Emil Boc: In septembrie vom lua o serie de masuri pentru sustinerea activitatii economice, intre care sprijinirea tinerilor intreprinzatori

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 august 2010, 15:11 Actualitate | Esenţial


Premierul Emil Boc a declarat sambata ca Guvernul va promova, in septembrie, o serie de masuri pentru sustinerea activitatii economice, printre care mentinerea neimpozitarii profitului reinvestit si sprijinirea tinerilor intreprinzatori, transmite Mediafax.

"In septembrie vom promova masuri care vor sustine activitatea economica. Printre ele, mentinerea neimpozitarii profitului reinvestit, dar si legea care vizeaza sprijinirea tinerilor intreprinzatori, care vor beneficia de un suport suplimentar din partea statului, modificarea plafoanelor de ajutor de stat pentru intreprinderile mici si mijlocii, coborarea acestora. Adica firmele care angajeaza someri si care aduc investitii pot beneficia de ajutoare de stat, dar cu un plafon mai jos decat in momentul de fata", a spus premierul, aflat sambata la Lugoj pentru inaugurarea centurii de ocolire a municipiului.

El a adaugat ca se lucreaza la o serie de acte normative in acest sens, care vor fi dezbatute cu parlamentarii la Ministerul Finantelor in vederea sustinerii acestora.

Potrivit lui Boc,Guvernul se afla in negociere cu sindicatele si patronatele pe tema salariului minim, o decizie urmand sa fie luata in perioada urmatoare.

"Suntem in plina faza de negociere cu sindicatele si patronatele si in perioada urmatoare vom lua o decizie si salariul minim va fi stabilit prin hotarare de Guvern", a spus Boc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2375 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    eu zic... (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:17)

    minus [utilizator]

    sa va odihniti acum.
    Ne-ati ajutat deja prea mult.
    • +7 (11 voturi)    
      asa este (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:01)

      I [utilizator] i-a raspuns lui minus

      legile astea "sa incurajam tinerii" s.a.m.d. sunt praf, nu ajuta nici tinerii si nu ajuta nici statul. Eu am beneficiat de astfel de reduceri dar cat umbli pentru ele te costa mai mult decat reducerea. Daca vor sa ajute ar face bine sa nu mai modifice legea din 2 in 2 luni, sa nu dea legea astazi cu intrare in vigoare de ieri, sa simplifice birocratia, sa publice un ghid al intreprinzatorului etc. Asta ar ajuta pe toata lumea.
    • +3 (13 voturi)    
      Domnule Boc (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:59)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui minus

      eu cred ca ati innebunit complet si ca trebuie sa va luati un concediu prelungit in vreun sanatoriu pe undeva.
      Anul trecut masurile dumneavoastra de sustinere a economiei m'au facut sa imi inchid o firma si sa bag in somaj 5 oameni.
      Acum ma speriati si imi spunecti ca o sa luati alte masuri economice miraculoase. O sa ma pregatesc sa imi inchid si cea de a doua firma. Mai pun 3 oameni pe drumuri. Sau poate ma angajati dumneavoastra sa va ofer consultanta in a gandi normal.
    • +2 (8 voturi)    
      sunt niste copii de pdlisti care au nevoie (Sâmbătă, 21 august 2010, 18:24)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui minus

      de credite garantate de stat sa isi schimbe masinile, gagicile ,etc.!!!
      sa fiu in locul lui Boc m-as ocupa strict de pensii si salariile bugetarilor,in rest privatii isi rezolva problemele chiar cu cel mai idiot roman pus prim ministru sau presedinte ,cu conditia ca acestia sa nu se mai bage in afacerile lor si un cod fiscal cinstit ....
      chestia asta cu sprijin,ajutor de stat , arata inca gandirea comunistoida a premierului
  • +6 (14 voturi)    
    Curiozitate (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:18)

    Orpheus [utilizator]

    Parca legea spune ca oamenii nu pot fi discriminati in functie de varsta. Sunt curios daca intr-adevar e vorba doar de "tinerii" intreprinzatori, iar cei mai putin tineri nu vor beneficia de faciitati.
    • -3 (11 voturi)    
      Ca sa vezi unde era buba... (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:09)

      durru [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Te simti discriminat? Te-au trimis acasa prietenii francezi?
  • -1 (17 voturi)    
    Ura, ura, ura !!! Premierul Boc is masoara mintea! (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:37)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    In toamna, devreme, Premierul Bokkutu KuKluju Warza Bleaga se va supune unei proceduri medicale foarte sofisticate - isi va masura mintea !

    Ei .... intr-adevar medicii ii vor lua masura creierului, acesta fiind prima masura pentru sustinerea activitatii economice prin care Prostimea Sa sustine tinerii intreprinzatori.

    Pentru epocalul eveniment se organzieaza o achizitie publica de micrometre gradate special - in cunoscuta unitate internationala de masura a inteligentei - tzianul.

    In urma luarii acestei masuri, Romania va dispune in persoana Premierului Boc de etalonul mondial pentru micromilitzian.

    Sa traiasca si sa infloreasca - prostia omeneasca a mult stimatului si mult iubitului nostru Premier !

    Stima noastra si mandria - cat Ardealul ii prostia lui Boc.

    "Patria si Dreptul Meu !"

    .
    • 0 (12 voturi)    
      Mai bine ti-ai masura (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:16)

      durru [utilizator] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      propria-ti minte si apoi ti-ai mai pune si mintea la contributie si fundul la treaba ...Sunteti prea multi voi astia care va ocupati cu masurarea mintii altora si taiatul frunzei la caini asteptand ca sa va aduca cineva bogatie si sa va bage banii in buzunar in timp ce voi va vaicariti si va faceti ca munciti... Nu-i asa ca meriati sa traiti mult mai bine(fara munca buneinteles) dar din cauza guvernului nu reusiti?
  • +2 (10 voturi)    
    5 Iulie 2007, PSD, PNL si tinerii : (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:53)

    5 Iulie 2007 [anonim]

    Iulie 2007, Tariceanu: "Regret un singur lucru"

    Cei care se intreaba astazi DE UNDE PROVIN RESURSELE FINANCIARE PENTRU CRESTEREA PENSIILOR
    dovedesc ca nu cunosc realitatile economice ale Romaniei, a declarat joi premierul Calin Popescu-Tariceanu, citat de Rompres.

    El a aratat ca o astfel de intrebare era fireasca la mijlocul anilor '90, cand resursele economice ale tarii erau limitate, dar nu isi are sensul in conjunctura actuala, fundamental diferita comparativ cu zece ani in urma.

    >>>"Regret un singur lucru, ca nu putem sa le dam mai mult", a spus primul-ministru.>>>

    >>> "Tampenie mai mare nu am auzit".

    Legat de acuzatiile potrivit carora majorarea pensiilor nu este o masura liberala, Tariceanu a comentat: "Tampenie mai mare nu am auzit".


    http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2007-07-05/tariceanu-nu-cunoasteti-realitatile-economice.html
  • +1 (11 voturi)    
    Boc asta e irecuperabil... (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:54)

    titirica [utilizator]

    pe asta nimic nu il mai salveaza!...mai bine tace din gura ca numai prostii spune..

    "In septembrie vom promova masuri care vor sustine activitatea economica. "

    pai din pozitia lui ar trebui sa vina si sa spuna: "Am luat masuri ..... Acestea sunt: 1, 2, 3"

    Asta stie doar sa zica: vom lua, vom face, vom vedea....

    Cat China e prostia lui Boc ...
  • +1 (7 voturi)    
    PSD va promite tinerilor pensii pentru pensionari (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:04)

    > PSD, PNL "si tinerii" [anonim]

    >>> PSD le va promite tinerilor pensiile din 2008 date pensionarilor pentru voturi


    PSD le va spune tinerilor doar atat: din ce bani vor plati in 2011 si 2012 pensii la nivelul anului, pe criza cand in Toata Europa se reduc salarii si pensii.




    Masuri de austeritate in tarile dezvoltate din Europa:

    ♦ 12 August 2010, Ziare.com : Pensiile ar putea fi reduse cu 25% in Marea Britanie
    ♦ 9 Iunie 2010, Hotnews: Planurile de austeritate ale tarilor europene. Vezi cat si de unde au preferat Guvernele sa taie din cheltuieli
    ♦ 12 August 2010, Ziare.com: Europa, ingropata in datorii - toate proiectele mari sunt blocate
    ♦ 13 August 2010, RTv: Consiliul Europei a tăiat 3,6 miliarde de euro din buget
  • -2 (6 voturi)    
    Hm! (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:12)

    oarecare [anonim]

    Dupa luarea acestor masuri la ce procentaj va ajunge somajul in Romania ?
  • -1 (7 voturi)    
    Septembrie-Octombrie-Noiembrie-Dec... (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:17)

    Capsunarul [anonim]

    Asa repede ? Te misti ca fulgeru cind treci strada , nu uita sa-ti stergi mucii ..
  • 0 (10 voturi)    
    Credem ca ajunge.... (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:18)

    Crapu' [anonim]

    ...sa ne tot abureasca distinsul premier.
    E timpul ca, dupa atita batut al apei in piua, sa se retraga in zona natala si sa faca ce stie mai bine..sa bata coasa in gura, dar fara sa-i stirbeasca dintii.
    Omul asta e total inconstient sau total nesimtit...sau poate amindoua.
    Dati-va demisia domnule Boc...va fi mai bine pentru toti.
    S'auzim numai de bine
  • 0 (10 voturi)    
    ...cu o conditie: (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:22)

    bango [anonim]

    ca tinetii intreprinzarori sa fie membri pdl, fii de membri pdl sau sa-i cheme prigoana, cocos, sida. o conditie preliminara va fi proprietatea asupra unei masini de peste 100.000 de coco.
  • -1 (9 voturi)    
    Bravo Dl. Boc (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:24)

    mucenic [anonim]

    Masura este corecta. Cu cat mai putine taxe, cu cat mai putini paraziti pe spinarea statului, cu cat se stimuleaza productivitatea, cu cat se stimuleaza raspunderea cetateanului cu atat mai bine. Nu este alta cale de resolvare a situatiei. Imi pare rau ca multi nu inteleg situatia si gandesc numai prin stomac. Nu pot sa-i acuz de rea vointa.
  • -1 (9 voturi)    
    program economic pedelist.... (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:54)

    Mihai [anonim]

    Daca boc lucreaza la programe economice,vai mama noastra cum intram in iarna...Macar videanu sa-si termine casa....
  • 0 (10 voturi)    
    Cate firme se vor mai inchide dupa masurile astea? (Sâmbătă, 21 august 2010, 17:46)

    Dan [anonim]

    Doamne fereste! Iar ne "sprijina" astia! Tineti-va bine!
  • 0 (8 voturi)    
    Inca o declaratie din serialul ,,mediatizat'' (Sâmbătă, 21 august 2010, 18:04)

    b'ocaua mica [anonim]

    care nu mai conteneste de cateva zile bune , prin care Puterea actuala spune : va aburim , va promitem , va mintim ( a cata oara) , va dam sperante desarte ( dupa ce v-am amenintat cu ,,apocalipsa''), va manipulam masiv numai sa NE LASATI IN CONTINUARE IN ACEEASI FORMULA de GUVERNARE . Bravo basescu , bravo boc !
  • -2 (6 voturi)    
    Da, da, Dl Boc a anuntat ca are "proiecturi"...... (Sâmbătă, 21 august 2010, 18:42)

    lili [anonim]

    Emil Boc s-a certat cu limba română la fel de rău ca fiica preşedintelui, Elena Băsescu. Aflat în Timiş pentru a inaugura o şosea de centură, prim-ministrul a spus că are „proiecturi" pentru impozitul unic.

    Premierul Emil Boc şi ministrul Tranporturilor Radu Berceanu au fost astăzi la Lugoj, unde au participat la inaugurarea şoselei de centură a oraşului. Cu ocazia vizitei în Banat, Emil Boc a vorbit şi despre impozitul unic, susţinând că sunt câteva „proiecturi" în acest sens.

    Vezi articolul integral din Adevarul !!!
    Boala contagioasa in PLD, asta cu gramatica limbii romane.....
    Stai si te gandesti ce sanse au oamenii astia sa ne conduca.... Ce mai ziceti, Dle Profesor Vlaston ???!!!
    • 0 (4 voturi)    
      lilisor (Sâmbătă, 21 august 2010, 23:01)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui lili

      cred ca nu au trecut doua luni de cand ti-am analizat un comentariu chiar aici pe forum si ti-am demonstrat ca esti la fel de prastie ca aia de care razi! crezi ca am uitat si esti iar desteapta?? mars!
      • -2 (2 voturi)    
        la asa comentariu.... (Duminică, 22 august 2010, 8:02)

        lili [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        ma indoiesc cum ca ati fi in stare sa faceti o ANALIZA !!!!!!!!!!!!! Sa fim seriosi ..... Pana una-alta, cititi articolul integral in ADEVARUL si veniti cu ceva contraargumente la comentariul meu !!! Nu-mi amintesc sa-mi fi facut Dvs vreo ANALIZA a vreunui comentariu al meu, decat eventual ceva de genul astuia pe care l-ati facut azi si la care de regula nu raspund. Azi, am facut o exceptie ca sa incerc vreo reactie mai de Doamne ajuta, dar cred ca astept degeaba.....
        Oricum, exista in interviu si inregistrarea AUDIO a respectivei declaratii a Premierului Boc si este o minunatie !!!! ....... a depasit-o pe cea a Elenei Basescu.....
        • +1 (1 vot)    
          esti praf (Duminică, 22 august 2010, 16:16)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui lili

          lasa coada jos!
          • -1 (1 vot)    
            Ce cautati pe un astfel de forum ???!! (Duminică, 22 august 2010, 19:51)

            lili [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            Locul Dvs este in alta parte, la o clinica de specialitate... cu asa apucaturi, cu asa limbaj, credeti-ma ca aveti nevoie de un consult si de ingrijire de specialitate....
            • +1 (1 vot)    
              nu cred ce spune orice dobitoc (Duminică, 22 august 2010, 20:16)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui lili

              eu am stacheta ridicata nitel mai sus de nivelul de postac psdist! un pic mai clar acum, lilisor?
              • -1 (1 vot)    
                o problema aveti, totusi.... (Duminică, 22 august 2010, 21:07)

                lili [anonim] i-a raspuns lui zaboo

                Cel putin de educatie.... Va recomand sa mai mergeti la vreo scoala, ceva va lipseste.....
              • -1 (1 vot)    
                Dar cu "proiecturile" nu ziserati nimic ?!!! (Duminică, 22 august 2010, 21:11)

                lili [anonim] i-a raspuns lui zaboo

                Daca tot aveti stacheta asa sus(!!!!!), ce ziceti de spusele Dlui Boc referitoare la "proiecturi" ??!!! Va traduc, daca e necesar: Dl Boc se referea la PROIECTE, pluralul de la PROIECT este PROIECTE si nu PROIECTURI !!! Ce parere aveti ?????!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (8 voturi)    
    care septembrie ??!!! (Sâmbătă, 21 august 2010, 18:47)

    lili [anonim]

    2000 si mai cat ??!! Ca din noiembrie 2008 de cand veni la guvernare, Dl Boc tot asta ne spune: VOM FACE si VOM DREGE din ianuarie, din februarie, din mai... minunata luna mai... din septembrie... din noeimbrie...din decembrie... Care??!!! 2020 ??!!!! Sau 2045, anul ala din Strategia Romaniei pe 35 de ani pentru combaterea inundatiilor??!! O mai tineti minte, Dle Boc ??!!! Nu cred.
  • -1 (7 voturi)    
    "vom face"!! (Sâmbătă, 21 august 2010, 20:11)

    vio [anonim]

    Mereu promisiuni, mereu la viitor!
    In stilul asta oricine poate fi prim ministru, ca a promite e la indemana oricui.

    Culmea, mai sunt unii care il cautioneaza.
  • +3 (5 voturi)    
    Guvernul ia masuri economice (Sâmbătă, 21 august 2010, 20:53)

    radu korne [anonim]

    Daca inteleg bine, principala masura de sprijinire a economiei este sa NU INTRODUCA UN NOU IMPOZIT. ADICA SA LASE LUCRURILE ASA CUM SUNT. Bravo. Va sprijin pentru ca nu va fac rau. Suna a justificarea de spaga romaneasca, unde dai nu ca sa capeti ci sa fii lasat in pace. Ca si Dl. Voinescu, incep sa ma simt increzator...
  • +3 (3 voturi)    
    guvern (Duminică, 22 august 2010, 10:23)

    Serje [utilizator]

    Sa speram ca masurile ce vor fi luate vor incepe o oarece refacere economica. De apreciat ca ne vorbeste guvernul de la masa de lucru si nu de la Washington, Moscova, Caraibe unde-si fac sau si-au facut vacantele unii "distinsi" parlamentari.
  • -3 (3 voturi)    
    servicii complete (Duminică, 22 august 2010, 16:39)

    gheo [anonim]

    a fost in USA un caz, intr-un oras din midwest
    o firma de pompe funebre era pe cale sa dea faliment si era condusa de unu' plecat bine cu capul...
    a angajat 2 mexicani si aia s-au apucat sa omoare babutze, vreo 11. asa firma de pompe funebre a gasit clienti in timp record.
    politistul care a anchetat cazul a si gasit de cuvinta sa faca o gluma, spunand ca pe reclama firmei scria oricum ca ofera 'servicii complete'
    asta se intampla prin anii '80 dar se pare ca avem si noi un antreprenor d-asta...
    mai intai omoara toate afacerile mici si acum vrea sa le readuca la viata;
    Lazare, ridica-te si mergi
    Boc se grabeste, are o petrecere diseara si in borcane e numa' apa...
  • -1 (1 vot)    
    masuri (Duminică, 22 august 2010, 18:48)

    Spock [anonim]

    Nici nu stiu de ce mai citesc asemenea stiri. Probabil ca ma amuza entuziasmul acestui pitic, care de doi ani ia masuri peste masuri. Probabil masura de sprijinire a tinerilor se va traduce in emigrarea celor care n-au facut-o inca. In tara asta vor ramine doar pilosii angajati la stat, pe salarii nesimtite (nu e vorba nici de medici nici de profesori). De astia nu se atinge nimeni.
    Apropo: Sa traiti bine!
    • +1 (1 vot)    
      prefer sa traiesc bine varianta Basescu (Luni, 23 august 2010, 6:01)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Spock

      decat cu o bata pe spinare pe motiv ca sunt intelectual - varianta Minerescu... pardon: Iliescu...