VIDEO Ministrul Muncii sustine ca salariile bugetarilor vor creste anul viitor cu peste 10%, iar salariul minim va fi unic, intre 600 - 700 lei

de V.M., I.R.     HotNews.ro
Joi, 19 august 2010, 12:38 Actualitate | Esenţial


Mihai Seitan
Foto: HotNews.ro
Salariile bugetarilor vor creste anul viitor cu peste 10%, a dat asigurari, joi, la Targoviste, ministrul Muncii, Mihai Seitan.Potrivit Mediafax, Seitan a declarat totodata ca se urmareste ca salariul minim pe economie sa fie unic, in cuantum cuprins intre 600 si 700 de lei, in acest sens existand negocieri cu sindicatele si cu patronatele.

''Legea asumarii (raspunderii - n.r.) care a redus cu 25% salariul este facuta pana la sfarsitul anului, urmand ca in 2011, potrivit aceleiasi legi, sa se revina pe cresteri salariale, in functie de restructurarile bugetare si de anvelopa financiara a anului urmator pentru salarii. Ca atare, cresterea salariala va pleca de la aceasta reducere, vor creste salariile, dar nu vor creste la toata lumea cu 25%, ci, in medie, cu ceea ce reusim sa obtinem din restructurarea aceasta si tinand cont de aceasta anvelopa'', a precizat Seitan, potrivit Agerpres.

Ministrul Muncii a sustinut ca in 2011 va fi o crestere de peste 10% a salariului bugetarilor, dar se va renunta la al-13-lea salariu si la primele de vacanta.

''Dupa socoteli pe care le putem spune in grosier deocamdata, am putea zice ca anvelopa pentru anul viitor, daca n-am face nicio reducere de personal, ne-ar permite o crestere de circa 5% a salariilor. Daca anul viitor vom restrictiona in continuare al 13-lea salariu si prime de vacanta, vom avea inca 5%, deci vom avea 10% la care vom putea adauga o crestere datorata reducerii de personal pe care o facem acum. Deci o sa fie mult peste 10%'', a spus Seitan.

Ministrul a aratat ca in cazul bugetarilor care in prezent au salarii mici cresterea ar putea fi de peste 25%.

''Salariile mici care sunt in jurul salariului minim pe economie sau peste salariul minim (...) o sa aiba cresteri peste 25%'', a sustinut Seitan.

"In ceea ce priveste salariul minim pe economie, suntem in negocieri si cu sindicatele, si cu patronatele ca sa unificam asa numitele salarii minime pe economie in sistemul bugetar, care de fapt nu are un salariu minim brut. Acela este minim pe economie, 600 de lei acum, si are prima treapta de salarizare 700. Vom face o singura valoare si o sa incercam sa o ducem la peste 600 de lei. Nu va pot spune acum cifra la care o sa ne angajam. Urmeaza sa continuam negocierile. Maine (vineri -n.r.) la ora 12,00, avem o intrunire cu liderii celor cinci confederatii sindicale la nivel de premier, ministrul Muncii, ministrul de Finante pentru a face o discutie si pe probleme de salarizare si pe problema salariului minim pe economie", a declarat Seitan, citat de Mediafax.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1460 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Si afara e soare (Joi, 19 august 2010, 12:46)

    sgc [anonim]

    Dl ministru s-a decredibilizat de mult!
    Sa incerce cu meteo, c apoate ar avea mai multe sanse sa ii iasa predictiile.
    • +1 (1 vot)    
      Cum stati cu legea domnilor? (Joi, 19 august 2010, 15:48)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui sgc

      Dupa ceea ce ati declarat reducerea de salarii pe termen limitata s-a facut in baza Art, 53 din Constitutie cu privire la probleme de securitate nationala! Dupa cum glasuia Dl Boc &Co. masura trebuia sa actioneze pana la sfarsitul acestui an! Acuma spuneti altceva! Totusi cand spuneti adevarul? Stim ca nu l-ati prea spus niciodata!
      Mai mult un anumit partid liliputan (UNPR) spunea ca daca nu se revine la salariile initiale la sfarsitul anului, acest partid "renunta la oala cu smantana!"
      Unde sunteti demagogilor, de ce nu va auzim?
    • 0 (0 voturi)    
      Ce vorbesti (Joi, 19 august 2010, 20:19)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui sgc

      Pai cei mai mari mincinosi sant cei de la meteo si politicienii.Ce sa faca? Sa sara din put in lac'?!
  • +1 (3 voturi)    
    ??? (Joi, 19 august 2010, 12:54)

    keo [anonim]

    Un tatae care in loc sa-si vada de plimbatul nepotilor sau cultivarea legumelor isi da cu parerea despre cum si ce ar trebui sa insemne sistemul unic de salarizare.
  • +5 (5 voturi)    
    AAAAAAA (Joi, 19 august 2010, 12:56)

    qqqq [anonim]

    Mai are cineva chef de gogoşi? Poate a vrut să spună că se vor tăia cu încă 10%. Aşa poate mai era credibil.
  • +4 (4 voturi)    
    Comic (Joi, 19 august 2010, 13:07)

    Mihai [anonim]

    Ce amuzante sunt declaratiile astea....

    Nu mai iei al 13 lea salariu, nu mai iei prima de vacanta dar iti va creste salariul cu 10%.


    Traducere vei avea un salariu cu 15 la suta mai mic decat in 2010 si doua salarii lunare in minus. Mai are rost sa vorbim de inflatie?
    • 0 (0 voturi)    
      inflatie (Joi, 19 august 2010, 13:14)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      inflatie 4 sau 5% anul viitor
    • -2 (4 voturi)    
      . (Joi, 19 august 2010, 13:22)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Da' de ce nu mergeti la privat, ca acolo nu exista prima de vacanta si al 13lea salariu. In felul aceasta nu va veti face probleme cand scade salariul, o veti lua ca pe un fapt implinit.
      • +3 (5 voturi)    
        ? (Joi, 19 august 2010, 13:30)

        ? [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        nu mai turna gogosi ca nu tine.
        mai lasati-ma cu minciunile despre privat. munca la negru, salariu minim pe hartie si bani la negru.
        tichete cadou si de masa si multe alte aspecte nedeclarate.
      • +2 (2 voturi)    
        las-o moale (Joi, 19 august 2010, 13:56)

        fane [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        ma lasa-ne cu munca eroica a privatilor, ca am destui si-n familie si printre prieteni asa ca stiu cum se pune problema si ca munca si ca bani.
      • +2 (2 voturi)    
        IVAN (Joi, 19 august 2010, 20:25)

        HESS [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

        Da de ce nu invers.De la privat sa mearga la stat.Frauda fiscala care aproape in totalitatea ei vine de la privati este alarmanta 30-40 miliarde euroi.Datoriile privatiilor .,unora,,catre bugetul statului iarasi inspaimantatoare.Asa ca lasa teoria mariilor salvatori ai romaniei.
  • +4 (4 voturi)    
    Cinism! (Joi, 19 august 2010, 13:18)

    Maxim [anonim]

    Sa faci astfel de declaratii de marire de salarii este ca o poanta buna la urechea mortului. El si guvernul isi bat joc de noi!
  • -1 (3 voturi)    
    sper sa le taie! (Joi, 19 august 2010, 13:57)

    airamerica [utilizator]

    Sper sa le taie cu inca 10% si sa le impoziteze si spaga..poate sa-i puna si la munca, nu la Zuma si alte jocuri
  • +2 (2 voturi)    
    Hmm...10% (Joi, 19 august 2010, 14:10)

    SebyS [anonim]

    Acu` ceva timp citeam cum niste bugetari au primit salarul..hmmm sau mai degraba n-au primit salarul, ci doar fluturasul in care scria ca li se cuvin 0 lei. Pai la asa salar, cred ca-si permite nenea asta Seitan sa sustina ca vor fi cresteri salariale de 100%...

    Cazul cu 0 lei: dupa 25% si contributii ramasese cu 600 si ceva de lei, jumate ii luase o banca, aproape jumate ii luase CAR-ul si ii mai ramasese 9 lei....insa si aia i-au fost sterpeliti de sindicat. Ce face persoana aia cu 0 lei ? :|
    Si inca nu-i iarna..sa vedem atunci...

    Sa traim bine, cica...
  • +2 (2 voturi)    
    S-a inventat roata si noi nu stiam .... (Joi, 19 august 2010, 14:16)

    BlackS3a [anonim]

    "Ministrul Muncii a sustinut ca in 2011 va fi o crestere de peste 10% a salariului bugetarilor, dar se va renunta la al-13-lea salariu si la primele de vacanta."

    Domn` menestru , un copil in clasa a 5 poate face declaratii ca dumneata ca e aritmetica elemetara ... 2 salarii :12 din care substragi inflatie si 5% mai mult TVA iti da 10% crestere salariala lunara ... dar ,
    ne garantezi inghetarea preturilor ca sa vorbesti de asa zisa crestere de 10% ?

    Hai la mai multe sucesuri si la declaratii prin care ne intaresti tuturor ca esti realmente asistentul lui Nety Sandu.
    • +2 (2 voturi)    
      Astia chiar ne considera prosti pe toti?!? (Vineri, 20 august 2010, 11:38)

      qaz [anonim] i-a raspuns lui BlackS3a

      De fapt e o intrebare retorica... Raspunsul e evident "DA"!
      Pai daca stergi al 13-lea salariu inseamna ca dai jos cca 8% din venitul anual al un salariat. Daca mai are si o prima de concediu pe care o tai, mai dai jos 3-5% din venitul lui anual. Deci, printr-o scaderea a venitului anual de cca 11-13% ii dai o majorare de 10%?!? Foarte tare, dl seitan! Asta da crestere a nivelului de trai! Nu an luat in calcul inflatia, cresterea de TVA, eliminarea subventiilor etc., deci, da, clar va fi mai bine!
  • +3 (3 voturi)    
    vorbe... vorbe goale.... (Joi, 19 august 2010, 16:12)

    lili [anonim]

    Astia nu se mai satura de trancaneli.... nici nu au reusit sa duca la bun sfarsit restructurarea in domeniul bugetar, Dl Boc inca mai spune DACA VOM REUSI SA REDUCEM.... si Dl Seitan vorbeste despre cresteri de salarii.... E deja prea mult ca sa mai poti contesta afirmatia de INCOMPETENTA a acestor guvernanti ..... Rupti de realitate, de o INCOMPETENTA rar intalnita dupa '89 cahiar daca nu toate guvernele au stralucit. Dar la capitolul INCOMPETENTA Guvernul Dlui Boc este de neegalat si sper sa ramana asa, sa nu mai avem vreodata ghinionul unui astfel de guvern... Sa ramana asa in istoria recenta a Romaniei....
  • +3 (3 voturi)    
    Facem pariu ca bate campii? (Joi, 19 august 2010, 20:25)

    fraerul de serviciu [anonim]

    Datorita "masurilor de austeritate" economia va scadea in semestrele III si IV si poate ca va reveni pe finalul anului 2011 (exact inainte de alegeri ). Sa vedeti ce crestere a economiei va fi atunci (va dudui) si vor fi promisiuni de crestere a salariilor de mai mult de 10% (care se vor adeveri exact ca la cresterile salariilor profesorilor cu 50%). Dar cine-i mai crede atunci merita sa-o pateasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Seitan,Boc ,Basescu,Vasilescu.......... (Joi, 19 august 2010, 20:30)

    HESS [utilizator]

    Sant ca ghicitorii .Unul cu ghiocul,altul cu boabele de fasole,altul in zatul de cafea si celalalt in stele.
    Pe aceeasi tema diferite previziuni.Unul cea ( inainte)altul turuc (inapoi) si tot asa intr-o geampara.
  • +1 (1 vot)    
    mda (Joi, 19 august 2010, 23:26)

    spy [utilizator]

    o sa creasca in decembrie 2011 si nici nu va acoperi inflatia. salariul minim probabil 601 lei. e intre 600 si 700.
  • 0 (0 voturi)    
    matematica m** (Vineri, 20 august 2010, 14:37)

    adrian [anonim]

    Fratilor.... daca:
    din 1000 scazi 25% ajungi la 750
    daca la 750 adaugi 25% iese 930.

    Chiar nu realizati ma???