Ambasada SUA si Banca Mondiala vor sprijini refacerea sectiei de la Maternitatea Giulesti

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 26 august 2010, 21:27 Actualitate | Esenţial


Ambasada SUA si-a exprimat disponibilitatea de a oferi ajutor pentru refacerea sectiei distruse de incendiu la Maternitatea Giulesti. Totodata, reprezentantii Bancii Mondiale au propus o evaluare a sistemului sanitar, nu doar la nivelul Bucurestiului, ci la nivelul intregii tari, printr-un proiect de restructurare tehnico-economica a acestui domeniu.

Ei au propus ajustari in furnizarea serviciilor, care, potrivit raportului prezentat de Banca Mondiala, ar trebui sa includa rationalizarea serviciilor medicale spitalicesti si a serviciilor ambulatorii, articularea retelelor de servicii de sanatate, reglementarea adecvata, de la ghiduri clinice, la norme de acreditare si cai de ingrijire, centre de diagnostic si tratament ambulatoriu.

Potrivit unui comunicat al Primariei Municipiului Bucuresti, citat de Agerpres, s-a stabilit de comun acord ca municipalitatea sa puna la dispozitia partii americane, in urmatoarele zile, informatiile detaliate privind reconstructia sectiei de terapie intensiva de la Maternitatea Giulesti pentru a se identifica modalitatea concreta de acordare a sprijinului.

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, s-a intalnit joi cu reprezentanti ai Ambasadei SUA la Bucuresti si cu cei ai Bancii Mondiale, care au propus variante de sprijin pentru Administratia Spitatelor in procesul de refacere a sectiei afectate de incendiul de la Maternitatea Giulesti si pentru imbunatatirea sistemului sanitar romanesc.

Cinci bebelus au murit si sase sunt raniti grav in urma incendiului produs in 16 august, in Sectia de Terapie Intensiva prematuri de la Maternitatea Giulesti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















885 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    M-am gandit si eu la solutii (Joi, 26 august 2010, 22:25)

    Simona [anonim]

    In cazul ca poate citeste cineva si se inspira, m-am gandit si eu la niste solutii de-a lungul timpului:

    1. Un sistem asemanator cu cel al asigurarilor private. Pentru că într-o clinică privată nu iţi trece prin cap ideea sa dai şpagă, tocmai pentru că esti constient că platesti serviciile medicale.

    Din procentul care se plăteste din salariu pentru CAS o parte să se platească în continuare din salariu iar o parte sa fie un contract individual cu spitalul/policlinica unde fiecare merge sa faca acum consultaţii.

    Plata catre spital să se facă de către fiecare prin contract individual, pentru că e responsabilitatea mai mare în felul acesta. Spitalele pot oferi servicii de nivel diferit - de baza pentru cine nu are multi bani de investit, premium pentru cine vrea tratament preferenţial.

    Suma obţinută de spital in felul acesta ar trebui sa revină spitalului pentru plăţile consumabilelor şi pentru o parte din plata salariilor. O parte poate merge spre casa de asigurari de sănătate, pentru cheltuielile care revin casei de asigurari de sănătate in spital.

    Cei care nu vor avea un asemenea contract vor plăti orice consultatie din buzunar, la fel cum se face acum la clinicile particulare.

    Nu cred ca vor fi mulţi care nu îşi vor face asigurarea respectiva de sănătate, pentru că dacă nu vor avea contract cu un spital nu vor putea să îşi ia concediu medical sau vor plăti orice consultatie integral din buzunar. Un alt avantaj pe care il vad eu este că spitalul va funcţiona ca un prestator de servicii, dacă nu atrage asiguraţi nu va avea fonduri şi va fi obligat sa se inchidă.

    Consultaţiile de urgenţă trebuie să fie in continuare gratuite. Trebuie reglementat ce anume e urgenţă iar cei care nu sunt urgenţe (nu se aplică şi copiilor) vor trebui sa platească consultaţia.

    Spitalele in care oamenii sunt internaţi şi sunt trataţi gratuit acum vor functiona în continuare cu fonduri de la casa de asigurari de sănătate ca şi până acum.
  • -1 (1 vot)    
    alte solutii (Joi, 26 august 2010, 22:26)

    Simona [anonim]

    In spital ajung oameni bolnavi sau parinti cu copii bolnavi. Am observat mai multe lucruri cu ocazia ultimei mele experiente de internare intr-un spital de copii: oamenii fac tot felul de lucruri care dauneaza sanatatii copiilor, si medicii nu sint interesati sa le explice oamenilor cauza bolilor, ci se concentreaza exclusiv pe vindecarea lor. Nu tot timpul bolile sint cauzate de parinti, dar unde sint medicul nu spune nimic.


    In Romania nu exista educare pentru profilaxie si medicii nu sint abordabili pentru sfaturi, desi ar fi primii in masura sa le dea.

    Eu as face un program de educare pentru profilaxie in spitale. Unul sau mai multe cadre medicale sa mearga pe la fiecare din cei internati, sa il intrebe care e stilul de viata sau cum se ocupa de copii, sa ii atraga atentia asupra obiceiurilor proaste. La fel parintilor, as merge la fiecare parinte sa il intreb cum isi hraneste si cum isi creste copilul si as atrage atentia asupra greselilor. Unii parinti pur si simplu nu constientizeaza daca fac ceva rau, toti parintii sint bine intentionati. Doctorii ar trebui sa fie mai concentrati pe a sfatui parintele sau bolnavul cum sa se poarte ca sa nu mai fie bolnav, in loc sa se multumeasca cu vindecarea bolii.

    Programul asta sa inceapa cu cei internati in spital. Cred ca nu ar fi o incarcare prea mare pentru cadrele medicale cu asta.
    • 0 (0 voturi)    
      profilaxie (Joi, 26 august 2010, 23:22)

      mse [anonim] i-a raspuns lui Simona

      Am lucrat in sistem....si am plecat.Profilaxie e un termen tota; strain in sistemul medical romanesc si se incepe din scoala si din afara spitalului, tocmai pentru a prevenii imbolnavirile si a usura'sistemul' de ce poate fi eviat print-r educatie corespunzatoare :scoli, reviste , famile, ingrijire primara(dispensar) si abia la sfarsit spitalul. ca sa nu mai spun ca trebuie facuta de asistenta nu de doctor . Si din nou ne intoarcem la educatie si cum se face ea in scolile sanitare sau cum se mai numesc acum.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce tot mai intreaba... (Joi, 26 august 2010, 22:30)

    samurai [utilizator]

    aia de la ambasada cum sa ajute? Sa scoata 4-5 milioane de parai si stiu ai nostri cum sa-i "distribuie".
  • 0 (0 voturi)    
    Radacina .... (Vineri, 27 august 2010, 0:00)

    Leather Apron [anonim]

    SUA si Banca Mondiala mai bine ar finanta de la A la Z informatizarea sanatatii si ar preda un sistem complet si performant "la cheie" cu bani suficienti inclusiv pentru personalul de administrare si intretinere, externalizarea servciilor, olutie de dezastru, etc . Ar fi un impuls si un imbold pt celelalte ministere in programul e-guvernare si ar sprijini cu ceva temelii durabile medicnia romaneasca si lupta impotriva coruptiei, a fondurilor deturnate si risipite inutil, ar minimiza malpraxisul, si ar impiedica mii de alte cazuri similare prin call center si suportul deciziei.

    Daca vor intradevar sa ne ajute, daca ne vor cu adevarat in EU sa nu ne mai arate altii cu degetul, etc ar putea sa faca macar atat pentru noi si amaratii din tara asta. Ar incuraja si medicii sa nu se mai care din tara ... ar face mult bine sistemului sanitar din Romania.

    Prin exemplul unui asemenea sistem ar impulsiona si celelalte ministere si in final poate se va schimba ceva adevarat si in tara noastra!

    Ca sa pretind un vis in E-Romania ar fi prea mult a viez ca USA si Banca Mondiala ar baga bani intr-un sistem performant, integrat si la cheie!

    Dar macar in sanatate sa bage banii .... daca intradevar iubesc Romania si nu sunt niste ipocriti!
  • +1 (1 vot)    
    Dear embassy... (Vineri, 27 august 2010, 4:06)

    citizen [anonim]

    Wasted money,if they fall in romanians hands:))
  • 0 (0 voturi)    
    Un studiu,un proiect (Vineri, 27 august 2010, 16:44)

    Stepanida [utilizator]

    Bineinteles ca cei din jur te ajuta,daca te ajuti si tu!Asa e in viata!Sa speram ca Oprescu va gasi niste angajati temeinici in Primarie care sa elaboreze un proiect viabil!Ca de,nu te poti duce la ditamai oamenii ,cu tema nefacuta,nu?