VIDEO Trenul Orient Express a oprit luni in Gara Regala din Sinaia pentru prima data dupa 12 ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 30 august 2010, 14:21 Actualitate | Esenţial


Celebrul Orient Express a oprit, luni, pentru prima data in ultimii 12 ani, in calatoria sa pe ruta Paris - Istanbul, respectiv Istanbul - Venetia, in Gara Regala din statiunea Sinaia. Cei aproximativ 100 de calatori au coborat din tren direct pe covorul rosu, potrivit Agerpres.

Turistii sositi la Sinaia din America de Nord,  America de Sud, Belgia, Franta, Germania, Spania si Anglia au fost invitati sa viziteze Muzeul Peles si Manastirea Sinaia, dupa care au plecat spre Bucuresti, a declarat Corina Ghimbas, reprezentant al Primariei Sinaia.



"Este o mare bucurie pentru mine sa continuam traditia inceputa de chiar Regele Carol I inca din anul 1883 si, la fiecare inceput de toamna, sa intampinam Orient Expressul si pe calatorii sai care doresc sa ne cunoasca istoria bogata, legendele si frumusetile naturale. Cu siguranta, vor pleca cu dorinta de a reveni", a afirmat primarul statiunii Sinaia, intr-un comunicat de presa.

Pretul unei calatorii cu celebrul tren de epoca este de 6.000 de euro. Prima calatorie a legendarului tren si prima oprire la Sinaia au avut loc in anul 1883, turistii fiind aristocrati, scriitori si personalitati celebre ale vremii.

In anul 1998, dupa 16 ani de absenta, trenul si-a reluat calatoriile.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4172 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Oare?? (Luni, 30 august 2010, 14:45)

    Anathema [anonim]

    Eu stiam ca de 12 ani si-a reluat calatoriile, asa cum rezulta si din finalul articolului, iar oprirea in Sinaia a fost intotdeauna inclusa in program. Titlul articolului e eronat, dupa parerea mea.
  • +2 (2 voturi)    
    titlu gresit (Luni, 30 august 2010, 14:56)

    irena [anonim]

    cred ca e gresit titlu; din cate stiu de 12 ani incoace trenul si-a reluat opririle la sinaia...
  • +2 (2 voturi)    
    articolul nu este documentat (Luni, 30 august 2010, 15:01)

    Ruxi [anonim]

    In anul 1995, nu mai tin minte in ce luna eram in gara Sinaia cand trenul Orient Express a oprit pentru citeva ore . Am fotografii care dovedesc asta .Deci cel putin intr-un an Orient Expressul a mai facut escala la Sinaia
  • +1 (1 vot)    
    Parca ii si vad pe aia din tren (Luni, 30 august 2010, 15:25)

    Claudeq [anonim]

    "Look! The Romanians!"
  • +2 (2 voturi)    
    :-)) (Luni, 30 august 2010, 15:29)

    calatorul [anonim]

    Probabil i-au oprit in Sinaia pana au trecut trenurile care vin dinspre Campina pe singurul fir pe care se circula. :-))
    Nu puteau sa ii tina in gara 2 ore degeaba asa cum fac cu noi ceilalti, asa ca le-au pus covorul rosu. :-))
  • -1 (3 voturi)    
    CFR (Luni, 30 august 2010, 15:41)

    Vizitiul [utilizator]

    Numa' bine pentru o locomotiva cu aburi :)

    Ba chiar, in conditiile astea, poti spune ca reteaua este supradimensionata, modernizata si mereu cu un pas inainte (in groapa adica) :)
  • +1 (1 vot)    
    oare ce intarziere a avut (Luni, 30 august 2010, 15:48)

    toma [anonim]

    de la Curtici la Sinaia ?
  • 0 (0 voturi)    
    oprire sinaia (Luni, 30 august 2010, 19:07)

    lizeanu [anonim]

    Am poze facute acum cinci ani in gara Sinaia cu acest tren de basm, asa ca mai umblati si voi la titlu
  • 0 (0 voturi)    
    "Gara Regală” nu gara Sinaia. (Luni, 30 august 2010, 23:57)

    Axel [anonim]

    Chiar e așa de greu de înțeles, este vorba de "Gara Regală” și nu de gara Sinaia.
    • 0 (0 voturi)    
      mulţi tembeli pe internetu' ăsta... (Marţi, 31 august 2010, 9:48)

      ilie [anonim] i-a raspuns lui Axel

      ... adică de clădirea din dreapta gării, cum ieşi pe peron...
      • 0 (0 voturi)    
        Românul nu se dezminte. (Marţi, 31 august 2010, 21:36)

        Axel [anonim] i-a raspuns lui ilie

        @ilie
        Dacă în prospect scrie că la Sinaia va opri la Gara Regală, chiar dacă e aproape de gara unde circulă ilie, Orient Expressul oprește la Gara Regală care are linia ei. Nu-ncape tocmeală. Și la Băneasa sunt alăturate Gara oficială de gara pentru plebe.