Ordinul Asistentilor: Am sistat propria ancheta la Maternitatea Giulesti, in ATI trebuie sa fie 4 asistente

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 august 2010, 22:07 Actualitate | Esenţial


Ordinul Asistentilor - Filiala Bucuresti a renuntat la propria ancheta la Maternitatea Giulesti, dupa ce Florentina Cirstea a fost retinuta pentru 24 de ore de catre procurori, sub acuzatiile de ucidere din culpa, anuntand totodata ca in sectia ATI nou nascuti trebuie sa lucreze patru asistente.

"Nu mai este cazul sa declansam o ancheta intrucat asistenta medicala Florentina Cirstea a fost retinuta, pentru 24 de ore, de catre Parchet, sub acuzatiile de ucidere din culpa si vatamare corporala grava din culpa, in legatura cu incendiul de la Maternitatea Giulesti", a precizat luni, pentru Mediafax, vicepresedintele Ordinului Asistentilor Medicali Generalisti, Moaselor si Asistentilor Medicali din Romania - Filiala Bucuresti, Florian Chiru.

Potrivit lui Florian Chiru, regulamentul de organizare al spitalului prevede ca in Sectia de ATI nou nascuti a maternitatii trebuie sa lucreze patru asistente medicale, nu una, asa cum s-a intamplat in momentul incendiului.

Situatia dramatica in care cinci nou-nascuti prematur si-au pierdut viata, iar alti sase sunt in stare grava a declansat un val de informatii neoficiale din care rezulta acuzatii care afecteaza foarte grav imaginea profesiei de asistent si moasa, a adaugat Chiru.

"Totusi, primele rezultate oficiale anunta ca Florentina Cirstea a fost retinuta, pentru 24 de ore, de catre Parchet, sub acuzatiile de ucidere din culpa, astfel ca, in cazul ei orice ancheta a nostra nu isi mai are sensul. Asteptam si alte rezultate, dupa care vom face a analiza a regulamentului de ordine interioara, structura organizatorica a sectiilor si normativul de personal", a mai spus vicepresedintele Ordinului Asistentilor Bucuresti.

El a atentionat ca numarul asistentilor medicali scade vertiginos prin blocarea posturilor din unitatile sanitare si nerespectarea normativului de personal care genereaza un volum de munca supradimensionat.

Chiru a criticat, de asemenea, lipsa unei politici de protectie sociala, nerecunoasterea performantelor profesionale si a vorbit despre plecarea acestor angajati dupa deschiderea pietei fortei de munca in spatiul european.

"Responsabilitatea noastra creste proportional cu scaderea increderii societatii in munca asistentilor si moaselor. In conditiile date, astfel de evenimente se pot produce oricand daca reforma sistemului sanitar din Romania nu se va face real, coerent si eficient", a mai spus Chiru.

Intreaga conducere a Maternitatii Giulesti a fost suspendata pana la finalizarea anchetei, in urma dispozitiei primarului general Sorin Oprescu, la scurt timp dupa ce ministrul Sanatatii ceruse demiterea echipei manageriale a unitatii sanitare.

Cinci bebelusi au decedat, iar sase sunt in stare grava dupa incendiul izbucnit in urma cu o saptamana la Maternitatea Giulesti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2007 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Ordinul Delicventilor! acum si in Romania (Luni, 23 august 2010, 22:17)

    Eneas [anonim]

    masonerie la greu ,tataa!bafhto belenghere Chiru ,ati pus piciorul pe i!
    Bogdanel Marinescu scapa ?
  • +3 (3 voturi)    
    Câte sunt de spus... (Luni, 23 august 2010, 22:57)

    cobra [anonim]

    Deşi pe-aici nu se aminteşte de aşa ceva, o problemă gravă în sistemul sanitar care afectează o mare parte din asistenţi este discrepanţa care se face între un asistent medical cu liceu sanitar, altul cu şcoală postliceală şi, mai ales (ţineţi-vă bine) asistent cu facultate. Deci, degeaba ai devenit asistent în condiţiile din trecut. În viitorul apropiat vei fi un nimeni fără facultate. Ce înseamnă asta? Să zicem că ai terminat liceul (4 ani), apoi ai făcut postliceala (3 ani), iar acum, ca să nu rămâi de căruţă trebuie să mai faci 5 ani ca să devii asistent medical licenţiat. Practic, faci şcoală cam tot atâta timp ca şi un medic. Şi, pentru ce? Pentru un salariu de doi bani?
    În condiţiile în care o mare parte din materia din această facultate a fost predată în şcoala postliceală, nu se dă nici măcar posibilitatea de a se echivala această materie astfel încât, pentru un asistent actual durata completării studiilor să ajungă la un nivel rezonabil. De ce? Pentru că facultăţile au interesul să ia o cârcă de bani. Deh, autonomie universitară!
    Partea cea mai interesantă este că nimeni nu poate contesta cu argumente rezonabile experienţa practică a unui asistent care are "doar" postliceala cu experienţa teoretică a unuia proaspăt ieşit din facultate.
    În schimb, când este de luat în freză, doctorul a fost corect, iar vinovatul este asistentul.
    Interesant, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      sunt meserii... (Marţi, 24 august 2010, 1:34)

      marius [anonim] i-a raspuns lui cobra

      care merita a fi profesate doar daca ai vocatie. pentru a-ti da seama de asta cea mai buna varianta este sau ar trebui sa fie cursul universitar.... sunt convins ca ai foarte multa experienta tehnica in domeniul sanitar dar, cand tot ce te intereseaza este tot ce ai relatat tu mai sus dar, nu ai amintit nimic despre oamenii pe care ii ai in grija directa, da-mi voie sa-ti amintesc ca meseria ta nu este de gunoier.... probabil ca acest lucru nu a fost inteles nici de individa care a fost arestata...
  • +3 (3 voturi)    
    k (Luni, 23 august 2010, 23:26)

    Vlad Zbranca [anonim]

    Exista chestiuni contradictorii. Daca era nevoie de 4 asistente si exista doar una, de ce asistenta in cauza este acuzata? Este clar vina conducerii spitalului ca nu a asigurat personal adecvat. Evident ca in tara aceasta se cauta un tap ispasitor, nu conteaza cine este acela.
    • +2 (2 voturi)    
      Simplu (Marţi, 24 august 2010, 5:18)

      Bogde [anonim] i-a raspuns lui Vlad Zbranca

      Pentru ca a plecat de acolo fara a avea voie (trebuia sa gaseasca inlocuitor cel putin) si in acest fel, in incendiul care a izbucnit (nu datorita ei, este adevarat) au murit 5 oameni (bebelusi) iar alti 6 au fost mutilati. si pentru ca a mintit ca o ordinara! De aia! Si nu mai cautati scuze! Trebuie sa plateasca pentru consecintele faptelor sale. Asa cum bineinteles ar trebui si altii; cel/ cei care au facut improvizatia, cel/ cei care nu au asigurat personalul conform regulamentului, etc...
      • 0 (0 voturi)    
        dia (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:22)

        Dia [anonim] i-a raspuns lui Bogde

        Chiru care e cel mai ''corect'' om a ajuns la Ordin? Nu se poate ? Chiru ? Doamne Apara si Pazeste !
  • +1 (1 vot)    
    Daca (Marţi, 24 august 2010, 1:48)

    Ana [anonim]

    trebuiau sa fie 4 - acea asistenta are numai 1/4 VINA si restul....cine a facut achizitii mari in defavoarea fondului salarii ! adica cine a hotarat una sa fie responsabil 3/4 ca si VINA !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Trebuia sa fie 4 (Marţi, 24 august 2010, 14:12)

      Bug Zileriu [anonim] i-a raspuns lui Ana

      4 pe un schimb?
      Pentru cati nou-nascuti?
      Ce fel de normnt astea?

      Toata lumea sa plange ca sistemul este subfinanta, etc, etc... dar numai unul din 4 romani participa la finantarea lui!
      Si nu cei care beneficiaza cel mai mult de pe urma lui!

      Asta este demagogie curata!
      Avem sistemul medical pe care il meritam! Simplu!
  • +2 (2 voturi)    
    Doar o intrebare (Marţi, 24 august 2010, 2:03)

    George [anonim]

    As fi curios sa-l intreb pe domnul Florian Chiru cate asistente trebuie sa lucreze in timpul sarbatoririi Sf. Maria in timpul programului de lucru...
  • +2 (2 voturi)    
    cei ce permit functionarea sistemului in aceste co (Marţi, 24 august 2010, 2:18)

    Asistent [anonim]

    Am lucrat pana in iunie ca asistent medical in romania intr-o sala de operatie,dupa ce am auzit de cazul copilului ars la maternitatea in care ereau 2 copii in incubator si tot asistenta erea vinovata desi avea in ingrijire 60 de pacienti am decis sa plec.
    Acum lucrez in Marea Britanie si poat sa va spun ca aici se ia O ORA PAUZA DE MASA in timpul programului de 8 ore, in timpul pauzei te duci maninci poti sa pleci sa te relaxezi afara pentru-ca sistemul este organizat in asa fel in cat sa nu ramai singur niciodata.
    Cum sa stai sa lucrezi continu 8 ore eficient ?
    Sper sa plece toti asistenti ca nu se merita sa iti risti pielea si pe un salariu de *.
    • +1 (1 vot)    
      Aceeasi intrebare (Marţi, 24 august 2010, 2:59)

      Tot George [anonim] i-a raspuns lui Asistent

      In Marea Britanie angajatii unui spital sarbatoresc Sf. Marie in timpul programului?
      • +2 (2 voturi)    
        Responsabilitate (Marţi, 24 august 2010, 5:25)

        Bogde [anonim] i-a raspuns lui Tot George

        Adica vrei sa spui "trag pe goarna una mica de sf Maria..." La dracu! cand ai vieti pe mana ori esti responsabil ori pleci naiba! Asistentii/ asistentele iau cea mai multa (nu cea mai mare!) spaga in spitale in Romania. Ar putea macar sa-si faca meseria. "Suntem platiti putin!" daca nu le convine pot sa se angajeze femei de serviciu pe cam acelasi salariu. Macar acolo daca pleaca la sarbatorit nu omoara pe nimeni! Respecta-ti munca sau cauta-ti altceva! Cum ar fi sa fi asistenta, sa fi atacata pe strada iar un politist sa stea si sa se uite impasibil pentru ca este platit prea putin pentru a interveni?
    • +1 (1 vot)    
      Sa plece (Marţi, 24 august 2010, 3:48)

      Gioco [anonim] i-a raspuns lui Asistent

      Ai zis bine "sa stai sa lucrezi". Mai ales ca in maternitati asistentele de la copii se poarta mizerabil Adica stau , pe banii contribuabililor , li se pare ca fac cuiva o favoare sa-si faca treaba si ca e un drept sa ia spaga. Sa plece chiar toate asistentele si toti doctorii care-si fac treaba asa cum si-a facut-o asistenta din cauza careia au murit copilasii ! Ca nu le place munca , vor numai spaga , spaga ca sa-si bata joc de pacienti!
  • +1 (1 vot)    
    Ma lesi (Marţi, 24 august 2010, 3:21)

    gigi contra [anonim]

    ma, dar ce ai mai lucrat... vreme de trei posturi.

    PS: Vezi ca in general pluralul se face cu doi de i...