VIDEO Controale la complexul comercial Dragonul Rosu​

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 24 august 2010, 7:29 Actualitate | Esenţial


Garda Financiara a declansat, marti dimineata, mai multe controale la complexul comercial Dragonul Rosu din Bucuresti. Intr-o declaratie pentru Realitatea TV, comisarul sef al Garzii Financiare, Stelica Constantin, a precizat ca au fost descoperite peste 100 de saci de marfa subevaluata. "Sunt preturi foarte mici, de exemplu un tricou costa 0,2 lei sau o patura 0,6 lei; Nu se plateste tva-ul!" - a afirmat Stelica Constantin, care a adaugat ca a fost gasita si marfa neinregistrata.

"Sunt 11 camioane cu marfa provenita in general din Turcia - imbracaminte, incaltaminte, in general articole de toamna" - a mai spus comisarul sef al Garzii Financiare. El a adaugat ca sunt vizati zece agenti comerciali, dar exista un singur furnizor. Se vor aplica amenzi pentru fals in documente.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3283 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Amenzi? (Marţi, 24 august 2010, 8:22)

    mamaika [anonim]

    Cum adica amenzi? Nu puscarie?
    • 0 (2 voturi)    
      nici una nici alta... (Marţi, 24 august 2010, 9:51)

      c [anonim] i-a raspuns lui mamaika

      Toata lumea stie cata evaziune este acolo, numai politia nu e in stare sa prinda pe nimeni...

      Cand faci control ce poti sa gasesti ? Toata lumea o sa se poarte inpecabil, o sa dea bon sau factura in ziua respectiva.
      Daca vor sa prinda pe cineva cu adevarat trebuie sa trimita oameni sub acoperire. Sa se dea drept clienti. Sa faca vreo luna flagrante si apoi sa se duca sa-i ridice pe toti. Dar mi-e ca o ramane Europa cu 10% din vanzatori.
  • +2 (2 voturi)    
    Dragon (Marţi, 24 august 2010, 9:02)

    Anonim [anonim]

    de abia acum s-au prins ca acolo se fura :). Ori sunt incompententi ori iau mita. Ar fi interesant daca o sa ia la puricat si pe cei ce au fost trimisi in controale la dragon pana acum.
    • +2 (2 voturi)    
      Portectia politica si nu numai ! (Marţi, 24 august 2010, 14:36)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      habar nu avem noi cine-i protejeaza pe bijnitarii din Dragon, dar este evident ca au avut mereu ponturile !

      Eu cred ca de la oamenii politici pana la servicii secrete si agenti in rezerva au carte de munca la mafia chineza, unde cotizeaza fiecare dupa posibilitati ... mai o vorba buna, mai o intermediere de negociere cu autoritatile, mai niste vesti de la jandarmerie sau de la politia locala...etc !

      Dar nu trebuie sa se justifice investitia in Orasul Chinezesc?
  • +1 (1 vot)    
    Fara numar (Marţi, 24 august 2010, 9:14)

    drak latinu [utilizator]

    Fara numar sa le aplicati amenzi ca toti sunt ikegali. A mers cineva in complexul europa ;)
  • +2 (4 voturi)    
    E clar ca (Marţi, 24 august 2010, 9:16)

    Pantera Roz [utilizator]

    in Dragonul Rosu e evaziune cat cuprinde.Dar sa faci numai acolo controale (de nu stiu cate ori vara asta),cam pute a propaganda.Auzi,100 de saci,11 camioane cu boarfe...Pai ce facem cu miile de tiruri cu legume si fructe aduse in tara fara a se plati TVA,cu tirurile cu tigari,cu alcool de contrabanda,de containerele care intra in tara prin portul Constanta,cu miile de masini cu paine care nu e facturata,etc???Dragonul e o picatura in oceanul evaziunii...Auzi,100 de saci...Bravos,Garda Financiara...Sunteti mai duri decat "Soimii patriei",parol!
  • +2 (2 voturi)    
    desteptarea (Marţi, 24 august 2010, 11:58)

    cid [anonim]

    Din luna februarie si pana acum au fost zeci de controale in Dragonul Rosu ,Europa,Su market ,deci acum ati sesizat DAR noi am intrat in UE de 4 ani deci marfa din extracomunitate vine pe factura cu preturi mici ,si marfa din uniune fara tva pe care il luati VOI, hotilor .
  • 0 (0 voturi)    
    Stelica (Marţi, 24 august 2010, 21:54)

    gogu [anonim]

    Aratzi de parca esti neam cu aia de pe acolo!
  • 0 (0 voturi)    
    super tari chinezi (Marţi, 26 octombrie 2010, 20:36)

    gina [anonim]

    lasatine sa muncim asa.voi astea dela garda financiara nu vedeti ca salarile se taie pe capete foarte multi someri cu ce mai traim daca nu lasati chinezi sa faca comert in romania