Alianta Civica a Romilor din Romania propune boicotarea produselor made in France

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 30 august 2010, 15:09 Actualitate | Esenţial


Alianta Civica a Romilor din Romania a lansat, luni, un apel la protest impotriva summit-ului pe probleme de imigratie de la Paris.

Potrivit unui comunicat de presa, citata de Agerpres, este vorba de un protest international organizat simultan pe data de 6 septembrie, la ora 11,30.

Protestul este initiat si sprijinit de Alianta Civica a Romilor din Romania si de lideri comunitari romi din judetele Bihor, Botosani, Braila, Brasov, Constanta, Dolj, Hunedoara, Iasi, Ilfov, Neamt, Salaj, Timis.

"Acest summit infam este indreptat impotriva romilor de pretutindeni. Acest summit propune stigmatizarea intregului popor rom. Protestam impotriva politicii de purificare etnica dusa de guvernul francez indreptata impotriva cetatenilor romani si bulgari de etnie roma, impotriva expulzarilor colective si a masurilor represive si de victimizare a unei intregi etnii", se mai arata in comunicatul citat.

Mai mult, Alianta Civica a Romilor din Romania recomanda boicotarea produselor si serviciilor de origine franceza, in asa fel incat guvernantilor francezi sa li se reaminteasca faptul ca "drepturile fundamentale nu se negociaza".

Ministrul francez al imigratiei, Eric Besson, a anuntat organizarea, la 6 septembrie, a unui summit pe problematica dreptului la azil si a luptei impotriva imigratiei ilegale.

In afara de Belgia, care detine presedintia Uniunii Europene, alte cinci tari europene au fost invitate la reuniune, si anume Germania, Spania, Grecia, Italia si Marea Britanie. Statele Unite ale Americii (SUA) si Canada au fost, de asemenea, invitate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2400 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Timisoara (Luni, 30 august 2010, 15:27)

    gxg [anonim]

    Domnule/Doamna D.G. , Timisoara nu e judet! Asta dupa cate stiu eu.
    • +10 (10 voturi)    
      Despre tigani.. (Luni, 30 august 2010, 17:12)

      Niggerson [utilizator] i-a raspuns lui gxg

      Am fost aseara in Timisoara, in Parcul Rozelor la Festivalul de Opera si Opereta. Foarte frumos, cu exceptzia... tadaaa... tiganilor. Scandal, urlete, copii de 10 ani ce urlau ca din gura de sharpe. Sunt niste animale ce fura si nu platesc taxe si isi bag joc de noi ! Nu potzi sa zici unui tigan : te rog frumos vorbeste mai incet ca peste 5 min ai o gashca langa tine urland in gura mare ca le-ai violat fiica sau mai stiu eu ce minciuna. Tiganii sa fie numiti tigani si nu rromi ! PRESA : SA II NUMITI TIGANI !
      • 0 (0 voturi)    
        Adica , decodificat , n-or sa mai fure .. (Luni, 30 august 2010, 22:50)

        Inna [anonim] i-a raspuns lui Niggerson

        ..produse frantuzesti, ramanand fideli manglirii de produse ale tarilor .. care nu-i discrimineaza?
      • 0 (0 voturi)    
        Produse Made in France (Marţi, 31 august 2010, 9:40)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Niggerson

        Eu cand o sa am ocazia sa boicoteze ceva produs de Tigani?

        Am boicotat de 20 de ani produsele Mercedes, BMW, D&G, Chanel, Q7, Tuareg, etc. Aceste branduri (Produse Made in France si nu numai)

        Au un capitol de imagine "De Puta Madre".
  • -8 (12 voturi)    
    Corect (Luni, 30 august 2010, 15:33)

    ogi [anonim]

    Cred ca ar trebui sprijinit demersul si boicotarea produselor de sorginte franceza si DIN MAGAZINELE de sorginte francaza
    De ce in alte tari nu vezi pe raft alte produse decit cele nationale???
    D-nilor de la hotnews.faceti va rog o analiza prin toata europa si vedeti cit la % din produsele din un magazin sunt provenite din afara tarii .Apoi comparati cu Romania. De ce altii pot si la noi nu se poate???
    In germania, franta, grecia ,Ungaria etc de fapt toata in Europa este IMPOSIBIL SA-TI VINZI PRODUSELE made in RO .
    LA NOI SE IMPORTA PE RUPTE .In tot acest timp firmele romanesti producatoare sunt in colaps
    • +9 (9 voturi)    
      aiurea (Luni, 30 august 2010, 15:58)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui ogi

      Produsele franţuzeşti sunt la mare căutare printre ţigani, L'oreal, Channel, Christiane Dior şamd dau tipii cu zvastul prin magazine de numa'!
      • +5 (5 voturi)    
        boicot (Luni, 30 august 2010, 17:37)

        albyn58 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        sa stii ca ei s au referit ca boicoteaza , in sensul ca nu vor fura produse de fabricatie frantuzeasca in acea zi ...
        • +1 (1 vot)    
          sau invers (Luni, 30 august 2010, 19:14)

          iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui albyn58

          Cred ca s-au referit intradevar la boicotarea cumpararii produselor respective, nu si la furtul lor. Altfel nu vad de ce se duc inapoi in Franta.
    • +10 (10 voturi)    
      sublim.. :) (Luni, 30 august 2010, 16:01)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui ogi

      deci sarmanii romani, 20 de milioane, ar vrea sa cumpere produse romanesti, aia care produc ar vrea sa vanda, dar n-au unde sa se intalneasca? ete oportunitate de afacere pt tine ogi! du-te repede si deschide un magazin cu 'produse romanesti'.. ca e o idee noua, unica, incredibila. succes!

      revenind la subiect, sunt curios cum vor protesta tiganii din paris? greva japoneza? stau pe strazi, dar nu mai cersesc? :)))
      • +5 (5 voturi)    
        hahahaa (Luni, 30 august 2010, 18:46)

        gheo [anonim] i-a raspuns lui pehash

        hai ca n-am mai ras asa de mult. tare asta cu greva japoneza, ca vor sta pe strazi fara sa cerseasca! e ca dintr-un banc :)

        acu' daca stau bine sa ma gandesc, francezii s-au purtat cu manusi. puteau sa-i ia bine la omor inainte si abia apoi sa-i expulzeze.
        n-am nimic cu tiganii, am doar cu felul lor de a trai, in general pe spinarea si in dauna celorlalti concetateni.
        iar chestia asta trebuie sa inceteze, atat in romania cat si in strainatate.
    • +4 (4 voturi)    
      legume si branza made in ro (Luni, 30 august 2010, 16:06)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui ogi

      cam atat mai produce romania cu privatii nostri mandri. in rest toate firmele private sunt o colectie de birouri. nu vezi produse romanesti in magazine, pentru ca nu mai producem nimic
  • +7 (7 voturi)    
    "drepturile fundamentale nu se negociaza"? (Luni, 30 august 2010, 15:54)

    frankestain [utilizator]

    total de acord,dar lipseste un punct foarte important care nu este inclus pe lista de protest si
    anume, dreptul la munca...))))). tiganu tot tigan ramane.
    • -2 (4 voturi)    
      munca (Luni, 30 august 2010, 16:21)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui frankestain

      munca e un drept, nu o obligatie. Cel putin atata timp cat exista ajutorul social...
  • +11 (11 voturi)    
    Hotul striga "Hotu'" (Luni, 30 august 2010, 15:58)

    Rromânul [anonim]

    Alianta asta tiganeasca ar trebui sa faca apel si la un protest impotriva practicilor de genul:
    1. A nu trimite copii la scoala. Ar fi dreptul lor la educatie !!, nu?
    2. Folosirea copiilor pe post de cersetori ! fapt pedepsit de lege !!
    3. Hotia, foarte raspândita in etnia tiganeasca (vezi statistici penitenciare)
    4. Cersitul in general! si asta se pedepseste, da' in alte tari...
    5. Fobia fata de sapun !
    Si multe...multe altele !
  • +11 (11 voturi)    
    nu exista rom (Luni, 30 august 2010, 16:02)

    traian [anonim]

    poporul rom????, se numesc tigani.
  • -3 (3 voturi)    
    produse franceze made in Romania (Luni, 30 august 2010, 16:06)

    ion [anonim]

    nu mai exista produse franceze; Totul este in facut in Romania
    Din pacate toate aceste miscari nu fac decat sa stigmatizeze romanii si Romania
    Francezii nu se descurca cu comunitatea magrebina si isi cauta un tzap ispasitor - Romii.
  • +6 (6 voturi)    
    tiganii (Luni, 30 august 2010, 16:13)

    romanu [anonim]

    daca se comportau normal, nu avea nimeni cu ei nimic, nu? din cate stiu, francezii, italienii in general se comporta normal , chiar sunt amabili.
    dar dupa ce acesti cu greu le zic oameni, au furat, cersit, terorizat, dat foc etc., si-au cam pierdut privilegiile de ,, cetateni europeni'', nu credeti?
  • +4 (4 voturi)    
    produse frantuzesti (Luni, 30 august 2010, 16:17)

    catalin [anonim]

    eu zic sa facem si noi o actiune: sa cumparam numai ce este frantuzesc.. Cine, ce sa aiba cu gusturile noastre ?
  • +8 (8 voturi)    
    Corect! (Luni, 30 august 2010, 16:25)

    Bogdan [anonim]

    Gata cu vanzarile de Champagne Don Perignon si Camembert...de acu Minune si compania de sunet vor bea de la Zarea si vor manca cascaval Delaco...de-or sa rada de ei toti cantaretii de muzica usoara!
  • +2 (2 voturi)    
    Jenant (Luni, 30 august 2010, 16:30)

    Inchizitorul [anonim]

    Mai bine ar boicota furtul, inselaciunea, cersitul, datul in cap, nespalatul, incultura, agresivitatea.
  • +4 (4 voturi)    
    nu mai spuneti R O M I .... (Luni, 30 august 2010, 16:38)

    Ketzu [anonim]

    se face o defavoare imensa Romaniei numindui pe tigani romi ... ei sunt T I G A N I .... si nu va mai mirati de ce toti strainii ne asimileaza cu ei ... intr-o buna masura aceasta contribuie la confuzie ROM - ROMAN
  • +1 (1 vot)    
    eu zic (Luni, 30 august 2010, 16:56)

    romul ladea [anonim]

    eu zic nu numai sa le boicotam, dar propun mai mult de-atat, sa le ciordim ca sa aratam ca suntem solidari si ne identificam cu situatia nefericita a acestor dezmosteniti ai soartei. nes pa? ba spa...me rom en voutre court
  • +2 (2 voturi)    
    Boicot (Luni, 30 august 2010, 17:05)

    djaghah [anonim]

    Adica sa nu mai fure marfa frantuzeasca? Sau sa nu mai vanda marfa frantuzeasca contrafacuta pe la iarmaroace? Nu mi-e clar :)
  • +3 (3 voturi)    
    Sapunul si parfumul (Luni, 30 august 2010, 17:18)

    dorina [anonim]

    Sigur ca da, trebuie sa boicotam produsele frantuzesti ca de ex: sapunul, parfumul, etc. Dar, sa continuam s ciordim Renault, Citroen si alte halea. Totusi, intrebarea ramane: de ce tiganii nu boicoteaza ciordeala si puradeii?
  • 0 (0 voturi)    
    de ce oare ? (Luni, 30 august 2010, 17:42)

    cititor hotnews [anonim]

    Or fi furat asa de multe tiganii din Franta ca sa cumparam de la ei marfuri cu etichetele schimbate de la firma-GRANDE CIORDEALA-?
  • 0 (0 voturi)    
    boicotare adica cum ? (Luni, 30 august 2010, 17:44)

    andrei [anonim]

    adica cum ar veni pe limba lor "boicotare" inseamna sa nu mai "ciordeasca: obiecte Made in France !
  • +2 (2 voturi)    
    De ce nu se duc in Rusia tiganii ? (Luni, 30 august 2010, 18:00)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Oare de ce tiganii se duc in Franta si nu se duc in Rusia ?

    Crede-ti ca se tem sa nu ia o maciuca in cap atunci cand participa la demonstratii neautorizate de autoritatile locale ? (dupa cum bine zice premierul Putin)

    Eu propun guvernului francez sa se aprovizioneze cu niste consultanti in probleme de integrarea sociala a tiganilor din fostul URSS - actuala Rusie.

    Astfel vor fi echilibrate modalitatile de abordare a problemei tiganesti - printr-o combinatie de metode transeuropene.

    "Patria si Dreptul Meu!"

    .
  • +3 (3 voturi)    
    manipularea va costa Romania ! (Luni, 30 august 2010, 18:46)

    flit [anonim]

    alianta civica a tiganilor din romania nu reprezinta romania !!! sa vorbeasca pt neamul lor, ala care a declarat razboi total muncii !
    francezii au aplicat legea, aia pe care tiganii sunt invatati s-o fenteze de mici copii ! francezii nu vor fi prostiti ca romanii, cu manipularea de presa, tv-ul sau pt un mic si-o bere ! tiganii au incercat sa confiste rromania in cardasie cu bolsevicii la ultimile alegeri ... ganditi-va numai la scenariul de groaza cu vanghelie = ministru de interne... organizatiile pro-tiganesti n-au solutii viabile pt aceasta comunitate-problema, tot ce stiu e sa toace fonduri destinate "integrarii" tiganilor in societate ... adica pt mission impossible ! circ si manipulare, insa un lucru e sigur franta va demasca aceasta mizerie, iar daca autoritatile romane nu simt imediat in ce fundatura se baga continuand impingerea gunoiului tiganesc spre franta, com pierde un aliat pretios si fidel in franta !
  • +2 (2 voturi)    
    expulzarea gunoiului, LEGALA! (Luni, 30 august 2010, 18:48)

    flit [anonim]

    tiganii gasiti in sedere ilegala pot fi retinuti in tara !
    sa ai pasaport de romania nu e suficient pt a scuza adevarata invazie a frantei de catre tiganimea primitiva a europei de est (cei din franta sunt din alt "material", in primul rand nu fura!).
    citez din art. 7–15 din directiva 2004/38/ce pt dreptul de rezidenţă pentru mai mult de 3 luni in ue:
    un cetăţean al uniunii, deci şi un cetăţean român, poate rămâne pentru o perioadă mai mare de 3 luni pe teritoriul unui alt stat membru, dacă:
    1)este angajat sau desfăşoară o activitate independentă;2)are suficiente resurse şi asigurare medicală, astfel încât să nu devină o povară pentru serviciile sociale ;3)este înscris într-o instituţie de învăţământ sau de instruire vocaţională sau este student şi are o asigurare medicală.
    cetatenilor care sunt gasiti in forma de sedere ilegala li se poate restrictiona accesul in acea tara ue. dacă nu respectă această restricţie, cetăţenii se expun suspendării dreptului la libera circulaţie pt 5ani
  • -1 (1 vot)    
    Cifre (Luni, 30 august 2010, 18:52)

    xxl [anonim]

    Délinquance roumaine à Paris: +259%
    AFP
    30/08/2010 | Mise à jour : 17:10 Réactions (2)
    Le ministre de l'Intérieur, Brice Hortefeux, a affirmé aujourd'hui que les actes de délinquance perpétrés par des Roumains à Paris ont augmenté de 259% en 18 mois.

    Lors d'une conférence de presse commune sur les "évacuations de camps illicites" avec le ministre de l'Immigration Eric Besson et le secrétaire d'Etat aux Affaires européennes Pierre Lellouche, Brice Hortefeux a confirmé des chiffres qu'il avait divulgués la semaine dernière. Il se basait sur l'année 2009 où, selon lui, la délinquance de nationalité roumaine avait augmenté de 138% à Paris, chiffres qu'il a rappelés aujourd'hui.

    Il a ajouté que, pour les six premiers mois de l'année 2010, toujours dans la capitale, cette même délinquance a encore augmenté de 51% soit, a-t-il dit, une augmentation de 259% sur 18 mois. "Aujourd'hui, à Paris, la réalité est que près d'un auteur de vol sur cinq est un Roumain", a dit le ministre , et "un vol commis par un mineur sur quatre l'est par un mineur roumain".

    "Il ne s'agit en aucun cas de stigmatiser telle ou telle population (...), mais il ne s'agit pas non plus de fermer les yeux sur une réalité" qui "peut être constatée par n'importe quel citoyen lorsqu'il voit des femmes et des enfants passer des journées entières à mendier dans des conditions épouvantables pour rapporter leur butin à un donneur d'ordre resté au pays".
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca li-e frica de identificare si inregistrare (Luni, 30 august 2010, 19:01)

    toma [anonim]

    altfel s-ar bucura sa le dea in fiecare luna cate 300 E si avion la scara !
    poate ca daca le-ar da fo 2000 de parai s-ar lasa de ciordit !
  • 0 (0 voturi)    
    rom? savvy! buuunnn! (Luni, 30 august 2010, 19:06)

    jack [anonim]

    Bautura desigur.. poporul nu prea..
  • 0 (0 voturi)    
    Trei tineri (Luni, 30 august 2010, 19:34)

    HESS [utilizator]

    maghiari au fost arestati si acuzati de ,,antisemitism,,datorita unui inscris sa va fie rusine ca ati cumparat de la evrei.
    acum asociatia asta tiganeasca indeamna la boicotarea produselor frantuzesti.prost o sa fie sarkozi ca nu ii trimite pe toti acasa.dar pe toti.
    cei care dorm sub cerul liber.fara nici un ban de buzunar.cum faceau israelienii cu muncitorii romani care erau la negru sau aveau viza de lucru expirata.prins si pus pe avion fara discutie sau bani de buzunar.iar pe cei care evreii ii turnau,ii lua la 2-3 dimineata din pat .spargeau usa ,catuse la manute .si la centru .centru era o zona pazita cu niste baraci tip container.de aici pe avion dupa o saptamana sau o luna.in tara pe aeroport erai luat la bani marunti si pasaportul ori retinut ori interdictie de a parasi tara.si se trata de muncitori.nimeni nu a sarit in apararea muncitoriilor ,dintre politicienii romani din aceea vreme.acum se dau toti peste cap sa ii apere pe cei neadaptabili si care nu se vor integra in mersul unei societati in veci.pacat de tiganii care au luptat din greu sa se integreze si sa isi invinga stilul de viata mostenit prin sange.si sant multi .
  • +2 (2 voturi)    
    da.. (Luni, 30 august 2010, 21:01)

    MarieAnne [utilizator]

    Eu sunt de acord cu francezii, eu as lua aceeasi decizie in locul lui Sarkozy. Mi-a ajuns doar in Paris, de fiecare data cand merg, sa aud ca fiecare cersetor si mizerabil ce doarme pe strada i pute de la 2 metri vorbeste limba romana. Problema apare cand ei se intorc aici, unde, va trebui ca si acolo sa traiasca pe furaciuni.
    Ca si stat roman, as face altceva. I-as lua la rost - da, traiti, aveti, nu muncesti, furi? pai ia haide la munca, avem la drumuri nationale de facut, in toata tara. I-asi pune la munca si cu ocazia asta as scapa de doua probleme. :))
    • +1 (1 vot)    
      Ce sa faca? Sa munceasca? (Marţi, 31 august 2010, 7:15)

      Maxim [anonim] i-a raspuns lui MarieAnne

      Stimata MarieAnne. Locuiesc intr-un oras cu 1/3 din locuitori tigani. Adica putin peste 800. Din ei doar 20 muncesc (maturatori, personal de intretinere sau mici comercianti (care au la indamana tigari de contrabanda). Restul fac ce stiu mai bine. Cersesc, fura, prin puscarii, fac copii "fara numar", contrabanda. Au case, masini si aur cum doar politicienii mai au. Tiganii nu muncesc. Si in plus, unde gasesti locuri de munca pentru ei( la pregatirea lor "speciala"), daca statul nu asigura nici pentru absolventii de facultati (unii absolvite prin strainatate)?
  • 0 (0 voturi)    
    tigani (Marţi, 31 august 2010, 17:07)

    cristina [anonim]

    Ce boicot? E o gluma ! Eu propun sa boicotam boicotul ! romanii sa se solidarizeze cu tiganii ca sa li se permita sa faca in continuare ceea ce fac? Asta da integrare ! E chiar asimilare ! Dar e asmilarea romanilor de tigani si nu invers.
    Deci, boicotati boicotul si orice initiativa care prelungeste comportamentul mizer si antisocial al tiganilor de pretutindeni.
  • 0 (0 voturi)    
    fara (Joi, 2 septembrie 2010, 16:23)

    pentru voi, un țigan [anonim]

    Sunteți ca povestioara din Biblie cu Maria Magdalena: cine n-a greșit niciodată sa arunce cu piatra! Diferența e ca voi aruncați oricum, nu aveți conștiința de sine.