Sorin Mihai si alte cinci persoane cu functii de conducere in fosta Petrom Service au fost arestati

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 14:39 Actualitate | Esenţial


Tribunalul Bucuresti a decis, vineri noapte, arestarea preventiva pentru 29 de zile a omului de afaceri prahovean Sorin Mihai, fost director general al Petrom Service, si a altor cinci persoane cu functii de conducere in PSV Company si in alte firme, in dosarul spalarii de bani, anunta Mediafax.

Procurorii DIICOT au propus, vineri, instantei Tribunalului Bucuresti arestarea preventiva pentru 29 de zile a lui Sorin Mihai, fost director general al Petrom Service, precum si a lui Ionut Calinescu, Tatiana Dinu, Ioan Petran, Ioan Ciuca, Mihaela Nacu si Ionut Adrian Efrime, toti cu functii de conducere in cadrul SC PSV Company SA (fosta Petrom Service SA) si a altor societati comerciale.

Cei sapte sunt acuzati de constituire a unui grup infractional, delapidare, evaziune fiscala, spalare de bani si fals in inscrisuri sub semnatura privata.

Procurorii au stabilit ca, prin incheierea unor contracte fictive derulate de catre SC PSV Company SA, a fost retrasa in mod nejustificat suma totala de aproximativ 20 de milioane de lei, iar pentru disimularea fondurilor incasate, invinuitii au infiintat 18 societati comerciale in care aveau calitatea de asociati, administratori sau imputerniciti pe cont. Ei au fost retinuti in urma audierilor si a altor activitati facute in dosarul 155/D/P/2007, au precizat procurorii DIICOT intr-un comunicat de presa.

In urma audierilor, instanta Tribunalului Bucuresti a dispus, in noaptea de vineri spre sambata, emiterea mandatelor de arestare pe o perioada de 29 de zile pentru sase din cei sapte, respectiv pentru Sorin Mihai, Ionut Calinescu, Tatiana Dinu, Ioan Petran, Ioan Ciuca si Mihaela Nacu. In cazul lui Ionut Adrian Efrime, instanta nu a admis propunerea procurorilor de arestare preventiva.

Procurorii DIICOT, impreuna cu politistii de la combaterea crimei organizate si cu jandarmii, au facut, joi, 18 perchezitii domiciliare, in Bucuresti, Ploiesti si in localitatea ilfoveana Corbeanca. In urma perchezitiilor au fost duse la sediul DIICOT 12 persoane si au fost ridicate mai multe documente si laptop-uri, asupra carora vor fi facute perchezitii informatice, dar si un pistol cu gaze detinut ilegal.

Procurorii DIICOT anuntau, joi, ca fata de zece persoane a fost inceputa urmarirea penala.

Anchetatorii au stabilit ca, in perioada 2006 - 2008, membrii gruparii si-au oprit, in mod ilegal, bani de la firme pe care le administrau sau carora le gestionau resursele financiare. Acestia sunt suspectati si de sustragere de la plata impozitelor si taxelor catre bugetul de stat, prin ascunderea surselor impozabile sau taxabile, precum si de disimularea originii ilicite a sumelor de bani obtinute in acest fel, prin transferuri bancare succesive urmate de retragerea in numerar.

Astfel, prin folosirea a 18 firme, majoritatea infiintate in 2006 de catre o parte din membri - asociati si administratori -, acestia au sprijinit angajatii altei companii, pentru delapidarea acesteia, prin inregistrarea unor operatiuni fictive care sa creeze aparenta prestarii unor servicii IT. Ei au folosit acelasi mod de operare si pentru ascunderea sursei impozabile sau taxabile, prin declararea inexacta, in bilanturile anuale si situatiile financiare depuse la organele fiscale, de date nereale cu privire la profitul impozabil si livrarile sau prestarile de servicii.

Surse judiciare declarau, joi, pentru Mediafax, ca omul de afaceri prahovean Sorin Mihai ar fi infiintat, in perioada 2003 - 2007, mai multe societati comerciale pe numele sau sau ale unor apropiati. Aceste firme aveau contracte cu Petrom Service, careia ii livrau diferite produse sau servicii la preturi supraevaluate, in dauna actionarilor si a statului.

Una dintre acuzatiile din dosar este legata de firma Serapis, condusa de sotia omului de afaceri, firma profilata pe servicii de curatenie, care, potrivit anchetatorilor, ar fi executat lucrari de dezinsectie la Petrom si Petrom Service la preturi supraevaluate.

Sorin Mihai detine un post de radio la Ploiesti si are mai multe afaceri legate de comert in judetul Prahova. El este finul sindicalistului Liviu Luca, cel care a controlat Petrom Service, un apropiat al omului de afaceri Sorin Ovidiu Vintu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5645 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    . (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 15:09)

    sache [anonim]

    luca mama, incalzeste-te, vine rindul tau......si sa nu crezi c-or sa iasa mii de sindicalisti in strada sa-ti salveze pielea....sau poate-l dai in git pe vintu, cine stie?
  • -9 (15 voturi)    
    sila (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 15:11)

    sila de tara asta [anonim]

    romania o tara cu judecatori sclavi-sclavii lui base.cum oare unul din cei sapte n-a primit mandat ptr 29 de zile?ghici?
    daca ai fost sefa de cabinet la cotroceni,prietenii stiu de ce!!!!!!
    cu fiecare zi ce trece ne afundam si mai mult
    ha ha ha ha
    o tara de 2lei
    bravo base !!!! cum reusesti?
    • +8 (10 voturi)    
      Te-a necajit tare vestea asta? (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 16:42)

      Caloianu [anonim] i-a raspuns lui sila de tara asta

      Ce-ai patit prietene, cand sunt prinsi hotii te superi pe Basescu? Esti din banda jefuitorului FNI? Ti-e frica ca-ti vine randul? Ia un ceai sedativ si culca-te!
      • -1 (1 vot)    
        sila (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 21:14)

        sila [anonim] i-a raspuns lui Caloianu

        n-ai inteles nimic.asta care fost pus in libertate din cei 7 e fiul vitreg al liei licanescu-eftime(fosta sefa de cabinet la primaria capitalei in mandatul basescu si mai apoi sefa de cabinet la cotroceni).oare de ce l-au lasat in liberate????
        • +1 (1 vot)    
          sila^2 (Duminică, 10 octombrie 2010, 10:29)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui sila

          de unde ai scos-o si p'asta? nu-mi spune ca ai citit in cancan sau la imbecilitatea tv! fiul vitreg? l-a facut inainte de gradinita? vezi cati ani are fiecare... s-ar putea sa ai o surpriza
      • 0 (2 voturi)    
        sila (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 21:29)

        sila [anonim] i-a raspuns lui Caloianu

        altfel, eu am facut referire la faptul urmator : cum e posibil ca 6 sa ramana cu 29 de zile de arest si eftime ionut adrian sa fie pus in libertate . oare nu era in aceeasi oala cu ceilalti , dar familia lui are legaturi stranse cu presidentul si cum sa stea el in arest . asta e ce-am vrut sa zic si de asta mai spun judecatorii=sclavii lui base!!!!!
        • +1 (1 vot)    
          Iti inteleg supararea.... (Duminică, 10 octombrie 2010, 2:51)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui sila

          ..dar da-ne totusi si exmple ale functionarii justitiei din celelalte guvernari.

          Nu de alta, dar se intelege ca sub Basescu justitia a ajuns mai jos decat sub alti presedinti. Si vrem si noi, cititorii, carcotasii, portocalii, lingaii lui Basescu etc etc.. niste exemple concrete in care justitia a fost mai sus decat acum.

          Adica, da-ne un exemplu in care judecatorii nu au fost sclavii nimanui si au actionat cum le-a dictat constiinta si priceperea, nu cum au dictat guvernele/presedintii...

          Mercic!
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns lui sila (Duminică, 10 octombrie 2010, 16:04)

            jesi [anonim] i-a raspuns lui Alius

            mai taticu, ce vrei mai mult de atat
            tot ii dati cu Basescu. Ce au facut ceilati,nimic sau da, au facut mult,prea mult rau acestei tarisoare.S-au imbogatit peste noapte.Tare as vrea sa ii i-a Basescu locul lui Tepes, ,, c-a punand mana pe ei , sa ii impart in doua cete,de nebuni si de misei,, si f ocul sa ii i-a pe toti.
            Veniti cu picioarele pe pamant oameni buni.
            Lasa-ti presedintele sa isi fac treaba si nu mai suspectatii toate organele statului ca ar fi subordonate, isi fac treaba .
  • +10 (10 voturi)    
    Toata lumea stia cat s-a sifonat prin PSV... (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 15:16)

    Creator [utilizator]

    Cam tarziu arestarile astea, dar mai bine mai tarziu decat niciodata !
    DAR, dar, dar, astept sa vad si eu macar UNA bucata condamnare definitiva si irevocabila, a unui mare corupt/delapidator/devalizator din Romania.
    • +6 (6 voturi)    
      pai, (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 17:21)

      curiosu' [anonim] i-a raspuns lui Creator

      esti suficient de tanar?
    • +2 (2 voturi)    
      sila (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 21:19)

      sila de tara asta [anonim] i-a raspuns lui Creator

      exact cum spui astept o condamnare definitiva si irevocabila , dar oamenii astia din politic n-au nici un interes sa se intample una ca asta caci cine-i mai sustine financiar in campanii?
  • 0 (2 voturi)    
    totusi (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 19:56)

    Dan [anonim]

    Ati putea fi un pic mai expliciti ? Din cite stiu eu, PSV este firma privata, a sindicalistilor din Petrom, care a incheiat niste contracte cu alte firme private. Cum se decide ca un contract de curatenie este supraevaluat sau nu ? Adica, daca la mine la firma vine un inspector fiscal si el decide ca am platit prea mult pe apa de la wc, merg la mititica ? Ce-mi lipseste din desen ?
    A nu se intelege ca incerc sa le iau in vre-un fel apararea nemernicilor din gruparea Luca-SOV, ii stie o tara intreaga cine sint. Insa opinia mea sincera este ca motivele prezentate sint destul de firave.
    Sau e tot o chestie ca aia cu Puiu Popoviciu, la care era clar de la inceput cimpul infractional, si dupa ce l-au dat pe toate posturile cu catusele la miini, acuma e bine mersi inapoi de unde a plecat, si-si vede linistit de treaba ?
  • +1 (1 vot)    
    Stati linistiti. (Duminică, 10 octombrie 2010, 11:22)

    haiducul [anonim]

    In scurt timp vor fi liberi,pun pariu.