VIDEO Ministrul Agriculturii, Valeriu Tabara: Este posibil sa fie o ajustare de preturi la produsele de baza, intre 8 si 10%

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 octombrie 2010, 22:32 Actualitate | Esenţial


Preturile produselor de baza ar putea inregistra o crestere cu un procent intre 8 si 10%, a afirmat, la finalul sedintei de miercuri a Executivului, ministrul Agriculturii, Valeriu Tabara.

"Este posibil sa fie o reajustare de preturi, dar nu la cele de care se vorbeste. Am vorbit de la vreo 8 spre 10%, dar luati-o va rog ca o presupunere de aceasta data. Rezultatul final vi-l dau dupa o analiza corecta. Vorbesc, in general, de alimentele de baza, pentru ca acestea ajung pe masa consumatorilor. As vrea sa mai fac o precizare, nu este justificat pretul din galantare fata de ceea ce inseamna pretul materiei prime si insist extrem de mult pe rezerve in ceea ce inseamna adaosuri comerciale, taxe de magazin la care cred ca trebuie sa umble si cei care comercializeaza aceste produse. Si asta este, de fapt, tinta analizei pe care o va face Ministerul Agriculturii", a afirmat Tabara, potrivit Agerpres.

El a precizat ca, in zilele urmatoare, va pune la dispozitie o analiza de preturi la principalele produse, in contextul in care in ultima perioada au existat mai multe presupuneri privind scumpiri ale alimentelor.

Ministrul Agriculturii a subliniat totodata ca institutiile statului ar trebui sa faca mai mult in implementarea ghidului de buna practica.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1137 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    preturi (Miercuri, 6 octombrie 2010, 22:40)

    SS [anonim]

    Cam tarziu domnule ministru,preturile alimentelor de baza s-au majorat deja cu pana la ...vedeti dv. in piata,dv vorbiti probabil de o majorare a majorarilor,n-ar fi nici o noutate si nici n-ati fi primul(probabil nici ultimul).
    • +1 (1 vot)    
      E si el proaspat ministr! (Joi, 7 octombrie 2010, 7:58)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui SS

      Si trebuie sa respecte regula. Adica sa vorbeasca gura fara el. Pai pe la mine painea a crescut de la 1.8 roni la 2.2 roni. Asta inseamna mai mult de 20% dom. ministru! Si apoi preturile sunt stabilite de piata, ca, doar zicese, suntem intr-o astfel de economie, nu se mai stabilesc de la centru ca pe vremea cand probabil traduceai in viata sarcinile partidului.Chiar nu-ti dai seama ca ce spui inseamna pentru retalieri si restul semnalul ca sunt liberi sa ridice preturile chiar daca nu e nevoie? Ba eu cred ca esti constient de acest lucru pentru ca orice crestere de preturi mai reduc din economiile populatiei si mai aduc ceva bani la buget prin TVA-ul incasat.
  • 0 (10 voturi)    
    Macar ne spune adevarul! (Miercuri, 6 octombrie 2010, 22:42)

    mirciulica [anonim]

    Suntem in groapa! Salarii mai mici cu 30-40%, preturi cat mai mari! Ca la noi la nimeni! In nici o tara europeana atuni can au scazut salariile nu au crescut preturile! Doar la noi, pentru ca Guvernul nu are cum sa se ia de producatori, ca e o piata libera!!! Si mai sunt unii distrusi care vor economie de piata libera fara interventia statului! Sunteti spalati pe creier!!!
    • -1 (5 voturi)    
      Ne spune adevarul adevarat (Miercuri, 6 octombrie 2010, 23:43)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui mirciulica

      "o crestere cu un procent intre 8 si 10%"

      Macar de ar folosi si domnul ministru expresia "punct procentual" precum finantistii eruditi. Cum nimeni nu stie care este diferenta intre savantul "punct procentual" si vulgarul procent, nici diferenta intre 1 si 8 sau 10 nu ar mai provoca dureri de cap spalat pe creier. Stii cumva cu cite procente se va scumpi samponul pentru creier? Si ce minister stabileste pretul la sampon in tarile europene?
    • -1 (1 vot)    
      preturi (Joi, 7 octombrie 2010, 10:58)

      horia1962 [utilizator] i-a raspuns lui mirciulica

      ai calatorit prin Europa de i-ti dai cu parerea?????te inseli amarnic....preturile+tva au crescut mai peste tot mai mult sau mai putin....nu numai in Romania sau luat masuri din astea....referitor la piata,trbuie sa-ti spun ca peste tot e libera,Cosiliul Concurentei este organul abilitat sa stabileasca preturile de referinta si sa faca controale....preturile nu cresc asa dupa bunul plac al fiecaruia.....tu vrei o piata controlata unde statul sa stabileasca tot....dar de exemplu eu pot sa am un pret mai mic decat al concurentului....ce fac?????vand la fel????atunci unde e concurenta,productivitatea,calitatea...etc,etc?????ca la noi notiunea de piata libera este luata in derizoriu si preturile sunt aliniate asta e alta poveste......cocurenta intre firme la noi este ca si inexistenta....
  • -1 (5 voturi)    
    cum sa nu te cred (Miercuri, 6 octombrie 2010, 22:43)

    cosminrs [utilizator]

    Orice se discuta doar devine realitate dupa 48 de ori. Daca se neaga devine in 24. Asta e sistemul de guvernare.
    Groaznic..
  • +5 (7 voturi)    
    ??? (Miercuri, 6 octombrie 2010, 22:47)

    drivex [anonim]

    A hotarit cineva lucrul asta? Pretul la cartofi se stabileste prin lege sau hotarire de guvern???
  • -2 (6 voturi)    
    Produse Agricole ! (Miercuri, 6 octombrie 2010, 22:52)

    niculita30 [utilizator]

    Prin produsele agricole ne fura inflatia din buzunare.
    Reducere de inca 10% la cele 25 %
    Total 35% fara alte adausuri!
    Spre noi culmi de progres si civilizatie !
    Mandra C orabia Mester Carmaciul !
  • +3 (3 voturi)    
    greseala (Miercuri, 6 octombrie 2010, 23:23)

    AR [anonim]

    ajustare inseamna scadere in limba romania...
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Miercuri, 6 octombrie 2010, 23:23)

    alex [anonim]

    Este posibil ca Dvs sa fiti prieten cu speculantii de papica...domnule ministru...
  • +2 (4 voturi)    
    no problem! (Miercuri, 6 octombrie 2010, 23:25)

    taranistu [utilizator]

    ducem tot! Multumim din inima Partidului! PD-L!
  • +3 (3 voturi)    
    SCUMPIRI (Joi, 7 octombrie 2010, 0:06)

    ionut [anonim]

    Acum 2 saptamani am luat paine asa intitulata "bulgareasca" de la Kaufland (paine facuta de VEL PITAR) cu 1,4900 lei.Acum 4 zile am luat aceeasi paine cu 1,6900 lei.Si azi am luat aceeasi paine cu 1,9900 lei.
    Deci 1,9900/1,4900-1= +33,55 %.
  • +1 (1 vot)    
    ministru (Joi, 7 octombrie 2010, 14:45)

    obs [anonim]

    Atata are de comunicat ,trist.Ma asteptam sa spuna am luat urmatoarele masuri pt.a mentine preturile,desigur ale economie de piata libera,dar sa spuna vor creste preturile.Da,acum poate nu v-a mai fi acuzat ca si predecesorul ca nu comunica,dar ce folos.