VIDEO KazMunaiGaz se considera gradinarul care a salvat pomul fara roade - Rafinaria Petromidia

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Miercuri, 25 august 2010, 20:14 Actualitate | Esenţial


Dimitry Grigoryev
Foto: Hotnews
Dimitry Grigoryev, reprezentantul Grupului Rompetrol a explicat miercuri, 25 august intr-o forma plastica felul in care vede relatia dintre companie si statul roman. Potrivit acestuia, compania kazaha este un gradinar care a cumparat pe bani multi un pom neingrijit, a investit pentru a-l creste si inca asteapta sa faca mere. Statul roman cere acum "banii pe care ar putea sa-i obtina daca ar vinde merele". Acesta a mentionat ca "piata s-ar resimti puternic daca Rafinaria ar trebui inchisa pentru o perioada mai lunga".

Vezi explicatia integrala (in limba engleza)

Grigoryev a precizat ca undeva in septembrie-octombrie, potrivit unor reglementari din domeniu, Rafinaria va trebui inchisa pentru verificari si reinnoirea unor licente de exploatare - o procedura la care sunt obligate toate rafinariile, odata la 4-5 ani. Acesta considera ca piata deja se resimte, in perspectiva inchiderii temporrare si ca se va resimti puternic daca ar trebui sa ramana inchisa pe o perioada mai lunga.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1892 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    In UE datoriile se platesc la scadenta (Miercuri, 25 august 2010, 20:32)

    denvarel [utilizator]

    In Kazahstan poate mai functioneaza regulile care erau si in Romania odata. Daca PDL ul vrea credibilitate sa puna seaua pe Kaz Munai prin Ministerul de Finante. Impusca nu 2 ci 3 iepuri dintr-un foc: face rost de bani la buget, baga PNL in faliment si castiga capital electoral si de incredere. Asa in treacat trimite si un glont pe la urechea PSD ;)
    • -2 (2 voturi)    
      pai si Romania face parte din UE? (Miercuri, 25 august 2010, 22:50)

      Bogdaqn [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      in UE beneficiezi de drumuri/autostrazi, servicii medicale, pensii, salarii...dar si de respectarea legilor in vigoare...cand ai te-ai luptat ultima oara cu birocratia din Romania?

      PS. PDL-ul nu mai are de mult credibilitate....nu am vazut/simtit nicio masura coerenta din partea lor, ne taram pe jos ca poate reusim sa scapam de raie (efectele crizei financiare) sau poate ca ii va fi mila licuriciului american si va veni intr-un final sa ne salveze...
    • +1 (3 voturi)    
      Ce ma mira pe mine (Miercuri, 25 august 2010, 23:15)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      e ca paturiciu si toti alcoolitii liberali se dadeau mari ca maaaamaaa ce au facut ei la Petromidia...
      Ce realizari au iezecutat ei.....
      Unde e realizarile, care le/am avut?
      Pe ei PDL, pe Kaz, pe PNL, pe paturiciu....
      Tare, apasat si cu greutate!
      Sa moara!
      Si daca se poate sa se mai ingusteze putin si guitatul pesede-pece!
      Abia apoi ati putea deveni credibili!
      Pana atunci....
    • -3 (5 voturi)    
      - (Joi, 26 august 2010, 1:38)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      In UE daca ai datorii si esti unul din marii contribuabili statul vine si te mai imprumuta ca sa te ajute sa iesi din impas.

      Singura diferenta aici este ca Rompetrol nu a acumulat aceste datorii de cand a fost privatizat, el a fost preluat cu o creanta a unor tari arabe, care ar fi trebuit sa plateasca in petrol aceste sume dar nu pot pentru ca este impus embargo. PDL face aici un mic joc, ca sa discretiteze.

      Ce nu mai mentioneaza PDL-ul este ca Patriciu a preluat o rafinarie, nu un lant de benzinarii.

      De cand a fost preluat, Rompetrol a investit sume imense de bani(mult mai mult decat datoria catre stat) ca sa creeze lantul de benzinarii pe care il vedeti acum in tara si a angajat mii de oameni.

      Asa ca oameni buni ce preferati, Rompetrol in faliment ca sa isi plateasca datoria si angajatii Rompetrol sa devina o povara a statului, sau Rompetrol sa plateasca esalonat datoria dar sa se poata dezvolta in continuare?
      • +1 (1 vot)    
        prefer sa plateasca (Joi, 26 august 2010, 8:50)

        vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        nu doar sa se faca.
        iar faza cu benzinariile de care zici ma lasa rece. ca multe or fii operate in franchiza.
  • +7 (7 voturi)    
    Pom neingrijit (Miercuri, 25 august 2010, 20:42)

    Marian [anonim]

    Daca luati pomul neingrijit pe bani multi de la stat mai intelegeam...asa ce vreti acum, pasuire ca v-a tras patriciu teapa? Stiati foarte bine de datoria asta de cand ati cumparat rompetrolul si tot i-ati dat o gramada de bani.
    • +3 (3 voturi)    
      KMG ne cred prosti. (Joi, 26 august 2010, 11:37)

      Rammy [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Adica a luat rompetrol pe pierdere,ca sa ce?Sa piarda si ei.Niste mincinosi ordinari.Nu cumparau nimic daca stiau ca nu iese nici un profit.Asa ca ciocu mic domnule KMG.Pune mana si plateste datoria .Statu te-a pasuit 7 ani.Nu veni sa plangi ca un las ca nu ai bani,ca ai pierderi....NU TE CREDEM.
  • +3 (5 voturi)    
    una din 2 (Miercuri, 25 august 2010, 20:53)

    Radu [anonim]

    Sau e prost ori se face?
    Toata lumea isi da seama ca se face.
  • +2 (2 voturi)    
    b (Miercuri, 25 august 2010, 21:07)

    marrus [anonim]

    statul trebuie sa ia banii sau compania.nu trebuie sa fie slab.ce daca a pierdut un proces.compania este datoare,sa plateasca ,nu sa negocieza daca sa plateasca sau nu
    • +1 (1 vot)    
      ...sau poate caii de la bicicleta... (Miercuri, 25 august 2010, 22:58)

      C [anonim] i-a raspuns lui marrus

      citeste si abereaza-te dupa...

      Art. 1. - Creantele bugetare reprezentand taxa pe valoarea adaugata, accize, contributia la Fondul special al drumurilor publice, precum si majorarile de intarziere, dobanzile, penalitatile si penalitatile de intarziere, datorate si neachitate de catre Societatea Comerciala "Rompetrol Rafinare" - S.A. Constanta la data de 30 septembrie 2003, urmeaza regimul juridic prevazut de prezenta ordonanta de urgenta.

      Art. 9. - Investitorul care detine pachetul majoritar de actiuni al Societatii Comerciale "Rompetrol Rafinare" - S.A. Constanta are drept de preferinta la cumpararea actiunilor rezultate din conversia prevazuta la art. 7. Dreptul de preferinta se poate exercita pentru intregul pachet de actiuni rezultat din conversie sau pentru parti din acesta.

      http://www.adevarul.ro/financiar/OUG_118-2003_privind_masuri_pentru_reglementarea_unor_obligatii_bugetare_ale_Societatii_Comerciale_-Rompetrol_Rafinare-_-_S-A-_Constanta_ADVFIL20100824_0005.doc

      PS. recomandare pe viitor, inainte de a deschide gura, informeaza-te...e pacat sa persisti in populismele astea ieftine..
      • 0 (2 voturi)    
        Esti o vuvuzea! (Joi, 26 august 2010, 8:53)

        Denvarel [anonim] i-a raspuns lui C

        Dreptul de preemtiune apare dupa conversia in actiuni si in consecinta articolul 9 nu poate fi invocat inca pentru ca nu este facuta conversia. Procesul are alt obiect: dreptul petromidia de a mari capitalul social chiar inainte de data scadentei obligatiunilor buclucase. In acest proces Gaz Munai incearca sa ramana majoritar chiar si in cazul in care se face conversia integrala! E singura lor portita de scapare pentru ca Romania nu le poate prelungi contractul de imprumut printr-o conversie partiala pentru ca asta ar insemna un ajutor de stat echivalent cu obligatiunile ramase.
        PS cand mai postezi fumigene spune si cati bani ai luat. Eventual si de la cine.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce prevede actul de cumparare ? (Miercuri, 25 august 2010, 21:09)

    judex [anonim]

    Scria negru pe alb ca rafinaria are o datorie de 600M la statul roman ?
    1) Daca da, Patriciu a fost onest, iar Kaz trebuie sa plateasca.
    2) Daca nu, Patriciu v-a tras o teapa, iar Kaz este o companie in care de afaceri se ocupa diletanti, pentru ca eu cred ca o datorie istorica asa ade mare nu putea fi trecuta cu vederea, mai ales ca scadenta era la un an de la instrainare. CONCLUZIE: daca MunaiGaz crede ca rafinaria face mai putin acum, in 2010, sunt liberi sa o scoata pe piata, poate o rascumpara chiar creditorul roman, in contul datoriei. As pune pariu, insa, ca lui Grigoriev nici nu-i trece prin cap sa vanda RomPetrol, dar se tiganeste in spranta unei amanari de la plata, stiind ca Justitia UE penalizeaza drastic abaterile contractuale.
    • +1 (5 voturi)    
      Si Geoana plateste ? (Miercuri, 25 august 2010, 22:23)

      georgio [anonim] i-a raspuns lui judex

      Pai ei sunt cumparatori de "buna credinta" aveau de la Geoana in scris ca le iarta datoria. de ce credeti ca a facut Geona vizitele alea la Moscova pe banii Rompetrol ? Sa dea asigurari Kaz ca le va ierta datoria asta era pretul platit pentru finantarea campaniei electorale de catre Patriciu. Din pacate pentru Kaz a pariat pe tabara gresita si acum trebuie sa plateasca.
  • +3 (3 voturi)    
    fara solutie (Miercuri, 25 august 2010, 21:16)

    mistydo [utilizator]

    Situatia este fara solutie? Da ,Kazahstanul a luat pe multi bani pomul, dar nu de la stat. Altul s-a imbogatit peste noapte si ne da acum lectii de moralitate in Adevarul. De fapt nici nu a platit impozit pentru drept de hotoman....Poate sa-si inregistreze smechereala , sa mai castige si de la urmatorii sacali...
  • +3 (3 voturi)    
    Statul român... (Miercuri, 25 august 2010, 21:35)

    Adrian [anonim]

    Eu văd lucrurile altfel, timp de 11 ani am cotizat ca un naiv la bugetul de stat, pe parinţii pensionari îi ajut eu cu bani, plătesc din greu pentru grădiniţa copiilor (copilul mai mare îl am la o grădiniţă de stat la care plătesc zilnic 12 lei mâncare plus alte activităţi, fetiţa o am la o gradiniţă particulară pentru că la stat, ăla căruia îi dau eu bani de 11 ani, nu o primesc decât de la 3 ani şi ea nu-i are încă), pentru îngrijirea medicală mă duc şi platesc toate analizele ca să fie gata mai repede, firma la care lucrez îmi plăteşte asigurare medicală la o clinică privată, când plec din Bucureşti spre Piteşti autostrada este distrusă, când merg prin Bucureşti e plin de gropi, când am "treabă" cu funcţionarii statului pierd foarte mult timp pentru că fie nu-şi fac treaba bine, fie nu au calculatoare, etc. aşa că eu trebuie să plătesc mereu din ce-mi rămâne după ce dau taxe statului pentru chestii pe care statul ar trebui să mi le asigure în baza taxelor pe care le plătesc aşa că mă gândesc de ce să mai plătesc. Revenind la situaţia Rompetrol este clar că nu e în regulă ce încearcă kazahii dar, sincer, banii aia nu ne vor ajuta cu nimic, se vor scurge în buzunarele celor care ne "conduc" de 20 de ani şi noi o să rămânem cu buza umflată. Aşadar, mai bine să îi recuperăm peste 4-5 ani când sper din suflet să dispară mare parte din monştrii conducători şi poate vin nişte oameni mai responsabili.
  • +1 (1 vot)    
    Adica va urma un drept la replica de la Patriciu? (Miercuri, 25 august 2010, 21:55)

    traian [anonim]

    Daca pomul era fara roade inseamna ca pomicultorul de la care astia au cumparat este cam amator.Asta ca sa fim eleganti.Si atunci de unde apetitul pentru sfatosenii in afaceri si in politici macroeconomice pe care il manifesta Patriciu.
    Dincolo de aceasta intrebare eu inclin sa cred ca Patriciu nu este deloc amator in lumea afacerilor.Mai clar,astia noi incearca sa se dea raniti cand este vorba de bani.Si procedeaza in consecinta.Statul roman ar trebui sa fie ferm.Va fi,nu va fi,vom vedea...
  • 0 (2 voturi)    
    Cum coboara romanul din copac... (Miercuri, 25 august 2010, 22:43)

    Bogdan [anonim]

    Mai baieti, noi nu am fost niciodata in stare sa coboram din copaci in toata istoria noastra ...e usor sa stai frumos pe o creanga si arunci cu pietre...daca reusesti sa faci ceva valuri e perfect, te va vota/crede poporul care te agiti pentru interesul lui...

    in concluzie, exista o lege, daca ceea ce cer/ofer e inafara acesteia ii executi, atata timp cat isi respecta obligatiile din contract, facem figuratie pe aici...

    ps. totusi sa nu uitam ca sunt un jucator destul de important atat pentru bugetul de stat cat si pentru economia interna...nimeni nu se agita ca redeventa petromului e batuta in cuie pana in 2014, ca am sters o datorie de 14 milioane euro a fordului - noul proprietar al daewoo craiova si ca am acceptat amanarea cu un an a obligatiilor acestuia din contractul de privatizare, etc...

    ps. pt. vuvuzelele portocalii - cum ramane cu rafo, cu garantarea din banii publici a unui credit de 330 milioane euro?Macar in cazul de fata stim foarte clar cine e unicul actionar al Rompetrolului, oare la rafo cine o fi? Ucrainei, rusi sau poate tot patriciu?:)

    ul
  • +2 (2 voturi)    
    sa vedem cine a aprobat aceasta lege... (Miercuri, 25 august 2010, 23:20)

    Bianca [anonim]

    Ordonanta de Urgenta emisa de Guvern - 118/2003

    avizata de consiliul concurentei

    ratificata de parlament
    http://m.cdep.ro/caseta/2005/02/03/pl04081_se.pdf

    si

    aprobata prin decret " Decrete semnate de preşedintele Traian Băsescu:

    Preşedintele României, Traian Băsescu, a semnat astăzi, 6 aprilie 2005, următoarele decrete:
    ..
    Decret privind promulgarea Legii pentru aprobarea OUG nr. 118/2003 privind unele măsuri pentru reglementarea unor obligaţii bugetare ale Societăţii Comerciale “Rompetrol Rafinare” - SA Constanţa
    ..
    http://2005.informatia.ro/index.php?name=News&file=article&sid=95641
    • -1 (3 voturi)    
      Si ce are s . . a cu prefectura! (Joi, 26 august 2010, 8:35)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Bianca

      Presedintele semneaza ca reprezentant al statului si este obligat sa semneze. Poate returna eventual o singura data un document si daca emitentul insista trebuie sa-l semneze. Cine este emitentul?
      • +2 (4 voturi)    
        pixelu (Joi, 26 august 2010, 9:38)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

        da, stim, pixelu albastru ...base e curat ca lacrima
        • -1 (1 vot)    
          Paturiciu (Joi, 26 august 2010, 21:41)

          Serje [utilizator] i-a raspuns lui geo12

          Ce e rau ca i-a scutit de datorii la ora aceea !? E o treaba curenta. N-am auzit sa se fi refuzat la alte firme aceasta scutire. Problema este de ce s-a intamplat pe urma.
  • +1 (3 voturi)    
    si cu banii luati (Miercuri, 25 august 2010, 23:24)

    Serje [utilizator]

    Munai Kaz o fi primit asigurari ca vine Geoana la putere si nu mai trebuie sa achite datoria. S-o faca uitata. Ca unii mai prosti de felul lor sunt invatati sa manance mai putin, sa consume mai deloc.
    Ne-au luat de fraieri si Paturiciu si Munai Kaz. Sa vedem pe unde vor scoate camasa actualii guvernanti. In locul lor eu i-as lua chiar de la Paturiciu mai ales ca spunea chiar el ca este de acord sa dea ceva taxa pe avere. Asta e 600 milioane de dolari nici nu sunt prea multi pentru un mafiot care se respecta. Cu mult respect sa dea banii.
  • +1 (1 vot)    
    De ce vroiau PSD si PNL caderea guvernului. (Joi, 26 august 2010, 13:27)

    mircea [anonim]

    PSD si PNL vroiau caderea guvernului nu in iunie sau octombrie ci fix in septembrie cand e scadenta la plata a lui Patriciu.Cade guvernul,se face haos,nimeni nu mai urmareste datoria(si cu niste spaga pe la unii functionari din MF),rafinaria ramanea bine merci lui Patriciu,iar statul roman nu mai lua nimic niciodata.Au amanat din 2003 in 2010 in speranta ca pana atunci vor reusi sa faca un guvern subordonat intereselor lor si au facut eforturi deosebite in acest sens,inclusiv chestia cu un guvern de tehnocrati,dar nu unul oarecare,ci unul controlat de ei.Care ei?Toti acei care fac scandal zi de zi mai ales la realitatea tv si antene,dar si alte posturi tv mai pun botul cateodata.Nu mai pot ei de pensionari,profesori si doctori.Ei vor sa scape de datoria cu Patromidia si dupa aceia sa vezi ce bine merge rafinaria.Eu spun sa ne asumam riscul inchiderii rafinariei,pentru-ca de la privatizare ,nu a fost decat samanta de scandal,santaj si hotie in stil mafiot(ca si recentele amenintari).