Anca Boagiu a demis-o pe Dorina Tiron din functia de director general al Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 23 septembrie 2010, 11:27 Actualitate | Esenţial


Dorina Tiron
Foto: AGERPRES
Dorina Tiron, directorul general al Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR), a fost demisa din functie la ordinul ministrului Transporturilor, Anca Boagiu. Decizia a fost luata in urma un control realizat la CNADNR care a demonstrat ca managementul in cadrul companiei nationale a fost unul defectuos, sustine ministrul Transporturilor. Atributiile Dorinei Tiron au fost preluate temporar de catre Liviu Costache, director coordonator proiecte autostrazi in cadrul CNADNR.

"Raspunderea pentru aceste rezultate dezastruoase pentru Romania trebuie sa fie si manageriala, nu doar politica, pentru ca ele au prejudiciat procesul de absorbtie a fondurilor europene pentru infrastructura, atat a celor pre-aderare, cat si a celor aferente Programului Operational Sectorial-Transport. Explicatiile primite de la doamna Tiron nu au fost concludente si nu sunt dispusa sa tolerez un asemenea act de ineficienta manageriala. Ministerul Transporturilor trebuie sa devina actorul principal al absorbtiei fondurilor europene vitale pentru relansarea economica a Romaniei", a declarat Boagiu.

Potrivit acesteia, demiterea Dorinei Tiron este un pas important in demersul de reorganizare a CNADNR si de imbunatatire a managementului fondurilor europene alocate Romaniei pentru drumuri si autostrazi.

"Procesul de restructurare a ministerului si a companiilor din subordine a fost discutat si cu reprezentantii Comisiei Europene, agreandu-se necesitatea unei diferentieri de responsabilitati intre MTI, care elaboreaza politici si strategii, si companiile care au in sarcina implementarea", a mai spus ministrul transporturilor.

  • In perioada imediat urmatoare, controlul va fi extins asupra tuturor activitatilor derulate de CNADNR in ultimii ani, mai sustine Ministerul Transporturilor.
Liviu Costache, fost consilier al ministrului Anca Boagiu, a devenit director coordonator proiecte autostrazi in urma demisiei din aceasta functie a lui Adrian Ionescu. Costache a ajuns director la CNADNR chiar in ziua in care conducerea ministerului a fost preluata de Anca Boagiu.

  • HotNews.ro a relatat despre o posibila demitere a Dorinei Tiron inca de acum doua saptamani. Vedeti aici stirea HotNews.ro de pe 6 septembrie.


Citeste mai multe despre   
















5154 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Am dori sa stim ce despagubiri se vor plati (Joi, 23 septembrie 2010, 11:29)

    marius [anonim]

    d-nei Tiron pentru intreruperea contractului de management inainte de termen...
    • +9 (9 voturi)    
      in sfarsit... (Joi, 23 septembrie 2010, 11:41)

      srg1 [anonim] i-a raspuns lui marius

      Am postat un comentariu la numirea d-nei Tiron. Eram dezamagit. Spuneam ca am avut ocazia sa vad rezultatele acestei doamne in Iasi, in perioada cat a fost sef la DRDP. Dupa mandatul consumat la CNADNR imi dau seama ca are aceleasi performante. Negative.
      Felicitari pt decizie, oricine va urma va fi mai bun pt ca mai rau de atat nu se poate.
    • +6 (6 voturi)    
      Zero... (Joi, 23 septembrie 2010, 11:42)

      me [anonim] i-a raspuns lui marius

      ... sper eu ... avand in vedere motivul principal...
    • +5 (5 voturi)    
      wow (Joi, 23 septembrie 2010, 11:43)

      bolovanul [anonim] i-a raspuns lui marius

      daca stii expresia "contract de managmeent" atunci cunosti si ce sunt alea "obiective de performanta". crezi ca neindeplinirea unor obiective de performanta justifica acordarea unor despagubiri?
      • +3 (3 voturi)    
        Dumneavoastra (Joi, 23 septembrie 2010, 12:53)

        kaishakunin [anonim] i-a raspuns lui bolovanul

        Credeti ca doamna Tiron a fost numita pentru a face performanta?

        Astept doamna ministru Boagiu sa ne spuneti pe ce a cheltuit doamna Tiron banii. Puteti sa faceti asta sau n-aveti mandat pentru asemenea "studii aprofundate"?

        Eu zic ca doamna Tiron a atins toate obiectivele pe care si le-a propus si pentru care a fost numita.

        PS: Eu sifonez
        Tu sifonezi
        El/ea sifoneza
        Noi sifonam
        Voi nu sifonati ca nu sunteti la guvernare
        Ei... ghinion

        Populatia? Impozite. Reduceri. Criza. Austeritate. Somaj.
        • +1 (3 voturi)    
          confuzii (Joi, 23 septembrie 2010, 14:10)

          bolovanul [anonim] i-a raspuns lui kaishakunin

          1. cred ca nu confundam notiunea de "performanta" cu cea de "criterii de performanta".

          2. textul meu era un raspuns la textul lui Marius care vorbea de despagubiri iar eu explicam ca se apote evita plata acelor despagubiri.

          3. textul dvs se foloseste doar de argumentele mele pentru a arunca treburi de genul "populatia sufera" si alte asemene. Populatia are ceea ce a ales si nu ma refer la alegeri politice.

          4.Toata populatia e responsabila pentru felul in care traieste si e condusa.
    • +8 (8 voturi)    
      eu as dori sa stiu (Joi, 23 septembrie 2010, 12:45)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui marius

      ce schimbari concrete va face noul director pentru imbunatatirea activitatii..
      m-am plictisit sa citesc despre cat de incompetenti si hoti sunt unii si altii. nu e constructiv.
      as vrea doar sa citesc despre cat de competenti si harnici sunt cei pusi in locul lor... ca daca se schimba doar intre ei, degeaba se mai schimba
    • -1 (1 vot)    
      sau... (Joi, 23 septembrie 2010, 16:01)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui marius

      ce despagubiri va plati doamna Tiron pentru eventualele pagube / prejudicii care vor fi demonstrate?
    • +1 (1 vot)    
      Plata (Joi, 23 septembrie 2010, 19:01)

      buldozer [anonim] i-a raspuns lui marius

      Pai ce intrebare e asta, i se va platii cat vrea ea, 1 milion de iepuroi, 10, 100. Aveai vreun dubiu?
  • +14 (14 voturi)    
    Ar trebui (Joi, 23 septembrie 2010, 11:40)

    Ion Coman [utilizator]

    demis TOT CNADNR deoarece e putred de coruptie si nepotism!
    • +7 (7 voturi)    
      GRESESTI! (Joi, 23 septembrie 2010, 12:11)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Ion Coman

      Ar trebui desfiintata aceasta institutie de distrus drumuri.Derogarile emise de ei pentru firmele ocrotite fac sa se distruga si bruma de asfalt bun ce mai exista in tara asta.Adunatura de rezidii comuniste!!!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Si ce rezultate pozitive (Joi, 23 septembrie 2010, 11:41)

    robin_hood [utilizator]

    mai avea aceasta d-na in CNADR pina acum o luna de zile.Si cit o mai lauda alde Berceanu,pe madam asta!Oare de ce?
    • +2 (6 voturi)    
      ezista o explicatie (Joi, 23 septembrie 2010, 11:56)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui robin_hood

      Basescu, aseara: „cel mai prost stam la min. transporturilor”. Berceanu a cazut in dizgratie, toti oamenii lui au cazut in dizgratie. Pleaca ai nostri, vin ai nostri.
  • +5 (5 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 23 septembrie 2010, 11:44)

    Gigi-Contra [utilizator]

    Asa trebuie lucrat...si la nivel de management, nu doar prin optiuni politice. Daca nu esti bun, lasa pe altul. Asa mi se pare normal. Sunt o gramada de fonduri europene care ne sunt puse la dispozitie si noi stam cu mana-n dos si ne facem ca ploua.
    Sunt curios, ce salar frumusel avea aceasta directoare?
    • -1 (5 voturi)    
      Fonduri europene (Joi, 23 septembrie 2010, 13:02)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui Gigi-Contra

      Vad ca toti va repeziti la galusca aruncata de "marinel", cu fonduri europene.
      Pai fondurile alea europene nu sunt 100% nerambursabile, trebuie sa participi si tu ca stat cu o cota.
      Si la cat e de prapadit statul asta poti sa-ti dai foarte usor seama de ce nu se acceseaza.
  • -2 (4 voturi)    
    Bucurati-va (Joi, 23 septembrie 2010, 12:05)

    vlad [anonim]

    Pleaca ai nostrii, vin ai nostrii...
    • +2 (4 voturi)    
      probabil (Joi, 23 septembrie 2010, 12:32)

      Rasboinicu [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      ... dar tu tot n-o sa stii sa scrii "nostri". De ce te opresti la doi "i" ? Pune mai multi, sa fii sigur...
  • +5 (5 voturi)    
    Foarte Bine (Joi, 23 septembrie 2010, 12:06)

    Ryan [anonim]

    Umflata aia de sefa de la CNADNR nu cred ca a facut altceva decat sa bage in ea pe la diverse dineuri, ca daca te uiti la drumurile din Romania nu se vede nici o schimbare in bine.
  • +4 (6 voturi)    
    in sfarsit, misca ceva la MT.... (Joi, 23 septembrie 2010, 12:09)

    lili [anonim]

    sper insa, Dna Boagiu ca nu ati pus-o pe supercompetenta Dna Tiron sef sau adjunct pe la cine stie ce directie din minister.... daca tot spuneti de "rezultate dezastruoase" si "ineficienta manageriala", eu inteleg ca nu mai are ce cauta in minister...... sper sa nu aud maine poimaine ca cine stie ce post caldut ocupa dna Tiron dupa ce o dati afara cu tinicheaua de codita.... Sper, Dna Boagiu sa nu ma dezamagiti...... Desi la MT ca si la celelalte , orice este posibil......
  • +2 (6 voturi)    
    masuri de ochii lumii (Joi, 23 septembrie 2010, 12:25)

    gaga [anonim]

    Anca Boagiu vorbeste de parca pana acum a fost opozitia la Transporturi si nu colegul ei de partid. Iar contractele paguboase incheiate de CNCDAR s-au facut cu acordul partidului. Daca nu se depolitizeaza administratia nu prea conteaza numele directorului.
    Sigur prin demiterea cu tam - tam a vreunui director pe ici pe colo se mai castiga niste timp si se arata cetatenilor ca uite, se lucreaza la stat, nu se sta.
    Asteptam nu demiteri si inscaunari ci un calendar cu kilometri de autostrada/cai ferate construite/reabilitate si cu surse de finantare realiste si nu anunturi populiste.
    • +2 (2 voturi)    
      ha ha ha! (Joi, 23 septembrie 2010, 14:14)

      bolovanul [anonim] i-a raspuns lui gaga

      1. adica Berceanu cerea aprobare de la partid pentru tot ce facea??? ce imagine naiva!

      2. crezi ca astia demisi nu aveau calendar si surse de finanatare si o tona de hartii?
    • -1 (1 vot)    
      Poate nu stii... (Vineri, 24 septembrie 2010, 7:43)

      big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui gaga

      Dar chiar se poate considera ca a fost opozitia la MT, in ce o priveste pe madam Tiron, se stie clar unde este afiliata, si se cheama PSD
  • -2 (4 voturi)    
    I love this country.... (Joi, 23 septembrie 2010, 13:19)

    monica L [anonim]

    ... management defectuos??? hahaha...cred ca a defectat la parandaraturi tintite pe sefii cei mari, stim noi care....
  • -1 (3 voturi)    
    Bla bla bla (Joi, 23 septembrie 2010, 14:23)

    adrian [anonim]

    Au gasit din nou un tap ispasitor. Nu ca doamna in cauza era foarte competenta, dar daca bine imi amintesc, nu pe vremea d-nei ministru s-a asfaltat autostrada Bucuresti - Pitesti? Oricum ar trebui schimbati majoritatea de acolo din minister daca se doreste sa se faca ceva, dar ca de obicei, e doar praf in ochi, o incercare tardiva de imbunatatire de imagine prin "masuri dure" ...
  • -1 (3 voturi)    
    PREJUDICIU (Joi, 23 septembrie 2010, 16:13)

    Rahan [anonim]

    Dar de ce nu-i calculeaza d-nei Tirfon, pardon Tiron, prejudiciul pe care l-a adus statului roman prin managementul defectos pe care l- aplicat prin neatragerea fondurilor pentru lucrari de infrastructura. Eu cred ca numai asa s-ar putea stimula astfel de "manageri", dar in Romania "cainii latra ursul trece"... oricum sunt platiti din banii contribuabililor ca sa doarma si sa se plimbe pe ici colo fara nici un rezultat.
  • 0 (2 voturi)    
    marea directoare (Joi, 23 septembrie 2010, 19:54)

    viorel b [anonim]

    stati linistiti tiron va veghea din postura de conducere a DRDP Iasi. Fiind asa buna se va intoarce la Iasi, ceea ce este incredibil. A fost demisa de la CNADNR si este numita director la CNADNR-DRDP Iasi
    • 0 (2 voturi)    
      Doar nu credeai (Vineri, 24 septembrie 2010, 9:29)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui viorel b

      Doar nu credeai ca se va duce sa-si depuna CV-ul pe e-jobs sau la bursa locurilor de munca :). Chiar daca falimenta CNADNR-ul tot i se gasea un post caldut pe undeva, doar nu putem fi naivi sa credem ca a ajuns in aceasta functie prin concurs.
  • -1 (1 vot)    
    www.mt.ro - imaginea unei institutii jalnice (Vineri, 24 septembrie 2010, 15:03)

    Cetatean uluit [anonim]

    De cate ori citesc o stire despre Ministerul Transporturilor verific site-ul www.mt.ro . Probabil, este cel mai jalnic site al unei institutii din Uniunea Europeana. Pana si site-ul Primariei Sector 5 este cu mult mai "prezentabil". Atunci cand voi vedea ca www.mt.ro va arata cel putin decenta fata de contribuabil, atunci voi incepe sa cred ca se intampla ceva la Ministerul Transporturilor. Pana atunci urez "somn usor" tuturor functionarilor din acest minister, care are cea mai jalnica prezentare din cate am vazut. Daca aveti dubii cu privire la aprecierile mele, puteti accesa www.mt.ro , ca sa va convingeti singuri.