Analiza Oxford Analytica: Romanii din clasa de mijloc vad jocul politic ca un spectacol media vulgar, dar sunt prea apatici sa inlocuiasca partidele discreditate cu altele noi

de Adrian Novac     HotNews.ro
Vineri, 17 septembrie 2010, 20:17 Actualitate | Esenţial


"Romanii din clasa de mijloc vad jocul politic ca un spectacol media vulgar, insa sunt prea apatici sa inlocuiasca partidele discreditate cu altele noi, care au o agenda ce-si propune rezolvarea problemelor", sustine o analiza a prestigiosului think-thank britanic Oxford Analytica. Raportul "Sistemul ii exclude pe cei energetici si idealisti", publicat joi, sustine ca Romania continua sa prezinte caracteristicile care au facut-o sa bata pasul pe loc la mult timp dupa rasturnarea comunismului, in 1989 iar milioanele de romani care detin valorile si energia pentru ca tara sa mearga intr-o directie mai buna "sunt de obicei exclusi de la putere si multi cred acum ca e mai bine sa plece decat sa traiasca intr-o tara care stagneaza".

Iata cateva dintre cele mai importante afirmatii facute in studiul OXAN:
  • un sistem juridic impartial este esential pentru ca politicile Uniunii Europene sa functioneze, iar cetatenii sa profite de oportunitatile oferite de apartenenta la Uniune. La aproape patru ani dupa ce Romania a devenit membru cu drepturi depline al UE, sperantele foarte mari ale unui impact catalitic asupra societatii si a economiei au fost spulberate
  • Romania continua sa prezinte caracteristicile care au facut-o sa bata pasul pe loc la mult timp dupa rasturnarea comunismului, in 1989. Blocurile politice nestatornice, ce urmaresc doar functii, domina scena politica. Nu exista proiecte pentru dezvoltare nationala sau programe competitive care sa fie prezentate electoratului. Alegatorii din clasa de mijloc vad jocul politic ca un spectacol media vulgar, insa sunt prea apatici sa inlocuiasca partidele discreditate cu altele noi, care au o agenda ce-si propune rezolvarea problemelor
  • in ciuda privatizarii radicale facute la presiunile UE si FMI, economia este inca legata de stat. O birocratie umflata reglementeaza minut cu minut activitatea economica. In perioadele de recesiune, afacerile mari si mici sunt dependente de mentinerea relatiilor cu oficialii binevoitori, in special la nivel local... Semnele renasterii economice sunt greu de observat 
  • profesionisti talentati si bine-calificati emigreaza, dezamagiti de salariile mici si, deseori, de coruptie si nepotism. Multi dintre ei au ajuns la concluzia ca Romania va ramane la nesfarsit o tara prost guvernata, bazata pe retelele informale de putere si influenta, in care profesionalismul conteza putin pentru a avansa... Romania pare capabila sa ofere unui mici parti din cetatenii sai conditiile pentru a duce o viata normala, fara probleme de stres inacceptabile si privatiuni severe ocazionale. Circa o zecime din populatia de 21.5 milioane a emigrat in ultimii 20 de ani, iar aceasta rata pare sa sporeasca
  • Romania are unele din cele mai importante terenuri arabile din Europa, precum si peisaje naturale care ar putea sa fie baza unei industrii turistice infloritoare. Cu toate acestea, persoane din interiorul sistemului politic au manipulat un sistem de justitie opac, punand mana pe cateva din cele mai bune terenuri... In prezent, Romania importa cea mai mare parte a produselor agricole
  • principalul impact al integrarii in UE a fost acela de a deschide un vartej al competitiei intr-o tara care a esuat in incercarea de a-si moderniza institutiile de stat si economia. Calendarul UE pentru o transformare care sa-i permita Romaniei sa fie pe picioarele sale a fost nerealist de scurt... Faptul ca mare parte a modernizarii a fost declarativa este ilustrata de sistemul de justitie. Structurile destinate sa asigure independenta si eficienta judiciara... au fost sabotate de Parlament si de retelele judiciare corupte chiar inainte de aderarea la UE, in 2007
  • atat sistemul de sanatate, cat si de educatie sunt devastate de coruptie si standardele in declin ale eficientei. Conditia deplorabila ale celor doua institutii nationale esentiale pentru mentinerea unor conditii de viata civilizate au contribuit la decizia multor tineri profesionisti sa plece din tara
  • tendinta majoritatii romanilor, incluzandu-i pe cei din clasa de mijloc, este de a evita statul cat mai mult posibil sau sa incerce sa-si gaseasca patroni care sa-i protejeze de lipsurile tot mai acute. Conducerea straina existenta in tara pana la obtinerea independentei ..., urmata de o forma extrem de represiva de comunism dupa 1945, au lasat o urma extinsa de fatalism si slugarnicie in societatea romaneasca
  • in anii '90, intelectuali si, in sens mai larg, societatea civila erau vazute ca forte ale modernizarii dar, cu cateva exceptii notabile, ei si-au pierdut imaginea independenta. Mogulii economici, care au beneficiat de vanzarile bunurilor de stat, facute in mod pripit si cateodata politizate, au cumparat tacerea multor intelectuali care, anterior, au protestat impotriva coruptiei. O presa locala vibranta a fost cumparata de moguli, cateodata cu radacini in perioada comunista, care au fost beneficiarii sefi ai procesului de privatizare...  Cele mai vizionate posturi private de televiziune incearca sa discrediteze chiar si reformele prudente.
  • singura institutie care se bucura de un prestigiu de necontestat este Biserica ortodoxa
  • milioane de romani detin valorile si energia pentru ca tara sa mearga intr-o directie mai buna. Ei sunt de obicei exclusi de la putere si multi cred acum ca e mai bine sa plece decat sa traiasca intr-o tara care stagneaza, unde reformele par din ce in ce mai iluzorii.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9521 vizualizari

  • -18 (24 voturi)    
    Mogulii? (Vineri, 17 septembrie 2010, 20:41)

    Frobenius [anonim]

    "Mogulii economici", "a fost cumparata de moguli"... e ceva de speriat cum se imprastie unele cuvinte!
    Mai intereseaza pe cineva ce este un "mogul"?
    • +6 (28 voturi)    
      pnl + psd (Vineri, 17 septembrie 2010, 20:58)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      toti penelistii si pesedistii ar trebuie bagati la puscarie impreuna cu stapinii lor sov patriciu si voiculescu
      • -1 (5 voturi)    
        Chembrici comprehensiva (Vineri, 17 septembrie 2010, 22:13)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Ai dreptate! Este reconfortant sa descoperi ca mai sint si unii care respecta sensul cuvintelor. Fie ei si... britanici.
      • -5 (11 voturi)    
        exact! (Vineri, 17 septembrie 2010, 22:53)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Fostul FSN transformat in timp in PDL e partid nou si Basescu e cel mai nou politician. Nici in guvernul dinainte de 89 nu a facut parte.
        Ipocritule.
        • +5 (9 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 1:14)

          Aph [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

          Ciuvica, tu esti ma? Mai schimba placa!
      • -2 (8 voturi)    
        Gogule, (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 8:30)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        probleme,ma?Tu dormi si scrii ce visezi,presupun.Ai niste visuri cam autoritariste,zau.Ia-o numai dpdv cromatic:cum ar arata o lume exclusiv portocalie:mare portocalie,cer portocaliu,iarba portocalie,nevasta portocalie,bere portocalie,seminte portocalii,galeti portocalii,etc...Monoton si obositor al naibii,este?Accepta diversitatea,asta e farmecul lumii,mai Gogule...
      • +4 (4 voturi)    
        Politica este fata publica a economiei negre (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 10:48)

        D [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Credeti ca intra careva in politica pentru binele nostru?
        As schimba oricand stampila pe un PSL.
    • +15 (17 voturi)    
      Oameni noi, partide noi (Vineri, 17 septembrie 2010, 21:06)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Oameni noi, partide noi -- de asta e nevoie !
      • +4 (4 voturi)    
        Frumos... (Vineri, 17 septembrie 2010, 22:43)

        Xulescu [anonim] i-a raspuns lui gigi

        ...si adevarat, insa ceea ce spune titlul acestui articol ne impiedica.
      • -5 (7 voturi)    
        CEi aia Oxford Anal; vreo CP in Cipru ? (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 0:04)

        Un juvete ametzit [anonim] i-a raspuns lui gigi

        S-avem pardon, daca nici din neshpele de partide de opozitie nu potzi gasi doi crini infloritzi, voua va trebuie partide noi ??!
        Exista, da voi ati fost in Ungaria, in timp cei credea-ti ca suntetzi in Bulgaria. Exista bai blondelor, doar ca trebe sa va inscrietzi in ele; Iata promotzia de toamna-vara: PRM e nou noutz, PCM e tocmai reformat, ...DDDirect, Miron Cosma Party, PND Marean Munteanu, PeSD Marean Vanghelie: Aripa Udreea, Partidul luserilor, si cam atit. Criza mare de, bai oengeule !!
      • +1 (3 voturi)    
        Oameni noi, obiceiuri romanesti (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 20:24)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui gigi

        asta-i solutia. Cei care sunt pregatiti si au ceva in cap trebuie sa dea din coate sa ajunga in functii de decizie si, odata ajunsi acolo sa conduca romaneste nu nemteste. Romanii sunt foarte usor de condus dupa obiceiurile romanesti , insa devin imposibil de controlat daca-i supui rigorii nemtesti

        Aceasta diferenta sa vede clar daca compari conducerea lui Iliescu cu cea a lui Basescu..
    • -9 (13 voturi)    
      mogulii.. (Vineri, 17 septembrie 2010, 21:36)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Frobenius

      oare cum or fi scris aia de la oxford analytica 'moguli' in analiza lor in engleza?
      oricum este evident ca e o analiza facuta tot de un roman.. degeaba se baga la inaintare numele englezesc.
      • +9 (9 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 1:20)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Mai, dar voi sunteti incredibili! In urma cu un an, in loc sa discutati continutul raportului o dadeati intr-una cu "cine e in spatele lui OXAN asta?". Acum la fel, daca nu va place raportul va luati de institut. Dar ce sa vezi, raportul din martie a fost primit cu bratele deschise, pentru ca se lua de Basescu si prin urmare era numai bun de dat la stiri, institutul devenise temporar unul de prestigiu...
        • +1 (3 voturi)    
          'daca nu va place raportul va luati de institut' (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 9:14)

          citizen X [anonim] i-a raspuns lui Aph

          Tipic
        • -1 (5 voturi)    
          continutul raportului.. (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 12:22)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Aph

          este o analiza obiectiva si prezinta niste lucruri evidente, dar nu intra prea mult in detalii.
          ce sa-l mai discutam?
          dar iarta-ne curiozitatea, noi suntem dintre aia de moda veche.. manierele cu care ne-am obisnuit noi spun ca ar trebui sa-ti semnezi parerile..
    • +1 (5 voturi)    
      Ce este un mogul? (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 5:05)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      In vremuri de demult ai fi putut motiva ca esti incult, dar in epoca internetului nici macar scuza asta nu o mai ai. Gogule, search!
      • 0 (4 voturi)    
        Autocritica (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 9:11)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        In vremurile de ieri am trecut pe la bidonul britanic sa vad ce este mogulii pe englezeste. Da' ginditorii de-acolo da numai la clienti si numai pe bani. E criza, e austeritate, e solidaritate... de unde bani? Asa ca am ramas aici, la chembrici, ca un incult si hipocrit ce ma aflu.
        Sa ai multe succese si doar putine esece!
  • +14 (18 voturi)    
    Mafia ticalosita (Vineri, 17 septembrie 2010, 20:53)

    Serje [utilizator]

    Mare dreptate exista in aceasta prezentare. Este ceea ce stim si noi si o simtim amarnic pe pielea noastra.
    Nu stim insa cum sa iesim din aceasta increngatura mafiota care sufoca economia si viata sociala.
    Sunt putini aceia care sa se lupte pentru intrarea in normalitate, pentru inlaturarea elementelor mafiote care ne vor inlantuiti.
    Si totusi sunt voci care se ridica si ar trebui sa ne mobilizam mai puternic in jurul acestora, sa-i sustinem mai mult.
    Eu inca mai sper desi, practic, am copilul in Canada iar nepotii ii dirijez spre vest. Totusi, cei ce am ramas nu pot spune ca nu ne descurcam satisfacator fara a fi in politica si fara a profita de talhariile care se fac acolo.
    Sper ca aceste furii nebune care ameninta cu greve, caderea guvernului, suspendari, sa fie atenuate cu pricepere si tarie, sa le inchida odata gura la acesti pomanagii care cer drepturi fara a munci, sa intre justitia in drepturi sa ne recuperam banii de la talharii eminenti ai tarii.
    • +2 (2 voturi)    
      ce este aceea "normalitate"? (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 8:17)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Serje

      De peste 20 de ani suntem in libertate.
      Daca in tot acest timp am ales si am re-ales pe aceeasi politicieni incompetenti si corupti, este clar ca pentru noi asta este NORMALITATEA, ca asa ne place, ca asa ne simtim bine!
      Daca nu ne convenea, ii schimbam de mult.
      Daca nu ne convenea, ieseam in strada cu milioanele, asa cum am facut in Decembrie 1989.

      Dar nu, noi il adoram in continuare pe Ilici!
    • +2 (2 voturi)    
      Niciodata (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 9:52)

      Ardelean [utilizator] i-a raspuns lui Serje

      ...din pacate.
      Asta deoarece suntem poporul cu cea mai mare rezistenta si imunitate in a manca rahat. Nu ne deranjeaza deloc, ba din potriva, imprastiem la randul nostru cu rahat peste tot unde ne ducem...
      Singura solutie pentru Romania in opinia mea este repetarea istoriei...adica perioada anilor 1900, cand dupa lupte seculare, mancarimi si linsaje intre boierime, occidentul a venit si ne-a pus ei sef in tara. Atunci Romania a avut parte de cea mai fructuoasa si infloritoare dezvoltare din istoria ei. Toata viata am fost impotenti, incapabili si tradatori... pe Mihai Viteazul l-am mazilit,... pe hotul de gaini Avram Iancu l-am facut erou... pe Cuza ...hmmm, cat de mult se aseamana cu prezentul cei ii s-a intamplat lui ...
      Enumerarea poate continua, istoria am interpretat-o intotdeauna asa cum am vrut noi spre a ne da cat mai rotunzi si cine suntem...
      O MARE GLOATA MANCATOARE DE RAHAT..
      Poate pentru unii am foat prea dur, dar cu romanii nu esti niciodata prea dur....
      • -2 (2 voturi)    
        Ce-i curios (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 20:39)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Ardelean

        este ca eu imi iubesc neamul pentru exact aceleasi lucruri pentru care tu il dispretuiesti.
    • -1 (1 vot)    
      Increngatura este romaneasca (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 20:31)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Serje

      si nu mafiota, si degeaba te chinui sa iesi din ea daca esti roman. Ca roman intelegi foarte bine aceasta increngatura, mai ramane s-o accepti si s-o folosesti in interesul tau si al semenilor.
  • +1 (7 voturi)    
    Atitudinea TA (Vineri, 17 septembrie 2010, 20:59)

    Claudiu T. [utilizator]

    Din strop lângă strop s-adună
    Optimism combinat cu minciună,
    Dezamăgire'nvăluită'n speranță;
    Altă lume'aș vrea de dimineață.

    Și de n-ai aflat încă:
    Ziua de ieri e pierdută.
    Poate azi vei deschide ochii,
    Să nu mai atingi fundu' gropii.

    Poate știi, poate'ai uitat
    Încă trăiești și nu-ți e de iertat
    Să calci prin lume fără să-ți pese
    Clipe cu atitudine să fie atât de puțin dese.

    Știi... Țara'ncare te prefaci că trăiești
    E locul'n care poți oricând să spui că EȘTI.
    Știi... Însăși existența visurilor tale
    E răscolită de cei a căror voce tare
    Urlă să pui și tu puțină IMPLICARE.

    Azi NU - îmi spui,
    Azi NU - în nepăsare pe tine te răpui,
    Azi NU - și cad cu tine in același timp
    Azi NU - atunci pe când crezi că vei gasi timp ?

    Azi DA - și mâine, și ieri - e viața ta
    Stai un moment măcar și uită-te la ea
    Un singur gând te poate ridica
    Și nu-l uita:
    Contează ATITUDINEA !
  • 0 (8 voturi)    
    Care... (Vineri, 17 septembrie 2010, 21:07)

    Unul_din_Astia [utilizator]

    ... "e" partidele alea noi?
    • +8 (8 voturi)    
      Cum care? (Vineri, 17 septembrie 2010, 21:22)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

      Pai alea noi sunt UNPR, Partidul Poporului, Partidul Ecologist etc. Numai oameni unu si unu.
    • -3 (7 voturi)    
      PNTCD (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 0:09)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

      Lipsa PNTCD din Parlament se simte.
      Nu vad partidul meu ca pe un panaceu, stiu ca in timpul guvernarii taraniste s-au facut multe greseli, multi lupi s-au imbracat in haine de oaie, multe lucruri au fost doar mimate. Dar multe lucruri au fost facute. Nimeni nu a fost la fel de radical la guvernare ca taranistii. Si de-asta am platit cu ratarea Parlamentului. Dar acum, in momente de haos moral, de criza morala inainte de criza economica, vocea PNTCD poate fi un reper de moralitate. Reflectati romani, reflectati.
      • 0 (2 voturi)    
        Dap (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 0:13)

        CatalinS [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

        dap se simte in Ucraina!
        • -1 (3 voturi)    
          adica? (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 0:59)

          taranistu [utilizator] i-a raspuns lui CatalinS

          adica?
          • -2 (4 voturi)    
            cum adica? (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 3:23)

            cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

            ce nu iti dai seama?
            Cumde a devenit PD portocaliu? Peste noapte? Sau pentru ca era la moda in Ucraina si au zis sa mearga si ei pe val?
            Lasa'i mai pe micii Basescu wanabe..adica ei sa faca ce vor si altii sa nu aiba ce comenta, legea sa fie doar pentru altii.
            • -1 (3 voturi)    
              multumesc (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 13:14)

              taranistu [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

              de ajutor.
  • +14 (14 voturi)    
    Mult adevar (Vineri, 17 septembrie 2010, 21:23)

    Sergiu [anonim]

    Romanii ar trebui intr-adevar sa se mobilizeze sa faca schimbari, daca vor sa le placa sa traiasca in tara lor. Cand buruiana iti creste in gradina, o tai, nu ? De ce n-au taiat romanii pana acum buruienile. Pentru ca s-au multumit sa le fie umplut stomacul, iar creierul sa le fie spalat de politicieni care-i cred in continuare prosti. Indiferenta, apatia (de care vorbeste OXAN) = prostie
    • +6 (8 voturi)    
      eu am sperat (Vineri, 17 septembrie 2010, 21:50)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Sergiu

      ca putem merge mai departe cu independenti (nu din cei desprinsi din oartide, ci oameni obisnuiti, pe care ii cunoastem) - si am avea painea si cutitul in mainile noastre! dar cata vreme lumea il voteaza pe Voiculescu - la ce sa ma astept? cine ar vota pe cineva care nu are bani si pomana de oferit? eu cunosc cel putin doi romani sanatosi, gospodari, cu multa minte, cu scoala si ceva experienta (in jur de 30 de ani fiecare) pe care i-am sfatuit consecvent sa se bage in politica - deocamdata e tot ce pot sa fac EU - si, in plus, mai pot sa fac voluntariat pentru campania lor - daca vreodata se vor decide in incerce! VOI ce asteptati?
      • +1 (5 voturi)    
        si ce vor face aia 2 romani cu multa minte??!!! (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 11:55)

        mihaela [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Vor rezista in fauna numita politica romaneasca alaturi de alde Vanghelie, Geoana, Boc, Videanu, Udrea, Oltean, Antonescu, Basescu, Blaga, Andronescu, Berceanu........... Cam cat credeti ca vor rezista curati si nemanjiti??!! Sau cat credeti ca vor rezista pana vor renunta definitiv neputandu-se adapta sistemului sau neputand schimba obiceiurile de care toti profita ??!!!
        • +3 (5 voturi)    
          vor face treaba (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 15:13)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mihaela

          cu aia pe care o sa ii gasiti VOI - dar cum dreaq sa faceti ceva daca va plangeti de mila pe forumuri si strigati peste tot ca nu sunt altii mai buni? asta e mentalitatea ta, fato! si de la astia ca tine vine problema cea mai greu de rezolvat!
      • 0 (4 voturi)    
        Ce ai facut? Ai sperat ? (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 11:57)

        Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Scuza-ma ca-ti reamintesc un proverb:
        "Para malaiata in gura lui natafleata".

        Nu trebuie sa speri, ci sa iei atitudine, sa te implici, sa lupti pana iti sunt ascultate ideile.
        • +2 (4 voturi)    
          eu AM INCEPUT ceva (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 15:12)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu T.

          nu se poate peste noapte; vad ca tu dai cu gura - de la tine vine sigur reformarea mentalitatii!
  • +11 (13 voturi)    
    Perfect corect... (Vineri, 17 septembrie 2010, 21:29)

    helium [anonim]

    Pana si strainii si-au dat seama care-i treaba pe la noi, este foarte pertinenta analiza iar rezultatul este unul real. Politica este zi de zi subiectul cel mai aprig disputat pe foarte multe canale de televiziune. Se incearca spalarea mintilor umane cu jocurile bine facute.

    Mai sus intreba cineva care sunt acele partide politice. Perfect de acord pana la un punct dar un om cu demnitate si care are o idee despre ceea ce se intampla de ce isi calca pe maine.

    Sincer sa fiu, ca o idee de baza cand ceva nu-ti place, poti da credit altuia care nu a fost ca sa-l vezi la treaba. E poate o regula globala.

    Te-ai lamurit de un om si gasca lui, votezi orice altceva care n-a fost si din perspectiva ta e o alta solutie care in primul rand nu are legatura cu ce a fost.

    Eu l-as vota pe Remus Cernea, dincolo de orice speculatii, scoti mana din moloz si arunci stampila pe ceva care poate promite sau nu, vei fi dezamagit de rezultat daca-l vei vedea si pe el in moloz dar nu ai dreptul sa-l criti pentru ceva la care n-a fost supus sau unde nu si-a spus cuvantul.
    • +8 (10 voturi)    
      de acord (Vineri, 17 septembrie 2010, 21:36)

      bibishte [utilizator] i-a raspuns lui helium

      mai putin faza cu Remus Cernea, care e un copilas. n-as avea incredere nici sa-l trimit pana la piata.
      • 0 (6 voturi)    
        hmm... (Vineri, 17 septembrie 2010, 23:54)

        helium [anonim] i-a raspuns lui bibishte

        E copil, dar nevazandu-l la treaba nu poti sti ce zace in el, toti au fost copii, nu?

        Si Ponta e la fel de copil, daca n-ar fi fost tatucu ilici s-ar fi impiedicat de toate bordurile...

        Miza-i sa vezi si pe altu la treaba, sa deschizi noi orizonturi nu sa-i schimbam intre ei, asa cum o nulitate precum Constantinescu a avut o sansa, de ce sa nu aibe si un tanar care aparent vine din noul val si e nonconformist?.....

        Pariu ca peste cativa ani iese pesedeu? nu ca mi-as dori dar...stie in ce sa loveasca...
        Oamenii din mediul rural si pensionarii vor fi stimulati cu o mana de galbeni, pensii superficiale pentru ca ei conteaza ca numar si au contat mereu din pacate...
        • 0 (4 voturi)    
          Nu mersi (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 0:35)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui helium

          Tocmai faptul ca e nonconformist nu imi inspira incredere. "Targetul" lui e poporul roman, nu o mana de tineri teribilisti al caror vis e legalizarea ierbii. Patetic si jenant. Sa se tunda prima data, nu inspira seriozitate si sobrietate, care ar fi primele si minimele conditii cand intri in politica. Oricare din baietii de la A3 l-ar face praf intr-o emisiune.

          Noua ne-ar trebui unu' dur si cu cojones, gen Putin.
  • -6 (10 voturi)    
    cam asa este..... GREATA si SILA..... (Vineri, 17 septembrie 2010, 21:34)

    lili [anonim]

    Si coruptie.... si saracie.... si incompetenta in realizarea de proiecte pentru dezvoltare nationala ........ si valorile care pleaca spre alte zari..... Numai in viziunea portocalie e cald si bine si competenta da pe rascoale..... Au vedenii.....
    • +4 (4 voturi)    
      justificari sa fie (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 0:03)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui lili

      sa nu facem nimic....un gratar...o bere...e nasol....
  • +4 (4 voturi)    
    Eminescu (Vineri, 17 septembrie 2010, 21:44)

    Cristi [anonim]

    Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
    Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
    Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
    Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!
    • +3 (3 voturi)    
      din pacate (Vineri, 17 septembrie 2010, 22:43)

      iosif [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      nici un partid nu va putea face regula in aceasta tara pana nu vom avea o justitie incoruptibila,pana nu se va schimba constitutia,pana vom mai avea legi interpretabile,pana nu se va legifera ca partidele sa aiba dreptul la parlamentari sa fie reprezentate de !0% din electorat,pana nu se va interzice aliantele "contra naturii" intre partde,pana nu vom vedea puscariile pline cu cei care au furat statul,pana nu se vor mai face arestari pe usa din fata si se slobod pe usa din spate,pana o tara cu corupti nu are corupti in puscarii!dar cate oare nu se mai pot enumera!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Mi... (Vineri, 17 septembrie 2010, 23:01)

    Xulescu [anonim]

    ...se par perfect adevarate concluziile studiului. Insa sunt cateva inadvertente dupa parerea mea:

    1. Romania a scapat aparent de comunism. Ganditi-va ce varste au cei care ne conduc. Mare parte din ei au fost membri de partid inainte de 90, daca nu cumva chiar membri ai securitatii. Deci la vremuri noi...tot noi.

    2. Romania nu a intrat in UE pentru cine stie ce merite extraordinare ci pentru ca a fost o piata de desfacere foarte buna pentru tarile occidentale. Ceea ce se afirma in studiu ca UE nu a reusit sa aduca tara asta pe o cale normala mi se pare o porcarie: nu cred ca a vrut vreodata si nu cred ca asta ii este intentia. Noi oricum cotizam la UE mai mult decat beneficiem + ca am distrus economia ( industri si agricultura ) asa ca azi importam la greu.
  • +8 (8 voturi)    
    Lasă macro, acționează micro (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 0:13)

    Wasile [utilizator]

    Da, analiza-i bună la societatea noastră. O vom schimba noi comentatorii pe forumuri? Da, dar nu prin mobilizări de stradă, înfierări patriotice ale hoților și alte asemenea, ci prin activitate mult mai simplă: ne vedem de treabă, muncim, prosperăm, ne învățăm copii cum trebuie, cu respect pentru calitate și muncă, și în două generații nu vei mai deosebi România de Cehia, și în patru nici de Germania.
    P'ăștia de acum nu mai avem cum să-i schimbăm. Sunt prea adânc înfipți, de neclintit chiar. N-or fi veștinici însă, și ar fi bine să fim pregătiți cu o generație sănătoasă spre a-i înlocui.
    • +5 (5 voturi)    
      da (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 3:23)

      twisted_arrows [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      asta e calea ce trebuie urmata. Eu deja o fac.
    • 0 (2 voturi)    
      fatalism? (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 12:16)

      sose [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      ii oare un fel de fatalism si acesta?...generatia de azi ii trecuta, trebuie actionat cu generatiile urmatoare...

      fii sigur ca oricat de sanatos iti/ne crestem copiii sunt alti copii care nu parcurg aceleasi drum sanatos si care din pacate au sanse mai mari sa ajunga in varful ierarhiei de partid si de stat :)
      • +2 (2 voturi)    
        drobul de sare, bre? (Duminică, 19 septembrie 2010, 13:46)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui sose

        pai nu-i asa ca e mai bine sa stam cu mainile in san si sa ne jeluim pe forumuri ca nu avem solutie??? degeaba exista un wasile - daca pe langa el exista 100 ca tine!!
  • +1 (1 vot)    
    Natiune! (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 0:33)

    CatalinS [utilizator]

    Noi toti si Ei toti ! Care dintre ei toti suntem noi? Cu siguranta cand Ei vor raspunde la aceasta intrebare vor intelege ,ce inseamna sa fii Roman?
  • +6 (6 voturi)    
    Mesia (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 4:26)

    Catz Kitty [utilizator]

    Românii sunt creștini Cu toate acestea au rămas la stadiul așteptării lui Mesia. Fie că Mesia este un om nou, fie că este un partid nou.
    Nu cred că avem nevoie de un partid nou. Avem nevoie de o atitudine nouă. Toți am urât PCR-ul ceaușist, dar ne-am complăcut în baia călduță de la Europa Liberă, spunându-ne ”ce bine le-o zice”, rătimp umblând după o nouă pilă la carne sau la cafea.
    Nu partidele fac o națiune, ci conștiința cetățenească, curajul ne a ne manifesta activ în societate !
    • +1 (3 voturi)    
      nu toti romanii sunt crestini (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 8:24)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Catz Kitty

      Nu toti romanii sunt crestini.
      • +4 (4 voturi)    
        Ai dreptate ! (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 14:42)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Da' nush cum se face ca tot un Mesia asteapta :)
    • 0 (4 voturi)    
      da!!! (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 11:26)

      bolovanul [anonim] i-a raspuns lui Catz Kitty

      Ca o fi vorba de un Mesia, un Tatuc sau un Tepes, tot in categoria aia sunt!

      ...numai ca vezi.. actioanand, unii oameni ar putea pierde singurul lucru bun care il stiu despre ei, ca au potential. ce te faci daca tu, cel despre care se spune ca ai potential ,vei rata? e mai bine sa fii victima si sarac!

      ps1: nu e un indemn la lipsa actiunii, e un indemn la introspectie.
      ps2:cuvantul "introspectie" nu este injuratura
    • +1 (3 voturi)    
      Si atunci ne intrebam... (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 12:15)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui Catz Kitty

      De ce pleaca romanul din Romania.
      Sunt putini cei care au curajul sa actioneze.
      Si atunci cu cine sa ai atitudine? Daca vizitezi un sat, orice sat din romania o sa vezi ca nu mai ai cu cine sa iei atitudine.
      Romanii de la sate sunt morti. Nu mai exista taranii mandrii de alta data. Sunt masa de manevra a politicienilor. Se pot cumpara ieftin.
      Intelectualii sunt la pamant. Au fost cumparati ori discreditati de televizinile politicienilor.
      E prea greu sa ne ridicam fiindca suntem putini cei care gandim. Ce fac studentii nostrii. In alte tari studentii sunt cei care gandesc si gasesc solutii. Ai nostrii nu mai gandesc fiindca nu mai avem studenti.
      De la mineriade in coace nu a mai fost nici o miscare de strada serioasa. Ma intreb de ce?
      Si mai am o intrebare. In afara de patriotism ce ne-ar determina sa reconstruim Romania?
      De ce sa ne chinuim cand e mai simplu sa plecam. Care ar fi motovatia?
      Tin tare mult la tara mea si inca nu am plecat. Dar daca ne apucam sa o reconstruim eu nu cred ca o sa o mai apuc sa o vad infloritoare. Si atunci de ce sa ma mai apuc. Pentru copii mei? Pe ei pot sa ii fac direct canadieni si atunci nu or sa aiba nici o problema.
      Dupa mintea mea ne-at lua minim 50 de ani sa facem din Ro o tara civilizata.
      Problema romanilor este ca le e foame azi nu peste 50 de ani.
      • -1 (3 voturi)    
        Goguta, (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 17:41)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

        imi place ca te implici.Chiar prea tare cateodata,cand scapi cate un "i" in plus pe la niste pluraluri.Nu asta conteaza,ci entuziasmul cu care o faci.Mi-a placut aia cu " suntem putini cei care gandim"!E de-a dreptul sublima chestia!Deja m-am relaxat:uite,nene,putini,unii-dar gandesc! Pt. Tara!Eu zic sa pleci din tara totusi,pt. ca cei cu "gandirea"ta dezlanata oricum nu pot reconstrui tara.Dovada comentariile tale stupide de pe site-ul asta.Si fa-ti si copiii canadieni,sa nu mai avem nici noi nici tu probleme,cum zici.Succesuri pe linie!
  • +2 (2 voturi)    
    mai multa luciditate (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 8:23)

    Dedalus [anonim]

    Mare branza! O societate profund bolnava, pe care o cunostem cu totii. Persoane capabile si msuri realiste exista si se pot lua.

    Din pacate insa, reforma nu (mai) poate fi realizata prin democratie.

    Cred ca suntem in fata unei dileme despre care nu vorbim din cauza fricii:

    a) Sa impingem sistemul democratic, cel mai probabil mute zeci de ani de ani de acum incolo, pentru a revni treptat la structuri si relatii normale; inseamna multi ani de suferinte, dar poate acceptatbile

    sau

    b) Sa acceptam o dictatura extrema, cel mai probabil 5-10 ani, care sa pregateasca revenirea' inseamana ani putini de suferinta, dar suferinta ar fo foarte grea.

    Ce factori externi ar deterima o cale sau alta?

    1) Criza mondiala
    2) Mostenirea culturala sociala profunda= un ortodoxism ce favorizeaza minciuna si indolenta
    3) Apartenenta la UE- asta pentru noi inseamna colonizare, nu pentru ca UE ar vrea ci pentru ca noi nu suntem in stare sa profitam de statutul de membru
    4) Punctul de start: invatamant catastrofal, practic inexistent- pentru noi este de fapt cauza profunda a situatiei dramatice in care suntem, deoarece o societzte inseamana oamenii ei, nu drumuri si politica; ori, daca oamenii nu sunt isntruiti (invatamnt inexsitent) si nici educati (familiile au abdicat de mult de la rolul lor educativ), nici csocietatea nu se poate reforma si nici avansa.

    Problema principala rezida in peirderea startului - anii 90' cand tanara generatie era si instruita si educata si ar fi putut realiza reforma. Nu s-a intimplat asa, tanara generatie de atunci este acum in lcasa de mijloc -cei mei relevanti reprezentanti- unde fie s-au adaptat fie au emigrat.

    In absenta incurajarii secotoorului provat de afaceri si cu un invatamant inexistent, nu sunt sanse practice de reforma in urmatorii 20 de ani, asa ca nu vad despre ce se tot discuta atat.

    b) Sa
  • +3 (5 voturi)    
    au fost sanse (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 9:59)

    panfil flecaru [anonim]

    au fost sanse.
    pnl a fost impins la marginea optziunilor politice de campeanu si paturiciu.
    pntcd, de milu, diaconescu.
    dar, dupa umila mea parere, cred ca sansa cea mai mare, ratata, a fost alinatza civica. daca, o parte da intelectualilor n'ar fi urmat pe craiul manolescu in aventura pac......
    lasata sa se maturizeze, aliantza civica ar fi fost un rezervor de oameni politici si, poate, partidul nr. 1 al scenei politce.
    acum avem o puzderie de onegeruri, care mai de care mai "echidistant s neutru".
    pe dumb'o'vitza, ambitziile personale si manipularile structurilor dau directia politichiei.
    analfabetzi ca acest mogul, fost magazinoer delapidator, bijnitzar si turnator, ca un fost cioban, un gunoier, un fost turnator secu, un pupincurist ceausesc, dus cu pluta...
    latraii de serviciu, joana, pontilie, crineatza...
    cam asta e fauna politca care conteaza in ro.
    pacat.
    si mai avem si un imn nou de cantec vechi.
    desteapta-te...
    oarea ?! cand ?!
    • +2 (2 voturi)    
      pasarea pheonix (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 12:34)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui panfil flecaru

      Aveti dreptate, dar eu mai cred in pasarea pheonix....
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 13:08)

    Iulian Boia [anonim]

    Felicitari pentru articolul-sinteza!

    Sunt de parere ca analiza celor de la Oxford Analytica reflecta aproape perfect realitatea romineasca!

    De unde as putea descarca documentul integral?
  • +1 (1 vot)    
    Pai si pe care sa (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 16:53)

    HESS [utilizator]

    Ii punem.?Toti sant din aceeasi haita si aluat.