Traian Basescu l-a invitat pe comisarul european pentru afaceri sociale sa viziteze zonele din Romania unde locuiesc tigani integrati

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:18 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu l-a primit, miercuri, la Palatul Cotroceni, pe comisarul european pentru ocupare, afaceri sociale si incluziune, Laszlo Andor, anunta Mediafax. Seful statului i-a multumit, cu acest prilej, oficialului european pentru atentia acordata de CE problemei tiganilor si l-a invitat pe Andor sa viziteze zone unde locuiesc tigani care sunt integrati, Traian Basescu apreciind ca "problema este cu romii nomazi".

"Multumim foarte mult pentru atentia cu care tratati problema romilor. Apreciem decizia Comisiei (Europene - n.r.) de a fi implicata mai mult in acest sens. Trebuie sa recunoastem ca noi nu reusim sa intregram toti membrii minoritatii rome, chiar daca avem un numar mare de romi care sunt integrati", a spus seful statului, in debutul intalnirii cu Laszlo Andor.

Comisarul european pentru ocupare, afaceri sociale si incluziune a declarat, marti, la Bucuresti, ca stie ca cei repatriati din Franta sunt pregatiti sa se intoarca in aceasta tara, el apreciind ca "nu este o abordare constructiva sa exporti si apoi sa repatriezi oameni care sunt intr-o cautare disperata a unei vieti mai bune".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1277 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    asta e buna! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:27)

    miticosul [anonim]

    HAHAHA! Asta e buna! Sa ne zica si noua unde-s zonele astea - ca vreau EU s-o vizitez ... :-)
    • 0 (0 voturi)    
      Pai de exemplu (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:10)

      ik [anonim] i-a raspuns lui miticosul

      poate sa-i duca prin comunele alea de tigani cu palate cu 5 etaje si 30 de turnulete din marmura. Ce nu trebuie sa mentioneze Base este faptul ca si alea s-au facut tot cu bani "produsi" afara.
      Tiganii ca sa se integreze bine la noi trebuie sa fie nomanzi prin UE macar 2-3 ani, cam asa merg lucrurile.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu bani "produsi" (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:38)

        cactus [anonim] i-a raspuns lui ik

        Sunt "proiecte" finantate cu fonduri europene.
        :))))
  • 0 (2 voturi)    
    Sa vina (Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:38)

    muciflenduri [anonim]

    Cel putin un milion s-au integrat cu succes in Bucuresti, asa ca atata timp cat nu e plimbat prin Ferentari sau Rahova, se va declara incantat de cele vazute.
  • 0 (0 voturi)    
    Propuneti locatiile care trebuie vizitate, de ex : (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:09)

    podul Constanta - 1 mai, Bucuresti [anonim]

    - Bucuresti, 1mai, Podul Constanta, de curand deasupra podului s-au instalat in zona mai multe colibe acoperite cu celofane, care sunt locuite de nomazi, adulti si mai multi copii.
    probleme aparute: se taie copacii din zona, iar traversarea pietonala, peste calea ferata intre cartierele 1mai si Bucurestii Noi este infricosatoare !

    In atentia HotNews :
    pentru a a tine evidenta acestor nomazi, presa este cea mai in masura sa gestioneze acest fenomen, si sa atraga atentia asupra efectelor sociale ce apar, in jurul acestor locatii provizorii!

    *Statul se face ca nu aude:
    -asta pentru ca nomazii sunt mari amatori de asistenta sociala si pomana nemuncita
    *Reprezentantii tiganilor nu vad nimic:
    -dezinformeaza si vor sa lase impresia unor cazuri izolate, care sunt incompatibile cu nivelul de civilizatie superior al etniei tiganilor
    *Societatea civila nu vorbeste deloc despre subiect:
    -toleranta ca si indiferenta, trasatura dezavantajoasa de mentalitate a unui popor, care tinde sa fie ifestat de agresivitatea si insalubritatea tiganeasca!

    Ce mai ramane de facut ?
  • -1 (1 vot)    
    a se integra (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:12)

    Integrator Autorizat in Absolut [anonim]

    Ce mai ramane de facut ?

    Iti spun eu ce mai ramane de facut, sa fie integrati in absolut sau eventual in Harghita :-)

    Cei ce doresc sa faca parte din societatea romaneasca au facut-o deja si o vor face in continuare, unii mai putin altii mai mult, etc., iar integrarea fortata nu se va realiza niciodata. Restul este doar gargara si din partea UE care urla ca Romania sa faca si sa dreaga si la fel din partea Romaniei care zice ca a facut si face in continuare.

    Stiti care-i partea frumoasa cu integrarea tiganilor in societate (am scris tigani nu romi si nici macar rromi cu 2 de rr)?

    Hotnwes, de ce nu cereti niste lamuriri clare si raspunsuri oficiale din partea Ministerului Invatamantului si Educatiei reperitor programul de integrare al tinerilor tigani in societate? Sunt extrem de curios ce vor raspunde, pentru ca in momentul de fata scolile generale si liceale sunt OBLIGATE sa treaca clasa toate leprele de etnie tiganeasca ca nu stiu sa scrie si sa citeasca, chiar cu note mari iar la admitere in facultate au locuri asigurate la stat.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:47)

    HESS [anonim]

    Ca Basescu a avut ambitia sa-l duca sa viziteze palatele balaocheasiilor si sa-i explice ca astia ioc impozite,asistenta medicala moaca poate si ajutoare sociale.Daca a facut asta cu toata ca ultimul vot l-am dat CDR-ului il voi vota pe BASE CU DOUA MAINI.