VIDEO Statul roman a pierdut un proces cu Rompetrol

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Miercuri, 25 august 2010, 20:19 Actualitate | Esenţial


Avocata Ana Diculescu Sova, reprezentanta uneia din cele trei case de avocatura angajate de Rompetrol, a declarat ca ieri, 24 august Ministerul de Finante a pierdut procesul intentat Rompetrol. Este vorba despre solicitarea Ministerului de a bloca majorarea de capital social a companiei. Aceasta a mentionat ca decizia poate fi atacata cu recurs in termen de 5 zile. Vezi explicatia integrala.



HotNews.ro a solicitat Ministerului de Finante un raspuns legat de intentia de a face, sau nu, recurs la aceasta decizie. Vom reveni cu informatii de indata ce acestea vor fi disponibile.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3315 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Exista si recurs (Miercuri, 25 august 2010, 20:35)

    denvarel [utilizator]

    Prima instanta a decis, poate Ministerul de Finante va trimite si 2 avocati la recurs...
    • 0 (0 voturi)    
      sper sa aiba succes la recurs (Miercuri, 25 august 2010, 22:01)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      in comunicat se plang kazahii ca statul a angajat 2 din cele mai mari 5 case de avocatura :))
  • -3 (3 voturi)    
    Clar ca la pierdut (Miercuri, 25 august 2010, 20:37)

    HESS [utilizator]

    La cat interes au politicienii .La cat ii doare de tara asta.Peremi-se ca si in cazul Bechtel sau altul statul a pierdut posibilitatea de a repara lucruriile.
    Ce proces ce cacat.Ca Chavez.Le dai termen.Fac pe prostii armata si nationalizare cu puscaria pt toti cei care au participat la jaful si escrocarea statului in cazul Petrom.Cu lugu-lugu si sarumana nu merge cu pungasii.Interesul national ,bunastarea per total a natiunii e mai importanta ca toate.
    • +1 (1 vot)    
      mda (Miercuri, 25 august 2010, 20:59)

      alex [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Ce treaba au politicienii cu un caz care se judeca in justitie? Sau ti se pare corect ca pentru "interesul national, bunastarea per total a natiunii" sa lasam naibii justitia doar ca sa mai ciupim niste bani.

      Din nenumarate experiente iti pot spune ca statul negociaza prost asemenea contracte (din cauza coruptiei sau a neprofesionalimului personalului- comparat cu cel din multinationale) asa ca in justitie e probabil ca statul va pierde.
      • +1 (1 vot)    
        Justitia e politizata (Miercuri, 25 august 2010, 22:04)

        HESS [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Si aservita politicului.Iti imaginezi ca o firma care pune mana pe un segment al unei industrii cu ajutorul unui politician care trage firele asa incat sa-i fie lui bine si partidului ,va pierde in instanta.Daca cauti bine poti gasi un punct slab intr-un contract.Si daca nu pur si simplu sa iei lucrul de la x si y.Cel care da si cel care primeste.Si mergi pe fir.O singura neregula e de ajuns sa pui sechestru ori pe averea lui Patriciu si celo care au fost mana in mana cu el.Nu ai legea ,o scoti o faci.Treaba e sa ai avocatul potrivit si interesul.Nu prea cred ca se doreste asta.Sant poate prea multi implicati in marsaviile astea.Dar poate intr-o zi .
      • +1 (1 vot)    
        Justitzie ? (Miercuri, 25 august 2010, 22:51)

        dan [anonim] i-a raspuns lui alex

        Justitzie ?,care justitzie nenicule,sau te crezi intr-o tzara a CE.Nu ai intzeles,pana acuma ,ca la noi nu exista nici un fel de justitziesi ca asta este principala cauza ca ne balacim in noroi?
    • -2 (6 voturi)    
      Patriciu,parintele natiunii ! (Miercuri, 25 august 2010, 22:45)

      dan [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Nu statul a pierdut ,ci noi totzii,intregul popor.Alde Patriciu ne-a mai tras,indirect ,o tzeapa.Si ca rasplata,la alegeri,ii vom vota partidele slugi pnlpsd .Vezi sondajele.
  • +3 (9 voturi)    
    Este bine de stiut (Miercuri, 25 august 2010, 20:43)

    Rammy [anonim]

    Aceasta Sova este mama deputatului PSD Dan Sova.E cumva o coincidenta sau tentaculele Patriciu via Nastase sunt cam multe?
    • 0 (4 voturi)    
      da oarecum (Miercuri, 25 august 2010, 21:15)

      dfx [anonim] i-a raspuns lui Rammy

      Dan- Doru Şova este fiul adoptat prin căsătoria cu Coman Şova, fost ziarist la "România Liberă" a domnei avocat Ana Dinculescu- Şova, clasată pe primele locuri în "Top 100 femei de succes" şi "Top 300"- cei mai bogaţi români.
    • -1 (3 voturi)    
      "Aceasta Sova" este cel mai bun avocat... (Miercuri, 25 august 2010, 21:19)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Rammy

      Sau unul dintre cei mai buni avocati din Romania. Dna Sova lucreaza la o mare firma de avocatura NNDKP, cea mai mare firma de profil de pe piata locala. Profesionista de nota 10. Cititi referinte despre ea, merita.
      • -1 (1 vot)    
        Pentru profesionisti jos palaria (Miercuri, 25 august 2010, 22:19)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui lili

        !
    • +3 (3 voturi)    
      De ce nu ma mira? (Miercuri, 25 august 2010, 21:42)

      Denvarel [anonim] i-a raspuns lui Rammy

      Poate ca PSD este mai interesat si decat PNL de soarta acestor bani
      Am uitat, lor le pasa doar de dreptatea sociala. Sa fie bani de pensii, daca le mai iese si lor inca o data pe atat este chiar perfect.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu exista (Miercuri, 25 august 2010, 22:09)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

      Coincidente.Nu se vrea scoaterea la iveala a matrapalzacuriilor Nastase -Patriciu si restul gastii.
      • 0 (0 voturi)    
        Dar te-ai intrebat.. (Joi, 26 august 2010, 10:42)

        frankestain [utilizator] i-a raspuns lui HESS

        ...de ce nu se vrea scoaterea la iveala a matrapalzacurilor Nastase-Patriciu?
        La restul ,,gasti" trebuia sa continui ,dar lipsesc multe piese din acest puzzle de care noi talpa societati nu o stim,si nu o vom sti niciodata.
        Si stii de ce ca nu VOR EI cei de la PDL.PSD.PNL etc etc etc
    • -2 (2 voturi)    
      Probabill... (Joi, 26 august 2010, 9:30)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Rammy

      ... ca e mai bine sa ai un parinte milionar si care a lucrat toata viata la stat [sic!] decat un avocat reputat ... EBa spre exemplu are origini mai "sanatoase" decat Dan Sova ...
      • 0 (0 voturi)    
        Acest Dan Sova (Joi, 26 august 2010, 11:27)

        Rammy [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Anul trecut cand au fost la guvernare,casa lui de avocatura,a avut contracte cu statul.Stie sa strige la latrine ca vai Doamne pedelistii au contracte are cu acelasi stat.Dar pe el nu se vede?Nu m-ar mira ca si mama lui vitrega sa beneficieze si ea de vreun contract tot cu statu.
  • 0 (0 voturi)    
    La pace (Miercuri, 25 august 2010, 22:33)

    M816 [anonim]

    Fratilor, treaba sta cam asa :
    1 KMG daca a fost inselat sau nu de Patriciu , oricum , trebuie sa dea la pace cu statul roman , ptr termene de scadenta si clauze .
    2 E mult mai bine ca Pem sa fie vie si fuctionala ca doar asa se alege statul cu taxe lunare sigure si loc uri de munca la slariatii Pem-ului .
    • 0 (0 voturi)    
      Tot ce spui e diversiune. (Joi, 26 august 2010, 13:09)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui M816

      Pentru-ca tot nu mai are putere exceptia de neconstitutionalitate,trebuie reluate urgent procesele Nastase,Patriciu,Tariceanu si sa vedeti cum scot asti banii.Nu stiu daca Patriciu a vandut Petromidia cu tot cu datorii,dar el este dator statului.Nastase si Tariceanu, stiu ei de ce trebuie sa plateasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Statul a pierdut... (Joi, 26 august 2010, 16:40)

    frankestain [utilizator]

    ....de parca ar fi singurul proces pierdut de Stat.Intrebarea se pune care Stat pentru ca statul este format din EI.