G. Soros: "Incetati expulzarea romilor"

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 august 2010, 10:59 Actualitate | Esenţial


Miliardarul american George Soros a cerut miercuri Frantei sa "inceteze expulzarea masiva a romilor", solicitand totodata Uniunii Europene sa puna in practica un plan vast de integrare, avand in vedere "amploarea problemelor" cu care se confrunta aceasta minoritate, relateaza AFP.

"Expulzarea romilor efectuata in acest moment de Franta risca sa violeze dreptul francez si pe cel european", sustine Soros, intr-un comunicat. "Barbati, femei si copii din Europa nu pot fi retrimisi in tara lor de origine din cauza originii etnice, fara niciun proces care sa stabileasca daca au comis sau nu infractiuni", adauga el.

George Soros, care prezideaza o fundatie implicata in sustinerea minoritatilor de romi din Europa de Est, afirma insa ca Franta "are dreptate sa ceara tarilor de origine, in acest caz Romania si Bulgaria, sa aplice masuri pentru imbunatatirea accesului la munca" pentru aceasta populatie. "Dar amploarea problemelor necesita un vast si eficient plan de integrare a romilor la nivelul Uniunii Europene", adauga Soros.

Potrivit acestuia, fondurile structurale europene care finanteaza in prezent programe de formare profesionala ar trebui sa finanteze si "educatilor celor mai tineri".

"Europenii nu isi pot permite sa piarda o noua generatie de romi, in conditiile in care in 2015 o treime dintre cei care vor intra pe piata muncii intr-o tara precum Ungaria vor fi romi", insista Soros.

Fundatia Soros (Open Society) afirma ca a donat peste 150 de milioane de dolari pentru programele de integrare a romilor in Europa de Est.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2398 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Integrare (Miercuri, 25 august 2010, 12:26)

    Vali [anonim]

    Solutia integrarii romilor si altor categorii defavorizate este in ansmablu cea mai buna, desi extrem de greu de implementat si foarte costisitoare. Neintegrarea acestor oameni va conduce probabil la costuri si mai mari incepand cu anii ce vin.
  • 0 (0 voturi)    
    rezolvarea problemei tiganilor.... (Miercuri, 25 august 2010, 12:31)

    vallya3 [utilizator]

    Aceasta problema complexa, consider ca nu poate fi rezolvata de o singura natiune....La nivel european e necesar sa se adopte masuri pentru ameliorarea situatiei acestei etnii : educatie, educatie, educatie...
    Concentratia acestei etnii in Romania se datoreaza faptului ca romanii nu au avut sentimente xenofobe, si au acceptat ca aceasta etnie sa se aseze in hotarele sale...francezii si alte natii trebuie sa accepte ca problema tiganilor e o problema europeana....
  • +1 (3 voturi)    
    bah nene (Miercuri, 25 august 2010, 12:51)

    Ci Ciong [utilizator]

    alo... bah george, ai tu grija de ei mah, ca pe noi nu ne asculta ca cica ii discriminam... si asa si e ca romanii e tare rai e rasisti daia rasi in cap... si ei saracii vrea doar sa munceste... sunt multumit de franta care dupa mine nu a expulzat pe nimeni, a ”salubrizat”, a luat gunoiul de pe strazi l-a impachetat si l-a trimis la ”groapa de gunoi” Roumanie... (in conceptia lor, nu a mea, eu imi iubesc neamul, si ce-a mai ramas din tara)...
  • +1 (1 vot)    
    Eliminare (Miercuri, 25 august 2010, 13:42)

    Agota [anonim]

    Cei care nu sunt in stare si mai ales NU vor sa munceasca trebuie ELIMINATI din sistem.
    De ca sa muncesc eu 8 ore pe zi pentru ca statul (din banii mei, ca alti nu are) sa "incerce" integrarea unor persoane de care mi-e frica!
    Daca vad un rrom pe strada trec pe partea cealalta!

    Alearga pe strada, urla, se bat, arunca pietre, petarde etc. De ce sa-i respect si sa-i integrez?
  • 0 (0 voturi)    
    Integrarea lui peste (Miercuri, 25 august 2010, 14:50)

    Dox [anonim]

    Sotia mea lucreaza ca asistent social pentru o fundatie de caritate. Au gasit job pentru o femeie de origine roma dar dansa nu a vrut sa renunte la portul traditional. Din cauza asta nu gaseste nicaieri job.

    Cred ca se incearca degeaba integrarea unor oameni care nu vor sa fie integrati. Habar nu am care e solutia - dar pana oamenii astia nu-si dau seama singuri ca trebuie sa faca si ei ceva ca se le mearga mai bine, se vor cheltui bani aiurea cu asa numita integrare.
  • 0 (0 voturi)    
    Maestre Soros,... (Miercuri, 25 august 2010, 15:10)

    Rescatorul [anonim]

    tiganii nu pot fi integrati, trebuie sa se straduiasca singuri sa se integreze. Dar, scuza-ma, nu ai vrea mata sa te ocupi de integrarea lor? Poate ai mai mult succes.
    • 0 (0 voturi)    
      Soros e o curva de om (Miercuri, 25 august 2010, 20:44)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Este un om care si'a construit succesul pe nefericirea altora, ingropand afaceri si destine.

      Nimic din ce spune el public nu trebuie luat ca atare ci vazut care sunt intentiile sale adevarate (in nici un caz nobile).

      Asa ca daca Soros spune ceva, pregatiti'va de ce e mai rau. Pt. voi nu pt. el, evident.
  • 0 (0 voturi)    
    Acest (Miercuri, 25 august 2010, 17:44)

    HESS [anonim]

    Personas malefic si sinistru a fost cel care a insistat pe langa tradatorul si hotul democratiei ILIESCU si NASTASE., ca denumirea etniei sa fie schimbata in rrom(i).Dupa ce in prealabil au schimbat-o prin anii 70 si ceva.Vina in majoritate este a clasei politice care a fost compusa la nivel de conducere si unele ministere de NIMICURI.Nici acum macar nu au curaj politicienii nostrii sa spuna adevarul si sa apere populatia muncitoare si platitoare de impozite .In fata acestui derbedeu cat si a lui Lallouche ,Barroso si toti cei care ne acuza si care vor ca FORTAT sa le da-m servicii,ajutoare bani,vile,libertate in fat justitiei imunitate totala la salbaticie.Exista o mare parte a tiganiilor care prin vointa proprie au intrat in rand cu civilizatia si sant cetateni responsabili.Dar exista aceea parte care sant netotii care in gena lor au reversul a ceeace se numeste civilizatie.Daca nu se ia masuri prin legale impotriva acestora si politicienii nostrii vor continua sa fie la fel de lasi si la fel de tradatori ai tuturor cetateniilor romani indiferent de etnie cinstiti ,civilizati muncitori,platitori de impozite romania va avea mari probleme in viitor.
  • +2 (2 voturi)    
    Propunere (Miercuri, 25 august 2010, 18:59)

    un roman [anonim]

    facem o tara a tiganilor, si sa-l punem pe Soros presedinte. Poate se indura franta sa doneze vreo 2-3 insule din ce le-o mai ramas prin colonii, dam si noi o parte din bani, donam si niste "subiecti", ii trimitem pe toti acolo, din Romania, din Franta, de unde or mai fi, si il punem pe Soros mare bulibasa peste ei, ca oricum vad ca intelege mai "profund" decat noi probleme saracilor discriminati.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu poti (Miercuri, 25 august 2010, 20:48)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Sa le faci o tara a lor,aici ma refer la tiganii calatori.Cei integrati ii lasam cu noi.Pai daca le dai o tara a lor cine dracu va lucra in acea tara.Vor muri de foame sau vor vinde tara.Dar idea e buna, Soros sa le cumpere un teritoriu.
      Si sa ii si sponsorizeze.
  • 0 (0 voturi)    
    da,pai asta zicem si noi (Miercuri, 25 august 2010, 21:12)

    cititor hotnews [anonim]

    Sa inceteze expulzarea si sa mai primeasca ca bonus si mai multi.