ONU cere Frantei sa "evite" retrierea colectiva a tiganilor

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 august 2010, 14:40 Actualitate | Esenţial


Comitetul ONU pentru eliminarea discriminarii rasiale a cerut Frantei sa "evite" evacuarile colective ale tiganilor, declarandu-se ingrijorat de proliferarea "discursurilor politice de natura discriminatorie" din Hexagon, relateaza AFP.

Intr-o serie de recomandari publicate vineri, in urma examinarii situatiei din Franta, cei 18 experti ai Comitetului se declara procupati de "tinuta discursurilor politice discriminatorii din Franta" si de "amplificarea recenta a actelor si manifestarilor rasiste si xenofobe".

Recomandarile denunta in special evacuarea tiganilor "de o maniera colectiva", fara "consimtamantul lor liber, deplin si limpede", solicitand Frantei sa "evite repatrierile colective".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















528 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Ce-i aia retriere colectiva? (Vineri, 27 august 2010, 14:55)

    Stefania Popescu [anonim]

    Pentru ca nu am inteles din titlu, care ar fi un non sens, am cautat in continut. Si am constatat o greseala de tastare.
    Nimeni nu corecteaza titlurile?
    a tria inseamna a alege dintr-o colectivitate
    a repatria inseamna a trimite cetatenii in tara de origine
    ONU a cerut ceva evaziv; stie toata lumea ca problemele reale sunt grave si-i afecteaza direct pe cetatenii francezi sau italieni.
    • +2 (2 voturi)    
      Cred ca se sugereaza o varianta mai buna (Vineri, 27 august 2010, 15:24)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui Stefania Popescu

      Si anume, sa ii trimita acasa in grupuri mici, sau individual.
  • +10 (10 voturi)    
    INTREBARE (Vineri, 27 august 2010, 15:10)

    Gogu [anonim]

    Daca Franta are dreptul in mod legal sa ne imbuibe iarasi cu tigani, oare noi Romania avem voia sa trimitem tiganii inapoi in India si Pakistan? Nu are statul roman bani.. dar cu drag as plati taxa temporara suplimentara sa trimitem asa vreo 3-4 milioane la tara de origine... .. va dati seama... s-ar goli satele din transilvania.. iar populatia bucurestiului ar scadea cu 30%!!!!!!
    • +5 (5 voturi)    
      as da si eu bani (Vineri, 27 august 2010, 15:46)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      uite acolo as contribui si eu cu cea mai mare placere. unde trebuie sa dau banii? sau macar un lagar ceva...
  • +5 (5 voturi)    
    fara (Vineri, 27 august 2010, 15:19)

    Bazil [anonim]

    In afara de a consuma bani degeaba, ce altceva mai face ONU asta? Deja, francezii fac pe ei de frica ONU.
  • +3 (3 voturi)    
    Solutie. O.N.U. (Vineri, 27 august 2010, 17:32)

    frankestain [utilizator]

    Adunarea generala a ONU voteaza,la 29.11.1947,o rezolutie care stipuleaza cearea,pe terit.Palestinei,a doua state,unul evreu si altul arab.
    Acelasi lucru ar putea face si pentru tigani, sa le creeze un stat al lor in tara de unde au migrat, adica in India.Daca pentru Israel sa reusit nu inteleg cei impiedica sa faca la fel si pentru tigani?
    • +1 (1 vot)    
      Pai sa mai faca un stat in Palestina si ptr tigani (Vineri, 27 august 2010, 18:42)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui frankestain

      ONU ar mai putea face un stat in Palestina si pentru tigani. Sau le-ar putea face un stat la New York - chiar langa sediul ONU.

      Ar fi cel mai bine pentru toti, astfel dandu-se posibilitatea politicienilor fatarnici sa-i integreze social pe tigani la ei acasa.

      Cu cat mai repede, cu atat mai bine !

      .