VIDEO Camera Deputatilor a adoptat printr-o "eroare legislativa" TVA de 5% la alimentele de baza si neimpozitarea pensiilor mai mici de 2.000 lei

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2010, 11:40 Actualitate | Esenţial


 documente
(20 Oct 2010) PDF, 27KB
(20 Oct 2010) PDF, 15KB
Plenul Camerei Deputatilor a adoptat, marti seara, un proiect de lege initiat de parlamentari PSD+PC si PNL prin care se instituie aplicarea TVA de 5% la alimentele de baza, cum ar fi painea, carnea, laptele, uleiul vegetal si zaharul. De asemenea, s-a aprobat ca pensiile sub 2.000 de lei sa nu fie impozitate, potrivit Mediafax. Camera este forul decizional. Legile urmeaza sa fie trimise la promulgare.

Printre democrat-liberalii care au votat cele doua legi se numara si ministrii Elena Udrea, Ioan Botis si Gheorghe Ialomitianu.

Camera Deputatilor a adoptat astfel propunerea legislativa a deputatului PDL Mircia Giurgiu de modificare a Codului Fiscal, care prevede ca "venitul impozabil lunar din pensii se stabileste prin scaderea din venitul din pensii a sumei de 2.000 de lei neimpozabile lunare".

UPDATE 2 Ministrul Finantelor, Gheorghe Ialomitianu, a declarat ca a fost vorba de "o eroare, pentru ca s-a stiut ca este raport de respingere." Acesta a explicat ca exista doua modalitati prin care eroarea poate fi corectata, fie legile sunt retrimise de catre seful statului, fie Guvernul o corecteaza printr-un proiect legislativ.

UPDATE Presedintele grupului PDL din Camera Deputatilor, Mircea Toader, a afirmat ca partidul isi asuma responsabilitatea pentru eroare, dar va rezolva problema in Parlament, fara a fi nevoie de interventia presedintelui Basescu:
  • "PDL isi asuma responsabilitatea pentru eroare. Noi am depus chiar acum doua initiative legislative pentru revenirea la forma initiala a celor doua proiecte de lege. Nu o sa fie necesar ca presedintele sa reintoarca cele doua proiecte adoptate din eroare de procedura legislativa, ci o sa le modificam noi in Parlament".
Surse din PDL au declarat pentru HotNews.ro ca legile au fost "votate la gramada", fara a se cunoaste exact continutul acestora, iar acum democrat-liberalii spera ca legile sa fie trimise spre reexaminare de presedintele Traian Basescu.

Deputatul PDL Gelu Visan a declarat ca a fost vorba de o "eroare tehnica legislativa".

"Am vorbit cu toti colegii, nu sunt foarte in regula (aceste greseli - n.r.), dar aceasta situatie o s-o reglam tot printr-un vot in parlament. Se poate rezolva. O sa gasim formula legislativa cea mai buna, nu suntem foarte bucurosi", a spus Visan.

Primul proiect de lege prevede introducerea unei cote reduse de 5% care se aplica "asupra bazei de impozitare pentru livrarea de paine, carne, lapte, ulei vegetal si zahar, precum si pentru livrarea locuintelor ca parte a politicii sociale, inclusiv a terenului pe care sunt construite, terenul pe care este construita locuinta include si amprenta la sol a locuintei".

Al doilea proiect precizeaza ca "venitul impozabil din pensii se stabileste prin scaderea venitului din pensii a sumei de 2.000 lei neimpozabile lunar".

Votul la cele doua propuneri legislative a fost: 286 pentru, din care 115 de la PDL, 75 PSD, 42 PNL, 17 UDMR, 18 de la minoritati si 12 din randul independentilor.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














16181 vizualizari

  • +6 (78 voturi)    
    He he ... si cica nu este haos (Miercuri, 20 octombrie 2010, 11:46)

    teoria haosului [anonim]

    SI SA INTELEG CA NU ESTE HAOS IN GUVERN SI IN COALITIA IN GENERAL! OFff mai iubitorilor de Base ... cand o sa intelegeti ca nu aveti cu cine? ca toti oamenii lu Base din sistem sunt niste trogloditi! Cand nu ai cu cine ... nu ai! :) PS spuneti si ca au fost votate in unanimitate inclusiv de ministrii PDL prezenti in sala!
    • -3 (77 voturi)    
      Unde dai si unde crapa... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:12)

      terebent [anonim] i-a raspuns lui teoria haosului

      Ce treaba are guvernul si presedentia cu ce se voteaza in parlament?? Asta este exemplul tipic de gargara pe care o practica iubitorii si pupatorii de SOV si Iliescieni. Retardati sunteti, Doamne.
      • +25 (37 voturi)    
        incerc sa-ti explic (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:11)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui terebent

        1. pai unii ministri sunt si parlamentari. adica macar ei ar fi trebuit sa stie ce voteaza.
        2. guvernul are treaba cu ce se voteaza pentru ca trebuie sa aplice legile votate (cu mici exceptii - cand e legea cu salariile profesorilor si cand mai vor ei)
        • +9 (47 voturi)    
          Nu-i mai explica (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:19)

          io [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Ca oricum in prostia lui nu intelege. Judecand dupa plusuri vad ca are si sustinatori. In felul asta nici nu ma mira ca ne conduc niste tampiti pentru ca si electoratul lor e la fel.

          O zi buna
          • +6 (18 voturi)    
            Popor Roman cat te mai lasi condus de tembeli???? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:11)

            niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui io

            Asta e problema! :(((
        • 0 (10 voturi)    
          mai adaug si eu ceva (Miercuri, 20 octombrie 2010, 16:09)

          bula [anonim] i-a raspuns lui adrian

          PSD a votat neimpozitarea pensiilor pana la 2000 ron desi programul lor, abia votat de congres, zice altfel. Nici astia nu stiau ce voteaza.
          • 0 (14 voturi)    
            ghici ce? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 17:05)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui bula

            despre psd stiam ca sunt toti o apa si-un pamant.
            constatam acum ca si pdl sunt la fel.
            si atunci, de ce sa votez pdl?
            • +6 (6 voturi)    
              2 abordari (Miercuri, 20 octombrie 2010, 18:56)

              snowflake [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              Sunt 2 abordari aici:
              a) cine nu munceste nu greseste
              b) pdl tocmai si-a dat un hidrant
              Adevarul e la mijloc.
      • +20 (30 voturi)    
        pt terebent (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:16)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui terebent

        Legatura dintre Basescu si parlament este simpla... parlamentarii care au votat "eroarea" sunt cei ce sustin Guvernul.. orice guvern este sustinut de o majoritate/ guvernul este sustinut si de Basescu.. Basescu este emanatia acestei majoritati el comportandu-se ca un adevarat sef de partid.. in momentul in care vezi asa eroare.. cam iti pui intrebari.. aaaaaaaa.. si printre cei ce au votat erau si ministrii.. inclusiv dna Udrea.. deci vezi cate legaturi exista.. asa ca dragule tare esti dus cu pluta.. la asa alegatori ca tine.. asa alesi ca astia
        • -3 (11 voturi)    
          logic sau emotiv? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:50)

          bula [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          rationamentul de mai sus era valabil si cu Tariceanu? era Basescu emanatia lui PNL si PSD?
          • +1 (5 voturi)    
            Nu mai incerca... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:39)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui bula

            ...sa faci pe prostul ca nu prinde!

            Basescu a fost sprijinit (la primul mandat) de alianta DA (nu de PNL + PSD). Guvernul + Tariceanu au fost sustinuti de Basescu pentru ca nu Iliescu l-a nominalizat pe Tariceanu Prim Ministru.

            Cand parlamentul a votat aiurea legea salarizarii profesorilor, guvernul (Tariceanu) i-au cerut lui Basescu sa nu promulge legea ... deci precent exista.
      • +8 (26 voturi)    
        ... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:24)

        george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui terebent

        Inainte sa ne faci retardati pe astia ce nu suntem de aceeasi parere cu conducatorul mult iubit, citeste articolul primitivule.
        Vezi ca trei ministri (printre care si cel de finante) au votat contrar intereselor guvernului. Judecand dupa mintea ta (lipsa) tot SOV e de vina, nu?
    • +2 (46 voturi)    
      Cine rade la urma ... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:16)

      haos [anonim] i-a raspuns lui teoria haosului

      "Tot Base este de vina, stiu sigur."

      Una peste alta, va duce la schimbari in viitor, degeaba se bucura postacii PSD - PNL, este inceputul sfirsitului pentru modul de a face politica al PSD- PNL.
      • +4 (6 voturi)    
        300 de parlamentari promisi ??? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:12)

        niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui haos

        ! :(((
    • +9 (37 voturi)    
      Erori legislative in parlament. (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:18)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui teoria haosului

      Ai partial dreptate.Basescu nu are in coalitie oameni suficient de motivat pentru a face ce a promis.Partea proasta este ca opozitia reprezentata prin Ponta,Antonescu,Vanghelie te ia cu fiori daca ar ajunge la guvernare.Pacat ca partidele din opozitie sunt controlate de grupari mafiote care au devalizat si vor sa devalizeze in continuare economia nationala.Sub masca unor asa zise protectii sociale se fac excrocherii in favoarea grupurilor mafiote.
    • +7 (35 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:24)

      ... [anonim] i-a raspuns lui teoria haosului

      "CHIRIEAC BOGDAN : - Asa e. Absolut ! Tot ma asteptam, domnule, totusi o miscare. A avut pe parcursul a cinci ani, hai sa spunem pe parcursul a patru ani, cu exceptia erorii grave pe care a facut-o cand a fost suspendat si care apoi a intors-o in favoarea lui, putem sa-i spunem lui Florin adevarul, nu ?
      S.O.VANTU - Da, evident.
      CHIRIEAC : - Adica dintr-un c... imens in care se afla, de era luat cu pietre, l-ai adus din nou la 75%, de necrezut, dandu-i un balon de oxigen la mijlocul mandatului, ce n-a avut nimeni.
      S.O.VANTU: - Mai si ca sa spunem pana la capat, suspendarea a fost facuta ca urmare a aliantelor pe care le-am construit eu pentru suspendare pentru ca mi-a deschis dosarul cu Banca Agricola.
      CHIRIEAC : Da.
      S.O.VANTU: - Si am vrut sa-i dau o lectie, dar nu pana la capat.
      CHIRIEAC : - Da, stiu si acest aspect.
      S.O.VANTU: - Da, batranelule".
      Deci voi il doriti pe vantu presedinte
      • -1 (5 voturi)    
        Nu l-am auzit... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:41)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ...

        ...pe Vantu sa candideze...

        Oricat de hot ar fi Vantu asta nu inseamana ca Basescu e un presedinte bun ;)
    • +2 (18 voturi)    
      Toata lumea a sarit! Stenogramele sa le uitam!!! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:07)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui teoria haosului

      Saracii asistati sociali de pe forum, ajunsesera sa vorbeasca doar intre ei datorita stenogramelor lui Vantu. Acum au sarit ca arsi ca sa acopere murdaria cat mai repede. Mi-e sila!!!
    • +4 (14 voturi)    
      Nici vorba de haos e o noua minune! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:49)

      leix [anonim] i-a raspuns lui teoria haosului

      Cred ca poate fi a 7 minune a PDL-ului! Prima a fost o ministresa Ridzi care fura pe la festivaluri, a doua e Boc care da legi neconstitutionale cand e profesor de drept constitutional, a treia minunatie e Oprea (care a fost seful mafiei lui Nastase si acum e reevaluat si mai imaculat ca oricand), urmeaza pe patru Funeriu care e ministrul educatie ce nu are studiile echivalate in tara si imediat dupa el pe cinci se claseaza Anastase care numara din 2 in 2 si exponential cand e vorba de cvorum si de o lege organica. Si acum ghici care e minunea cu nr. 6?
    • -3 (5 voturi)    
      masurile sunt bune (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:26)

      George [anonim] i-a raspuns lui teoria haosului

      Masurile sunt bune. ambele,
      Sa inteleg ca parlamentul nu stie sa ce voteaza ca sa voteze niste legi bune ?

      Te ia rasul plansul !
    • +1 (3 voturi)    
      Teoria ... pupincurismului! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:01)

      Old bear [utilizator] i-a raspuns lui teoria haosului

      Iliescenii nenorociti isi freaca copitele de multumire: cine seamana haos va culege suturi in fund!
      Opozitia lui peste prajit...
  • -7 (31 voturi)    
    ce vrajeala (Miercuri, 20 octombrie 2010, 11:47)

    alex [anonim]

    Vor sa o dea la presedinte sa o refuze la promulgare, ca dupa aia sa oracaie pe la TV ca presedintele e "contra poporului".
    • +5 (17 voturi)    
      Popularitate (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:44)

      Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Cota lui Basescu in PDL a scazut dramatic, este sapat chiar de cei pe care i-a propulsat (Videanu, Blaga, samd ...)
    • +5 (7 voturi)    
      nu stiu cine pe cine... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 16:34)

      mucles [anonim] i-a raspuns lui alex

      a propulsat.
  • +21 (25 voturi)    
    why not? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 11:51)

    nicksone [utilizator]

    se va impulsiona consumul. exista precedentul majorarii TVA-ului iar preturile la multe produse au ramas la fel. comerciantii vor sa vanda. cat priveste neimpozitara pensiilor iar nu e idee rea,insa trebuie vazut impactul asupra bugetului.in ambele cazuri (TVA 5% si neimpozitare pensii la u anumit plafon).

    in istorie, s-au facut atatea greseli care au dus la lucruri bune...
    • +12 (18 voturi)    
      nu discut de cota de TVA (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:13)

      bula [anonim] i-a raspuns lui nicksone

      ci de abureala din jur. Carnea e impozitata cu X%. Dar pastrama facuta din carne? dar slanina obtinuta prin transarea carnii? dar slanina afumata? dar slanina cu boia? dar cea fara boia, dar cu usturoi? HAOS TOTAL!!! Painea e taxata cu Y%. OK! dar cornurile (cornul si laptele)? dar chiflele? dar painea cu ceapa? HAOS TOTAL!!! Uleiul: care? de masline (e tot vegetal), de porumb, de dovleac, de samburi de struguri? ALTA IDIOTIE populista! Uleiul folosit la prajirea cartofilor la McDonalds cu cat e taxat? ALT HAOS! Alimente cum ar fi:... Mai sunt si altele? cine le defineste?
      • +4 (8 voturi)    
        deja... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:36)

        nicksone [utilizator] i-a raspuns lui bula

        ...o dam in normele de aplicare. principiul e bun.
        • +1 (7 voturi)    
          pana la principii... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:57)

          bula [anonim] i-a raspuns lui nicksone

          am mai avut tva diferentiat. iti aduci aminte? si a fost imposibil de gestionat. de ce emai posibil acum? nu cumva ceea ce a fost o intentie buna devine o imensa gaura in buget prin lipsa de incasari? acea gaura va trebui sa fie acoperita din alta parte, indiferent de numele premierului. daca maine vine ponta premier are cu ce acoperi gaura? primele reactii luate de rtv la o precupeata in piata care era f.bucuroasa. de cand produsele din piata au tva?care se colecteaza si sa varsa la stat?? va reduce acest tva pretul painii vandute cam 95% la negru???
      • +8 (14 voturi)    
        asta nu e o scuza bula (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:13)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui bula

        faptul ca aia de la pdl voteaza contrar intereselor lor nu este scuzat de faptul ca e complicat de aplicat ce voteaza. din contra. ar fi trebuit sa nu voteze.
        haos e ca nu stiu aia de capul lor
    • +3 (9 voturi)    
      Chiar asa? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:08)

      ionionut [utilizator] i-a raspuns lui nicksone

      Si totusi... daca n-ar fi o greseala ci pe bune? Daca pica motiunea, guvernul PSD-ist si PNL-ist care o sa vina si care tot sustinea cu atata ardoare aceste amendamente nu va avea decat sa la puna in practica.
      Si uite asa, dintr-o miscare de condei (sau de cartela), toate masurile de atenuare a deficitului (de care spera sa beneficieze noul guvern) se anuleaza complet.
      Magnific, as putea spune... cu pretul de a fi considerati prosti, arata un pic opozitiei cam in ce pozitie ar fi dupa ce trece motiunea...
  • +8 (34 voturi)    
    O DOVADA IN PLUS (Miercuri, 20 octombrie 2010, 11:51)

    gabriel4west [utilizator]

    - mai era nevoie oare - de INCOMPETENTA celor de la PDL.

    Ca la scoala - eu am teza la matematica, am venit cu subiectele gata facute, dar, din eroare, in loc sa dau teza gata facuta la mate o dau pe cea gata facuta pt romana.

    Sa mori de ras !!!!!!!!!!! - daca nu ar fi de plans.

    Hai, baieti, veniti si votati in favoarea motiunii de cenzura, ca voi sigur o sa fiti siguri ca votati pentru - sa zicem - reabilitarea termica a blocurilor ce au mai ramas de reabilitat.
  • +8 (34 voturi)    
    cine a condus sedinta? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 11:52)

    YogiBear [anonim]

    Cumva "profesionista" Anastase?

    Iar Visan, de ce a votat? Din eroare, zice? Pai, sa-si dea demisia!
    Sau sa fie dati afara.

    Sau o fi vina lui Vantu, mai stii?
  • +12 (36 voturi)    
    ah, "profesionistii" PD! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 11:54)

    dorin [anonim]

    Astia vor sa ne scoata din criza????
    Ei habar n-au ce voteaza!!!!!
  • +2 (20 voturi)    
    TVA 5%????? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 11:57)

    nimeni [anonim]

    ha ha, pai stati ca vine basescu acum si o trimite inapoi dupa care vin slugile si voteaza impotriva, cum sa fie ei de acord cu asta!???
    relax!
    • -6 (18 voturi)    
      ca sa vezi ce scrii! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:17)

      bula [anonim] i-a raspuns lui nimeni

      zaharul e taxat cu 5%. CARE? de sfecla, de trestie, candel, tos, cubic? Zaharul din cafea la bar? dar zaharul din prajiturile de cofetarie? dar zaharul bagat fraudulos in vin? PS. Presedintele Patronatului Carnii spunea mai demult ca nu exista produsul CARNE. APropos: in viu sau transata? tot cu 5% si importul din Argentina sau din Italia (daca le taxezi diferit e DISCRIMINARE UE si nu trece nici 5 zile). DEMAGOGIE PSD la care din prostie au pus botul PDL.
  • +5 (25 voturi)    
    Mistouri parlamentare (Miercuri, 20 octombrie 2010, 11:59)

    cornel [anonim]

    in tara lui basescu
  • +11 (11 voturi)    
    Alta eroare (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:01)

    Cristina [anonim]

    Am primit o scrisoare de la ANAF
    A patra situatie in care nu-ti primesti TVA inapoi:
    inregistrarea in scopuri de tVA conform art 153(1) a fost anulata ca urmare a inregistrarii in scopuri de tva conform art 153 din acelasi cod
  • +10 (28 voturi)    
    rusinica pdl (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:01)

    marius [anonim]

    suntem de risul curcilor, cand voteaza si ceva in interesul oamenilor , voteaza din greseala, RUSINE PDL
    • -7 (15 voturi)    
      ce este in interesul oamenilor??? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:22)

      curios [anonim] i-a raspuns lui marius

      taxare la ulei vegetal? la fel si la ulei de masline si la ulei din samburi de masline si la ulei de palmier (pt.prajit cartofi) Toate sunt uleiuri vegetale. Deci 5% la un produs de lux? DEMAGOGIE!!!!!! Vor pune ulei scump in bidoane ieftine la import si vor plati mai putin TVA. Asta vrem?
      • +6 (12 voturi)    
        huh?!?! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:50)

        me [anonim] i-a raspuns lui curios

        uleiul produs de lux?!?!?!
        da care sunt produsele de baza atunci?!
        paine cu ceapa?
        • +6 (8 voturi)    
          le cerem imperativ (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:32)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui me

          domnilor Boc si Basescu sa defineasca meniurile nesimtite. Nu vom torela asa ceva :)
        • -2 (6 voturi)    
          nu stii sa citesti sau esti postac? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 16:01)

          curios [anonim] i-a raspuns lui me

          ulei "normal" cam 4 ron/lt. Ulei de masline peste 20 ron/lt. Este produs de lux sau nu? Paine -franzela- normala max 1 leu/300 gr. Painea cu seminte, cu ceapa etc de la 4 ron/300 gr. O fi produs de baza? Si ramane intrebarea de mai sus: chifla la brutarie cu 5% si chifla la carciuma cu 24%?
          • +1 (3 voturi)    
            ... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:32)

            m,e [anonim] i-a raspuns lui curios

            ce ulei gasesti tu la 4 ron/litru? chiar sunt curios.
            si oricum de cand e uleiu de masline produs de lux? deci sa inteleg ca uleiu de masline si de palmier intra in aceeasi categorie cu ceasurile rolex si cu bentleyurile nu?
            ok, poate nu e produs de baza, da in nici un caz nu e produs de lux.

            si ca o paranteza, uleiul de masline e mai sanator decat cel de floarea soarelui. cel de palmier e muuult mai bun pentru prajit, deci ar cam fi de baza. painea cu seminte e de asemenea mai buna dpdv nutritional etc ....
            eu asta vroiam sa arat, tu vezi orice nu inseamna mamaliga cu paine si ceapa ca e produs "de lux"
        • +1 (1 vot)    
          lasa-l in pace (Joi, 21 octombrie 2010, 8:22)

          raul [anonim] i-a raspuns lui me

          ca nu stie ce spune, toti pdl-istii sunt niste prosti, fara exceptie, si mai prosti sunt cei care inca ii mai sustin.
    • +1 (5 voturi)    
      ce te mira mariuse? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:41)

      ion ionel [anonim] i-a raspuns lui marius

      astia sunt de aratat la cnn la ce fac in tara asta:)))
  • +10 (22 voturi)    
    pai da... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:02)

    Laurentiu78 [utilizator]

    ca de aia i-am trimis acolo sa voteze la gramada.

    Ma intreb cati din ei stiu sa citeasca coerent, si din astia, cati mai si citesc proiectele alea de lege...
    auzi..."eroare tehnica"...a se citi: "suntem niste idioti!!!"
  • +16 (24 voturi)    
    niste incompetenti (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:03)

    ana [anonim]

    Ingrozitor ce politicieni iresponsabili. Auzi la ei, o eroare legislativa. Voteaza fiecare cum il taie capul, voteaza pe suferinta noastra.
  • +17 (19 voturi)    
    Poate... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:04)

    opiniatorul [anonim]

    Poate asa iesim si din criza: pun pe ordinea de zi o lege care sa zica "de maine iesim din criza", din greseala o voteaza si gata.
  • +12 (18 voturi)    
    eroare legislativa? habar n-au pe ce lume se afla (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:04)

    altu [anonim]

    eroare legislativa? habar n-au avut ce voteaza... minunatii parlamentari portocalii + udmr.

    cu de n-a reparat anastase "eroarea" colegilor... tot printr-o "eroare legislativa" la numararea voturilor?
    • +4 (8 voturi)    
      buna asta... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:51)

      me [anonim] i-a raspuns lui altu

      excelenta unltima fraza...
      btw ... tipa e bineinteles bine merci si fara nici o problema cu justitia... dar ei sunt incoruptibili...
  • +9 (13 voturi)    
    115 de erori? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:05)

    robineta [anonim]

    Greu de crezut, nu?
  • +17 (21 voturi)    
    ce inseamna in RO "isi asuma responsabilitatea" (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:08)

    eu [anonim]

    "PDL isi asuma responsabilitatea pentru eroare" - cum face asta ? asa si eu pot sa imi asum responsabilitatea pt orice.

    in multinationale daca iti asumi responsabilitatea pleci acasa punct. in politica e doar o vorba se pare.

    o sa dati minusuri insa va rog sa ganditi inainte
  • +12 (16 voturi)    
    no comment!!! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:10)

    trtt [utilizator]

    O va trimite Base inapoi.....si ai scapa iar pe.......ar trebui sa-i faca o statuie :))
  • +16 (22 voturi)    
    muaahahah (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:11)

    ION I [anonim]

    voi sunteti o EROARE! si nu una legislativa din pacate ci GENETICA ^^

    jeeesh!


    " legile au fost "votate la gramada", fara a se cunoaste exact continutul acestora"

    somebody shoot me.. :(
  • +6 (14 voturi)    
    au gresit si in favoarea noastra? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:14)

    Bogdan [anonim]

    Asa ceva nu se poate! Trebuie corectat de urgenta!
    • -3 (13 voturi)    
      tembel (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:54)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      esti tembel cel putin, tva 5% nu este in favoarea ta. Este in favoarea procesatorilor sau intermediarilor. Punct. Cu cat s-au ieftinit medicamentele cand a scazut cota de tva de la 19% la 9%?? Iti aduci aminte?? In cazul asta voi fi nevoit sa iti amintesc, cu 0 lei. Adica mai mult castig pentru intermediari. Concentrate, meditate! :))
      • 0 (10 voturi)    
        bine ca esti tu destept... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:53)

        me [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

        daca nu scad preturile ar trebui amendati si exista institutii pentru asta... care nu-si fac treaba, asta e alta chestie...
        dar nu poti sa nu micsorezi taxele pentru ca oricum nu vor scadea.
        daca nu vor sa scada ii obligi sa faca asta si o poti face!
        • +4 (6 voturi)    
          imi spui si mie (Miercuri, 20 octombrie 2010, 16:04)

          naiv [anonim] i-a raspuns lui me

          ce institutie amendeaza pe pietarul care nu scade pretul la ulei??? dar pe hypermarket care nu scade pretul la muschiulet de porc? Macar UNA! daca nu stii, atunci esti postac si inca prost instruit
          • -2 (2 voturi)    
            ... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:25)

            me [anonim] i-a raspuns lui naiv

            oficiul concurentei parca se numeste. exista un forum si au dreptul sa faca asta. ca nu se intampla este cu totul alta discutie, dar dpdv legislativ se poate. uite de exemplu ezi amenda ala de 200 mil parca de la carrefour. si noi avem legi similare, dar nu le aplica nici dracu

            "atunci esti postac " - si tu ce oi fi?! sau tu pui mesaje prin telepatie?!
    • +4 (6 voturi)    
      Pentru toti tembelii care se lasa mintiti. (Miercuri, 20 octombrie 2010, 16:25)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Scaderea tva la 5%,nu va duce la scaderea preturilor,ci la cresterea castigurilor unor producatori cu pile la recuperare tva,la cresterea numarului de birocrati care chipurile trebuie sa numere cate chifle,biscuiti,bomboane,iaurt si cate altele care au tva diferite si in final masura ar putea determina o cresterea a preturilor,pentru-ca toti birocratii si de la vanzator si de la stat nu lucreaza pe gratis.Masura ar fi buna,daca am avea un sistem national informatizat si in care ,pentru eliminarea evaziunii fiscale,sa te prezinti cu bonul de consum si statul sa-ti restituie tie,cumparator,tva-ul platit in plus.In rest sunt minciuni populiste.Masura nu se poate aplica in avantajul cumparatorului,ci in avantajul unor gainari.Si cand spun asta nu spun pentru a da dreptate celor de la pdl,care intradevar dorm in papuci.Tinand cont de opozitia distructiva pe care o au,ar trebui sa fie foarte atenti la ce se voteaza in parlament.Din pleiada de consilieri,si Boc poate numi pe unul care sa verifice ce legi sunt in lucru in parlament,mai ales acelea care trec tacit.Sau un consilier al unui parlamentar al puterii ar putea face asta.Si asa unii iau leafa pentru plimbat hartii pe holurile parlamentului.Cred ca ,consilierii parlamentarilor sunt mai vinovati decat parlamentarii.
      • 0 (0 voturi)    
        corect... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:26)

        me [anonim] i-a raspuns lui mircea

        dar lucru asta nu s-ar intampla daca s-ar fi aplicat legea.
  • +10 (12 voturi)    
    "eroare legislativa" (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:17)

    simona marta [anonim]

    Propun ca d-l Presedinte sa promulge SINGUR LEGEA: ASUMAREA RASPUNDERII - chiar si pentru astfel de "erori" ce in ochii acestor domni par minore, asumare prin taierea salariilor tuturor celor care au votat in felul acesta in ziua respectiva.
    Sunt sigura ca asa s-au votat si acele legi anterioare nesimtite de acordare a unor salarii, stimulente nesimtite.
    deci domnilor deputati si parlamentari explicati-ne macar atat: cand va sosi ziua sa recunoasteti ca NU VA INTERESEAZA DELOC STAREA POPORULUI ROMAN?
  • -15 (19 voturi)    
    Nu ma impresioneaza. (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:19)

    AlinN [anonim]

    Deca Vantu presedinte prin felationistii de lux PSD-PNL pusi paravan, mai bine unii stangaci in masinatiunile din Parlament. Nu-i un capat de tara.
  • +2 (16 voturi)    
    Cetatenii romaniei accepta subjugarea (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:20)

    Speedo [utilizator]

    Cetatenii romaniei accepta subjugarea. O gasca de profitori afunda tara - si nimeni nu reactioneaza. Cei din Romania isi merita soarta... A se vedea exemplul Frantei, unde pana si liceenii protesteaza la initiativele legislative care sunt menite sa afunde tara in rahat....
    • -6 (8 voturi)    
      Da, si porcii zboara .... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:38)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Speedo

      "A se vedea exemplul Frantei, unde pana si liceenii protesteaza la initiativele care sunt menite sa afunde tara in rahat ..."

      Adica faptul ca ii pune sa munceasca nu pana la 60 ci pana la 67 de ani cum se munceste in Germania si UK afunda Franta in rahat. Extrapoland Franta va iesi din rahat instaurandu-se varsta de pensionare de 21 de ani probabil. Deci oamenii sa munceasca mai putin, "sa li se deie si lor de la primarie, ca au depus cerere", si tup! iese tara din rahat.

      Imi place discursul dvs pentru ca nu este demagogic si pare a fi rodul unei minti ascutite ...
      • +3 (5 voturi)    
        mda... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:58)

        me [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        d c nu se face ca-n sua? poti sa te pensionezi si la 30 de ani si primesti bani in functie de cat ai contribuit. si ar rezolva toate problemele.
        dar nu se vrea asta ca negrisorii trebuie sa munceasca pentru stapan pana mor
  • +9 (11 voturi)    
    alta tema de batut campii (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:28)

    ivana cristescu [anonim]

    Astia iar ne dau tema de comentat o saptamana. TVA votat din greseala, neimpozitarea pesiilor sub 2000 lei...Ca de ce sa se inflameze subiectul Motiune, nu?
  • +10 (12 voturi)    
    Lasati-o asa! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:33)

    goodgirlgonemad [utilizator]

    sa mai traiasca si altii, nu numai voi!
  • +9 (11 voturi)    
    Penibil! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:35)

    sami [utilizator]

    Este putin spus...
  • +7 (11 voturi)    
    frumos.... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:38)

    me [anonim]

    ce sa zicem...
    astia nustiu pe ce lume traiesc...
    e clar d c merge tara asta asa "bine"
  • +7 (11 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:41)

    neylo [anonim]

    la cat sunt de prosti...nici nu ma mira...oricum e mai bine pentru milioanele de romani saraci
  • +13 (15 voturi)    
    Oare cate legi trec prin Parlament necitite ? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:44)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Imi amintesc ca pentru un protocol de 2 pagini intre institutii omologe din tari diferite am petrecut 3 zile in sedinte, ca sa nu strecuram greseli in text...
    Onor membrii Parlamentului pot fi re-botezati "parlamentari primari" pentru ca aproba legile intr-o veselie, ca primarii, fara sa aiba habar pentru ce voteaza si iau banii !

    Cum s-ar zice, au produs un rebut ! Al catelea o fi, oare ?
  • +13 (15 voturi)    
    Astia chiar dorm in parlament (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:47)

    Bogdan [anonim]

    Ce idioti !!!
  • +13 (15 voturi)    
    Asta se cheama haos (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:48)

    Marius [anonim]

    Asta e cea mai clara dovada ca dincolo de lupta politica cei care voteaza in Parlament habar nu au ce fac si nu le pasa de consecintele activitatii din Parlament. Orice comentarii mi se par inutile. E trist, chiar tragic as spune. PS - Sunt apolitic
  • +7 (13 voturi)    
    Ce mai e de spus... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:58)

    Serban [anonim]

    Poate or fi fost aia de la PSD , PNL etc. hoti dar macar aveau cat de cat habar ce se intampla... nu tin minte sa fi existat un caz de genul asta.
    Astia de la putere sunt atat de vraiste ca au scapat de tot situatia de sub control si efectiv ma ingrozesc cand ma gandesc ca ei iau toate deciziile in tara asta.
    • -2 (8 voturi)    
      Nu iti amintesti... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:52)

      sami [utilizator] i-a raspuns lui Serban

      pentru ca se intampla tot timpul...Nimic neobisnuit, insa de aceasta data "pare" asa... trebuia sa existe o "finalitate" pentru problema Opozitia vs Anastase! Este atat de simplu...trebuie doar vazuta prin alta "cheie" acesta stire!
    • +4 (8 voturi)    
      mai asteapta putin... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:00)

      me [anonim] i-a raspuns lui Serban

      inca e bine...
      sa vezi cand se termina banii de la FMI ce-o sa fie
      sa vezi cand nu o sa mai fie astia la guvernare si o sa iasa la iveala tot gunoiu de sub pres...
  • +9 (13 voturi)    
    Soarta oamenilor e "o eroare tehnica legislativa" (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:01)

    Catalin [anonim]

    Abia astept sa dispara gramada asta de prosti ! Sper sa-i ia cu ei si pe postaci...
  • -2 (10 voturi)    
    Dar daca? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:09)

    tepes [utilizator]

    Daca proiectul va fi trimis spre promulgare,Basescu are o sansa mare sa se reabiliteze in fata romanilor ,cum? sa majoreze grila de impozitare a pensiilor macar pina la 1500 ,daca nu 2000 lei. iar TVA sa fie macar 8%,in acest fel va creste consumul practic se vor pune banii in miscare,si economia ar putea sa ia avint.
  • +11 (11 voturi)    
    halal parlament (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:11)

    lungu bogdan [anonim]

    oricum au ajuns acolo dintr-o greseala, asa ca de ce ne miram ca voteaza din greseala?
  • +7 (13 voturi)    
    si eu sper la fel! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:12)

    laurentiucat [utilizator]

    a aparut visan cu "eroare de tehnica legislativa".asta e mai prost ca noaptea..nici macar nu stie ce e aia si o si foloseste.daca erau dispozitiile finale inaintea introducerii, era cum zicea el..asa e doar prostie...fratilor oranj sunteti primii la categoria prostii prostilor peste tot.si la guvernare si in parlament si la presedintie.pana acu erati primii la categoria mincinosii mincinosilor si hotii hotilor.imi pare rau totusi ca sunteti sub geoana ,care este doar prostanac...vreau cat mai multe voturi minus....asta inseamna ca sunteti negri de furie..mai bine ati fi rosii de rusine..haidi pa ..ca sunteti de coma!
  • +2 (6 voturi)    
    reduce de 5 % (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:14)

    flamind [anonim]

    in sfirsit au facut o fapta buna. Au redus la 5 % TVA pt chestiile de baza. Bravo!
  • +8 (10 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:15)

    LEA [anonim]

    E, cumva, 1 APRILIE?!
  • +11 (13 voturi)    
    votul din ”eroare” (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:17)

    electorul [anonim]

    Prostia nu doare, PROSTIA VOTEAZA. Singurul tratament pentru prostia votanta : DEMISIA IMEDIATA !
  • +8 (10 voturi)    
    CE BATAIE E JOC (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:19)

    mircea [anonim]

    Doamne, ce incompetenta! Cata lipsa de respect au pentru ceea ce fac parlamentarii astia... Ca in ce ne priveste, ne-am lamurit de mult, nu dau doi bani pe noi, nici nu le mai pot pretinde sa ma respecte.
    E incredibil cat de jos am ajuns si nu vad cum iesim din situatia asta. Organele statului incalca legea, legiuitorii nu stiu ce voteaza, ne furam cu totii caciula unul altuia sperand ca va merge asa. Nu mai merge, fratilor! Oare cand ne vom trezi din mizeria asta? Cand o sa realizeze fiecare ca societatea o facem noi toti si ca daca nu incercam sa fim corecti, principiali, morali, verticali - chair daca ne doare!!! - se va duce totul dracului. M-am saturat de tara asta, m-am saturat de toti si de toate.
    • +6 (8 voturi)    
      Mircea...ti-am dat + (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:56)

      sami [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      pentru ca ai in cea mai mare parte dreptate...insa nu iti poti ura tara , nu te poti satura niciodata de ea din pricina unor imbecili de parlamentari! Trebuie sa avem mai multa grija ce selectam si alegem data viitoare, trebuie sa avem grija sa obtinem cu adevarat "prezenta" si reprezentarea nevoilor noastre in Parlament, asta trebuie sa facem...Sa incetam sa mai parem "prostovani"(i) si "Grivei" (i) cuiva.
  • +10 (12 voturi)    
    Autogol (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:24)

    Imi [anonim]

    As rade, dar tristetea e mai mare.
    Acum, daca Basescu retrimite legile in Parlament tot oprobiul public va cadea asupra lui.
    Astia de la PDL faulteaza tot ce prind, isi dau cu stangul in dreptul. Sunt total dezorientati.
    Nu inteleg de ce nu se cer afara?!
  • +8 (14 voturi)    
    demisia (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:29)

    geo12 [utilizator]

    rugam parlamentarii care au votat "eronat" (PDL si UDMR) si cei care au propus "eroarea" (PSD si PNL) sa-si dea demisia pentru erorile comise in ultimii 20 de ani ... si propun totodata un contract pe termen nelimitat cu parlamentul unei tari mai din vest, sa ne conduca altii contra cost...prefer sa dau si 30% tva pt a nu le mai vedea mutrele de retardati ale celor din pdl-udmr-psd-pnl
  • -4 (8 voturi)    
    a pune botul la demagogie (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:39)

    bula [anonim]

    La ce a pus botul PDL: A. ulei vegetal - care? 5% si la uleiul de masline si la cel de porumb (tot vegetale)? adica un produs de lux la 5% (demagogie PSD) B. Carne - care? muschiuletul de vaca importat din Italia/Germania ? sau numai vaca autohtona si te plesneste UE pt. discriminare in 2 zile C. zahar - care? si la cel de trestie si la cel de sfecla si la cel din prajituri? HAOS,brambureala si mai ales o CRUNTA demagogie, mai rea decat idiotenia psdista a economatelor
    • +1 (1 vot)    
      Uite... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:22)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui bula

      ...ca altii mai breji ca noi (elvetienii) pot discuta despre carnea condimentata in parlament ... numai noi suntem "destepti" si ca sa nu ne batem capul punem aceeasi cota de tva (si de impozit) de sus pana jos...

      http://www.youtube.com/watch?v=lylgA7DWBXU
  • +13 (15 voturi)    
    HA-HA-HA ! Nu e sublim?! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:39)

    Benny Hill [anonim]

    Sa votezi in bloc impotriva propriului guvern!Mor de ras!Sa nu stii ce votezi!Mai pedelistilor,nu va suspectam de inteligenta,dar nici chiar asa!Unde mai pui-ca sa fie tacamul complet-ca si finantistul Ialomitianu a votat pentru reducerea TVA la alimentele de baza !!! Pai pleziristul Vladescu era beton pe langa Mister Gaga asta !Iar acum dau toti din colt in colt si nu stiu pe unde sa scoata camasa-apeleaza la Basescu sa nu promulge legea!Asta e poanta secolului!Unde naiba ati mai auzit asa ceva?!Initial,credeam ca au votat pe bune,ca le-a venit mintea la cap,ca azi sa-i aud ca au gresit!E sublim,nene!Multumim,PDL!Treceti pe divertisment-ca la politica sunteti OFF !Bai,ce tara!Bai,ce guvernanti!Vai de capul nostru...Sa votati bine!
  • +7 (13 voturi)    
    Astia de la pdl (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:44)

    rampiu [utilizator]

    ar trebui sa aiba soarta lui Ceausescu...
  • +11 (13 voturi)    
    jenant (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:46)

    J [anonim]

    inca o dovada ca astia (TOTI) au ajuns din greseala acolo... din greseala noastra!
  • +8 (10 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:49)

    szaki [anonim]

    incredibil
  • +5 (9 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:58)

    FAQ Romania [utilizator]

    chiar imi e mila de manelistii din pdl - ce si le aud acum pe filiera basescu - boc. Eu propun, pentru linistea sufleteasca a unicului capitan, sa se mareasca TVA-ul la 25% si TOATE pensiile sa fie impozitate cu 20%. Mai mult, pensionarii care au in proprietate un apartament sa fie taxati cu inca 10% in plus. Daca o duceau cu adevarat rau il vindeau si se mutau la tara, in chirie, in canal pe conducte de incalzire, in adaposturi. primesc bonusuri pensionarii care isi monteaza marmura si borduri de la videanu. Sa ne traiti pedelistilor.
  • +7 (9 voturi)    
    Foarte tare (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:58)

    Bogdan [anonim]

    Niste panarame penibile, o adunatura de personaje cu dizabilitati.
  • +6 (6 voturi)    
    e o socoteala perfecta, (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:12)

    gaga [anonim]

    nu e nici un haos, dar cate vile 'sociale' au rudele alesilor, numitilor.... e necesara o scutire...
  • +9 (9 voturi)    
    Cu tot respectul, dar... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:16)

    Rescatorul [anonim]

    asta se numeste tembelism. Asa vrea PDL sa faca pe romani sa aibe incredere in seriozitatea sa de reformare a Romaniei si masurilor sale de scoatere a tarii din criza? Asa ceva este inadmisibil.
    • +7 (9 voturi)    
      cum sa reformezi ceva ce nu cunosti? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:30)

      altu [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      cum sa reformezi ceva ce nu cunosti?

      boc si base abia au aflat de stimuletele de la ministerul de finante.

      si cica ei de doi ani tot reformeaza statul.

      dar si in cazul ala cei doi sunt imaculati.
      pogea e de vina
    • 0 (0 voturi)    
      ????? (Joi, 21 octombrie 2010, 9:37)

      (C)rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Te-ai prins cam tarziu...:))))
  • +4 (6 voturi)    
    Eroare sau alinierea... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:26)

    haiducul [anonim]

    ...TVAului cu cele practicate in multe state din UE,in sfarsit o lege care din greseala celor din PDL face ca si Romani sa aibe alimentele de baza.
  • +6 (6 voturi)    
    ce vor vota maine? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:26)

    sage [anonim]

    Sunt adesea in dezacord cu cei care blameaza parlamentul in integralitatea sa, dar de data asta au facut-o lata.
    Maine, poimaine o sa voteze la pachet dreptul cateilor la vot, iar peste un an marirea tuturor salariilor la 5000 de lei. Ce dobitoci!
    Niciunul nu a citit pachetul legislativ sau nu a avut un consilier care sa-l citeasca pentru el!
    • +1 (5 voturi)    
      tot parlamentul? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:11)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui sage

      de ce blamezi parlamentul pt greseala majoritatii?
  • +7 (9 voturi)    
    nu e tragedie... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:28)

    Gelu Vicsani [anonim]

    O dam parandarat, se voteaza din nou, de data asta bine!! Tragic e ca nici nu conteaza ce se voteaza: daca nu ne convine, o schimbam prin ordonanta de urgenta! Nu v-ati facut inca bagajele?
  • +3 (7 voturi)    
    Super! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:28)

    xavier2001 [anonim]

    Ha, Ha, Ha! Nu au stiut ce voteaza!!! Asa conducatori asa tara!
  • +8 (8 voturi)    
    Cetateanu' turmentat (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:33)

    lucard [anonim]

    Si io cu cine votez coane Fanica ...
    Si eu stau sa ma intreb daca avem intr-adevar democratie in Romania, de exemplu legea maririi salariilor profesorilor s-a votat, s-a promulgat dar nu s-a aplicat. Acum, iaca, s-a votat o lege dintr-o 'eroare tehnica'.
    Este oare asta democratie?
  • +7 (7 voturi)    
    sunt praf (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:37)

    alina [anonim]

    :))))
  • +8 (10 voturi)    
    cum ar spune Parazitii (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:42)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    P..a mea, suntem condusi de molii!
  • +9 (11 voturi)    
    Alte greseli (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:42)

    Gabi [anonim]

    Multi dintre alegatori si-au dat seama ca au gresit votand pe Basescu si Partidul Democrat (Neliberal), cu toate astea ei se considera alesi cu vot majoritar.
  • +5 (7 voturi)    
    Cadou.. de motiune (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:49)

    ionionut [utilizator]

    Sa nu fie cumva vorba de un cadou de motiune? Adica... daca tot pica guvernul, si vine PSD+PNL la putere, ia luati voi de la noi un cadou mititel de bun venit... si sa vedem cum rezolvati deficitul dupa!
    Oricum, dupa ce te-ai batut cu pumnul in piept ca sustii TVA de 5% la alimente si neimpozitarea pensiilor mici, nu poti s-o dai la intoarsa fara sa fii catalogat ca ailalti :)
  • +6 (10 voturi)    
    asa o fi? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:50)

    alaska [utilizator]

    Greseala este existenta acestui partid la conducerea tarii
  • +6 (6 voturi)    
    Ce idioti (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:54)

    ZaiR [utilizator]

    M-ar distra daca as citi ca asta se intampla in alta tara, dar asa ma gandesc ca in joc e pielea noastra.
    .
    .
    .
    Am inceput sa simt cum incepe sa mi se faca de gaina.
    .
    .
    uuuu
  • +5 (5 voturi)    
    x (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:54)

    zac [anonim]

    Astia-s fix ca CFR-ul. Dau un gol si dupa aia isi dau 3 autogoluri...
  • +6 (6 voturi)    
    1 Aprilie (Miercuri, 20 octombrie 2010, 14:59)

    piciulica [anonim]

    nu mi pot imagina cum o adunatura de "intelectuali" ridca mana si voteaza fara sa stie ce .
  • +6 (6 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:00)

    stalker [anonim]

    Incredibil! Au votat o lege din greseala. Oamenii acestia primesc bani si din neatentie voteaza legi la gramada. Oare nu ar trebui introduse niste criterii de performanta (KPI) pentru a putea fi evaluati si ei? Sau asta sunt doar pentru muncitorii care ii tin in spate?
  • +4 (6 voturi)    
    si care-i problema? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:01)

    touretul [utilizator]

    au votat si ei o lege buna si acum se caiesc
  • +3 (5 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:12)

    Alexandru [anonim]

    Imi doresc sa greseasca asa cat mai des.
    Bravo lor!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Camera Deputatilor a adoptat... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:12)

    Galina [anonim]

    Dar si cu votul PDL si fara el Legile tot ar fi trecut! Nu stiu de ce mai dau inapoi acum ca ar fi votat din greseala! Proiectul a fost al unu PDL-ist, deci tot de al lor. Eu cred ca au primit Stop de la Basescu pentru a nu ajunge Legile la el si a fi nevoit sa le reintoarca in Parlament. Acest om nu-si asuma niciodata nimic! Acum sacrifica si parlamentarii lui numai sa nu apara in ochii populatiei ca nu e de acord cu ea. Inca o data se vede cine conduce si parlament si guvern si tot ce misca in tara asta ajunsa in.... .
  • +8 (10 voturi)    
    "eroare legislativa"?! HABARNISTI..... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:16)

    lili [anonim]

    Cu membrii guvernului in frunte, ca si ei au votat cot la cot cu deputatii PDListi habarnisti...Adica, si Dl Botis si Dl Ialomiteanu !!!!!!
    Ia uite ce zice azi, EVENIMENTUL ZILEI:

    „Soluția” a fost anunțată de liderul de grup al deputaților PDL, Mircea Toader, care a evitat însă să vorbească despre varianta trimiterii la reexaminare a legilor la care poate apela președintele Traian Băsescu.
    "La dezbaterile în plen noi am spus că nu susținem această inițiativă privind scăderea TVA la 5%. Nu va duce la scăderea prețurilor pentru că oricum restul TVA-urilor, în aval, rămân la 24%. Plus e imposibil de urmărit fiscal. Iar la pensii e o inițiativă a unui coleg de-al nostru (PDL-istul Mircea giurgiu, n.r.) care a și spus în plen că și-o retrage”, a încercat să se justifice Toader, cel care le-a făcut deputaților PDL semnul să voteze, în bloc, în favoarea celor două legi.

    Mai jos, acelasi EVENIMENTUL ZILEI spune:

    "În ciuda opoziției oficiale a guvernului în privința scăderii TVA și a neimpozitării pensiilor sub 2.000 de lei, la vot și-au dat mâna cu deputații puterii și ai opoziției inclusiv miniștrii: Ioan Botiș, Elena Udrea, Gabriel Oprea, Valeriu Tabără, Laszlo Borbely, Valerian Vreme, iar la legea pensiilor și Gheorghe Ialomițianu, așa cum arată lista votului electronic."

    Cu astia vrea Dl Basescu sa reformeze Romania....
    SUCCESURI multe.....
    Dar, NU ARE NICI O SANSA, in opinia mea.....
  • +6 (6 voturi)    
    eroare tehnica pe naiba (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:19)

    Mihai [anonim]

    Eu fac pariu ca asa sunt adoptate majoritatea legilor si ca putini deputati stiu cat de cat ceva despre ce voteaza. Ca de, ei au fost alesi sa conduca nu sa citeasca.
    http://www.youtube.com/watch?v=C9f1TYyvEx8
  • +8 (8 voturi)    
    Mai mai, dar nu prea se vad "ultrasii" PDListi (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:20)

    Creator [utilizator]

    Ce s-o fi intamplat? Nu a venit lista de directive inca?
    O fi haos si pe la ei, prin celula de interventie digitala?
  • +7 (9 voturi)    
    ALDEBULA (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:21)

    Corector sef [anonim]

    Din fel de fel de surse se trag niste concluzii.
    1.ASTIA nu stiu cate prune au in straita, cred ca avem deaface cu o turma:
    2. Cum vine ,, din greseala ,, chiar trebuie dadaciti, dusi ca la gradinita....... BRAVOS MON CHER
  • +4 (8 voturi)    
    genial (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:28)

    Hiksos [anonim]

    asa guvern, asa tara, asa popor... absolut genial. nici daca planuia cineva sa ii sape pe astia nu reusea sa faca o chestie atat de buna.
    cred ca trebuie sa le mutumim acum
    si apropo de asta... e clar ca suntem popor de manelisti http://anti.bl0g.ro/manelo-analytics/
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:31)

    D [anonim]

    Erori sunteti voi, imbecililor! Nu aveti ce cauta in Parlament!
  • -5 (9 voturi)    
    dupa reactia (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:45)

    berenger [utilizator]

    pesedeilor, peneleilor si a peceilor e clar ca nici ei nu stiu ce au votat. faza asta spune totul despre clasa politica romaneasca: SUNT PROSTI, pur si simplu. ce-i mai grav e ca, tot asa, din eroare, romania poate declara razboi cuiva (americanilor, de exemplu, sa vina sa ne ocupe mai repede, poate au niste rebuturi de politicieni, care oricum ar fi de 100 de ori mai buni sa ne conduca decat astia cu care defilam), parlamentul poate suspenda presedintele sau il poate face dictator pe viata. orice se poate intampla in parlamentul ala. din pacate, nimic bun...
    • +2 (4 voturi)    
      lasa vraja marii! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 18:29)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      lasa ca nu s-a mai intamplat asa ceva nici la psd nici la pnl..ce dai vina pe opozitie ca si-a sustinut amendamentele?cred ca saracii au fost uluiti de atata prostie si nu stiau ce sa faca,sa se tavaleasca pe jos de ras sau de plans...
      • +3 (3 voturi)    
        n-ai inteles nimic. (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:50)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

        pedeleii sunt cei mai prostalai, asta-i clar si vina-i a lor. stai si te intrebi cum dracu pot sa fie atat de imbecili. problema e mult mai grava insa si nu tine de partizanate, ci de toata clasa politica: legile prin parlament trec ca intr-un numar de magie, cu iuteala de mana si nebagare de seama. problema e, la ce scursuri sunt prin politica romaneasca, cu ce alte legi ne mai putem trezi...
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Joi, 21 octombrie 2010, 7:01)

          laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui berenger

          dar in prima postare omisesi pd-l..unpr si udmr ,ceea ce nu era corect.
  • +2 (12 voturi)    
    ciudat (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:53)

    antipostac [anonim]

    postacimea portocalie a amutit pare-se...frumos cand se voteaza legi la calup si dup aia se citeste, tot asa si pe viitor monsieurs
  • +2 (8 voturi)    
    Si dupa? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:55)

    dorin bretan [anonim]

    Nu am retinut? O sa avem alegeri anticipate? Si-au dat demisia in bloc?
  • +6 (10 voturi)    
    Si cand v-am spus (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:59)

    Mortal [anonim]

    ca pedeleii sunt dezastru national, ca-s si prosti si marsavi in acelasi timp, mi-ati dat numai minusuri :)
    Acu dati-va minusurile voua, cand vedeti prin fapte ce tembeli avem in fruntea tarii.
    E cam clar ca-s platiti degeaba atatia bagatori de seama prin parlament, cu toate ca poporul a votat la referendum reducerea numarului parlamentarilor, si pdl are majoritatea in parlament, n-am vazut sa dea vreo lege in sensul asta.
    Asta nu e cumva o alta batjocura impotriva poporului roman? Sa nesocotesti cu atata lejeritatea ceea ce e clar vointa poporului - referendum?
    Sau aia a fost doar asa, de scos lumea la vot, o alta manevra smechera a lui base ...
    • +5 (5 voturi)    
      Daca ar fi asa usor (Miercuri, 20 octombrie 2010, 16:11)

      dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui Mortal

      In loc sa vedem ca avem toti o problema cu conducerea tarii, ni se pare ca ai nostrii sunt destepti si ai vostrii prosti . In felul asta suntem ocupati cu aruncatul noroiului unul in altul, ei vin si pleaca linistiti si totul este si va fi cum a fost.
  • +8 (8 voturi)    
    E grav! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 16:33)

    Nicu [anonim]

    Parlamentarii primesc documentele din timp, tocmai pentru a le citi si a sti despre ce este vorba,atunci cand respectivele legi se vor supune votului parlamentar.
    Citez:"Surse din PDL au declarat pentru HotNews.ro ca legile au fost "votate la gramada", fara a se cunoaste exact continutul acestora, iar acum democrat-liberalii spera ca legile sa fie trimise spre reexaminare de presedintele Traian Basescu. "
    In acest context, se poate vota,"la gramada" ca Romania sa devina groapa de gunoi a Europei.
    Si culmea, vror sa scoata castanele din foc cu presedintele. Ca tot il injura toti, sa-l mai injure si pentru asta !!!
  • +8 (8 voturi)    
    nu are legatura (Miercuri, 20 octombrie 2010, 16:50)

    Nicky [anonim]

    Nu are legatura nici cu Base nci cu PDL, PNL, PSD, Ilescu sau Ponta, asa sunt oamenii de ne conduc: varza, din orice partid or fi!
  • +8 (10 voturi)    
    IQ (Miercuri, 20 octombrie 2010, 16:56)

    Emma [anonim]

    De ce ne miram, oare?
    Doar urmarindu-i cum se exprima, pe Anastase, Mircea Toader, Visan, Ialomitianu etc iti dai usor seama ca au un IQ scazut. Astia, daca presedintele le-ar cere sa-l voteze "dictator pe viata", ar face-o instant. Faptul ca nu s-a intamplat inca este doar meritul lui Basescu.
    Cum dracul se face ca toti PDL-istii au inteles gresit, crezand ca dau un vot de respingere? Iar toti ceilalti au votat in cunostinta de cauza. Nu era normal ca cel putin un PSD-ist sau PNL-ist (si acolo sunt tolomaci destui) sa voteze contra, vazandu-i pe PDL-isti ca voteaza pentru? “Explicatia” asta puerila, pentru handicapati, le evidentiaza si mai mult prostia. Am impresia ca nici nu le mai pasa, ce mai conteaza o compromitere in plus.
  • -2 (4 voturi)    
    votare la gramada! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 18:06)

    ariona [anonim]

    Asta-i mana opozitiei! Cine a propus asa ceva pana acum -> PSD+PNL
  • 0 (2 voturi)    
    deputati (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:02)

    elis [anonim]

    dece sa nu credem ca au votat intentionat asa?sunt multi deputati si nu numai care au interese in sensul asta oricum sunt multe legi facute doar pt.ei.Si daca se voteaza la gramada fara a cerceta dece nu voteaza pt.un parlament mai mic conform referendumului votat de noi si la care nu se uita nimeni.
  • +2 (2 voturi)    
    V-am votat din greseala.. (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:21)

    coco [anonim]

    asa ca va rog frumos sa-mi iertati eroarea ,dati-va demisia si cereti anticipate!
  • +2 (2 voturi)    
    Teoria conspiratiei (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:52)

    Gigi Kent [utilizator]

    PD-ul a votat eliminarea impozitarii pensiilor intre 1000-2000 Ron pentru a-i da peste nas lui Basescu care a afirmat in nenumarate randuri ca toate pensiile trebuie impozitate.

    Basescu la randul sau va promulga cele doua acte normative, va spune ca nici PD-ul nu vrea sa faca "reforma statului" si va lansa Alba ca Zapada...

    TVA 5% la alimente de baza generice s-ar putea sa fie o masura buna, ajuta producatorii/comerciantii cinstiti si forteaza economia neagra sa iasa la suprafata. Plus ca ajuta amaratii sa treaca mai usor peste criza. Papica e de baza.
  • -2 (2 voturi)    
    ati votat bineeeeeee! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:57)

    llaurentiucat [anonim]

    numai ca ati picat prost..iar..ce rau imi pareeeee!
  • +1 (1 vot)    
    greseala intentionata la PDL (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:21)

    MICHAEL [anonim]

    Domnilor nu va dati seama ca nu este nici o greseala in perspectiva motiuni de cenzura.
    Daca guvernul pica la motiun,e Basescu promulga legile si toata problema rezolvarii acestei greseli va cadea in grija viitorului guvern PSD-PNL.
    Daca motiunea nu trece Basescu v-a trimite legea la reaxaminare. in sensul respingerii celor doua masuri.
    NIMIC NU ESTE INTAMPLATOR!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Greseala intentionata pe dracu (Joi, 21 octombrie 2010, 0:23)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui MICHAEL

      Opozitia nu avea sanse sa treaca motiunea iar acum nici nu se vor mai stradui sa o treaca.
      Basescu daca nu promulga legea, iar este iar arat cu degetul, uite cine se opune ca alimentele sa se ieftineasca si mai pierde pdl niste votanti. Iar daca o promulga, va trebui ca acest guvernul sa se spele pe cap cu tampenia asta care de altfel a fost votata chiar si de parlamentari ministri.
  • 0 (2 voturi)    
    Si daca (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:34)

    Jar [anonim]

    FMI-ul isi ia catrafusele si pleaca?V-ati socotit ce urmeaza,astia isteti de pe aici?
    • 0 (2 voturi)    
      da ma,am socotit! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:32)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      vezi ca ungurii au dat papucii fmi,acu si bulgarii si au plecat pe crestere economica.reducerea cheltuielilor cu "bordurile",reducerea evaziunii prin masuri inteligente pe principiul morcovul si batul,promovarea competentelor si masurilor de sprijnire a angajarilor si creare de intreprinderi,atragerea de investitii straine,privatizare pe baze concurentiale si mai sunt de ex vanzarea la licitatii internationale a terenurilor de la ads(cateva sute de mii de ha),concesionarea depozitelor de gaze,etc..
      • 0 (0 voturi)    
        Ai socotit (Joi, 21 octombrie 2010, 9:30)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

        pe dracu'!Masurile propuse de tine sunt sublime si propavaduite de 20 de ani, de politruci.Implementarea acestor masuri inseamna bani pe care ii imprumuti ieftin de la FMI.Nu te incadrezi in deficit,iesi din UE,doresti UE si traim cu totii bine.
  • -1 (1 vot)    
    Esenta de competenta (Miercuri, 20 octombrie 2010, 21:22)

    fzxyxf zyffxyz [anonim]

    Iaca cine categoriseste competenta si profesionalismul in tara. Competenta conduce Romania ? Nu stiu sa numere voturile , nu stiu nici sa voteze, si dupa cum se vede in tara nici nu stiu sa conduca economia, dar de platit platim noi , nevinovatii amendati cu 30-40 % din venituri si unii chir cu locurile lor de munca.
    Hahahahahahahaha! Hahahahaha !! Hahaha !!! Haha!!!!! Ha !!!!!!!! Hâ!!!!!!!!!!!...Îîîîîîîîîîîîîîîîîîîîîîî cred ca este de plans dupa atata râs!
  • 0 (0 voturi)    
    tva alimente... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:18)

    florin [anonim]

    pai cum sa scada fratilor TVA-ul la alimente, cand 63% din veniturile romanilor se duc pentru mancare? omul uita sa schimbe frigiderul, masina, etc, dar la mancare nu renunta...De unde ar mai incasa/fura bani?
  • 0 (0 voturi)    
    cainii latra, ursul merge! (Joi, 21 octombrie 2010, 9:06)

    andy [anonim]

    Nu au votat din eroare, ci pentru ca habar nu au ce cauta acolo, ei vin din distractie, sa povesteasca ce afaceri au mai demarat, ce profit au mai facut din furat, cu ce pitipoance s-au mai cuplat, sa-si etaleze ultimele achizitii in materie de vestimentatie, bijuterii, ceasuri, masini luxoase etc. Nu vin pentru interesul tarii si sa puna la punct anumite probleme cu care ne confruntam noi, ca societate, vin ca sa aiba de unde sa plece. Si uite asa mai trece o zi plina de griji si foarte incarcata si obositoare, iar noi ramanem la fel cum suntem. Si toate astea se intampla din vina noastra, pentru ca noi i-am 'asezat" in fruntea tarii si am crezut ca poate vin vremuri mai bune, dar de unde, or sa ne astepte vremuri si mai grele, iar ei or sa faca tot ce vor si ce au invatat in partid: cainii latra, ursul merge.
  • -1 (1 vot)    
    Se voteaza (Joi, 21 octombrie 2010, 9:51)

    Jar [anonim]

    in unanimitate si doar PDL-istii sunt prosti!?Aici e populismul nesimtit care ne mananca ficatii de 20 de ani.Si lipsa noastra de cunostinte minime in domeniul economic.
    • +1 (1 vot)    
      Da, doar ei sunt prosti (Joi, 21 octombrie 2010, 11:15)

      Lolisor [anonim] i-a raspuns lui Jar

      pai avand in vedere ca ceilalti au vrut sa voteze asa si PDL-istii nu, pot spune clar: da, PDL-istii sunt niste prosti!
  • 0 (0 voturi)    
    pro basescu (Joi, 21 octombrie 2010, 11:21)

    pro basescu [anonim]

    sunteti sub orice limita si sub orice critica nu mai meritati nimic ,nici macar curent elecrtric sa consume oamenii cu voi.nu vedeti ce guvern propavaduiti?sa va fie rusine tie situle!aparati numai hoti si mincinosi!aici la voi se vede hotia pe fata si la televiziunea vitamina.i-a sa vad daca ma cititi?pa pa .si va deplang utilizatorilor!sa auzim de motiune!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    P a r t i d u l - P D L a s a t i - n e (Joi, 21 octombrie 2010, 15:06)

    Marcu Vasile [anonim]

    Lasati-ne , Lasati-ne si cantati la alta masa !
    Si plecati degrab-acasa !
    Caci vi se raceste grishuletzul
    Votati-va "din greseala" iesirea de la guvernare si motiunea de cenzura - asta ar fi TARE DE TOT ! De abia asteptam s-o vedem si pe asta ! Din greseala in greseala pan-la victoria finala ! Superkalifragilistik Espialidushes si PDL va disparea definitiv !
    DE ABIA ASTEPTAM ! Hokus Bok-us Preparatus Guvern BOK - Faci POK si ia-o din lok !
  • +1 (1 vot)    
    Guvernul kare nu merge sta pe lok si face BOK (Joi, 21 octombrie 2010, 15:10)

    marcu vasile [anonim]

    La revedere guvernanti ! la revedere PDL ! La revedere Basescu ! Plecati mai repede - Aveti 2 optiuni: Mergeti sau NU mai stati ! Alegeti ! VOTATI-VA DEMISIILE CAT MAI REPEDE !
    Dati dovada de barbatie si dezlipitzi-va de skaune , apoi va ridicati si degraba plecati !
  • 0 (0 voturi)    
    toti sunt la fel (Duminică, 24 octombrie 2010, 11:55)

    dan chirita [anonim]

    toti parlamentarii sunt la fel ... si aia de la conducere, si aia din opozitie, asa ca.. oricum nu avem ce alege, si sintagma "ce naste din pisica soareci mananca" este aplicabila tuturor. probabil peste 200 de ani vom avea si noi pe cine vota si se va intampla ceva bine la noi. pana atunci nu putem decat sa ne strangem in fata sediilor partidelor si a guvernului si sa le spargem geamurile