Constanta: Barbat cercetat pentru ca nu a achitat cazarea si masa la un hotel din Olimp unde a stat aproape o luna

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 august 2010, 15:41 Actualitate | Esenţial


Un barbat din Arad este cercetat de politistii constanteni, dupa ce a fost cazat la un hotel din Olimp, timp de aproape o luna, acesta plecand fara sa achite contravaloarea serviciilor de cazare si masa, relateaza Mediafax.

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Politie al Judetului (IPJ) Constanta, barbatul in varsta de 39 de ani este acuzat ca, in perioada 2 iulie - 29 iulie, a beneficiat de serviciile de cazare si masa ale unui hotel din statiunea Olimp, fara sa achite contravaloarea acestora.

Barbatul a prezentat date de identificare false in momentul in care a fost cazat la hotel si s-a recomandat ca fiind administrator al unei societati comerciale, urmand sa plateasca prin virament bancar.

De asemenea, el a luat de la restaurantul hotelului aproximativ 500 de pachete cu tigari pe care nu le-a achitat si pe care le-a revandut, ulterior, insusindu-si bani obtinuti.

In 28 iulie, barbatul i-a cerut unei persoane un aparat de fotografiat, motivand ca are nevoie de acesta pentru a face cateva fotografii autoturismului sau pe care l-ar fi gasit avariat in parcare, insa nu l-a mai restituit. In aceeasi zi, barbatul a furat o pereche de papuci, in valoare de o mie de lei, dintr-un magazin aflat la parterul hotelului.

In 29 iulie, barbatul a parasit hotelul, fara sa anunte la receptie, fara sa predea camera si fara sa achite contravaloarea serviciilor de care a beneficiat. Prejudiciul produs se ridica la 28.866 de lei, reusindu-se recuperarea aparatului foto si a perechii de papuci.

In urma cercetarilor s-a stabilit ca societatea la care barbatul a spus ca este administrator era dizolvata de doi ani, iar acesta nu avusese niciodata vreo calitate in cadrul acesteia.

Sambata, el a fost retinut de politistii din Mangalia si prezentat instantei care a decis cercetarea sa in arest preventiv pentru inselaciune si furt calificat in forma continuata.

In prezent, el se afla in arestul IPJ Constanta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3478 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Vacanta placuta in continuare (Duminică, 29 august 2010, 15:59)

    drak latinu [utilizator]

    La parnaie.
  • +3 (3 voturi)    
    hmm (Duminică, 29 august 2010, 16:08)

    gogu [anonim]

    Privind doar o singura cifra, stirea pare cam ciudata.
    Aproape 29.000 lei prejudiciu din care scarem 1000 lei papucii si sa zicem 1500 lei aparatul foto, raman 27500 lei, ceeea ce inseamna cam 210 euro/zi sedere la hotel.

    Ori au luat-o razna hotelierii ori cifra a fost umflata. In oricare din cazuri este ingrijorator.
    • +1 (1 vot)    
      Mai citeste (Duminică, 29 august 2010, 18:47)

      hefee [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Mai pune si 500 de pachete de tigari si eventuala consumatie la restaurant.
    • +3 (3 voturi)    
      Da tigarile? (Duminică, 29 august 2010, 19:17)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Nu le-ai pus?...deci 22500. Asta inseamna vreo 180 pe zi. Ceea ce nu e atat de deplasat. Cazarea, 2-3 mese pe zi, minibar...lejer.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 29 august 2010, 16:19)

    KIDDO [anonim]

    Dibaci omu'
  • +4 (4 voturi)    
    papuci? (Duminică, 29 august 2010, 16:41)

    Victor [anonim]

    papuci valorand 1000 de lei? in olimp? erau papuci swarovski?!
  • +2 (2 voturi)    
    Da mah (Duminică, 29 august 2010, 23:11)

    chianti [anonim]

    ce dracului papuci de 1,000 de ron erau aia???
  • +3 (3 voturi)    
    @Hotelieri: (Luni, 30 august 2010, 8:59)

    Pantera Roz [utilizator]

    Pierzi,castigi-negustor te numesti...La cateva zeci de mii de clienti jumuliti ca la carte,ete ca mai luati si tepe...E in legea firii...Nu-l aprob pe tip,dar cateodata e nevoie si de alde astia...
  • 0 (0 voturi)    
    f.tare (Luni, 30 august 2010, 13:36)

    haha [anonim]

    sa stii ca astia au crezut ca le-a pus D-zeu mana in cap,cu un client care cheltuie 30.000 lei fara sa se mai gandeasca sa verifice firma,e asa simplu,pe net gasesti ca e suspendata,dar ei nu,cred ca i-au dat si un masaj la Spa sa fie bine!Oare sefa de receptie,directorul de hotel,managerul general ,cineva,erau acolo sau hotelul ala e sat fara caini?Doamne cata prostie si mai chemi si presa sa te vada lumea ca esti incompetent!Cartea recordurilor pt prostie. Asadar,daca esti parlit,golan,te dai patron si te duci la cel mai tare hotel:Cocor,ca tine si au cea mai atre conducere! HI,hi! dar sincer merita la cat baga ei in buzunar....si-au gasit pe unul sa le mai si ia!!!