Miting sindical in Capitala pe 7 octombrie

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 31 august 2010, 13:28 Actualitate | Esenţial


Sindicalisti in fata Parlamentului
Foto: Dan Popescu
Sindicalistii organizeaza un miting in Bucuresti, pe 7 octombrie,  de Ziua Internationala a Muncii Decente, nemultumiti de noul proiect al Legii salarizarii, aratand ca noile prevederi vor duce la salarii mai mici de anul viitor pentru toti bugetarii, transmite Mediafax.

Vicepresedintele "Cartel Alfa" Petru Dandea a declarat ca s-a decis organizarea unui miting pe 7 octombrie, iar dupa 15 septembrie este luata in calcul declansarea unei greve generale in sistemul public pe termen nedeterminat.

"Va fi o greva generala de-adevaratelea de aceasta data, toti salariatii din sistemul public vor intrerupe activitatea pe termen nelimitat", a mai spus Dandea.

La randul sau, vicepresedintele "Cartel Alfa" Romulus Nita a declarat ca sindicalistii cer Guvernului sa utilizeze ca baza de calcul pentru 2011 salariile din decembrie 2009, si nu cele din iulie 2010 micsorate cu 25 la suta, deoarece reducerea aplicata in iulie are, potrivit Constitutiei si deciziei Curtii Constitutionale, un caracter temporar si trebuie aplicata doar pentru anul in curs.

"Cerem cresterea salariului minim pe economie, masura care ar conduce implicit la stoparea evaziunii fiscale si a muncii la negru, deoarece crestere salariului minim pe economie este mai utila societatii decat cresterea salariilor oricum mari ale titularilor posturilor de conducere", a mai spus Nita.

Potrivit acestuia, confederatia va solicita Guvernului ca salariul minim - care este si salariul de referinta pentru lucratorii din domeniul bugetar - sa fie in 2011 de cel putin 705 lei.

Reprezentantii Guvernului au facut, luni, o noua propunere privind salariul minim, de 650 de lei, pe care sindicalistii au refuzat-o, motivand ca aceasta este "gluma", care nu acopera nici macar inflatia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1009 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    gata? (Marţi, 31 august 2010, 13:36)

    sadwank [anonim]

    Gata, s-a terminat concediul? Ne apucam de treaba?
    • -1 (3 voturi)    
      Ziua muncii decente,auzi... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 8:55)

      Snake Eyes [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

      Da sindicate si sindicalisti decentzi "este"?!
  • +3 (7 voturi)    
    Mitingul (Marţi, 31 august 2010, 13:46)

    Lasati-o balta! [anonim]

    si protestele sa le lasam pe 1 ian 2011
  • +4 (12 voturi)    
    Gata cu vacanta? (Marţi, 31 august 2010, 13:54)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Cine vine cu muzica?
    Chilian?
    Bagati si un pinguin?
    Vine si goagal cu micii si berea?
    Pacalicii poanta si crinutza se vor da utza?
  • +2 (8 voturi)    
    Sa rad sau sa plang? (Marţi, 31 august 2010, 13:56)

    sile [anonim]

    "Cerem cresterea salariului minim pe economie, masura care ar conduce implicit la stoparea evaziunii fiscale si a muncii la negru, deoarece crestere salariului minim pe economie este mai utila societatii decat cresterea salariilor oricum mari ale titularilor posturilor de conducere".

    Mi se pare mie sau nu are nici macar sens?
    Si eu deschisesem articolul sa vad de unde cred domnii de la sindicat ca ar trebui sa vina mai multi pentru salarii.
    • +2 (4 voturi)    
      E de plans ptr cei din mediu privat... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 9:01)

      Capitalism de cumetrie [anonim] i-a raspuns lui sile

      Acolo ar trebui demonstrat ptr decentza muncii...
  • +4 (10 voturi)    
    Sper ca Hotnews... (Marţi, 31 august 2010, 14:08)

    Claude [anonim]

    .... nu va acorda prea mult spatiu acestui eveniment, nu de alta dar sa ramina loc subiectelor cu adevarat importante.
    Despre acest "miting" vom auzi pe larg saptamini in sir la iRealitatea si Antene.... Suparator de "pe larg".
    • +1 (3 voturi)    
      Pe cuvantu' tau? (Miercuri, 1 septembrie 2010, 9:55)

      fifi [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Faptul ca oamenii sunt nemultumiti si vor sa si demonstreze acest lucru tie ti se pare lipsit de importanta? Nici o problema: pe OTV gasesti subiecte importante si pentru tine... Nu vrem sa fii suparat citind despre mitinguri, nu-i asa? Ne preocupa indeaproape starea ta emotionala si nemultumirile tale...
  • +2 (8 voturi)    
    Pilosii la greva (Marţi, 31 august 2010, 14:31)

    Florin [anonim]

    Nu le mai ajunge spaga? Sa mearga la privat!!!!!!!!!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    particip si eu , daca (Marţi, 31 august 2010, 15:35)

    Sargon [utilizator]

    Particip si eu , daca imi spune careva un criteriu obiectiv al "decentei".
  • +2 (4 voturi)    
    sper ca pana atunci... (Marţi, 31 august 2010, 15:47)

    egroeg [anonim]

    sa invete pasii de la un nou dans ca,la ce-am vazut la ultima greva,nu prea le-a adus noroc.
  • +4 (6 voturi)    
    ZIUA MUNCII DECENTE (Marţi, 31 august 2010, 16:19)

    ionut [anonim]

    Nu inteleg;cine ii impiedica pe sindicalisti sa munceasca decent?
  • +3 (3 voturi)    
    Hai,mai, (Marţi, 31 august 2010, 17:40)

    Pantera Roz [utilizator]

    iar cu dansul pinguinului...Iar cu "greva generala de adevaratelea"...D-le Dandea,sa fim oameni seriosi.Greva generala inseamna paralizarea intregului sector public si 200.000 de oameni urland in piata de sa le tatzaie c... guvernantilor,nu dansul pinguinului executat cu entuziasm si hlizeli de niste sindicaliste cam prea "implinite" pt. criza asta...
  • -1 (3 voturi)    
    UAU (Miercuri, 1 septembrie 2010, 2:27)

    MirceaA [utilizator]

    inteleg ca ne intalinim iar la o muzica si un mic?
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Miercuri, 1 septembrie 2010, 4:35)

    ion [anonim]

    Acuma cat de bine se mobilizeaza sindicatele ramane de vazut.
    Ce nu inteleg cum gandesc acesti domni de la sindicat. Adica in mediul privat inca se mai taie, ba un bon de masa, ba un procent din salar, ba se mai dau afara oameni, ba se mai inchid firme, si hop si sindicatele si vin sa ceara marire de salar, ca pana la urma marirea salarului minim pe economie asta este, o marire de salar.
    Ca ce chestie? De unde bani in primul. Ce s-a schimbat de merita marire de salar? Poate nu am fost eu atent si nu am observat, sa ne lumineze sindicatele.
    Prin asta elimina munca la negru? cu siguranta. pai hai sa facem salarul minim 1000 de euro si toate lumea o sa lucreze 100% legal.
    Stopeaza evaziunea fiscala, clar pentru ca se mareste salarul minim buticul de la colt o sa iti dea bon tot timpul cand mergi sa iti iei o guma, si bineinteles toata lumea is va declara toate veniturile.
    Deja sunt penibili.
    Este o coincidenta ca si la prima motiune de cenzura si acuma cand se ameninta cu o noua motiune , sindicatele amenintau cu greva generala?
    Naivii pot zice ca da, eu nu cred in coincidente de genul asta
  • +1 (1 vot)    
    La distractie (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:13)

    Mihai [anonim]

    Au chef de dans salariatii in loc de munca. Probabil ca nu au mai "jucat" de mult pe dansul pinguinului... :))