VIDEO FMI: Salariile bugetarilor au fost reduse la nivelul din 2005

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 august 2010, 13:41 Actualitate | Esenţial


Salariile bugetarilor au fost reduse la nivelul din 2005 si vor reprezenta acelasi procent din PIB ca atunci, a declarat, marti, reprezentantul FMI in Romania, Tonny Lybek, la lansarea unui raport privind piata muncii realizat de Blocul National Sindical, relateaza Mediafax.

Reprezentantul FMI a precizat ca in ultimii ani salariile in Romania au crescut extrem de mult, la fel ca si numarul de angajati si ca aceste masuri trebuiau corectate intrucat ponderea cheltuielilor privind salarizarea era mai mare decat cea a veniturilor. Lybek a precizat ca veniturile din Romania reprezinta aproximativ 30% din PIB, fata de 48-50% in alte tari.

Tonny Lybek a mai spus ca revenirea economica in Europa este destul de lenta, iar acest lucru s-a reflectat asupra ocuparii. El a adaugat ca unele tari, cum ar fi de exemplu Olanda, s-au descurcat mai bine, dar pentru redresare trebuie realizate niste echilibre fiscale.

Romania a simtit acut efectele crizei, pentru ca deficitul a crescut rapid, ajungand la 8,8% din PIB, in timp ce Bulgaria in aceeasi perioada inregistra un excedent bugetar, a mai declarat Lybek.



"Trebuie sa existe o flexibilitate mai mare pentru a repara diferentele. Este nevoie si de vointa politica si de ajutor din parte partenerilor sociali pentru a rezolva problemele. Romania a fost lovita de aceasta criza si au existat si perioade de crestere economica, dar acestea au facut ca Romania sa fie si mai vulnerabila in fata crizei", a precizat reprezentantul FMI.

El a mai aratat ca in ultima perioada exporturile au inceput sa creasca, iar primele sectoare lovite de criza incep sa-si revina.

Potrivit reprezentantului FMI, daca Romania isi va respecta angajamentele asumate, ar putea avea in 2011 o crestere economica de 1,5% . Lybek a precizat ca cea mai mare problema a Romaniei este cea de natura fiscala, acesta fiind motivul pentru care autoritatile au inceput sa ia o serie de masuri de protectie.

"Daca problema deficitului bugetar nu va fi rezolvata, va ridica probleme extrem de grave. Beneficiile sociale au fost reanalizate si s-a garantat o schema minima a venitului si s-a imbunatatit colectarea veniturilor la bugetul de stat", a mai spus Lybek.

Tonny Lybek a declarat ca in 2011 Romania ar putea reveni la rate ale somajului mai mici gratie masurilor implementate. "Avem asteptari bune pentru ca Romania va pune in practica angajamentele asumate", a mai spus reprezentantul FMI.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1567 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    FMI si CE: Baietii rai care-au rugat PSD in 2007… (Marţi, 31 august 2010, 13:48)

    "geniile" economiei romanesti - si baietzii rai [anonim]

    ... sa nu creasca pensiile cu 50% tocmai ca sa nu ajunga sa se-mprumute de la ei ... :(

    "Ticalosii" de la Comisia Europeaza si de la FMI - de la care luam azi bani cu imprumut pentru pensii - au avertizat in 2007 PSD si pe Vosganian sa nu aduca tara TOCMAI in situatia de a cere bani cu imprumut ....


    … dar PSD si Curcanian, “geniile” noastre financiare : “nu si nu”
    De aici li se trage frica de-a iesi la tabla: ca sa nu-i intrebe Doamna Comisia Europeana din ce bani platesc ei salariile si pensiile marite in 2007,
    Acum cand tocmai ei – care dau banii – strang cureaua


    ♦ 21 Iunie 2007, 9am.ro: Banca Mondiala avertizeaza asupra costurilor crescande cauzate de imbatranirea populatiei



    ♦ 10 Octombrie 2007, HotNews, FMI: Dublarea pensiilor si majorarile salariale - masuri care nu au la baza politici bine elaborate



    ♦ 14 iulie 2009, Cotidianul : Sistemul de pensii stă în gaură până în 2060
    Un calcul făcut de Ministerul Muncii cu BANCA MONDIALĂ şi COMISIA EUROPEANĂ susţine ideea unui posibil colaps al bugetului pensiilor în următoarele decenii.


    ♦ 11 Iulie 2007, MEDIAFAX, Tariceanu: Avertizarile Bancii Mondiale privind pensiile erau valabile in anii 90


    ♦ 26 Iunie 2007, Raport SAR: Pensiile - un Caritas asaltat de politicieni
    Romania Libera


    ♦ 18 Septembrie 2007, Interviu cu Jose Pinera, expertul nr. 1 mondial in privatizarea sistemului de pensii
    Sistemul de pensii de stat, spre colaps
    Romania Libera


    ♦ 29 Iunie 2007, Hotnews.ro, Fitch: Majorarea pensiilor risca sa deprecieze ratingurile Romaniei
    Intentia autoritatilor romane de a majora cu aproape 100% pensiile de stat, in urmatorii doi ani, accentueaza riscurile de supraincalzire economica si de depreciere rapida a leului, a aratat agentia Fitch Ratings

    ♦ 10 nov 2008, Guv. PSD-PNL la intrarea in Criza:
    Fitch a coborât ratingul României cu două trepte
    Agenţia de evaluare Fitch a coborât ratingul României pentru credite pe termen lung în valută cu două trepte
    • +1 (5 voturi)    
      Felicitari pentru documentare (Marţi, 31 august 2010, 14:09)

      admus [utilizator] i-a raspuns lui "geniile" economiei romanesti - si baietzii rai

      dar din pacate memoria maselor este scurta, iar nevoile, imediate.
      De aia dezinfomarea functioneaza perfect in Romania. Si s-a ajuns atit de departe incit ce a fost si este NEGRU sa fie considerat alb si reciproc.
      Conform inceputului anilor 90. Noi muncim nu gindim!
  • +2 (6 voturi)    
    Asa si ... (Marţi, 31 august 2010, 13:54)

    Gigi [anonim]

    ... deci statul e ineficient nu reuseste sa colecteze decat 30% din PIB la buget. Cum facem sa ajungem macar la 40%? In afara de "bla bla" domnii astia de la FMI si cu protejatii lor din guvernarea Boc pe care ii lauda non stop mai stiu ceva? Cat din diferenta intre al nostru 30% si 48-50% din alte tari este datorat companiilor de stat unde sunt plasati manageri pe criterii politice fara nici un criteriu de performanta si pentru care e mai importanta sifonarea banilor catre firmele partidului aflat la putere in momentul acela decat rentabilizarea companiilor si plata la timp a datoriilor la bugetul de stat? Cat se datoreaza evaziunii fiscale, muncii la negru, contrabandei etc?
    Daca idiotii nostri guvernanti portocalii nu se trezesc in curand la realitate o sa vina PSD-ul in campania electorala si o sa zica ca gradul mic de colectare la buget este datorat cotei unice si trebuie bagat cota diferentiata ...

    In afara de rele intentii mai sunt si prosti ... cum sa compari venitul mediu din sectorul public cu cel din sectorul privat fara a tine seama de structura angajatilor (medici, profesori, ofiteri, judecatori etc in sistemul public si foarte multi muncitori si lucratori comerciali in cel privat) sau munca la negru (100% apanajul domeniului privat)?
    • +1 (3 voturi)    
      "cum facem sa ajungem macar la 40%? " (Marţi, 31 august 2010, 14:10)

      "geniile financiare" ale PSD-ului [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Cu JUSTITIA, cu aplicarea legii si cu DNA si ANI care sa descurajeze influenta politica asupra Statului - adica tocmai cu lucrurile impotriva carora PSD vede rosu de 6 ani
      • +1 (3 voturi)    
        Se incearca... (Marţi, 31 august 2010, 14:19)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui "geniile financiare" ale PSD-ului

        ...de 20 de ani cu "justitia" si se pare ca nu merge. Cand 20 de milioane de romani nu se gandesc zi de zi decat la cum sa fenteze statul si justitia devine ineficienta.O propunere mai realista?
        • +1 (5 voturi)    
          Atunci, de ce se opune PSD JUSTITIEI ...? (Marţi, 31 august 2010, 14:27)

          "geniile financiare" ale PSD-ului [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          In Ultimii 6 ani: Comisia Europeana zice ca am reusit

          Si ca am creat de la zero institutii NOI - ne-comuniste : DNA si ANI, care functioneaza

          Pai atunci, de ce se opune PSD acestor institutii, daca "la televizor" tzipa: Uite Hotzii !
          • 0 (0 voturi)    
            Functioneaza... (Marţi, 31 august 2010, 17:18)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui "geniile financiare" ale PSD-ului

            ...pe naiba....cate procese initiate in urma investigatiilor ANI au sentinte finale si irevocabile?

            In afara de "guvizi" de prin diverse judete cine a fost condamnat in urma eforturilor DNA? Nimeni?

            Forme fara fond care manaca bani din buget de pomana si creeaza (temporar) institutiilor europene iluzia ca ne luptam cu coruptia. Asta daca nu cumva Europa nu da doi bani pe nivelul coruptiei de la noi ... lucru pe care incetul cu incetul incep sa-l cred si eu.

            http://smartwoman.hotnews.ro/am-plecat-din-romania-imediat-dupa-ce-am-terminat-facultatea-cu-brio-am-inceput-cu-lopata%E2%80%A6.html

            Asta-i tara ... din ce in ce mai multi isi dau seama de asta.
            • 0 (0 voturi)    
              Pai de ce nu face PSD Legi MAI BUNE in Parlament (Marţi, 31 august 2010, 18:55)

              LA MUNCA PSD - nu la televizor ! :)))) [anonim] i-a raspuns lui Gigi

              ca judecatorii sa fie controlati ca sa-si faca treaba ...?

              comisia europeana zice ca ani si dna faca treaba dar judecatorii opresc procesele.


              ♦ pai - psd tzipa numai la televizor -
              ♦ iar in parlament - in loc sa faca legi sa fie judecati rapid hotzii si politicienii
              ♦ psd da bir cu fugitii sau nu voteaza


              legile pt. justitie au nevoie de 2/3 in parlament.
              legile pt. justitie trebuie sa fie votate trans-partinic
              psd sa ajute in parlament sa fie facute legi pt. hotzibune, si numai dup-aia sa tzipe la televizor



              la munca psd !
          • +1 (1 vot)    
            Daca... (Marţi, 31 august 2010, 17:25)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui "geniile financiare" ale PSD-ului

            ... de exemplu e adevarat ce zice Bittman (si eu sunt aproape 99% convins de asta) ca exista in Ministerul de Finante o lista "oficiala" a agentilor economici care nu pot fi controlati, amendati etc ... iti poti da seama realist si fara idei preconcepute cum functioneaza tara asta? Facem institutii pentru ca prostii sa creada ce vrem noi in timp ce dam ordin institutiilor sa nu faca nimic ...

            Au fost ministrii in ultimi 2 ani Pogea si Vladescu ... Pogea chiar membru de partid. De ce nu "a rupt" lista? Ca parca asa era vorba ... ca luptam impotriva coruptiei, sa facem un stat normal etc ...

            Si nu mai tot aduce in discutie partidul X sau Y. Inteleg ca asta ti-e job description-ul sa injuri pe unii si sa ii "pupi" pe altii dar nu vom ajunge nicaieri asa.