VIDEO Primii tigani expulzati din Franta au ajuns in tara

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 19 august 2010, 9:59 Actualitate | Esenţial


Franta a inceput joi expulzarea tiganilor care traiesc in tabere ilegale teritoriul sau. Astfel, 412 cetateni romani vor fi trimisi din Franta cu sase zboruri, programate in perioada 19 august - 16 septembrie, intoarcerea lor in tara bazandu-se pe procedura de retur voluntar.



UPDATE ora 19.30 Politia de Frontiera a comunicat, pentru Mediafax, ca din Franta au fost repatriati voluntar, joi, 70 de cetateni romani, noua fiind imbarcati pe cursa aeriana de la Paris, ceilalti 61 de pe aeroportul din Lyon.

Doua zboruri regulate au plecat de la Paris si Lyon pentru a aduce doua grupuri de tigani in cadrul procedurii de repatriere voluntara.

Un prim grup de 14 persoane era programat sa plece din Paris, insa la Bucuresti au ajuns, joi, dupa-amiaza devreme, doar noua romani.

Un al doilea grup de 61 persoane - potrivit cifrelor furnizate de Prefectura din Isere - a parasit Lyonul, joi dupa-amiaza. La aeroportul din Lyon-Saint Exupery, un cordon de politie si barierele de securitate interziceau accesul publicului la terminal inainte de plecarea aeronavei, in care au fost imbarcati romanii. Cursa de la Lyon ar fi trebuit sa aiba la bord 79 de cetateni romani.

UPDATE ora 17.30 - Primii cetateni romani repatriati voluntar din Franta au ajuns pe Aeroportul "Henri Coanda" din Otopeni la ora 16.20, unii declarand reporterilor ca nu au primit bani pentru a reveni in tara, altii recunoscand obtinerea sumelor date de autoritatilor franceze, relateaza Mediafax.
  • Din acest grup ajuns de la Paris, sase tineri avand aproximativ 20 de ani, care au iesit din aeroport, au spus reporterilor ca se aflau in Franta de cateva luni. Fara prea multe bagaje, ei au adaugat ca au stat intre trei si sase luni, in Franta, sustinand ca nu au primit bani pentru a reveni acasa. Unul dintre ei a mai spus ca nu a lucrat in Franta si ca s-a inscris voluntar pe lista pentru a se putea intoarce in Romania.
  • O familie cu un copil de sase ani, alaturi de verisoare si matusi, a declarat ca au plecat cu totii, in urma cu trei luni, in Franta, la prieteni, in incercarea de a-si gasi un loc de munca. Cei sapte membri ai aceleiasi familii au spus ca sunt din Oradea si ca vor pleca cu trenul catre casa. Ei aveau un mic bagaj cu hainele copilului. Capul familiei a recunoscut ca au primit cate 300 de euro/adult si 100 de euro pentru copil.
  • Alti repatriati voluntar au negat ca fac parte dintre cetatenii romani trimisi acasa, ei spunand ca "au fost in vacanta, in Franta".
UPDATE ora 14.20 - AFP anunta ca o prima cursa a plecat spre Bucuresti, de pe aeroportul din Lyon, avand la bord circa 60 de tigani care au acceptat asa-numita "procedura de repatriere voluntara". Potrivit Euronews, un alt grup se pregateste pentru cea de-a doua cursa, care va pleca din Paris. Vezi imagini aici.

UPDATE - Ministerul Afacerilor de Externe a confirmat pentru Mediafax ca joi, la bordul a doua curse aeriene, vor fi adusi din Franta 93 de cetateni romani, repatriati voluntar, ca urmare a masurilor luate de autoritatile franceze.

"Confirmam sosirea in Romania din Franta a unor cetateni romani repatriati voluntar. Acestia sosesc in tara cu zboruri comerciale, si nu cu zboruri speciale, dupa urmatorul orar:

19.08.2010 - 14 persoane; Paris / Ch. de Gaulle - Bucuresti / Henri Coanda (orele 16.20)
                 - 79 de persoane; Lyon - Bucuresti / Aurel Vlaicu (sosire orele 17.05)

20.08.2010 - 132 de persoane; Paris / Orly - Timisoara (sosire orele 16.30)

26.08.2010 - 160 de persoane; Paris / Charles de Gaulle - TBC destinatia din Romania

02.09.2010 - 16 persoane; Paris / Charles de Gaulle - Bucuresti / Henri Coanda (16.20)

16.09.2010 - 11 persoane; Paris / Charles de Gaulle - Bucuresti / Henri Coanda (16.20)

Mentionam ca termenul de repatriere voluntara este specific dreptului administrativ francez si nu se regaseste in reglementarile la nivel european", se arata in raspunsul MAE.

Sursa citata precizeaza ca trebuie facuta distinctia intre evacuarea unor tabere ilegale de romi, expulzare, respectiv repatriere voluntara.

"Expulzarea inseamna indepartarea de pe teritoriul statului respectiv, contrar vointei persoanei in cauza, ca urmare a faptului ca aceasta reprezinta un pericol pentru ordinea publica/sanatate publica/securitate publica. Repatrierea voluntara inseamna indepartarea de pe teritoriul statului respectiv, cu acordul persoanei in cauza, care primeste o suma de bani. Evacuarea unor tabere ilegale implica indepartarea din tabara amplasata ilegal, fara ca persoana sa fie condusa la frontiera; persoana continua sa ramana pe teritoriul statului respectiv. Expulzarea fiind o exceptie, poate interveni numai rareori, deoarece este o masura care comporta o gravitate deosebita. Se face de la caz la caz, dupa o analiza prealabila si cu respectarea normelor in materie", arata MAE.

Secretarul de stat pentru problemele romilor in relatia cu Franta, Valentin Mocanu, declara miercuri ca 371 de cetateni romani vor fi trimisi din Franta cu trei zboruri: joi urmand sa ajunga in Romania 79 de persoane, vineri 132, iar pe 26 august, inca 160 de oameni.

"Toate aceste intoarceri sunt bazate exclusiv pe procedura de retur voluntar", a precizat Valentin Mocanu.

El a mai spus ca Ministerul Administratiei si Internelor organizeaza, impreuna cu autoritatile locale, primirea romanilor din Franta.


Tiganii sunt expulzati din Franta
Foto: Reuters
Autoritatile franceze anuntau marti ca Franta va expulza, joi, catre Romania, primii tigani aflati ilegal pe teritoriul sau. "Un numar de 79 de tigani, care au acceptat repatrierea voluntara in schimbul a 300 de euro de adult si 100 de euro de copil minor vor fi repatriati joi catre Bucuresti la bordul unui avion inchiriat", a anuntat ministrul francez al Imigratiei, Eric Besson, citat de AFP.

Besson a subliniat ca acesta este cel de-al 25-lea zbor de acest tip organizat de la inceputul anului catre Romania si Bulgaria. "Nu sunt zboruri speciale catre Romania. Acestea sunt expulzari in tara de origine. Este ceea ce spune legea, iar noi aplicam legea", a subliniat ministrul Imigratiei, Eric Besson.

El a admis insa ca persoanele expulzate, cetateni ai Uniunii Europene, "vor putea reveni in Franta, pentru ca asa este legea". "Dar ele nu vor putea sa ramana aici in situatie ilegala si sa primeasca ajutor pentru repatriere voluntara (300 de euro, plus 100 de euro pentru un copil)", a adaugat el.

In 2009 au fost organizate 44 de astfel de zboruri si au fost repatriati 10.000 de romani si bulgari, potrivit Ministerului Imigratiei.

Ministrul de Interne, Brice Hortefeux, anuntase anterior ca au fost desfiintate 51 de tabere ilegale in Franta.

"In total sunt 700 de tigani care vor fi trimisi in tarile lor pana la sfarsitul lunii", cu avionul, a afirmat el, precizand ca primele zboruri vor avea loc la 19 si 26 august, iar un al treilea este prevazut pentru "sfarsitul lui septembrie".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6555 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Intrebare de buna credinta. (Joi, 19 august 2010, 10:30)

    AlinN [anonim]

    Se estimeaza ca exista 25 mil romani in lume, 21-22 in Romania, ~4mil in strainatate din care se pare ca 2 mil nu sunt angajati legal si se ocupa cu mica infractiune. Cel putin 75% dintre astia sunt tiganii, pe care Europa incepe sa-i repatrieze.
    Ce vom face noi romanii cand vom avea cei 1.5 milioane de tigani intorsi in tara? Din ce se vor intretine, din ce bani vor trai, ce locuri de munca vor ocupa, sunt locuri de munca pentru ei, daca nu sunt locuri de munca ei se vor orienta catre infractiuni? Ne va fi mai bine cu ei in tara? Ar trebui sa fim fericiti ca se intorc?
    • -4 (8 voturi)    
      Adreseaza aceasta intrebare (Joi, 19 august 2010, 10:43)

      DanBruma [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      presedentiei si guvernului Romaniei :) pentru ca acesti oameni sint cetateni romani.
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru o suma modica de ... cateva sute de euro... (Joi, 19 august 2010, 15:58)

        enter [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

        Acesti cetateni romani ar renunta si peste 1 minut la cetatenia romana. Iar asta i-ar mai incurca un pic pe cei care sustin 'repatrierea voluntara'.
    • +12 (12 voturi)    
      300 de euro (Joi, 19 august 2010, 10:50)

      aredhel [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      hahaha...... isi fac vacanta in Romania (transport asigurat) mai primesc si 300 de euro pentru cheltuieli dupa care se vor intoarce in Franta.......frumoasa viata :))
    • +1 (1 vot)    
      stai linistit (Joi, 19 august 2010, 10:59)

      me [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      intrebarile tale sunt perfect corecte, si in mod normal, toti ar trebui sa ne punem aceste intrebari, dar, din punctul meu de vedere, nu are sens sa ne facem griji. Nu cred ca acei 1,5 milioane de tigani vor ramane in tara. Vor pleca imediat ce vor descoperi alte tari ///(editat de HotNews.ro)
    • 0 (0 voturi)    
      ha ha ha (Vineri, 20 august 2010, 12:57)

      laur [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Cine a zis ca suntem fericiti ca se intorc?
  • +2 (4 voturi)    
    .. (Joi, 19 august 2010, 10:45)

    d [anonim]

    La un moment dat operatorul va obosi sa citeasca sau sa le citeasca cu atentie si o sa le dea la toate "refuzat".
  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 19 august 2010, 11:04)

    [anonim]

    • 0 (2 voturi)    
      drepturile omului? (Joi, 19 august 2010, 20:24)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui

      nu prea inteleg de care om vorbesti? Drepturile hotilor, sau drepturile francezilor?
  • +3 (3 voturi)    
    Asa cum exista definit termenul vagabontaj, (Joi, 19 august 2010, 11:13)

    vamaiot [anonim]

    termen definitoriu pentru adolescentii teribilisti, asa trebuie transpus la situatia moderna si nomadismul persoanelor mature !

    Trasatura nomada se transmite de la generatie la generatie, acesta fiind continuu un soc si in acelasi timp cea mai devastatoare ramura a educatiei pe care copii o asimileaza.
    Plecand de la aceasta, putem actiona asupra parintilor singurii vinovati !
    Asa cum exista o asistenta sociala puternica a minorilor, cred ca trebuie instaurata si o verificare sociala a parintilor, iar cei cu urmatoarele caracteristici sa fie penalizati astfel:
    -caracteristicile parintilor:
    fara discernamant
    fara studii minim gimnaziale terminate
    fara domiciliu minim flotant
    fara o calificare sau care au refuzat munca cu ziua... etc
    dovediti cu caracter nomad sa poata fi penalizati astfel:

    -penalitati cetatenesti si sociale:
    suspendarea drepturilor parintesti
    interzicerea dreptului la vot
    interzicerea dreptului de a conduce autovehicule
    interdictia obtinerii ajutorului social pe perioada de...

    Acestea devenite legislatie, vor mobiliza liderii comunitatilor si vor constrange membrii grupurilor nomade sa trateze fenomenul cu frica pentru contraventiile unui stil de viata dezechilibrat si antisocial !

    exista solutii, dar trebuie stabilita toleranta intre drepturile omului si obligatiile cetatenesti ale populatiilor migratoare !

    UE are obligatia acestui cadru legal !
    • 0 (0 voturi)    
      criterii (Joi, 19 august 2010, 11:46)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

      Imi pare rau dar unele criterii nu cred ca sunt bune/relevante. Studiile parintilor sau caracterul nomad al vietii sunt intr-adevar definitorii pentru cresterea unui copil, dar linia de demarcatie intre ce e permis/moral/acceptabil etc, e atat de fina incat devine riscant sa legiferezi dupa asemenea criterii.
      Binele copilului, o situatie materiala stabila (demonstrata prin venituri constante si suficiente) care sa asigure nevoile de educatie/mancare, etc, accesul la o forma de educatie (la scoala sau o forma de educatie la domiciliu - dovedita cu hartii) toate astea se pot regementa/urmari si penaliza daca este cazul.
      Iar problema la noi nu e lipsa legii neaparat ci neaplicarea ei. Asistentii sociali sunt prea putini, slab pregatiti,
      • 0 (0 voturi)    
        Confuzia nomazilor cu turistii trebuie incheiata ! (Joi, 19 august 2010, 13:06)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Nu sunt sociolog, nu sunt jurist si nici macar om politic sa sustin anumite propuneri legale!

        Dar eu, cetatean cu cetatenie a unei comunitati nationale organizata socio-politic-economic sunt deranjat de cei care resping regulile si sub motivul saraciei si a dreptului de libera circulatie, ma agreseaza!

        din pacate cele mai multe lucruri care deranjeaza sunt greu de explicat si nimeni nu incearca sa puna capat obiceiurilor nomade confundate cu traditiile culturale!

        Ceea ce se intampla acum, este vina liderilor de grupuri care nu au acceptat ierarhia sociala considerand-o concurenta !
  • +4 (4 voturi)    
    700 de tigani vs 62277432 francezi (Joi, 19 august 2010, 14:17)

    Tovarashu [anonim]

    Cata zarva cata vaicareala. Pentru ce? Imagine... unde e Baroneasa Emma Nicholson vreau sa spuna ceva pe post. Chia asa. EU Observer. Tot ne-au dat ultimatumuri ca sa ii integram, acum sunt problema Uniunii. Sa ne arate cum se rezolva. Ce ar trebui sa faca guvernul Roman sa ii puna in alt avion spre tara de origine? Sunt cetateni europeni domnilor politicieni.Ministrul Roman de Externe ce are de spus in situatia asta unde e. Luati exemplu de la evrei, cum se ia cineva de ei cum arunca rasismul si le sare toata presa in cap.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Joi, 19 august 2010, 15:13)

    luci [anonim]

    Ma intreb daca francezii o sa isi arate muschii si in fata milioanelor de africani care traisc in franta??? Nu sunt eu un foarte mare iubitor al rromilor, dar vazand abuzurile la care sunt supusi si actele rasiste orchestrate la nivel de stat, incep sa tin tot mai mult la ei. Bineintele, problema rasiala este falsa din cel putin 3 motive:
    1. tiganii/rromii apartin rasei albe, la fel cum apartinem noi, romanii respectiv francezii;
    2. daca rromii care traiesc in franta ar aduce plus valoare statului francez si nu ar fi doar consumatori de ajuoare sociale nu cred ca ar mai fi o problema;
    3. criza economica exacerbeaza frica/spaima fata de "intrus" (in anumite epoci au fost evreii, acum sunt rromii si tot asa...).
    O tara care l-a dat pe Descartes ar trebui sa apeleze mai des la Ratiune.
    • 0 (0 voturi)    
      Descartes (Joi, 19 august 2010, 20:28)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui luci

      ... a fost doar o exceptie care intareste regula.
  • +2 (2 voturi)    
    Azi nu a inceput nimic... (Joi, 19 august 2010, 15:58)

    Expat [anonim]

    ...ziua de azi nu e cu nimic mai speciala decat cele anterioare din punctul de vedere al repatrierii tiganilor.

    Se intampla sa lucrez de ceva luni in Paris si revin in tara cam 1 data pe luna. din cele 10 zboruri pe care le-am avut, la intoarcerea acasa - 7 contineau astfel de fauna...Erau adusi frumos pana la locul lor in avion si Jandarmul statea cu ochii pe usa avionului pana cand incepea procedura de decolare....

    Sa crezi ca afacerea asta a inceput doar de cand Sarko s-a gandit ca poate scoate niste voturi in plus pentru la anu' e naivitate...
  • +1 (1 vot)    
    Perfect. (Joi, 19 august 2010, 20:09)

    SainLo [anonim]

    Au dreptate tiganii cand spun ca francezii sunt fraieri. Prea usor le dau de pomana, iar de data asta nici macar n-au cerut...

    Acum ca tiganii sunt si cu bani in buzunar si plimbati, or s-o tunda cu prima ocazie inapoi, dar intre timp o sa ne creasca noua rata infractionalitatii si nr. de cersetori din intersectii, precum si cantitatea de gunoi pe strada.
    • +2 (2 voturi)    
      si? (Joi, 19 august 2010, 20:29)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui SainLo

      o pusca in casa si nu dai nimic cersetorilor. Gata.
  • +1 (1 vot)    
    sint legale expulzarea romilor din franta (Vineri, 20 august 2010, 16:34)

    anom [anonim]

    sint foarte legale pe unde trec fac numai rau