Ministerul de finante calculeaza in continuare variante pentru salariul minim / Sindicalistii ameninta cu greve

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Marţi, 31 august 2010, 15:02 Actualitate | Esenţial


Mai multe calcule pentru diferite variante ale salariului minim sunt in lucru la Ministerul Finantelor Publice, au confirmat surse din Minister pentru EurActiv.ro/HotNews.ro. Inclusiv o varianta de cuantum mai mare decat cel de 650 de lei care a fost prezentat ieri sindicalistilor. Noile variante vor fi prezentate in cadrul urmatoarei intalniri cu acestia, daca sunt finalizate. "Au cerut calcule, facem calcule", au spus sursele citate. Intre timp, sindicalistii ameninta cu greva generala in sistemul public dupa data de 15 septembrie.

Deocamdata, sunt doar analize si discutii, nu se poate spune despre ce cuantum vom vorbi, au explicat sursele din Minister. In orice caz, daca baza (adica salariul minim) se modifica, fata de varianta din proiectul actual intocmit de Ministerul muncii, atunci si procentele de crestere stabilite pentru anul viitor se vor modifica.

Mai concret, proiectul actual prevede un cuantum al salariului minim de 640 lei.

Sindicatele fac presiuni pentru un salariu minim de "cel putin 705 lei"

Vicepresedintele "Cartel Alfa" Petru Dandea a declarat marti, citat de Mediafax ca s-a decis, in 30 august, in Comitetul Confederal, organizarea unui miting pe 7 octombrie, iar dupa 15 septembrie este luata in calcul declansarea unei greve generale in sistemul public pe termen nedeterminat. Un alt sindicalist a spus ca Guvernului i se va solicita ca salariul minim - care este si salariul de referinta pentru lucratorii din domeniul bugetar - sa fie in 2011 de cel putin 705 lei. In conditiile in care Guvernul nu respecta aceste solicitari, "Cartel Alfa" ameninta cu actiuni de protest care vor include manifestatii de strada de lunga durata si greve.

Sindicalistii au plecat nemultumiti de la intalnirea de luni, de la Ministerul Muncii, intrucat nu au primit niciuna dintre cele doua simulari cerute saptamana trecuta, pentru un nivel al salariului minim de 675 de lei si, respectiv, 705 lei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1537 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ...macar cu rigla de calcul (Marţi, 31 august 2010, 15:18)

    Dedalus [anonim]

    Cum fac respectivele calcule? Cu numaraotarea si rigla de calcul?

    Daca ar fi avut maca un amarat de worksheet Excel ar fi cerut 10 minute pauza si ar fi adus jde mii de simulari pe zeci de variante de salar minim...

    Daca au nevoie de zile in sir sa "faca calcule" e clar pentru oricine ca le fac "la mana" - cu creonu pe hartie...

    Ori, ce incredere sa ai in asemenea calcule si mai ales in asemenea oameni?!

    Sunt zeci de milioane de Euro dati pe contracte de informatizare a ministerelor, sunt zeci de milioane de euro dati pe licente Office care contin si Excel.

    Am cheltuit sute de milioane de euro degeaba: o aduantura de mosneguti cu manecutze scriu pe hartiutze /servetele calcule cu mana...
    • +1 (1 vot)    
      ar trebui sa scada (Marţi, 31 august 2010, 17:10)

      marin [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Daca economia a scazut este normal sa scada si salariul minim.
  • +3 (3 voturi)    
    ? (Marţi, 31 august 2010, 15:29)

    ? [anonim]

    eu am senzatia ca in Romania cineva vrea disparitia clasei de mijloc si saracirea intregii populatii.
    chiar nu inteleg care e logica.
    o populatie saracita va duce la duce si mai puternica a evaziunii-de tot felul.
  • +3 (3 voturi)    
    ptr greva (Marţi, 31 august 2010, 15:32)

    greva [anonim]

    mergem la greva si dansam iarasi ;dansul pinguinului mai un mic mai o bere si gata greva in loc sa le spargem capetele
    • +1 (1 vot)    
      gresesti (Marţi, 31 august 2010, 15:52)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui greva

      la noi greva se face la locul de munca, chestie de mentalitati.
  • -2 (4 voturi)    
    greva (Marţi, 31 august 2010, 15:56)

    anamaria [anonim]

    foarte bine, mergem la greva dar ce rezolvam? nimic. sunt deja imuni la astfel de metode, cel mai bine ar fi sa fie impuscati poate cineva invata ceva din toata aceasta chestie, sa mai traiasca si ei cu salariul minim pe economie, unii s-au cam saturat
  • 0 (2 voturi)    
    Salariu minim...? (Marţi, 31 august 2010, 16:09)

    frankestain [utilizator]

    Ce salariu...,nici un salariu, doar suntem in criza,ce greva ... la munca,la jug ce inseamana asta,FMI sta cu parul in mana.Iar in timpul asta,cei sus pusi,isi storc creieri sa scoata tara din faliment ,si fac contracte cu clientela politica,contracte ce nu trec nici faza de proiect.
  • +2 (2 voturi)    
    Sindicalisti nesimtiti. (Marţi, 31 august 2010, 16:14)

    mircea [anonim]

    Sindicalistii din sistemul public sunt niste nesimtiti atunci cand anunta(ameninta) greva generala in sistemul public.Nu le pasa ca sunt platiti din taxele si impozitele platite de noi si calca in picioare interesele si nevoile noastre.Vinovat este si guvernul ca tine in functie peste 400 000 de functionari peste numarul necesar, care taie frunza la caini si care au inceput sa creada ca sunt stapanii nostri de-si permit sa ameninte.Cineva cu bun simt,cu un anumit nivel de cultura,anunta,comunica,ei-functionarii,stapanii nostri dragi ne ameninta.
    • -1 (1 vot)    
      esti orbit de propaganda (Marţi, 31 august 2010, 16:32)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui mircea

      marirea salariul minim e benefica pentru economie deoarece mai combate din evaziunea fiscala. Sunt multi patroni care dau salariul minim si restul in mana sau prin diverse conventii civile(sau pfa-uri, drepturi de autor etc)
      Daca tie ti se pare imensa suma de 700 de lei salariu , mie mi se pare sub limita decentei. Explica-mi si mie cum ai face tu sa traiesti cu acesti bani, adica cum i-ai imparti ca sa poti trai de la o luna la alta Imagineaza-ti ca mai ai si cel putin un copil.
      • +1 (1 vot)    
        nu e propaganda, e economie (Marţi, 31 august 2010, 17:23)

        florin [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        Un simplu search pe Google dupa "minimum wage" v-ar aduce mai multe informatii despre acest subiect, domnul meu. Si ati vedea atunci ca salariul minim pe economie nu are nici o treaba cu protectia sociala a celor cu salarii mici. Dimpotriva, el genereaza somaj.
        Si dvs sunteti orbit de propaganda: nu toate firmele private fac evaziune. Sunt si firme care abia reusesc sa isi plateasca oamenii + taxele imense aferente salariului. Daca nu stiti, la un brut de 700 de lei, statul mai cere inca 300 de lei. Total 1000. Si sunt oameni (necalificati, de ex) care nu produc de atita.
      • 0 (0 voturi)    
        si ca sa raspund si la subiect (Marţi, 31 august 2010, 17:43)

        florin [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        E simplu: eu nu stau pe un astfel de salariu. Am studiat, am invatat, am muncit, astfel incat acuma pot sa imi permit sa plec la alta firma, care da mai mult.
        • 0 (0 voturi)    
          nu toti pot sa fie invatati. (Marţi, 31 august 2010, 18:46)

          ion daniel [anonim] i-a raspuns lui florin

          si salariul meu e departe de aia 700 de lei, dar asta nu inseamna ca trebuie sa arunc vina pe ei pentru acest salariu, la fel cum nu mi se pare normal ca eu sa fiu renumerat de x ori mai mult.
          Nu pot sa fie toti invatati (desi in romania cam sunt destul de multi absolventi de studii superioare care muncesc pe salariul minim sau au ajuns taximetristi), dar nu trebuie sa uiti de notiunea de in sine" salariu minim". Acesta e si o masura de protectie sociala cat si menit a evita diverse jumbuslucuri pe care le fac oamenii cand vine vorba de dari.


          PS: si eu imi permit sa plec la o alta firma care da mai mult, dar sincer de la un anumit nivel salarial nu mai caut neaparat bani, ci un mediu placut in care sa imi desfasor activitatea si in care sa imi fie apreciate meritele.
          PPS: si NU, nu lucrez la stat ci pentru o firma privata care isi desfasoara activitatea in Romania
          • +1 (1 vot)    
            salariul minim e principala cauza (Marţi, 31 august 2010, 19:16)

            Sargon [utilizator] i-a raspuns lui ion daniel

            salariul minim e principala cauza a somajului involuntar si ca o consecinta a acestuia a "muncii la negru"
  • 0 (0 voturi)    
    Minunat! (Marţi, 31 august 2010, 23:37)

    avedaria [anonim]

    M-am obisnuit cu greva, macar stiu cand e, ca sa stiu cand recuperez munca pe care oricum o fac in ziua de greva. La noi nu se face greva, dar se recupereaza, ca si cum am fi participat la ea.
    Asta ar putea fi o idee de imbunatatire a situatiei economice. Propui cate o zi de greva saptamanal, nu participa nimeni, dar in schimb o zi din we se recupereaza....pai ar insemna cam 20% in plus ca volum de munca la acelasi salariu platit de stat.