VIDEO Oprescu: Lucrarile la Maternitatea Giulesti au inceput, sper sa fie gata in aproape o luna

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 august 2010, 12:08 Actualitate | Esenţial


Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat, luni, in urma unei scurte vizite la Maternitatea Giulesti, ca reparatiile la Sectia de Terapie Intensiva au inceput si ca spera ca lucrarile de refacere a salonului sa fie gata in aproximativ o luna, transmite Mediafax.

Oprescu a spus, la iesirea din Maternitatea Giulesti, ca  lucrarile efective de renovare vor dura aproximativ doua saptamani si jumatate si ca el spera ca in aproximativ o luna Sectia de Terapie Intensiva sa poata fi repusa in folosinta.

Intrebat in legatura cu suspendarea conducerii de la Maternitatea Giulesti, Sorin Oprescu a aratat ca directorul, directorul medical, directorul tehnic si directorul administrativ, precum si alte cadre cu functii de conducere au fost suspendati cu hartie semnata de el.

De asemenea, intrebat daca lucrari de renovare si reparare se efectueaza si la alte maternitati din Capitala, Sorin Oprescu a aratat ca este vorba de mai multe unitati medicale care se afla in reparatii "in cadrul programului obisnuit de reparatii care a demarat de cateva luni de zile". El a mai spus ca sunt bani pentru lucrarile de renovare din spitale, precizand ca este vorba de o suma de aproximativ 38 de milioane de euro.

Luni dimineata, aproximativ 20 de muncitori decopertau peretii salonului, afectati de funingine, pana la zidarie. Seful echipei de muncitori a declarat, pentru Mediafax, ca lucrarile de renovare ar putea fi finalizate intr-o luna.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















658 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Improvizatii (Luni, 23 august 2010, 12:26)

    Vizitiul [utilizator]

    Oare ce cantitate de improvizatii se poate face intr-o luna? :)

    Mana cereasca pe Oprescu ca TREBUIE cheltuiti banii astia, in privinta carora avem suspiciuni; caci nu cred ca costa chiar atat in realitate.

    Bă moșule!
    • +1 (1 vot)    
      Spectacol de magie cu 38 milioane euro... (Luni, 23 august 2010, 12:40)

      ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Hocus Pocus uite banii - nu mai sunt banii!

      Cu siguranta si acesti vani vor disparea fara urma ca apa in nisip. Fraierilor li se vor prezenta niste lucrari de renovare care probabil vor costa maxim 380 mii de euro.
    • 0 (0 voturi)    
      - (Luni, 23 august 2010, 16:13)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Oprescu se referea la toate lucrarile din spitalele din Bucuresti, nu doar cel de la maternitatea Giulesti, da na, repede, sa sarim de fund in sus.

      Plus ca in cele 38 milioane intra si aparatura medicala, care nu costa cat o galeata de vinarom... asa cum probabil te astepti tu.

      In caz ca nu stiai, ca sa ai un termen de comparatie, un scaun relativ bun de stomatologie costa in jur de 10.000E.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa faca PDL-ul si un patinoar (Luni, 23 august 2010, 12:45)

    FAQ Romania [utilizator]

    Poate fac astia de la PDL si un patinoar pe acoperisul spitalului. Cine stie de unde sare viitorul campion olimpic tentat de generoase prima de 2000 ron pentru patru ani de munca. Pare putin? Sunt sigur ca videanu s-ar descurca cu banii astia :P
  • 0 (0 voturi)    
    Rugaminte pt. Oprescu (Luni, 23 august 2010, 14:42)

    Vizitiul [utilizator]

    Cand e gata sa-i puneti si niste ceasuri va rog :)
    • 0 (0 voturi)    
      Si o multime de caini vagabonzi prin el! (Marţi, 24 august 2010, 15:53)

      Bucur [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Si prin curte, sa nu uitati prin curte!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-i vreme de pierdut! (Marţi, 24 august 2010, 18:49)

    Stepanida [utilizator]

    Nu-i timp de pierdut!Lipsa unei maternitati in sistemul sanitar al Bucurestiului se simte.Sa speram ca estimarile lui Oprescu,privind durata lucrarilor,sa se adevereasca!
  • 0 (0 voturi)    
    oprescu (Miercuri, 25 august 2010, 17:40)

    oana [anonim]

    oprescu s-a tinut de cuvant pana acum, nu cred ca vor dura mai mult de o luna
  • 0 (0 voturi)    
    ma bucur (Miercuri, 25 august 2010, 18:03)

    radu [anonim]

    sotia mea e insarcinata, multumita lui Dumnezeu mai are cam 2 luni pana sa nasca. O va face intr-o maternitate care ofera conditii, bravo domnule Oprescu si multumesc!