Dupa PSD, si PNL anunta ca va ataca Legea pensiilor la Curtea Constitutionala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 16 septembrie 2010, 17:03 Actualitate | Esenţial


Dupa PSD, si liberalii anunta ca vor ataca la Curtea Constitutionala prevederile noii Legi a sistemului unitar de pensii, adoptata miercuri de Parlament. Anuntul a fost facut de liderul grupului parlamentar al PNL din Camera Deputatilor, Calin Popescu Tariceanu, care a precizat ca demersul liberalilor este unul distinct fata de cel al social-democratilor, potrivit Agerpres.
  • "Cel mai probabil maine cred ca va fi gata sesizarea CCR cu privire la legea adoptata ieri in Camera Depuatilor. Maine o sa facem o prezentare mai pe larg. E un demers complet separat de cel al PSD", a afirmat fostul premier Calin Popescu Tariceanu.
Intrebat care sunt motivele pentru care PNL contesta legea privind sistemul unitar de pensii, Calin Popescu Tariceanu a explicat ca este vorba despre o serie de chestiuni legate de varsta de pensionare.
  • "Sa se inteleaga bine ca peste tot in lume exista doua sisteme de pensii care functioneaza in paralel. Un sistem de pensii sa ii zicem social, si unul privat, paralel, care ar trebui si in Romania sa ia amploare in asa fel incat presiunea pe buget sa fie cat mai mica si unde oamenii sa poata sa cotizeze in functie de posibilitatile pe care le au astfel incat si pensia, la atingerea varstei de pensionare, sa fie in raport cu ceea ce au cotizat. Sa nu mergem pe un sistem egalitarist care nu tine seama de contributiile diferentiate pe care unii le-au avut la sistemul de pensii, care duce la egalizare in jos si care mi se pare profund incorecta", a afirmat fostul premier.
Legea pensiilor a fost adoptata, miercuri seara, de Camera Deputatilor, in calitate de for decizional, dupa o sedinta-maraton de mai multe ore, in forma in care a fost promovata de Guvern si adoptata si de Senat. Legea a fost adoptata cu 170 de voturi pentru, 2 impotriva si 3 abtineri. In favoarea ei au votat deputatii PDL, UDMR si independentii, in timp ce deputatii PSD si PNL au parasit sala, in semn de protest fata de respingerea amendamentelor sustinute de ei - printre care s-au numarat cel privind varsta de pensionare de 63 de ani pentru femei si cresterea punctului de pensie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1215 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Un mic scheunat (Joi, 16 septembrie 2010, 17:14)

    Sirioja Simionovici Leninov [anonim]

    Trebuie sa faca prezenta si Crinulescovici Petrov Antonovesky ca sa nu il uite lumea .
  • +6 (6 voturi)    
    Pai se putea ? (Joi, 16 septembrie 2010, 17:14)

    marinaru [utilizator]

    Competitie la populism, demagogie. PNL uita ca este sau ar trebui sa fie un partid liberal.
  • +6 (6 voturi)    
    Pai da... (Joi, 16 septembrie 2010, 17:19)

    Hopeless [anonim]

    Tara arde si babele se piaptana....Ma gandeam ca vor sa conteste decizia judecatorilor de a-l elibera pe Vantu... Idiotii dracului, daca raportul este de 3-4 pensionari la o persoana care munceste, de unde punct de pensie marit asa cum vor ei?!?!
    • +4 (4 voturi)    
      n-ai cu cine (Joi, 16 septembrie 2010, 17:47)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Hopeless

      chiar crezi ca ii duce capul?
  • 0 (2 voturi)    
    Lipsa de ocupatie. (Joi, 16 septembrie 2010, 17:25)

    haiducul [anonim]

    Sau indiferenta de acest popor,din partea tuturor politicienilor,se joaca de-a votul,se supara isi iau jucariile si parasesc sala.Cei de la putere vin numai cu idei traznite,.nimic care sa ajute sa iasa tara din ceata.
    Totusi acum cateva luni,odata cu votul pentru presedinte parca sa votat si un referendum...ceva cu reducerea la o singura camera,nimeni nu-si mai aduce aminte.Sau a fost cum se zice printre smenari...MASCÃ.
  • +3 (3 voturi)    
    Usor, usor, nu dati buzna! (Joi, 16 septembrie 2010, 17:31)

    mass [anonim]

    Mai mai, ce se mai inghesuie baietii astia buni sa conteste absolut orice plini de ipocrizie si cu povara raspunderii si a nevoii de a proteja poporul asuprit! Nu zic ca nu or avea dreptate, desi ma indoiesc ca ei ar fi avut solutii viabile la problemele tarii , dar sa fii acum Gica-contra la absolut orice dupa ce tu ai facut rahatul praf, mi se pare cel putin penibil.
    Un rol care se vrea important, jucat de actori mici cu pretentii mari, in fata unui public ( poporul ) debusolat si dezamagit de prestatiile pentru care au platit ani si ani la rand biletele mult prea scumpe. Asta e ce se intampla pe la noi prin politica.
  • +5 (5 voturi)    
    ca de obicei (Joi, 16 septembrie 2010, 17:32)

    un roman [anonim]

    la remorca, tot la remorca PSD !
  • -3 (3 voturi)    
    OLEGE SUPERBA (Joi, 16 septembrie 2010, 17:32)

    Bubu [anonim]

    Cind un deputat pdl sau marele boc va initia o lege care sa intrerupa prescriptia unor fapte pe perioada cit cel cercetat ajunge sef de stat ,premier si are imunitate ,pentru ca dupa terminarea mandatului sa poata fi in continuare cercetat judecat
  • +3 (3 voturi)    
    PNL (Joi, 16 septembrie 2010, 18:13)

    Je [anonim]

    Pe masura ce trece timpul, devine din ce in ce mai greu de inteles de ce exista PNL ca partid separat. Si de ce exista oameni care-l sustin, clamand principii, injurand in schimb PSD-ul.
  • 0 (2 voturi)    
    jocul de glezne palavraamentar (Joi, 16 septembrie 2010, 19:05)

    panfil flecaru [anonim]

    mai o interpelare, o motziune simpla, o contestare la cc al pe cer e....
    timpul trece, leafa merge, noi piedici punem

    poco trabajo, mucho palavras.
    parafrazand pe mexicanii din america...
    "mucho trabajo, poco dinero."

    adios.
  • +1 (1 vot)    
    Cum altfel ? (Joi, 16 septembrie 2010, 23:28)

    oki [anonim]

    PSD si PNL = Vaca si vitelul
  • +1 (1 vot)    
    ce sunt liberalii (Joi, 16 septembrie 2010, 23:39)

    omul de pe strada [anonim]

    Când eram mică şi nu aveam voie să vorbim despre liberali, ţărănişti, socialişti am avut o discuţie cu tata "la secret":
    "Liberalii - mi-a spus tata - sunt cei care strâng banii; socialiştii sunt cei care cheltuiesc banii"!
    Tata a fost liberal, tatal lui a fost liberal, eu... nu înţeleg care este Partidul liberal!