Cearta in Parlament, pe tema indemnizatiei pentru familiile cu mai mult de trei copii

Aura Vasile (PSD) catre Mircea Toader (PDL): Iti doresc sa cresti patru gemeni cu facilitatile de la stat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 29 septembrie 2010, 15:23 Actualitate | Esenţial


Deputatii PDL si cei ai opozitiei s-au certat, miercuri, pe tema indemnizatiei de maternitate in cazul familiilor care au mai mult de trei copii, Aura Vasile (PSD) urandu-i lui Mircea Toader (PDL) "sa poata sa nasca", sa aiba "patru gemeni" si sa-i creasca cu facilitatile de la stat. Reprezentantii PSD si ai PNL au pledat pentru aprobarea unei propuneri legislative initiate de un senator liberal, care prevedea ca si in cazul nasterii intr-o familie a celui de-al patrulea copil, mama sa beneficieze de concediu platit timp de doi ani, potrivit Mediafax.

"Si cel de-al patrulea copil nascut intr-o familie are aceleasi drepturi ca primul copil nascut, adica mama poate sa stea 2 ani acasa si sa primeasca o indemnizatie egala cu 85% din salariu", a spus deputatul liberal Cristina Pocora, aratand ca presedintele Traian Basescu a pledat pentru cresterea natalitatii.

Reprezentantii opozitiei au mai aratat ca sunt situatii exceptionale, aproximativ doua mii de familii, care au mai mult de trei copii, mentionand ca, in Comisia de munca, insusi ministrul Muncii, Ioan Botis, a votat proiectul.

Liderul deputatilor PDL, Mircea Toader, a anuntat ca democrat-liberalii nu sustin un asemenea proiect de lege, din cauza resurselor bugetare existente. El a aratat ca prevederea din proiectul de lege ar putea fi inclusa in Codul Social.

La randul sau, viceliderul deputatilor PSD, Aura Vasile a spus ca guvernantii ar dori "sa moara cei batrani", pentru a nu mai plati pensii si sa fie mai putini copii, pentru a nu plati indemnizatii. Ea i-a urat lui Toader "sa poata sa nasca", sa aiba "patru gemeni" si sa-i creasca cu "facilitatile" acordate de stat: "Domnule deputat, isi doresc sa poti sa nasti, sa ai gemeni si sa cresti patru gemeni cu facilitatile acordate".

In final, la propunerea UDMR, cu 78 de voturi "pentru", 67 de voturi "impotriva" si 5 abtineri, proiectul de lege a fost retrimis pentru a treia oara la Comisia de munca a Camerei. Conform OUG 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, indemnizatia si concediul de maternitate se acorda doar pentru primii trei copii.


Citeste mai multe despre   
















1296 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Graba (Miercuri, 29 septembrie 2010, 15:26)

    Cristina [anonim]

    Insuti ministrul?
    Nu-i nevoie sa-l publicati.
  • +2 (8 voturi)    
    panarama (Miercuri, 29 septembrie 2010, 15:28)

    Costi [anonim]

    Femeia asta este o cetateanca de origine roma care vinde seminte sau este altceva ?????
    • -1 (3 voturi)    
      Draga Costi, (Miercuri, 29 septembrie 2010, 15:41)

      keep it simple [anonim] i-a raspuns lui Costi

      Fa bine si ataca argumentele, nu infatisarea persoanei.
    • 0 (0 voturi)    
      E garantata Vanghelie (Miercuri, 29 septembrie 2010, 16:28)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Costi

      E deputata de Soseaua Alexandriei, sustinuta de peimarul care este. prin asta ma spus tot.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa manance si puradeii (Miercuri, 29 septembrie 2010, 17:12)

      Puradel [anonim] i-a raspuns lui Costi

      Sa manance si gura lor .De la buget .Milioane de puradei sa manance de la buget .
  • +2 (4 voturi)    
    "facilitatile de la stat" (Miercuri, 29 septembrie 2010, 15:46)

    alin [anonim]

    Daca ai decis sa ai copii este responsabilitatea ta sa-i cresti, nu responsabilitatea statului. Faptul ca statul decide in anumite conditii sa "dea" anumite facilitati asta nu inseamna ca aceste facilitati trebuie sa acopere 100% venitul necesar pentru cresterea copiilor.
    • -1 (1 vot)    
      tu cred ca ai sarit peste numarul lor (Miercuri, 29 septembrie 2010, 16:51)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui alin

      Daca nu ne permitem ajutor pentru 2000 de copii inseamna ca suntem ori hoti ori manipulati rau. Asta e discutie si economie? Daca mai dam ajutor la 2000 de copii?
  • +1 (1 vot)    
    Ce mai vremuri... (Miercuri, 29 septembrie 2010, 15:56)

    Pharnicu Nodea [anonim]

    erau pe timpul guvernarii PSD, PDSR,....ehe...
    Cit de bine o duceau mamele cu copii mici...Pacat ca sint in opozitie. Deocamdata.
  • +1 (1 vot)    
    Pozitia publica a senatoarei PSD... (Miercuri, 29 septembrie 2010, 16:02)

    judex [anonim]

    ...este de inteles prin prisma afiliatiei ele directe la cetatenii cu origine tiganeasca. Totusi, faptul ca nu a ajuns in Parlament pe listele Partidei Rromilor ar trebui sa o faca sa inteleaga ca sustinerea publica, in Parlament, a perceptiei pur tiganesti ca se poate castiga perpetuu EXISTENTA DIN ASISTENTA SOCIALA, IN AFARA MUNCII, DOAR PRIN CERSIT, FURAT SAU DIN AJUTOARE DE STAT este exact ceea ce a dus la expulzarea tiganilor din Franta si la actualul lor statut de paraziti sociali, in opinia multora. O replica oficiala de respingere atitudinii de nemunca la care indeamna implicit balaoachesa este de dorit din partea PSD... Doar daca o fuziune a PSD cu Partida Rromilor nu s-a produs deja, in afara spatiului public si romanii n-au aflat inca...
    • 0 (0 voturi)    
      confuzie (Joi, 30 septembrie 2010, 10:55)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui judex

      Cred ca se face o confuzie. In articol e vorba despre idemnizatia de crestere copil (85% din salariu) si nu despre alocatia de stat pentru copii (care e de 200 lei pana implineste copilul 2 ani si 43 lei dupa aceea). Idemnizatia o primesc doar mamele (sau tatii) care au contribuit la Fondul de Asigurari Sociale, adica care au avut un loc de munca cel putin 12 luni .... nu cred ca e cazul la persoanele la care faci tu referire (tigani) pentru ca multi din ei, dupa cum ai spus, nu au servici. Ei pot cel mult sa primeasca alocatia de stat pentru copii.
  • +2 (2 voturi)    
    ......... (Miercuri, 29 septembrie 2010, 16:05)

    nicu [anonim]

    Mai hai sa fim seriosi, fac copil sa mi-l creasca statul ????Asa cum fac unii cate 10 copii sa aibe alocatii si ei stau in birturi ?????? Populismul a dus Romania unde e , toate partidele au dat pomeni peste pomeni, ar fii timpul sa inceteze toate pomenile acestea.Iar D-na Aura Vasile, va sfatuiesc sa o cautati pe net pe undeva cand era la PRM si se comporta ca marele conducator al ei de pe atunci, vaismar,
  • +1 (3 voturi)    
    eu platesc taxe (Miercuri, 29 septembrie 2010, 16:11)

    Stefan [anonim]

    Statul are bani de la mine. De ce sa ii cresc eu copii acestei persoane din banii mei ? Refuz ca banii mei sa fie folositi pentru cresterea copiilor altora. Prefer sa folosesc banii mei sa imi cresc proprii copii (si sa nu iau nici un ban de la stat).

    De fiecare data cand statul da bani cuiva, ia mult mai multi bani de la altcineva (si mai baga si la el in buzunar)
  • +2 (2 voturi)    
    Din pacate... (Miercuri, 29 septembrie 2010, 16:16)

    haiducul [anonim]

    ...Romania nu este sa zicem Norvegia, pentru a suporta aceste indemnizatii,iar in ziua de azi cine face mai mult de doi copii sunt...tigani.
    • 0 (0 voturi)    
      deci nu au ajutor de la stat (Miercuri, 29 septembrie 2010, 16:49)

      mamica [anonim] i-a raspuns lui haiducul

      corect ... deci nu au avut salariu deci nu primesc ajutor de la stat! ti-ai raspuns singur
  • +2 (2 voturi)    
    Agramatii astia (Miercuri, 29 septembrie 2010, 16:39)

    CGiboi [utilizator]

    Din cate stiu gemeni sunt doar doi, iar patru copii nascuti in acelasi timp se cheama patrupleti. Ce o fi asa de greu?!
    • +1 (1 vot)    
      Agramatii ceilalti (Miercuri, 29 septembrie 2010, 18:06)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui CGiboi

      Patrupleti? Si daca sint cinci se numesc cinciupleti?
      Nu vrei sa le spunem "cvadrupleti"? Nici daca te rog?
  • 0 (0 voturi)    
    Si oala de noapte? (Miercuri, 29 septembrie 2010, 18:31)

    Vanzatorul de seminte [anonim]

    Ficuta asta m-a lasat singur si m-a tradat pentru parlament. De atunci, de cand si-a luat oala de noapte dupa ea parca semintele nu mai au acelasi gust! Eu tot sper ca se va intoarce dar aud ca va face doctoratul cu Vanghele si ajunge la Sorbona si n-o mai vad niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    pai cum? (Miercuri, 29 septembrie 2010, 19:55)

    MirceaA [utilizator]

    Dna Aura Vasile vrea sa-si creasca 4 copii cu bani de la stat? Te pomenesti ca statul o fi mama ranitilor. Daca n-ai bani, tine picoarele mai strans.
  • 0 (0 voturi)    
    Criminali-civilizati-moderni-de ultima generatie (Joi, 30 septembrie 2010, 9:01)

    Vali [anonim]

    Ar trebui sa ne fie rusine inainte sa scriem. Toti oamenii "civilizati" prefera sa faca avorturi sa foloseasca anticonceptionale in loc sa faca copii cand statul le da 85% din salariu ca indemnizatie si ei gasesc motive ca ei nu au timp si bani sa faca copii lucrand pe branci de dimineata pana seara pentru un trai aparent mai bun pentru mai mare libertate cand colo este o mai mare ingradire. In opozitie se afla familiile defavorizate si minoritatile sarace si mizere care nu se sfiesc sa faca copii si numarul copiilor creste. Copii acestia care traiesc in conditii mizere au o copilarie poate mai fericita decat cei care sunt imbracati in haine de firma si traiesc intr-un glob pe care li-l ofera parintii corporatisti. Toti acesti copii defavorizati vor raspunde ca nu si-ar fi dorit sa nu se nasca iar toata generatia EMO provine din familii banoase.
    Deci cum solutionam Paradoxul acesta. Natalitatea creste din cauza tiganilor cel mai probabil. Chiar nu ne dam seama cat de infectata ne este mintea de modernismul occidental si de toate aberatile sociale occidentale. Noi in loc sa combatem occidentalismul suntem mai rai decat cei care traiesc in mizerie si nu se sfiesc sa aduca pe lume un suflet pe cand noi care am avea posibilitatea sa aducem oricand preferam sa il omoram pe motive occidentalo-banesti.
    Dumnezeu sa ne Ierte si sa ne Ajute!
  • 0 (0 voturi)    
    de ce 2 ani? (Joi, 30 septembrie 2010, 10:05)

    o ne-viitoare mama [anonim]

    Dar de ce este permis sa se stea 2 ani cu copilul acasa? 4 luni nu e suficient? Atat a stat maica-mea cu mine... si m-am facut mare...n-am o mana mai scurta, sau cine stie ce... Sa se dea acei 85% pentru suta de copii pe care vor sa o faca, dar doar 4 luni...ca prin tari mai civilizate (Franta de exemplu)... Care-i diferenta intre a lasa copilul "singur" cu bona sau bunica de la 5 luni sau 2 ani?...
    Daca statul vrea sa faciliteze cresterea natalitatii sa faca gradinite si crese in care mamele sa aiba incredere sa-si lase copiii...