VIDEO Emil Boc: Introducerea contributiilor sociale la drepturile de autor reprezinta si o forma de protectie sociala

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 august 2010, 11:34 Actualitate | Esenţial


Reglementarea drepturilor de autor nu este indreptata impotriva "adevaratilor creatori", ci a celor care au folosit abuziv aceasta modalitate de plata, ca metoda de evaziune fiscala, a afirmat vineri premierul Emil Boc.

"Vom purta discutii cu toti cei interesati pentru a explica ca aceasta lege nu e indreptata impotriva adevaratilor creatori ci a celor care in mod abuziv au folosit drepturile de autor", a afirmat primul ministru, dupa ce a vizitat santierul noului sediu al Bibliotecii Nationale, situat in Bd. Unirii nr. 22.



El a subliniat ca modificarea Codului Fiscal nu ii vizeaza pe actori, ci acele persoane care "nu creeaza, nu sunt autori cu adevarat" si "utilizeaza in maniera abuziva drepturile de autor ca modalitate de evaziune fiscala".

Emil Boc a sustinut ca impunerea contributiilor sociale pentru drepturile de autor reprezinta "si o forma de protectie sociala" pentru persoanele care primesc salariul minim pe economie si restul veniturilor prin drepturi de autor, citand ca exemplu ziaristii.

Este "si forma de protectie a celui in cauza" care, "dupa ce isi pierde slujba, nu beneficiaza de sprijinul statului pe masura muncii pe care a prestat-o", a explicat primul ministru.

"Vrem sa aducem tinerii de pe terase la biblioteca"

Declaratiile au fost facute dupa ce seful guvernului a vizitat santierul noului sediu al Bibliotecii Nationale. Emil Boc si-a exprimat speranta ca va reusi sa readuca tinerii "de pe terase in biblioteci", in conditiile in care "biblioteca a fost inlocuita in ultima vreme cu televizorul, cu terasele, cu molurile".

"Cultura trebuie sa-si recastige in societatea romaneasca locul" pe care il merita, a continuat el, adaugand ca "m-as bucura ca si copii mei sa-si petreaca pe viitor cat mai mult timp in biblioteca".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2207 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    - (Vineri, 27 august 2010, 11:37)

    aurel [anonim]

    si in loc sa-i pedepsesti pe cei vinovati, ii pedepsesti pe toti
    • +4 (8 voturi)    
      nu este chiar asa (Vineri, 27 august 2010, 11:49)

      unul [anonim] i-a raspuns lui aurel

      nu ai dreptate. Cine creeaza si are venituri din drept de autor "pe bune" nu are alta posibilitate sa isi incaseze banii si va trebui sa plateasca aceste aberatii merca boc. Cine isi incasa banii pe contract de drept de autor ca sa nu plateasca taxe mari o sa gaseasca alte metode sa fenteze statul (in ultima instanta la negru) Rezultatul: loveste exact in cei care creeaza si sunt autori.

      PS: poate imi raspunde si mie cineva de ce trebuie asigurat pentru sanatate/pensie/somaj un creeator decedat (chiar daca venitul il incaseaza urmasii, cel care a generat venitul este autorul care intre timp a murit)?
      • -1 (7 voturi)    
        TAXA CORECTA! (Vineri, 27 august 2010, 12:15)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui unul

        Nu sunt de acord cu statul la cozi dar sunt de acord cu taxarea PFAurilor si a Dreptului de autor. Eu personal sunt cu carte de munca si platesc o groaza de bani statului. Nu mi se pare normal sa existe evaziune legala prin care persoane sa evite plata darilor trecandsi venituile pe PFA sau pe drept de autor.... daca eu acuma din 200 gros cheltuiti de firma pe mine primesc doar 100 de ce altii prin alte metode sa castige 150 din 200 nu inteleg...

        aceasi belea era si cu microfirmele impozit 3% pe cifra de afaceri.. pe firme ce aveau rata de profitabilitate de 95%!.. pai cum vine asta? toti trebuie sa platim aceleasi taxe... si toti trebuie sa platim TAXE.. daca TOTI AM FACE ASTA ATUNCI TAXELE AR PUTEA FI MAI MICI.. PENTRU T_O_T_ I_ I ! ! ! !
        • +4 (6 voturi)    
          PFA (Vineri, 27 august 2010, 13:48)

          John Wayne [anonim] i-a raspuns lui Gogu

          Un PFA poate ca platea un procent mai mic dar producea mai mult decat un angajat si deci aducea mai multi bani la buget/CAS/etc decat un angajat ca tine care se simte "nedreptatit". Sa moara si capra vecinului!

          In plus PFA platea acesti bani si nu beneficia de ajutor de somaj sau concediu de sanatate platit. Adica dadea niste bani la stat fara sa primeasca nimic in schimb. Inainte de a arunca cu pietre ar trebui sa te documentezi!
        • -1 (5 voturi)    
          Nu mai tot fi tu de acord! (Vineri, 27 august 2010, 14:08)

          Gro [anonim] i-a raspuns lui Gogu

          Sunt si eu angajat cu carte de munca, si cotizez lunar o groaza de bani la stat, conform legilor in vigoare.
          Dupa serviciu lucrez ca PFA pentru tot felul de clienti. Si acum vine Boc, sustinut de cei ca tine, care imi spune ca trebuie sa dau bani la stat SI din ce castig peste program - adica din weekendurile, noptile si serile petrecute in fata calculatorului, muncind pentru un ban cinstit si pentru un trai decent. Ti se pare normala dubla impozitare?
          Daca ma imbolnavesc, primesc dublu tratament? Daca ies in somaj, primesc dublu indemnizatie?
          • -1 (1 vot)    
            sunt perfect de acord cu tine, Gro (Sâmbătă, 28 august 2010, 13:36)

            russian blue [anonim] i-a raspuns lui Gro

            eu sunt in aceeasi situatie. Ba mai mult, mai traduc si cate-o carte, din cand in cand, deci am si contracte pt drept de autor- deci la mine ar fi tripla impozitare.
            Dar nu-i nimic, tot se gasesc insi ca Gogu, care sa "infiereze cu manie proletara" tot ce nu pricep, si tot ce nu se incadreaza in Obsesia eterna a romanului - a fi angajat cu carte de munca- se pare ca e singura optiunie valabila in ochii conationalilor nostri.
            Indiferent ca poate de fapt platesti mai mult in calitate de PFA, ca tu-si asumi niste riscuri pe care el , angajatul, nu si le asuma, ca fie si in siatuatia in care un PFA plateste aceste taxe, nu va avea (o parte din) beneficii..nu conteaza.
            Nu conteaza ca nu avem toti drepturi si conditii ageale, trebuie sa avem cu totii obligatii egale....
        • +1 (1 vot)    
          gogule, esti in ceata! (Vineri, 27 august 2010, 18:27)

          marcel [anonim] i-a raspuns lui Gogu

          Sunt PFA si plateam si pana acum 16% impozit pe venit ca si dvs. Plateam si contributii la sanatate si pensii la fel ca un salariat. La somaj nu plateam pentru ca nimeni nu-ti da somaj daca ramai fara clienti asa cum nici un salariat nu beneficiaza de somaj daca isi da demisia. Trimestrial ( adica o data la 3 luni ) faceam circuit la cozile ceausiste cu declaratii. Platile erau efectuate prin banca. Ptr. dvs. firma are o economista angajata sa umble ca proasta la aceste cozi lunar. Daca a vrut sa faca o facultate cu profil economic si nu a emigrat, asa-i trebuie!
          Acum statul imi spune sa stau lunar la cozi ca asa vrea creierasul lui boc, vladescu si seitan.Si inca un lucru : din cei 500.000 - 600.000 cred ca numai 10.000 - 15.000 sunt cu drepturi de autor.
          Acum , ca ai aflat Gogule ca bugetul de pensii , de sanatate si cel de stat nu sta doar pe umerii domniei voastre, sper sa puteti dormi mai bine noaptea.
        • +1 (1 vot)    
          PFA-urile di DDA erau deja taxate (Sâmbătă, 28 august 2010, 16:30)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

          ... ce s-a schimbat e ca e obligatoriu sa vizitezi trei birouri pe luna in plus
    • +4 (6 voturi)    
      intrebare (Vineri, 27 august 2010, 11:54)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui aurel

      de curiozitate: actuala ordonanta interzice plata soferilor pe drepturi de autor? ca teama mi-e ca nu..
    • -2 (2 voturi)    
      Este normal. (Vineri, 27 august 2010, 13:38)

      AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui aurel

      Pana la urma si jurnalistii sunt niste angajati. De ce n-ar plati si ei contributiile ca orice salariat? Adica mie, ca angajat cu carte de numca nu-mi convine ca un jurnalist cand face accident si are nevoie de salvare si perfuzii de urgenta sa fie tratat din banii platiti de mine. Din partea mea fie plateste fie moare.
      In ceea ce priveste cozile, de 20 de ani sunt cozi la depunere de declaratii si n-a fost nici un jurnalist afectat. Toti isi vedeau de invartelile lor.
      Greva pe care au initiat-o nu-si mai are rostul, deja am inteles ca pot depune decalaratiile online, pot plati taxele online, asa ca se agita fara rost, nu au dreptate.
      • 0 (0 voturi)    
        alin (Sâmbătă, 28 august 2010, 13:39)

        dorian gray [anonim] i-a raspuns lui AlinNeculai

        una din caracateristicile de baza ale prostilor este urmatoarea: opacitatea la argumentelor celorlalti.
        Ti-am spus-o si in alte forme, dar ti-o spun pe sleau acum esti p r o s t ca noaptea, dragule.
        Nu conteaza ca ti s-a explicat ce deranjeazade fapt, care sunt argumentele, tu ii dai inainte cu ideea ta fixa.
        E pacat. ca tine sunt multi.
    • +3 (5 voturi)    
      Schema Ponzi (Vineri, 27 august 2010, 14:01)

      JW [anonim] i-a raspuns lui aurel

      La nivel global sistemele de pensii sunt niste scheme Ponzi. Daca natalitatea > mortalitatea atunci urmasii ii vor putea sustine prin sistemele de pensii pe cei pensionari. Daca se inverseaza raportul nu prea. Asemanare izbitoare cu Sc. Ponzi: sistemul merge in continuare doar daca intra din ce in ce mai multi in sistem.
      • 0 (0 voturi)    
        Privesti FALS problema: (Sâmbătă, 28 august 2010, 7:14)

        Bucur [anonim] i-a raspuns lui JW

        Cei care au cotizat la asigurare sociala de pensie (multi/putini nu conteaza) au dat acei bani Statului pe toata perioada lor activa. Acum Statul trebuie doar sa-i dea inapoi respectivilor in cei cativa ani in care se bucura de pensie, daca se poate spune.
        Deci n-are NICIO legatura cu natalitatea etc.
  • +3 (7 voturi)    
    aferim (Vineri, 27 august 2010, 11:47)

    Mazeta [utilizator]

    bah, n-ati inteles nimic: boc cel mic se gandeste la sarmanii creatori si incearca din rasputeri, chiar impotriva vointei lor, sa le asigure un somaj de durata si servicii medicale complete in faimoasele spitale romanesti.
  • +1 (5 voturi)    
    Inca o zisa! (Vineri, 27 august 2010, 11:48)

    Poenaru [anonim]

    "adevaratilor creatori"
    Ma doare capul; cum se poate exprima un demnitar cu rang mare, mare in stat?
    Caut pe goagal expresia creatori neadevarati, si l-am dat gata pe motorasul asta de cautare!!!
    • +1 (1 vot)    
      No true Scotsman (Vineri, 27 august 2010, 12:52)

      mm@mm.ro [anonim] i-a raspuns lui Poenaru

      De fapt problema e aceasta (e un examplu clar de logica eronata)
      http://en.wikipedia.org/wiki/No_True_Scotsman

      "When the statement "all A are B" is qualified like this to exclude those A which are not B, this is a form of begging the question; the conclusion is assumed by the definition of "true A"."
  • +1 (5 voturi)    
    Prin CAS la DDA cine protejeaza pe cine? (Vineri, 27 august 2010, 11:50)

    oh [utilizator]

    autorii pe bugetul de stat? sau statul pe autori? Daca e asa cum se nu s-au gandit ilustii nostri guvernanti sa puna CAS si pentru gainile din curte si pentru frunzele din pom? Ca sa nu mai vorbesc de imobile, tablouri si bijuterii. Toate au nevoie sa fie asigurate impotriva inconstientei detinatorilor lor de drept. parerea mea e ca daca e sa aplicam o masura idioata ca asta, macar sa o aplicam la tot ce misca si ce nu misca in tara asta. Ca sa fie echitabil, ce palaria mea de prim-ministru! Va rog sa nu imi mai pomeniti de solidaritatea sociala! Imi e greata de solidaritatea -impusa obligat-fortat. Dupa mine asta este viol fiscal.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu Le Da Idei!!! (Vineri, 27 august 2010, 12:44)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui oh

      !!!
      La cat de bou e Boc, te trezesti ca peste 3 luni iese si o OG pe tema asta! >:
  • -4 (6 voturi)    
    O masura corecta si de bun simt (Vineri, 27 august 2010, 11:53)

    didi [anonim]

    in tara sata ramasesera doar o mana de fraieri care plateau contributii in rest numai drepturi de autor si alte smecherii
    • 0 (4 voturi)    
      . (Vineri, 27 august 2010, 12:22)

      demostene [anonim] i-a raspuns lui didi

      eu sunt printre fraierii care plateau contributii (ca pfa cu sistem real de impozitare) si acum sunt afectati de mizeria asta de ordonanta.... adica dupa ce ca le plateam la tot ce castigam, acum trebuie sa ma si duc sa depun declaratii, in 3 locuri diferite, de 3 ori pe luna. ce zici tu de dilema asta a mea? victima colaterala?
    • +5 (5 voturi)    
      tu te faci ca ploua! (Vineri, 27 august 2010, 12:22)

      bolovanul [anonim] i-a raspuns lui didi

      tu om cinstit ce esti, te faci ca ploua!
      peste tot se scrie ca adevarata problema este ca stai la coada 2-3 zile ca sa platesti fix 35 de bani. este cinstit comentariul tau, "om cinstit" ce esti ?
      • -1 (3 voturi)    
        Tu te faci ca ploua. (Vineri, 27 august 2010, 13:44)

        AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui bolovanul

        Am inteles ca se pot deja depune declaratiile online, sau prin posta, si plati taxele intr-un cont prin plata online, asa ca toata agitatia pe care o faceti acum nu este facuta decat de ciuda ca platiti si voi taxe ca tot prostu'.
        Toti sunt monumente de dreptate si intelepciune, dar cand ii pui sa plateasca serviciile de care beneficiaza (politia aia proasta cum este, sanatatea aia proasta cum este) se revolta. Sunt mai speciali.
        • +1 (1 vot)    
          la dumneata ploua si mai tare! (Vineri, 27 august 2010, 17:28)

          bolovanul [anonim] i-a raspuns lui AlinNeculai

          amice, oricum se plateau taxele alea. mai era si o regularizare, da' iti place matele sa faci pe desteptu pe net!
          1. poate acum sa fie o forma de simulare a platii on-line dupa ce a iesit scandalul asta!

          2. oare scandalul asta nu e binevenit ca poate se usureaza si situatia platilor celorlalte taxe?

          ps: repet inca o data - e vorba de modul de incasare al taxelor nu de neplata taxelor. e cinstit sa te te faci ca nu intelegi?
    • 0 (0 voturi)    
      si ce-ai fi vrut (Sâmbătă, 28 august 2010, 13:42)

      maya [anonim] i-a raspuns lui didi

      si fim toti filatoare si lacatusi?
      de faptnush de ce ma obosesc sa raspund...daca tu crezi ca drepturile autor sunt TOATE niste smecherii, ma indoiesc ca te duce mintea sa pricepi o iota din rgumentele unor oameni care sunt platiti pe drept in aceasta forma, si care NU AU DE CE sa sufere pentru ca statul a permis si permite si "smecherii" facute cu aceasta forma de plata.
  • +1 (5 voturi)    
    Demagogie curata... (Vineri, 27 august 2010, 11:54)

    worker [anonim]

    Biblotecile de astazi nu mai sunt cele de ieri... cartile scanate si disponibile on-line depasesc numaru celro disponibile in biblotecile clasice. Jurnalele stiintifice sunt toate on line. Bibloteca nu mai este in principal locul tinarului studios ci al cercetatorului interesat de probleme mult mai complexe. Biblotecarul nu mai este cel ce iti cauta cartea in bibloteca ci este cel care iti gaseste articolul in orice bibloteca clasica sau virtuala din lume si ti-l pune pe masa. Cladirile sunt frumoase dar internetul se misca mult mai repede... Draga Boc... tu fa bine de meri sub nuc si cauta-ti acolo eul..
  • +1 (5 voturi)    
    . (Vineri, 27 august 2010, 11:55)

    Reader [anonim]

    1) nu cumva evaziunea fiscala este in floare din cauza darilor pe care la ai de dat catre stat, si atunci incerci sa gasesti solutii alternative. ia incercati sa nu mai puneti atata presiune pe aia care produc sa vedeti cum va scadea si evaziunea.
    ia incercati sa cresteti nivelul de trai si veti vedea ca nu mai sunt cautate tigarile si alte bunuri de contrabanda.

    2) nu m-ar deranja sa platesc contributii sociale pentru a fi de folos unor oameni care chiar nu se pot descurca . dar atata timp cat platesc pentru a fi asistati niste vlajgani puturosi prefer sa nu. Nu mi se pare normal sa se faca atata propaganda sa se stranga voluntari in toata tara pentru a o curata de gunoaie, in timp ce puturosii de care ziceam mai sus stau si-si primesc bine mersi ajutorul social. Ia puneti-i la munca in folosul comunitatii, dar sa se vada, nu doar pe hartie.

    p.s.
    tot respectul pentru 'let's do it romania' si ne vedem pe 25 sept.
  • +3 (7 voturi)    
    cum? (Vineri, 27 august 2010, 11:56)

    bolovanul [anonim]

    nenea e rupt de realitate!
    1.cei care pierd vremea pe terase nu vor ajunge asa curand in biblioteci.
    2. principalul mijloc de informare este internetul. biblioteca se folosea in alt secol.
    3. nu incurajezi cultura tinand creatorii la coada la taxe.
    4. oare e asa de greu sa spuna: "organizararea colectariii taxelor este complet neprofesionista vinovatii vor fi sanctionati" ?

    ps: bibliotecile POT ramane o sursa de documetare valoroasa, insa eu vorbesc de mijlocul de informare principal.
  • +4 (6 voturi)    
    bai bocule ! (Vineri, 27 august 2010, 11:57)

    sorin [anonim]

    De ce dracu nu-i obligi pe patroni sa ii angajeze pe ziaristi si pe altii cu exceptia creatorilor si a artistilor doar pe carte de munca ? De ce ii protejezi pe patroni ? De ce nu-i executi silit si sa le puneti sechestru pe bunuri pe mogulii care au datorii de miliarde la stat ? Daca patronul nu vrea sa-mi faca carte de munca si se spala pe maini de ce sa fiu eu obligat sa-mi platesc contributiile daca nu sunt macar PFA ? De ce nu se reglementeaza cartea de munca, drepturile de autor si PFA ? De ce trebuie sa existe si carte de munca si drepturi sau numai drepturi la patron ? Sa fie totul pe cartea de munca si sa fie executati silit daca nu isi platesc datoriile la stat. Mie anii trecuti firma la care lucram mi-a retinut la sursa impozitul la stat, dar acum aflu cu stupoare ca timp de 2 ani nu mi s-au platit contributiile. Atunci unde-i dreptatea ? Si pe cine acuzi tu bai bocule de evaziune fiscala ?
  • 0 (6 voturi)    
    Protectie sociala (Vineri, 27 august 2010, 12:05)

    anonim [anonim]

    Legea dreptului de autor are niste prevederi foarte clare. (http://www.legi-internet.ro/lgdraut.htm).
    1. Art 3: trebuie sa creezi o OPERA (sa ramana ceva in urma)
    2. Art 9: stirile, textele politice, legislative NU SUNT SUBIECT AL LEGII DREPTULUI DE AUTOR.
    3. Art 64: Producatorul unei opere audiovizuale este "cel care furnizeaza mijloacele tehnice si financiare".

    Mai cititi si voi daca nu va e lene, pe scurt insa Boc are dreptate: nu orice stirista care citeste un prompter poate beneficia de drepturi de autor, cu atat mai mult cu cat prompterul nu-i de la ma-sa.
    Stirista ... are in dotare alte "mijloace tehnice", de la ma-sa cu sau fara adaos de silicon.

    Acum ca irealitatea e 90% in faliment si este deja acuzata ca plateste pe orice pe drepturi de autor, e alta discutie. Pacat de pleiada de actori care sprijina un demers fals.

    Cat despre protectia sociala, important este sa se dea doar cui are nevoie. E cu totul si cu totul alta discutie, aici important nu e motivul pentru care ceri bani ci cum ii cheltui.
    • +2 (4 voturi)    
      ba bine ca nu - mai studiaza (Vineri, 27 august 2010, 12:44)

      kapo [anonim] i-a raspuns lui anonim

      In DEX - reportaj - opera publicistica. Edoar un exemplu, vei vedea ca 80% din materialele jurnalistice se incadreaza in categoria drepturi de autor. In ce priveste Art. 64 din lege, daca juristii care au scris legea sunt agramati si inculti nu inseamna ca noi trebuie sa inghitim avioane, ci trebuie sa schimbam legea. Pai scenariul unei productii TV este sau nu drept de autor? Pai reportajul TV, definit de DEX ca opera, este sub incidenta legii sau se supune ART. 64 pentru ca e filmat cu camera televiziunii? Vezi cate aspecte sunt neclare? Un alt exemplu concret: eu incasez trimestrial drepturi de autor pentru ce scriu eu si tot trimestrial incasez drepturi de autor de la o editura pentru ce a scris tata, care e decedat iar eu am mostenit drepturile. Ce fac, platesc somaj si asistemta sociala pentru ultima parte a sumei? Legea spune ca DA, desi nu stiu cum poate tata(Dumnezeu sa-l odihneasca!) sa mai fie vreodata somer!
      • +1 (1 vot)    
        corect (Vineri, 27 august 2010, 14:47)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui kapo

        aceleasi argumente le-am invocat si eu ieri, insa le-am documentat cu extrasul din lege, respectiv cu art 64-72 din Legea nr 8/1996 cu modif si completarile ulterioare. In cauzl tau concret, daca e sa ne luam dupa ce spune codul fiscal, la categoria Venituri neimpozabile intra si mostenirile. Ori daca ai mostenit un drept de autor.... cum palaria lui boc sa platesti CAS pe un drept mostenit? Astia frizeaza ridicolul cu o seninatate monumentala.
    • -2 (4 voturi)    
      In dezordinea lasat de PSD-PNL, Boc vrea ordine (Vineri, 27 august 2010, 13:27)

      florian [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Boc este un om cinstit, nu ca Tariceanu sau Nastase. Vrea ordine in tara dezordinii, cu riscul de a deranja pe unii.
  • +2 (6 voturi)    
    Protectia sociala (Vineri, 27 august 2010, 12:19)

    ioio [anonim]

    De fapt, e hotie. Statul nu va mai avea bani de pensii peste vreo 30 de ani cand voi iesi eu la pensie din cauza imbatranirii populatiei. Practic, acum platim pentru ceva ce nu vom beneficia atunci. Nu va avea cine sa sustina atunci economia pentru a plati pensiile.
    Trebuie eliminata cauza imbatranirii populatiei prin motivarea cuplurilor sa faca copii. Motivare care nu se rezuma la o alocatie de x lei/luna, bani care se sparg intr-o zi la piata.Trebuie rezolvate problemele sociale. Eu de ex, am un copil, dar nu as mai avea curaj sa fac altul. Din cauza ca nu stiu ce e maine. Poate maine nu mai am bani de chirie (sau rata la casa, cine are).

    Numai ca problemele sociale nu se vor rezolva, nu exista un interes pt. asta. Exista doar interes de imbogatire. Nu e vorba doar de RO ci de sistemul global. Cine are sansa, traieste pentru a acumula cat mai mult (capital). Ceilalti muncesc la primii, pentru a supravietui.
    • -5 (5 voturi)    
      Yeah, right (Vineri, 27 august 2010, 13:48)

      AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui ioio

      Asta-i filozofie de 2 bani. Pana una alta, esti angajat, plateste-ti contributiile sociale, nu ma lua pe mine cu opera ca nu te cred. Ce-ti da tie dreptul cand ti se inbolnaveste copilul sa ti-l duci la un medic de familie platit din banii mei? Pune mana si plateste, lasa filozofiile ieftine!
      • +1 (1 vot)    
        medicul de familie e gratuit ? (Sâmbătă, 28 august 2010, 18:20)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

        ... eu am avut gratuit doar intrarea in cabinet ...
  • +3 (7 voturi)    
    Dl. Boc nu mai stati la terasa domnule! (Vineri, 27 august 2010, 12:22)

    Andy [anonim]

    "Practic suntem in fata la cea mai importanta..."
    "Biblioteca digitelizata..."
    Cultura e bagatelizata, domnule Boc.

    Bai prim ministrule, du-te bai baiatule la terasa si lasa pe altii la minister.
    Sunteti toti niste analfabeti si incapabili.
    Vladescu nu stie sa foloseasca un calculator si tu nu stii sa folosesti limba romana.
    Hai, multe succesURI!
  • 0 (4 voturi)    
    Sper ca dl.Boc (Vineri, 27 august 2010, 12:26)

    Pantera Roz [utilizator]

    plateste contributia pt.somaj.Pt. ca in curand va avea nevoie de ajutor de somaj.Fiindca nici dansul "nu creeaza,nu e autor cu adevarat".Ne creeaza doar nervi si e doar autorul balamucului din tara asta.Impreuna cu alt crizat...aaa,"creator".
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 27 august 2010, 12:32)

    Mefisto [anonim]

    Bai Boc,

    Protectie este cand dai o lege clara nu una care ma lasa pe mine la mana inspectorilor fiscali. Scrie in lege ca vrei sa platesc 90% contributii in loc sa bateti campii pe sute de pagini pline de aberatii neconstitutionale...dom' profesor.
  • +2 (6 voturi)    
    "protectie sociala"? (Vineri, 27 august 2010, 12:42)

    Codruta N [utilizator]

    Prin jefuirea oamenilor???!!!
    Cum separi "adevaratii creatori" de ceilalti? dupa apartenenta la Partid? Dupa cum sunt sau nu angajati la ICR si in alte sinecure?
    Ce idiot sinistru! De fapt nu cred ca-i idiot! cred ca e doar o javra, care stie FOARTE bine ce vrea!!!
    • 0 (0 voturi)    
      simplu, membrii Uniunilor ... (Sâmbătă, 28 august 2010, 18:21)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      ... creatori cu patalama :P
  • +3 (5 voturi)    
    somaj (Vineri, 27 august 2010, 12:58)

    Nela [anonim]

    Eu tot as vrea sa aflu cum se poate auto-declara in somaj un liber-profesionist. Cum s-ar putea descrie somajul unui notar, avocat, expert contabil, arhitect? Dar al unui zugrav, instalator etc. pe PFA? Somajul unui independent incepe de cind hotaraste el sa se prezinte la Fortele de Munca, pur si simplu?
    Domnu' Boc, poate ma lamuriti dvs. dupa ce va sfatuiti cu geniile din subordine.
    Sper ca intelegeti ca in mintea mea de evazionista inraita, eu acum coc planuri de a ma prezenta la Fortele de Munca (ca doar platesc contributii, nu?) si de a incasa somajul ala, dupa care voi continua sa lucrez la negru. Eh? Astept raspuns pe Hotnews, domnu' Boc; mersi anticipat.
  • +2 (4 voturi)    
    protectie sociala, zici bocule? (Vineri, 27 august 2010, 13:02)

    protejatu lu' peste [anonim]

    Cel mai destept articol pe tema asta l-am citit la

    http://capital.ro/articol/cat-ar-munci-o-pfa-pentru-pensie-completa-90-de-ani-138315.html

    Dar boc, din cauza micimii sale, n-are cum sa vada mai departe de "inaltimea" sa; iar aia din jurul sau nu sint capabili decit de "programele".

    In Germania(dar nu numai acolo), tocmai pentru a nu se ajunge la asemenea aberatii(descrise in articolul indicat), nu li s-a impus independentilor(existenzgrunder-ilor) participarea la sistemul de pensii.

    Asa ca boc sa mai lase gargara cu "protectia" lui; ei nu fac decit sa "indrepte" o aberatie printr-o aberatie si mai mare, facind "programele" pe genunchi. "Proetectia" lor cu forta are alt nume: tilharie.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum vor reactiona inventatorii ? (Vineri, 27 august 2010, 13:16)

    Dr.ing. Dan C. Badea [anonim]

    Inventatorii vor renunta la contractele de drepturi de autor, vor incheia contracte de "know - how" si nu vor mai plati taxele la Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci ! Bravo Guvernantilor ?
  • +1 (3 voturi)    
    Zau ??!!! (Vineri, 27 august 2010, 13:17)

    lili [anonim]

    Ia vezi, Dle Boc, ce zic in Gandul intelectualii care l-au sprijiit pe Dl Basescu in campania prezidentiala si datorita carora se spune ca a castigat primul mandat. Daca acesti oameni nu sunt credibili in ceea ce spun, atunci cine in tara asta mai este ??!!! Ei nu spun deloc aceleasi bazaconii precum cele spuse de Dl Boc.... DIMPOTRIVA.... dezamagirea lor este elocventa....Guvern de 2 bani jumate....
  • +2 (2 voturi)    
    O lege proasta (Vineri, 27 august 2010, 13:18)

    IonVasile [utilizator]

    O lege proasta, aplicata si mai prost. Acu pe bune, atata incompenta vezi mai rar.

    Dar pe de alta parte, sleatha asta de neplatitori de taxe, sunt multi frate --- ca de aia sunt cozile alea, nu stau autorii si mai stiu eu cine. Nu , stau aia care nu-si platesc taxele ca mine, se sustrag de la plata taxelor si dupa, vin aici sa se bata cu caramida in piept.
    • +1 (1 vot)    
      nu e incompetenta, e deliberat (Sâmbătă, 28 august 2010, 18:26)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui IonVasile

      ... in domeniile in care se fac multe PFA-uri criza de forta de munca calificata e la fel de mare ca in 2007; acum toti care erau pe PFA vor semna contracte pe bani mai putini si eventual la negru fara probleme; daca te interesezi care sunt firmele care folosesc cei mai multi contractori (PFA, SRL etc.) o sa te lamuresti ... e vorba de protectie: Ministerul de Finante ameninta, "angajatorul" protejeaza ... munca de echipa.
  • +2 (2 voturi)    
    sistem cretin ! (Vineri, 27 august 2010, 13:37)

    pepe [anonim]

    fiecare agentie are alte declaratii, alta baza de calcul pentru contributii chiar daca sunt ale aceluiasi minister(exemplu anofm si casa de pensii). ar trebui unificate si sa-si extraga fiecare informatiile de care are nevoie dintr-o singura declaratie,cat despre informatizat.... la medicul de familie te duci cu adeverinta de la angajator desi acesta depune lunar la casa de sanatate declaratii nominale ! si SIVECO ia banii !
  • +2 (2 voturi)    
    Si totusi... (Vineri, 27 august 2010, 13:47)

    xan [utilizator]

    Intotdeauna oamenii se revolta impotriva masurilor abuzive luate de stat, si pe buna dreptate. Dar de ce asa tarziu?? De ce doar in momentul in care te arde la buzunar iti dai seama ca ceva nu e bine, cand bulgarele a plecat de mult la vale si acum e mult prea greu sa-l opresti? De ce cand bulgarele s-a format, nimanui nu i-a pasat, fiecare preocupat doar de problemele lui?

    Statul nu face asta din placere sadica, ci pentru ca sistemul e incapabil sa-si reduca din cheltuieli iar bugetul a devenit nesustenabil si a ajuns la scadenta.

    Mai tineti minte cand v-ati plictisit sa tot cititi in presa despre inca un mega-tun dat statului de nu stiu care mega-smecher (sau mega-structura)? Erau banii vostri, si cand n-au mai fost bani, au furat pe datorie pentru ca de 20 de ani sunteti furati si ce era s-a dus repede. Acum trebuie sa platiti rata plus dobanda, si nu exista guvern care sa va poata absolvi de la plata...
  • +1 (1 vot)    
    Ciar daca are dreptate,a actionat prost. (Vineri, 27 august 2010, 14:41)

    mircea [anonim]

    Trebuia inasprit sistemul de acces la diverse servicii de interes public(sanatate,somaj,pensii,ajutoare sociale) pentru cei care nu cotizau in sistem de asemenea natura incat indivizii sa vina de buna voie sa se roage pentru a fi taxati.Bineinteles ca pentru asta trebuie o mediatizare sustinuta,clara si la subiect.Si iar spun ca Boc este si Primministru si purtator de cuvant si nu intodeauna foloseste expresiile cele mai bune pentru a nu permite retractorilor de la ralitatea tv si antene de a denatura evenimentele.Si daca o fac sa continue prin alte cai si mijloace.
    • +1 (1 vot)    
      mai aspru decat acum ?? (Sâmbătă, 28 august 2010, 18:28)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      ... sa-i impuste daca intra in curtea spitalului, sau cum ?
  • +1 (1 vot)    
    FGM Boc (Vineri, 27 august 2010, 14:52)

    Speedo [utilizator]

    FGM si FMM Boc
  • +3 (3 voturi)    
    abureala (Vineri, 27 august 2010, 14:52)

    deep [anonim]

    da da, ca mult te ajuta statu...
    boc nu pricepe ca nu avem incredere in stat? Muncesti zeci de ani si dupaia primesti fix nimic.
    PFA-urile acum platesc 10.5% din cat castiga pt pensii. Inainte plateau 33% dintr-o suma declarata fiecare cat vroia (peste salariul minim pe ec). Teroetic, daca esti norocos si beneficiarul serviciilor este o firma, si activitatea este declarata dependenta, si firma este de acord sa continue colaborarea platind ceilalti 20% in plus la sanatate, atunci esti un om fericit. Insa practic, nicaieri in romania nu se va intampla asta. Si ce se va intampla? Pai e simplu, PFA-urile vor avea o contributie la pensie intreita, adica vechimea se va pune proportional cu procentul, deci muncesti 3 ani ca PFA dar acumulezi doar 1 an vechime.
    Sunt curios cum o sa plateasca firma beneficiara de serviciile PFA-ului cei 20%, mai ales daca PFA-ul este la norma fixa...
    Pt mine un lucru este cert. Intentia guvernului a fost sa sparga foarta mici intreprinzatori in timp ce la buget, garantat vor ajunge mai putini bani.
    E o lovitura economiei in primul rand, si cetatenilor in al doilea rand, nu o forma de protectie cum zice Boc.
    Domnilor, sunteti penibili.
    • +3 (3 voturi)    
      ai pus punctul pe "i" (Vineri, 27 august 2010, 15:25)

      tara lu' papura [anonim] i-a raspuns lui deep

      evident ca ne conduc niste cretini.
    • 0 (0 voturi)    
      erata (Vineri, 27 august 2010, 16:06)

      deep [anonim] i-a raspuns lui deep

      "platind ceilalti 20% in plus la sanatate"
      la pensie vroiam sa scriu

      Inca ceva. Vad ca toti o dau cu cozile. Hai sa fim seriosi, asta e o inconvenienta, nu problema!
  • +2 (2 voturi)    
    - (Vineri, 27 august 2010, 15:19)

    altVasile [anonim]

    Fiecare pasăre moare pe limba ei. Hai să analizăm un pic cel spuse de Mr Boc:
    Premierul Emil Boc spune că va purta discuţii cu artiştii, autorii şi scritorii care vor să declaşeze greva fiscală pentru a le explica că această lege nu e îndreptată împotriva adevaraţilor creatori, ci împotriva celor care abuziv au folosit drepturile de autor.
    PRACTIC, Mr Boc recunoaşte că pentru a da în cei care se foloseau în mod abuziv de drepturile de autor, a scos mitraliera şi a dat în toţi. Doar astfel putea fi sigur că EVAZIONIŞTII NESUFERIŢI vor fi pedepsiţi. Că au mai fost vreo câteva sute de mii de victime colaterale, asta e - "à la guerre comme à la guerre". Îmi aminteşte de un caz istoric când unui general catolic i s-a adus la cunoştinţă că în zona unde urmau să facă "curăţenie" erau şi mulţi catolici, nu numai nonconformişti religioşi. Răspunsul său crud şi cinic a rămas în istorie: "Omoară-i pe toţi. Dumnezeu îi ştie pe ai săi!"
    Nu degeaba s-a spus că cei care uita istoria sunt condamnaţi să-i repete greşelile.
  • 0 (2 voturi)    
    corectie titlu (Vineri, 27 august 2010, 18:52)

    marcel [anonim]

    "Emil Boc: Introducerea contributiilor sociale la drepturile de autor reprezinta si o forma de protectie sociala " pentru bugetul de pensii si fondul de somaj, care sunt in deficit.
    Guvernul va crea o agentie cu funtionari platiti din bani publici, de culoare orange, ce va bonuri de ordine la emigrare, pentru a nu speria alte state cu exodul romanilor. Printr-o OUG desteapta vor avea prioritate cei carora nu le mai putem plati pensii, alocatii, medicamente compensate, alocatii...etc.Noi vom pleca ultimii pentru ca mai avem de terminat 2 - 3 licitatii cu borduri.