Statiile de metrou Pajura si Parc Bazilescu vor fi puse in functiune in prima parte a anului 2011

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 august 2010, 14:16 Actualitate | Esenţial


Statiile de metrou Pajura si Parc Bazilescu, de pe tronsonul 1 Mai - Parc Bazilescu, vor fi puse in functiune cu calatori in prima parte a anului 2011, a anuntat, marti, Ministerul Transporturilor si Infrastructurii (MTI).

"In vederea realizarii acestui obiectiv, SC Metrorex SA, societate sub autoritatea MTI, si SC TIAB SA au incheiat, la data de 20 august 2010, contractul de lucrari avand ca scop dotarea cu instalatii generale (electrice, ventilatie, sanitare) si finisaje spatii tehnice a tronsonului de metrou 1 Mai - Parc Bazilescu, respectiv a statiilor Pajura si Parc Bazilescu", se arata intr-un comunicat transmis de institutie.

Prin punerea in functiune a acestor statii se va asigura prelungirea traseului de circulatie a metroului pe Linia 4 Gara de Nord - 1 Mai, pana la statia Parc Bazilescu.

Valoarea contractului este de 21,9 milioane lei, iar finantarea este asigurata din surse de la bugetul statului. Durata de executie a lucrarilor este de sase luni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2505 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    bai hotilor ! (Marţi, 31 august 2010, 14:28)

    pagubitul [anonim]

    si pe proprietarii terenurilor pe care le ocupati de 20 de ani cand ii despagubiti ?
    sunteti mai rau decat comunistii.
    luati propritatile oamenilor,si in schimb faceti afaceri cu spatiile comerciale din statiile de metrou.
    rusineeeeeeee !!!!
    jos mafia de la metrorex in frunte cu udriste!
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 31 august 2010, 14:34)

    Bogdan [anonim]

    dar de ala din Drumul Taberei ce se mai aude? parca trebuia sa fie gata in 2012...
    • -1 (1 vot)    
      Parca vad raspunsul (Marţi, 31 august 2010, 15:12)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      de la Metrorex:

      "Avand in vedere ca anul 2012 nu a trecut, va rugam sa aveti rabdare. Proiectul e in termen"

      Probabil asteapta sfarsitul lumii si zic sa nu mai faca o investitie, mai bine dau salarii babane la salariati.
  • -1 (1 vot)    
    Mda... (Marţi, 31 august 2010, 14:58)

    Vali [anonim]

    Asta e in genu:
    "Cine nu e gata il iau cu lopataa!!!!"

    La cati ani a durat statia de la Pajura, cu siguranta asta din DT nu va dura mai putin.

    Asa ca probabil copii nostri o sa aiba metrou in DT.
  • -1 (1 vot)    
    Aeroport (Marţi, 31 august 2010, 15:52)

    leeloo2 [utilizator]

    Era vorba si de un tronson partial la suprafata catre aeroporturi, care sincer au o utilitate mare avand in vedere afluxul de oameni... alea pe cand se fac ?
    • +1 (1 vot)    
      aiurea (Marţi, 31 august 2010, 16:30)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui leeloo2

      NICIODATA nu a fost vorba de vreun tronson de metrou LA SUPRAFATA catre aeroporturi. In toate variantele metroul catre aeroport era subteran.
  • -1 (1 vot)    
    un sondaj (Marţi, 31 august 2010, 19:38)

    Olandezul [utilizator]

    Un sondaj de opiniei din blog-osfera arata ca majoritatea celor intrebati sunt de parere ca in 2080 va fi gata metroul din Bucuresti. Alternativa care a iesit in minoritate este "la Sfantul Asteapta". Deci vad un optimist mascat.
  • -1 (1 vot)    
    5 milioane de euro pt. 'finisari' (Miercuri, 1 septembrie 2010, 13:25)

    clau [anonim]

    Pretul pt. "dotarea cu instalatii generale (electrice, ventilatie, sanitare) si finisaje spatii tehnice a tronsonului" inseamna ~ 5 mil. euro. Totul va fi acoperit in aur alb, inclusiv budele (alea din spatiul tehnic, evident)... O nimica toata... ne-au ciuruit... din nou !!