VIDEO Basescu: Romania are interesul ca Republica Moldova sa-si recapete integritatea teritoriala

de A.N., A.C.     HotNews.ro
Joi, 19 august 2010, 14:34 Actualitate | Esenţial


Vlad Filat si Traian Basescu
Foto: Hotnews
"Romania are interesul ca Republica Moldova sa-si recapete integritatea teritoriala", a declarat joi presedintele Traian Basescu, dupa o intalnire avuta la Iasi cu premierul de la Chisinau, Vlad Filat. El a raspuns astfel unor comentarii aparute dupa retinerea la Moscova a unui diplomat roman despre care presa rusa sustine ca era in cautarea unor informatii legate de Republica Moldova si Transnistria.

"Interesul nostru este legat de lucrurile in care credem", a spus Basescu adaugand: "credem ca niciunui stat nu i se poate ocupa o parte din teritoriu".

Corespondentul HotNews.ro, Andrei Cucu, a transmis ca Basescu si Filat au facut si o vizita la sediul unde se va deschide luna viitoarea Consulatul Republicii Moldova la Iasi.



Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a anuntat ca diplomatul roman Gabriel Grecu, arestat luni la Moscova sub acuzatia de spionaj, ar fi incercat sa obtina informatii militare secrete. Grecu a fost retinut in urma unui flagrant realizat intr-un magazin din capitala rusa. FSB a spus ca asupra lui Grecu s-au descoperit "obiecte specifice activitatii de spionaj". Diplomatul roman a fost declarat "persona non grata" si a fost obligat sa se intoarca in tara.

Komsomolskaia pravda a scris, citand experti rusi, ca serviciile speciale romanesti sustin in totalitate sentimentele nationaliste ale fortelor politice din Republica Moldova. Nu este nici un secret ca tinta de interes a Bucurestiului il constituie teritoriul tarilor limitrofe, care, mai devreme sau mai tarziu, vor trebui sa intre pe cale pasnica in componenta Romaniei: este vorba de Moldova, Transnistria, regiunile Odessa si Cernauti, a scris publicatia.

FSB arata ca incepand din 2008 serviciile romane si-au intensificat activitatea sub scutul ambasadei din Moscova. Spionii au incercat sa faca rost de informatiile care ii interesau atat de la cetateni ai Moldovei, cat si de la rusi.

FSB a scris ca Dinu Pistol, predecesorul lui Grecu in postul de Secretar I al departamentului politic al Ambasadei romane la Moscova, care a parasit capitala rusa in 2008, a incercat sa obtina informatii analitice despre Moldova si Transnistria, precum si informatii compromitatoare despre lideri si oameni politici transnistreni.

Pistol, care ar fi fost agent al serviciilor speciale, a incercat deja sa racoleze un  cetatean rus care, in virtutea functiei sale, putea intra in poseseia informatiilor de care avea nevoie Bucurestiului privind situatia din Moldova si din Transnistria.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5473 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    fratii nostri (Joi, 19 august 2010, 14:44)

    razvi [anonim]

    Eu curand voi face o vizita in Chisinau la fratii nostri romani moldoveni.
    Acolo se vorbeste si rusa dar mai mult romana.
    • +3 (3 voturi)    
      frati (Joi, 19 august 2010, 16:38)

      fran [anonim] i-a raspuns lui razvi

      nu vad nimic rau ca se vorbeste rusa...
      am fost in transilvania si acolo se vorbeste si maghiara dar mai mult romana, asa ca nu vad vreo problema ca exista si rusi in republica moldova..
      totuna majoritatea sunt romani din rm
      • +9 (9 voturi)    
        Doar 5% rusi in toata Basarabia (Joi, 19 august 2010, 17:08)

        Transnistria=40% etnici romani [anonim] i-a raspuns lui fran

        82% din locuitorii intregii Basarabii sunt de etnie romana (chiar daca admiratorii, minoritari, ai lui Voronin, isi spun 'popor moldovenesc'), 8% sunt ucrainieni, 5% sunt rusi, 3% sunt gagauzi (turci crestini), 2% sunt tigani, bulgari, evrei, tatari, etc.

        Structura etnica e ultramajoritar romaneasca iar demografia moldovenilor e superioara tuturor celorlalte etnii din Basarabia (mai putin tiganii, insa acolo, spre deosebire de Romania, sunt foarte putini, concentrati spre Soroca).

        Rusii din Transnitria sunt 70% pensionari, putini adulti, foarte putini copii si tineri. Generatiile tinere emigreaza in masa spre Rusia, in Transnistria nu e viitor pt ei, e un proces normal, firesc, natural.

        Timpul avantajeaza neamul romanesc, Rusia se va grabi cat poate sa obtina o intelegere sau vreun avantaj atata timp cat n-a murit si ultimul pensionar rus din stanga Nistrului.

        Romania si Basarabia nu vor ceda, e chestiune de principiu de drept international. Desigur, rusii se comporta cu marlania si huliganismul lor binecunoscute in istoria, insa nici ei nu pot castiga contra timpului si demografiei.

        Basarabia intreaga se va reuni cu Romania, milioane de etnici romani si zeci de mii de km2 vor intari pozitia tarii noastre ca unul dintre statele importante din UE, al 7-lea ca potential. E un drept legitim al romanimii si asa va fi.
        • -5 (7 voturi)    
          stat important (Joi, 19 august 2010, 17:36)

          cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Transnistria=40% etnici romani

          asta e o gluma. Cel mai slab stat din UE.. asta daca nu se satura odata de romanismul asta penibil si ne dau afara.
          • +2 (2 voturi)    
            mda! (Vineri, 20 august 2010, 2:12)

            xcristi [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

            Te otravesti prea mult la IRealitatea TV si la Antene. Cu urechile mele am auzit la prima dintre ele cum ca suntem pe locul doi in lume (sic!) la violenta in scoli! Ha-ha, m-am convins cu cine am de-a face si de atunci ma doare fix undeva de posturi de teapa asta!
    • 0 (0 voturi)    
      serviciile (Vineri, 20 august 2010, 14:26)

      caragiale [anonim] i-a raspuns lui razvi

      Daca Serviciile secrete au actionat cu adevarat cum se scrie in articol , atunci isi fac treaba.
      Ar mai trebui sa urmareasca pe cei care de 20 de ani sug seva acestei tari si sa-i bage in puscarie !
  • -10 (16 voturi)    
    greu cu integritatea asta (Joi, 19 august 2010, 14:53)

    P. [anonim]

    "Integritatea nationala"? A cui? A natiunii "moldovenesti"?

    O Moldova la care ii este alipita Transnistria va fi si mai rusofona si mai rusofila decat este deja. Asta ne dorim?

    Daca nu, atunci de ce o tot batem inainte de ani buni cu integrarea Transnistriei?
    • +2 (6 voturi)    
      explicatii (Joi, 19 august 2010, 16:05)

      p. [anonim] i-a raspuns lui P.

      Poate imi explica si mie cei care mi-au dat minus cu care din afirmatiile mele nu este de acord si de ce anume.

      O versiune initiala a articolul spunea ca Basescu a vorbit de 'integritatea nationala' si eu ma intrebam pe drept cuvant daca exista o 'natiune moldoveneasca' pentru ca eu am dubii ca ar fi o natiune.
      • -1 (1 vot)    
        dovada (Joi, 19 august 2010, 16:37)

        P. [anonim] i-a raspuns lui p.

        Daca nu ma credeti vedeti aici formularea intr-un alt articol
        http://unimedia.md/?mod=news&id=22609
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Joi, 19 august 2010, 14:56)

    d [anonim]

    F bine. Ce sa mai zica si sa mai faca rusii daca Romania si Moldova se inteleg bine. Chibitzeaza si ei pe margine.
  • -16 (26 voturi)    
    da chiar ii vrem? (Joi, 19 august 2010, 14:59)

    a [anonim]

    mai, nu ne ajung moldovenii nostri? nici pe ai nostri nu ii prea inghitim. D'apoi pe aia de peste prut... Poate mai incolo cand om fi mai bogati. Acum suntem saraci , sa-i mai caram si pe ei in spate?
    • +16 (20 voturi)    
      tu cari moldoveni in spate ???? (Joi, 19 august 2010, 15:09)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui a

      juma de moldova e plecata la munca in italia si spania ... pe cine cari tu in spate ? si amice, daca nu erau moldovenii, tara era deja manelizata si tiganizata ... asa ca ciocu mic !
    • +14 (20 voturi)    
      aere de superioritate (Joi, 19 august 2010, 15:12)

      P. [anonim] i-a raspuns lui a

      Da tu din ce regiune grozava esti de nu prea ii inghiti pe moldoveni (ai nostri si cei de dincolo de Prut)? Sunt curios, poate o fi o regiune extraordinara a Romaniei de care nu am auzit.

      De ce iti cauzeaza moldovenii atare resentimente?

      Sunt ardelean si moldovenii au acelasi drept de a trai in statul asta ca oricare alt roman.
    • +9 (13 voturi)    
      Eu sunt gata sa ii car (Joi, 19 august 2010, 15:41)

      karenina [anonim] i-a raspuns lui a

      Sunt fratii nostrii. Si daca tot nu iti plac moldovenii vezi ca granitele sunt deschise. Poti pleca oricand din Romania. Esti liber.
    • +8 (10 voturi)    
      kgb (Joi, 19 august 2010, 15:44)

      florin [anonim] i-a raspuns lui a

      probabil ca esti un kgb-ist ce incearca sa dezbine romanii. n-au reusit altii mai mari decat tine, in sute de anii. mars al Moscova.
    • +5 (5 voturi)    
      "a" de la anormal (Joi, 19 august 2010, 15:56)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui a

      Mai tu nu te poti suporta nici pe tine...ma rog, pe criteriul "sa vorbeasca si nea Ion ca si el e om" poate vorbi aici orice prost;dar asta nu inseamna ca ii putem "suporta" prostia
    • +8 (12 voturi)    
      Vai de capul tau (Joi, 19 august 2010, 16:01)

      legolas1979 [utilizator] i-a raspuns lui a

      Sunt Moldovean si pot sa iti spun ca pana sa ma mut in zona asta din sud a Romaniei aveam aceste complexe de inferioritate...INSA cand am vazut cum arata Bucurestiu, si alte orase din sudul Romaniei...Pot sa spun ca sunt mandru ca sunt din Moldova (din Botosani mai exact ca sa fie totul clar). Ai fost vreodata in Moldova? ai vazut tu cum arata orasele din Moldova?...Pai eu le-am vazut...si am vazut si orasele din Ardeal. Si pot sa fac o comparatie...Ardealul e fruncea...nimic de spus...asta pentru ca au si putere economica...dar ca frumusete si ca si calitate a oamenilor iti spun ca Moldova nu e cu nimic mai prejos ca Ardealul. Insa fata de sud....Vai de capul vostru...O atmosfera de mahala...de tiganie...de manele...de prostie...de jmechereala...de mizerie...ca in sud nu ai sa intalnesti nicaeri...Mergi in spitalele din moldova...in scolile din moldova...in magazinele din moldova...mergi pe strazile oraselor din moldova si ai sa vezi cum esti tratat...iti spun ca mult mai bine ca aici in sud. Iti spun ca atmosfera e alta...oamenii sunt altii...Mergi si convinge-te de realitate si apoi vorbeste. Aveti noroc ca e Bucurestiul capitala prin niste imprejurari istorice care nu nimic de a face cu oamenii care traiesc acum in zona aceasta...ca in rest...vai mama voastra...Daca vrei sa vezi MANELE, PROSTIE, MIZERIE, JEG, vino in sud...(Nu spun ca sunt toti o apa si un pamant...axista si oameni de calitate, fara indoiala...dar...prea putini si se pierd in atmosfera generala)
      • -3 (5 voturi)    
        moldovenii si orasele (Joi, 19 august 2010, 17:02)

        zomby [anonim] i-a raspuns lui legolas1979

        prietene,mai usor cu laudele la adresa curateniei din orasele moldovene.hai sa mergem prin vaslui,barlad,tecuci,pascani,etc,etc si mai vorbim.in alta ordine de idei--de ce nu ai ramas in botseni la tine sa nu mai fii nevoit sa inghiti mizeria din sud!!!!!!te imbeti cu apa rece,prietene.ce poti face in moldova????3/4 e plecata pe alte meleaguri si nici asa nu prea ai mare lucru de munca cu toate ca ofertele ar trebui sa curga.sa fim seriosi,toti cred ca cunosc situatia din moldova,stiu ce vorbesc....
        • +3 (3 voturi)    
          vai de capul tau tampit (Joi, 19 august 2010, 17:12)

          om [anonim] i-a raspuns lui zomby

          la tecuci ai cel mai frumos parc din romania cu animale pasari si terase care te relaxeaza si te imbie.i-a tasteaza pazvante tecuci
          • +1 (5 voturi)    
            probabil nu ai vizitat craiova (Joi, 19 august 2010, 18:20)

            ion daniel [anonim] i-a raspuns lui om

            vino aici si o sa gasesti 2 din cele mai frumoase parcuri din tara. Vorbesti aiurea de spre sudisti. Nu esti mai breaz decat cel de mai sus. Tin sa te anunt ca suntem toti o apa si un pamant, nu conteaza ca suntem din moldova, ardeal sau sud.
            Credem ca eu le cunosc mai bine ca toate, am locuit cativa ani in fiecare.
          • -2 (2 voturi)    
            om nu prea esti om (Joi, 19 august 2010, 19:57)

            zomby [anonim] i-a raspuns lui om

            eu nu te-am jignit si nici pe scumpii de moldoveni...daca vrei parerea mea onesta despre voi...mai bine lasa....
  • -7 (13 voturi)    
    Aiurea (Joi, 19 august 2010, 15:09)

    Ioan [anonim]

    Romania are interese ca Romania sa iasa din buda. Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.
  • +8 (10 voturi)    
    Nu trebuie sa ne lasam calcati de cizma Moscovei (Joi, 19 august 2010, 15:47)

    Eugen [anonim]

    Imperiul raului inca mai exista. Noi nu ne vom lasa si vom face tot ce tine de noi sa ne unim cu moldovenii. Si eu sunt ai nostri. Rusii sa se care la ei acasica in Siberia la munca...
    • 0 (2 voturi)    
      Sa ne gandim mai bine... (Vineri, 20 august 2010, 12:42)

      laura.alex [utilizator] i-a raspuns lui Eugen

      Nu inteleg de ce grija asta nemaipomenita pentru Republica Moldova... Mai bine ne-am intreba daca si ceilalti vor sa se uneasca cu noi.

      Sunt atatea probleme in tara incat nu stiu de ce le mai cautam cu lumanarea.
  • +10 (12 voturi)    
    unitate (Joi, 19 august 2010, 15:58)

    cornel [anonim]

    sper sa recuperam teritorile furate prin pactul ribetrop-molotov, dar fara ajutor american nu putem face nimic
    este de laudat ce face basescu, doar alianta cu america ne poate ajuta
    • +4 (6 voturi)    
      Ajutor american (Joi, 19 august 2010, 17:08)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui cornel

      Fireste ca avem spatele asigurat cand facem astfel de declaratii. Doar si noi am pus umarul la plecarea presedintelui bolsevic de la Chisinau, impreuna cu cei care ne sprijina din exterior. Intr-adevar a cam venit timpul sa ne recuperam teritoriile luate cu de-a sila de rusi. Rusii devin tot mai iritati de ceea ce se intampla.

      Problema ramasa: cum procedam cu Transnistria? Acel teritoriu nu a fost al Moldovei iar rusii l-au alipit Republicii M atat cu scopul de a o controla mai bine din pdv militar, cat si pentru a crea iluzia unui procent mai mare al populatiei rusofone.
      • +1 (1 vot)    
        Compromis: cedam Tiraspol si obtinem Tighina (Vineri, 20 august 2010, 10:12)

        ATX [anonim] i-a raspuns lui Vali

        Asta se poate face: Moldova cade la pace cu rusii, cedeaza Tiraspol si obtine Tighina, dar si celelalte teritorii de peste Nistru, cum e zona Dubasari unde sunt romani.
        Am fost acolo (la Dubasari si in imprejurimi) si oamenii de la tara, mai putin scoliti vorbesc romana mai bine decat cei din Chisinau care au facut scoli inalte, dar in limba rusa, caci profesori si manuale de specialitate in romana (moldoveneasca nu erau). Ar fi pacat sa fie abandonati acei romani.
    • +1 (5 voturi)    
      Ma indoiesc (Joi, 19 august 2010, 17:20)

      karenina [anonim] i-a raspuns lui cornel

      ca va face ceva America pentru Romania. Suntem doar carne de tun. Puterea sta doar in mainile noastre. Daca ne bazam pe promisiunile NATO, avem sanse mari sa ne-o tragem singuri.

      Unirea Basarabiei cu Romania este inevitabila. Pe cale pasnica sau nu, aceasta trebuie infaptuita. Dumnezeu sa ne ajute!
  • -3 (11 voturi)    
    Elucubratia la patrat ! (Joi, 19 august 2010, 15:58)

    Zeus Sunset [anonim]

    Constat in continuare actiuni si declaratii absolut necontrolate, care nu pot decat sa dauneze foarte grav situatiei absolut catastrofale in care se gaseste acest stat . Nu suntem in stare sa ne ,,reglam'' problemele interne, asistand la disolutia puterilor interne, in schimb ne jucam de-a Don Quijote . Pagubos, iresponsabil si naiv demers .
    • +2 (4 voturi)    
      postarea asta (Joi, 19 august 2010, 17:07)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Zeus Sunset

      seamana mult cu declaratiile Ambasadei Ruse
  • +7 (7 voturi)    
    sa stam stramb si sa judecam drept (Joi, 19 august 2010, 17:10)

    cristian [anonim]

    Stau si cuget, nu chiar ca ardeleanul din banc, la situatia demografica a tarii. Si nu e greu de observat ca doar o anumita parte a Romaniei, hai sa ii spunem partea de culoare ciocolatie, care nu apare pe drapel, reuseste sa procreeze cu succes in momentul de fata. Nu cunosc statisticile oficiale, dar am impresia ca daca lucrurile raman asa, in urmatorii 20 de ani va mai trebui sa ma adaugam un R in denumirea tarii. Imediat dupa primul. In acest context, ii intreb pe toti cei care nu ii vor pe moldovenii de peste Prut sa se intoarca acasa: Blonzilor! Ce preferati? O Rromanie cu doi de R sau o Romanie Mare?
    • +4 (4 voturi)    
      Imi place cum gandesti!! (Joi, 19 august 2010, 18:19)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Dovedesti o inteligenta ascutita, un bun simt si un realism debordant!! Sunt fericita si mult mai linistita cand vad ca suntem inca ,o multime ( de neignorat ) de romani adevarati. Nu conteaza daca suntem dincolo sau dincoace de Prut, sau suntem prin diverse locuri din lume.. ramanem romani!
      • +2 (4 voturi)    
        Am un singur raspuns (Joi, 19 august 2010, 22:01)

        Un romaqn anonim [anonim] i-a raspuns lui Inna

        Traiasca Romania reintregita, de la Nistru pana pe vaile inferioare ale Muresului, Crisului si Somesului, de la Tisa superioara, Ceremus si Colacin la Dunare si la Marea Neagra. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
      • +4 (4 voturi)    
        ce ma doare... (Vineri, 20 august 2010, 1:21)

        cristian [anonim] i-a raspuns lui Inna

        ...stii ce ma doare cel mai tare? ma doare faptul ca eu nu sunt roman. parintii mei sunt svabi (nemti, din ARAD). Dar m-au invatat sa iubesc si sa respect oamenii care mi-au dat voie sa respir, traiesc, exist... in tara lor. Cand am fost la munca in Germania si m-au intrebat ce etnicitate am, nu am ezitat sa le raspund ca sunt roman. Si de aceea m-am intors acasa. Pentru ca nu ma simt in largul meu, decat in Romania. Si daca asta inseamna ca sunt Roman, va rog sa ma primiti in randul vostru. Si va zic, ca simplu observator al vietii publice romane, sa nu va lasati. Ca a fi Roman nu trebuie sa fie o conditie de sange. Trebuie sa fie o conditie de alegere. Si oricine alege sa fie roman, trebuie sa fie lasat in pace. Iar daca fratii nostri din nord vor asta, va rog, nu ii mai descurajati. Sunt Romani CA SI MINE
        • +1 (1 vot)    
          Tu esti mai roman, decat noi, crede-ma!! (Vineri, 20 august 2010, 10:58)

          Inna [anonim] i-a raspuns lui cristian

          Prin ceea ce esti, cum gandesti!!. Si inca si mai valoros, si stii de ce? Ai sange german, deci esti mai ordonat, corect, ai cultul muncii, a lucrului temeinic facut! Si roman, pentru ca iti pasa de acest loc, si te simti in interiorul tau roman. Crede-ma ca sunt enorm de multi care sunt cat se poate de galagiosi in legatura cu genele lor, sangele, bla, bla bla.. insa care, pentru interesul personal, si-ar vinde si mama..
        • +1 (1 vot)    
          Este mai mult decat onorant (Vineri, 20 august 2010, 12:09)

          Inna [anonim] i-a raspuns lui cristian

          pentru mine, sa intalnesc oameni de valoarea ta. Care, in plus , ai ales sa fii roman. Este ceva sa stii! . Prin urmare , nu trebuie sa ceri permisiunea nimanui , pentru ceva, ce iti apartine de drept .
  • 0 (0 voturi)    
    bucovina (Joi, 19 august 2010, 22:32)

    vcxv [anonim]

    basarabia poate se uneste dar bucovina de nord si partea de langa ISmail nu prea cred....
  • 0 (2 voturi)    
    bucovina (Joi, 19 august 2010, 22:53)

    vcxv [anonim]

    sunt din zona aia si nu cred ca cineva ar vrea o tara de tigani... recent am trecut vama. Imediat au inceput sa tiganeasca....prefer un sa stau cu rusi decat cu tigani sau romani care se comporta ca tiganii.
  • 0 (2 voturi)    
    Basarabia noastra (Vineri, 20 august 2010, 1:04)

    regateanul [anonim]

    Poate o sa traim sa refacem regatul!Saraca Basarabie,cat de mult s-a chinuit.Dar si noi ne-am chinuit dar acum suntem puternici si ne vrem fiica inapoi.Basarabia pamant romanesc!
  • -1 (1 vot)    
    intergritate (Vineri, 20 august 2010, 4:25)

    Cristi V [anonim]

    Mi-ar place ca Basescu se se ocupe mai bine de propria oala, si sa nu permita liderilor politici maghiari sa-si bata joc de tara noastra prin pretentiilor lor de autonomie si drepturi peste drepturi. Ceea ce face el prin astfel de declaratii este doar agitarea unor ape si asa destul de tulburi, da - basarabia pamant romanesc insa prin vorbe si declaratii nu rezolva nimic. Sa tara si sa faca, sa usureze procesul prin care moldovenii pot devenii cetateni romani (am prieteni care de 8 ani de zile incearca sa obtina cetatenia, si stiu foarte bine romaneste) ... imi dau seama ca s-ar putea sa-i supar pe multi pupin-basisti, insa basescu in afara de declaratii populiste nu face nimic, nici in tara nici peste hotare.
  • 0 (2 voturi)    
    Basescu s-a referit la JudeteleI Ismail si Cahul? (Vineri, 20 august 2010, 7:02)

    Maxim [anonim]

    Cand a spus ca sprijina integritatea teritoriala a republicii Moldova, Besescu s-a referit la Judetele Ismail si Cahul? ( Am citit mai sus de reactia Kievului ca nu va accepta in relatia cu Romania pierderea de teritorii!) Ce sa spun, Basescu ne pune toti vecinii in cap!