and men who have been shipwrecked and left to wander in the open sea in rowboats for a long time without food usually become delirious, or even maniacal, within four or five days."
    • -1 (3 voturi)    
      nici la calugarii care tin tot pustul si mai mult (Luni, 1 noiembrie 2010, 17:00)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Xavi

      nu am vazut ... desigur e fals... de fapt stim si am vazut exact ce stiti voi PDL-istii sa faceti din 2004 pana acum ...
      dar ma gandesc oare perfuziile alea din spital or fi ajutat-o ?
  • -5 (7 voturi)    
    campania asta va decredibilizeaza (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:50)

    Bogdan [anonim]

    tot ce spuneti impotriva femeii asteia care nu a avut nimic strident in atitudine si nu a facut decat sa-si cera drepturile LEGALE, fara sa faca nimic rau altora, se va intoarce impotriva voastra !!
    Lipsa de respect fata de demnitatea unui profesor este este absolut jenanta si parca e in spiritul conducatorilor nostri
    • -2 (4 voturi)    
      a protestat impotriva DICTATURII!!! (Luni, 1 noiembrie 2010, 16:59)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      sa dispara!
      nu e buna! cateii securisto comunbisti ai PDL vor da minusuri... pentru ca si ei sin probabil platiti direct sau nu tot din bani publici ca sa faca asta :)
  • +5 (7 voturi)    
    Intrebari (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:53)

    Florin Oprea [anonim]

    1. A primit salariu pentru zilele de greva; nu de alta, dar e platita din bani publici;
    2. Cine a platit asistenta medicala; sper ca nu Casa de asigurari de sanatate!
    • -2 (2 voturi)    
      e nu mai spune catel PDL-ist ... (Luni, 1 noiembrie 2010, 16:23)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Florin Oprea

      1. discutabil probabil nu.
      2. CAS e OBLIGATA sa plateasca.
      3.DREPTUL de a protesta e consfintit de Constitutie.
  • +3 (5 voturi)    
    se poate si asa in Romania (Luni, 1 noiembrie 2010, 14:09)

    nicustrom [anonim]

    Stimata doamna ce exemplu puteti da elevilor d-voastra si spuneti natiunii Romane cine v-a finantat si cum v-ati primit salariu din banii cui ?
  • -4 (6 voturi)    
    LAMURIRE (Luni, 1 noiembrie 2010, 14:17)

    un profesor [anonim]

    nu ati inteles nimic!!!!
    nu ati inteles motivul pt care face greva foamei
    d-zeu poate sa vorbeasca cu oamenii dar tot el deschide si canalele de comunicare daca vrea sa transmita ceva cuiva.
    va cred ca nu puteti intelege daca va hraniti doar cu coca-cola si snacksuri
    generatie de obositi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Culmea ipocriziei! (Luni, 1 noiembrie 2010, 14:31)

    Iulia [anonim]

    Ati observat culmea ipocriziei ? Madam fosta ministresa Kati (Andronescu) deplangea situatia grevistei ! Culmea este ca aceasta grevista cerea ceace madam Kati nu i-a dat cand a venit la guvernare ,adica marirea cu 50% a lefurilor ! Va mai amintiti cum ii ducea cu zaharelul,ba ca le da in prima faza nu stiu cat,ba ca n-are de unde,pana a iesit de la guvernare !Politica de doi bani !
    • +2 (2 voturi)    
      Saracuta de ea... (Luni, 1 noiembrie 2010, 15:39)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Iulia

      .... kati e o nevinovata, nici nu stie pe ce lume traieste! Nu degeaba i se spune Ambramburica.
      • -1 (3 voturi)    
        adevarul istoric spune asa: (Luni, 1 noiembrie 2010, 16:32)

        aa [anonim] i-a raspuns lui Claude

        PSD a propus
        PNL a votat

        PDL a votat si a criticat guvvernul Tariceanu pentru ca se opunea chiar foarte vocal.
        Basescu a promulgat legea
        guvernele Boc au amanat intrarea in vigoare si s-au opus acelei legi .
        Asa ca lasati-o ca macane securistilor portocalii ca
        PDL nu mai exista ca intentie de vot, si veti mai intra in Parlament probabil cand o numara Blaga , Roberta sau Baconschi voturile...
  • +1 (1 vot)    
    Merge-asa (Luni, 1 noiembrie 2010, 15:03)

    muciflenduri [anonim]

    Ca vorbeste femeia cu Dumnezeu nu ar fi prea grav, multi vorbesc cu Dumnezeu.
    Ingrijorator ar fi daca si Dumnezeu ar vorbi cu ea, iar in privinta asta e mai discreta, nu ofera suficiente detalii,,,
  • +3 (3 voturi)    
    nu va este rusine (Luni, 1 noiembrie 2010, 15:37)

    mihai [anonim]

    sa va luati de aceasta martira, eroina sistemului romanesc de invatamant , femeie care a stat 70 de zile in greva foamei si care,dupa ce a luat legatura cu divinitatea,a avut puterea de a vorbi coerent , de a povesti in ordine cronologica activitatea-i de luptatoare.Aceasta femeie a avut asa o putere incat ,dupa cele 70 de zile de nemancare s-a prezentat in fata natiunii (nu-i asa ca nu voia publicitate?),a intregii prese cu manichiura proaspat facuta ,tunsa ,vopsita si coafata. Stiu ca vor sari ca arsi profesorii ,dar doamna este oglinda fidela a majoritatii profesorilor romani contemporani :latratori ,inregimentati politic,mercantili ,profitori (ce-ar fi sa declare ca nu vor primi niciun cadou de Craciun?),slab pregatit,indiferenti fata de problemele elevilor.Este clar ca dupa acest spectacol de azi o vom vedea pe o lista de partid.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu, deloc (Luni, 1 noiembrie 2010, 15:46)

      alt mihai [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Ne-am saturat de reality show-uri si manipulari.
      Da, acum se vede si lungimea unghiilor.
      Probabil ca avea nevoie de o rampa de lansare, ingenioasa manevra.
      A cerut o marire de salariu prin acest protest, pentru ca altii au castigat in instanta si ea nu.
      O societate fara printipuri.........
      • -1 (1 vot)    
        esti penibil(a). (Luni, 1 noiembrie 2010, 17:10)

        aa [anonim] i-a raspuns lui alt mihai

        mai mult ce sa spun ? ca abia asteptam 20.000.000 de romani urmatoarele alegeri sa reparam greseala din 2004 ?
        • 0 (2 voturi)    
          unde-i turma aia? (Luni, 1 noiembrie 2010, 18:58)

          mastin [anonim] i-a raspuns lui aa

          Care 20 de milioane?? Se poate cumva sa viseze cineva ca tot romanul este de acord cu domnia sa?
    • +1 (1 vot)    
      PENTRU PUBLICITATE MONDIALA (Marţi, 2 noiembrie 2010, 16:44)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Te pomenesti ca se va inscrie la Guinness book in speranta de si mai multa publicitate iar daca cei de acolo nu o vor inregistra, va intra iar in greva foamei.
  • 0 (2 voturi)    
    Ma intreb din nou (Luni, 1 noiembrie 2010, 19:25)

    Un roman anonim [anonim]

    Oare cum au comentat toti acesti vajnici aparatori ai doamnei invatatoare actiunile grevistilor foamei din Piata Universitatii? Sunt sigur ca i-au condamnat cu mainie proletara.Erau impotriva iubitului lor tovaras Iliescu si impotriva urmasului PCR numit atunci FSN si acum prin furtul inclusiv al siglei PSD. Cine constient sau nu face jocul lor devine prin definitie erou. Nu-i asa tovarse aa? Si acum dati cu minusurile pentru ca e singurul vostru argument, sa reduceti la tacer orice opinie contrara.
    • -1 (1 vot)    
      completare (Luni, 1 noiembrie 2010, 22:59)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

      FSN a fatat doi serpi veninosi: PSD si PD! cum pana mea iti permiti sa nu scrii adevarul, postac murdar?
  • 0 (0 voturi)    
    Jeanne d'Arc de Caracal = Doina Cornea 2 (Marţi, 2 noiembrie 2010, 12:36)

    Marian Boldea [anonim]

    Tot circul cu greva asta a foamei e o mare mascarada: ce greva foamei e aia cu perfuzii?

    In timp ce miloane de oameni fac foamea din cauza saraciei, o autodeclarata partenera de dialog al lui Dumnezeu isi permite sa nu manance ca sa ce?

    In ultima instanta, ca s-o vedem la televizor, chinuindu-se in mod penibil sa lacrimeze, pe Ecaterna Andronescu, cea care ar fi putut sa se lupte dintr-o pozitie mult mai puternica, cea de ministru al educatiei care-a fost, pentru aplicarea aceiasi legi pentru care "a facut greva foamei" si Jeanne d'Arc de Caracal, sau pe tot felul de alti saltimbanci cu pretentii de politicieni, deveniti brusc si ei foarte ingrijorati de soarta cuiva, asta dupa ce 20 de ani nu le-a pasat decat de ei si-ai lor!

    Sau un popa, pretins ingrijorat si el, venit tocmai din Covasna sau Harghita, in timp ce popii burduhosii din Bucuresti sunt ocupati cu adoratia unei scobitori facute chipurile din lemnul "sfintei cruci".

    Timpul va arata ca de fapt toata mascarada a fost bine planificata - la un moment dat noua Jeanne d'Arc va fi folosita, probabil intr-un mod foarte asemanator cu cel in care a fost folosita Doina Cornea la "revolutia" din 1989.

    Si asta pot s-o spun fara sa pretind c-as vorbi cu Dumnezeu - ajunge sa-mi folosesc putin mintea!