Echipajul de pe o ambulanta, batut de un pacient, iar aparatura medicala distrusa

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 august 2010, 10:29 Actualitate | Esenţial


Un echipaj al Serviciului de Ambulanta Judetean Vaslui a fost agresat, sambata noaptea, de un pacient care era transportat la spital, relateaza Agerpres.

Potrivit reprezentantilor SAJ Vaslui, in statie s-a primit un apel prin care se solicita ajutorul ambulantei pentru un barbat in varsta de 55 de ani, din localitatea Coroiesti, judetul Vaslui, cazut in strada dintr-o caruta.

Echipajul de la Salvare format din medic si asistenta s-a deplasat la fata locului si au gasit persoana in strada, constienta, si au urcat-o in masina pentru a o transporta la Spitalul de Urgenta Barlad.

Pe traseu, barbatul a devenit violent, a rupt firele de la electrozi si de la injectometrul din ambulanta si i-a aplicat mai multe lovituri asistentei medicale si medicului care incercau sa il sedeze.

Echipajul medical a solicitat ajutorul politistilor pentru a-l linisti pe pacient.

''Au ajuns acolo doua masini de politie de la doua posturi rurale. Pacientul a fost sedat si transportat la spital. Am aflat ulterior ca el nu cazuse din caruta, ci fusese victima unei agresiuni prin lovire, dar nu a vrut sa se cunoasca acest lucru. Medicul si asistenta vor depune plangere la politie impotriva pacientului violent, iar noi, de asemenea, ne vom adresa instantei de judecata, pentru a-l obliga pe agresor sa plateasca daunele produse in masina de salvare'', a declarat, duminica, pentru Agerpres, Aurora Popa, directorul SAJ Vaslui.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2469 vizualizari

  • -18 (20 voturi)    
    Bietul om (Duminică, 29 august 2010, 12:11)

    anonim [anonim]

    A ajuns un obicei sa te ridice cu salvarea si sa te sedeze pt intrenare prin transfer la nebuni.Prin metoda asta se dau bani mai multi la medici si asistente. Internarea IMPOTRIVA VOINTEI TALE. El sa ii dea in judecata ca ii castiga. Drepturilr pacientului sunt incalcate din ce in ce mai mult si mai des.
    • +3 (3 voturi)    
      cidat (Duminică, 29 august 2010, 13:00)

      holu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Ce se naste din pisici soareci mananca.Scuza-ma ca intreb dar esti cumva feciorsu?Dupa parerea ta e bine ce a facut agresorul?asa trebuie procedat?
    • +5 (5 voturi)    
      nu (Duminică, 29 august 2010, 17:24)

      The Wisest Fool [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Unde ai vazut sa ia salvarea oameni cazuti in drum, sa ii sedeze si sa ii duca la spitalul de neuro?

      Omul era cazut in strada, a urcat de buna voie in salvare dar intre timp a devenit violent si medicul pentru a-l linisti a incercat sa il sedeze.

      N-a fost incalcat niciun drept.
    • +2 (2 voturi)    
      esti nebun sau ticalos? (Luni, 30 august 2010, 3:08)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      scrie undeva ca il duceau la nebuni? vezi-ti de treaba, esti penibil!
  • +1 (7 voturi)    
    moldoveni, moldoveni, moldoveni (Duminică, 29 august 2010, 12:16)

    kalu [anonim]

    .............................................................si restul se intelege de la sine. Majoritatea lucrurilor urate sunt comise de: moldoveni, moldoveni, moldoveni.
  • +5 (5 voturi)    
    Al naibii bietul om (Duminică, 29 august 2010, 13:19)

    X [anonim]

    Dupa ce ca au venit sa il ajute si el i-a batut, tot el e victima.poate erau alti pacienti care chiar aveau nevoie de ambulanta aia si au fost pusi sa astepte. Masura luata este cat se poate de justa
  • +3 (5 voturi)    
    Daca nu avea nevoie de ambulanta. (Duminică, 29 august 2010, 14:44)

    mircea [anonim]

    Un om care este in stare sa bata medicul si asistenta de pe ambulanta,nu avea nevoie de ambulanta.Complicata mai e viata cate odata.
    • +3 (3 voturi)    
      Sau nu (Duminică, 29 august 2010, 23:15)

      Neutron [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Ar mai putea fi:
      1. Echipajul nu are in spate nici o lege si nici echipament ( ma refer la un amarat de spray sau chiar pistol ) care sa-l protejeze de dezaxatii peste care pot da la locul solicitarii. Deci nu poate riposta. Daca riposteaza, da cu subsemnatul.
      2. Maimutoiul ala era tata lu' Bruslea si a' lu' Cichicean.
      3. Din experienta personala: un alcoolic "trezit" brusc cu o perfuzie de glucoza 10% cu niste B-uri "intepate" in punga, poate deveni agresiv.
      4. Regula nr 1 cand te duci in solicitare la un psihic: NU TE BAZA PE ORGANE! Astia fug primii. Daca nu fug, o scalda in vorbe cu ala, in timp ce tu incasezi.
      5. Cazul asta e parfum. O solicitare intr-o discoteca plina de manelisti cu iatagane sau intr-un cartier "latin" unde a patit ceva un puradel. Baro macio scrie pe echipaj.
  • +5 (5 voturi)    
    asa va trebuie :))) (Duminică, 29 august 2010, 15:43)

    the [utilizator]

    daca luati toti betzivii in masina :((
  • +3 (7 voturi)    
    Dar e firesc (Duminică, 29 august 2010, 17:00)

    Amotostivuitoritei [anonim]

    se intampla in Vaslui, unde tatii isi violeaza sau isi vand cu drag copii, femeile se vand pe-un kil de malai sau o litra de tuica, primariile nu mai au niciun ban, betia si incestul sunt la ordinea zilei, numai mortii nu fura pe-acolo, pe scurt "mandria" Romaniei, blestemul Europei!!
    • -1 (3 voturi)    
      Amice (Luni, 30 august 2010, 8:21)

      hoinar [utilizator] i-a raspuns lui Amotostivuitoritei

      Esti idiot. In vaslui nu are loc nimic din ce ai scris tu pe aici. Te invit sa vezi.
      A..stai, ca n-ai curaj sa iesi din casa ca ti-e frica de viol. Stai linistit, nu atenteaza nimeni la gunoaie. Doar le da la cos.
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo (Duminică, 29 august 2010, 19:49)

    Geo [anonim]

    V-ati trezit si voi acuma sa aruncati cu noroi in moldoveni... vai de capul vostru!

    Voi in '41 ati fi lasat Moldova rusilor, ca si-asa-s innapoiati moldovenii , nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt de acord (Luni, 30 august 2010, 21:10)

      localnic [anonim] i-a raspuns lui Geo

      cu o Moldova cu un grad ridicat de autonomie si, mai taziu, libera si independenta, eventual reunita cu Rep. Moldova.