Cluj: Copilul accidentat de fostul prefect are sanse minime de viata, soferul avea permisul suspendat

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 august 2010, 13:44 Actualitate | Esenţial


Copilul accidentat pe trecerea de pietoni de fostul prefect de Cluj Calin Platon este in stare foarte grava, dupa ce a fost operat la Neurochirurgie, sansele de supravietuire fiind "extrem de mici", iar politistii au constatat ca Platon avea permisul suspendat, informeaza Mediafax.

Seful Clinicii de Neurochirurgie din Cluj-Napoca, Stefan Florian, a declarat astazi ca micutul a fost operat sambata la unitatea medicala, interventia fiind una complexa.

"Baietelul a fost adus, sambata, la Clinica de Neurochirurgie, unde l-am operat. A fost o interventie complexa, traumatismele intracraniene sunt grave. Starea sa este extrem de grava, sansele de supravietuire sunt extrem de mici", a spus Florian.

Potrivit reprezentantilor Unitatii de Primire a Urgentelor (UPU) Cluj-Napoca, unde au fost internati vineri seara mama si copilul de trei luni loviti pe trecerea de pietoni, baietelul a fost transportat la Clinica de Pediatrie, fiind supus unei interventii chirurgicale, dupa care a fost trimis la Clinica de Neurochirurgie.

De asemenea, mama acestuia a fost internata la Clinica de Ortopedie si Traumatologie "Alexandru Radulescu" cu fracturi la gamba dreapta. Medicul de garda al Clinicii a declarat ca pacienta va trebui operata si va mai ramane internata o perioada.

"Pacienta accidentata a fost diagnosticata cu fractura cominutiva deschisa oase la gamba dreapta si fractura metatarsiene la piciorul drept. Va trebui operata si va mai ramane internata o perioada", a precizat duminica medicul.

Purtatorul de cuvant al Politiei Judetene Cluj, inspectorul Gina Pop, a declarat ca, in urma cercetarilor facute in acest caz, s-a stabilit ca fostul prefect Calin Platon avea permisul de conducere suspendat, insa avea dovada inlocuitoare. Aceasta nu a putut preciza pe ce perioada avea fostul prefect permisul suspendat si din ce cauza.

UPDATE - Fostul prefect avea dovada expirata, este cercetat si pentru conducere cu permis suspendat

Purtatorul de cuvant al Politiei Judetene Cluj, inspectorul Gina Pop, a declarat ulterior pentru Mediafax ca dovada inlocuitoare a fost emisa in 5 august si avea o valabilitate de 15 zile.

"In urma cercetarilor s-a constatat ca Platon avea dovada expirata si este cercetat si pentru conducere pe drumurile publice cu permisul suspendat. Dovada i-a fost eliberata in data de 5 august si avea valabilitate 15 zile. Permisul de conducere i-a fost suspendat pentru depasirea vitezei legale", a precizat Pop.

Platon avea permisul suspendat pentru 90 de zile.


Fostul prefect al judetului Cluj Calin Platon, in prezent inspector guvernamental, a lovit cu masina, vineri seara, femeia si copilul acesteia, care se aflau pe o trecere de pietoni dintr-un cartier din Cluj-Napoca, in urma accidentului cele doua victime fiind transportate in stare grava la spital. Politia a deschis pe numele lui Calin Platon dosar penal pentru vatamare corporala grava din culpa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2780 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Permis (Duminică, 29 august 2010, 14:17)

    Vizitiul [utilizator]

    Da' copilul avea permis de trecere pe trecerea de pietoni? Dar mama acestuia?
  • +3 (3 voturi)    
    Murim si pe trotuare (Duminică, 29 august 2010, 14:53)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    De cateva saptamani vad numai accidente! De ce nu se iau masuri? De ce nu se fac campanii media si proteste, ca as participa!
    Sa se confiste masini, sa se anuleze permise, sa fie anchetati si pshihologii impreuna cu politistii care au dat carnet unui debil/maniac/grandoman, vreau sa fie amendati pentru simplul fapt ca sofeaza agresiv!

    Nu mai vad politie pe strazi...politicienii ar zice ca ne aliniem la UE...pai io imi bag ceva in UE, vreau politia sa ii opreasca si sa ii amendeze pe loc, sunt de acord sa primeasca politistii cota parte din amenda, ca sa fie incurajati.
    In ziua de azi, politia vine abia dupa ce te-a lovit sau omorat masina pentru a "constata" si "tempera"!
    Doamne, dar macar 1data televiziunile isterice nu se isterizeaza si fac o campanie care ar fi chiar constructiva?

    :((
    • +3 (3 voturi)    
      nu se poate (Duminică, 29 august 2010, 16:16)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      ceea ce in tarile democratice din Vest e considerat normal, la noi apare ca o grava incalcare a drepturilor omului! asta pt ca, la noi, nu s-a auzit nimic despre Obligatiile Omului, fara de care drepturile devin criminale.
  • +2 (2 voturi)    
    Un fleac... (Duminică, 29 august 2010, 15:00)

    bgd [utilizator]

    Permisu suspendat, inchisoare cu suspendare si ceva plati compensatorii...asta in cel mai bun caz.
  • +1 (1 vot)    
    ..... (Duminică, 29 august 2010, 15:15)

    M [anonim]

    Sa fie supus acelorasi interventii chirurgicale pe care le-a avut copilul! Sa vedem daca rezista.....
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 29 august 2010, 17:44)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui M

      Ai grija sa nu zica lumea ca esti fanatic islamist... doar la aia se aplica ochi pentru ochi dinte pentru dinte... si deci un antisemit...

      In alta ordine de idei... soferul ar trebui bagat in puscarie si aruncata cheia... dar cum avem ghinionul sa traim pe aceste plaiuri mioritice... smecherasul asta va primi, cum a spus si bdg mai sus, "Permisu suspendat, inchisoare cu suspendare si ceva plati compensatorii"

      Justitia e oarba!
  • +2 (2 voturi)    
    Cu parere de rau.. (Duminică, 29 august 2010, 15:54)

    frankestain [utilizator]

    ...dar cred ca nu i se va intampla nimic criminalului.
  • +1 (1 vot)    
    Pe langa puscarie 25 de ani (Duminică, 29 august 2010, 16:13)

    valisa [utilizator]

    Sa plateasca persoanelor accidentate toate facturile medicale - inclusiv daune de suferinta - pana la sfarsitul vietii lor.
    • +1 (1 vot)    
      Criminal in rate? (Duminică, 29 august 2010, 16:25)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui valisa

      Omul este un criminal. Era in afara legii cand s-a urcat la volan, nu a respectat legea rutiera si acum e posibil sa moara un copil nevionovat din cauza asta. Crezi ca ar fi corect sa scape doar cu plata unor facturi medicale si daune de suferinta? Cum cuantificam suma datorata, cat valoreaza viata unui copil? Ce exmplu ar da asta altor sute de idioti cu bani?
  • 0 (0 voturi)    
    un singur cuvant (Duminică, 29 august 2010, 23:21)

    flo [anonim]

    ARESTAT: individul a demostrat ca incalca legea consecutiv, si la ultima incalcare a ranit grav pe cineva. De ce mai e nevoie pt a-l considera PERICOL PUBLIC??!!?? hai justitia aia cu salarii mari, FA-TI DATORIA!