Nicolae Popa si legaturile lui cu Sorin Ovidiu Vantu

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 9 septembrie 2010, 13:13 Actualitate | Esenţial


Sorin Ovidiu Vintu a fost retinut de procurorii DIICOT in dosarul fugii din Romania a lui Nicolae Popa si a modului in care acesta a fost ajutat sa se ascunda in Indonezia.

Nicolae Popa, unul dintre apropiatii lui Sorin Ovidiu Vintu, a fost arestat in decembrie 2009, in Indonezia, el fiind condamnat de Tribunalul Bucuresti, in 2006, la 15 ani de inchisoare pentru inselaciune, alaturi de Ioana Maria Vlas.

La inceputul anului, politia din Indonezia a respins cererea de suspendare a executarii pedepsei cu inchisoarea formulata de avocatii lui Nicolae Popa, condamnat in absenta pentru fraudarea a peste 100.000 de oameni.

"Nu putem indeplini cererea inaintata de Nicolae Popa, prin intermediul celor doi avocati ai sai - Otto Hasibuan si Henry Yosodiningrat -, de a suspenda detentia, intrucat Popa nu este detinutul nostru. El este urmarit de Interpol, la cererea Politiei Romane",  declara pentru cotidianul indonezian The Jakarta Globe, detectivul-sef Com. Gen. Ito Sumardi. "Avocatii ar trebui sa-i ceara clientului lor sa se adreseze direct Interpolului, nu noua", a mai precizat acesta.

Vantu ii trimitea bani lui Popa in Indonezia

Presa romaneasca a relatat ca omul de afaceri i-a trimis celui considerat vinovat pentru prabusirea FNI 44.500 de euro, in noiembrie 2009, cu doar cateva zile inainte ca acesta sa fie arestat la Jakarta. Printr-un interpus moldovean, Sorin Ovidiu Vintu transfera bani intr-o banca din Nicosia in contul unei firme indoneziene, de unde erau retrasi de Nicolae Popa.

HotNews.ro relata in decembrie 2009 ca SOV a fost dat in consemn la frontiera intr-un dosar deschis de procurori in vara acestui an in cazul Nicolae Popa, considerat mana dreapta al celui care trece drept parintele FNI.

"Au fost persoane din Romania care l-au ajutat cu bani in toata aceasta perioada", au declarat pentru HotNews.ro surse apropiate anchetei. Acest lucru inseamna ca exista indicii serioase sau chiar probe ca Popa a fost ajutat inclusiv de Vantu, care ar putea avea cel putin calitatea de suspect de favorizarea infractorului in acest dosar. Sorin Ovidiu Vantu a declarat pentru HotNews.ro ca nu l-a ajutat pe Popa cu bani: "Nu. N-am ce sa discut despre treburile astea". Intrebat daca stie ca este dat in consemn la frontiera, omul de afaceri a raspuns sec: "Habar n-am".

Nicolae Popa a fost director al grupului de firme Gelsor si membru al Consiliului de Incredere al SOV Invest, societatea de administrare a FNI.

In 1998, in calitate de director general al SVM GELSOR SA si-a insusit din depozit 65.359 actiuni emise de SC INDUSTRIAL EXPORT SA la valoarea de 25.376 lei/actiune, care apartineau  Sov Invest si erau administrate de GELSOR SA pe care le-a remis unui intermediar in scopul de a fi vandute Bancii Agricole la un pret de 765.000 lei/buc., prejudiciul adus bancii fiind de aproximativ 50 miliarde lei vechi.

In acest proces, Curtea de Apel Bucuresti a renuntat la audierea lui Sorin Ovidiu Vantu, intrucat acesta nu s-a prezentat in fata instantei, in pofida citatiilor de aducere cu mandat de la judecatori, iar instanta a epuizat mijloacele procedurale pentru a-l aduce la proces.

Cea care ceruse audierea lui Sorin Ovidiu Vantu a fost Ioana Maria Vlas, aceasta sustinand ca omul de afaceri a fost scos de sub urmarire penala in rechizitoriul intocmit de Ministerul Public, desi ar fi fost beneficiarul unor sume importante din fondul de investitii. Vlas mai sustinuse ca Vantu ar trebui sa aiba cel putin calitatea de instigator sau de complice.

Nicolae Popa, judecat si in Dosarul FNA

Nicolae Popa mai este judecat in dosarul privind prabusirea Fondului National de Acumuare (FNA), ajuns in faza de recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

In cazul FNA, Curtea de Apel a decis in 3 iunie, condamnarea la opt ani de detentie a Ioanei Maria Vlas pentru inselaciune. Instanta Curtii de Apel Bucuresti a mentinut decizia Tribunalului si privind condamnarea lui Nicolae Popa la 12 ani de detentie pentru complicitate la inselaciune.

In 6 iunie 2008, Ioana Maria Vlas, Nicolae Popa, SOV Invest si Gelsor au fost obligati de Tribunalul Bucuresti la plata a aproximativ 60.000 de lei catre investitorii Fondului National de Acumulare (FNA).

Numele lui Nicolae Popa a fost vehiculat si in legatura cu dosarul in care Sorin Ovidiu Vantu este acuzat in legatura cu infiintarea Bancii de Investitii si Dezvoltare (BID).

Tribunalul Bucuresti aprecia, in 13 ianuarie, in motivarea sentintei de achitare a lui Sorin Ovidu Vantu ca Nicolae Popa a fost un "mandatar ocult" al omului de afaceri.

Vantu despre arestarea lui Popa: E victima manipularii

Omul de afaceri Sorin Ovidiu Vantu declara anul trecut, referindu-se la arestarea lui Nicolae Popa, ca ii pare rau, pentru ca acesta era prietenul sau si ca il considera nevinovat, victima "manipularii uriase" in cazul FNI.

Vantu a calificat drept "o porcarie" contextul in care Popa a fost pus sub invinuire.

"Fereasca Dumnezeu! A fost o porcarie la vremea aceea. Din nefericire, a cazut victima acestei manipulari uriase", a fost replica omului de afaceri la intrebarea referitoare la vinovatia lui Nicolae Popa.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6724 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    arest (Joi, 9 septembrie 2010, 13:25)

    LUC [anonim]

    Ar trebui sa se duca dl geoana in vizita la el, ca nu prea e frumos, sa-l lase de izbeliste! Sa vedem patzachinele de la irealitatea ce mai fac acum! Vai, saracele, Vedeale-as somere!
  • +9 (13 voturi)    
    Super Eficienta.... (Joi, 9 septembrie 2010, 13:36)

    casargoz [anonim]

    12.40 mediafax SOV este arestat.
    13.13 In 33 de minute pe HotNews apare un articol documentat privind arestarea lui SOV, 825 de cuvinte si 5000 de caractere. Super profesionalism jurnalistic. Bravo Hotnews.
    • +4 (6 voturi)    
      Pai (Joi, 9 septembrie 2010, 13:54)

      cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui casargoz

      Pe surse se banuia deja despre acest episod (vezi blogul lui Dan Andronic).

      Un jurnalist bun, isi face niste mici draft-uri, pentru ca in epoca asta a vitezei, tb sa scrii ditamai editorialul despre un om mort de exemplu la 3 minute dupa moartea lui, nu la 33 de minute :) Ca ti-o iau altii inainte.

      Bine, stiu unde bati tu, dar eu incercam sa iti explic ca rapiditatea nu tb sa insemne neaparat faptul ca articolul a fost "comandat" politic.
      • -2 (4 voturi)    
        daaaaa...si marmota.... (Joi, 9 septembrie 2010, 16:20)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

        nimic nu este intamplator pe lumea asta amice.
        • +3 (3 voturi)    
          Eu astept de 5 ani momentul asta (Joi, 9 septembrie 2010, 17:28)

          Top Notch [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Asa ca nu e de mirare ca jurnalistii au documentarea facuta
    • +7 (9 voturi)    
      100% de acord (Joi, 9 septembrie 2010, 13:55)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui casargoz

      Hotnews este PRIMA sursa de informatii pe net-ul romanesc.
    • +2 (2 voturi)    
      Paranoia antenista loveste din plin (Joi, 9 septembrie 2010, 17:50)

      ion [anonim] i-a raspuns lui casargoz

      Taticu, chiar in corupl articolului se face trimitere catre articolul din 9 decembrie 2009!

      Ia uita-te mai bine. HotNews.ro relata in decembrie 2009 ca SOV a fost dat in consemn la frontiera intr-un dosar...

      Articolul e aici:
      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-6703342-surse-sorin-ovidiu-vantu-este-dat-consemn-frontiera.htm

      Ia uite ce scrie pe acolo: Popa a fugit din tara in urma cu noua ani dupa prabusirea Fondului National de Investitii. A fost condamnat in dosarul FNI in iunie 2009 la 15 ani de inchisoare. Tot atunci, s-a emis un mandat european de arestare. Popa a fost arestat provizoriu in Indonezia pe data de 2 decembrie. Ministerul Justitiei a transmis miercuri cererea de extradare a lui Nicolae Popa din Indonezia.

      "Au fost persoane din Romania care l-au ajutat cu bani in toata aceasta perioada", au declarat pentru HotNews.ro surse apropiate anchetei.


      Mai vrei informatii? Cauta pe net de exemplu dupa numele avocatilor lui Popa si gasesti in 10 informatii detaliate despre acuzatiile aduse lui Popa:
      http://www.ziare.ro/articol.php?id=1262549948

      Articolul este din ianuarie 2010!!!

      Vantu este sub acuzatiile astea de aproape un an. Si informatiile de mai sus nu erau secrete. Hotnews doar a insailat intr-o jumatate de ora un articol din ce informatii aveau.Informatii care erau cunoscute si vanturate de mai bine de 8 luni de zile!

      Dar paranoia e mare! Basescu comanda simultan arestarea si, cu cealalata mana, livreaza si emailul detaliat catre hotnews. Cu cea de-a treia mana se pregateste sa il aresteze pe Voiculescu..
  • +2 (8 voturi)    
    BID (Joi, 9 septembrie 2010, 13:43)

    Acid [anonim]

    BID=Banca de Investitii si Dezvoltare, nu Internationala; cat despre SOV, acuzatiile sunt puerile, va scapa si de data asta...
    • +3 (5 voturi)    
      Cu intentie sau nu. (Joi, 9 septembrie 2010, 13:50)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Acid

      Daca spui BID duci firele si spre N.Vacaroiu,Nastase,Iliescu,P.Roman,Tariceanu,D.R.Rusanu,etc.si uite asa se incurca itele in Romania.Pana s-o gasi un procuror cu vlaga in el,stapan pe meserie,mandru de profesie,care sa faca ordine in increngarura de excroci.
    • +2 (6 voturi)    
      raspuns (Joi, 9 septembrie 2010, 13:51)

      LUC [anonim] i-a raspuns lui Acid

      Favorizarea infractorului, care deja are condamnare. Hai sa fim seriosi, cum sa fie puerila!
  • +7 (7 voturi)    
    avocatii TV (Joi, 9 septembrie 2010, 14:03)

    noki [anonim]

    E amuzanta disperarea posturilor Realitatea si A3 de a lega arestarea acestui escroc, a peste 300.000 cetateni, situatia economica actuala.
    Ca si cum nu Vantu, care a scapat de Justitie in mod cu totul suspect de fradele pe care le=-a comis, (FNI, FNA, Banca de Scont, etc, etc) ar fi vinovat, ci Puterea de acum.
    Chiar si Turcescu zice ca totul este doar o mistificare a Puterii.
    Cel care stie Adevarul 100%....
    Discutia lor e deci nu despre vinovtiile lui Vantu, ci de ce tocmai acum (?) se petrec aceste lucruri.
    Probabil ca li se pare prea devreme, fiindca isi pot pierde serviciile.
    • -3 (5 voturi)    
      Da, de ce tocmai acum ? (Joi, 9 septembrie 2010, 16:25)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui noki

      Nu ti se pare ca toate astea se intampla exact atunci cand este nevoie de o diversiune?
      Tare as vrea sa pun mana pe lista cu planificarea lor, sa aflu ce mai pun la cale mestesugarii astia....
      Oricum, SOV este doar un actor care-si joaca rolul.
      La sfarsit aplaudam si toti plecam acasa (inclusiv el)
      • 0 (2 voturi)    
        de ce? (Joi, 9 septembrie 2010, 18:20)

        wizard of gow'oz [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        pentru ca acuma i-a dat extradarea aia din indonezia lui popa; simplu.

        de ce i-a dat aia extradarea tocmai acuma? nu se povesteste;

        oreste ar zice ca e o conspiratie mondiala a intereselor oculte si a extraterestrilor ezoterici/psihotronici si totul se intampla cand vrea basescu, raul pur, unic, chintesenta raului satanist - sigur, de ce nu?

        dar retin ultima ta idee; indiferent, ca niste masini aproape, noi o sa aplaudam la sfarsit; si, daca printr-un mare absurd o sa plecam acasa nemultumiti, ne vom intoarce cu siguranta a doua zi pentru a vedea spectacolul, cu o si mai mare nadejde ca vom pleca satisfacuti.
      • 0 (0 voturi)    
        Bietele tonomate marca SOV (Vineri, 10 septembrie 2010, 18:04)

        Demetra [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        Ai dreptate Oz-ule, pt ca Basescu l-a pus pe SOV sa faca FNI,FNA<BID, tot el i-a invatat pe oamenii astia cinstiti , SOV, Popa,Vlas si cei vreo 400 angajati , toti securisti cu grade mari, sa-i pacaleasca pe fraierii care i-au dat banii la FNI si FNA si tot el l-a pus pe ametitul ala de la CEC sa garanteze sumele depuse. Unde ai dreptate, ai si pace buna, mai cu seama ca nu ti-ai mai primit salariul de la Ireality Show.
  • -2 (2 voturi)    
    informatii utile... (Joi, 9 septembrie 2010, 15:35)

    xian [utilizator]

    ..cu bani grei Razvan Dumitrescu si cumparat informatii utile,dar deocamndata
  • +2 (2 voturi)    
    fni vegheaza pentru tine (Joi, 9 septembrie 2010, 16:26)

    rusu [anonim]

    Am trait sa o vad si pe asta. Vantu la inchisare. Acum un singur vis mai am. Realitatea sa dea faliment sau sa isi revina si sa prezinte stiri nu povestiri.
  • +1 (1 vot)    
    fni(foarte naspa invitat_) (Joi, 9 septembrie 2010, 18:34)

    lili [anonim]

    sa speram ca acum justitia e pe calea cea dreapta.SOV sa primeasca ce a facut,iar banii luati sa-i fie dati, Realitatea vanduta si impartita celor pacaliti de....................FNI
  • +1 (1 vot)    
    acuzat de ce? (Joi, 9 septembrie 2010, 22:51)

    trump [anonim]

    este imposibil de inteles din articole ce exact a furat , popa asta. pai banca agricola e asa timpita ca sa dea de 30 ori mai mult pt o actiune ???
    oricare ar fi adevarul, incompetenta e mare in ro. si ziaristii sunt pe primul loc.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce acum si nu cu 8 ani in urma? (Vineri, 10 septembrie 2010, 16:51)

    joe parigi [anonim]

    evident arestarea lui sov este de factura politica,de data asta nea base a gresit,oricat de acida in critici la adresa presedintelui si pdl-ului postul realitatea tv nu trebuie atins altfel adio democratie si bun venit dictatura,iar noi fraierii s-ar putea sa punem de o mica revolutie anti pdl-ista.

    //(editat de HotNews.ro)