Bogdan Aurescu la Comisia Europeana, despre repatrierea tiganilor: Am dovedit cu date ca argumentul afectarii ordinii publice invocat de Franta nu se sustine

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Marţi, 31 august 2010, 22:14 Actualitate | Esenţial


708 romani se aflau anul trecut in inchisorile franceze, reprezentand 0,3% dintre strainii acuzati de infractiuni in Franta, si doar 1,2% din numarul total al persoanelor acuzate, nu condamnate, la nivel national au fost infractiuni comise de romani - sunt date prezentate de Bogdan Aurescu, secretar de stat pe afaceri europene, la Bruxelles, comisarului pentru justitie si drepturi fundamentale, Viviane Reding. Cum niciunul dintre cei 500 de repatriati nu avea cazier, toate datele indica faptul ca afectarea ordinii publice invocata de autoritatile de la Paris nu se sustine.

Delegatia Romaniei la Bruxelles
Delegatia Romaniei la Bruxelles

Aurescu a expus marti la Bruxelles Comisiei Europene pozitia Romaniei fata de masurile luate de Franta privind indepartarea de pe teritoriul francez a tiganilor romani.

"Am aratat ca desi partea romana este deschisa pe deplin cooperarii cu Franta, aspect dovedit de vizita efectuata la Paris la initiativa partii romane de cei doi sds, si care au venit cu propuneri concrete de cooperare, nu vom tolera nici incalcarea demnitatii cetatenilor romani, indiferent de etnie, nici a drepturilor lor fundamentale si nici a profilului Romaniei de stat membru UE. Nu vom tolera ca cetatenii romani sa fie discriminati", a declarat secretarul de stat in MAE.

Mai mult, Aurescu a aratat ca, din datele de care dispune Romania, invocarea argumentului ordinii publice in repatrierea romanilor nu se sustine. "Din datele furnizate de francezi, numai 708 cetateni romani se aflau anul trecut in inchisorile franceze pentru ispasirea unor condamnari, adica 0,3% din totalul persoanelor acuzate (nu condamnate) cetateni straini pentru comiterea unor infractiuni in Franta. Marea majoritate a infractiunilor comise sunt de gravitate mica, asa numita infractionalitate de vitrina. Astfel, doar 1,2% din numarul total al persoanelor acuzate (nu condamnate) la nivel national in Franta (234.235 persoane) au fost infractiuni comise de cetateni romani", sunt cifrele prezentate de Aurescu lui Vivian Reding, comisarul pentru justitie si drepturi fundamentale.

Si daca cifrele nu vorbesc de la sine, secretarul de stat a argumentat ca cifrele de referinta ar trebui sa fie doar persoanele condamnate definitiv.

Comisarul Viviane Reding s-a intalnit cu delegatia romana
Foto: Comisia Europeana
"Avand in vedere ca nici unul din cei 500 de repatriati de pana acum nu a avut cazier in Romania sau in Franta, asta inseamna ca, plecand de la discursul securitar al partii franceze, de fapt aceste indepartari de pe teritoriul francez se fac sub suspiciunea de comitere in viitor a unor infractiuni, deci cu incalcarea prezumtiei de nevinovatie", a mai spus secretarul de stat in MAE.

Bogdan Aurescu a reiterat pozitia prezentata si la Paris de catre Valentin Mocanu, secretar de stat in Ministerul Muncii, care a condus delegatia Romaniei la intrevederea cu partea franceza de saptamana trecuta, aratand ca Romania nu va accepta "nicio restrangere a libertatii de circulatie nici din punct de vedere legislativ, nici prin masuri administrative, care indirect sau direct, ar duce la restrangerea exercitarii libertatii de circulatie pentru anumite categorii etnice sau pentru cetatenii altor state, mai ales cetateni romani".

"Am aratat foarte clar Comisiei ca impunerea de conditii de tip material, cum ar fi o limita de venit personal sau existenta unui domiciliu stabil pentru sederea sub 3 luni, este echivalenta cu un abuz de drept, care va afecta grav cu precadere cetatenii din Europa Centrala si de Est, cu venituri mici. Nu putem accepta o noua cortina de separare a vechii si noii Europe, pe baze cenzitare", a mai spus Aurescu, adaugand ca in categoria care nu s-ar inscrie criteriilor ce privesc venituri mici si lipsa unui domiciliu stabil se inscriu romii, ceea ce duce la o "discriminare indirecta nepermisa".

Aurescu a aratat ca "problema comunitatii rome, care este o problema europeana, nu este jocul de ping-pong cu acesti oameni: Franta nu ii poate indeparta de pe teritoriu fara respectarea Directivei 38/2004, nu le poate impiedica revenirea, iar Romania nu are dreptul sa ii impiedice sa circule liber, in calitate de cetateni europeni".

Delegatia Romaniei a solicitat Comisiei Europene sa verifice daca aceste indepartari voluntare sunt cu adevarat voluntare, avand in vedere circumstantele in care se petrec evacuarile succesive de tabere, pana cand aceste persoane se vad nevoite sa accepte oferta de returnare contra cost.

Romania propune Comisiei Europene niste solutii

Delegatia romana a aratat si masurile pe care Romania le va lua pentru o mai buna accesare a fondurilor comunitare pentru integrarea sociala a tiganilor si care constau intr-o mobilizare a autoritatilor locale in special pentru a veni cu idei de proiecte de incluziune. Iar in acest sens vor fi ajutati de o unitate mobila care va da asistenta pentru redactarea proiectelor, asa incat sa aiba sanse de aprobare. Numai ca problema tiganilor nu este doar resposabilitatea unica a Romaniei, ci a tuturor statelor unde se gaseste aceasta etnie si a comunitatii europene. In acest sens, delegatia Romaniei a avansat un set de propuneri de actiune la nivelul Comisiei Europene:
  • transformarea Platformei Europene de Incluziune a Romilor lansata anul trecut in mecanism de coordonare a Comisiei, statelor membre, cu participarea ONG-urilor
  • adoptarea in fiecare an a unui Plan de actiune in cadrul platformei
  • statele membre sa fie incurajate sa includa aspectele de incluziune sociala in elaborarea Cadrului national Strategic de Referinta si a programelor operationale
  • comisia sa gandeasca crearea unui mecanism de asistare a statelor membre pentru a imbunatatii absorbtia fondurilor structurale
  • comisia sa gandeasca inclusiv masuri de simplificarea a procedurilor de accesare a fondurilor
  • crearea unui program de secondment pentru experti romi care sa lucreze in institutiile europene
  • campanii de informare si constientizare atat pentru majoritatea, cat si pentru minoritatea roma, care in acest ultim caz sa incurajeze participarea la viata publica si luarea deciziilor
  • organizarea celui de-al 3-lea summit european dedicat romilor in UE
  • imaginarea unui program educational transfrontalier care sa incurajeze accesul la educatie al minoritatii roma. 







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6520 vizualizari

  • +25 (33 voturi)    
    Bravo (Marţi, 31 august 2010, 22:19)

    un roman [utilizator]

    Era si timpul sa raspundem pe un ton autoritar 'europenilor' care ne scuipa si ne umilesc ca si popor.
    • +24 (32 voturi)    
      Ne scuipa si ne umilesc doar daca ii lasam (Marţi, 31 august 2010, 22:27)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Daca stim sa ne aparam rational si civilizat, ba chiar sa contraatacam in aceeasi maniera (nu numai la Comisia Europeana), sunt convins ca vom inregistra imbunatatiri de imagine pe viitor.

      Felicitari delegatiei d-lui Aurescu !
      • -21 (27 voturi)    
        ...cam prostanaci... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 4:06)

        John [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

        ...romanii astia care se entuziasmeaza de un articol derizoriu si un avocatel cam zburdalnic...
        ...argumentele francezilor nici nu sant prezentate....principalul este ca problmele sociale dintru tara membra EU nu pot si nu trebuie exportate an alte tari...ca integrarea romilor este in primul rand datoria romaniei si banii primiti in acest scop dela EU trebuiesc folositi in acest scop si paziti de mana lunga a coruptilor din guvernul romaniei...
        • -12 (14 voturi)    
          Lasa-i si pe ei sa se bucure putin (Miercuri, 1 septembrie 2010, 8:27)

          DanBruma [anonim] i-a raspuns lui John

          ca destule le face Basescu si compania.
        • +9 (9 voturi)    
          ... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 10:13)

          Opposite [anonim] i-a raspuns lui John

          Ce inseamna un avocat "cam zburdalnic"?

          Nu exporta nimeni "probleme". Datorita liberei circulatii in Europa, cetatenii Uniunii sunt liberi sa calatoreasca in tarile membre.

          Cam bati campii.
          • -4 (4 voturi)    
            Chiar tu spui (Miercuri, 1 septembrie 2010, 11:14)

            DanBruma [anonim] i-a raspuns lui Opposite

            sa clatoreasca. Stii ce inseamna verbul a calatori? A calatori nu inseamna a se instala in orice caz. Concluzia: cam bati campii :)
            • +1 (1 vot)    
              ... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:28)

              Opposite [anonim] i-a raspuns lui DanBruma

              Cred ca iei cuvintele in sens pur literar ca sa pari interesant si sa nu taci cand de fapt stii bine despre ce e vorba si ce inseamna "a calatori".

              Bine macar c-ai ignorat clarificarea expersiei "cam zburdalnic" semn ca poti sa taci macar pe jumate.

              Continua.
              • 0 (0 voturi)    
                Stiu exact despre ce e vorba (Miercuri, 1 septembrie 2010, 16:22)

                DanBruma [anonim] i-a raspuns lui Opposite

                nu este vorba despre a te instala in strainatate ci despre a calatori liber :)
                • +1 (1 vot)    
                  ... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 21:21)

                  Opposite [anonim] i-a raspuns lui DanBruma

                  Asta-i ca aia cu negrii care au voie sa calatoreasca cu autobuzul dar nu au voie sa se stabileasca pe scaunele din fata.
        • +4 (4 voturi)    
          Cine spune, ala este, stii proverbul? (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:05)

          maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui John

          In primul rand, dl. Aurescu e cel care a condus echipa Romaniei care a obtinut victoria in procesul Romaniei cu Ucraina legat de Insula Serpilor. Fa o cautare pe google daca nu stii despre ce e vorba.

          Romania nu a exportat tigani, prietene, Tiganii au plecat de buna voie in Franta, Italia, Spania s.a.m.d., sa faca ce stiu ei mai bine. Ai auzit de libera circulatie a cetatenilor in interiorul UE? Asa cum tu ai dreptul sa te misti de ici-colo, asa il au si tiganii.

          Daca tu crezi ca cineva ii poate opri pe tigani sa mearga unde vor ei, nu esti sanatos la cap. E o singura persoana care a facut asta in decursul istoriei. Il chema Antonescu, dar nu Crin.
      • +1 (1 vot)    
        stiti cum se zice pe la noi... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 11:46)

        D [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

        ...de ce ti-e frica ,nu scapi ;adevarul e ca mareata Europa cunoaste un declin demografic considerabil ,asa ca,orice va face,destinul ei este...inchis la culoare ;ar fi bine sa nu mai strambe atata din nas si sa resusciteze acele institutii care-prin Evul Mediu-au facut din Europa un creuzet etnic si rasial din care s-a nascut o mare civilizatie -,da' acestea ar costa bani si atunci...poate buzunarele unora dintre europeni n-ar mai fi atat de pline (pe moment,caci castigurile pe termen lung ar fi mult mai mari);oare de ce nu-i intreaba nimeni,nici un studios,pe europenii "de bastina"de ce nu mai fac copii?se fac atatea studii,sondaje etc.-aceasta problema-dramatica totusi-nu intereseaza pe nimeni?nu?atunci...asta e,dar ganditi-va ce le lasti copiilor vostri-s-ar putea ca amaratii astia,pe care ii tot alungati azi,sa fie maine majoritari si sa nu ii intereseze atata drepturile omului,care i-au facut si pe ei oameni;dl.Sarcozy are vreo 5 copii,dupa cate stiu
    • +1 (1 vot)    
      Ce fac francezii are un nume (Miercuri, 1 septembrie 2010, 10:32)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      MITUIRE. Le dau TIGANILOR mita ca sa plece din apropierea lor.
  • +7 (15 voturi)    
    Bravo si de la mine (Marţi, 31 august 2010, 22:28)

    drak latinu [utilizator]

    Acum ca am vazut cifrele reale i a sa l vad pe francez ce spune acum , ala care a spus ca unul din 5 este roman care fura in franta. Cat despre tigani eu ii inteleg pe francezi. Sa vedem si niste cifre de prin Italia ca sunt mai mult ca sigur ca o sa fie si surprize placute si de acolo sinneplacute pt presa lor !
    • +1 (1 vot)    
      da dar (Miercuri, 1 septembrie 2010, 8:36)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui drak latinu

      important este ca
      media a lansat bomboana si
      acum ramane parerea aceea si replica tehnica ulterioara!
  • -1 (13 voturi)    
    sa intelegem politica..... (Marţi, 31 august 2010, 22:29)

    dorinteodor [anonim]

    francezii nu-i mai vreau pe tiganii nomazi dar nici romanii nu-i vreau inapoi probabil ca din acelasi motiv ca si francezii....
    • +4 (6 voturi)    
      Formularea corecta este "nu-i vor" (Marţi, 31 august 2010, 22:51)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Sunteti cumva maghiar :) ?

      Iar tigani nomazi (gitani) mai exista har Domnului in Franta. Doar ca stau in tabere organizate la marginea oraselor de autoritatile locale, migreaza cu rulote si sunt (mult) mai bine integrati decat cei est-europeni.
    • +7 (15 voturi)    
      Limba romana ne doare (Marţi, 31 august 2010, 23:14)

      George32 [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      Desi sunt tigan, iubesc limba romana si nu pot sa tac:
      eu vreau
      tu vrei
      el/ea vrea
      noi vrem
      voi vreti
      ei/ele vor (atentie deci, francezii nu ii mai vor, romanii nu ii vor inapoi).
      Sincer iti spun , nici eu nu mai vreau oameni ca tine in Romania. Asa ca mucles si treci sa citesti Abecedarul!
      Si ca veni vorba, cei mai romani dintre noi toti vorbitorii (sau amatorii de vorbire) de limba romana sunt etnicii romani din Republica Moldova si asta pentru ca ei sarbatoresc, iubesc si slavesc mai mult ceea ce ne face romani pe toti: limba romana.
      • +5 (11 voturi)    
        criticilor mei.... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 0:01)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui George32

        oricare ar fi exprimarea, corecta sau incorecta (dupa dex citire....), situatia nu se schimba: nici francezii si nici romanii nu-i vor pe nomazi.....pricepeti?.... sa repet? NICI ROMANII....
  • +8 (14 voturi)    
    bravo (Marţi, 31 august 2010, 22:33)

    Canu [anonim]

    in sfarsit o atitudine desteapta.Bravo d-le Aurescu!
  • -6 (6 voturi)    
    "nu-i mai vreau".... ca e sub 1000 de repatriati (Marţi, 31 august 2010, 22:39)

    Ben Goss [anonim]

    .... ori tu ii reprezinti si pe toti francezii si pe toti romanii, ca sa nu mai spun rrrrrrromii.
    Precum Regele Soare al lor si El Capitan de Biruinta, Marele, Nepretuitul, Luptatorul, ..... stiti voi cine.
  • +6 (12 voturi)    
    despre chestia cu drepturile omului (Marţi, 31 august 2010, 22:44)

    ella [anonim]

    Aurescu o da inainte cu drepturile omului cand e vorba de expulzarea tiganilor,dar nu spune nimic despre faptul ca omul,inclusiv tiganul ,are si OBLIGATII fata de societatea in care traieste.
    Are obligatia de a nu face rau semenului,de a nu fura,ucide,jefui,talhari...Inteleg ca pentru tigani acestea sunt niste drepturi,daca tot exista unii care ii deplang.
    • +3 (5 voturi)    
      Matale stii sa citesti? (Miercuri, 1 septembrie 2010, 9:02)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ella

      Nici unul dintre cei repatriati nu avea cazier, si nu era pus sub acuzare in Franta. De unde pana unde tragi matale concluzia ca astia repatriatii sunt aia care furau, ucideau si talhareau in Franta?

      Parerea mea e ca francezii au actionat "frantuzeste": cei care chiar aveau ceva muste pe caciula au fost facuti scapati "contra unor mici favoruri", si aia inofensivi care doar cerseau pe strada sau in metrou, sau poate chiar lucrau ca zilieri, au fost culesi si repatriati.

      Mai uita-te si la cifre: raportat la totalul numarului de infractiuni comise de straini, numarul infractiunilor comise de toti cetatenii romani, nu doar de tigani, e extrem de mic. Asa ca inca o data: de unde deduci matale ca in Franta tiganii doar omoara si talharesc?
    • +1 (1 vot)    
      LUI ELLA (Miercuri, 1 septembrie 2010, 13:30)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui ella

      Daca tiganii incalca legea, indiferent de tara in care se afla si indiferent daca sunt de bastina sau in *tranzit*, trebuie condamnati (ca de altfel toti infractorii indiferent de etnie). Daca au cazier si daca sunt infractori, atunci mai stam de vorba, dar daca nu, atunci, drepturile omului si prezumtia de nevinovatie sunt incalcate, ori legislatia Europeana nu permite acest lucru iar tara care incalca legile poate fi data in judecata.
  • -1 (5 voturi)    
    ............. (Marţi, 31 august 2010, 22:48)

    M [anonim]

    daca ne pastram obiectivitatea, ar trebui sa fim destul de onesti in a recunoaste ca tiganii repatriati reprezinta o problema atat pentru ei (francezii), cat si pentru noi. Nu trebuie aplicata insa o eticheta pentru toti, fara drept de apel. Din acest punct de vedere, argumentul d-lui Aurescu este pertinent, chiar daca usor pe forma si nu pe fond....
    • +1 (1 vot)    
      Nu chiar ... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 9:06)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui M

      Legislatia europeana are o anumita forma cu intentie. Libera circulatie e cu intentie parte din legislatia europeana. Lipsa sau ingradirea liberei circulatii creeaza premisele discriminarii, asa ca problemele pe care le poate cauza libera circulatie sunt mai mici decat cele creeate de garantarea ei.

      In alta ordine de idei, cifrele nu mint. E imposibil, daca ne uitam la cifre, sa consideram ca tiganii din Franta sunt in majoritate infractori. Situatia ar fi probabil diferita daca Franta ar face prin lege cersitul o infractiune - chestie care mi s-ar parea normala in orice stat european.

      De-aia, din punctul meu de vedere, argumentatia d-lui Aurescu e exclusiv pe fond.
  • +1 (5 voturi)    
    mare labareala... (Marţi, 31 august 2010, 22:49)

    ipse [anonim]

    cifrele sunt din burta...

    daca romanii ar fi reprezentat "0,3% din straini acuzati de infractiuni in Franta", nu ar fi reprezentat "doar 1,2% din numarul total al persoanelor acuzate", ci un procent mai mic decat 0,3%, atat timp cat strainii reprezinta o cota subunitara a totalului arestatilor,

    no comment!

    P.S. am citat din articol, deci greseala cu "straini" in loc de "strainii" nu imi apartine.
    • +1 (1 vot)    
      precizare (Miercuri, 1 septembrie 2010, 22:58)

      geek [anonim] i-a raspuns lui ipse

      Da, ai dreptate cu calculele. Redactia Hotnews a facut o greseala in articol.

      De fapt, romanii reprezinta 1,2% din persoanele acuzate la nivel national in Franta (si nu condamnate) si 0,3% din condamnarile definitive.

      Mai multe info mai jos:
      http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/aurescu-romania-nu-va-tolera-discriminarea-cetatenilor-romani-in-franta-198128.html

      Deci asta inseamna ca doar 1 din 4 romani acuzati este condamnat de justitia franceza, adica 700 persoane.

      Francezii ziceau ca 1 din 5 infractori este roman. Cata manipulare!!!!!
  • +5 (7 voturi)    
    e mai bine (Marţi, 31 august 2010, 22:57)

    cititor hotnews [anonim]

    Criticam complexul Bucurestiului fata de tarile care se considera omoloage fostei Inalte Porti otomane,care chema la ordine supusii.
    Aceste demers este un progres.
    Mai ramane de rezolvat printre altele si cererea tiganilor care au cerut boicotarea produselor franceze,probabil inlocuind brandul CARREFOUR cu brandul tiganesc CARRE FURA.
    Am simtit chiar azi la piata matache intoarcerea tiganilor din strainatate,cand doua tiganci incercau sa ma "faca"la borseta.
    Nu au reusit.
  • +6 (14 voturi)    
    Bravo Aurescu (Marţi, 31 august 2010, 22:58)

    Mihai [anonim]

    Imi place Aurescu, tace si face. Iar cand spune ceva, ne face cinste. Ce pacat ca nu sunt promovati mai multi ca el. As vrea sa-l vad ministru de externe, are profilul potrivit.
    • +3 (3 voturi)    
      Eu as vrea ... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 9:10)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      ... sa-l vad la justitie. Din cate stiu eu, el de meserie e jurist.

      Daca justitia si invatamantul incep sa mearga in Romania, intr-o generatie suntem la acelasi nivel cu statele scandinave. Resursele de care dispunem ne-o permit. Trebuie doar sa formam oamenii care sa construiasca, si sa asiguram conditii de dezvoltare cinstita si civilizata.
    • +1 (3 voturi)    
      "dreptatea" lui aurescu.... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 11:36)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      deci sa analizam "dreptatea" auresciana: franta trebuie sa accepte sute de tabere de nomazi care traiesc din cersit si din ajutoare.

      nu stiu unde se spala oamenii astia, unde-si fac nevoile, pe terenul cui, unde depoziteaza gunoaiele si cine aduna gunoaiele dupa ei si cine-i plateste pe gunoieri,....inteleg ca asta este "dreptatea" de tip aurescian.....

      l-as invita pe domnul aurescu sa locuiasca vreo citeva zile intr-o tabara de nomazi in franta pentru a simti pe pielea lui ce "demnitate" apara de fapt.....
      • +1 (3 voturi)    
        sa o analizam si pe a noastra! (Miercuri, 1 septembrie 2010, 14:23)

        mihaitza [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        in opinia mea apara exact demnitatea care trebuie, iar dumneata nu se stie pe a cui o aperi, ca interesul nu ti-l cunosti nici cum! Francezii nu de mult tipau la noi ca nu integram romii, ca ii discriminam, ba chiar le acordau asistenta (ong-uri etc.) sa explice statului roman cum ii discrimineaza si cum nu ii integreaza!

        Acum ca ii au la ei in curte, de ce nu ii integreaza? Ia sa pofteasca onor ONG-uri frantuzesti dimpreuna cu statul cel aparator de drepturi si libertati sa ii integreze! Ia sa ne dea un maret exemplu de integrare! sa ia ei banii de la UE si sa ii integreze, si dupa ce ii integreaza ei macar vreo 10-15 de ani, dupa aia le urmam si noi modelul!
        atata integrare cunosc maretele state democratice Franta si Italia? Si inainte sa ne explice noua cum e cu nediscriminarea sa se ocupe intai de ghetourile lor, de sutele de mii de cetateni francezi care nu le vorbesc limba, care nu merg la scoala din sistemul oficial, care .... ce fac..... sunt infractori!!!! Este bine sa nu uitam aceste lucruri cand ne grabim sa criticam un am care in sfarsit are o pozitie echilibrata, argumentata, si mai ales propuneri.... in cel mai pur spirit european.

        Trebuie sa recunosc ca mi-a placut in mod deosebit propunerea cu "detasarea" romilor experti la Bruxe! :)) Pazea suedezi... pazea nemti... :))
        • +1 (1 vot)    
          da, de acord (Miercuri, 1 septembrie 2010, 15:00)

          boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui mihaitza

          " Francezii nu de mult tipau la noi ca nu integram romii, ca ii discriminam, ba chiar le acordau asistenta (ong-uri etc.) sa explice statului roman cum ii discrimineaza si cum nu ii integreaza!"

          si acum a fost ultima picatura.. din cauza ca "statul roman nu ii integreaza" si au ajuns in curtea lor, acum tipa si mai tare.. de la bugetul UE (repsectiv Franta) se trimit bani in RO pentru educarea cetatenilor si aplicarea unor anumite proiecte... care nu sunt se pare de folos si tot reusim sa avem concetateni care pleaca si se cred buricul pamantului sa fure si sa cerseasca si sa sa degradeze mediul in care traiesc.

          ti se pare ceva ciudat la comportamenul Frantei, ca se apara de niste paraziti?
        • 0 (0 voturi)    
          ce tot vorbesti? (Miercuri, 1 septembrie 2010, 15:42)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui mihaitza

          astia refuza sa se integreze dar sint toti cetateni romani.

          argumentatia ta este cam infantila. cum adica, sa-i integreze ei?

          UE este o organizatie in care am fost primiti cam greu. in UE ai drepturi dar ai si obligatii. obligatiile sint evident a celor care au fost acceptati adica a romanilor si a statului roman....

          si, fii atent: deja exista voci in UE care cer excluderea romaniei din UE.

          PRICEPI? pentru o infima minoritate exista pericolul sa stam iar la cozi pentru vize si pentru control vamal!

          iar acest aurescu este cam iresponsabil daca nu pricepe ce pericole ne pasc pe noi, cetatenii romani normali, daca intindem coarda.

          romania nu are de aparat niste asa zise drepturi ale unor ne-integrabili ci are de aparat drepturile reale ale cetatenilor romani normali si de buna credinta!

          atit franta cit si italia s-ar putea sa ia masuri dure care vor afecta pe toti romanii din cauza unor minoritari care abuzeaza de niste drepturi facute pentru cetatenii normali.....

          si asta te va afecta si pe tine direct si personal.....
          • 0 (0 voturi)    
            ? (Joi, 2 septembrie 2010, 18:25)

            Dauphine [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

            atitudinea si argumentatia d-lui aurescu sunt cat se poate de corecte..nu sunt "fana" rromi,dar,indiferent ca ne place sau nu,fie ca sunt sau nu vinovati de aceste infractiuni,sunt cetateni romanisi,implicit,europeni.
            da,franta este unul dintre statele fondtoare ale comunitatii europene,dar asta nu ii da dreptul sa incalce regulile pe care tocmai ea le-a impus.doar pentru ca suntem intrati recent in u.e.,nu inseamna ca trebuie sa acceptam toate umilintele din partea statelor "marete".avem destule carente ca tara,macar sa incercam sa mai salvam situatia prin intermediul unor oameni ca dl aurescu.
            vorbesti despre excluderea noastra din u.e...ma indoiesc ca acesta ar fi motivul..in niciun caz,pozitia romaniei in privinta repatrierii rromilor-in conditiile in care,ani in sir,intreaga europa occidentala ne-a pus la zid pentru ca ii discriminam-nu este de natura sa duca la intreruperea relatiilor cu "vestul". avem probleme mai mari,cum ar fi "afundarea" in criza,nestatornicia liderilor nostri,coruptia in floare etc. etc. etc.
            hai mai bine sa zambim ca mai avem oameni care ne apara interesele-noua ca popor,indiferent de etnie..
            ;)
  • +2 (6 voturi)    
    chiar nu m-ar supara deloc (Marţi, 31 august 2010, 22:59)

    om [anonim]

    Daca imaginea Romaniei in Franta se strica total atata timp cat tiganii au dreptul sa stea acolo si sa-si cheme si prietenii si rudele ramase pe la noi, acestia la randul lor pe altii. Ce frumos ar fi sa plece toti acolo. Sa impartaseasca din vasta lor cultura si civilizatie cu francezii, acestia sa-i integreze, si sa traiasca in armonie pt eternitate.
  • -4 (6 voturi)    
    sa ii extradam si noi pe francezi (Marţi, 31 august 2010, 23:13)

    Lelouche , je m'en fiche [anonim]

    Ce-ar fi sa ii extradam si noi pe francezii ce lucreaza la negru in Romania : sunt sute la Renault , Carrefour,Orange, BRD, Alcatel.
    NIci unul nu plateste impozit, CAS sau alte taxe statului roman. La coada la Oficiu muncii, nominal cu ei. Pe urma expulzati! cand fac masini ieftine cu sclavii din Pitesti pentru 200 Euro pe luna, sau ca piata pentru Carrefour suntem buni, cand nu mai avem bani out: romani infractori! Leloche, je m'en fiche dans ta bouche! Felicitari domnule Aurescu!
  • 0 (6 voturi)    
    felicitari (Marţi, 31 august 2010, 23:14)

    un roman obidit [anonim]

    Ne-ar trebui mai multi domni Aurescu............
  • +6 (12 voturi)    
    Il doresc dlui Aurescu... (Marţi, 31 august 2010, 23:44)

    gica [anonim]

    ca mama sau sotia sau fiica domniei sale sa nu aiba niciodata de a face cu niste violatori veniti din Franta si care salasluiesc in cocioabe la capatul strazii unde locuieste, si care nu pot fi indepartati decat dupa ce sunt condamnati definitiv pentru acel viol sau crima.

    Ca deh, trebuiesc intai protejati turistii ioropeni cu cortul, si mai apoi cetatenii unei tari. Cetateni care platesc taxe si vor sa se simta in siguranta, in tara lor, pe strada lor, in casa lor.

    Eu stau la Padova, in Italia si aici in zona garii primaria a decis urmatoarele masuri contra degradarii si nesimtirii de care dau dovada imigratii negri, arabi si tigani:
    sa instaleze camere video la orice colt de strada, gara se inchide noaptea,
    o agentie de pariuri din fata garii care atragea tot felul de degenerati, betivi, drogati se va inchide la ora 21.00,
    cine mai este gasit cu sticla de bere pe strazile din jurul garii va fi amendat
    barurile din zona garii nu mai vand alcool dupa ora 23
    cersitul cu copiii minori, animale sau tolaniti pe trotuar e interzis
    politia face in zone patrule mixte cu 3, 4 militari de armata imbracati in mimetica, cu jeepuri vopsite in mimetica
    s-au infiintat 2 posturi de politie, unul in fata si altul in spatele garii

    Si cu toate astea tot vezi turma de tigani nespalati, vorbind cand tiganeste, cand romaneste, cum stau in fund pe parapeti si beau si zbiara unii la altii. Asta cand nu cersesc sau cara saci cu haine ciordite de la caritasul din apropiere.

    Si mie imi place libertatea de a fi turist european, dar nu accept ca altii sa se stearga la fund cu libertatea mea de a trai linistit, in siguranta, fara sa-mi fie frica sa ies seara sa ma plimb cu sotia sau prietena.
    • +1 (1 vot)    
      708 cetateni romani (Miercuri, 1 septembrie 2010, 9:48)

      tronaru [anonim] i-a raspuns lui gica

      avetzi foarte multa dreptate!
      708 cetateni romani dar nu spune catzi tzigani.
      ar fi bine daca ar preciza acest lucru;cred ca euoparlamentarii nu ar considera o asemenea precizare o tentativa de sovinism.
    • 0 (0 voturi)    
      nu intelec... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:41)

      D [anonim] i-a raspuns lui gica

      ...de ce ii spuneti toate astea domnului Aurescu si nu le spuneti celor in drept ca -poate-notiunea de "om"ar trebui redefinita,iar daca e vorba de drepturi,sa se puna -la fel de de apasat si de..verificabil si de penalizabil(scuzati) si problema obligatiilor individului(ma rog,ale "omului",cum ne place sa spunem,ca sa mentinem o confuzie paguboasa si pentru noi);trebuie sa recunoasteti ca doar mersul biped si un grai articulat-rudimentar de altfel-nu ne face oameni ,ci doar indivizi mai mult sau mai putin integrabili intr-o lume care ar fi trebuit sa fie dominata de legi care sa separe graul de neghina si sa dea posibilitatea indivizilor sa ajunga la conditia de om;cu toate "drepturile"astea,acordate unora-in timp ce altii au doar obligatii-transformam lumea in jungla
  • +6 (8 voturi)    
    despre romanes (Marţi, 31 august 2010, 23:56)

    bafto bellos romanes [anonim]

    Ma intreb de ce au dumnealor rege ,imparatii nu stiu citi si nu fac nimica pentru clanul lor .Sa mearga sa vorbeasca cu europenii despre etnia lor sa le explice modul lor de viata . Si in primul rand sa le vorbeasca si supusilor ca trebuie sa si schimbe modul de viata , ca sa traiasca in europa trebbuie sa munceasca cu adevarat , daca vrea ca ei europenii sa-i acepte. Stie cineva unde este acel cioaba un nimeni in drum zis rege ,dar peste cine .imparatii unde sunt .Si tot la hot news in ziarul vostru era o piranca care se dadea nu stiu ce consilier european in problemele romanes .Ce actiuni a luat ca acestia sa nu mai cerseasca si sa nu mai faca romania de ras .Daca nu cu ei la BUG sau la canal sa termine canalul ca am auzit ca la este forte bun pentru romania daca este continuat .
  • +7 (7 voturi)    
    Puroi social (Miercuri, 1 septembrie 2010, 0:28)

    Dr. Mengele [anonim]

    Procentele vehiculate n-au nici o relevanţă în faţa faptului că francezii sunt inundaţi de un val de puroi social. Deşi s-a spus că 0,3 % repezintă procentul statistic al infractorilor români din Franţa , nu se suflă o vorbă despre faptul că nici 0,3 % dintre zecile de mii de ţigani români nu se află acolo cu intenţii serioase. Nici o comunitate locală n-ar trebui să tolereze instalarea unor focare de infecţie socială cum sunt taberele alea ţigăneşti. E la mintea găinii că ăia n-au nici un gând de "integrare" singura preocupare fiind exercitarea îndeletnicirilor "tradiţionale". Dragi concetăţeni, rromi şi rroame, gargara ţigănească cu discriminarea rasială e pe cale să nu mai ţină nicăieri în Europa. La urma urmei sunteţi o minoritate şi o să faceţi exact ce zic legile făcute de majoritate. Enjoy responsibly, mânca-ţi-aş
  • +3 (3 voturi)    
    alo, corectura! (Miercuri, 1 septembrie 2010, 0:45)

    nae [anonim]

    "[...]doar 1,2% din numarul total al persoanelor acuzate, nu condamnate, la nivel national au fost infractiuni comise de romani."

    formularea de mai sus nu are nici un inteles, dar sa lasam asta.

    romanii aflati in inchisorile franceze reprezinta 0,3% din numarul total al strainilor condamnati in franta.
    dar ar fi interesant de aflat ce pondere au romanii in randul strainilor din franta (vorbesc de numarul total al romanilor, aflati in inchisori, sau cu burse de studiu).
    si ar fi de vazut si cati dintre romanii din franta sunt tigani, de fapt.
  • +3 (3 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 1 septembrie 2010, 3:01)

    Mihai [anonim]

    Auziti oameni buni, se intorc cei mai versati ciordoi in Romania si suntem nemultumiti ca nu sunt pe placul francezilor.
    Pfaiii, ce se mai ascund dupa deget politicienii nostri de parca n-ar sti cine-s si ce fac tziganii.

    Un pct. pozitiv, pt guvernanti, sunt plini de idei dar atat, practica ii omoara.
  • +2 (4 voturi)    
    Comisie de (Miercuri, 1 septembrie 2010, 4:42)

    HESS [utilizator]

    Raha...n din toate punctele de vedere.Auzi la ei.,
    Infractionalitate de vitrina.Va putei lua de mana cu cei pe care ii aparati si sa va carati la ala-n praznic.
    Bine-o zis cineva.Corb la corb nu-si scoate ochii.
    De cate ori ati sarit sa aparati drepturiile cetateniilor romani care munceau cu contracte legale dar erau exploatati sau au fost inselati.Dar pt dreptul la munca a romaniilor in tari ca franta,anglia,irlanda si altele de ce nu v-ati basicat.
    Fugi romaniilor care mai puteti din tara numita tiganiada de la politicieni in jos.Nu mai sperati la bine.Cinstea,omenia,harnicia civilizatia indiferent de cel care o practica roman,maghiar,sas,turc,aroman,tigan este batjocorita .La loc de cinste stau celelalte,,valori,,Sau la urmatorul recensamant va declarati tigani .Si sa faceti si voi ca cei din frantaSa mergeti sa va stabiliti unde va iese din OO. Trimiteti copii la cersit,la portofele,la cerut ajutor cu tabelul in mana si altele.Infractiuni de Si sa mintiti ca in romania santeti discriminati pe toate planuriile.Si daca are cineva ceva cu voi sariti si dati-o cu rasismul.Exista multi tigani integrati perfect in societate.Care sant rupti total de ,,traditiile astora made in franta,anglia,italia,spania.Din ce casta or fi facand parte ultimii.Lingurari,aurari nu cred sa fie.
  • +2 (4 voturi)    
    Drepturi si obligatii (Miercuri, 1 septembrie 2010, 8:33)

    Dumitru [anonim]

    "Impunerea unor conditii de ordin material este un abuz de drept... "?

    Sa vad daca am inteles:
    Daca in Romania ar veni vreo cateva mii de tigani bulgari care si-ar ridica corturi pe la marginea Bucurestiului, s-ar instala prin parcuri si prin piete publice, noi nu ar trebui sa nu ii atingem nici cu o floare, pe principiul ca ei sunt cetateni europeni si au drept la libera circulatie.

    Ar trebui sa acceptam sa ocupe ilegal domeniul public sau privat iar daca, doamne fereste, le-am interzice sa cerseasca sau sa fure, se cheama ca le-am incalca drepturile de cetateni europeni si am fi catalogati drept rasisti si xenofobi.

    E ciudat cum unii - recte imigrantii romi - nu au decat drepturi, iar populatia tarii in care ei se instaleaza nu are decat obligatii.

    In Statele Unite, daca ti-a expirat cartea verde esti condus frumos la avion in 24 de ore, chiar daca ai loc de munca, locuinta si vorbesti engleza.

    In privinta asta cred ca tarile UE ar trebui sa adopte modelul american.
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo Bogdan Aurescu (Miercuri, 1 septembrie 2010, 8:49)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    pentru carcotasii ignoranti:

    Aurescu a obtinut un lucru mult mai important decat recunoasterea drepturilor tiganilor sau demonstrarea greselilor Frantei.

    A reusit incadrarea Europeana a problemei tiganesti. Pentru noi eset important pentru ca nu mai luam in fata toate acuzele de la alte state membre. Din contra, acestea sunt puse in situatia sa participe la rezolvarea problemei.
    • 0 (2 voturi)    
      cersim ajutorul! (Miercuri, 1 septembrie 2010, 10:23)

      Ilinca [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Cu alte cuvinte, recunoastem ca suntem incapabili sa rezolvam singuri problema si cersim ajutorul! Daca va imaginati ca asa vom castiga respectul celorlalte tari europe...
      Ca sa nu mai vorbim de faptul ca reprezentantii romani nu scot o vorba despre toate fondurile europene destinate proiectelor pentru integrarea romilor!
      "Curaj" pe toate fronturile din partea romaneasca!
    • +2 (4 voturi)    
      Re: Cârcotaşi ignoranţi.. (Miercuri, 1 septembrie 2010, 10:50)

      Dr. Mengele [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Mai uşor cu aprecierile la adresa "cârcotaşilor ignoranţi". Dl. Aurescu , pentru care am un respect deosebit, n-a reuşit nici o "încadrare europeană". Europa s-a trezit invadată de sute de tabere ţigăneşti care sunt adevărate metastaze canceroase. Nu poţi să te prefaci că nu ai o problemă uriaşă atunci când ţi se umplu străzile de hoarde de bipezi al căror genom execută strict numai lucruri pedepsite de Codul Penal.
  • 0 (2 voturi)    
    de fapt vs de drept (Miercuri, 1 septembrie 2010, 10:49)

    io [anonim]

    de drept, problema este asa cum a prezentat-o Aurescu.
    Aurescu merge pe varianta hotul neprins negustor cinstit, insa de fapt, problema e mult mai complexa.
    fiind avocat de meserie, e de inteles ca Aurescu vine cu cifre seci, ba le mai si alege pe cele care-i convin.
    un sociolog insa, ti-ar spune cu totul altceva.
    cit la suta dintre tiganii din Franta au fost amendati sau acuzati de infractiuni?
    sa afirmi ca doar 0.3% din infractiunile comise de straini sunt in culpa tiganilor este irelevant, atita timp cit si numarul tiganilor romani din Franta este sub 0.3% din numarul total al imigrantilor.
    intelegeti ce spun? adica o fi 0.3% din infractiuni, dar daca asta reprezinta 10 sau 20% din numarul tiganilor , deja vorbim in alti termeni.
    corect era sa ne fie prezentata situatia completa, pentru fiecare natie de emigranti: cati sunt, cati muncesc legal, citi au fost amendati, citi au fost condamnati, citi au fost acuzati.
    mai apoi, cind vorbim de afectarea ordinii publice, nu vorbim doar de infractori prinsi si condamnati, ci vorbim si de contraventii, si de cersit si agasarea trecatorilor, si de exploatarea copiilor, si de galagie in spatiul public, si de furtul din buzunare, de cele mai multe ori nereclamat sau reclamat fara identificarea faptasilor.
    francezii au dreptate intr-o privinta: nici negrii, nici magrebinii, nici arabii si nici asiaticii nu au un comportament atit de agasant si de tiganesc precum dragutii nostri concetateni de culoare.
    precum si Aurescu are dreptate aratand francezilor ca ar trebui sa rezolve mai intai problema imigrantilor aflati in topul infractionalitatii, si abia apoi a tiganilor nostri.
    dat fiind ca madame Reding, pe care o stimez pentru ceea ce a facut cit a fost la comunicatii, a ajuns la justitie si drepturile omului, am speranta ca problema se va rezolva corect pentru ambele parti.
    • +1 (1 vot)    
      statistici etnice (Miercuri, 1 septembrie 2010, 23:25)

      geek [anonim] i-a raspuns lui io

      Statisticile etnice sunt interzise in Franta.

      De aceea, ma surprinde ca oficialii francezi au facut publice aceste informatii.

      De fapt, ei nu au habar de structura pe etnii a populatiei franceze, ce sa mai zicem de o structura infractionala pe etnii:)

      Adevaratul motiv este ca dreapta franceza pierde teren si se foloseste de subiect pentru scopuri pur electorale:)

      S-au luat de romi pentru ca nu indraznesc sa se ia de cei care fac cu adevarat infractiuni grave.

      Ca informatie, numarul tiganilor romani din Franta este estimat a fi intre 10 000 si 15 000 persoane.

      Cum au fost condamnate 700 de persoane, inseamna ca rata maxima a criminalitatii in randul romilor este de aproximativ 0.04% -0.07%, deci sub 1%.
  • +2 (2 voturi)    
    Nicicum nu va e bine! (Miercuri, 1 septembrie 2010, 11:21)

    liop [utilizator]

    Cand comentam ca nimeni nu face nimic pentru a spala obrazul Romaniei, ca doar ne plangem si nimeni nu actioneaza ..
    Iar cand vine cineva (jos palaria, dl Aurescu) si chiar ia atitudine, argumentat, cu date, cu propuneri concrete, iar nu e bine!
    Ideea nu vine de la mine, ci de la altul, deci sa ii moara capra!
    Eu asta inteleg din postarile de pe aici ...
  • +1 (3 voturi)    
    cetateni comunitari (Miercuri, 1 septembrie 2010, 11:54)

    Teddy [anonim]

    Are dreptate Mr. Aurescu : tiganii sunt cetateni ai UE liberi sa traiasca unde vor . Francezii n-au decat sa-i expulzeze pe non-comunitari .
    • +1 (1 vot)    
      tiganii sunt romani (Miercuri, 1 septembrie 2010, 15:08)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Teddy

      aici e problema, intelegi?
      romani ... romania....
      problema nu e la destinatie ci la sursa... de la focar...

      get it? vrei sa ti se deseneze sa intelegi mai bine?
  • +2 (4 voturi)    
    Aurescu (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:17)

    Inamu P. [anonim]

    Aur curat, pentru politica externa a Romaniei cel putin, d-nul Aurescu!
    • +1 (3 voturi)    
      dezamagit (Miercuri, 1 septembrie 2010, 15:10)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Inamu P.

      de aceasta modalitate de a apara interesele Romaniei...

      tiganii sunt romani, problema e la noi, nu la Francezi!

      Domnul Aurescu ar fi bine sa nu le mai tina partea si sa plece capul in fata celor pe care cetatenii Romaniei ii oripileaza
      • 0 (0 voturi)    
        . (Miercuri, 1 septembrie 2010, 20:14)

        Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

        Daca au cetatenie romana, da...sunt romani...Doamne ce e asa de greu de inteles!
        • +1 (1 vot)    
          . (Miercuri, 1 septembrie 2010, 22:49)

          boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Eclesiastul

          pai ce ti se pare ca nu am inteles?

          ei au cetatenie romana.. au pasapoarte sau acte de identitate romanesti (ba unii nu au si totusi au iesit din tara....)

          detaliaza te rog comentariul tau ca nu stiu daca e unul negativ la adresa textului meu sau nu..
  • -2 (4 voturi)    
    DOMNULE AURESCU (Miercuri, 1 septembrie 2010, 14:50)

    ION I [anonim]

    imi pare rau ca ma dezamagiti... nu sunt de acord cu aceasta reprezentare a Romaniei.

    sa cereti parerea cetatenilor atunci cand vorbiti in numele lor!

    rusine sa va fie! francezii au dreptate! daca nu ii credeti , luat-i vecini dumneavoastra pe tigani!

    halal diplomati si bun simt mai aveti..

    rusine!
    • 0 (2 voturi)    
      ai dreptate ION I (Miercuri, 1 septembrie 2010, 15:57)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui ION I

      aurescu asta nu pricepe ca francezii si italienii ar putea lua masuri care sa afecteze intreaga populatie a romaniei....

      prin 1990 existau asa zisele Pasapoarte de Serviciu. intrai in Austria fara viza daca aveai un astfel de pasaport. Iar romanii inventivi dadeau spaga si obtineu toti pasapoarte de serviciu.

      rezultatul a fost ca austriecii au inceput sa ceara viza si pentru cei cu pasapoarte de serviciu afectind grav pe oamenii de afaceri care s-au vazut in imposibilitatea de a-si desfasura activitatea in mod eficient.

      chiar eu am fost afectat pentru ca am intrat in italia fara viza de tranzit austriaca iar in timpul stagiului austriecii au bagat vize si la pasapoarte de serviciu. a fost o aventura sa obtin in italia viza austriaca de tranzit ca sa ma pot intoarce acasa. si nu va spun de aventura de a obtine la bucuresti viza italiana cu toate ca eram invitat de un institut de cercetari italian foarte respectabil...

      istoria se va repeta daca statul roman nu ia masuri drastice contra celor care abuzeaza de calitatea de cetaten european....si de suferit vor suferi toti nu numai acesti minoritari.

      si atunci o sa "multumiti" domnului aurescu pentru apararea "demnitatii" minoritarilor....
      • -1 (3 voturi)    
        . (Miercuri, 1 septembrie 2010, 20:13)

        Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

        Lasa-ne tataica cu povestioarele tale ca se-ntampla sa traim in 2010. Si tu si ala caruia ii dai raspuns sunteti "penali" Voi chiar nu va dati seama cat de penibili sunteti? Vrei sa iti spun ca daca erai un om de afacere adevarat obtineai viza imediat si iti puteai desfasura treaba cum vroiai (auzi ..eficient...ce vorba) Ce sa-ti povestesc ce aventura ai trait tu si cata framantare ai pentru calitatea de cetatean european. La cum gandesti, sper sa fi iesit la pensie sa nu ma lovesc de tine in vreun mediu de afaceri...
        • -1 (1 vot)    
          vorbesti sa te afli in treaba... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 20:48)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Eclesiastul

          la ambasada italiana se statea la coada de pe la 12 noaptea. erau sute de persoane.

          pentru ca eram serios italienii m-au primit in fata dar mi-au spus ca-mi dau pasaportul cu viza dupa ce aduc rezervarea de la hotel. hotelul le-a trimis rezervarea dar faxul ambasadei a primit numai antetul fara text. dupa doua zile si-au reparat faxul si au primit din nou rezervarea si mi-au dat viza. pentru asta a trebuit sa dau telefoane iar institutul sa ia legatura cu hotelul. institutul nu pricepea, au zis ca au protestat la ministerul lor de externe... de doua ori...brrrr....

          am multe astfel de intimplari care m-au stinjenit dar vad ca tu nu esti decit un chibit care dai din gura fara sa pricepi realitatea....
          • 0 (0 voturi)    
            . (Miercuri, 1 septembrie 2010, 21:16)

            Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

            Ma repet. Dai exemple care se intamplau acum 20 de ani!!! Iar contextul era cu totul altul. Chiar e nevoie sa subliniez asta pentru a pricepe diferenta?
            • -1 (1 vot)    
              vad ca ai probleme mari de intelegere.... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 22:15)

              dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Eclesiastul

              in 20 de ani majoritatea romanilor s-au civilizat, au inceput sa cistige bani si foarte multi s-au integrat normal in lumea europeana, cu exceptia unei minoritati de nomazi care, dupa cite rele au facut, pot sa ne afecteze pe toti...

              vad ca nu-ti dai seama de raul facut de guvernul romaniei si de basescu prin vocea functionarului aurescu....

              basescu insusi a declarat azi ca nu stie ce e de facut cu nomazii care au invadat europa. si, minune, basescu nu a dat vina pe occidentali...

              inseamna ca situatia e groasa de tot si cred ca o sa aflam in citeva zile ca daca nu-i retragem pe nomazi, o sa fie rau pentru toti romanii.....

              vor baga vize, vor da legi contra cersitului, vor face multe ca sa scape de nomazi si asta ne va afecta pe toti deoarece va aparea ca toti romanii sint ne-civilizabili....
        • +2 (2 voturi)    
          de ce penal? (Miercuri, 1 septembrie 2010, 22:45)

          boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Eclesiastul

          adu argumente.. eu consider ca ROMANIA si ROMANII sunt de vina in aceasta situatie.. nu FRANTA.. ok, un sut in cur e un pas inainte spun unii.. daca suntem prosti si singur nu ne rezolvam probleme, atunci mi se pare normal atitudinea Frantei ..

          cand o sa iti crape obrazul de rusine, daca are cui sa ii crape, si oamenii normali vor lua masuri, atunci poate nu o sa mai avem asa de mare toleranta fata de tigani si vom incerca sa rezolvam problema inca din stadiile incipiente (cu puradei si pirande burtoase)..

          problema este la SURSA nu la DESTINATIE.

          te rog sa aduci contra argumente ... dar , specific romanesc, spui doar "esti penal" fara sa ma educi/imi explici de ce si cum ar trebui sa gandesc
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 20:03)

    Eclesiastul [utilizator]

    Doamne, cateodata ma infior cand sesizez cata prostie pluteste in capul unora. Dl. Bogdan Aurescu, jos palaria! Inca odata ma inclin in fata acestui om care este o valoare! Spre deosebire de 90% din clasa politica romaneasca, acest om merita MULT! Papagalii care nu inteleg nu reusesc sa umbreasca excelenta acestui om. Se poate scrie un roman despre cele dezbatute aici, asa ca o sa fiu la obiect, dezbatem aici in primul rand statutul cetateanului roman. Tiganii despre care se discuta sunt cetateni romani, inainte de a fi tigani. Asadar totul este o pledoarie pentru apararea demnitatii unei natiuni. O natiune care este reprezentata de Eminescu, Eliade, Brancusi, Antonescu, etc,etc,etc. (nu mai continui ca sunt prea multi) Pe mine asta ma reprezinta nu tiganii sau reprezentantii partidelor politice de azi care or sa moara maine! Restul discutiilor sunt irelevante si se poarta pe "din-afara". Ca de obicei " țațele" au iesit la taclale.
    • -1 (3 voturi)    
      esti dus cu pluta.... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 20:55)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Eclesiastul

      zici tu ecleziaste: "Asadar totul este o pledoarie pentru apararea demnitatii unei natiuni."

      adica natiunea romana este reprezentata de niste minoritari nomazi care traiesc in franta din cersit si ajutoare sociale.....

      tu pricepi ca din cauza mintii tale la fel de sucite ca a aurescului in vest romania este considerata tara minoritatii rroma?

      daca pe tine nomazii aia te reprezinta, pe mine nu ma reprezinta. iar demnitatea romanilor nu este aparata ci terfelita de aurescu tau prin apararea celor care nu sint reprezentativi pentru romania....
      • +2 (2 voturi)    
        . (Miercuri, 1 septembrie 2010, 21:13)

        Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

        Prietene, Aurescu vorbeste despre cetatenii de nationalitate romana! Si tu faci parte din acea categorie. Tiganii (pe care nici eu nu ii iubesc) si problema lor pot crea un rpecedent periculos! Daca citesti bine, am scris cine ma reprezinta pe mine ca roman...(asa doar cateva nume..)
        • 0 (0 voturi)    
          scuze rectific (Miercuri, 1 septembrie 2010, 21:45)

          Eclesiastul [utilizator] i-a raspuns lui Eclesiastul

          M-am exprimat gresit, nu de cetatenii de nationalitate romana ci de cetatenii romani!
          • 0 (2 voturi)    
            cetatenii romani zici.... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 22:20)

            dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Eclesiastul

            pai cetatean roman este unul care are pasaport eliberat de statul roman. nu stiu cine te reprezinta pe tine dar toti purtatorii de pasaport romanesc reprezinta mai mult sau mai putin romania....iar aurescu trebuia sa-si tina gura in interesul celor care cu adevarat reprezinta poporul roman....si inca odata spun, si esti de acord cu mine, ca nomazii aparati de aurescu nu reprezinta poporul roman....
  • 0 (0 voturi)    
    Cetatenii RROMI (Marţi, 7 septembrie 2010, 20:22)

    bubu [anonim]

    nu stiu de ce se face atata taraboi pe seama tiganilor expulzati din franta . parca nu am avea lucruri mult mai importante de facut in tara asta. vezi economia ,infrastructura pensiile , sanatatea locurile de munca e.t.c.pana la urma francezii fac ce cred ei ca e mai bine de facut in tara lor .oameni buni intelegeti sa saturat omenirea asta de ei. am fost in franta nu de mult. fac ravagii! nu pot fi inblanziti , educati ,civilizati. sunt ca lupii .nu pot fi tinuti depomana ,pe banii statului francez .li se da mancare gratuit haine , cazare . dar pana cand ! sa-i suporte ?fura practica cersitul agresiv ,put de nespalati ,sunt zgomotosi . i-si fac aparitia prin piete ,si locuri aglomerate ,si se adreseaza cetatenilor ,mie foame sunt roman nu am ce manca , datimi si mie un ban! asa ne merge vestea ca suntem tigani noi ramanii . va spun asa de rau si prost ma-m simtit , am ajuns chiar sa vorbim in soapta eu cu sotia si fiul meu .aici in tara vorbesc tiga neste si sise recunosc a fi tigani pentru unele drepturi, si afara se dau drept romani.