Sorin Ovidiu Vintu a fost internat la Spitalul Floreasca, dupa ce a acuzat probleme cardiace

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2010, 12:08 Actualitate | Esenţial


Sorin Ovidiu Vintu a fost internat in noaptea de duminica spre luni la sectia de urgenta a Spitalului Floreasca, dupa ce a acuzat probleme cardiace, anunta televiziunile de stiri.

Informatia vine la scurt timp dupa ce Sorin Ovidiu Vantu a fost trimis in judecata, joia trecuta, de procurorii Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, pentru savarsirea infractiunii de favorizare a infractorului, in dosarul privind fuga din tara a fostului director al Gelsor Nicolae Popa, condamnat la 15 ani de inchisoare in dosarul FNI.

In acelasi dosar, au fost deferiti justitiei omul de afaceri Octavian Turcan si soferul lui Vintu, Alexandru Stoian.

Procurorii au dispus disjungerea cauzei sub aspectul comiterii infractiunii de spalare a banilor prev. de art.23 din Legea nr.656/2002 de catre Sorin Ovidiu Vintu.

Vom reveni cu amanunte








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2702 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    vai,vai (Luni, 18 octombrie 2010, 12:12)

    alpha [utilizator]

    saracu deja nu suporta nici regimul de cercetare,daramite pe cel de detentie ... vai,vai saracu om ... in tara asta numai prostii fac puscarie !
    • +15 (15 voturi)    
      o ce veste minunata (Luni, 18 octombrie 2010, 14:47)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      Vestea asta ne spune noua ca s-a strans latzul in jurul jupanului. A constatat ca nu mai poate dribla puscaria, asa ca incearca macar s-o faca mai suportabila sau macar s-o mai amane un pic.
    • -1 (7 voturi)    
      Eu sper ca se preface! (Luni, 18 octombrie 2010, 14:52)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      nu doresc nimanui sa fie bolnav.
    • -1 (1 vot)    
      Vantu la spital. (Luni, 18 octombrie 2010, 22:50)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Judecatorii care l-au lasat pe Vantu in libertate,s-ar putea sa aiba o problema mare.Vantu este in spital,bolnav,sau bolnav inchipuit.Dupa stenogramele aparute azi in presa,este posibil ca Vantu sa fie bolnav de moarte,pentru-ca stenogramele vor deranja foarte tare pe multi "grei" si care vor dori sa se spele pe maini,lichidandu-l si dupa aceia sa dea vina pe el.
    • +1 (1 vot)    
      e vraja (Marţi, 19 octombrie 2010, 8:42)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Daca il durea inima cu adevarat cerea derogare sa se trateze in strainatate.
      Numai ca in strainatate nu-i dadea nici dracu' scutire de la puscarie.
  • +19 (19 voturi)    
    ti-e frica (Luni, 18 octombrie 2010, 12:13)

    lucas [anonim]

    Tie frica lichea ce esti! Esti disperat! Cerem sa iasa adevarul la suprafata! Sub plapuma lui sunt multi ascunsi! Cred ca asta vrea sa-si insceneze moarta ca sa scape basma curata si sa fuga!
    • +7 (7 voturi)    
      pai, (Luni, 18 octombrie 2010, 14:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui lucas

      daca tot facuse aranjamentele la iml pt. popa, macar sa se foloseasca el de ele, daca cu popa a pus-o pe catafalc.
  • +19 (19 voturi)    
    ii doresc lui sov tot atata sanatate (Luni, 18 octombrie 2010, 12:14)

    mircea [anonim]

    ...cata ne doreste si el noua.
    • +1 (7 voturi)    
      corect (Luni, 18 octombrie 2010, 14:16)

      gheo [anonim] i-a raspuns lui mircea

      da, subscriu :))

      n-am nimic cu omul, nu-l cunosc. am cu faptele lui.
      n-as vrea sa-l vad in inchisoare pentru favorizarea infractorului.
      e ca si cum autorul unui viol e pedepsit doar pentru ca si-a batut victima desi, in plus, o rapise, o violase si o torturase....
      as vrea sa-l vad platind pentru faptele grave, nu pentru alea usoare. si as vrea ca averea lui sa mearga la pagubiti.
      caci la cum se intrevad lucrurile acum, stapanirea vrea averea lui pentru 'prieteni', nu pentru aia de au ramas fara case....
    • -9 (9 voturi)    
      si asta te face mai bun decat vantu? (Luni, 18 octombrie 2010, 15:19)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui mircea

      faptul ca-i doresti tot atata sanatate cata iti doreste el tie ti se pare ca te face mai bun decat vantu? esti la fel de rau...
      dar deh, te inteleg, asa ai vazut la conducatorul iubit
      • +1 (1 vot)    
        TzTzTz (Luni, 18 octombrie 2010, 22:26)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Ce ţie nu-ţi place, altuia nu-i face!
  • +17 (17 voturi)    
    Sanatate (Luni, 18 octombrie 2010, 12:16)

    blabla [anonim]

    SOV are o sanatate de tip Catalin Voicu...
  • +14 (14 voturi)    
    Ii pute... (Luni, 18 octombrie 2010, 12:16)

    sami [utilizator]

    a parnaie! Mai stim si pe altii...
    Nu-i crapa inima de atata furat, nemernic ordinar!
    Sa se relaxeze macar 15 ani la Jilava, este tot ce-i pot dori!
  • +10 (10 voturi)    
    Sufla vint rece, vine racoarea... (Luni, 18 octombrie 2010, 12:18)

    Ganezu [anonim]

    Bineinteles, nu va suporta regimul de detentie si trebuie pregatit terenul. Inseamna ca e groasa rau si omul din Indonezia a prins glas.
  • +9 (9 voturi)    
    telenovela sov - sezonul 2 ep 02 (Luni, 18 octombrie 2010, 12:21)

    ivascu.sabin [utilizator]

    se pregateste oare de momentul culminant?
  • +10 (10 voturi)    
    sov, te iubesc (Luni, 18 octombrie 2010, 12:22)

    rares [anonim]

    Vantul, multa charma rea ai adunat. Altfel spus, te-or fi ajuns blestemele pagubitilor FNI... sau e vreo manipulare pentru prostime? ca m-as mira ca Omul Rau sa moara
  • +13 (13 voturi)    
    Sa-i dea Dumnezeu sanatate (Luni, 18 octombrie 2010, 12:22)

    ciprihot [anonim]

    Ii doresc sanatate si putere, ca sa poata petrece cat mai mult timp la bulau.
  • +10 (10 voturi)    
    probleme cardiace (Luni, 18 octombrie 2010, 12:24)

    Un stelist [anonim]

    Cum dracu' de toti banditi astia acuza "probleme cardiace" imediat dupa ce sunt chemati in judecata?!?
    Propun procurilor ca inainte de a formula chemarile sa ii trimita intai la controale medicale, dupa ce analizele ies bune sa ii cheme la judecata...
  • +10 (10 voturi)    
    Justitia romana (Luni, 18 octombrie 2010, 12:25)

    Jane [anonim]

    Imbolnaveste oamenii. Pacat de el ca era om bun.
    I-o fi pus ceva Basescu in cafea cit timp a fost in arest?
  • +21 (21 voturi)    
    !!! (Luni, 18 octombrie 2010, 12:32)

    Cris [anonim]

    A inceput sa se simta ca un infractor de duzina si apeleaza la vechiul truc: toti inculpatii se imbolnavesc inainte si in timpul proceselor...
  • +13 (13 voturi)    
    Multa sanatate (Luni, 18 octombrie 2010, 12:33)

    Andu [anonim]

    Multa sanatate sa-si poata executa pedeapsa!
  • +4 (10 voturi)    
    Un picior in ghips... (Luni, 18 octombrie 2010, 12:33)

    ddanescu [utilizator]

    ... scapa piarza rea
  • +6 (8 voturi)    
    offff (Luni, 18 octombrie 2010, 12:34)

    curios [anonim]

    Fara nici o ironie, ii urez sanatate.
    DAR, inca de cind era in arest avocatii lui au depus acte cum ca boala lui de inima nu poate fi tratata decit in strainatate.
    Ce va urma in aceasta partida, de poker, ca nu sahul ii place lui Sorin, se va vedea...
    • +10 (10 voturi)    
      si eu (Luni, 18 octombrie 2010, 13:33)

      Alecu [anonim] i-a raspuns lui curios

      Sincer si eu ii doresc sanatate, insa in inchisoare
  • +12 (12 voturi)    
    Gorbunov reloaded. (Luni, 18 octombrie 2010, 12:35)

    AlinN [anonim]

    Dupa ce Gorbunov iesise din puscarie pentru ca avea conjungtivita probabil acum SOV miroase ca ar putea sa fie condamnat la puscarie si isi pregateste terenul sa nu poata fi intemnitat.
  • +11 (11 voturi)    
    ar trebui (Luni, 18 octombrie 2010, 12:36)

    gogoasa [anonim]

    ca cei de la V Babes sa investigheze arestul politiei pentru virusi periculosi care declanseaza probleme de inima ale bajetilor care trec "in vizita" pe acolo. Offf, saracul de el, sper sa nu pateasca nimic si sa mai fie in viata. Asa justitie rea in Romania, baga oamenii bolnavi in inchisoare, cand stiu ca acestia au inima slaba. Tin pumnii sa fie bine, nu de alta, da' macar puse cap la cap zilele de arest sa insumeze pacar un an de inchisoare.
  • +13 (13 voturi)    
    Era de asteptat (Luni, 18 octombrie 2010, 12:41)

    legolas1979 [utilizator]

    Nici nu se mai poate spune ca suntem luati de prosti. Ca de acu e clar pentru toata lumea cum e cu bolile astea ale infractorilor aflati pe marginea prapastiei. Pur si simplu suntem scuipati in fata cu nepasare si jeg din partea acestor personaje care nu au mama nu au tata, si nu-i doare nici in cot de prostime, de justitie, de valorile unei societati democratice. FAC CE VOR!!! Si manipuleaza poporul asta care asteapta pomana din partea statului, a politicienilor, a televiziunilor, asteapta cu gura cascata la A3 sa castige la bingo! Tara pe mamaligi!!!
  • +11 (11 voturi)    
    pai nu va era clar? (Luni, 18 octombrie 2010, 12:41)

    giani [anonim]

    o criza de inima (sen. Voicu, Dana Nastase), un cancer ( Omar), etc. la Vantu ma asteptam la un pic de fantezie, de pilda o unghie incastrata.
  • +13 (13 voturi)    
    Vai vai vai saracutul om de afaceri (Luni, 18 octombrie 2010, 12:44)

    Markov [anonim]

    Ne apuca mila, cum sufera el de probleme cardiace!.... Si scarbele astea din justitie care il urmaresc PE NEDREPT!!! Sarmanul om, cat de bun si de drept e si uite, ajunge sa sufere de inima din cauza oamenilor rai care il haituiesc pentru asa niste nimicuri!
  • +12 (12 voturi)    
    Doctorii din Floreasca trebuie verficati (Luni, 18 octombrie 2010, 12:47)

    andrei [anonim]

    in acordarea diagnosticului. Se joaca cu focul.
    • +7 (7 voturi)    
      Sa-i fie tarana usoara... SPERAM! (Luni, 18 octombrie 2010, 13:50)

      D [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Cred ca omul le-a pus in vedere medicilor inainte de diagnostic ca au si ei familii iar intoxicatia cu plumb de 7.62mm e in mare voga azi, mai ales in randul celor de-acasa. Asa, ca stimulent.
  • +8 (8 voturi)    
    mafia (Luni, 18 octombrie 2010, 13:18)

    sicilianul [anonim]

    credeam ca numai in alte tari exista mafie dar se pare ca si in romania si-a scos capul un mic mafiot.

    dupa ce areusit sa jefuiasca mii de cetateni romani si dupa ce a scapat de urmarirea penala, vantu a inceput sa se comporte ca un nas din sicilia.

    cand a fost arestat, a reusit sa-i intimideze pe politisti pentru a nu-i pune catusele si pentru a nu fii dus cu duba. toti ceilalti au venit cu masina politiei el a venit cu masina proprie tinand in mana si un baston de nas mafiot.

    acest vantu, acum va face urmatorul lucru: se interneaza la floreasca, iar apoi va trebui sa fie tratat in strainatate - de preferat monte carlo sau poate o tara exotica.

    din fericire pentru noi, vantu nu mai are sustinatorii politici pe care i-a avut acestia intorcandu-i spatele in ultmul timp dandu-si seama ca vantu nu este decat un papagal care nici bani nu mai are si care e plin de datorii.

    oricum locul din puscarie este caldut, pentru ca in curand o sa fie eliberata maria vlass.

    haide vantu, ca daca intrii la inchisoare o sa scrii si tu o carte ca maria vlass, o sa fii si tu un adevarat guru.
    • +5 (5 voturi)    
      ar prinde modelul (Luni, 18 octombrie 2010, 13:36)

      RA. [utilizator] i-a raspuns lui sicilianul

      Nu m-ar mira sa ajunga un guru. La cat de pierduti cea mai mare parte dintre noi, incat sa ne luam unul ca Vantu de model. Vai tara asta, vai poporul asta, cand ne vom trezi, cand ne vom schimba...
  • +8 (8 voturi)    
    Parerea lui despre popor (Luni, 18 octombrie 2010, 13:32)

    RA. [utilizator]

    "POPA CĂTĂLIN : Am făcut un carton şi am spus că aceleaşi ONG-uri, în 2004 l-au susţinut pe candidatul Traian Băsescu.
    S.O.VÂNTU : - Foarte bine, f... în gură să-i f... Deci s-au isterizat ăia.
    POPA : -Mamă, sunt cu nervii pe pereţi.
    S.O.VÂNTU : - Excepţional, excepţional.
    POPA CĂTĂLIN : -Adevărul e că e fără precedent, că toată societatea civilă, că astea sunt cele mai importante voci în momentul de faţă şi cele mai importante ONG-uri din România, şi nu au mai văzut în mandatul lui Băsescu niciodată aşa ceva. Dar ştii care este şocul?
    S.O.VÂNTU: - Ă?
    POPA CĂTĂLIN: - Liderii celor două partide de opoziţie nu vor să facă declaraţii pe tema asta.
    S.O.VÂNTU: - De ce?
    POPA CĂTĂLIN : - De boi. Adică răspunsul meu e clar. De boi.
    S.O.VÂNTU : - Cred că fac bine, tati.
    POPA CĂTĂLIN : - Eu nu cred.
    S.O.VÂNTU: - Dacă îmi permiţi, totuşi rărirea parlamentarilor este o chestie foarte populară printre cetăţenii imbecili ai acestei ţări.
    POPA CĂTĂLIN: - Da, dar nu despre asta e vorba.
    S.O.VÂNTU: -Ba da, pentru că acolo este prefaudarea alegerilor. Se referă strict la referendum şi referendumul este o chestie gingaşă. Ei au ieşit deja cu declaraţii că susţin micşorarea numărului de parlamentari.
    POPA CĂTĂLIN:-Da şi asta poate să spună şi acum, "Susţinem în continuare referendumul, haideţi să-l programăm între tururile de scrutin".
    S.O.VÂNTU- Da. O să mă gândesc. Să vorbesc cu MIRCEA şi cu CRIN să văd de ce nu preiau mesajul. Nu ştiu. M-a luat prin surprindere cu treaba asta.
    (...)
    Sursa: Mediafax
  • +7 (7 voturi)    
    Parerea lui despre popor 2 (Luni, 18 octombrie 2010, 13:33)

    RA. [utilizator]

    POPA CĂTĂLIN: - Da. O să stăm să documentăm deşi mă ardeau mâinile să ieşim repede cu el, dar nu putem pentru că sunt lucruri foarte grave.
    S.O.VÂNTU - Sunt grave, nu?
    POPA CĂTĂLIN: - Da.
    S.O.VÂNTU - Aşa tati, aşa băiatul lui tata. F... în gură să-l f... Hai că vin şi eu acasă să pun umărul (râde - n.n.).
    POPA CĂTĂLIN - (râde - n.n.). Da.
    S.O.VÂNTU - Rar mi se întâmplă, fără mişto CĂTĂ, să mă mobilizez cum m-am mobilizat de data asta.
    POPA CĂTĂLIN- Da. Am simţit şi eu pe alocuri.
    S.O.VÂNTU - Rar mi se întâmplă. Mi-am scos oştile regulate din cazărmi, nici măcar pe scandalul FNI nu mi-am scos armata regulat. Am lucrat numai cu ostaşii.
    POPA CĂTĂLIN - (râde - n.n.).
    S.O.VÂNTU- Da. De data asta... multă prostime, dat fiind faptul că poporul ăsta s-a tâmpit de-a dreptul, prostimea asta încă ţine cu imbecilul şi trebuie să-i degajăm prostimea.
    POPA CĂTĂLIN - Da.
    S.O.VÂNTU - I-o degajăm f... în gură să-l f... Hai, te pup! Pa!
    POPA CĂTĂLIN - Drum bun! Pa!"

    Sursa: MediaFax
  • +8 (8 voturi)    
    ,,daca vi s-a urat cu viata, internati-va (Luni, 18 octombrie 2010, 13:46)

    Spital romanesc [anonim]

    intr-un spital romanesc''.
    Acum sa te vedem Vantule, poate te confrunti cu un caz de malpraxis. Daca pleaca infirmiera si ia spitalul foc de la aparatul de aer conditionat, ce te faci?? ca sa fugi nu poti..
    Nu era mai bine la mititicia, ca acolo aveai racoare pe gratis?
  • +6 (6 voturi)    
    sireacu (Luni, 18 octombrie 2010, 14:44)

    nahir [utilizator]

    l-o fi luat cu racoare pe la corason dupa prima intrevedere cu tanti aia oarba, justitia?
    sau se pregateste deja pentru :"datorita unor grave probleme cardiace, nu poate suporta regimul penitenciar"?
    ce ti-e si cu oamenii astia care-si rup de la gura pt. binele natiunii!!!
  • +4 (4 voturi)    
    incredibil !! (Luni, 18 octombrie 2010, 16:16)

    MSK [anonim]

    :-))) este incredibil .. !!! nu vi se pare simpatic ca, la gandul puscariei, toti, dar absolut toti se dau bolnavi cu inima ?
  • +4 (4 voturi)    
    vai...vai (Luni, 18 octombrie 2010, 16:44)

    oanea [anonim]

    Vai saracu.... are cu inima, da cand o furat banii oamenilor nu o avut cu inima, arda jaru inima lui.Sa se faca bine cand oi zice eu.
  • +3 (3 voturi)    
    Incepe (Luni, 18 octombrie 2010, 17:04)

    HESS [anonim]

    Spectacolul.Sant gretosi acesti bogati care dupa 89 sau imbogatit prin inselaciune,jaf,furt si alte escrocherii.Pe mana astora a incaput romania.Vai de ea tara si natiune.Pana si un hot trebuie sa aiba demnitate.Ceva de genu.,M-ai prins m-ai prins.Inseamna ca politia a fost mai agila .,mai desteapta si in consecinta iti asumi faptele si pedeapsa.Dar astia sant ca niste babe care se vaicaresc .Ba inima ,ba ficatul,ba e chestie politica,ba e inscenare,ba sant claustrofobi, in consecinta nu le prieste regimul penitenciar.Pai atunci spanzurati.CEEACE MERITA .ALTFEL SE INPUIESC.
  • +3 (3 voturi)    
    Normal (Luni, 18 octombrie 2010, 17:08)

    Cocolina [utilizator]

    ca tine figura...doar el ii considera pe toti romanii niste imbecili....SI inca mai sunt persoane care nu s-au lamurit cine este criminalul acesta!