Asistenta de la Maternitatea Giulesti a mintit, sustin judecatorii

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 august 2010, 14:22 Actualitate | Esenţial


Asistenta Florentina Carstea de la Maternitatea Giulesti a dat o declaratie nesincera in fata procurorilor, acesta fiind unul din motivele pentru care magistratii Judecatoriei sectorului 6 au decis arestarea acesteia pentru 29 de zile. Potrivit motivarii instantei, asistenta a avut o atitudine oscilanta, incercand sa acrediteze ideea ca a parasit salonul pentru un caz de forta majora, insa o martora a spus ca a discutat probleme personale in "salonul de cezariene".

"Inculpata are o pozitie oscilanta, initial declarand ca a sesizat existenta unui miros de plastic ars si a unui fasait, in timp ce hranea un copil, si a iesit din salon pentru a sesiza incidentul, recunoscand ulterior ca a lipsit in intervalul timp in care s-a declansat incendiul", se arata in motivarea data de Judecatoria Sectorului 6, citeaza Agerpres.

In timpul procesului, asistenta a declarat ca a parasit salonul de terapie intensiva unde se aflau 11 bebelusi, a intrat in salonul alaturat 'Cezariene', apoi s-a dus la toaleta unde a stat un minut, dupa care a revenit in salonul 'Cezariene', unde o colega a rugat-o sa-i tina locul deoarece trebuia sa plece la o interventie chirurgicala.

"Inculpata doreste sa acrediteze ideea ca a parasit salonul pentru o situatie de forta majora si pentru a o ajuta pe colega sa, insa declaratia sa este contrazisa de celelalte probe administrate in cauza la acest moment, in continuare si in fata instantei, aceasta avand o atitudine partial nesincera", se mai arata in motivare.

Astfel, instanta a apreciat, dupa ce a analizat inregistrarea video, ca asistenta a parasit si a revenit in salonul cezariene inainte ca colega sa sa paraseasca la randul sau aceasta camera, iar aceasta colega - martora in dosar - a declarat ca asistenta Cirstea nu-i solicitase sa o inlocuiasca si ca au discutat probleme personale cu o alta asistenta, de asemenea martora in dosar, potrivit Mediafax. Aceeasi martora a spus ca din salonul in care se aflau cele doua asistente nu se puteau auzi eventualele alarme de la salonul de terapie intensiva.

Astfel, judecatorul a apreciat ca "arestarea preventiva a asistentei este necesara pentru buna desfasurare a procesului penal, atata timp cat aceasta a avut o atitudine oscilanta, una dintre martore a revenit asupra unei declaratii anterioare (...); martora a mentionat ca refuza sa declare daca i s-a sugerat de catre o persoana sa omita detalii referitoare la accident".

Totodata, instanta arata ca are convingerea ca lasarea in libertate a asistentei Carstea "prezinta un pericol concret pentru ordinea publica, iar masura privarii de libertate este adecvata pentru asigurarea bunei desfasurari a procesului penal".

De asemenea, judecatorul a apreciat ca exista probe si indicii temeinice ca asistenta a savarsit fapte de care este invinuita.

"Infractiunile pentru care inculpata este cercetata, in prezenta cauza, sunt infractiuni savarsite din culpa printr-un concurs de imprejurari. Contributia inculpatei, indiferent de cauzele incendiului, fiind una majora, intrucat aceasta, prin nerespectarea indatorilor de serviciu, nu a depistat declansarea incendiului si nu a asigurat posibilitatea salvarii celor 11 bebelusi de la deces, respectiv de la vatamarea corporala grava", potrivit motivarii.

"In prezenta cauza instanta se raporteaza la circumstantele reale de savarsire a infractiunii de ucidere din culpa urmarile produse, numarul victimelor, nou-nascuti lipsiti de aparare, aflati intr-o unitatea sanitara specializata, tocmai ca sa beneficieze de servicii medicale, sentimentul puternic de insecuritate produs in randul opiniei publice si starea de dezaprobare generala cu privire la comportamentul inculpatei, care nu si-a indeplinit indatorile de serviciu si nu a asigurat supravegherea copiilor care se aflau in 16 august in salonul de terapie intensiva", se mai arata in motivare.


Asistenta Florentina Cirstea a fost arestata, marti, de judecatorul Judecatoriei sectorului 6 Bucuresti, care a emis un mandat pentru 29 de zile. Decizia a fost insa contestata la Tribunalul Bucuresti, iar in 30 august un complet va stabili daca mentine hotararea ca asistenta sa fie cercetata in stare de arest preventiv.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10245 vizualizari

  • -8 (34 voturi)    
    Sper sa nu mai vada lumina zilei vaca aia ! (Miercuri, 25 august 2010, 14:33)

    Frankie [utilizator]

    Sa stea in puscarie pana la adanci batraneti, a distrus atatea familiei. O vaca spagara....
    • +13 (27 voturi)    
      Responsabilităţi... (Miercuri, 25 august 2010, 15:35)

      ha [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Propun fiecare să stea la puşcărie în funcţie de salariul pe care-l are în instituţia respectivă.

      Hai acum să-ţi explic de ce: un salariu mai mare în principiu înseamnă că ai responsabilităţi mai mari. Un manager de exemplu, ar trebui plătit mai bine pentru că are responsabilităţi mult mai mari decât o femeie de serviciu (să zicem).

      Şi acum, după părerea mea, managerul e la fel de vinovat de situaţie:

      1. Omul are diverse nevoi, nu poate sta tot timpul cu ochii-n patru. De asta, managerul trebuia să asigure că dacă cineva lipseşte, atunci e cel puţin o persoană care-i poate lua locul temporar (în absolut orice instituţie e valabilă afirmaţia). Iar cel care lipseşte trebuie instruit în acest sens.
      2. Să zicem că ea (asistenta) ar fi fost în salon, şi ar fi simţit miros de ars... etc... acum ar zice. Ce pregătire are ea astfel încât să stingă focul? Să ia stingătorul şi să încerce să-l stingă? Nu are nici o pregătire în acest sens, poate era stingător cu spumă, în timp ce incendiul e electric... acum vorbeam şi de asistentă moartă din cauză că a fost electrocutată şi a leşinat.
      3. Cine a făcut instalaţia electrică, cine a recepţionat lucrarea, cine a încheiat contractul pentru reparaţiile la instalaţia electrică... toţi oamenii ăştia sunt la fel de responsabili pentru ceea ce s-a întâmplat la fel de bine...

      Revenind la afirmaţia iniţială: dacă ea (asistenta), ar trebui să stea toată viaţa, cam cât ar trebui să stea cel care a făcut instalaţia electrică? Cam cât ar trebui să stea managerul care a permis aşa ceva să se întâmple? Să nu-mi spui că e o situaţie neprevăzută, pentru că tocmai ăsta e scopul unui manager: să prevadă tot ce se poate întâmpla şi să se asigure că minimizează riscurile. Cam ce amendă ar trebui să ia firma care a făcut reparaţia? Ne-am găsit ţapul ispăşitor în persoana unei asistente cu responsabilităţi limitate.... în rest totul e ok...

      Şi ca off-topic, suntem încă în evul mediu în care căutăm vrăjitoare pentru a le arde pe rug
      • +7 (11 voturi)    
        dar daca o persoana lipsea nemotivat? (Miercuri, 25 august 2010, 17:15)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui ha

        cine o inlocuia daca nu sunt suficiente cadre medicale? nu este cumva si altcineva vinovat?
        nu ca asistenta n-ar fi.
        • +9 (11 voturi)    
          Pe cand si magistratii mincinosi? (Joi, 26 august 2010, 8:24)

          Nae [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Motivarea arestului preventiv este penibila. Sa admitem ca minciunile [asistentei] erau "pericol social"
          Dar de ce nu sunt "pericol social" minciunile evidente din sentintele judecatoresti, prin care tot felul infractori au fost liberati. Ei au scutire de arest preventiv?
      • -3 (11 voturi)    
        hahahahahahahahahahhahaha (Joi, 26 august 2010, 9:37)

        eu [anonim] i-a raspuns lui ha

        bag seama ca si tu esti dintre aia cu PESTELE (care de la cap se impute).....dar asistenta respectiva este cea care a intrat in tura si a acceptat respectivele conditii de munca ,ea ar fi trebuit sa faca sesizarile respective ,crezi oare ca un manager face verificarea cablurilor de la aerul conditionat.....te inseli amarnic ,fiecare este responsabil pentru fapta sa si cel mai grav este ca angajatul incepe sa-si cunoasca drepturile ,atunci cand i le prezinta avocatul,adica prea tarziu.......eu intreb....daca asistenta respectiva sesiza oficial superiorii despre problemele ei de la locul de munca ,oare se mai afla in situatia asta?.......deabia atunci se putea vorbi de vina altora .......
    • -4 (10 voturi)    
      nu mai bine (Miercuri, 25 august 2010, 15:45)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      se ducea naibii in UK sau DE? Primea bani mai multi, fara sa fie nevoie de spaga, daca avea nevoie sa plece la o tacla ar fi avut cine s-o inlocuiasca...
      Sigur ca inteligenta de mai sus nu mai avea pe cine sa bage la puscarie si probabil nevasta i-ar fi nascut acasa fiindca la spital nu mai ramane nimeni, dar oare nu era mai bine asa?
      In consecinta, e bine sa nu desconsideram chiar asa din prima sfaturile politicienilor, ca au vazut multe la viata lor...
    • -4 (6 voturi)    
      sper (Miercuri, 25 august 2010, 15:58)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Ca nici coana...stii tu care sa nu mai vada lumina!
    • +5 (7 voturi)    
      hahahahahahahahahahahahah (Joi, 26 august 2010, 9:27)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      DE ACORD ,......sotia mea lucreaza in sistem si incearca sa rezolve o astfel de problema pentru a nu ajunge in situatia asistentei de la GIULESTI,DESI PARE IMPOSIBIL ,de ce?MIZERIA din sistem este atat de mare incat cu greu poti trece de ea;.....medici care dau anestezie si apoi ,desi ar trebui sa supravegheze bolnavii,se duc la somn,asistente care sunt pontate ca prezente dar ele lucreaza intr-o clinica particulara(degeaba apar 5 pe tura daca 2,3 sunt pe la clinici particulare-simplu si de verificat),sefe de tura care abuzeaza de functia pe care o detin si nu fac nimic pe tura,modificari ale RAPORTULUI DE GARDA ,IN FUNCTIE DE DORINTELE DE RAZBUNARE ALE uneia sau alteia,parasirea locului de munca fara instiintarea superiorilor,MODUL MIZERABIL IN CARE se adreseaza medicii personalului auxiliar, ....toate astea sunt abuzuri grave ,care se intampla intrunul din cele mai importante spitale bucurestene,iar eu chiar vorbesc in cunostiinta de cauza......arestarea si condamnarea asistentei respective ESTE O SOLUTIE......cred ca numai asa poti responsabiliza oamenii ,numai asa-i poti face sa-si citeasca si DREPTURILE nu numai OBLIGATIILE pe care le au la locul de munca.......CAT DESPRE SITUATIA SOTIEI MELE ,poate veti afla mai multe in zilele urmatoare ,asteptam o decizie finala din partea directorului,noi fiind dispusi sa luptam cu sistemul chiar si daca sotia va ramane fara serviciu............PARCA E MAI BINE FARA SERVICIU ,DECAT LA AREST NU?
      • +4 (4 voturi)    
        mult succes (Joi, 26 august 2010, 10:19)

        vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui eu

        dar din pacate mare lucru nu stiu daca reusesti. sotia e medic, si se lupta cu acceasi caracatita tip mafiot.
        va urez insa mult succes.
    • +1 (1 vot)    
      Ati gasit Acaru Paun (Joi, 26 august 2010, 16:17)

      asus [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Acarul Paun e un personaj real , din perioada interbelica . Dupa ceva accidente feroviare de proportii el a fost gasit singurul fraier vinovat . Numele sau a ramas emblematic ca expresie des folosita si pana in prezent.

      Se pare insa ca se fac eforturi sa se adauge si expresia "Asistenta Florentina". Care ea e de vina pentru toate relele unui sistem sanitar subfinantat , batjocurit de guvernanti , cu personal emigrat in proportie de 50%.

      Asa bai , Florentina e de vina. Si cu Acarul Paun.
  • -5 (29 voturi)    
    Este direct vinovata (Miercuri, 25 august 2010, 14:36)

    drak latinu [utilizator]

    Asistenta asta minune !!!
  • -11 (29 voturi)    
    . (Miercuri, 25 august 2010, 14:36)

    B [anonim]

    Asistenta ar trebui spanzurata intr-o piata publica. Punct.

    Daca ar fi fost acolo nu ar fi murit bebelusii.
    • +4 (14 voturi)    
      usurel (Miercuri, 25 august 2010, 15:33)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui B

      intai ii vom spanzura pe Basescu, Boc, Vladescu, Cseke, Oprescu si marinescu, fiindca ei sunt vinovati pentru halul in care s-a prezentat situatia la acel spital si in restul sistemului sanitar, ca sa ne lamurim! la final, ca desert, o putem atarna si pe cucoana aia, insa cei mentionati sunt pe drumul catre furci, asta sa le fie clar!
      • +7 (13 voturi)    
        la noi.... (Miercuri, 25 august 2010, 15:41)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        toate au culoare politica? :) bebelusii in ce partid erau?
        • -2 (10 voturi)    
          bebelushii nu (Joi, 26 august 2010, 2:26)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

          dar reterdatii care decid functionarea acestei tari, inclusiv a spitalelor, AU culoare politica, si vor raspunde en gros pentru tot raul comis, in toate domeniile! nu mai incerca sa deturnezi discutia, ramanem la raspunderile reale, nu la cele gen petarda, praleo!
      • +8 (12 voturi)    
        hmmm (Miercuri, 25 august 2010, 16:00)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui srpc

        In cazul asta toate accidentele rutiere sunt vina administratiilor locale sau ale CNADNR ca nu a creeat infrastructura necesara prevenirii oricarui incident. Totusi e vorba si de decizie personala.
        SUnt convins ca nu e prima data cand se intampla ca acesti bb-i sa fie lasati isnguri. Doar ca acum s-a intamplat nenorocirea!
        Doamna respectiva a avut ghinion sa fie pe tura ei. Dar tot NEGLIJENTA e! Si asa cum raspunzi ca ai dat cu masina in om pentru ca ai ocolit o groapa si ai pierdut controlul volanului, tot asa si doamna va trebui sa raspunda.
      • +7 (9 voturi)    
        Coada e lunga (Miercuri, 25 august 2010, 16:02)

        Calaul de serviciu [anonim] i-a raspuns lui srpc

        astia abia se vad in spatele cozii care incepe cu Iliescu & Co
    • +2 (4 voturi)    
      mda (Joi, 26 august 2010, 11:16)

      eu [anonim] i-a raspuns lui B

      Eu zic mai intai batuta cu pietre si dupa aia spanzurata.
      Clar ca e vinovata si asistenta. Da mai e si electricianul care daca nu facea improvizati si facea lucrarea bine la fel nu mureau. Mai e si spitalul care daca angajau mai mule asistente care sa poata inlocui daca e plecata nu sa tina o singura asistenta la mai multe sectii la fel, nu mureau. E si asistenta vinovata da mai usor, iati pastilele.
  • +3 (29 voturi)    
    Rusine justitia (Miercuri, 25 august 2010, 14:37)

    ioio [anonim]

    Ce pericol social il prezinta lasarea ei in libertate? Plus ca nu ea e vinovata ca a luat foc instalatia. S-a gasit tapul ispasitor, in sfarsit. Rusineeee
    • 0 (18 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 25 august 2010, 15:18)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui ioio

      Pericolul vine de la faptul că există posibilitatea să infuenţeze martorii. De fapt a început-o deja, lucru care se vede din motivarea sentinţei. Motiv pentru care, pentru finalizarea cercetărilor se impune arestarea preventivă a inculpatei.

      De asemenea chiar şi pentru siguranţa ei personală este bună măsura arestării preventive.
      • +6 (14 voturi)    
        asa? (Miercuri, 25 august 2010, 15:35)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

        in acest caz, cei care omoara cu masinile pt ca "se grabesc", cei care agreseaza fizic, cei care fura din banii publici, membrii clanurilor interlope, astia de ce pasca mamelor lor sunt judecati in libertate? astia nu prezinta pericol public, sunt buni si blanzi? chiar nu sesizezi cat de penibila este argumentatia ta, in context rrominesc?
      • +7 (7 voturi)    
        corecttttt (Joi, 26 august 2010, 9:39)

        me [anonim] i-a raspuns lui Sakura

        ea e pericol social...
        dar becali, nastase, avocata aia sau ce era care a omorat o fata pe linia de pietori... si era extrem de revoltata de sintinta: de a face din nou scoala de soferi... aia nu sunt pericole sociale?!!?!!?!?!
        si lista poate conttinua dar nu am 2 zile la dispozitie...
  • +8 (14 voturi)    
    au pe cineva repede ca mai mult de-atat... (Miercuri, 25 august 2010, 14:38)

    gelu [anonim]

    intrebarea care se pune e daca e cazul sa se aplice aceasta masura exceptionala sau nu. nu conteaza cat de mult o banuim de vinovatie. Dar asta e: trebuie "sange, sa sara sange cat mai repede", nu ne intereseaza sa analizam cat mai exact cine si in ce masura e vinovat.
    • +2 (4 voturi)    
      aprob... (Joi, 26 august 2010, 9:40)

      me [anonim] i-a raspuns lui gelu

      total de acord...
      se merge dupa principiu " sa dam sange la prosti ca sa ne lasa in pace sa furam in continuare si sa ne batem joc de ei"
  • -1 (13 voturi)    
    in libertate... (Miercuri, 25 august 2010, 14:38)

    marius [anonim]

    propria-i viata ar fi fost in pericol...
  • +7 (15 voturi)    
    Asistentei i s-au recoltat probe biologice ? (Miercuri, 25 august 2010, 14:40)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Asistentei i s-au recoltat probe biologice in timp util dupa accident - penrtu a se determina daca consumase alcool la locul de munca ?

    Am auzit ca participase la o onomastica, organizata in spital, ocazie cu care se consuma in general bauturi alcoolice.

    Celorlalte persoane care lucrau in tura li s-au recoltat probe biologice in acelasi scop ?

    Nu este aceasta o practica curenta in caz de accidente de munca ?

    Poate ni se explica si noua acest amanunt ....

    caci pana una alta, pentru incalcarea legii nu ar trebui acordate nici un fel de derogari.

    Decizia de arestare este buna, pentru ca o protejeaza pe asistenta impotriva linsajului.

    "Patria si Dreptul Meu!"

    .
    • -1 (9 voturi)    
      ai auzit tampenii (Miercuri, 25 august 2010, 15:36)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      nu mai interveni in discutie, esti pe dinafara.
    • 0 (2 voturi)    
      patria si dreptol meu (Joi, 26 august 2010, 8:49)

      horia1962 [utilizator] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      parca postai sub alt nume,era mai grozav....
  • +11 (23 voturi)    
    Am vazut cum au schimbat macazul ..... (Miercuri, 25 august 2010, 14:43)

    Katana [anonim]

    bizonii mioritici care posteaza pe aici .
    de unde , la inceput , toti voiau s-o lapideze pe asistenta , acum (aproape) toti ii gasesc scuze si arunca responsabilitatea , tot mai difuz , pe "sistem" , asa cum au fost invatati in 60 de comuniscm.......

    nu mai vorbesc de incercarile penibile si jegoase ale unora de a ataca politic aceasta drama nationala . tot cum i-a invatat partidul !!

    eu nu sustin ca doar asistenta trebuie sa intre la puscarie , ci toti cei care de demonstreaza ca au contribuit prin actiunile lor la pruncuciderea de la giulesti !
    doar aia-i normalitatea unui stat de drept iar nu lamentarile si "bisericutele" unor nemernici ce apartin aceluias sistem . punctum !
    • +9 (13 voturi)    
      sistemul (Miercuri, 25 august 2010, 15:21)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Katana

      Ceea ce nu sesizează cei care vor să dilueze vinovăţia invocând "sistemul", este faptul că sistemul sunt de fapt chiar oamenii. Iar în cazul de faţă asistenta era una din punctele cheie ale "sistemului" care a nenorocit atâtea familii.
    • +3 (11 voturi)    
      Naivitate de cititor Cancan si Click (Miercuri, 25 august 2010, 15:23)

      Claude [utilizator] i-a raspuns lui Katana

      "eu nu sustin ca doar asistenta trebuie sa intre la puscarie , ci toti cei care de demonstreaza ca au contribuit prin actiunile lor la pruncuciderea de la giulesti !" Naivule, va fi singura vinovata...
    • +8 (10 voturi)    
      dex (Miercuri, 25 august 2010, 15:38)

      whatever [anonim] i-a raspuns lui Katana

      Pruncuciderea inseamna cu totul altceva ... nu mai folosi cuvinte carora nu le cunosti sensul
    • -4 (12 voturi)    
      n-are treaba "sistemul" (Miercuri, 25 august 2010, 15:45)

      flit [anonim] i-a raspuns lui Katana

      Asistenta putea sa fie si in salon in momentul incendiului, asta nu implica faptul ca in atributiile ei intra s-o faca pe pompierul: daca isi simtea viata in pericol AVEA TOT DREPTUL SA SI-O SALVEZE iesind PRIMA din salon! Nenorocirea cu focul e legata ARTIFICIAL de atributii spitalicesti (care se pot sanctiona cel mult disciplinar) pentru a proteja pe cei ce au declansat incendiul si care au ucis cu adevarat copiii. Judecati-o cel mult pt neacordarea de ajutor unei persoane in pericol, nu pt gogoritza "ucidere..."
    • -1 (5 voturi)    
      mda... (Joi, 26 august 2010, 9:43)

      me [anonim] i-a raspuns lui Katana

      eu cred ca asistenta este cea mai putin vinovata in toata chestia asta (nu nevinotata, atentie)...
      1 - instalatia electrica nu a facut-o ea
      2 - cand esti singur pe tura la un numar mare de copii, mai trebuie si tu sa te duci sa bei apa, sa te duci la bae etc....
      3 - aparatura, medicamente, personal medical etc nu sunt... si asta nu e vina ei...

      guvernului si tuturor le convine sa dea vina pe ea:
      - e cea mai prapadita de acolo
      - nu are pile si nu poate face scandal
      - da bine la prostime
      - (si cea mai importanta) scapa ei de vina si linistesc prostimea
  • -2 (16 voturi)    
    Dan Diaconescu nu a mintit? Dar Boc? (Miercuri, 25 august 2010, 14:45)

    ovidiu35 [utilizator]

    si nu minte in fiecare seara la TV? daca s-ar da arest preventiv pentru minciuna, toti politicienii din ROmania ar trebui sa stea dupa gratii!
  • +4 (18 voturi)    
    Tot nu m-au convins... (Miercuri, 25 august 2010, 14:45)

    Claude [anonim]

    .... ca este necesara arestarea preventiva. In ce circumstante, o colega de-a ei si-a schimbat declaratia? A fost cumva amenintata de catre Carstea? Cum? I-a fluturat un cutit pe la nas? A sunat-o si a amenintat-o?

    De cei care s-au ocupata de improvizatie ce se mai stie? Dar de responsabilii cu PSI din spital?

    "Sentimentul puternic de insecuritate produs in randul opiniei publice"? Pai iti faci cruce tot timpul cind intri intr-o unitate spitaliceasca rugindu-te sa iesi viu de acolo, judecatorul nu stie asta?

    Cit de penibila a devenit situatia.....
  • +7 (15 voturi)    
    S-a si strambat, s-a uitat si urat! (Miercuri, 25 august 2010, 14:50)

    Vlad T. [anonim]

    - Arestata pentru minciuna... eliberati pentru viol, talharii, camatarie, crime, accidente auto mortale, trafic de carne vie, droguri, etc...
    • 0 (10 voturi)    
      las-o baltă (Miercuri, 25 august 2010, 15:26)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Vlad T.

      De morţi şi arşi de vii ai uitat? Sau astea în viziunea matale nu sunt fapte relevante? Iar într-un asemenea caz şi minciuna singură este caz penal, deoarece împiedică cercetările, favorizează infractorul ş.a. Apropo, dacă este nevinovată de ce atâta minciună?
      • -3 (7 voturi)    
        nu ti-e rusine? (Miercuri, 25 august 2010, 15:38)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

        omul ti-a pomenit enshpe mii de cazuri de nemernici violenti, veritabile cancere sociale, pe care justitia rromina le considera fara pericol public! da, basescu al tau e vinovat pana peste cap, Praleo, fiindca e clar unde bati!
        • +5 (7 voturi)    
          hmm (Miercuri, 25 august 2010, 16:03)

          Sakura [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          de acord că sunt lăsaţi în libertate mulţi care n-au ce căuta acolo. Dar de aici până la sugestia ta că dacă unii sunt lăsaţi în libertate atunci totţi trebuie lăsaţi, este cale lungă.

          Eu susţin invers, dacă unii sunt arenstaţi, să fie toţi nemernicii arestaţi. Şi spală-te pe cap cu Băsescu al tău, nu ştiu de ce simţi aşa o nevoie stringentă de a-l introduce în orice subiect. Poate pentru că altfel nu-ţi sunt plătite comentariile?
          • -2 (4 voturi)    
            alt inept! (Joi, 26 august 2010, 2:28)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

            de revolta sincera ai auzit, amoralule? invata incepand de acum ca se trezeste o categorie de romani care vrea JUSTITIE REALA, ORDINE si, mai ales, SATISFACTIE, nu avere!
      • +3 (5 voturi)    
        esti dus... (Joi, 26 august 2010, 9:47)

        me [anonim] i-a raspuns lui Sakura

        una e sa violezi sau sa omori cu buna stiinta...
        ea a fost neglijeanta... nu poti compara...
        nu a zis nimeni ca e nevinovata. numai ca arestarea e aiurea...
        bine ca e nastase sau becali in libertate
    • +5 (7 voturi)    
      de ostructionarea justitiei ai auzit??? (Miercuri, 25 august 2010, 15:34)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui Vlad T.

      in alte tari..si nu Congo, faci puscarie pentru obstructionarea justitiei. Spui adevarul..mai ales daca te stii nevinovat si fara pata. Nu am nimic de ascuns. daca minti, automat esti implicat..sisntem aplicat cu succes atat in Germania (or mai fi si alte tari europene) cat si in USA. So..nu exista justificare a minciunii cand esti anchetat intr-un proces decat daca esti vinovat (chiar si partial).
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Joi, 26 august 2010, 10:23)

        bryze [anonim] i-a raspuns lui marlene

        da, esti arestat pt obstructionarea justitiei, la sfarsitul procesului, nu in timpul lui !! cercetarea se face in stare de libertate.
        • +1 (3 voturi)    
          gresit..cand se afla ca ai mintit (Joi, 26 august 2010, 11:12)

          marlene [anonim] i-a raspuns lui bryze

          nu la terminarea procesului... si asta depinde de caz..se poate afla la inceput sau la sfarsit..
  • +13 (13 voturi)    
    de remarcat... (Miercuri, 25 august 2010, 14:53)

    me [anonim]

    la asistenta recursu de judeca peste o saptamana...
    la gigi becali s-a judecat in 2 zile...
  • +3 (13 voturi)    
    Puscarie (Miercuri, 25 august 2010, 14:55)

    X [anonim]

    sa le dea ani grei de puscarie, de la asistenta la doctorul de garda, infirmiere de pe etaj, electricieni si restul.
    sa dardaie halatele pe ei !!!
    Daca tot au murit acei ingera
    • -1 (11 voturi)    
      si adevaratii vinovati? (Miercuri, 25 august 2010, 15:38)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui X

      guvernantii? astia sa scape cu gaturile nesucite? pai las ca ii vom rezolva pe astia, in grup, fii sigur!
      • 0 (2 voturi)    
        mai mai (Joi, 26 august 2010, 11:25)

        eu [anonim] i-a raspuns lui srpc

        pam pam pam!

        Ce rau esti. Am farmacie. Iti fac reducere la calmante... Inspira......expira......inspira.....expira.
    • +5 (9 voturi)    
      fals (Miercuri, 25 august 2010, 15:53)

      mirela [anonim] i-a raspuns lui X

      Se stie ca medicul de garda si cel neonatolog erau in sala de garda,unde era o cezariana de urgenta !Trebuiau sa pazeasca saloane , sau trebuiau sa rezolve urgenta ? Unde ati mai vazut in lumea asta o asistenta pt. un salon de terapie intensiva cu 11 bebelusi ?Respectivii sunt toti in perfuzii , trebuie hraniti in acelasi timp,trebuie schimbate perfuziile,dozele,medicatia.In 97 eram in spital,si nupot sa uit un grup de medici francezi,care au intrebat un medic roman:voi chiar puteti rezolva un caz cu ce vad eu ca are acest spital ?Alaturi de asistenta care nu si-a luat masura acoperii absentei cu alt cadru,vinovati direct sunt toti cei care au ordonat si admis shema de angajare si TOTI GUVERNANTII care de 20 de ani acorda sanatatii 3.5 % din PIB ,cand nu exista tara in Europa care sa aiba sub 8%.ACESTA E RESPECTUL CLASEI NOASTRE POLITICE la adresa noastra, iar daca noi suntem atat de imbecili ,incat sa ne multumim cu acest acar Paun,atunci sa nu ne asteptam la altceva de la spitale,tragediile vor continua.
      • +4 (10 voturi)    
        Este prea putin? (Miercuri, 25 august 2010, 18:14)

        Scavenger [utilizator] i-a raspuns lui mirela

        O asistenta la 11 bebelusi este prea putin?
        Atunci, ea de ce s-a gandit ca este prea mult si i-a lasat singuri?
        Ne plangem toti ca avem salarii mici, ca nu sunt fonduri, dar suntem in stare sa facem un lucru ca lumea? Nu! Noi stam de vorba in timp ce bebelusii sunt singuri. Si vrem mai multi bani pentru asta.
        De ce sunt Boc si Basescu de vina ca instalatia electrica a fost o improvizatie?
        Chiar trebuie sa politizam totul?
        Ce-i luati atata apararea asistentei? Nu si-a facut treaba si gata, vnovata. Avea salariul prea mic? De aceea s-a gandit sa si munceasca mai putin? Atunci trebuia sa isi dea demisia, poate era angajat cineva care voia sa munceasca.
        In Romania ne plangem toti ca avem salarii mici, dar ne intrebam vreodata cat producem?
        Nu prea. Am ramas la ideologia de
        "egalitate" de pe vremea comunismului.
        • 0 (4 voturi)    
          intru totul de acord (Joi, 26 august 2010, 9:56)

          gheo [anonim] i-a raspuns lui Scavenger

          corect, corect si foarte corect...
    • -2 (6 voturi)    
      bravoooo (Miercuri, 25 august 2010, 15:59)

      me [anonim] i-a raspuns lui X

      sa plateasca aia mici
      guvernantii au injumatatit fondurile la sanatate... eu sa nu pateasca nimic
      daca se dau cu 50% bani mai putini, chiar crezi ca asta nu avea cum sa se fada in calitate?
  • -2 (8 voturi)    
    ha,ha... (Miercuri, 25 august 2010, 15:03)

    kiki [anonim]

    pesemne k s-au gandit minitle alea luminate sa nu fuga printre berbecuti pe vreun jaf de vapor...
  • +8 (20 voturi)    
    mda, gandire de judecator din Romania.... (Miercuri, 25 august 2010, 15:05)

    doru [anonim]

    - a fost arestata pt buna desfasurare a procesului. Dar pe astia care au procese de 3-4 ani, de ce nu-i aresteaza sa mearga procesul mai repede? Copos, Nastase si alti.

    - prezita pericol pt ordinea publica? Unde? Pe planeta unde traiesc judecatorii?

    Ce faci cand vezi o asistenta pe strada, o iei la fuga? Omg, it's a nurse, run for your lives!

    E plina justitia de adunaturi din astea care impart dreptate dupa ureche sau na, dupa cat de mult este mediatizat cazul. Daca latrau toate televiziunile ca Realitatea, asistenta era deja executata. Ca-n China. Pac si gata.

    Rezultatul: gloata agitata(de realitatea tv) a primit capul vinovatului. Un "dorel" intra la puscarie, 3 directori scapa si cazul este rezolvat. Justitia mioritica a triumfat din nou!

    ps: Ca tot suntem la justitie... France press a cerut insolventa Realitatea si a primit primul termen de judecata peste un an. Da la vara urmatoare.
    • +1 (1 vot)    
      Ati uitat pe unul!!! (Joi, 26 august 2010, 13:11)

      danielush [anonim] i-a raspuns lui doru

      Tot citesc despre Nastase, Copos, Becali, etc dar ca este liber si mai este si presedinte de tara , unul care a ingropat flota cu proces suspendat, nu scrie nimeni??? Deci incepem lista cu base(cu litere mici totdeanuna!). Astfel spus, pe aici la Hotnews, toti pedelacii au cont deschis! Fara ban-uri!!! Cat despre asistenta, eu zic ca au gasit acarul Paun! al sistemului medical! Sa traim, ei o duc bine!
  • +4 (18 voturi)    
    Judecatori idioti !! (Miercuri, 25 august 2010, 15:11)

    Gaetano [anonim]

    Lasarea in libertate a asistentei Carstea "prezinta un pericol concret pentru ordinea publica, iar masura privarii de libertate este adecvata pentru asigurarea bunei desfasurari a procesului penal". Astia sunt cretini in frunte cu ratardatul de procuror Iacob !!! Procurorul Iacob e frustrat ca nu a gasit - o pe Elodia si acum i - o trage amaratei asteia.
    Dar de ce nu se spune nimic de directorul tehnic al spitalului, sau cum s - o fi numind functia ?
    Normal e atunci cand e angajata o firma sa execute o lucrare, ca sa existe un proces verbal de receptie a lucrarii. Ce scrie in acel proces verbal ??!! Ca totul a fost in regula ??!!
    Dar ceilalti medici si asistente care se vad pe camera de supraveghere ca misunau pe holul plin de fum, si aveau cartele de acces, ei ce au ?? Sunt scutiti de medic ??!! Ei nu sunt vinovati ca n - au intervenit ???
  • +1 (11 voturi)    
    aruncati cu pietre, chiar asa inocenti sunteti? (Miercuri, 25 august 2010, 15:34)

    me [anonim]

    Oare de ce nu va intrebati cate vieti a salvat aceasta asistenta care lucra la terapie intensiva - locul in care bebelusii sunt adusi in stare grava sau critica, a caror viata oricum atarna de un fir de par?

    Usor mai condamnam oamenii fara sa stim exact circumstantele....
  • +3 (13 voturi)    
    Sunt vinovat (Miercuri, 25 august 2010, 15:39)

    HAL9013 [anonim]

    Sunt la fel de vinovat pentru ca nu m am dus in fata procuraturii cu o pancarta "FREE the asistenta" ca si cei care cred ca o asistenta e detector de fum, pompier, robotel, un ideal tap ispasitor, satana si mai stiu eu ce va trece prin minte unora.

    E stupid cum Oprescu promite dreptate cand si el are o parte de vina (si nu doar morala), cum Boc calculeaza "restructurarea" sistemului sanitar cu cel mai mic nr de medici din EU, cum nici un medic de acolo nu a fost intrebat de nimic. RTV si A3 fac spoturi publicitare ca la inundatii doar cand au imaginii dramatice, live, si habar n au cati copii, oamenii, mor pe zi si pentru care nu inchide nimeni lumina. Isi mai aminteste cineva cum, in apropierea vre-unei campanii electorale, incepeau stirire cu medici incompetenti care n-au tratat "o simpla apendicita".

    Un sofer daca il calca pe unu pe trecerea de pietoni ia 2 ani cu suspendare.

    Si mai e stupid ca sunt unii care scriu pentru un partid sau altu pe forumuri in loc sa se bucure de libertatea de exprimare.
  • +6 (10 voturi)    
    foarte interesant cum functioneaza "justitia" (Miercuri, 25 august 2010, 15:42)

    I [utilizator]

    "sentimentul puternic de insecuritate produs in randul opiniei publice si starea de dezaprobare generala cu privire la comportamentul inculpatei"

    In cazul asta opinia publica a contat se pare dar nu a contat in cazul Nastase. Bravo "justitie"! la mai mare! Voi judecati probele sau va uitati la tv?
    • +2 (4 voturi)    
      buna asta... (Joi, 26 august 2010, 9:51)

      me [anonim] i-a raspuns lui I

      foarte buna!
  • +3 (7 voturi)    
    fiti linistiti!! (Miercuri, 25 august 2010, 15:47)

    solomon [anonim]

    chiar sunteti naivi? nimeni nu va pati nimic: arestarea preventiva este pentru a inchide gurile. In 30 de zile lucrurile vor fi aproape uitate, cele "12 minute" (sa fim seriosi!) de absenta perfect justificate, asistenta va primi ceva "cu suspendare" , iar noi vom trai la fel pana la adanci batraneti!!!
  • 0 (4 voturi)    
    aloooo...!!! (Joi, 26 august 2010, 7:36)

    cristus [anonim]

    Hei, oameni buni, tot citesc aici ca sa faca puscarie ori asistenta, ori conducerea spitalului, ori mama dracului...!!!
    Ca sa facem o treaba, ar trebui sa vedem mai profund : cine a facut si repartizat bugetul de stat in ultimii 20 de ani ?
    Ei bine, aia sa plateasca ! Stiu ca juridic nu se poate, dar poate ne rugam sa le moara si lor copiii. Si poate ne rugam sa dea si ei spaga la doctori. Si poate ne rugam sa fie si ei umiliti zilnic de functionarii statului.
    Ca o divagatie, stiati ca la Directia de Impozite si Taxe Locale a Sectorului 2 nu se pot plati taxe si impozite locale ???
    • -1 (1 vot)    
      nu e moral si uman (Joi, 26 august 2010, 10:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cristus

      sa doresti moartea cuiva.
      e adevarat ca toti cei ce au guvernat au o vina, dar asta nu-ti da dreptul sa te pui mai presus de Dumnezeu.
  • +4 (6 voturi)    
    Moralitatea constiintelor cumparate (Joi, 26 august 2010, 7:56)

    hotnewsfil [utilizator]

    In mocirla de imoralitate intretinuta de mogulii de presa miliardari, angajatii acestora ('constiintele cumparate')au politizat si acest caz de o gravitate exceptionala.
    Ziarele si TV detinute de moguli au gasit cauza decisiva a dezastrului : 'Politica de descompunere a sistemului sanitar promovata de Basescu si de Boc; in degradarea in care a fost adus sistemul sanitar de catre cei doi, vertiginos (in ultimii doi ani), accidentul de la Giulesti plutea in aer, era inevitabil'.
    Este vehiculata obsesiv "informatia" ca invinuirile individuale pe care procurorii le-au pus in evidenta (asistenta de serviciu si executantul operatiunii de inspectare a sigurantei instalatiilor din salonul dezastrului) sunt infime, erorile individuale fiind inevitabile, scuzabile, in starea in care a fost adus sistemul sanitar de catre guvernul Basescu-Udrea-Boc.
    Simbriasii prezenti, de dimineata pana seara, la emisiunie 'News alert-tonomate', se straduesc, ajutati de comentatorii-de-serviciu (si ei 'constiinte cumparate'), sa acrediteze ideea ca guvernul Basescu-Udrea-Boc este vinovatul principal, practic exclusiv.
    Ca spectator la acest spectacol jurnalistic grotesc, iti apare intrebarea : 'moderatoarele-mame si comentatoarele- mame ar fi diluat, la fel de profesional-protectiv, vina asistentei, ar fi deplasat ele vina principala pe sistemul sanitar distrus de Basescu-Udrea-Boc, daca ele ar fi fost pe coridoarele salonului crimei, in acele momente de groaza, dupa ce tocmai adusesera pe lume o fiinta nascuta prematur?
    • +1 (3 voturi)    
      DA.... (Joi, 26 august 2010, 11:19)

      rider [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      si nu este o cauza(si una foarte importanta) faptul ca sistemul sanitar este la pamant, faptul ca medici profesionisti pleaca din tara sau la privat, pentru ca nu sunt platiti asa cum ar trebui??? Oare cine este vinovat pentru asta?? Eu?...Tu?...Mamaia?........NUUUU!!! cei pe care i-ai enumerat mai sus sunt vinovati pentru conditiile in care suntem "tratati" in spitale. da si asistenta e vinovata, individual, dar cine este vinovat ca nu mai avea inca cel putin 4 colege in salon????....tot cei de mai sus. Se mai intampla sa ramana copilasii aceia acolo? NU!! daca erau mai mule asistente. si asa cum "simbriasii" sunt platiti, sunt de acord cu asta, asa cum esti si tu probabil sa iei apararea unora care NU SE TRATAEAZA IN SPITALELE DIN ROMANIA, de ce??? eu zic sa-i intrebi si dupa aia mai vedem daca ii mai votezi.
      salutari.
      • 0 (0 voturi)    
        asa (Duminică, 5 septembrie 2010, 14:37)

        jhgjhfh [anonim] i-a raspuns lui rider

        hfhfhfhgfghf
  • +2 (8 voturi)    
    asistenta (Joi, 26 august 2010, 9:28)

    horia1962 [utilizator]

    e vinovata.ptr vinovatia ei trebuie sa raspunda penal ptr.ca au murit fiinte umane.nu spune nimeni ca e singura vinovata,s-a si dispus de altfel urmarirea penala si in cazul maternitatii,adica manager adjuncti,samd...nu inteleg totusi ce tot ii dati cu politicul in sus si´n jos....toti care faceti referire la politic luand apararea asistentei,ori sunteti de aceasi formatie profesionala cu ea ori aveti prin familie asemenea persoane.trebuie stabilit primordial:E VINOVATA????si eu cred cu toata convingerea ca ESTE.afirmatii de genul ca nu stiu cate vieti a salva ea,ca nu stiu ce fapte de vitejie a facut nu cred ca i-si au rostul.nu ea a salvat vieti,copiiacestia care se nasc prematur sunt salvati de aparatura,asistentele doar respecta anumite proceduri,atat si nimic mai mult.salvezi vieti cand intervii personal in cazuri de inundatii ,inec,incendii,etc unde te implici personal,unde tu insuti i-ti pui viata in pericol(ceea ce nu este cazul aici)...atunci putem vorbi de salvat vieti omenesti.asistenta in cazul de fata i-si facea pur si simplu meseria!!!!!!!!!!deci despre ce tot vorbim aici?????daca lucra de exemplu intr-o rafinarie si parasea tabloul de comanda nu stiu ptr ce si se intampla o nenorocire cine erea vinovat????basescu?,guvernul ca nu i-a dat mai multi bani?sistemul??hai sa fim seriosi...principalul vinovat este cel care acolo la locul lui de munca nu i-si face treaba cum se cuvine,E PRINCIPALUL VINOVAT si dupa aceea se stabilesc daca eventual mai sunt si altii....hai sa nu o mai luam atat in brate ca ce inocenta e ea ,saracuta , ca doar a lipsit ptr un pis...cred ca a-ti vazut toti in ce hal arata incaperea aia si sa nu -mi spuna nimeni ca fatuca aia a lisit "doar" 12 min.toate aparatele alea,prizele peretii,etc nu ajungeau asa in 12 min.cred ca procurorul a fost putin indulgent.in concluzie E VINOVATA.
    • +5 (5 voturi)    
      nimeni nu zice ca nu-i vinovata dar, (Joi, 26 august 2010, 11:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui horia1962

      la fel de vinovati (motiv pt. care ar trebui sa fie arestati si respectivii, ca si asistenta) sunt si :
      - cel care a avizat salonul ca fiind o.k. d.pd.v. tehnic pt. o functionare optima;
      - cel care a facut reparatia (firma/angajatul);
      - seful administartiv al spitalului, pt. ca e inadmisibil sa nu gasesti un stingator in tot spitalul;
      - directorul celui de mai sus
      - si se poate merge (si asa ar fi trebuit sa fie) foarte sus pe scara ierarhica.
      si ar mai fi de vina pana si nesimtitii, inumanii, bipezii de pe holul spitalului care se uitau indiferenti cum ieseau valatuci negri de fum din salonul respectiv si nu faceau nimic pe motiv ca nu exista undeva/la cineva o cartela de acces. un picior in usa era cartela de acces.
      insa, pt. aceasta ultima categorie pe care o consider la fel de vinovata de amploarea tragediei, nu exista nicio pedeapsa legal aplicabila.
  • -2 (2 voturi)    
    sistem corupt (Joi, 26 august 2010, 11:57)

    liz [anonim]

    Daca asistentele de la spital ar fi informat conducerea de dificultatile de a asuma toate sarcinile de serviciu, de risurile existente - pe cale oficiala nu la o birfa mica la cafea. Si apoi conducerea ar fi alertat primaria care la rindul ei ar fi alertat ministerul sanatatii, acum ai fi putut cere demisia misnistrului. Dar daca toti tac si indura, ministrul va zice ca nu a stiut ca nu se poate face medicina cu 2 lei. Ca daca el a tot taiat din buget si lumea nu a zis nimic .... de unde sa stie el ca nu e bine. Ca orice ar face un ministru o parte a populatiei va zice DA si alta NU. Si paote i-a avantajat ca lucrurile merg prost la spital. Indruma lumea spre cabinetul lor privat.
    Poate prea multe induram in liniste noi. Tacem si zicem ca o sa emigram intr-o zi. Ascultam manele si mincam mici la iarba verde zicind ca se poate si mai rau. Dar pina nu ni se intimpla noua nu ne revoltam. Stam la caldurica pe postul nostru, facind-ne dreptate singuri. Ca daca suntem prost platiti atunci chiulim mai des, muncim mai prost, ne batem joc si de putinii bani pe care ii cistigam. Intr-o zi o sa explodeze cantina internatului pt ca tanti Maria a plecat mai repede , o sa evadeze puscariasii pt ca Dorel de la poarta a furat lacatul sa il vinda la vecinul.
    Daca asistentei nu ii convine sa munceasca in spital pe putinii lei pe care ii primeste, sa mearga vinzatoare la supermarket sa vada daca e mai bine. Si in privat sunt oameni prost platiti. Dar nu prea isi permit sa faca nazuri. Si muncesc din greu si fara tragere de inima pe bani putini. Nu esti multumit de jobul tau? Schimba ! Dar nu iti bate joc.
    Toti vrem sa fim bine tratati: la scoala, la spital, la magazin,.... Dar noi ne batem joc fiecare de munca noastra. Nu se poate. Ca nu o costa nimic pe o vinzatoare sa iti zica Buna Ziua si sa surida. Nu o costa nimic pe asistenta medicala sa te trateze cu respect. Toate astea nu de la Basescu sau Boc sau mai stiu eu cine nu le-am invatat. De la mentalitatea nostra balcania!
  • +1 (1 vot)    
    dezordinea publica.... (Joi, 26 august 2010, 12:27)

    adrian [anonim]

    "prezinta un pericol concret pentru ordinea publica^

    Mai degraba cei care au stabilit ca trebuie retinuta reprezinta un pericol pentru ordinea publica...12 minute de pauza nu este mult!!! Eu stau la WC si juma de ora... Sefii aia trebuiesc luati la purecat, din moment ce trebuiau 4 asistente pe tura si doar una era.
  • +1 (1 vot)    
    vinovatie (Joi, 26 august 2010, 13:28)

    m's [anonim]

    intr-o discutie avuta cu un cadru medical am inteles ca pentru fiecare 4 copii internati la terapie intensiva ar fi trebuit sa existe cate o asistenta; din acest punct de vedere este clar vina sistemului ca institutia functioneaza cu mult sub necesarul de personal; revenind la doamna asistenta: 12 minute (cel putin) lasati nesupravegheati pacientii aflati intr-un salon de terapie intensiva (in cazul de fata copii nascuti prematur) imi pare destul de mult; sa presupunem ca apareau in minutul 5 al pauzei complicatii de natura medicala la unul sau mai multi copii, complicatii care necesitau interventia imediata (subliniez IMEDIATA) sau luarea unei masuri; dupa 7 minute, in cel mai bun caz, doamna asistenta ar fi putut interveni (rezolvare pe loc sau chemat in ajutor alt cadru medical) - concluzia se trage de la sine
  • 0 (0 voturi)    
    OARE NOI AM FI IN STARE SA STIM? (Joi, 26 august 2010, 20:25)

    laura [anonim]

    daca nu stiti rea;itatea domnlor parlamentari mergeti in spitale si nu numai si vedeti REALUTATEA PE TEREN nu din fotolii si acolo va fura somnul
    LAURA
    acum 20 ore 56 minute
    De ce nu se spune nimic de cei care au fost salvati de la moarte de personalul de la maternitatea Giulesti, atat copii cat si femei cu probleme grave care au primit...o a doua viata ..stim sa imrposcam cu noroi astia suntem noi romanii..nu ne amintim de lucrurile bune..as vrea ca fiecare sa se puna in locul asistentei fiecare dintre noi..si atunci sa vedem cine e mai de vina noi? sau sistemul?...sunt o pacienta care a ajuns in iulie 2010 pe trei sferturi moarta la maternitatea Giulesti..( cu hemoragie, cu tensiune 7 si hemoglobina 5) am fost salvata de la moarte..nu am cum sa ma revansez fata de personanalul de acolo si in special nu stiu cum sa multumesc Domnului Profesor Marinescu si restul cadrelor medicale...care mi-au dat sansa pe care altii mi-o luasera- sa traiesc si sa sper ca voi putea avea copii...numai cine trece prin asa ceva poate intelege...
  • 0 (0 voturi)    
    Meseria de asistent in romania. (Duminică, 5 septembrie 2010, 16:25)

    Doriana [anonim]

    Scriu plangand, acei ingeri nevinovati, parintii indurerati ,de felul cum au sfarsit micutii lor ,si nu in ultimul rand, plapanda fiinta, asistenta, care a fost arestata din cauza sistemului sanitar, care dupa cum bine se vede este in colaps.....................Imi este greu sa invinuiesc pe cineva ,ca ar fi foarte multi de enumerat si poate asi gresi in a condamna poate pe nedrept fiinte nevinovate ,dar cert este ca cineva este de vina. De ce a trebuit sa se intample o tragedie atat de mare ca sa se poata lua unele masuri care de mult trebuiau luate? ma intreb unde mai este constiinta noastra de roman, de bun crestin si chiar de Om? Toti ne repezim la a condamna in primul rand dar crestina fiind ma gandesc ca mai bine ar fi sa recitim acele versuri care le auzim destul de des ,,DESTEAPTATE ROMANE"......................sa avem curajul sa fim uniti sa facem ceva pentru a indrepta lucrurile in aceasta tara care sub ochii nostri vedem cum incet totul se prabuseste . Va vorbesc in calitate de nemembra al niciunui partid si de om care am suferit in trecut, si acum suferim cu totii si astazi. De ce trebuie sa plateasca un om care si-a ales o meserie sacra,salvand dealungul anilor atatia ingeri care acum o vad cum e la inchisoare? Dvs. stiti ce inseamna sa prinzi o vena la un pui de om nenascut la termen? ...............Numai ia e de vina? da este vinovata! ca a semnat acel contract complet neloaial. Cei care ati blocat posturile prezentati-va singuri in fata justitiei si apoi sa-nvinuiti. Doar niste ingeri au trebuit sa va trezeasca! si inca mai taraganati! Pacat de asistenta ca nu merita aceste clipe pe care i-a marcat intreaga viata. Cat priveste arestarea ei pe nedrept, sper sa se rezolve sa fie cat mai repede eliberata, iar statul roman va plati sigur despagubiri tuturor.DUMNEZEU SA-I LUMINEZE PE TOTI !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Justitie? (Duminică, 12 septembrie 2010, 14:39)

    Daniel [anonim]

    Da, asistenta are partea ei de vina. Incontestabil. Cam 10%. Prezenta ei acolo in "cele 12 minute cat a lipsit" nu stiu daca salva toti bebelusii, dar sigur salva cativa dintre ei si macar murea incercand. Eu sigur faceam asta. Si sunt de acord ca fiecare trebuie sa-si plateasca greselile.

    Atentie, am spus TOTI!!!
    Nenorocita aia partea ei de vina - 10%. Cam tot atata (10%) la asistenta sefa. Cam tot atata la medicii de la "nou nascuti" ... Si inca 10% managerului spitalului care a aprobat organigrama. Iar restul, marea parte de vina, sa se dea celor care au furat din sistemul medical si au distrus tot ce ne-ar mai tine in viata. Dar pe astia numai Dumnezeu ii mai poate pedepsi, atat sunt de multi si suspusi!!!

    Si ... mai am o intrebare de om prost. De ce nu exista in acea incapere un sistem anti-incendiu?