Emil Boc despre situatia de la ghiseele unde se platesc contributiile la drepturile de autor: La mine nu au ajuns asemenea informatii

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 24 august 2010, 21:07 Actualitate | Esenţial


Premierul Emil Boc a declarat, marti, ca nu are informatii privind situatia in care s-ar afla persoanele care obtin venituri independente si care sunt nevoite sa piarda timp la ghiseele administratiilor financiare pentru a-si plati contributiile aferente acestor venituri, precizand ca explicatiile tehnice trebuie sa fie date de ministrii Finantelor si Muncii.

"Aceste date vi le poate comunica ministerul Muncii si Finantelor... la mine asemenea informatii nu au ajuns pe masa Guvernului...aceste afirmatii trebuie sa aiba acoperire", a declarat Boc.

HotNews.ro a relatat in ultimele zile despre haosul de la ghisee inainte de termenul limita pentru depunerea declaratiilor, pentru cei care primesc venituri din activitati independente si (PFA, drepturi de autor) trebuie sa plateasca la stat contributii sociale, conform noilor reglementari din Ordonanta 58/2010.

Dupa multa bajbaiala, in sfarsit, Casa Nationala de Asigurari de Sanatate s-a hotarat: cei care incaseaza drepturi de autor pe langa cartea de munca nu platesc asigurarile de sanatate si pentru acestea, iar ceilalti le platesc conform vechilor prevederi (trimestrial, respectiv anual). S-a hotarat si Casa de Pensii, dupa ce functionarii au constatat ca nu mai fac fata aglomeratiei de la ghiseu, sa primeasca declaratiile si prin posta (vezi materialul video cu imbulzeala de la ghisee). Toate aceste noutati sunt insa comunicate verbal, fara niciun anunt oficial. Cei mai organizati, la ANOFM: nu au softuri, nu au conturi, dar primesc formulare prin posta si au improvizat inca un birou pe hol, unde un functionar sa preia declaratiile. 12,3 kilometri este distanta minima care trebuie parcursa pentru ajunge la toate cele trei institutii.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1644 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    :) (Marţi, 24 august 2010, 21:11)

    alex [anonim]

    Filmati cum decurg lucrurile la ghisee. Si postati pe net zeci si sute de filmulete.
  • +4 (4 voturi)    
    pe nepusa masa (Marţi, 24 august 2010, 21:30)

    nouvelobs [anonim]

    evident dl prim ministru traieste intr-o lume politicianista in care nu este nevoie sa stai la coada pentru a plati statului multiple dari. "lume" care traieste foarte bine,mult mai bine decat contribuabilul de rand.atunci o masa critica va refuza sa mai plateasca vom mai vedea pe cine va mai pune sa dea explicatii "tehnice".
    • 0 (0 voturi)    
      pe de alta parte (Miercuri, 25 august 2010, 9:20)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui nouvelobs

      ar fi aberant sa credem ca un singur om poate sti ce se intampla intr-o singura zi in vreo 300 de birouri ale administratiei romanesti, asta pe langa faptul ca in aceeasi zi, acelasi om trebuie sa sa-si gaseasca timp pentru alte 10 lucruri esentiale pentru tara (ex pt ziua de ieri: sesiunea senatului & votarea lagii ANI etc).

      ma intreb: oare care manager general dintr-o mare companie stie exact ce face fiecare angajat in parte? oare PDG-ul grupului Renault stie cum a strans nea Vasile un anumit surub la un anumit exemplar de autoturism in ziua de 24 aug 2010 la ora 14.37?
      • 0 (0 voturi)    
        nu prea e asa ... (Miercuri, 25 august 2010, 10:21)

        Vasalie, Sa Traiti [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Nu a spus nimeni ca boc tre' sa stie tot ce se intampla cu toti mugetarii ... dar declaratia (pe care am revazut-o acum la tembelizor) NEAGA posibilitatea ca aceasta situatie sa fie reala. Daca bo(c)ul spunea ceva de genul "nu stiu daca-i asa, o sa cer sa se verifice" era o declaratie normala. Dar el a declarat ca miile de oameni care stau la cozi viseaza, habar n-au de ce stau la coada, ei de fapt vor bilete gratuite de tratament pe coasta de azur :D
        • 0 (0 voturi)    
          flit (Miercuri, 25 august 2010, 11:21)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Vasalie, Sa Traiti

          boc ne-a dat cu flit pe banii nostrii.
          multumim basescu pentru alegerea si mentinerea lui boc
      • +1 (1 vot)    
        "au cotidian" (Miercuri, 25 august 2010, 11:00)

        nouvelobs [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        tineti partea guvernantilor:)
        situatia nu este de azi, de ieri...
        de ani de zile. daca fostul profesor, fostul primar, distinsul prim-minsitru boc nu a experimentat niciodata aceasta frustrarede a sta la coada pentru a da bani (!!) atunci ma intreb in ce tara a trait!!

        apoi un manager general care nu stie mai nimic "de starea trupelor" este un manager slab, incompetent. eu lucrez intr-o multinationala cu peste 60 000 de oameni. ei bine l-am vazut la cantina-restaurant pe CEO-ul companiei alaturi de oameni obisnuiti. sa nu particularizam pana la mici detalii gen nea vasile si surubul. situatia cu cozile este un "pattern" repetitiv in romania! sincer eu unul NU am gasit pana acum o administratie a unui mare oras care sa functioneze normal in romania. in schimb in franta am exemple. de zi cu zi de an cu an. a+
  • +8 (8 voturi)    
    Bocule (Marţi, 24 august 2010, 21:30)

    Tanti Leana [anonim]

    Oi fi si tu ca Ceausescu, care nu avea cunostinta de patimile prin care trecea poporul, si la care multe informatii nu au ajuns. Vezi ia aminte, cei doi n-au avut o soarta prea frumoasa.
  • +4 (4 voturi)    
    tupeu de Mini Me (Marţi, 24 august 2010, 21:38)

    Gigel [anonim]

    Trebuie sa fii maximal tupeist sa negi stresul si disconfortul a mii de oameni care s-au inghesuit pentru ca mintea ta de guvernant nu a planuit transpunerea in plan logistic a unei elucubratii legislative.

    Imi aduceti aminte de personajul Mini Me...
  • +7 (7 voturi)    
    No comment! (Marţi, 24 august 2010, 21:38)

    altVasile [anonim]

    Deci 650 de mii de oameni sunt bramburiţi timp de 2 luni într-un hăţiş halucinant a unor legi scrise de nişte incompentenţi, ca să fiu elegant, iar primul-ministru spune că la el aceste informaţii nu au ajuns. Ce poate să conducă dar un guvern fără de informaţiile necesare? Care este rolul său... să semneze ca primarul o serie de acte având credinţa naivă că cei care le-au întocmit chiar ştiu ce fac? Oare chiar este atât de greu să-ţi pui această întrebare: i-am opărit pe aceşti oameni cu taxele şi impozitele, necesare nouă pentru peticirea bugetului, cum se simt oamenii acum? Să plece atunci acasă! Scuze nu are de niciun fel.
  • +5 (5 voturi)    
    Da, sigur ca da! (Marţi, 24 august 2010, 21:52)

    Manole Buican [anonim]

    Evident ca asemenea informatii nu ajung la un imbecil ca Boc.
  • +4 (4 voturi)    
    Doar sa cereti bani stiti (Marţi, 24 august 2010, 21:57)

    blabla [anonim]

    Pai acum dom ministru dupa ce a dat cu bata in balta cu ordonanta 58 si a facut valuri fuge cat poate de ele sa nu il inghita. Ce sa intelegem dom' prim ministru acum ca nu iti pasa cum, numai sa platim. Pai dupa ce ca ne luati bani abuziv prin aceste legi interpretabile acum va puneti si ochelari de cal si vata in urechi? Bine ati face sa dati dracului ordonanta asta ca e o mare varza, si asa platim prea mult la stat fata de ce ofera statul.
  • +11 (11 voturi)    
    Muntele si Mahomed (Marţi, 24 august 2010, 21:58)

    fat frumos [anonim]

    Daca nu au ajuns "aceste informatii" la el, ce-ar fi sa mearga el la ele?
  • +5 (5 voturi)    
    Toti politicienii nostri sunt niste autisti (Marţi, 24 august 2010, 22:06)

    cristianssen [anonim]

    nu-i intereseaza de starea si spiritul natiuni. Oricum este usor de vazut, de la zi la zi, ca lucrurile in Romania sunt din ce in ce mai rele. Nu stiu cum am putea sa scapam de acesti sabotori ai tarii din oricare partid ar fi ei.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa ne traiasca ! (Marţi, 24 august 2010, 22:15)

    Sa ne traiasca [anonim]

    In Romania e bine de trait doar in ani electorali; handi asta micu' cica nu are info pe masa; cred si io ca ii sta gandul numai la cascaval ...
  • +6 (6 voturi)    
    Hai Boc, si tu ??? (Marţi, 24 august 2010, 22:31)

    rov [utilizator]

    Pai nici ceasca nu stia unele lucruri......
  • +9 (9 voturi)    
    Ptiu, ceapa ta! (Marţi, 24 august 2010, 22:49)

    Gogu platitoru [anonim]

    Ma acum chiar cred ca asta ne ia la misto.
    Pai ce credeai bai berbecule... sa mor, nu-mi gasesc cuvintele.
    Orice tampit care a fost vreodata in viata lui la ORICE ghiseu din ORICE institutie a maretului stat pentru ORICE rahat, si-ar fi dat seama ca daca 500.000 de oameni trebuie sa vina lunar la (mai nou doar) 2 ghisee, e un mare RAHAT.
    Doamne ajuta, sa se imbogateasca Posta si sa pot face transferuri online pentru toate cele trei mizerii de contributii.
    Iar domnului Boc, numai noroc, ca minte nu se mai poate.
    Pana cand nu veti reusi sa intelegeti ca pentru ORICE fel de taxe / contributii trebuie sa existe BIROURI UNICE nu o sa adunati in veci banii pe care-i sperati. USURINTA PLATII SI TRANSPARENTA LEGII FISCALE ADUC BANI LA BUGET MAIMUTOILOR, NU MII DE TAXE!!!
    SI ASTA E VALABIL PENTRU TOATE CULORILE POLITICE! ABSOLUT TOATE!
  • +1 (1 vot)    
    Pana si Prostia fuge de asta... (Marţi, 24 august 2010, 22:58)

    titirica [utilizator]

    nu vrea sa fie asociata cu Boc... e o insulta prea mare pentru Prostie....
  • +1 (1 vot)    
    Saracul (Marţi, 24 august 2010, 23:18)

    HESS [utilizator]

    De tine .Si ce nu ai mai auzit.Cred ca esti surd dar si orb.
  • +1 (1 vot)    
    Trezirea (Marţi, 24 august 2010, 23:50)

    Leeview [anonim]

    Hei, Basescu, trezirea !!!
    Ce faci ,nu-i mai trimiti nici un mesaj lui BOC ?
    Informeaza-l si pe el ca s-a obisnuit doar cu vorba ta. Daca nu-i zici nimic, pentru el nici nu exista acel subiect.

    PS. Daca esti in concediu imi cer scuze. Orice om are nevoie de un repaus iar tara asta o sa ia si ea o pauza. Ca asa ai invatat-o. Tu nu spui nimic, PM nu stie ce sa spuna si asteptam pana spui ceva.
  • +2 (2 voturi)    
    asta-i picat din luna ... (Miercuri, 25 august 2010, 0:15)

    Vasalie, Sa Traiti [utilizator]

    Tocmai i-am vazut declaratia la tembelizor.
    Asta habar n-are in ce cacat sunt cele cca 600.000 persoane afectate de cretinelile scoase de imbecilii angajati de el si clica lui in toate structurile statului.
    Maine dimineata ma duc si eu sa depun declaratiile. Tare-s curios cum naiba se va descurca maine, in 4 ore (program de lauze la Casa de pensii, sa nu se surmeneze pupezele ... 8:30 - 12:30) o singura angajata de la pensii care trebuie sa preia cca 10.000 de declaratii. Pana azi la inchiderea programului se depusesera cca. 100. Restul ... ura si la gara, de joi curg amenzile.
    • +2 (2 voturi)    
      am fost ... (Miercuri, 25 august 2010, 9:42)

      Vasalie, Sa Traiti [utilizator] i-a raspuns lui Vasalie, Sa Traiti

      si am depus declaratia la pensii, unde trebuia sa fiu personal. Sanatatea o aveam deja declarata si platita pe tot anul iar la somaj s-a dus contabila unui prieten cu un teanc de declaratii.

      Nu am ce sa comentez (de rau) despre cele doua functionare care inregistrau declaratii. Aveau o aplicatie, probabil facuta intern, in care bagau CNP-ul, verificau datele din baza de date si cereau suma pentru care vreau sa ma asigur. Au listat 2 declaratii, am semnat si gata. Totul a durat cam 3 minute. asta inseamna 20/h * 2 functionare = 40/h adica ... 160 in cele 4 ore de program ... hai sa zicem 400 daca prelungesc programul pana la ora 18:00. Cam putintel ...

      Tov. Seitan declara chiar acum la tembelizor ca eu sunt chior si surd. Coada de cca. 100 persoane pe care am lasat-o in urma nu exista iar cei de la CJAS mi-au dat contul in care trebuie facuta plata, desi inca nu l-au deschis. Alt tampit ...
  • +2 (2 voturi)    
    Ce se intampla? (Miercuri, 25 august 2010, 0:52)

    asterix [anonim]

    Cuuuum de nici o portocala nu combate aici??? Ramaserati fara cuvinte????
    Nu sare nimeni in apararea profesorului de drept (ne)constitutional , care aude numai ce ii convine???
    Doamne ajuta!!! Sa va tina macar pana la Craciun!
    • +2 (2 voturi)    
      adevarul este ca (Miercuri, 25 august 2010, 7:25)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui asterix

      o noutate a fost doar manifestarea neputintei de a face timp de doua luni niste norme. Nu de alta, dar normele de aplicare ale OG58 sunt in totala contradictie cu OG58!

      In plus, Boc si ai lui fac ce vor sub lozinca "noi credem ca asa e bine si corect". Asa au ajuns sa bage contribuții sociale in Codul Fiscal- care se ocupa cu taxe si impozite. Bani in cap si minte-n punga, asta este ce ii caracterizează!

      Asa ca guvernul asta, portocaliu si cafeniu in zona albiturilor, este o expresie a indolentei si impotentei clasei politice si administrative.

      Așteptăm cu interes guvernarea roșie a PSD sub semnul acelorași pete cafenii pe normele de impozitare progresiva cu pana la 50%...
  • +3 (3 voturi)    
    Dl Boc e strain de realitatile din Romania.... (Miercuri, 25 august 2010, 7:33)

    lili [anonim]

    Din 2008, de cand a venit la guvernare Dumnealui e complet strain de realitaile din Romania, turie intr-una despre Romania si romani dar parca vorbeste despre o alta tara..... Nu mai pleaca o data ca ne-am saturat??!!! Dl Basescu este inconstient pastrand aceasta catastrofa de Prim Ministru.....
  • +1 (1 vot)    
    Normal ca nu au ajuns... (Miercuri, 25 august 2010, 8:03)

    Pantera Roz [utilizator]

    E mult prea inalt,cum sa ajunga?! :))
  • +4 (4 voturi)    
    bun simt si aritmetica... (Miercuri, 25 august 2010, 8:55)

    minus [utilizator]

    să zicem ca un funcționar care iți ia declarația, verifica actele, face dosarul si scrie într-un registru reușește performanta nepământeana să facă asta într-un minut... deci fiind Superman reușește să rezolve într-o zi 480 cereri. Sunt cam 5-6 funcționari care fac asta, dar să zicem ca sunt 20, adunați de peste tot.
    In acest scenariu ireal, ar putea fi prelucrate maxim 10000 cereri pe zi.

    Aveți habar d-le Boc câți oameni ar trebui să se prezinte la ghișee?

    De ce va iritați când auziți cuvântul "RUȘINE"?
    Aveți bănuiala ca s-ar putea referi cineva la ceea ce faceți?
    Ați ajuns să mimați bunul simt?
  • +2 (2 voturi)    
    gandim pana facem boc (Miercuri, 25 august 2010, 11:43)

    gheo [anonim]

    tind sa cred ca nu din rea vointa face guvernul prostii, pur si simplu atat ii duce mintea. pur si simplu nu le-a trecut prin cap ca cei afectati de o lege, sute de mii la numar, obligati sa stea la nu-stiu-cate cozi, nu vor putea fi acoperiti fizic....
    astia nu stiu nici macar matematica de baza, impartiri cum ar veni; x sute de mii impartit la 22 zile lucratoare impartit la x ghisee = atatea mii de cetateni batjocoriti la o coada.... e matematica elementara, ce naiba....
    si noi asteptam de la ei sa faca infrastructura, sa sustina mediul de afaceri, sa faca reforme administrative si in justitie, asteptam de la ei sistem medical, moneda stabila si multe altele. ei demonstreaza ca nu-s de 'trecut clasa', de ciclu primar....e ca si cum am astepta de la femeia de serviciu sa faca operatii pe creier....
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate (Miercuri, 25 august 2010, 17:52)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui gheo

      Numarul de cetateni plus zilele de munca platite plus salariul pe una bucata ziua plus ca firma sau institutie de unde lipseste cetateanul pierde si ea din productivitate.Pffff maiculita.
      Am mai spus-o si o mai spun.Majoritatea politicieniilor sant rupti de realitate.Traiesc in lumea lor virtuala.
  • +1 (1 vot)    
    spam (Miercuri, 25 august 2010, 16:30)

    CDi [anonim]

    mai uita-te si in spam din cand in cand, sa vezi ce de-a informatii gasesti
  • +1 (1 vot)    
    ,,Domnule,,Basescu (Miercuri, 25 august 2010, 17:54)

    HESS [utilizator]

    Te rog din suflet, ardei o palma lui BOC.Poate asa se trezeste la realitate.