Presedintele Colegiului Medicilor: Obligarea medicilor sa aleaga intre stat si privat va face ca doctori de notorietate sa plece in privat unde sunt foarte bine platiti

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 20 august 2010, 15:10 Actualitate | Esenţial


Aproape 20% din medici lucreaza atat in sistem public cat si in privat, iar obligarea lor sa aleaga intre cele doua va aduce mari prejudicii, pentru ca doctorii cu notorietate vor pleca acolo unde sunt mai bine platiti, declara presedintele Colegiului Medicilor din Romania, Vasile Astarastoae, citat de Mediafax.

"Nu pot spune cu exactitate cati medici lucreaza in sistemul public si in privat deopotriva. Estimez ca ar fi cam 20 la suta. Riscul unui astfel de act care i-ar pune pe medici sa aleaga intre cele doua sectoare si pe care ministrul Sanatatii vrea sa-l puna in dezbatere publica ar putea face ca doctori de notorietate sa plece in privat, unde sunt foarte bine platiti si unde au conditii de lucru de exceptie, lasand libere posturi", a spus presedintele Colegiului Medicilor din Romania (CMR).

O alta situatie grava semnalata de presedintele Colegiului Medicilor ar fi aceea ca medicii ar putea ramane in sistemul public si sa trateze acolo cazurile private.

"Ministrul Sanatatii nu poate sta la usa si sa opreasca pacientii privati sa intre in spitalul public. Acest lucru va creste presiunea pe spitalul public si vor creste platile informale. Medicii din privat platesc la stat toate darile aferente, in schimb, prin platile informale, nu se plateste nimic, iar presiunea pe spitalele publice va creste", a mai spus profesorul Vasile Astarastoae.

Profesorul Vasile Astarastoae atentioneaza asupra faptului ca a lua medicilor acest supliment financiar legal va crea iritare in sistem.

"Cei buni vor pleca din sistem, probabil in strainatate. Din pacate, ne-am invatat cu sistemul comunist, in care in loc sa fie rezolvate problemelele reale se pun interdictii", a adaugat Astarastoae.

Reactia vine dupa ce ministerul Sanatatii, Cseke Attila, a anuntat, miercuri, ca va promova in Guvern un proiect prin care sa elimine problemele generate de cazurile in care medicii profeseaza atat in spitale publice, cat si in unitati private.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3386 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    absolut normal... (Vineri, 20 august 2010, 15:33)

    dan [anonim]

    corb la corb nu scoate ochii ...
    Care ar fi problema, stimabile, daca cei intr-adevar valorosi ar pleca la privat si ar fi platiti corespunzator ? Si toata lumea ar sti ca la spital e moka, si primesti ce platesti, si la clinicile private e pe bani, si tot primesti ce platesti( macar la nivel teoretic).
    Sau problema ar fi ca nu ar mai putea sta in spital pentru a-si redirectiona cazurile spre cabinetul privat, iar cind se duc la simpozioane, conferinte, etc. n-o mai fac pe banii statului ci pe ai lor ? Grea alegere, intr-adevar.
    Mentalitatea ta este exact cea din comunism... Mai lasa-ne.
    • +7 (7 voturi)    
      ba nu e deloc normal (Vineri, 20 august 2010, 16:12)

      Raluca [anonim] i-a raspuns lui dan

      Gresit, la spital nu e deloc "moka". Mie personal mi se opresc milioane bune in fiecare luna pt sanatate si tot la privat sa ma duc si sa scot alte milioane? De ce?
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 20 august 2010, 16:30)

        mcradu [anonim] i-a raspuns lui Raluca

        ...oricum o sa platesti in continuare si la stat...chiar daca o sa ai asigurare privata sau orice altceva care o sa iti de-a dreptul de a intra intr-un spital privat...
      • 0 (0 voturi)    
        nu e gresit (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:36)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Raluca

        Intr-adevar tu platesti si la stat si la privat, dar foarte multi nu platesc si beneficiaza la stat de aceleasi servicii ca si tine. In societatea actuala se merge pe conceptul de asistenta sociala.. ai nevoie de ceva si nu-ti poti permite.. te ajuta societatea! Doar ca in mod normal acest sistem ar trebui sa functioneze doar daca da fiecare la randul lui inapoi societatii echivalentul a ceea ce primeste. Dar in 'democratia' romaneasca toti au drepturi si nimeni nu mai are obligatii...
    • -1 (1 vot)    
      da (Vineri, 20 august 2010, 19:11)

      laur [anonim] i-a raspuns lui dan

      De ce oare nu se pun impozite mari pentru spitalele private??!!!
      Doar asa se vor aduce mai multi bani la buget.
    • -1 (1 vot)    
      da (Vineri, 20 august 2010, 19:11)

      laur [anonim] i-a raspuns lui dan

      De ce oare nu se pun impozite mari pentru spitalele private??!!!
      Doar asa se vor aduce mai multi bani la buget.
      • +2 (2 voturi)    
        aiurea (Sâmbătă, 21 august 2010, 1:10)

        errine [utilizator] i-a raspuns lui laur

        da, pune tu biruri mari pe cei ce produc si favorizeaza puturosii.
    • +2 (2 voturi)    
      uitati-va mai si ce fac altii in alte tari (Vineri, 20 august 2010, 21:26)

      modestul [anonim] i-a raspuns lui dan

      unde orice doctor la stat are si un contract separat privat IN AFARA ORELOR DE PROGRAMUL DE LA STAT, intre anumite zile si ore bine determinate prin lege sa nu se surmeneze si poate fi controlat la orice moment unde ar trebui sa fie. Daca lipseste de la stat si e gasit la privat isi va pierde licenta de practica si deci nu o va face. Iar daca se va duce in privat complet , competitia va fi asa de mare incat doar aia foarte buni vor rezista si la preturi vor fi oferte ieftine foarte multe si bune in favoarea bolnavului. BRAVO Dle Ministru, asta trebuia facut de mult, sau ma rog cel putin acum 20 ani. Si va spun asta cu gandul bun pt ca practic medicina de 30 in strainatate.
      • +2 (2 voturi)    
        aveti dreptate (Sâmbătă, 21 august 2010, 0:44)

        goe [anonim] i-a raspuns lui modestul

        Dar... in Romania cei care au cabinete private merg la spitalul de stat doar ca sa racoleze pacienti sau sa trateze pe dotarea si cu personalul spitalului pacientii care i-au platit tratament la cabinet. Apoi programul ala de lucru de care vorbiti nu se respecta deloc, ca nu e timp si de medicina si de afaceri. In Romania stiu un singur caz de pierdere a licentei (Ciomu) cand cazul era clar de puscarie dupa parerea mea. Daca nu ma insel chiar si asta si-a recapatat licenta pana la urma. Deci nu merge, colegiul medicilor e format din exact acelasi gen de personaje. Ceea ce spuneti este corect, dar inaplicabil in Romania. Chiar si daca se introduce aceasta lege, se va intampla urmatorul lucru: seful de sectie va alege spitalul, unde va continua sa racoleze pacienti si sa-i trimita la propriul cabinet (unde e doar actionar) si unde un subordonat mai tanar incaseaza banii si trimite pacientii inapoi la spital la tratament. Acesti mercenari au prins gustul banului si vor lupta cu dintii pentru mentinerea sistemului actual sau macar pentru niste portite. Chiar si mafia siciliana ar avea cate ceva de invatat de la medicii din Romania...
    • 0 (0 voturi)    
      deschide ochii, ghidion, deschide ochii... (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:22)

      maria [anonim] i-a raspuns lui dan

      simpozioanele sunt cat se poate pe banii medicilor, nu ai statului. si sunt obligati sa mearga, pentru ca altfel pierd punctaj. la propriu. intereseaza-te despre sistem inainte sa plescai. si cum sa fie normala obligativitatea alegerii acesteia? e problema fiecaruia ce face in timpul liber. daca nu se ajung cu banii, muncesc. fura cumva? e dreptul inerent al fiecarui om sa isi seteze anumite limite. daca ar fii mai bine platiti, probabil ca multi ar alege sa-si petreaca timpul cu familia decat sa alerge la cabinetele particulare.
  • -3 (7 voturi)    
    Cui ii pasa? (Vineri, 20 august 2010, 15:45)

    traian [anonim]

    Ma tem ca medicii romani se dau mult mai importanti decat sunt,adica niste prestatori de servicii ca oricare alti profesionisti care fac curatenie,duc gunoiul sau spala rufe,fac pizza...
    Pe scurt,statul roman s-a angajat prin constitutie ca ofera conditii decente de viata cetatenilor,servicii de sanatate.Bun,acum este treaba statului sa se achite de aceste obligatii.Cu medici romani sau straini,in sistem public de sanatate sau in sistem privat,cui ii pasa de aceste detalii si de personalul implicat,platit bine sau rau pentru aceste servicii.Atat si nimic mai mult.
    • -2 (6 voturi)    
      Tu gandesti inainte sa te exprimi? (Vineri, 20 august 2010, 16:04)

      decebal [anonim] i-a raspuns lui traian

      Cum poti compara medici cu cei care fac curatenie sau duc gunoiul?
      Bogati,saraci,presediniti de stat,miliardari sau saraci ajungem mai devreme sau mai tarziu pe mana lor,
      Iar statului roman in frunte cu al nostru capitan il doare-n bascheti de situtia sistemului de sanatate.interesul lor e BANUL PUBLIC
      Ar trebui sa ne doara pe toti si sa luam atitudine,aoleu ce am zis credeam ca traiesc in germania ca sa luam atitudine,lasitatea,frica,bucuria ca ia murit capra vecinului asta ne caracterizeaza.
      • 0 (2 voturi)    
        Culmea este ca da,gandesc,De-Ce-Bale! (Vineri, 20 august 2010, 16:24)

        traian [anonim] i-a raspuns lui decebal

        De comparat pot compara orice,pana si capra mea cu a vecinului,sper ca imi dai voie...Sa sti ca in situatia in care s-ar investi mai mult in servicii de curatenie profesionala,in utilaje moderne din acest domeniu sau in transportul si depozitarea moderna a gunoaielor nu am avea atatea boli de lumea a treia.Oricum,nu sunt de acord cu tine ca indiferent de statutul nostru,bogati sau saraci...,ajungem mai devreme sau mai tarziu pe mana medicilor.Stiu o gramada de exemple,stiu o gramada de oameni care au trait si au murit mai mult sau mai putin sanatosi fara ca medicii sa fie de vina.
        • +1 (1 vot)    
          Precis.. (Vineri, 20 august 2010, 17:51)

          asterix [anonim] i-a raspuns lui traian

          capra vecinului e mai grasa si trebuie sa crape, nu-i asa?
          Daca poti sa pui semnul egalului intre un medic si un gunoier sau un pizza delivery boy, m-am lamurit cum sta treaba cu gandirea ....
  • +8 (12 voturi)    
    Da da ... (Vineri, 20 august 2010, 15:53)

    bigradu [anonim]

    Pai daca doctorii de notorietate pleaca in privat atunci renuta la principala lor sursa de venituri: spaga. Si atunci de unde vile, masini, ceasuri de mare valoare si finete?
    • 0 (0 voturi)    
      aha (Vineri, 20 august 2010, 21:26)

      goe [anonim] i-a raspuns lui bigradu

      Si mai ales de unde pacienti, din ziar? De unde aparatura, consumabile? Ce tratamente se pot face cu un birou, un telefon, eventual un ecograf second hand si o asistenta-casiera?
  • +11 (13 voturi)    
    Rusine doctorilor (Vineri, 20 august 2010, 15:53)

    Emil Stoica [anonim]

    Rusine doctorilor daca il mai tin pe Astarastoae sa-i reprezinte.

    Iata ce spune dumnealui:

    "Riscul unui astfel de act care i-ar pune pe medici sa aleaga intre cele doua sectoare si pe care ministrul Sanatatii vrea sa-l puna in dezbatere publica ar putea face ca doctori de notorietate sa plece in privat, unde sunt foaret bine platiti si unde au conditii de lucru de exceptie, lasand libere posturi."

    Vorbeste precum un politician. Ce ne spune, viclean, dumnealui? Ne spune ca doctorii acum lucreaza la stat din voluntariat, din omenie, fara niciun interes caci, nu-i asa?, ar putea lucra doar la privat pe bani buni si conditii bune? Pai daca e asa, cum e posibil sa se intample accidente precum cel de la Giulesti? Unde e omenia sa lasi copilasii nesupravegheati? Unde e omenia sa iei spaga si sa indrepti pacientii catre clinica privata?

    Doctorii ar fi bine sa-si aleaga un alt reprezentant, unul cu fata umana. Nu am vazut si eu un medic zilele astea (cu exceptia anonimatului pe internet) care sa critice pe fata sistemul. De ce atata lasitate?
    • 0 (0 voturi)    
      Cum ramane cu sfatul iubitului Videanu? (Vineri, 20 august 2010, 16:40)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Emil Stoica

      Ca bugetarii sa-si ia inca un job?
      • +2 (4 voturi)    
        Videanu bate campii ca Astarastoae (Vineri, 20 august 2010, 17:14)

        DanBruma [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Tu nu ai sesizat ce a spus Emil Stoica? A spus ca Astarastoae "Vorbeste precum un politician". Iar Videanu e daja politician :) Te-ai prins?
  • +5 (7 voturi)    
    doctori la privat sau la stat (Vineri, 20 august 2010, 15:57)

    cristina [anonim]

    Ai dreptate Dan , ia mai salati-ma cu plansul ca medicii o duc rau, ia intrebat cineva averile pe ce le-au facut? l-ai tratat pe oamnei in spital si au incasat seviciile la cabinetul privat fara chitanta bineinteles, ati vazut cabinet cu chitante , eu nu.
    S-au nu esti internat daca n-ai trecut prima data pe la cabinetul privat in care doctorul nu are nimic, ce dotari vorbe, aste poati sa le numeri pe degete care au ceva , bine nu vorbesc de clinici care sunt cu capiatl strain , vorbesc de cabinetele de la parterul blocului.
    Dovada ca se sunt cu musca pe caciula e ca ei tac ii lasa pe lati sa vorbeasca,
    In primul rind ar trebuii verificate averile lor, apoi sa vedem s-ar mai plange de salar?
    • -1 (1 vot)    
      Asa si.. (Vineri, 20 august 2010, 17:40)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui cristina

      Trebuie sa le confiscam averile, sa ii punem sa lucreze pe gratis, sa vina la spital pe jos sau cu transportul in comun, sa steregem pe jos cu ei de cate ori vrea muschiul meu....
      Tot comunisti au ramas multi romanii....
  • +10 (12 voturi)    
    Dar de ce nu au plecat pana acum? (Vineri, 20 august 2010, 15:57)

    Ion from Raion [anonim]

    Pentru ca din spital recruteaza clienti pentru cabinet, din spital fura aparatura si consumabilele pentru cabinet.

    Voi credeti ca stau la stat pentru salariul ala mizer? Ha ha ha...
    • 0 (0 voturi)    
      resesti... (Vineri, 20 august 2010, 17:12)

      me [anonim] i-a raspuns lui Ion from Raion

      nu au cum sa fure aparatura din spital... aia se fura direct de cei de la ministere ca aia fac licitatiile

      evident ca nu stau pe salariile mizere... dar aici e vina oamenilor pentur ca dau si/sau nu reclama

      banii din CASuri nu se duc decat intr-o mica masura la spitale... restu se duc la bugetul de stat, de aici si lipsa de bani...

      sa nu uitam un lucru... pentru 11 ani de facultate cei 15 mil salariu chiar sunt de mizerie... atata timp cat nu ii platesc pe medici calumea nu vom putea avea medici buni in romania si care sa nu ia spaga.
      • 0 (0 voturi)    
        re (Vineri, 20 august 2010, 17:35)

        eu [anonim] i-a raspuns lui me

        daca 11 ani au facut facultatea atunci nici 15 mil nu merita
        • +2 (2 voturi)    
          N-au ramas repetenti :) (Sâmbătă, 21 august 2010, 0:04)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui eu

          E vorba de facultate + rezidentiat. Care poate dura 11 ani, pt unele specializari.

          Apropo, odata terminata rezidenta, nu-i opreste nimeni sa caute de lucru in mediul privat.

          Pe de alta parte, cum mi-a zis mie o fatuca studenta la medicina, pe care am intrebat-o de ce se face chirurg: "Ai vazut doctor sa moara de foame?"
          • 0 (0 voturi)    
            de ce esti ipocrit, nene? (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:35)

            oana [anonim] i-a raspuns lui Mihai

            nu asta ne doare pe toti? banul? ce ti-o fii zis tie 'fatuca' aceea, studenta, vai mie, la chirurgie, adik.. asheaa... facea si ea un amarat de stagiu doar la... chirurgie... hai sa fim seriosi! daca era la specializarea chirurgie, nu era o fatuca, in primul rand din cauza varstei - o femeie in toata firea - si MAI ALES din punct de vedere intelectual.
            nene (dupa principiul 'fatuca'), invata intai sa arati respect oamenilor si apoi ne mai dam cu parerea! o fii facut si ea mishto de tine, cand a vazut ce maniere ai!
            • 0 (0 voturi)    
              Era studenta (Luni, 23 august 2010, 9:41)

              Mihai [anonim] i-a raspuns lui oana

              Parca anul 3, Deci 21 ani? Am intrebat-o ce specializare vrea sa faca, si a raspuns chirurgie.
  • +11 (13 voturi)    
    desigur,dom' Vasile... (Vineri, 20 august 2010, 16:03)

    Pasha [anonim]

    pai este si normal:mergi la policlinica sau in spital,iar "doctorul",te indruma la cabinetul particular al DOMNIEI SALE ,unde trebuie sa platesti.Astfel saracu dom Doctor,prost platit,umilit,care nu pleaca din tara de dragul pacientilor(cca 20-25 pe seara)loveste doi iepuri.Nu-i mai enumar.Am uitat sa spun ca pentru pacientii de la cab cu plata nu "prea"da chitanta.Dar sa dam din gura cu comunismul cu care suntem invatati noi ceilalti ,nu ei, putem.Am fost internat in spitale di Australia,China,Spania,Franta,Italia, dar, la nivelul doctorilor de acolo,cei din Romania nu vor ajunge.Datorita mentalitatii de fiinte superioare,de trimisi ai lui Dumnezeu pe pamant.
  • +6 (6 voturi)    
    nu cred (Vineri, 20 august 2010, 16:18)

    gogu [anonim]

    nu cred deloc ca or sa plece, nu lasa ei spaga de la stat cu salariu de la privat. La stat se munceste putin si se umfla buzunarul cu plicuri, sa fim seriosi!
    Si daca ar pleca, vor veni altii mai tineri si poate mai competenti si cu dorinta de a face ceva.
    • -1 (1 vot)    
      aha... (Vineri, 20 august 2010, 17:13)

      me [anonim] i-a raspuns lui gogu

      atunci daca se castiga atat de bine din spaga ...
      d c mai pleaca medicii in draci din romania????
  • +10 (10 voturi)    
    Ma-ndoiesc, (Vineri, 20 august 2010, 16:18)

    c.mike [utilizator]

    ca medicii buni care pleaca de la stat in privat vor castiga mai bine. Daca era asa plecau singuri demult dar adevarul e ca salariul din privat chiar daca e mai mare nu acopera in nici un caz salariul "mizer" (nici nu e chiar mizer) plus spaga. In plus sunt doar cateva clinici private cu nivel de echipare (aparatura plus ustensile) la nivelul spitalelor de stat asa ca de ce sa nu foloseasca baza materiala a spitalelor in folos propriu ? In plus mai e si problema cea mai importanta adica numarul mare de pacienti (potentiali platitori) care se perinda prin unitatile de stat. La preturile mari cerute in privat pacientii sunt pasari destul de rare. asa ca Astarasoaie ala s-o lase mai moale.
    • -2 (2 voturi)    
      Smart alec (Vineri, 20 august 2010, 16:55)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui c.mike

      Va rupeti in sofisme : "Daca era asa plecau singuri demult dar adevarul e ca salariul din privat chiar daca e mai mare nu acopera in nici un caz salariul "mizer" (nici nu e chiar mizer) plus spaga."

      Aha, si daca oricum castiga bani din spaga, de ce-si mai deschid cabinete particulare?
      Ca sa dea impozit la stat pe spaga?
  • 0 (0 voturi)    
    public / privat (Vineri, 20 august 2010, 16:21)

    liz [anonim]

    Cite spitale private dotate cu aparatura capabila sa raspunda in cazurile complexe (sali de operatii, scannere, etc) sunt ? Nu ma pricep prea bine dar ma gindesc ca va fi greu sa infiintezi o clinica privata dotata cu toata aparatura pentru a face munca de calitate. Si sa zicem ca dispui de o sala de operatii cu echipamente. O sa fie 10 doctori pentru o sala. Deci o operatie la 3 zile pentru fiecare medic. Majoritatea doctorilor se vor duce la privat. O sectie de terapie intensiva + sali de operatii + tot echipamentul neffind atit de dese la privat, acesti doctori buni se vor plafona la scris retete si facut trimiteri spre spitalele publice pentru investigatii aprofundate.
    La public vor ramine locuri pentru medicii tineri. Tineretea nu e sinonim de incompetenta.
    In strainatate un medic poate lucra atit la privat cit si la public. Dar dupa cum in Romania, de 20 de ani ne comparam cu ceilalti si constatam ca ce la ceilalti functioneaza la noi e catastrofa, ar trebui sa ne oprim cu uitatul peste gard. Suntem un popor cu un caracter atit de specific "romanesc" ca metodele occidentului sunt inaplicabile.
    Pentru informatie: in Franta o infirmiera cistiga 125% din salarul minim pe economie in debutul carierei si 200% la 20 de ani de experienta.
    • +3 (3 voturi)    
      public / privat (Vineri, 20 august 2010, 17:21)

      roman [anonim] i-a raspuns lui liz

      Din cate am vazut in comparatiile de ieri facute intre sistemul sanitar romanesc si cele din germania si anglia ( tari europene pe care eu le consider ca avand servicii de asistenta medicala si sociala de top), nici in aceste tari nu este permis ca medicii sa activeze atat in sectorul de stat cat si in cel privat decat in anumite conditii speciale.
      In ceea ce priveste spitalele private solutii eu cred ca exista. Prima dintre ele ar fi privatizarea de catre stat a unora dintre acestea catre medici. sau asociatii de medici care doresc preluarea lor Cea de a doua solutie ar fi construirea unor spitale noi ( de medicina generala sau pe specializari), avand in vedere ca unitatile private constituite pana in prezent au succes.
      Ideea este alta : statul sa-mi permita mie, ca si contribuabil, sa-mi transfer o parte din contributiile la asigurarile de sanatate catre mediul privat si eventuala diferenta sa o suport din buzunar.
      Ar fi toata lumea impacata : si statul ca ar impozita unitatile sanitare private (banii ar fi la vedere), si eu ca pacient (as beneficia de servicii medicale pe masura contributiilor mele) si medicii (ptr ca eu cred incet-incet ca se va dezvolta o piata libera a serviciilor de sanatate).
      Si atunci sa mai vad eu sefii de unitati sanitare daca-si mai permit sa faca achizitii de materiale si servicii ptr aceste unitati la preturi umflate de 2-3 ori...
  • +5 (5 voturi)    
    Sa plece toti spagarii ! (Vineri, 20 august 2010, 16:25)

    ND [anonim]

    Sa plece toti spagarii, caci sunt medici tineri si ambitiosi care nu au servici din cauza acestor mafioti.
    De asta medicii tineri pleaca din tara, caci nu au sanse sa-si practice meseria.
    • +1 (1 vot)    
      800 de lei salariul unui rezident (Vineri, 20 august 2010, 16:57)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui ND

      Tu crezi ca din cauza "spagarilor batrani" pleaca din tara aia tineri?
      Ma faci sa rad...
      • -1 (3 voturi)    
        Dar spaga cat e ? (Vineri, 20 august 2010, 17:44)

        ND [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Dar spaga cat e ?
        Imi pare bine ca te fac sa razi, inseamna ca am facut pe cineva fericit.
  • -4 (4 voturi)    
    solutii sunt (Vineri, 20 august 2010, 16:28)

    Dan M [anonim]

    Lasati medicina de familie la "privat " (dar platiti din asigurarile sociale functie de numarul de pacienti) iar spitalele la stat - toate spitalele. In Canada lucreaza relativ bine, dar este adevarat ca si in spitale doctorii sunt platiti foarte bine. Oricum sunt multi medici care lucreaza si la privat si la public.
    Nimeni insa nu plateste din buzunar daca are carnet/card de sanatate.

    Cu forta nu faceti mare lucru domnilor. Medicii sunt o breasla si ori ii aveti ori nu-i aveti.... Partea proasta este ca daca nu-i avem/-ti, o sa murim pe capete. E pacat ca uite, s-a inceput cu copii de o zi.

    Cine vrea sa faca ordinea cu forta in sistemul medical romanesc, fara suport financiar, nu va face decat sa decimeze populatia... incet, dar sigur.
  • +4 (4 voturi)    
    Program medic la stat (Vineri, 20 august 2010, 16:29)

    willow [anonim]

    4 ore program de lucru la spitalul de stat vi se pare normal? Asa fac unii doctori, restul zilei de lucru ptrecandu-l in cabinetul privat.
    • 0 (0 voturi)    
      corect! (Vineri, 20 august 2010, 21:11)

      goe [anonim] i-a raspuns lui willow

      Chiar ma gandeam de ce nu observa nimeni aspectul asta. Nu e nevoie sa le interzica nimeni nimic, ci doar sa-i oblige sa respecte programul de lucru, care o fi ala. Si fara jumatati de norma, ca nu vii la spital sa racolezi pacienti. Sa vedem dupa o norma intreaga facuta pe bune la cati le mai arde de cabinet privat. Asta e esenta problemei!
    • 0 (0 voturi)    
      oare 4 ore sa fie? (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:28)

      mihnea [anonim] i-a raspuns lui willow

      4 ore, da, de lucru cu oamenii: probabil 50% din pacienti - ca sa fiu optimist - au facut un dus in dimineata respectiva, nu iti vorbesc ca unui servitor si nu au venit acolo pentru ca sunt ipohondri. de fapt, procentajul se calculeaza pe fiecare categorie mai sus mentionata, in parte, si sunt convins ca ar mai fii unele de adaugat. asta pentru ca este foarte posibil ca un pacient sa fie curatel-spalatel, sa iti vorbeasca frumos, dar sa fie ipohondru. si tot felul de alte combinatii. ideea este ca singura metoda de a-ti mentine calmul si competenta in relatie cu oamenii, si tu fiind om la randul tau, nu un robotel, singura metoda care sa asigure un serviciu decent este programul redus. plus o ora - doua de dimineata raportul, plus garzile, plus ceea ce trebuie sa mai citesti si sa te mai documentezi acasa, in asa numitul timp liber, sa tii pasul cu vremurile si descoperirile.
  • 0 (0 voturi)    
    solutie (Vineri, 20 august 2010, 16:38)

    bibarel [utilizator]

    in acest caz e simplu, cei tineri isi fac mana pe pacientii de la stat apoi plecam in privat sau in strainatate. Atat timp cat nu va exista libertate in alegerea asiguratorului si indiferent de cat platim la asigurare suntem pusi la comun, nimic nu se va rezolva in tara asta. Ar trebui sa existe doua tipuri de asigurari ca la autoturisme. RCA platita de oricine indiferent de faptul ca e pensionar sau salariat sau cu ajutor social, exceptie fac cei pana la 18 ani doar copii(NUstudenti, judecatori militieni armata- e timpul sa nu mai existe favoritisme pe banii nostrii) , aceasta sa fie o suma fixa si din care sa se plateasca un pachet minim( 1 ex pe an, 1 pachet minimal analize pe an etc (minimal). CASCO pentru ceilalti care muncesc si se gandesc la sanatatea lor si a celorlati din jur, platita in functie de cat vrei si care iti garanteaza anumite praguri de servicii (interventii chirurgicale analize din ce in ce mai sofisticate etc). Aceasta asigurare sa poata fi cumulata intre mai multe persoane daca nu ajunge pentru un anumit act medical. Cei ce nu doresc sa nu plateasca nici una, doar urgenta si dupa 2 ore acasa cu o perfuzie indiferent de gravitatea situatiei.
  • -1 (1 vot)    
    spagari (Vineri, 20 august 2010, 16:45)

    anonim [anonim]

    Am fost internat in spital iar pentru a mi se emite concediu medical, am fost chemat la cabinetul particular sa dau taxa de smecher.
    Cred ca este o solutie buna si e asemanatoare cu cea luata impotriva pensionarilor care lucrau la stat
  • -1 (1 vot)    
    nu cred... (Vineri, 20 august 2010, 16:48)

    cristus [anonim]

    Nu cred ca plata foarte buna din privat se ridica la nivelul spagilor pe care le iau la stat macelarii astia. Sunt milionari in euro acesti nemernici care te lasa sa mori daca nu dai spaga.
    Am dat 400 RON spaga pt ca a stat tata 4 zile internat la stat, perioada in care doctorita spagara l-a vizitat de 3 ori, in total 10-12 minute. Si a strambat din nas nemernica !
    Spuneam cu alta ocazie ca asa-zisii medici din romania sunt mai rau ca manelistii : alora daca nu le dai bani, nu-ti canta, medicilor daca nu le dai bani, te lasa sa mori. Si tot evaziune fiscala fac...
    Hei, Boc, ce zici sa impozitezi spaga din spital, ce zici sa-i pui sa justifice vilele de milioane de euro si masinile de sute de mii ? Ar veni bani frumosi la buget...
  • 0 (0 voturi)    
    ..sau poate asa: (Vineri, 20 august 2010, 16:50)

    anonim [anonim]

    1. statul pastreaza monopolul asupra sectiilor/spitalelor de urgenta, in rest totul se privatizeaza.

    2. casa de asigurari stabileste o lista cu costul fiecarui act medical in parte si plateste direct cabinetului/spitalului privat pentru serviciul prestat asiguratului.

    3. Cabinetele/spitalele care vor sa ceara pe un act medical mai mult decat se ramburseaza vor intra in concurenta directa.

    4. Privatul poate opta pentru un regim in care nu poate depasi costul "de lista" = mai multi clienti decat cei care percep suprataxa, desi serviciile pot fi mai putine (nu cazeaza peste noapte, folosesc aparatura ne placata cu aur, eventual tarife preferentiale la utilitati, daca statul/municipalitatea vrea sa le usureze viata)

    5. SI CEL MAI IMPORTANT : Controale draconice ale institutiilor de abilitare in cabinete/spitale, musai in prezenta unui politist, a unui reprezentat al comunitatii (spre exemplu: un pensionar care s-a tratat acolo sau a unei mamici care a nascut acolo... alesi aleator), si a unui reporter cu camera de filmat. Tot ce nu constituie act confidential (preturi furnizori, strategie de marketing, salrii...) se inregistreaza intr-un exemplar pentru fiecare controlor si se poasteaza on line pe situri diferite (ziarul reporterului, situl autoritatii de autorizare, ...)

    6. .... si pregatiti-va pentru zambete si finetzuri din partea personalului. Cat despre salarii... fiecare va primi cat merita.
  • 0 (2 voturi)    
    am si eu o curiozitate ... (Vineri, 20 august 2010, 16:50)

    cristina [anonim]

    ... daca salariile de la stat sunt atat de mici cum se face ca majoritatea medicilor sunt foarte bogati? raspunsul ar fi bineinteles: datorita spagii. in aceste conditii ii rog pe stimabili medici sa nu se mai planga de bani, mai ales oamenilor obisnuiti care fac eforturi destul de mari ca sa supravietuiasca in vremurile astea.
    • 0 (0 voturi)    
      cum de unde? (Sâmbătă, 21 august 2010, 8:18)

      vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui cristina

      din vanzari anterioare
  • -1 (1 vot)    
    o tampenie (Vineri, 20 august 2010, 16:55)

    Bogdan [anonim]

    Exact cum se spune in articol... in loc sa rezolvi problema pui interdictii. In Romania au ramas in majoritate medicii slab pregatiti avand in vedere ca in fiecare an pleaca din tara cu miile... si pleaca cei mai buni. Aberatia asta mi se pare ca vine in contradictie cu dreptul la libera practica pe care si-l obtin medicii. Nu vad nici macar un avantaj din decizia asta, iar pe de alta parte va creste iritarea in randul medicilor, care si asa ar trebui sa traiasca (bine) cu un salariu de 10 milioane...

    Si acum un calcul. Daca salariul mediu in Romania e 15 milioane, sunt 4.5 milioane de oameni in sistem care platesc 6.5% CASS si sunt 200.000 de cadre medicale cum e posibil sa nu ajunga banii? Asta inseamna ca vreo 15 asigurati platesc un salariu mediu, adica 3 milioane dintre cei care contribuie platesc cele 200.000 de cadre medicale cu salariul mediu. Restul de 1,5 milioane de asigurati pentru ce contribuie? N-am vazut nici un spital nou sau supermodern. Cat pot sa fie de mari cheltuielile aferente functionarii sistemului (dupa calculu meu sunt vreo 35 de milioane de Euro lunar)
    • +1 (1 vot)    
      Daca nu cunosti alte sisteme medicale (Vineri, 20 august 2010, 17:09)

      DanBruma [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      ar fi mai bine sa taci. Sint o multime de interdictii si in alte sisteme medicale din Europa.
  • 0 (0 voturi)    
    greseala (Vineri, 20 august 2010, 16:56)

    Florrea [anonim]

    Nu sunt medici eminentii si prosti.Pacientii aleg.Dar nu trebuie statuata impostura.
  • +1 (1 vot)    
    Alegere (Vineri, 20 august 2010, 16:57)

    Cetatean contribuabil [anonim]

    Acest presedinte handicapat ( de altfel ca si sistemul sanitar) al colegiului medicilor nu intelege un lucru esential pentru noi, pacientii, si anume ca noi vrem servicii medicale de calitate.
    Pentru ca marea majoritate a pacientilor platesc pentru serviciile medicale sume apropiate de cele din clinicile private ( vorbesc aici de insumarea contributiei la asigurarile de sanatate, spaga si atentiile, etc ...).
    Insa problema atunci s-ar muta in ograda "domnilor" doctori, care nu te vor mai putea trimite la clinicile lor particulare ptr. consult si analize, ca apoi sa te opereze in spitalele de stat, in schimbul unor mici "atentii".
    In al doilea rand, lucrand in clinici private vor trebui sa aibe si fiscalitatea in conformitate cu legea, la vedere, astfel incat acei bani negri vor trebui impozitati.
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Vineri, 20 august 2010, 17:07)

      DanBruma [anonim] i-a raspuns lui Cetatean contribuabil

      de fapt Astarastoae apara fenomenul pe care il descrii tu.
    • -1 (1 vot)    
      Ce-ati ales, aia aveti, fii fara grija (Vineri, 20 august 2010, 17:11)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Cetatean contribuabil

      Sa moara fapta, presedintele handicapat credea ca pacientii vor servicii de proasta calitate.

      Amice, de ce pacientii aia care platesc sume foarte mari de bani la stat nu ies in strada sa deminta un guvern incompetent care aloca pentru sanatate doar 3%?

      Hai sa ne folosim putin creierul (daca nu ti-au facut portocalii inca lobotomie):

      - obligi medicii sa nu mai lucreze la privat -> medicii vor cere spagi
      - lasi medicii sa lucreze la privat -> vor incasa banii si vor plati impozit

      In ambele cazuri tot pacientul da bani din buzunar, nu vad care e diferenta, sincer.
      • 0 (0 voturi)    
        Alegere (Vineri, 20 august 2010, 17:56)

        Cetatean contribuabil [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        As dori sa-ti raspund la aceasta "gandire" profunda, dovada a faptului ca tie inca nu ti-au facut portocalii lobotomie (poate nu a fost cazul).
        In primul rand principalele cauze ale dezastrului din sistemul sanitar sunt slaba finantare (se stie ca procentul din pib alocat M.S. este insuficienti si ca banii colectati pentru asigurarile de sanatate nu se intorc in totalitate in sistemul sanitar) cat si proasta gestionare a fondurilor alocate (se stie deasemenea de "licitatiile" care se desfasoara cu produsele si serviciile pentru unitatile sanitare).
        In ceea ce priveste jaful care s-a perpetuat la ministerul sanatatii de-a lungul timpului, el a fost la acelasi nivel sub toate coloraturile politice (daca cunosti vreun act remarcabil in domeniul sanatatii intreprins de vreun partid politic cand era la guvernare te rog sa ma corectezi, ca eu n-am stiinta), asa ca aceasta chestie cu portocalii nu cred ca tine.
        Deci in concluzie, ca sa intelegi, eu am dorit sa reliefez ideea scoaterii acestor operatiuni fiscale la lumina, ptr. a putea fi impozitate cat si posibilitea de a responsabiliza suplimentar aceste cadre medicale avand in vedere ca acestea si-ar desfasura activitatea intr-o unitate privata.
        Iar despre actiunea de a iesi in strada pentru a demite (cred ca asta ai vrut sa spui) un guvern, am facut-o si pe aceasta in modul meu, dar mai erau si altii, si erau multi ...
  • 0 (0 voturi)    
    Tampit mai e si asta! (Vineri, 20 august 2010, 17:00)

    Alui [anonim]

    Nu medicii trebuie fortati sa aleaga intre stat si privat (daca vor munca voluntara la stat, palaria jos), ci MANAGERII spitalelor de stat. Ei invart banii(adica capuseaza spitalul de stat in favoarea clinicilor lor private).
  • +2 (2 voturi)    
    Astarastoae, habar nu ai (Vineri, 20 august 2010, 17:06)

    DanBruma [anonim]

    pe ce lume traiesti. Si in strainatate sint o multime de interdictii. Mai iesi si tu, nenica, prin lume ...
  • +2 (2 voturi)    
    Istorii si povesti (Vineri, 20 august 2010, 17:10)

    Un anonim ca multi altii [anonim]

    O sa va spun o poveste, dealtfel destul de comuna iar cei ce pot lua o decizie sau sa-si faca o parere sa aleaga. Am avut in doua randuri nevoie de un ajutor medical. Primul data am avut unghiile de la picioare incarnate iar solutia a fost operatia. Am mers la un spital de stat, la un medic recomandat de o cunostinta comuna, tot medic. Acesta a spus ca "in spital e nebunie" si sa vin la clinica privata. Trecand peste faptul ca la clinica trebuie sa bagi mana in buzunar, am acceptat. Operatia a fost simpla (dar extrem de dureroasa) dupa care au urmat controalele si schimbarea periodica a pansamentelor. A doua situatie a fost cu o rinita prelungita si inca nevindecata suficient, anterioara celei cu unghiile. Am mers la un cabinet particular ORL, medicul fiind unul destul de bine cotat. Un consult simplu, o reteta de cumparat de la o anume farmacie, unde dealtfel a si telefonat ca sa ma anunte, si vino matale peste o saptamana dar intai treci pe la casierie ( de fapt asistenta) si plateste. Peste o saptamana la control nicio ameliorare, alta reteta, alta plata, aceiasi farmacie si iar nimic. Plimbarea s-a repetat de partu ori si apoi m-a chemat la spital (de stat), am facut analize, am primit o alta medicatie iar situatia s-a imbunatatit.
    Nu am prejudecati fata de medici si fata de sistemul medical romanesc, platesc lunar CASocialeS semnificativ insa consider ca este un clar conflict de interese activitatea depusa de medici la stat si privat (cel putin in Romania)
    Iar in ce priveste chitantele pe care le-am primit va dau o singura incercare sa ghiciti
  • -1 (1 vot)    
    huooooooooooo !!! (Vineri, 20 august 2010, 17:15)

    cristus [anonim]

    Spagari notorii sau la ce se refera seful lor ??
    Intrebarea e una de bun simt (din partea pacientilor, doctorii nu au asa ceva) : de ce nu pleaca dracului in privat de tot ?
    Raspunsul e la fel de simplu : nu vor castiga in nicio tara din lume cat castiga din spagi la stat in romania.
    Stiti cum e : cand te amaninta cineva cu moartea, dai tot ce ai (bani, terenuri, masini, gaini, oua).
    Si ei asta fac, te ameninta cu moartea...
  • 0 (0 voturi)    
    Sa plece la privat Atartasoaiule ! (Vineri, 20 august 2010, 17:18)

    cornel [anonim]

    Fara alt comentariu
  • -1 (1 vot)    
    Gandim inainte sa scoatem ceva pe taste? (Vineri, 20 august 2010, 17:19)

    un cetatean [anonim]

    Ma uit cu stupoare la toti "postacii" care varsa pe taste orice le trece prin minte.
    A devenit un obicei in romanica sa urlam in speranta ca daca suntem suficient de sonori, se rezolva lucrurile.
    Mie mi se pare pertinent comentariul domnului Vasile Astarastoae. Motivul este simplu: putinii medici valorosi pe care ii avem si care se incadreaza in categoria celor activi si in sistemul privat, nu numai in cel public, sunt exact ultima bariera intre moarte si viata. Poate suna foarte melodramatica afirmatia mea, insa chiar asa stau lucrurile. Acesti putini medici (luand in seama estimarea de 20% din total) sunt exact cei ai caror servicii sunt de calitate. Ca in orice activitate economica, libera practica privata a medicilor este legata STRICT de performarea lor in sistem privat. Nimeni nu isi permite sa tina un cabinet daca nu este profitabil asa cum nimeni nu angajeaza un medic in sistem privat daca asta nu aduce un beneficiu financiar suficient, unui angajator. Asta spune ca doar cei cu adevarat buni sunt prezenti si in sistem privat si in sistemul public. Ce incearca sa explice presedintele colegiului medicilor este relativ simplu: daca serviciile acestor medici sunt accesibile in acest moment tuturor categoriilor de pacienti, fortarea lor catre sistemul privat le va reduce expunerea la toti pacientii. In traducere libera, asta ar insemna ca doar pacientii cu suficienta potenta financiara vor avea acces la serviciile medicale calitative. Restul vor fi blocati in mizeria sistemului, fara vreo posibilitate reala de a beneficia macar de minima decenta a serviciului medical.
    Dreptul de libera practica castigat prin licentiere alaturi de dreptul de a munci unde doreste fiecare, garantat de Constitutie, ar fi calcate in picioare grav daca ministrul ar reusi sa impuna o asemenea masura. Ce fel de stat ar fi romanica, daca ajunge sa iti dicteze cand si unde poti profesa??
    Rezolvarea problemelor din sistemul medical nu poate sa survina din limitarea dreptului de practica
    • 0 (0 voturi)    
      lasa-ne nene. (Sâmbătă, 21 august 2010, 8:26)

      vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui un cetatean

      daca nu intelegi sintagma "conflict de interese" du-te si lasa-ne.
  • +1 (1 vot)    
    Pt cei care urasc doc (Vineri, 20 august 2010, 17:27)

    Bo [anonim]

    1.medicii buni castiga infinit mai mult in privat decat de la spital.2.aduc ei de acasa consumabile nu invers.3.in privat poti cere oricand chitanta.4.cand vei fi consultat gratis la spital in 5 min pt ca asteapta 50 la usa te vei duce in privat data viitoare.6.pt toti care frecati menta prin birouri pe salarii colosale,vedeti care sunt responsabilitatile doc contra salariului.7.congresele medicale sunt platite de firmele de medicamente nu de stat.8.cei mai multi pacienti sunt chemati in privat pt investugatii mai bune(un eco din spital e o chinezarie de multe ori).9.pt toti cei care urasc doc- tratati va singuri de pe net ca sa nu mai aveti ce reprosa nimanui
    • +1 (1 vot)    
      ahem (Vineri, 20 august 2010, 21:01)

      zvezda [anonim] i-a raspuns lui Bo

      1. Spaga nu se pune la socoteala?
      2. Cred ca vrei sa spui ca le aduc de la spital, nu de acasa
      3. De cand chitantele se elibereaza la cerere? Vezi cum zboara porumbelul?
      4. Si ce te faci daca si la privat asteapta tot 50? Daca toti pacientii sunt racolati la cabinetul privat, de ce ar fi acolo mai putini? Din contra, consultatia mai lunga produce o coada si mai mare.
      6. Responsabilitate? Cred ca glumesti. Arata-mi unul care a platit pentru neglijenta, incompetenta, etc.
      7. Stim cine plateste congresele, si stim si despre comisioanele de la firmele de medicamente.
      8. Si un eco din privat ce e? Un second hand cumva?
      9. Eu prefer sa citesc inainte pe net, apoi sa merg la doctor. Am auzit ca doctorii adora chestia asta, si la stat si la privat.
  • +1 (1 vot)    
    Curatenie intre medicii macelari (Vineri, 20 august 2010, 17:30)

    cristi [anonim]

    Este cea mai buna masura care se poate lua.Eu sant din Deva,orasul cu sistemul medical varza si cu cei mai multi medici macelari.Noi suntem obligati sa mergem la Cluj sau Timisoara cand avem o problema mai grava.Am fost cu fetita la o doctorita pentru boli dermatologice la copii (doamna doctor Folea se numeste nesimtita) la spital si cu stupoare am aflat ca doctorita respectiva acorda doar 5-6 bonuri de ordine pe zi lucrand doar 3-4 ore. Am reusit sa obtin un bon de ordine de la poarta pt. a doua zi (prin cunostinte bine-nteles) si am mers a doua zi.Dupa ce am asteptat cu fetita in brate pana am intrat a avut nerusinarea de a ma tine 25 de minute asteptand pana a terminat conversatia telefonica cu ceva rude.Iesindu-mi din toti pepenii am spus ca nu e frumos sa tii un pacient 25 de minute pana termini povestile la telefon.Replica a fost una seaca:Veniti dupamiza la cabinetul meu privat ca acum oricum nu mai am timp si m-a poftit afara.Interesidu-ma ce cabinete private sant in oras pt. a putea merge cu fetita am aflat cu stupoare ca singurul cabinet privat de boli dermatologice la copii este al dansei.M-am aflat intr-o situatie care nu ar trebui sa existe, acelasi medic sa lucreze si la spital si sa detina si cabinetul privat pentru care isi racoleaza clientii din spital si fura ce poate de acolo pentru a folosi la privat iar noi nu avem alternative.Acest lucru este strigator la cer si este nevoie de aceasta lege pentri a-i obliga pe medici sa aleaga intre privat si stat.Binen-teles ca am rezolvat problema la Cluj si ma bucur ca am fost acolo nu la incompetentii din Deva dar acest lucru nu este normal.Avem nevoie urgenta de aceasta masura.
  • +1 (1 vot)    
    sistem mafiot (Vineri, 20 august 2010, 18:05)

    medic [anonim]

    lucrez in sistem. si imi este scarba. da, imi doresc mai mult decat orice alternativa stat sau privat. si mai lasati-ma cu amenintarile de gen plec din tara. nici vorba. nu pleaca nimeni. in ce priveste pe marii profesori comunisti care au pus stapanire pe sectii si se comporta cu angajatii precum sclavii pe mosie stati linistiti. nu pleaca nici unul.spaga este de zeci de ori mai mare decat valoarea consultatiilor din privat. am sa ma zbat pentru aceasta lege.
    • 0 (0 voturi)    
      Ia un Zofran! (Vineri, 20 august 2010, 19:53)

      moi [anonim] i-a raspuns lui medic

      Eu am plecat (din tara)! Si multi altii, mai ales fara titluri si din categoria sclavi, nu stapani de sclavi! Dar m-as intoarce si maine, fara crestere de salariu, daca s-ar schimba legea spitalelor, care intr-adevar le permite sa faca orice din noi si, mai tragic, pentru ca sunt lasi si incompetenti, din pacientii nostri! Arata tu legea organizarii spitalelor si regulamentele de ordine interioara, ca eu m-am saturat postandu-le! Poate daca dublam, o sa vada lumea asta, care ne injura de-a valma, cum e sistemul sclavagist in sec XXI!
  • 0 (0 voturi)    
    sistem mafiot bazat pe nepotisme si relatii (Vineri, 20 august 2010, 18:26)

    pacient [anonim]

    Subscriu la comentariul lui "medic". Medicii vor opta in bloc pentru spitalul de stat care este mult mai bine dotat decat orice clinica privata si asigura un flux incomparabil mai mare decat o clinica privata. In plus spaga neimpozitata este infinita comparativ cu un salariu la privat. In plus nu sunt atatea locuri la privat pentru cati medici de stat avem. Iar marii profesori ai Romaniei sunt formati toti in perioada comunista cand este neclar ce prima: competenta sau relatiile pe la pcr sau prin alte zone. Dar pana la urma si medicii reprezinta oglinda societatii noastre, spaga se ia peste tot, chiar si in firmele private (la angajare, la contractare, la resurse umane pentru evaluari mai pozitive etc.). Medicii sunt si ei niste prestatori de servicii care traiesc in principal din banii nostri. Problema este ca ei insisi incearca sa se pozitioneze deasupra tuturor ca niste zei. Dar daca noi nu am plati si nu ne-am mai imbolnavi din cand in cand ei ar muri de foame. Din pacate putini dintre ei si din tot personalul medical se comporta decent si corect cu pacientii de pe urma carora traiesc chiar foarte bine.
  • -1 (1 vot)    
    Rusine romanilor (Vineri, 20 august 2010, 18:58)

    rezident [anonim]

    Sunt medic rezident si dupa ce am citit cateva din comentariile de pe forum pot spune ca ma bucur ca voi pleca din tara. Cati dintre voi de pe forum sunteti medici care scrieti? Cati dintre voi intelegeti ce inseamna a fi medic si a munci incepand cu primul an de a intra la admitere apoi an de an , apoi un rezidentiat concurs pentru care trebuie sa muncesti pe branci ani si ani de munca si frustrari.
    Eu dupa reducerile salariale am 750 Ron in mana plus bonuri de masa de aproximativ 170 Ron.
    Voi credeti ca poti trai din asa bani si mai si fi prezent si atent la toti pacientii tai cum ar trebui?
    Ma doare faptul ca in loc sa caute oamenii vina unde e de fapt sursa ei si anume sus de tot in politica , romanii umbla sa rastigneasca pe cineva si au ura pe niste oameni care marea lor majoritate sunt bine intentionati.
    Tara asta nu merita cadre medicale bine pregatite pentru ca nu le respecta !
  • +1 (1 vot)    
    sistemul de sanatate e ineficient,e capusat (Vineri, 20 august 2010, 19:29)

    pacient [anonim]

    are dreptate.fara cumul stat/privat.
    la stat le merge salariul, contributia la pensie,iar la privat profitul net.si tot se plang.e si normal ca viloaele si suv-urile,scolile copiilor prin strainatate,hainele si bijuteriile de lux, cer castiguri tot mai mari!
    medicilor,fata de alte categorii,de ex inginerii,sa, li s-au creat facilitati sa se privatizeze in cabinetele statului.
    tot n-a fost de ajuns: cumuleaza functii si la stat si la privat,capusand sistemul de stat si cu aceasta destructurandu-l,tot ei strigand ca sistemul e de vina.
    cum va explicati ca in anul 2004 sistemul medical se descurca, de la bugetul de stat, cu 1,7 mld euro si in 2009 nu se descurca cu 6 mld euro si au lansat lozinca coplatii?
    raspuns:capuse,capuse, ca tot sunt la moda.
    iar cu exodul: medicii cei batrani ii invata pe cei tineri sa plece, exact cum trimit profesorii studentii la greva,etc.
  • +1 (1 vot)    
    Bine ca nu comparati medicii cu vidanjorii... (Vineri, 20 august 2010, 19:42)

    moi [anonim]

    ... ca si aia tot prestatori de servicii sunt, iar daca stau bine sa ma uit ce dejectii secreta unii pe-aici, cred ca vidanja ar fi cel mai potrivit instrument pentru a-i trata!
    In ceea ce priveste problema de fond, e tare greu de spus ce e mai bine: sa mentii accesul batranelor reptile la cabinete private SI clinici de stat... sa fim seriosi, doar rechinii batrani au bani sa deschida practici private, si doar pentru dotari minime, necum sali de operatie sau alte alea, care costa sute de milioane de euro. Nici Bradisteanu din spagile gigante luate pentru dotarea spitalelor penitenciar nu si-ar permite sa deschida o clinica macar, daramite un spital! Trist e ca omul de rand se ia dupa firma, iar firma gasesti la rechini. De unde sa stie bietul Gheorghe ca Profesorul si-a echivalat diploma de la facultatea muncitoreasca cu bacul, ca are pregatire de sudor, ca toate examenele le-a trecut cu originea sanatoasa. Iar cei mai tineri sunt fie copiii celor dintai, fie cei care le-au sters dosul cu limba ani de zile si si-au lichidat concurenta in modul cel mai mafiot cu putinta. In ceea ce priveste spaga, nu mai discut pe tema ineptiei asteia. Un doctor care se respecta, deci care nu conditioneaza, NU are avere, are eventual cat sa-si permita un trai decent. Vad ca nimeni nu se revolta de pretul pe care-l plateste la zugrav sau instalator, dar este horipilat de faptul ca un doctor are dreptul la un salariu si un trai decent, probabil tot datorita comparatiei cu ceilalti prestatori de servicii! Nici o tara pragmatica, mai ales America, nu-si permite sa-si linseze mediatic doctorii asa cum facem noi! Cand gresesc sau li se pare lor ca gresesc, umplu tribunalele cu ei, ca sa-i stoarca de bani, dar a doua zi sunt tot la ei la usa la consultatie, iar respectul e respect, nimeni nu-i compara cu vanzatorii de pizza!
    In privinta plecatului din tara, pleaca si vor pleca, vor ramane afara cei care sunt destul de buni incat sa inspire incredere, ca nici aia nu-s nebuni, sa-si
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 20 august 2010, 19:47)

    moi [anonim]

    pericliteze cetatenii lasandu-i pe mana prostilor! Asa ca in curand va veti adresa pentru consultatii si tratament fie celor refuzati la export, fie veti invata limbi straine, ceea ce pentru unii din comentatorii cinici si abjecti de mai sus e oricum o pedeapsa prea blanda! fie veti munci suficient incat sa va permiteti un tratament afara, in multe cazuri la doctorii pe care-i blamati aici, ca de muncit sau de gandit cat sa compuneti un stat adevarat si un sistem de sanatate corespunzator, poate doar peste multe generatii si cu multe terapii genetice si antioxidanti!
  • 0 (0 voturi)    
    sanatatea sa domenii,la noi, de competenta csat (Vineri, 20 august 2010, 20:02)

    patzit [anonim]

    inainte de "90 sistemele de: sanatate,educatie,industrie, santiere,agricultura,cultura,sa, erau eficiente fiindca fiecare spital,scoala,sa aveau cate un securist drept monitor.
    nu se opera sau facea scoala nimeni in strainatate.
    indicii demografici si de natalitate erau f buni.
    eram in sport pe locul 10-15 in lume,etc,etc.
    • 0 (0 voturi)    
      sper ca (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:11)

      Alsta [utilizator] i-a raspuns lui patzit

      a fost un comentariu sarcastic, altminteri....
      Da agricultura era extraordinar de eficienta - se raportau mai multe hectare decat suprafata tarii, industria duduia prin niste mastodonti inutili ai caror produse la cumparau numai - cum draq se numea piata aia comuna a statelor socialiste (na, lapsus), sanatate - se reduceau fracturile copiilor pe viu, fara anestezie - asta mic exemplu,demografie si natalitate - socotesti aci si miile de femei moarte in urma avorturilor clandestine? Si "I couldn't care less" - si folosesc expresia in engleza pentru ca e mult mai sugestiva decat in romana pe ce loc e Romania la sport in clasamentul global.
      Yeah, right, numai lapte si miere.
  • 0 (0 voturi)    
    imoralitate (Vineri, 20 august 2010, 20:05)

    medic [anonim]

    asta se intampla in sistem. imoralitate. sper ca ministrul sa reuseasca sa separe statul de privat. cu asta si-ar spala din rusinea imensa a ultimilor zile. si nu credeti o iota din ce toaca vuvuzelele de la irealitatea si antene. nu, nu plecam de la stat pentru ca spagile sunt generoase. cautati averile marilor profesori sau a sefilor de sectii din obscure spitale orasenesti. sunt colosale. parcul auto e precum salonul de la geneva. da, fac parte din acest sistem si imi este rusine. m-am saturat si de plicuri si de branza, oua, carne, cafea, tigari. vreau un mediu decent de lucru. dar asta se poate numai prin separare neta a spitalului public de spitalul privat. domnilor profesori, jos laba de pe sanatatea oamenilor. in orice exista o limita.
  • 0 (0 voturi)    
    spagi peste tot (Vineri, 20 august 2010, 20:16)

    gigel [anonim]

    Stimati domni din colegiu, daca va prefaceti ca nu stiti ce se intampla, sa va spun eu: doctorii astia care au clinica privata isi racoleaza pacientii de la stat, apoi ii trimit la consultatii la cabinetul propriu, unde la ia ceva banuti. Asta s-a intamplat cu niste cunostinte apropiate in urma unor arsuri: dupa iesirea din spital a fost indrumat la cabinet... Asa ceva tolerati voi? Nu va este rusine? Sunteti complici la magariile astea!
    • 0 (0 voturi)    
      informatia e vitala (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:11)

      doru [anonim] i-a raspuns lui gigel

      stimabile, vreau sa te uiti bine la ceea ce ai scris "dupa iesirea din spital a fost INDRUMAT la cabinet." indrumat, da? e ilegal sa dai un sfat sau sa indrumi pe cineva? e ilegal sa iti faci cunostiinte si sa iti creezi contacte? atunci e ilegal facebook-ul. si tot networking-ul pe care il presupune. dimpotriva, lipsa informatiei e problema. nu te obliga nimeni sa mergi la acelasi medic. daca ai informatii despre altii, esti liber sa te folosesti de ele.
  • 0 (0 voturi)    
    valea (Vineri, 20 august 2010, 21:00)

    medic [anonim]

    timp de 10 ani am fost sluga unui individ, sef de sectie, care trata bolnavul cu medicamente expirate, ceai de cucuta si evident, in cele din urma cura de rugaciuni. un nesimtit care a omorat sute de oameni. culmea, cu o clientela foarte mare. de multe ori ma intrebam ce-i determina pe bietii oameni sa-si puna viata in miinele acestui impostor. stiti ce spuneau? zecile de icoane de pe pereti il faceau sa para religios. dupa zece ani eu am avut curajul sa-i spun PA. fac naveta la 50 km de casa dar macar nu mai sunt partasa la genocid. astia sunt cei care acum urla ca din gura de sarpe ca vrem si la privat si la stat si la papa pius. astia sunt cei care distrug prin incompetenta, reavointa si dorinta de castig fara limite sistemul. pervertesc sistemul. schilodesc sistemul. si ca el sunt mii in sistem. CONCLUZIA: NU SE POATE FACE NICIO REFORMA.
  • +1 (1 vot)    
    aiurea... (Vineri, 20 august 2010, 21:27)

    johhny [anonim]

    E grreu de explicat cum in timp ce spitalele au decazut fantastic medicii au prosperat; acceasi care lucreaza si la stat si la privat.
    Nu prea stiu cum domnu' doctor reusea sa aiba echipamente de ultima generatie, pe cind spitalul nu.
    Probabil datorita priceperii deosebite...
    E cumva un caz izolat acela cind platesti un sac de bani la cabinetul domnului doctor ca sa te trateze apoi in spital?
    Sa fim seriosi; pe linga subfinantare si stilul capusa al celor mai multe halate albe ne-au adus in starea in care sintem!
    Sint medici care nici nu stiu (si bineinteles nu-i intereseaza) cit si ce iau pe card de la stat; buzunarele sint suficient de largi...
    • 0 (0 voturi)    
      "impartirea puterilor in stat" (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:10)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui johhny

      e greu de crezut ca oamenii considera ca un 'halat alb' care se duce la servici 'ca tot omul' ar putea fii si gestionarul banilor spitalului.
      e cel putin interesant cum oamenii uita ca un cabinet particular e o afacere si in momentul in care ai facut credit la banca pentru un aparat, se considera ca l-ai luat cu banii jos sau ca mai ai inca bani de cel putin 3. oamenii inventeaza multe lucruri, ca asa le place. ceea ce a devenit problematic intr-adevar este felul in care se comporta din pacate 70-80% dintre medici cu pacientii: felul de a vorbi, grosolaniile comportamentale, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    repetentii ne conduc (Vineri, 20 august 2010, 21:34)

    Dan Costea [anonim]

    Asta se intampla atunci cand ne conduc repetentii.
  • 0 (0 voturi)    
    un doctor vorbeste@johnny (Vineri, 20 august 2010, 22:32)

    bo [anonim]

    oamenii nu inteleg ca multe spitale mai ales in provincie nu au aparatura performanta.daca unui spital i se ofera de ex un ecograf chinezesc iar la cabinet tu ai investit 30mii pe un ecograf in loc sa iti iei o masina asta este pt ca vrei ca sa diagnostichezi cum trebuie.si crede ma e diferenta enorma intre rezultate.nu ii inteleg pe doctorii care conditioneaza actul medical de bani(la stat) dar pe de alta parte daca tu ii explici unui bolnav ca in privat poti sa il ajuti mai bine el alege daca vine sau nu.si despre sacul platit la doctor.o chestie- o consultatie la un doctor privat plus o ecografie generala te costa 100-150 ron( intr-o clinica privata poate fi si 300-400).stii cat costa chestia asta in sua? 500-1000$. in romania daca chemi pe unu sa iti varuiasca un apartament in 2 zile iti umfla 10 mil. si doctorul nu are voie pt o consultatie in privat sa iti ia 50 ron? a invatat 11 ani pt a ajunge doctor
  • +1 (1 vot)    
    pai sa aleaga (Sâmbătă, 21 august 2010, 6:03)

    interior_123 [anonim]

    pana nu traiesti o experienta deasta romaneasca nu stii de care parte sa fii. aproape toti medicii au si cate un cabinet particular mai mult sau mai putin dotat dar inevitabil la toti trebe sa mergi cu bani ceva mai multi , de preferat in ziua de salariu . si ajuns acolo incepe medicul sa analizeze si sa taie ,sa scoate masele si sa faca avorturi . cam astea sunt majoritare in romania -ginecologia si stomatologia - . daca ai ghinionul sa iasa ceva urat iti cheama repede taxiul si te trimite la spital unde sunt si medicamente si paturi si supraveghere medicala --astea acolo la spital sunt gratuite - inca - . dar nu pleci de la cabinetul particular pana nu achiti contravaloarea serviciilor . si uite asa se traieste pe aici .dai banu' mergi la particular , te zapaceste ala pana te baga in spital la propriu si apoi vi la stat sa iti dea moca medicamente . P.S. - trebuie sa achiti si taxiul cand ajungi la spital , ca medicul nu a chemat ambulanta . asa ca mai bine sa aleaga ....
  • 0 (0 voturi)    
    "primum non nocere" .... (Sâmbătă, 21 august 2010, 8:52)

    doctor [anonim]

    aceiasui masura s-a luat si in Turcia si nu au fost lamentarile ca la noi; masura este buna chiar daca este durerosa; asa vom sti
    "cu cine votam": cu pamblicarii care se fac ca-s doctori sau cu doctori adevarati (fie la Stat, fie la Privat - dar adevarati)
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea (Sâmbătă, 21 august 2010, 9:17)

    alex [anonim]

    Din partea mea medicii pot sa lucreze si la privat atata timp cat asigura servicii de calitate la stat. Mi-as dori ca eforturile domnului ministru sa se focalizeze gasirea unor moduri de masurare si recompensare a performantelor fiecarui medic.
    Cum se evalueaza calitatea servicilor prestate de un medic?
    Cum se evalueaza calitatea unei operatii?
    Alte tari cum au rezolvat aceste probleme?

    Cum este recompensat suplimentar de catre stat un medic care face operatii de calitate ?

    Cred ca ar fi util ca fiecare pacient la externare primeasca un formular de evaluare care sa ajunga intr-o cutie care sa poata fi deschisa doar de catre cei care controleaza spitalul.
  • 0 (0 voturi)    
    grea alegere (Sâmbătă, 21 august 2010, 9:28)

    Pedro [anonim]

    pentru ca la privat nu mai pot lua SPAGAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!. O sa ramina la stat multi pentru ca de aici se mulge pacientul.
  • 0 (0 voturi)    
    Lege buna (Sâmbătă, 21 august 2010, 9:40)

    Alexandru Coman [anonim]

    Perfect! Legea asta trebuia gandita de multa vreme!
  • 0 (0 voturi)    
    medic (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:45)

    adrian [anonim]

    Mie mi se pare asa :
    Daca esti medic si vrei sa tratezi mai bine ca la stat, ca ai aparatura la cabinetul tau privat, desi e mai scump, pai de ce itzi mai pierzi vremea la stat, cand acolo, la stat faci un act medical incomplet ? De ce sa mai pui oamenii pe drumuri, e simplu, omul stie ca la stat nu se face bine si vine la tine la privat, tu platesti frumos impozite la stat si statul va dota in viitor spitalele, iata....
    Dar de ce sa te duci tu domunul medic la congrese si diverse alte manifestari medicale de peste hotare unde iti imbunatatesti performantele pe banii de la stat ? ca deh, acolo actul medical e lamentabil, dar sa cheltui din bugetul ala e bine ?
    Fair e sa castigi cat meriti, si in urma castigului sa platesti conform legilor pe care le-ai votat prin reprezentantzii alesi. E complicat de inteles ?
  • 0 (0 voturi)    
    sistemul sanitar romanesc si doctorii (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:03)

    Maria Vrajitoru [anonim]

    De ce prostia unora trebuie platita de altii? Cum e
    posibil sa introduci aparatura de 2 milioane de euro
    intr-o "vagauna".Suntem atit de incapabili de nu
    putem sa construim un sediu nou pentru o maternitate? De ce s-a redus personalul medical?
    De ce nu pot avea pauza de masa prin rotatie pt. ca
    in permanenta pacientii sa fie supravegheati.
    In continuare se organizeaza mese si petreceri
    in timpul orelor de serviciu.
    La un spital din Moldova ,jumatate din personal este
    basarabean si se aduc unii pe altii fara concurs,iar
    medicii romani sint obligati sa paraseasca spitalul.
    Majoritatea care nu lucram in specialitati chirurgicale vom pleca in privat unde avem alte
    conditii de lucru si vom scapa de betivi,tigani,
    batrini parasiti de familii,someri care vor sa se pensioneze si alti profitori care vor sa fie platiti
    pentru ca nu muncesc sau nu au muncit niciodata
    Cu preturi minime poti cistiga de 3 sau 4 ori mai
    mult in privat fara sa fii asa stresat ca la stat.
    Poate ca totusi ati avut timp sa observati ca
    in ambulatoriu se platesc oficial serviciile medicale
    si la stat.Acelasi pret de la stat luat in privat ,aduce
    medicului un cistig de 3 sau 4 ori mai mare,fara
    ca oamenii sa plateasca mai mult decit la stat.
    Dar in sistemul de stat urmeaza si coplata.
    Nu putem cere conditii daca nu platim serviciile
    medicale cum trebuie si daca nu asiguram un
    salariu decent personalului sanitar.Cu vendeta la
    televiziune nu facem nimic